ZEELAND. WEER Ei WIND. m BINNENLAND. NUMMER 227. 26 SEPTEMBER 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. ¥U$SfN£EN. een Supinatorium Van 28 f'm 30 Sept. P. Santier se voel specialist Klijkerg's Sdhoenmagazljn Wij noodigen iedereen BiliaBHKH uit" lot een bezoek. Moderne Eleetrische Pedicure en Massage. GOES. TWEE BLADEN. DINSDAG MiDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Ylissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 et. p. W. Advertentiën 30 ct. per regel, Inges. mededeelingen 60 ct. p. r. SU eontr. voor beide veel lager; tar. op aaavr. Ili I II I'll Will goesche coubant^ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaus:: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. :-Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij bet Bureau voor PabUciteitswaar He der Vereeniging de Nederlandsch» Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigimgeaa S—'1 regels 2.10, elke r. ra. 30 ct. Rsbrél „Kleine Advertentiën", tan hoogste S rsgs&a, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. BisV „Brieven" of „Bevragen bureau dezer co®* rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 ecEt. DE AFSLUITDIJK VAN DE ZUIDERZEE, Plechtige openstelling. Gister heeft de plechtige officieele opening van den afsluitdijk plaats ge had, die thans de zee van het Flevo meer scheidt. Het was op 14 Juni 1918 dat de wet tot afschaffing en gedeeltelijke droog- making van de Zuiderzee tot stand kwam. 29 Juni 1929, te 12,05 werd de eerste bak voor de afsluiting van de Zuiderzee in het Amsteldiep (tusschen Wieringen en het vaste land van Noord- Holland) gestort. Vier jaar later, op 31 Juli 1924 te 20 uur was het Amsteldiep gesloten en begin 1926 kon de Amstel- diepdijk voor het verkeer worden open gesteld, was Wieringen ook per as te be reiken. In Januari 1927 ving men aan met de afsluiting tusschen Wieringen en Friesland. 22 November 1931 was het sluitgat in de Middelgronden gedicht; 28 Mei 1932, te 13.02 vond de afsluiting van den afsluitdijk in den Vlieter plaats. Op die plaats is het gedenkteeken op gericht, dat gisteren de Maatschappij tot uitvoering der Zuiderzeewerken, (de Muz), aan de regeering aanbood en na mens haar door minister Kalff werd aanvaard. Zeer vele autoriteiten op waterstaat kundig gebied en civiele uit de thans of ficieel verbonden provincies N. Holland en Friesland waren aanwezig. De Directeur-Generaal ir. de Blocq van Kuffeler heeft nog eens de geschie denis van het groote werk geschetst. Hierna droeg de Voorzitter van de M- U^ Z., mr. J. H. Telders het monu ment aan de regeering over. Namens het comité tot oprichting van een gedenkteeken, bood de burge meester van Leeuwarden, jhr. van Bey- ma, twee groote bronzen gedenkplaten aan. Deze platen zijn ruim twee bij een meter hoog. Die aan de Noord-Holland- sche zijde draagt, naast de wapens der beide provinciën en de jaartallen 1927 en 1932, tot opschrift: „Onder de regeering van Koningin Wilhelmina is deze afsluitdijk, Hoofd werk van de gedeeltelijke droogma king der Zuiderzee, Rechtstreeksche verbinding van Noord-Holland met Fries land, in vijf jaar tijds tot stand gebracht, door het vernuft en den arbeid van Ne- derlandsche ingenieurs, aannemers en werklieden. Ter herinnering hieraan is deze plaat door tijdgenooten aangebracht". De plaat aan de Friesche zijde ver toont hetzelfde opschrift, met dien ver stande, dat de namen Noord-Holland en