ZEEEJN9. fflehedecêmdschejê^^ FINANCIEEL ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. Briefgeschrief tusschen Jewannes uut Walchere en Jan de Smid uut Goesche Land. MIDDELBURG. Onze financieele deskundige schrijft ons uit Am sterdam: Het bestuur van de gemeente Rotter dam heeft het oirbaar geacht, te beslui ten, dat de November-coupons van de 6 pet. dollarleening „op de gebruike lijke wijze volgens de bepalingen van 't contract" te blijven betalen, tegen re mitteering van het benoodigde aantal dollars naar New-York tegen den dag- koers. Aan de desbetreffende mede- deeling is de opmerking toegevoegd, dat dit, vergeleken bij verleden jaar, toen voor den dollar 2.46 moest worden betaald, een voordeel beteekent van ongeveer 25 pet. Inderdaad, een „voordeel" brengt de ze betaling in papieren dollars voor de gemeente Rotterdam wel met zich, doordien slechts ca. drie kwart van het anders voor de couponbetaling benoo digde bedrag naar Amerika wordt ge remitteerd. Het is echter de vraag, of deze handelswijze, die in flagranten strijd is met de in het leeningscontract opgenomen goudclausule, op den duur voor het Rotterdamsche gemeentebe stuur wel een „voordeel" zal beteeke- nen. Veeleer zal zij een nadeel blijken te zijn, wanneer de gemeente Rotter dam wel gedwongen zal zijn, een be roep op de kapitaalmarkt te doen voor dekking van haar zoo groote geldbe hoeften. Ongetwijfeld zal er alsdan on der de beleggers weinig animo bestaan, om nieuwe gelden beschikbaar te stel len voor een gemeente, die zich om de verplichtingen, die zij tegenover obli gatiehouders op zich heeft genomen, zoo weinig blijkt te bekommeren. Het Internationale Comité ter verde: diging van de goudclausule heeft te kennen gegeven, dat het van plan is, door gerechtelijke beslissingen de vast staande rechten van de schuldeischers te beschermen- Vermoedelijk zal ook tegen de gemeente Rotterdam een pro ces aanhangig worden gemaakt, ten einde haar tot erkenning van de goud clausule te dwingen. Het is te hopen, dat geen juridische spitsvondigheden hiervoor een beletsel zullen vormen, doch dat de goudclausule door een ge rechtelijke uitspraak gemaakt zal wor den tot datgene wat zij werkelijk is: een bescherming van crediteuren tegen een eventueele waardevermindering van de valuta, waarin de schuld is aange gaan. Ook voor de dollarobligatiën van de Koninklijke Petroleum Mij. en de Bataafsche Petroleum Mij. wordt een gerechtelijke beslissing met spanning tegemoet gezien. De aankondiging van de betaling der Novembercoupons der Rotterdamsche gemeenteleening in papierdollars heeft op de beleggingsmarkt een zeer onaan gename indruk gemaakt, hetgeen duide lijk tot uiting komt in de lagere koersen voor de verschillende Rotterdamsche leeningen. Deze vormen een opmerke lijke tegenstelling met de vaste tot prijs houdende stemming, die de beleggings markt overigens aan dag heeft gelegd. Niet alleen Nederlandsche en Ned- In dische staatsfondsen, maar ook de overige binnenlandsche gemeenteleenin- gen, w.o. de gemeenteleeningen van Amsterdam, hebben zich goed in koers kunnen handhaven. Dank zij de gunstige •*v" stemming voor beleggingswaarden heeft de gemeente 's Gravenhage een nieuwe leening aan de markt kunnen brengen, tot de voor de gemeente gunstige voor waarden van 'n rente van 4 pet. bij een koers van uitgifte van 98% pet. Een deel der opbrengst dient ter