20stuks I525Ï? NIEUWE VOORRAAD JUIST AANGEKOMEN fluweel voor de keel INGEZONDEN STUKKEN. LANDBOUW. BURGERLIJKE STANB. DE POPULAIRE AMERIKAANSCUE SIGARET prijs in holland: a.goodwin vc? new york u.s.a. ZEEUWSCH-VLAANDEREH W.D. WAAR IS WERK? Verkoopingen - Verpachtingen in Zeeland. ontvangt. Er zijn personen, die het hard noodig hebben, maar slechts zeer noode overgaan tot het aanvaarden van steun. Spr. geeft verschillende voorbeelden om aan te toonen, hoe onjuiste praatjes er rond loopen. Vervolgens deelt hij mede, dat de burgemeester en de heer dr, Tel- legen en J. W. den Hollander, zich be reid hebben verklaard de administratie in te zien voor zoover het betreft het aangewreven uitkeeren aan middenstan ders, die met name worden genoemd. De heer H. de Graaf zou dit min der gepast vinden tegenover het comité, doch devoorzitter vindt er geen be zwaar tegen. De heer Vermeulen geeft nog en kele voorbeelden, waarin z.i. steun niet juist is toegepast, doch de heer J. O n- d e r d ij k wijst er op, dat men ook re kening moet houden' met het steunco mité voor werkloozen, dit blijkt wel ver ward te worden. De heer den Hollander meen de aanvankelijk, dat hij en de andere faeeren waren uitgenoodigd de geheele administratie te controleeren, voor de bepaalde gevallen acht hij na de mede- deeling van den voorzitter en den pen ningmeester geen termen aanwezig. De vergadering blijkt hiermede in te stemmen en te willen verklaren over tuigd te zijn, dat aan genoemde perso nen geen steun is verleend en de fan tastische bedragen ook verder uit de lucht zijn gegrepen. Op vragen van den heer Louwer- s e antwoordt de voorzitter, dat bij het niet inwilligen van aanvragen verschillende oorzaken werken en mr. Evers, voorzitter van A, zegt alleen gesteund wordt, als het werkelijk een crisisgeval betreft. De voorzitter zegt nog dat er geen bepaalde norm voor den steun is aangenomen, ieder ge val wordt op zichzelf beschouwd. Ten slotte besprak de voorzit- t e r de middelen om de kas te verster ken. Vroeger bracht de collecte 150 tot 160 op, maar nu is dit maar 50 tot 60 meer. Op 5 October zal hier de groote inzameling worden gehouden, zooals overal in het land in die week. De eerste keer bracht de groote inza meling 5000 op en ook nu weer moet er 10 pet. van naar het Nationaal comi té. Spr. wekt allen op propagandist te zijn voor deze collecte, maar ook voor de wekelijksche en het comité te hel pen bij het vinden van collectanten, wier aantal terug is gelopen van 25 tot 12 of 15. Daardoor moet er langer ge- loopen worden en zijn er buurten, die geen beurt krijgen. Dit werkt op ver schillende redenen verkeerd. Een der aanwezigen gaf zich als col lectant op en men hoopt na een oproep weer meer hulp te krijgen, want er moet geld komen, wil het comité kunnen doorwerken. De heer L. Onderdijk stelde voor de pers te verzoeken van nu af ge regeld te wijzen op de collecte van 5 October. De voorzitter zal dit de bla den gaarne verzoeken, maar wijst er op, dat advertenties door het Nat- Comité zullen worden geplaatst, en dat Prinses Juliana en anderen op 3 October door de radio steun voor het werk zullen in roepen. DE AARDAPPELSTEUNREGELING. Een conferentie in Oostburg. OOSTBURG. Er zijn ongetwijfeld nog zeer velen, die niets of veel te weinig weten van de „Aardappelsteunregeling" ook onder de aardappeltelers, maar voornamelijk onder de burgerij; het was dan ook een goed idee van het Statenlid den heer A. H. Milliano, om in zijne hoe danigheid van kringvoorzitter van de gewestelijke Tarweorganisatie, j.l. Woensdag te Oostburg voor alle belang hebbenden een en ander uiteen te zet ten. Toen in dit voorjaar gebleken was, aldus de spr. dat de aardappelteelt in 1932 een totale mislukking is geweest is in Maart een onderzoek ingesteld naar de hoeveelheid aardappelen, toen nog aanwezig en toen kwam men tot de ontstellende hoeveelheid