Friesland in omgekeerde .yolgordie zijn geplaatst. Zij zullen geplaatst worden op de hef- torens der spuisluizen, te Kornwerder- zand en te den Oever. Tenslotte heeft minister Kalff den afsluitdijk geopend. Daarbij zeide hij o.a. dat, nu de afsluitdijk geopend is de re geering zich moest afvragen of met het groote werk al dan niet kan worden voortgegaan. De regeering is van oor deel, dat mag en moet worden voort gegaan, en zal trachten dit te bereiken in het vertrouwen op betere tijden. De Kon. Marinekapel zette daarna het oude Wilhelmus in. Het monument zelf is ontworpen door Du dok. Ter weerszijden van een toren, waar van het hoogste punt ongeveer 25 meter boven den waterspiegel is gelegen, lei den breede trappen naar een bordes, op ruim 6 meter boven den waterspiegel uitzicht gevend over het IJsselmeer, ter wijl van dit bordes af door twee teak houten deuren toegang wordt verkregen tot een wenteltrap in den toren, welke aan de Waddenzeezijde opzettelijk ge sloten is gehouden en aan de IJsselmeer- zijde van glas "is voorzien. Naar boven gaande verwijdt de blik zich dan alleen over het IJsselmeer. Ter hoogte van ongeveer 18 meter boven de waterspiegel krijgt men van het platform af een onverwacht wijdsch uitzicht over de Waddenzee, zoowel "et oosten als naar het westen, j h oe officieele ingebruikstelling heeft e Minister van Waterstaat medege deeld, dat de Koningin o.a. de volgende onderscheidingen verleend heeft: Benoemd is tot ridder in de Órde van den Nederlandschen Leeuw ir. W. Kamp te 's Gravenhage, hoofdingenieur bij den Dienst der Zuiderzeewerken, ir. J. H. Telders te Beverwijk, voorzitter van den Raad van Bestuur van de M. U. Z. en ir. N. de Ronde Bresser te Wassenaar, secretaris van den Raad van Bestuur dier Maatschappij. Tot officier in de Orde van Oranje- Nassau ir. J. Lely te Wieringen, direc teur-hoofduitvoerder van de M. U. Z., ir. J. C. Pannekoek te 's Gravenhage, eerstaanwezend ingenieur bij den dienst der Zuiderzeewerken en ir. J. F. R. van de Wall, eveneens eerstaanwezend in genieur bij den dienst der Zuiderzeewer ken. Tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau de heeren B. van Renswoude te Harlingen technisch ambtenaar bij den dienst der Zuiderzeewerken, M. A. van der Mark te Hippolytushoef hoofd van de administratie bij de M.U.Z., mr. K. Jansma te Amsterdam en mr. W. J. Vogel te 's Gravenhage beide secreta rissen van den Zuiderzeeraad. Voorts zijn eenige eeremedailles ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau toegekend. Men weet dat tot nog toe een z.g. be perkt verkeer over den dijk was toege laten. Men mocht passeeren, na een en- trée ten bate van het crisiscomité. Deze heeft 100.000 opgebracht. DR. COLIJN TE LONDEN- Dr. Colijn heeft te Londen een onder houd gehad met den Engelschen pre mier Mac Donald. Aan een interview dat hij een verte genwoordiger van Financial News toe stond, ontleenen wij, dat de interviewer de in enkkele financieele kringen her haaldelijk opgedoken geruchten ter sprake bracht, waarin steeds weer werd beweerd, dat Nederland tenslotte ge noodzaakt zou worden, den gouden standaard prijs te geven. Op de vraag aan dr. Colijn, of hij meende dat het hiertoe zou komen, antwoordde deze: „Waarom zouden wij van den gouden standaard afgaan, terwijl onze bankbil jetten bijna voor 100 pCt. zijn gedekt? In de troonrede, die verleden week Dinsdag ter gelegenheid van de hero pening van de