VR00H,MEENAM BUITENLAND. BURGERLIJKE STAND. BEKENDMAKINGEN. MARKTBERICHTEN. NMBECHTc DYSERIMCK Kachelmagazijn A. van Roon CONCERTGEBOUW TE MIDDELBURG RADIUM GRC&tste GENEESKRACHT MIDDELBURG. 66 JAAR ERVARING Langeviele 219 Tel. 330 Middelburg sterk genoeg zijn om, zonder argumen ten, voor zichzelf te spreken. Wij hebben hier echter slechts met een eerste nummer van een tijdschrift te doen en het feit, dat wij daarin vele, ons reeds lang vertrouwde Duitsche schrijvers terugvinden, moet ons de vol gende nummers in elk geval met be langstelling doen tegemoet zien. H. J. Smeding, HET PROCES-VAN DER LUBBE. (Bijzondere correspondentie). Leipzig, 24 September. Het sensationeele element in dit. mon sterproces, de eigenlijke reden voor de belangstelling van de geheele wereld, ligt nu eenmaal in de omstandigheid, dat in en buiten Duitschland onder mil- lioenen menschen de overtuiging zich vastgezet heeft, dat weliswaar de jeug dige Hollandsche „raden-communist" Marinus van der Lubbe de hoofdbrand stichter geweest is, maar dat hij slechts werktuig was van verborgen machten, die niet in Moskou, niet in het bestuur van de Duitsche Communistische Partij, maar in zekere bureaux der nieuwe Duitsche Regeering dan wel in bestuurs- kringen van de nationaal-socialistische Duitsche arbeiderspartij gezocht moet- ten worden. Spreekt men hier met jour nalisten, die uit andere landen naar Leipzig gekomen zijn, dan hoort men nog eens onomwonden vertellen, hoe men de dingen in het buitenland, ook bij ons in Nederland, veelal ziet. Men meent daar, dat de brandstichting wel op een voor het nationaal-socialisme bij zonder gelegen oogenblik, nl. zoo kort voor de verkiezingen voor den nieuwen Rijksdag, gekomen is. De „Nazis", al dus redeneert men, hadden een groot- sche propaganda voor hun partij en te gen het Marxisme noodig. Het mate riaal, dat zij in het bekende centrum der Duitsche communisten, het Karl Liebknecht Haus in Berlijn, gevonden hadden, was echt of niet wel dankbaar genoeg om de Communisti sche Partij van hoogverraad en lands- verraad te beschuldigen en volkomen te verbieden. Maar om tot een overweldigende meerderheid in den nieuwen Rijksdag te komen, om die meerderheid zoo groot te maken,, dat men de gewenschte parlementaire macht van 2/3 aller stemmen bereikte zonder ondersteuning van eenige andere partij, in het bijzon der van het r.-katholieke Centrum en de Beiersche Volkspartij, had men een geweldig gebeuren noodig, een daad, die bij de massa's in Duitschland een zoo enormen schrik voor het marxisme in het algemeen en het communisme in het bijzonder zou moeten wekken, dat millioenen weifelende kiezers nog tijdig naar het nationaal-socialisme zouden overloopen. En van die gedachte uit gaande, aldus redeneert men in het buitenland, provoceerde de regeering zelf den brand in den Rijksdag en of ferde daarvoor de levens van eenige fanatici, van den Nederlander v. d. Lub be in de eerste plaats. Nu is het natuurlijk volkomen uitge- gesloten, dat schrijver dezes hierover 'n persoonlijke meening neerschrijft. Wij willen ons tot absolute objectiviteit be palen, ook al weten wij, dat het zooge naamde „Nieuwe Duitschland" het be grip objectief-zijn verklaard heeft te verachten; alles onder het motto: „wie niet voor mij is, is tegen mij". Wij geven geen persoonlijke meening, omdat wij. ze in dit bijzondere geval niet, of beter gezegd nog niet hebben. „Politiek is 'n vuil bedrijf" placht men vroeger ook in Duitschland te zeggen. Het zou niet de eerste maal zijn, dat in de