m i LANDBOUW. HANDEL EN NIJVERHEID. SPORT. GEMENGD NIEUWS. kleine tuinen. AFLOOP AAHBESTEDMKR. BELEVENISSEN VAN PIENTERE PIETER. BOEKENSCHOUW. in een perceel aan den Schiedamsche Dijk, een publieke vrouw opzettelijk van het leven heeft beroofd, door haar met zijn handen, al dan niet met behulp van een deken of kussen te wurgen, subs, opzettelijk toebrengen van licha melijk letsel den dood ten gevolge heb bende, meer 'subs., mishandeling met doodelijken afloop. Door den advocaat-generaal mr. J. A. de Visser, waren thans slechts de drie in eerste instantie gehoorde deskundi gen dr. J. F. L. Hulst, J. V, Tas en K. Penon gedagvaard. Nadat door den president de inleiden de vragen waren gesteld, verzocht het O.M. de verdere behandeling der zaak met gesloten deuren. De advocaat-generaal eischte beves tiging van het vonnis. Het Hof zal over 14 dagen arrest wij zen. Mond- en klauwzeer. Naar de N. Rott. Crt, van de inspectie van den veeartsenijkundigen dienst en de volksgezondheid te Rotterdam ver nam. is op het oogenblik de sedert half Juli in de provincie Zuid-Holland heerschende mond- en klauwzeer-epi- demie, reeds over het hoogtepunt heen. Toen drie weken geleden de epidemie op het hevigst was, kwamen dagelijks aangiften binnen van 200 a 300 bedrij ven, die besmet waren. De ziekte heeft in het algemeen een vrij goedaardig verloop. Het najaar in den groententuin. In den moestuin zaaien we nu veldsla, welke we gedurende den winter kunnen oogsten. In Augustus zaaiden we reeds voor najaarsgebruik en omstreeks begin October zaaien we nog eens voor voor jaarsgebruik. Ook kunnen we nog win- terspinazie zaaien. Deze groentensoor- ten zaaien we liefst daar, waar we er bij verrichten van winterwerkzaamhe- den weinig of geen last van hebben. Ook zaaien we zoo mogelijk op een be schut liggend plekje, want bij een stren gen winter heeft ook deze wintergroen ten vaak veel te lijden. We zorgen voor een flinke bemesting opdat een krachti ge groei mogelijk is. Volgroeide andijvie wordt naar behoefte opgebonden; door telkens een aantal planten op te binden en deze te merken, hebben we steeds de beschikking over gebleekte andijvie. De planten moeten bij het opbinden droog zijn, anders gaan ze spoedig rot ten. Nog planten we voor laat gebruik andijvie, waarover we bij invallende vorst glasbedekking aanbrengen. We kunnen deze in een leege bak planten of wel de planten, wanneer de nachten kouder worden, met kluit opnemen en daarin plaatsen. Van de vollegronds to maten worden de bladeren gehalveerd, opdat de vruchten door de zon kunnen worden geraakt. Sluitkool welke begint te bersten, draaien we een halven slag om, Daardoor wordt een gedeelte der wortels gebroken en is de grootste voed- selopname afgeloopen, zoodat de groei vrijwel stilstaat. Over late kropsla, wel ke we in een leege bak zaaiden, kunnen we nu glas leggen. De ramen worden hoog gelucht. In de koude bak kunnen we bloemkool zaaien, welke na ver- speend te zijn onder glas wordt over winterd. In het vroege voorjaar hebben we dan de beschikking over planten die ons van den vrijen grond of uit de bak ken den eersten oogst leveren. Omstreeks half October zaaien we met hetzelfde doel kropsla onder glas. Deze planten worden dicht bij het glas geteeld en veel gelucht op dat ze krachtig blijven. Nu het najaar wordt en de kans op veel regenval groo- ter, kijken we ook onze greppels en slootkanten na, opdat bij zwaren regen val het water spoedig weg kan. Ook houden we nog eens terdege opruiming onder het onkruid. Bij zonnig, droog weer gebruiken we schoffel en hark, waarmede we ook het fijne onkruid kunnen vernietigen. Straks komt de tijd waarin we aan deze gereedschappen weinig meer hebben en alles moet wor den uitgeplukt. Vooral het leeggekomen land. wat niet meer wordt beteeld, moet terdege schoongemaakt worden. Werkloosheid. Bij de Arbeidsbeurs te Middelburg stonden Zaterdag ingeschreven Geheel werkloos. 