Staten-Generaal werd gehouden, werd op ondubbelzinnige wijze verklaard, dat Nederland geen monetaire experimenten zal onderne men. Het is voor ons, aldus dr. Colijn, niet noodig, den gouden standaard prijs te geven." Naar verluidt had het bezoek van den Nederlandschen ministerpresident dr. H. Colijn met Mac Donald in de eerste plaats betrekking op verschillen de technische vraagstukken, die in ver band staan met de economische wereld conferentie. Er zou sprake zijn van hervatting der conferentiewerkzaam heden. Men meent te mogen concludee- ren dat de kans groot is, dat binnenkort een der commissies en wel de econo mische commissie, waarvan dr- Colijn voorzitter is, bijeen zal worden geroe pen. STUDIEVEREEN1GING VOOR LUCHTBESCHERMING. Oprichting. Als gevolg van een daartoe in bree de kringen te kennen gegeven verlan gen is hier te lande opgericht een Stu- dievereeniging voor Luchtbescherming, welke zich ten doel stelt: lo. bestudeering van de volkenrech telijke beschermingsmiddelen tegen den luchtoorlog in aansluiting aan de ontwik keling van de internationale rechtsge- dachte in en door den Volkenbond, 2o. bestudeering van de middelen, welke het Nederlandsche volk meerdere bekendheid kunnen verschaffen omtrent de wijze, waarop de gevaren van lucht aanvallen kunnen worden voorkomen of worden beperkt. In het bestuur heeft o.a. zitting de heer H. Bierman te Middelburg. LOOP DER BEVOLKING OVER HET EERSTE HALFJAAR VAN 1933. Toename geringer. In Zeeland met 169 inwoners. 1 Het aantal inwoners van Nederland is blijkens mededeelingen in 't Maand schrift van het centraal bureau voor de statistiek, gedurende het eerste half jaar van 1933 gestegen van 8.182.806 op 1 Januari 1933 tot 8.187.295 op 1 Fe bruari, 8,192.535 op 1 Maart, 8.200.259 op 1 April, 8.203.834 opT Mei, 8.215.583 op 1 Juni en 8.227.166 op 1 Juli 1933, De toename bedraagt dus 0,54 pet., hetgeen lager is dan de vermeerdering ad 0.67 pet. over het eerste halfjaar van 1932, Eenvoud van karakter is geen be letsel voor fijngevoeligheid van geest terwijl de toename over het geheele jaar 1932 1,5 pet, beliep. De stijging over het eerste halfjaar van 1933 beliep voor Noord-Braband van 923.974 tot 931.889, voor Gelder land van 858.319 tot 862.550, voor Zuid- Holland van 2.016,651 tot 2.025.203, voor Noord-Holland van 1.561.755 tot 1.570.835, voor Zeeland van 249,600 tot 249,769, voor Utrecht van 424.906 tot 429.391, voor Friesland van 406.081 tot 407.097, voor Overijssel van 535.555 tot 538.124, voor Groningen van 400.183 tot 401.442, voor Drenthe van 229.157^ tot 230.223, voor Limburg van 576.925 tot 580.643, voor de gemeenten met meer dan 100.000 inwoners van 2.211.319 tot 2.218.551, voor de gemeenten met 50.001 tot en met 100.000 inw. van 825.736 tot 832.178, voor de gemeenten met 20.001 tot en met 50.000 inw. van 948.935 tot 956.608, voor de gemeenten met 5001 tot en met 20.000 inw. van 2.471.947 tot 2.488.302, voor de gemeenten met 5000 en minder inw. van 1.724.869 tot 1.731.527. Op de Rijksbegrooting voor 1934 is een bedrag van 80.000 uitgetrokken voor een nieuwe ambtswoning van den commissaris der Koningin in Noord-Hol land te Haarlem. De voornaamste reden is dat door de verplaatsing van den zetel van het pro vinciaal bestuur van de Jansstraat 'naar de Dreef, het provinciehuis en de ambts woning van den commissaris te ver van elkaar verwijderd zijn. De bedoeling is een bestaand huis in de omgeving