conversie van de 5 pet. leening 1932, die aflosbaar lang op zich laten wachten- is gesteld. De uitgifte der nieuwe Staats- leening zal thans ook wel niet meer De aandeelenmarkt heeft ook in de afgeloopen week weer een afwisselend verloop gehad. Een tijdelijk, algemeen herstel, werd door een hierop gevolgde koersdaling weer vrijwel geheel te niet gedaan. Later trad weer een verbetering in. Van industrieele fondsen Waren voor al Unilever sterk aangeboden, in ver band met de aankondiging van aan merkelijk verlaagde interim-dividenden door de Engelsche dochtermijen van het Unileverconcern in de levensmid delen-branche, die het vorige jaar nog in belangrijke mate tot de naar verhou ding bevredigende resultaten van de Unilever hadden bijgedragen. Wel had men, in verband met de daling der kleinhandelsprijzen, met minder gun stige resultaten der Engelsche dochter mijen rekening gehouden, maar men hoopte, dat de vermindering der winst marge tengevolge van de prijsdaling al thans ten deele gecompenseerd zou zijn door een toeneming van de omzetten. De kans, dat de vermindering der in komsten uit het Engelsche bedrijf der Unilever door 'n verbetering der resul taten in andere gebieden zal worden ge nivelleerd, kan onder de tegenwoordige omstandigheden niet hoog worden aan geslagen. In Duitschland b.v- is het be drijf der Unilever aan een toenemende beperking onderworpen; in ons land vormt het menggebod een voor de mar garine-industrie ongunstigen factor. Een en ander heeft tot gevolg, dat de beurs pessimistisch gestemd is ten aanzien van de voor het Unileverconcern in zijn ge heel te verwachten financiëele resul taten. Een aanwijzing van de resultaten voor het loopende jaar zal het besluit geven omtrent het interim-dividend, dat gewoonlijk in November wordt genomen. Het vorige jaar werd een interim-divi dend van 3 pet. uitgekeerd; het is de vraag, of dit voor dit jaar gehandhaafd zal kunnen worden. Onder den invloed van de algemeen flauwere stemming kon de aanvankelijk voor aandeelen Philips' behaalde koers winst ook niet geheel worden gehand haafd- De stemming voor dit fonds werd echter later weer gunstig, wat mede te danken is aan de toeneming, die de uit voer van radio-artikelen en van gloei lampen voor Augustus te zien heef! ge geven. Aandeelen Koninklijke Petroleum heb ben eenigen invloed ondervonden van de hoogere petroleum- en benzineprijzen in Amerika. Rubberaandeelen waren tijdelijk zeer vast, op de betere stem ming op de termijnmarkt te New York. Tabaksaandeelen hebben slechts weinig in koers geschommeld. Suikeraandeelen waren meerendeels ongeanimeerd, hoe wel ook hier tijdelijk een licht koersher- stel intrad. De Nivas heeft in den jong- sten tijd weer vrij aanmerkelijke hoe veelheden suiker kunnen afzetten, zoo wel in Britsch-Indië als in China en Ja pan. Dit kon echter de kooplust voor suikeraandeelen niet stimuleeren, aan gezien de prijs, waartegen de suiker van de hand wordt gedaan, nog altijd even onbevredgiend is. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: 4 pCt. Nederland 1931 99% 100 —99%. 