9 typografen, 21 grondwerkers, 13 metselaars, 25 opperlieden, 19 schilders, stucadoor, 42 timmerlieden, 6 loodgie ters, O stoffeerders, 3 straatmakers, 1 water., opzichter, 1 ass. apotheker, 5 cirkelzagers 7 politoerders, 32 meubel makers 6 kleermakers, 4 schoenmakers, 29 bankwerkers, 16 electriciens, 2 fit ters, 7 machinisten, 4 draaiers, 9 sme den, 7 stokers, 1 kernmaker, 3 k!inkers 1 lasscher, 1 boorder, 1 metaalslijper, 1 metaalsteker, 6 monteurs, 2 nagelhèe- ters, 4 pianomakers, 6 plaatwerkers, 1 ponser, 3 rijwielherstellers, 9 scheep makers, 1 voorslaander, 8 vormers, 1 ijzerwerker, 1 wagenmaker, 4 boekbin ders, 1 wever, 20 bakkers, 1 sigaren maker, 6 slagers, 1 kok, 3 molenaars, 19 boerenarbeiders, 4 tuinlieden, 1 bloe mist, 1 boomkweeker, 5 reizigers, 10 winkelbedienden, 19 mag. bedienden, 6 kellners, 8 chauffeurs, 2 kraandrijvers, 9 sleepers, 16 varensgezellen, 39 tran sportarbeiders, 17 kantoorbedienden, 2 etaleurs, 1 waterb. teekenaar, 1 radio telegrafist, 184 losse werklieden, 74 ar beiders met vakkennis zonder bepaald beroep, 14 van andere groepen, 1 boek- bindster, 2 vr. winkelbedienden, 1 vr. kantoorbediende, 1 dagmeisje. Totaal 796. Gedeeltelijk werkloos, 2 stoffeerders, 14 kleermakers, 1 schoenmaker, 1 stoker, 1 bakker, 2 sla gers, 3 reizigers, 2 kantoorbedienden, 1 kleermaakster, 4 werkvrouwen. Totaal 31. N i e t werkloos. 1 smid, 1 modelmaker, 1 kok, 1 reizi ger, 1 kellner, 1 kantoorbediende, 1 bu reaulist, 1 werkmeester. Totaal 8. Algemeen totaal vorige week 842, bij gekomen 28, afgegaan 35, over 835. Voetbal. Zaterdagmiddag speelde op het ,,U. D. I." terrein te Serooskerke (W.) ,,U. D. I" I een vriendschappelijke wedstrijd tegen een elftal van „The Vitrite Works" van Middelburg. Ruststand 0 1. Eindstand 22. Daarna speelde ,,U. D. I" II vriend schappelijk tegen „Rohda" II van Veere Ruststand 32. Eindstand 54. Deze beide wedstrijden hadden een gezellig verloop en droegen een hoogst sportief karakter. Z, V. B. Wedstrijduitslagen van Zondag 24 September. Ie Klasse A. Middelburg 3de Zeeuwen 2 21. Vlissingen 3Goes 2 31 Zeeuwsche BoysGoesche Boys 3—4. Ie Klasse B- Breskens 2Oostburg 21. Deo (SasputjBiervliet 44. HoofdplaatF. C. Sluis 90. Ie Klasse C. O. N. W. 1—Sluiskil 1 3—2. Ie Klasse D. Schouwen 1Zierikzee 2 33. Zonnemaire 1Burgh 1 (afgek.) NoordgouweRenesse 30. 2e Klasse A. Vlissingen 4Middelburg 4 14. Zeelandia 3Eiland Boys 2 14. De Zeeuwen 3R. C. S. 2 70. Domburg 1Veere 212. 2e Klasse D, Goes 3Kattendijke 21. KruiningenZeeuwsche Boys 2 3—3. HeinkenszandHansw. Boys 36. 2e Klasse C. ScheldestrijdersTerneuzen 4 35. Tern. BoysCorn, Boys 34. 2e Klasse D. IJzendijke 2Deo 2 (Sasput) 31, ZeeduivelsHoofdplaat 2 50. 2e Klasse E. Zierikzee 4Zierikzee 5 61. 3e Klasse A. De Zeeuwen 4Vlissingen 5 41. Vlissingen 6De Zeeuwen 5 92, R. C. S. 3Domburg 2 19. 