van 20 mil- lioen kg; dit heeft er aanmerkelijk toe bijgedragen, dat door den landbouw ge voelige verliezen geleden zijn soms wel voor 100 pet. Was er dit jaar niets ge daan, dan was het weer juist zoo geloo- pen. We weten allen, dat als er zoo groote hoeveelheid te veel is, dan komt °ok het deel, dat voor de voedselvoor ziening van het Nederlandsche volk is hestemd in het gedrang. We weten wel, dat de nu genomen maatregelen niet v°°r de volle 100 pet. bevrediging zullen schenken, maar we gaan dan toch in de goede richting. Volgens de gedane schat tingen en opnamen, zoo zegt spr. ver der, is men tot de conclusie gekomen, dat dit jaar wederom drie-achtste van den voorraad aardappelen, dus bijna dei helft, te veel zal zijn en dit ligt ons nog versch in 't geheugen, immers men vind hier en daar nog de resten van 1932. Hoe wil men dat nu regelen en dan i het antwoord: De Nederlandsche schai/- klst ziet er op 't oogenblik uit als die V?n, e meeste boeren, het grootste deel j ëeheele bodem is zichtbaar, zoo- We schatkist namelijk) hier geen in kan geven. Het zaliiaarom Êaan als met dé tarwe- kijk draagt niets bij, doch de ent betaalt, de consumptieaard appelen zullen zooveel duurder moeten 1Afzenders onbekend stuk in de prullen mand. 2. Briefwisseling wordt over ingezon den stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopij wordt niet terug gezonden. 4. Maakt het kort 1 (Ingez. Med.) betaald worden, dat daarvan een pot of fonds gemaakt kan worden om daaruit later te betalen die gedeelten, die niet in de consumptie zullen komen. Daarom is reeds van 4 September jl. af de bepa ling ingegaan, dat de verbruiker er iets extra's voor moet betalen. Daarom zal bij vervoer van hoeveelheden van meer dan 10 kg. een vi^rvoerbewijs gevorderd worden, betaald of gratis. Spr. zal zich nu maar bepalen tot de betaalde en komt dan tot den verkoop in eigen om geving; een burjejr zal een of meer zak ken voor wintervoorraad opslaan en dan is de gewone loop van zaken, dat de producent zijiJ voorraad betrekt van den handelaar of te platten lande rechtstreeks van den producent en dan zijnde aardappelen te rangschikken in drie rubrieken ad.: Ie bonte, blauwe duinzandaardappëlen en nog eenige soorten, welke aan den producent niet minder dan 3 betaald worden; 2e.: Eigenheimers, Bevelanders, roode star, enz. niet minder dan 2.50 en 3e.: In dustrie's Bintje, Eerstelingen e.a. niet onder de 1.50 per 100 kg? Spr. zet dan verder de werking van het stelsel uiteen, zooals men dat ook vindt in de door ons gepubliceerd wor dende mededeelingen van de aardappel centrale. De heer Van D ij k e gaf daarna een korte uiteenzetting van de bepalingen betreffende het pootgoed. Om exporteur van aardappelen te kunnen worden moet men Nederlandsch staatsburger zijn en kunnen aantoonen, dat men over de ja ren 1930, 1931 en 1932 pootaardappe- len geëxporteerd heeft. De prijs voor pootaardappelen is als volgt: Klasse B: bintje maat 35/55, 2.90 inclusief certi ficaat af boerderij, waarbij de exporteur nog moet tellen 0,25 voor de pot, 0.80 voor handelswinst, 0,20 voor den zak, en 0.13 voor vervoer en plan- tenziekten-kundigen dienst, wat te za- men 4.28 of 62 francs uitmaakt. Voor eersteling is de prijs 20 cent hoo- ger, voor maat 30/40, 30/50 en 40/50, 30 cent hooger, voor maat 35/55 90 cent hooger, voor maat 30/35 30 cent hooger. Voor soorten als eigenheimer, roode star, industrie enz., zijn geen maten vastge steld. Alzoo 62 Belg. francs franco station Maldegem, waarbij nog 4% fr, commis sieloon betaald moet worden in België. Om den prijs verder in België vast te stellen is noodig, dat bij de 62 fr. Mal degem nog de vrachten bijgeteld worden b.v. Kortrijk, dat wordt 67 fr. Verder wordt gerekend op de mede werking van alle landbouwers; daar voor pootaardappelen geen exporteurs aan gesteld worden, dienen de landbouwers zelf te