politiek din gen gebeuren, die in het normale leven het daglicht niet verdragen kunnen. Ja, tijdens een der groote corruptie-pro- cessen der laatste maanden in Duitsch land, het proces-Gerecke, heeft de vroegere leider der Duitsch-nationaI,e Volkspartij, de internationaal bekende graaf v. Westarp, zelfs als getuige ver klaard, dat z.i. in de politiek dingen veroorloofd zijn, die men als „gewoon mensch" als misdadig beschouwen zou. Het ware interessant uit zijn mond te hooren, of hij ook een eventueele me deplichtigheid of aanstichting van den brand in het gebouw van den Rijksdag door ministers in functie als zulk een geoorloofde daad zou aanzien! Intusschen: de omstandigheid, dat de brandstichter voor zijn rechters staat en naast hem drie Bulgaren en een Duitscher, die van medeplichtigheid beschuldigd worden, en het feit, dat dit proces nog in zijn eerste stadium ver keert, dwingt den berichtgever zich tot feiten en mogelijkheden te beperken en zijn eigen vermoedens en hypothesen tot later op te schorten. Willen we thans reeds eenige o.i. zeer belangrijke feiten bekend maken, dan doen wij dit, omdat de Nederlandsche pers een reputatie van eerlijkheid en ware objectiviteit te verdedigen heeft. Under letterlijk alle omstandigheden, liet belangrijkste feit, dat wij in dit verband te constateeren hebben, is de indruk van absolute onpartijdigheid, die het Rijksgerechtshof in Leipzig maakt. Daarmede is niet gezegd, dat ons alles in de voorbereiding en doorvoering van dit proces bekoren kan. Zoo vragen wij ons af, waarom het noodig was, dat v. d. Lubbe en Dimitroff (ook de ande ren?) voortdurend geboeid bleven. Dimitroff volgens zijn eigen verklaringen vijf maanden lang dag en nacht? Wij vragen ons ook af, waarom Duitschlands hoogste rechtbank zoo weinig er toe medegewerkt heeft om een verdediging van de buitenlandsche beklaagden door advocaten van hun eigen nationaliteit mogelijk te maken. Men kent stellig uit de telegrammen den strijd, dien mr. Stomps uit Heemstede hier in Leipzig heeft moeten voeren om tenminste even met v. d. Lubbe tezamen gebracht te worden en hem zelf de vraag te stellen, of hij door een Nederlandsch advocaat bijgestaan wilde worden. Het is juist, dat ten slotte in deze quaestie nog alles in orde gekomen is en dat mr. Stomps Leipzig verlaten heeft in de overtuiging, dat aan de loyaliteit van dat Rijksgerechtshof niet getwijfeld mag worden. Maar tot deze conclusie kwam hij en kwam de buitenwereld toch eigenlijk wel zeer laat! Om zoo te zeg gen: vijf minuten voor twaalf! En het valt niet te ontkennen, dat ondanks alles een ondergrond van wantrouwen geble ven is, een vermoeden in het onderbe wustzijn, dat de Duitsche rechters, die ook geen Bulgaarsche advocaat toege laten hebben, er voor terugschrikken, buitenlanders een intiemen blik in alle bijzonderheden van dit proces te gun nen. Mogelijk, dat dit wantrouwen ten slotte ongerechtvaardigd blijkt. Maar dat het bestaat, valt niet te loochenen. Des ondanks gelooven we vast en on wrikbaar in de integriteit van de hoog» rechters in Leipzig. We hebben met grooten aandacht het verhoor van deze eerste drie dagen gevolgd en meenen te bemerken, dat de rechters slechts één wensch hebben: onafhankelijk van elke beinvloeding de waarheid aan het licht te brengen. De persoonlijke schuld van v. d. Lubbe behoeft niet meer gezocht te worden. V. d. Lubbe is op heeterdaad betrapt en heeft onmiddellijk bekend. De overige beklaagden ontkennen elke scnuld, elke medeplichtigheid. Hier zal het verhoor, vooral der