3e Klasse B. Oranje 2Westdorpe 2 28, Wandeltocht. De Oostburg s c h e Wandelver- eeniging (O.W.V.) heeft een 35-km. wandeltocht uitgeschreven tegen 14 October a.s, voor dames en heeren; er kan gemarcheerd worden zoowel in clubverband, als individueel. Van iedere club van minstens 14 personen plus lei der (ster) heeft laatstbedoelde geen in- leggeld te storten, hetwelk overigens uiterlijk 5 October moet gestort zijn. De tocht loopt vanaf de melksalon „De Buitenlust" aan de Breedestraat door Brouwerijstraat, Markt, Nieuwstraat, Schans (bedoeld is waarschijnlijk de Cathelijneschans), naar Waterlandkerkje, voorts IJzendijke, Schoondijke, Kruis- dijk, Roofack, Groede, Scherpbier, Oost burg en vangt aan 's middags half 2. Be schikbaar zijn: een auto voor eventueele uitvallers, Eerste Hulp en een zeer goe de kleedkamer. fis De Nederlandsche zwemsters in Engeland. Men meldt aan de N. R. Crt. uit Lon den: Op haar tournee door Engeland heb ben de Nederlandsche dames Vrijdag te Birmingham gezwommen. Ook daar staken onze landgenooten ver boven Engelsche tegenstandsters uit. De 220 yards schoolslag werd op ge makkelijke wijze door mej. Kastein ge wonnen in 2 min. 57 2/5 sec. Met de zen tijd bleef zij 5 sec. boven haar eigen record. Tweede werd de kam pioene van Midlands mej. Phyllis Car ter.. Mej. den Ouden zwom de 100 yards vrije slag in 1 min. 1 3/5 sec. Tweede werd mej. Corry Laddé met een tijd van COPYRIGHT R l B BOX 6. COPENHAGEN ,Q? c <3 f1 Si C Waarom de sproeier niet meer spoot?!? 1 min. 5 sec., terwijl de kampioene van Midlands mej. Edna Hughes derde werd in 1 min. 13 sec. Mej. den Ouden verbe terde het Engelsche record met 3/5 sec. Mej. Oversloot won de 150 yards rug slag in 2 min. 1 2/5 sec. van de kam pioene van Midlands mej. Wall met een voorsprong van 7 yards- Een estafette-wedstrijd werd na een opwindende race door onze landgenoo ten gewonnen met 2 banen voorsprong in 2 min. 50 sec. Ongelukken. Gistermiddag heeft een driejarig jon getje, J. v. I,, dat nabij de ouderlijke woning aan het Oostplein te Rotter- d a m op het trottoir aan het spelen was, zich vastgegrepen ain een vrachtauto. Toen de wagen zich in beweging zette, viel het kind en kwam terecht onder de auto. Een der achterwielen is de arme kleine over borst en hoofd gegaan. In zorgelijken toestand is hij in het zieken huis aan den Coolsingel opgenomen. EEN SCHOENWINKKEL BINNEN GEREDEN. Een groote autobus van de N.V. 's-Hertogenbosch-Vucht-Voor- burg is in de Vuchterstraat te 's-Bosch geslipt en tengevolge daarvan met groo te kracht op een passeerende zwaar ge laten vrachtauto gebotst. Beide voer tuigen vlogen over het trottoir en re den den winkel van den schoenhandel S- binnen, De groote étalageruimte werd totaal vernield, alsmede de onderpui. De vrachtauto kon op eigen kracht zijn weg vervolgen. De autobus werd zwaar gehavend en moest worden weg gesleept. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. De politie heeft tegen den chauffeur van de bus proces-verbaal opgemaakt, GEVAARLIJK SPEL. De politie te R ij s wij k heeft drie jongens aangehou den, die op den nieuwen rijksweg met steenen naar voorbijkomende auto's gooiden. Zij troffen daarbij de auto van W., waarvan de voorruit werd vernield. VERDRONKEN. Zondagmorgen is het 2-jarig zoontje van den heer Gr. bij het spelen in de Jan Gijzenvaart te Haarlem geraakt en verdronken. ER IN GELOOPEN. Te Utrecht werd een persoon aangehouden, die zich schuldig maakte aan oplichting en wel op de volgende manier: Hij plaatste advertenties in verschil lende bladen, waarin hij gegadigden op