6 pCt. Ned. Indië 1922 A 92%—94% 4 pCt. Rotterdam 1926-30 93 —91H. Ned. Handel Mij. 59%55%. Philip's 185%—189—185%—190. Unilever 86%7880%. Kon. Petroleum 178%184, Amsterdam Rubber 93%97%. Ned. Scheepvaart Unie 55%53% —55. H.V. „Amsterdam" 193%196 191—194. Deli Batavia Mij- 131%—129%. Poeldurp, September '33. Vriend Jewannes! Nee mè, noe stae 'k te kieken! Ik kan d'r agauw geen woorden voe vin- de! Dae lees 'k op 'n Vriedagaevend in de Middelburger 't verslag van de Neu- zensche gemeenteraed en dae zeit 'r een. da ze daer in de buurte verlege zitte om beuter en om kunstbeuter en dat 'r groote pertijen de grenze over gae en dat in Belgen de beuter 'n gul len goekooper is as ier (bie de kilo ne- turelik). En ielken dag groeie dae miel- jenaers mie 't smokkelen! Jewannes, ik stieng d'r stom voe. Wien smokkelt daer....? En binne d'r daer, die stik- rieke worre mie 't beuter smokkelen!! Mè bin d'r dan nóg geen amtenaers ge noegt, die dae 't opzicht over kunnen ouwe? En dan in Belgen de beuter 'n gullen goekooper as ier!? En ier was 'n van de zummer volgens 'n schrieven in de Middelburger twee en sestig cent en alf 't pond!!! Da's sterk! Wat beleve me toch voe tied!? Mè noe is gauw over wat aars. On- derlest d'r in de Middelburger stuk ken estae over de keurege van aolder- leie eet- en drienkenswaeren. Je za' ze zeker ók wè elezen è- Dan stae je d'r verstomd over. wat owe de menschen vroeger toch 'n deel rommel inslikten. Affijn, dat wiste me toén ok a, mè dae wier doodeenvoudig nie naer ekeke. Vleisch, dat voe 'n mensch te slecht was om t'eten. Nee mè, dae mo'k toch is even wat van zegge. Dae was is 'n boer en dae was n koei 'esturve. A jaeren vrom, mè 'k wete 't nog goed. Toen dat n dood was - dien boer nie, mè die koeie bedoel' 'k toen zei de veeas, da ze d'r nie van mochten ete. Mè wat dienk je.... Een van d'errebeiers snee d'r 'n paer groote stikken óf en die nam 'n mee naer uus en toen zei d'n tegen z'n wuuf: „bakt 'r is 'n deel van." Dat dee ze en toen gaf üm d'r wat van an de katte en die frat 't op. Ie wachtten toe an den aren ochtend en toen riep 'n de katte. Die was sprienge-levendig en die veint die zei bie z'n eigen: „as die d'r nie van weet, dan zuil' ons d'r ók nie van dood gae" en werèntig: ie ei 't vleesch mie z'n uusouwen óp egete en z'è d'r nie van ewete- Noe mag je zegge: „smaekelik gebruuk", mè ze deeë 't dan toch mè en iederendeen za 't mie m'n seens weze a'k zegge, dat zük- ke diengen 'n schandaol bin en erg ge- vaerelik. En wat gieng d'r somste mets nie deur de leverwoste en de pos- kop! Daerom vinde 'k 't o zoo goed, dat zooies nie meer gebeurt en 't geld voe die keurege, da's bie mien goed be steed. As j'is wist, wat of de men schen summers voe spek en vleisch ete van d'r verksje. da' ze in 't voorjaer slachtten, dan draai je'n arte in je lief óm. Da's neturelik nie ekeurd. Mè zout, zout! 't Is van geen wonder, da' ze sachtemirregs vergae van den dost. Over de smake zu me mè zwiege! Spek: glad geel en zocht' an de kanten en mie 'n roke van komsa! Affijn, dat doe ze d'r eigen an, mè wa' je koopt an vleisch bie de slachter, an booschappen in de wienkel, an melk, dae wor goed naer ekeke en op dat punt binne me vee vooruut egae. Noe weet 'k wè, dat die lui van de keurege nie aölles kun ne keure, mè ze loope belange nie te suffen. An de melk doe z'ok wat ze kun ne, al oor 'k, dat ze over de inrichtege van de stallen nog al is dikkels motte klaege. Dae schiene de melkboeren nog nie erg an te willen om dat is goed te maeken. En an de slechte smaeke deur HET PLAATSELIJK CRISIS-COMITÉ, Verdere steun dringend noodig Er moet meer geld in kas komen. Geruchten weerlegd Gisterenavond hield bovengenoemc comité een