controleeren. Bij niet naleving van de minimumprijzen wordt de betrok ken exporteur onmiddellijk geschrapt. Beide sprekers mochten den bijval der vergadering inoogsten, waarna nog ve len van de gelegenheid gebruik maakten om vragen te stellen. Naar wij vernemen, zou heden op de markt te IJzendijke dezelfde uit eenzetting gegeven worden. Vereeniging „Coöperatieve Beetwortel- suikerfabriek Roosendaal" G, A- Onder voorzitterschap van den heer Jac. Vos Azn., oud-lid der Tweede Ka mer, heeft Donderdag te Roosendaal de algemeene jaar. vergadering plaats gehad van de vereeniging Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek Roosendaal G. A. In zijn openingswoord wees de voor zitter er op dat er tengevolge van de al gemeene werelddepressie nog geen verbetering gekomen is in de suiker industrie. Men streeft thans aldus spr. ook hier naar autarkie, naar een zoo danige structuur van landbouw en in dustrie, dat we zooveel mogelijk in eigen behoeften voorzien. Wat de suiker betreft, meende spr- zou dit al heel eenvoüdig zijn. Voor di recte consumptie is er in Nederland on geveer 2,300,000 zakken noodig; voor uitvoer van suikerhoudende industrie producten komt daarbij nog ongeveer 500,000 zakken. Wanneer er in ons land ongeveer 60.000 ha. met suikerbieten beteeld wer den dan zou onze bodem juist voldoen de suiker kunnen opbrengen voor de eigen behoefte en zou van uitvoer of in voer geen sprake behoeven te zijn. Dank zij de steunregeling van de re geering, zoo betoogde spr. aan het slot van zijn beschouwingen, is het mogelijk geweest, de bietenteelt en de suikerin dustrie aan den gang te houden- De re geering heeft echter nog geen regeling getroffen voor de aanstaande campagne. Zij heeft wel een steun in het uitzicht gesteld, waarbij er naar gestreefd zou worden, dat aan de telers een richtprijs van 11 betaald zou worden. Hoogst gewenscht blijft het echter, dat naar een middel wordt uitgezien, waardoor de enorme suikervoorraden der fabrieken in het buitenland geplaatst zouden kunnen worden. Verder meende spr. nog, zou het een groote verbetering zijn, wanneer de binnenlandsche suikerprijs gestabiliseerd kon worden op een zoodanig peil, dat de regeeringssubsidie kon vervallen. Naar deze twee doeleinden zoo be sloot spr. zijn rede dienen volgens hem de suikerproducten te streven. De rekening en verantwoording over het boekjaar 1932/1933 en het verslag over den toestand der vereeniging zijn goedgekeurd- Het voorstel van het bestuur om een gedeelte der terreinen van de fabriek te verkoopen werd z.h.s. aangenomen. Ook het voorstel om het bestuur een crediet te verleenen ad 25,000 voor noodzake lijke verbeteringen van de fabriek, werd goedgekeurd. Onder voorzitterschap van den heer W. Glas kwam de vereeniging van oud leerlingen van de Tuinbouwcursussen te K a p e 11 e in vergadering bijeen. De secretaris, de heer Willeboer le verde een uitnemend verslag van het 20 jarig bestaan der vereeniging. Besloten werd om lezingen te laten houden, namen werden genoemd van heeren die voorlichting kunnen géven en reeds deden. De leden werden aangespoord zelf eens iets naar voren te brengen. De voorzitter geeft in overweging om indien dit wordt gewenscht, cursussen te organiseeren, gelijk dit geschiedde in de vorige wintercampagne. Een duide lijke uiteenzetting van het proefbestrij- den in den boomgaard van den heer Chr Glas zal gegeven worden door den heer Phaff, controleur van den Plantenziek- tenkundigen dienst. Ook zal getracht worden om in 1934 een proefveld aan .te leggen van aard beien en frambozen. Kloetinge. Van 39 September. Bevallen: T. Joosse geb. Brandt z. Kruiningen. Van 31 Aug.14 Sept. Getrouwd: J. W. Moeleker 21 j- te 's-Gravenpolder en D. van den Berge 21 j. Bevallen: K. Jansen geb. van der Hart z.; A. J. Maat geb. Westrate z. STEUNREGELING AARDAPPELEN EN DE KLEINHANDEL. De aardappelen zijn onder de