riep voor het begeerenswaardige baan tje van filmster. Zij, die er op ingingen, ontvingen een brief, waarin verzocht werd een bedrag van 2 te sturen naar een bepaald adres, als vergoeding voor te nemen informaties. Als zij persoonlijk inlichtingen wilden inwinnen, moesten zij zich vervoegen aan een ander adres in Den Haag. Dit laatste adres bleek gefingeerd te zijn en degenen die twee gulden opstuurden, hoorden niets meer van de „Holland- sche Filmonderneming". De oplichter bleek een Utrechtenaar te zijn. Hij heeft bekend en zit reeds ach ter slot, aldus de Msb.. DE WEEK-END ONGELUKKEN. De heer T. A., gemeenteraadslid te Utrecht reed Zondagmiddag per motor rijwiel in de richting De Bilt. In de bocht van Beerschoten is hij door onbekende oorzaak met zijn motorrijwiel tegen den grond geslagen. Hij kreeg een ernstige hoofdwonde en is naar de rijksklinieken te Utrecht overgebracht. De duorijder, de heer V., uit Utrecht, die met een rij wiel om zijn hoofd achter op het motor rijwiel zat, kwam met den schrik vrij. Zondagmorgen is te 't Meer bij Heerenveen de 66-jarige J. K., sigaren handelaar, wonende te Drachten, door de tram, komende uit Heerenveen, over reden en onmiddellijk gedood. Het vree- selijk verminkte lijk is door de politie in beslag genomen. Den bestuurder treft geen schuld. DE GEVONDEN MOTORBOOT. Het bericht al zou de eigenaar van de Enkhuizen gevonden motorboot veron gelukt zijn, is gelukkig onuist gebleken- Bij de familie te Amsterdam is een te legram ontvangen waarin wordt gemeld dat de heer C. is gered. DUITS CHE BALLONS IN NEDER LAND GEDAALD. Zaterdagavond is op een weiland te Rottum bij Hee renveen een Duitsche luchtballon, waar in twee dames en twee heeren waren gezeten, gedaald. De ballon was des middags met 5 andere ballons te Düs- seldorf opgestegen voor een wedstrijd. Zaterdagnacht is eveneens een ballon, met vier personen uit Keulen bemand, opgestegen te Düsseldorf, gedaald in De Wijk bij Meppel. Branden. Zondagnacht is brand uitgebroken in de modezaak van de firma Sporenberg te Helmond, gelegen in de Veestraat. De brand, die in den winkel was ont staan, breidde zich snel uit. De bewo ners waren reeds ter ruste gegaan. Door de winkelruimte konden zij niet meer ontkomen en moesten zij langs de ach terzijde een heenkomen zoeken. Het pand brandde totaal uit. Een groote waarde aan antiquiteiten ging mede verloren. Verzekering dekt de groote schade. Aan den Wormeringdijk te Wormer brak brand uit in een veevoederfa briekje, eigendom van een firma uit Wormerveer. Het vier verdiepingen hooge gebouw is gebouwd om den romp van den vroegeren molen de Veerschuit. De brandweer bestreed het vuur met 10 stralen. Spoedig sloegen de vlammen utt de vensters van alle verdiepingen. Aan het behouden van de fabriek viel niet te denken. Men bepaalde zich er toe het voorradenpakhuis te behouden. Het fabriekje brandde totaal uit. Alle machines gingen verloren, alsmede de aanwezige voorraad grondstoffen. De schade is zeer groot. De oorzaak van den brand is onbekend. Maandagmorgen is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de Eerste Twentsche Drijf riemenfabriek aan de Deurnigestraat te Enschedé. In korten tijd was het gebouw een groote vlam menzee. De brandweer moest zich be perken tot het beschermen van de om liggende gebouwen. De drijfriemenfa- briek is geheel uitgebrand. Een groote partij leerwaren ging verloren. Gebouw en inventaris waren verzekerd. Te