openbare vergadering om verslag van zijn werkzaamheden te kunnen doen in de Bogardzaal. De Voorzitter, ds. M. van Em- pel, heette de ongeveer 50 aanwezigen welkom, en zeide dat men meende de vraag te moeten bespreken of het co mité zijn werkzaamheden zal kunnen voortzetten, nu de inkomsten isteeds terug loopen, speciaal ook de wekelijk- sche collecte en of er geen andere ob ten zijn om gelden bijeen te brengen. Dat er nog steeds een groep is, die steun noodig heeft, weet ieder wel, want al kunnen zij nog leven, voor brandstof en nieuwe kleeren is geen geld aanwezig. Het helpen is dan ook dringende noodzaak of men moet deze menschen naar de kerkelijke liefdadig heid of het burgerlijk armbestuur ver wijzen en geen van beiden is aange naam, als men buiten zijn schuld in deze omstandigheden is gekomen. De Middel- burgsche burgerij moet het comité in staat stellen het werk voort te zetten. Het comité is geen welput, doch een regenbak en als het er niet in regent, kan men er ook niets uithalen. Als er geen geld komt, kan het comité het nog maar een paar weken uithouden. Het comité splitste zich destijds di reet in twee subcommissies, de com missie B. zorgt voor steun in natura aan werkloozen, waarvoor rijk en ge meente ieder 10 cent per jaar en per inwoner geven- Deze commissie heeft tot doel gehad, in het begin van een jaar slechts de helft van haar geld te gebruiken, om ook in het najaar nog over geld te kunnen beschikken. In de eerste helft van 1933 is 2635.95 besteed, terwijl er slechts 2087.50 be schikbaar was. Dit is besteed voor 226 gevallen, dus gemiddeld bedroeg de steun 11.65 en bij een zelfde gemid delde zal er in het najaar maar voor 130 gevallen geld zijn want het nog res- teerende bedrag is 1539.05. Ter ver gelijking deelt spr. mede, dat in het eerste halfjaar 1932 totaal is uitgege de peekoppen, dae motte ze niks tegen kunne doe- Da s anders voe guus en zieke menschen wel èrg. Nae 't brood kieke z'ok. 't Gewicht en of dat aolles d'r wè in is, dat 'r in oort. 'k Bedoele geen gist en geen zout, mèoe noeme de geleerde dat ok wee.... de spullen, die in goed brood óöre te zitten. Noe moste ze naer èèn diengen ok nog is meuge kieke en wèl nae de meniere van kneeën. Dae mo j'ok niet te varre over deur dienke. Om is 'n voorbeeld te noemen: t Is zum mer en o zoo eet in de bakkerie. Den bakker stae over z'n trog vol deeg en kneeë mè jongers. 't Zweet paerelt op z'n wezen. Ofvaege kan n t nie mie z n deeg anden en regelrecht in den trog! In de winter is den bakker verkoud en ie stae wee over z n trog: oeste en niesteók regelrecht in t deeg! Dae mag j'ok van zegge: „smae kelik gebruuk!" 'n Groot gelok, dat 'r a vee bakkers bin. op de durpen nèt zoo goed, mie 'n knee-mesien- Dat vinde 'k 'n zuver ies en as ik wat te komme- deeren a, zou 'k belaste: overaol, wae dat 'r elektries licht is, dae magge de bakkers nie anders knee as mie n knee-mesien. Brood gebruukt iederen deen en da's 'n artiekel, dae ze nie te zindelik mie óm kunne gae. En zoo mè in d'r anden bie de klanten brienge, dat most ók nie meuge. Affijn me zulle mè moed ouwe, dat dat ók nog is veran dert. Noe za je zegge: „is Jan dan zóó voe mesienen?" Dat kan d'r nae weze, Je wannes. Voe die bakkers zéker, mè anders bin 'k toch van gedachten, dat 'r 'n groot overschot an mensch'anden komt deur aol de mesienen en da's 'n bezwaer, dae 'k geen uutkomste inzie. En