te koopen, en eventueel ge schikt te maken, De Nederlandsche vereeniging van verkeersvliegers heeft een krachtig pro test gericht tot den minister van Water staat tegen het in dienst houden van den piloot Silberstein, vooral waar er voldoende Nederlandsche krachten be schikbaar zijn. De Nederlandsche Varkenscentrale maakt bekend, dat met ingang van 1 October 1933 geen varkens meer zullen kunnen worden gemerkt met merken, toegekend voor de eerste periode. Na den genoemden datum zullen deze mer ken, toegekend voor de tweede perio de loopende van 1 April 1933, tot 31 December 1933 zullen kunnen worden aangebracht tot en met 4 Febr. 1934 en varkens geboren voor 1 Januari 1934. Na 4 Febr. 1934 zullen geen merken toe gekend voor de tweede periode meer worden aangebracht. OPGEPAST. De commissaris van politie te Middel burg verzoekt ons naar aanleiding van bij hem ingekomen berichten, te waar schuwen tegen personen, die trachten si garen te verkoopen aan particulieren, voorgevende te komen voor den bond van ex-werklooze sigarenmakers of wel om sigaren te verkoopen, die de ge meente 's Hertogenbosch, zou laten ma ken door werkloozen. In werkelijkheid zijn het sigaren van inferieure kwaliteit en betrokken van kleine fabriekjes. De bedoelde personen, op wier ge drag ook veel is aan te merken, werken veel in het zuiden van het land. HET STATION VLAKE. 8 October gesloten. Wij vestigen de aandacht op een ad vertentie in dit nummer meldend, dat 't station Vlake met ingang van Zondag 8 October a.s. voor het personenverkeer wordt gesloten en daarvoor in de plaats komt het station Kruiningen-Ierseke. EEN ONDERSCHEIDING. De heer J. G. Peeman, Europeesch sergeant der infanterie van het N. I. le ger, vroeger alhier woonachtig, heeft de Zilveren medaille verbonden aan de Oranje Nassau orde gekregen met bepa ling, dat het vernoemde orde zal wor den uitgereikt met de zwaarden. Om allen, die lijden aan pijnlijke voeten, te kunnen helpen, wordt ook hier voor voetverzorging ingericht. is een verpleegster van de Supinafor-Cenfrale aanwezig in het Supinatorium van Socië teit „st Joris" Balans Alhier. De zuster onder zoekt Uw voeten en geeft U gratis advies. De Supi- nafor-voet-hulpmiddelen worden U zonder verplichting getoond. ^Valdraal 50 Vlissi n e n Telefoon 27 Iedere Donderdag wordt door gediplomeerd voetkundige zitting gehouden van V.M. 9 uur tot 12x/z uur, en van N. M. 2 uur tot 7'/2 uur, in het Supinatorium van S octet e it „sl «Joris" Alhier. (Ing. Med.) DE IEPENZIEKTE- TENTOONSTELLING. Het Comité ter Bestudeering en Be strijding van de Iepenziekte organiseert zooals bekend is, van heden tot Donder dag een tentoonstelling te Goes. In Zeeland, meer nog dan in andere deelen van ons land, is de iep van groot belang, niet alleen uit een oogpunt van landschapsschoon, maar ook in econo misch opzicht. De beplantingen van we gen en dijken en om de boerderijen be staan er op vele plaatsen uit iepen, en deze vertegenwoordigen een groote waarde. Het hout van den Zeeuwschen olm is nl. zeer gezocht van wege zijn uitstekende hoedanigheid. Geen wonder, dat men juist in Zeeland de groote ver breiding van de iepenziekte, die daar reeds vele slachtoffers heeft gemaakt, met angst gadeslaat. Door het organi- seeren van een tentoonstelling te Goes tracht het Iepenziekte-Comité, in Zee land meer bekendheid te geven aan haar doel en alle eigenaren van iepen op te wekken, mede te helpen bij