tallooze getui gen, licht in de duisternis moeten bren gen. Natuurlijk zal men op allerlei ver rassingen voorbereid moeten blijven. Maar reeds nu schijnt het vermoeden gerechtvaardigd, dat een verbinding tus- schen den brandstichter (of de brand stichters) en de Duitsche nationaal- socialisten of zelfs een of meer hunner ministers, in den loop van dit proces niet bewezen zal worden. Het zal slechts de vraag zijn, of het proces ook de over tuiging zal brengen, dat zulk een mid dellijke verbinding, zeggen we liever een medeplichtigheid door dulden van >-e brandstichting, een mogelijkheid die eveneens hier en daar gecolporteerd wordt en die we daarom niet willen ver zwijgen volkomen uitgesloten was En hier bevinden we ons dan in het cen trum van de theorie van vele politici, dat in de politiek dingen geoorloofd zijn, die in het normale leven desnoods als misdaad zouden gelden. Zij, die aan de mogelijkheid denken, dat zekere Duitsche regeeringsinstan- ties voor kleinere brandstichtingen in de voorgaande dagen op de sensatio neele daad van v. d. Lubbe voorbereid waren en om redenen van allerhoogste politiek niets gedaan of zelfs alles na gelaten hebben wat deze daad zou kun nen verhinderen, redeneeren volkomen logisch, indien zij aannemen, dat in Leipzig geen enkel feit geconstateerd zal worden, die deze mogelijkheid zou kunnen herinneren. Wij geven echter toe, dat het ook hier slechts om een hypothese gaat, die vooralsnog door geen enkel feit aan waarschijnlijkheid wint en die door de Duitsche overheid, 'waar het ,immers om uiterst strafbare begunstiging zou gaan, even energiek als laster gebrand merkt zou worden als de directe be schuldiging van onmiddellijke mede plichtigheid, die zij even terecht brand merkt, omdat daarvoor tot nu toe geen enkel bewijs geleverd is- Vast staat voor ons. dat de hooge rechters in Leipzig aan geen enkele, maar ook geen enkele „mogelijkheid" denken, doch slechts, van geen enkele zijde beïnvloed, de zuivere waarheid willen ontdekken, met niets en niemand anders te maken hebbend dan met de acte van beschuldiging, de beklaagden en het verloop van het proces. Zij stre ven er naar, den achtergrond van deze brandstichting in het zoeklicht van het Recht te plaatsen. Het geheele verhoor toont slechts één doel, medeplichtigen te zoeken en te vinden. En het zal moeilijk genoeg blijken, dit doel te be reiken bij de verstoktheid van v. d. Lubbe, die wellicht toch alleen gehan deld heeft, en bij de hooge intelligentie en geweldige politieke routine der ove rige beklaagden! H. Vrouwenpolder. Van 1723 Sept. Bevallen: E. Meijers, geb. Dingemanse, z. Borssele. Van 1723 Sept. Ondertrouwd: D. J. Dees, 22 j, te Waarde en A. C. Blok, 21 j. te Borssele. Bevallen: J. Hoogesteger, geb. Heijli- gers, z. Nisse. Van 1623 Sept. Bevallen: M. Stee- nepoorte, geb. Slabbekoorn. d. Wemeldinge. Van 1123 Sept. Ondertrouwd: F. de Bourgraaf, 43 j. en M. J. Lindenbergh jd. 38 j. Getrouwd: J. van der Clinge, jm. 30 j. en C. Hamelink jd. 23 j. Bevallen: J. Hamelink, geb. Wabeke, dochter. Overleden: W. Bylo, wed van L. Mie ras, 69 j. Colijnsplaat. Van 1623 Sept. Bevallen: A. v. d. Peijl, geb. Rottier, d. Kortgene. Van 1522 Sept. Getrouwd: D. B. Breas, 21 j. te Kolijusplaat en A. Roo- se, 21 j. Bevallen: S. de Looff geb. Dels, z. Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare ken nis: dat is ingekomen een schrijven van D. Poelman, wonende te Middelburg, houdende verzoek hem wel een verlof B te willen verleenen voor den verkoop van alcoholvrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, voor de locali- teit van perceel plaatselijk bekend in wijk V no. 133a, ter oppervlakte van 19,2 m2. Binnen twee weken na heden kunnen bezwaren tegen het verleenen van het gevraagde verlof schriftelijk bij hun Col lege worden ingediend. Middelburg, den 22 September 1933. Burg. en Weth. voornoemd, M. FERNHOUT, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. KENNISGEVING INGEVOLGE DE HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend: dat bij hun besluiten van heden aan: 1. J. C. MinderhoutWolff te Mid delburg en (hare) rechtverkrijgende voorwaardelijk vergunning is verleend tot het plaatsen van een electro-mo tor van 5 P.K. in perceel kadastraal bekend gemeente Middelburg in sectie B no. 2501, plaatselijk gemerkt wijk O no. 177a, gelegen aan de Breestraat al hier. 2. L, J. van 't Westende qq. firma Bosman en van Goozen te Mdidelburg en zijne rechtverkrijgende, voorwaarde lijk vergunning is verleend tot het plaatsen van een electromotor van 5 P.K, in perceel kadastraal bekend, ge merkt wijk P no. 98, gelegen aan den Kinderdijk alhier. 3. L. J. van 't Westende qq. F. v. d. Hoek te Middelburg en zijne rechtver krijgende voorwaardelijk vergunning is verleend tot het plaatsen van 3 elec- tromotoren van 3, 3 en 2,75 P-K. in per ceel, kadastraal bekend gemeente Mid delburg in sectie C no. 2369, plaatselijk gemerkt wijk H no. 143, gelegen aan de Heerenstraat alhier. Middelburg, 22 September 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. FERNHOUT, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. Middelburg, 25 Sept. Op de vei ling deden: spinazie 48, postelein 4 9, augurken 411, wagenaarsboonen 2 6, suikerboonen 5, stoksnijboonen 2 30, stamsnijboonen 918 c.; stok- princessenboonen 516 c,; stamprin- cesseboonen 10, doperwten 1119, R. van Holland 712, spruiten 212, peën 5, uien 13, rentegevers 919, zilver uien 8, witte kool 1 ct„ alles per kg: gladiolen 79, flaming sword 5, asters 2 ct., alles per bos; peën 2,53,5, ïapen 1,54,5, kroten 1,5-3, prei 3,55,5, sel derie 0,52,5, knolselderie 1,5, ramme nas 1,53 ct„ alles per bos; savoye kool 13,5, roode kool 23,5, boeren kool 12,5, bloemkool 217, andijvie 0,51,5, kropsla 11,5, komkommers 1 2 ct„ alles per stuk. Goes, 25 Sept. Veilingsvereeniging Zuid-Beveland. Groentenveiling. Blauwe druiven 15 28, tomaten 25, dubbele Prinsesse- boonen 27, stamperfectboonen 26, spinazie 47 postelein 34. spruiten 6, sjalotten 2, alles per 100 kg; wortenlen 26, karoten 3, rammenas 3.20, rapen 4.50, prei 8. radijs 0.70; selderie 0.20; aller per 100 bos; meloenen 515. witte kömkommers 1.20, augurken 0.08 0.13; kroppsla 0.602.50; Andijvie 0.502.50; bloemkool 517; idem He soort 1.505; Witte kool 4.50; roode kool 1.504.50; savoye kool 2-104.40 alles per 100 stuks. H u ls t, 25 Sept. De aanvoer was ruim Gerst 4.75, rogge 5.50. haver 5,00, erw ten 11.00, boonen 10.00, CaEQUIELEI Woensdag 27 Septem ber 8 uur. LEZING MET LICHTBEELDEN Ter bestrijding van zenuwpijnen, rheum. ziekten, ischias, jicht, aderverkalking, spataderen enz. (Origin, lichtbeelden van Acad. Ziekenhuizen) Georganiseerd door: Alg. Radium Centr. „Gebouw Atlanta' A'dam. Toegang vrij. ■I HM ■Bill Mil milium IIIIll II HIT" HEEFT MEN 'N ECHTE BECHT DYSERINCK HAARD COMPLEET GEPLAATST. SNELLE, REUKLOOZE TEMPERING. UITERST ZUI NIG BRANDSTOFVERBRUIK. SIERLIJKE MODELLEN. Verkrijgbaar in Middelburg bij Vote. iueeSpetóatópat DE van Elec. Drukkerij G. W. den Boer, M'burg,

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 8