steunre geling gebracht. Dat onze landbouwers steun ontvangen, daartegen hebben wi] geen bezwaar. Velen van hen verkee- ren ,in moeilijke omstandigheden, en hebben dringend steun noodig- Doch nu vraag ik mij af, is het met de kleinhan del beter? Velen onzer yerkeeren in dezelfde moeilijke omstandigheden. De kleinhandel wil gaarne medewerken om deze steunregeling tot stand te bren gen, echter niet ten koste van zijn eigen moeilijke bestaan! Nu zit bij deze steunregeling de klein handel -in den hoek waar de meeste klappen vallen. Vastgesteld is een mi nimumprijs voor den landbouwer, een minimumprijs voor den groothandel, en dan is het lied uit. Wat er verder met de aardappelen gebeurt laat de heeren koud. Wat gebeurt nu? De boer zelf mag ook direct aan den consument le-< veren, en beconcurreert nu den klein handel met een product, waarvan hij zelf steun ontvangt. Dat ten eerste. Ten tweede doet het je als kleinhandelaar aangenaam aan dat je eiken ochtend verschillende melkboeren pakjes aard appelen van tien kilo ziet bezorgen bij je klanten tegen 3 cent per kilo, terwijl ze voor den kleinhandel 5 cent per kilo inkoop kosten. Tien kilo mag men ver voeren, dus wat is hier aan te doen? Met dit al is onze omzet weg. Zaterdag vertelde mij iemand dat ze aardappels gekocht had voor 1.25 per mud (Eigen heimers) als je dan 6 cent per kilo vraagt, maak je beslist een mooi figuur. Of deze boer een filantroop is, of lie ver niet met Vadertje Staat in aanmer king komt weet ik niet- Deze regeling, die hier inZeelapd absoluut niet voldoende valt te contro leeren brengt een ontevreden publiek, en een kleinhandel die men op een net te manier den strop om doet. De boer in kwestie, voor wien deze steunrege ling toch is, is ook nog niet tevreden, tenminste ik heb er verschillende aldus ontmoet. Toen ik deze week zoo'n ontevrede ne sprak, die meende dat alles zou weg gaan aan administratie enz., heb ik hem aangeraden aan zijn organisatie te ver zoeken, den minister te verzoeken, het weinige dat dan mogelijk nog overblijft, te besteden voor het aanmaken van me dailles, en levens een nieuwe orde te scheppen, n.l. van de gele of blauwe eigenheimers, uit te reiken aan hen die zich bij deze regeling verdienstelijk heb ben gemaakt. De kleinhandel zit dan intusschen bij Maatschappelijk Hulpbe toon. C. Oele, Secretaris der Kleinhandelaars Vereeniging te Goes. Bij de Districts Arbeidsbeurs voor de gemeenten tusschen Ooster- en Wester- Schelde te Middelburg kwamen de volgende aanvragen Binnenland binnen: ENSCHEDE: granito-vloerlegger moet beslist vloerlegger zijn en geen schuurder en zelfstandig kunnen wer ken, dadelijk, 68 cent per uur, voor minstens 2 maanden, reiskosten wor den vergoed, TILBURG: monteur voor montage en reparatie „Bosch" artikelen, volledig met het werk bekend, dadelijk, 20 tot 30 per week, voor vast. HEERLEN: orkestje (3 dames of 2 da mes en 1 heer) piano-viool, slagwerk, accordion; 17.50 per week per per soon plus kost en inwoning. HEERLEN: coupeur voor heerenklee- ding, dadelijk. DEN BOSCH: bontwerk(ster) voor het maken van bontkragen op dames mantels, dadelijk, 25, 30 per week, MIDDELBURG: bekw. kapster, moet minstens 3 a 4 jaar in het vak zijn, voor 1 October a.s. loon naar bekwaamheid plus kost en inwoning, voor vast, reis kosten worden vergoed, mag ook Duit- sche zijn. MIDDELBURG: keukenmeid, moet goed kunnen koken, loon nader over een te komen. Vakafd. Landbouw. Per 1 October kan geplaatst worden in West Zeeuwsch-Vlaanderen een on gehuwde landbouwersknecht. Aanbiedingen uitsluitend aan de Dis trict-Arbeidsbeurs te Middelburg. Sept. 20 Middelburg, Huis, Land en Inb., Loeff. 26 Middelburg, Land en Dijken, Blaupot ten Cate. 28 's-Heerenhoek, Hofstede en Land, Jonkers. üvezande, Hofstede c.a., Jonkers. Oct- 17 Middelburg, Inboedel, Notarishuis.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 9