het be strijden van de ziekte. Op de tentoonstelling is zooveel mo gelijk alles bijeengebracht, wat kan die nen om een inzicht te geven in het we zen van de iepenziekte, de wijze van bestrijding en de economische belangen, die daarbij op het spel staan. Daar is in de eerste plaats de inzending van het Phytopathologisch Laboratorium „Willie Commelin-Scholten" te Baarn. Men ziet hier vele stukken hout van door de iepenziekte aangetaste boomen. Een bruine verkleuring van het jonge hout is als gevolg van de aantasting waar te nemen. De veroorzaker van de iepen ziekte, de zwam Graphium ulmi, is ten toongesteld, gekweekt op allerlei ver schillende voedingsbodems. Een verza meling foto's, waarop verschillende sta dia van de iepenziekte zijn afgebeeld, en een serie gekleurde platen is mede door het Baarnsche Laboratorium inge zonden, evenals grafische voorstellingen van de verwoestingen, welke de iepen ziekte heeft aangericht in Rotterdam, Utrecht en Hilversum. Op een kaart van Europa is het verbreidingsgebied van de ziekte aangegeven. Voorts behoort tot deze inzending zeker het niet het minst belangrijke deel een groote verzameling takken van verschillende iepensoorten, waaronder ook Ameri- kaansche en Aziatische. Deze zijn ge rangschikt naar haar gevoeligheid voor de iepenziekte. Terwijl de Amerikaan- sche soorten alle zeer vatbaar zijn, ko men er onder de Aziatische enkele niet- gevoelige soorten voor. Ook van eenige zaailingen van den gewonen Europee- schen veldiep, die wegens hun resisten- Middelburg, 26-IX-'33. Maandag hoogste luchttemperatuur 17.1 °C; (63 °F); laagste 1J.4 °C (55 °F). Heden 9 h: 13.5 °C; 12 h: 17.5 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 765 mm; laagste 760 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 772.3 mm te Stensele; laagste 751.0 mm te Isafjord. Verwachting tftt morgenavond: Zwakke tot matige wind uit O, rich tingen, nevelig tot licht oi half bewolkt, droog weer, weinig verandering in tem peratuur. Zon op: 6 h 53; onder: 18 h 49. Licht op: 19 h 19. Maan op: 15 h 47; onder: 22 h 15. E.K. 26 September. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger: Veere 38 min. later (S springtij). September. Hoogwater. Laagwatsr. (Zomertijd.) Di. 26 6.20 18.48 12.51 Wo. 27 7.24 20.08 1.23 14.00 Do. 28 8.57 21.53 2.44 15.36 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. September. Hoogwater. Laagwater, (Z'omertijd.) Di. 26 8.10 20.31 1.28 13.54 Wo. 27 9.08 21.44 2,23 14.59 Do. 28 10.35 23.25 3.46 16.33 tie ten opzichte van de iepenziekte zijn uitgezocht, zijn takken tentoongesteld. De hoop wordt gekoesterd, dat er onder deze uitgezochte exemplaren zich een enkel bevindt, dat op den duur den te- genwoordigen Hollandschen iep zal kun nen vervangen, waarmede het vraagstuk van de iepenziekte feitelijk zou zijn op gelost. Een tweede afdeeling omvat de in zending van het Laboratorium voor En tomologie te Wageningen, Hier wordt 'n volledig overzicht gegeven van de le venswijze van den grooten en den klei nen iepenspintkever, welke kevers de zwam Graphium ulmi, die de iepenziek te veroorzaakt, van den eenen boom op den anderen overbrengen. Men kan nagaan, hoe de larven van de genoemde kevers doorvreten in het zieke hout, besmet raken met de sporen van Graphium ulmi, en hoe de pas uit gevlogen kevers bij het knagen aan jon ge takken deze sporen in gezond hout

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1