Roswinkel is de boerderij van de familie B. en bewoond door den landbouwer L., tot den grond toe afge brand. Niets werd gered. Een groote voorraad koren en haver zijn verbrand. Alles was verzekerd. Zaterdag is brand ontstaan in een slaapkamer van de woning van den fotograaf M. N. N. te Schoonhoven, waar twee kinderen met brandende lucifers hadden gespeeld. Men slaagde erin de vlammen te dooven, Eenig huisraad ging verloren. Zaterdag brak brand uit in de boer derij van M, B. te Roggel, Het vee kon worden gered. Inboedel en akkergereed schap gingen verloren. Verzekering dekt de schade. De oorzaak is onbekend. Bij de door den directeur der Zui derzeewerken gehouden aanbesteding van het leveren en stellen van de me talen bovenbouw, benevens bewegings inrichtingen van 3 ophaalbruggen na bij Middenmeer (Wieringenmeer) waren de hoogste inschrenvingen resp- 51433 (binnenlandsch materiaal) en 50.704 (buitenlandsch materiaal). De laagste inschrijvingen resp. 41782 en 40682, De N.V. Kon. Maatschappij ,,De Schel de" te Vlissingen had ingeschreven voor De Rijkswaterstaat heeft het ma ken van werkterrein voor de overbrug ging bij Vlake gegund aan den heer L. J. Dekker te Veere voor 11525. „Die S a m m 1 u n g". Litera rische Monatschrift, Querido Verlag, Amsterdam, Sept. 1933. In Holland verscheen het eerste num mer van een nieuw Duitsch tijdschrift onder redactie van Klaus Mann, de jeug dige zoon van Thomas Mann, terwijl het tevens onder bescherming staat van An- dré Gide, Aldous Huxley (de wat cy nische en cerebrale schrijver van „Point Counter Point") en Heinrich Mann, de radicale en vurige, maar te weinig be zonken broer van Thomas Mann. Hoe men ook over de gebeurtenissen in Duitschland denkt, het is een hoogst eigenaardige en tragische sensatie in dit maandblad de namen vereenigd te vin den van de meeste schrijvers, die voor ons „de" Duitsche letterkunde van de laatste decennia vormden: Döblin (de schrijver van het beroemde „Berlin, Alexanderplatz"), de gebroeders Mann, Jakob Wassermann, Josef Roth etc. Voorloopig zijn in Duitschland nog alleen maar schrijvers van 't tweede plan naar het eerste verschoven omdat hier sléchts ledige plaatsen waren en degenen, die deze plaatsen bezet hiel den, duiken thans in dit dunne maand blad, dat in Holland moet verschijnen, weer voor ons op. Met spanning volgen wij thans, wel ke houding zij zullen aannemen. Hein rich Mann opent de rij, fel en doordra vend. Het moge begrijpelijk zijn na mis kenning, onrecht en leed, ik geloof toch dat wij thans minder behoefte hebben aan schelden. Want hoeveel meer ont roert daarna de kalme, waardige be schouwing van Wassermann in het arti kel „Meine Landschaft, aussere und innere". Langzaam bouwt hij hierin zijn wereld op, waaruit hij voortgekomen en waarmee hij vergroeid is en deze wereld blijkt ten slotte een Duitsche te zijn. Pas aan 't slot raakt deze schrijver, die zoovele Duitschers meesterlijk getee- kend heeft, even het probleem van zijn Jood-zijn aan en de nobele manier, waarop hij dan even persoonlijk wordt en zich nauwelijks verdedigt, doet je wel sterk het weemoedige voelen van het feit, dat een dergelijke figuur in Duitschland thans onmogelijk is. Dit eerste nummer is uiteraard nog meer beschouwelijk. Het is jammer dat de zuiver-litteraire bijdragen, die er in opgenomen werden (van Hermann Kes- ten en Josef Roth) niet belangrijk en

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 7