noe kom ik vanself wee in 't boere bedrief. Oevee werk wordt 'r deur de mesienen nie uut d'errebeiers d'r an den esnokt! Da' ze zaaie mie 't mesien, i dat kan nie anders en dae zie 'k ok geen ven 2794.57 voor 224 gevallen, d.i. 12-45 gemiddeld per geval. Voor het tweede half jaar was er toen nojg 890.43, wat voldoende bleek voor nog 66 gevallen. De gevallen komen tot de commissie via de organisaties en de da mes-leden gaan dan na wat het meest noodig is en doen de inkoopen. De commissie A. verloor in Decem ber den heer J. Dronkers en in Juli den heer H. van Driel door den dood. Met dankbaarheid erkent spr., dat beiden een zeer belangrijk aandeel in de werk zaamheden van het Comité hebben tfe had. Alle aanvragen, zoowel mondelinge als schriftelijke moeten bij den voorzti- ter der commissie, den heer mr. F. B. Evers, worden ingediend. Aanvragen, die niet voor behandeling door het co mité in aanmerking kunnen komen, ver wijst hij zoo mogelijk naar het adres, waar zij vermoedelijk thuis behooren. De overige worden in de eerstvolgen de vergadering besproken en, wanneer daaraan behoefte blijkt te bestaan, aan een der leden voor nader onderoek toe vertrouwd. In spoedeischende gevallen is de voorziter bevoegd een voorloopige beschikking te geven, welke in de eerstvolgende vergadering wordt mede gedeeld en definitief vastgesteld. De commissie vergaderde in de eerste maanden wekelijks, later om de 14 da gen of met grooter tusschenpoozen. Er komen telkens grensgevallen voor en het blijft een groote moeilijkheid steeds uit te maken wat een crisisgeval is en wat niet. De commissie heeft de noodzakelijkheid gevoeld een schifting te maken tusschen de crisisgevallen in en- geren zin en dezulken, welke geacht moeten worden meer tot het terrein van armenzorg te behooren, waartoe o.m gerekend moeten worden gevallen, waarin de aanvragers een bedrijf bezit ten, waaraan door veranderde omstan digheden en eischen geen behoefte meer bestaat en dat dus, onafhankelijk van de crisis, ten doode is opgeschreven. Mede tengevolge van de beperkte middelep, waarover men te beschikken had aanvankelijk was slechts een bedrag van nog geen 5000 bijeengebracht heeft men gemeend slechts die gevallen welke rechtstreeks aan de crisis te wij ten waren, aan zich te moeten trekken en de overige te moeten overlaten aan de velerlei instellingen van weldadig heid. De beperkte middelen waren ook oor zaak, dat geen voorschotten of credie ten van meer dan 100 ter beschikking konden worden gesteld tot het in stand houden van gedrukte zaken. Van zijn optreden tot 1 Mei 1933 be handelde het comité 387 aanvragen in zijn vergaderingen, waarbij niet geteld zijn de gevallen, welke de voorzitter als niet behoorende tot de bevoegdheid der subcommissie terstond ter zijde heeft gesteld. Van deze 387 aanvragen zijn 126 toegestaan namelijk 22 ondersteuningen in natura als kleeren, een bed, dekens, paardevoer, leer ter bewerking, enz., enz.; 7 verstrekkingen van bedrijfskapi taal, hoogstens 25 en 2 voorschotten van 250 en 50, en 95 wekelijksche uitkeeringen. De wekelijksche uitkeeringen werden bepaald in verhouding tot de grootte en de behoeften der gezinnen en tot den maatschappelijken stand, waartoe zij be hoorden, en bedroegen gemiddeld 5 met een maximum van 10 (één ge val). DOOS 20 CT.— TUBE 55 EN 60 CT. 1 (Ingez. Med.) Gekocht is bij winkeliers, die 10 pet. korting toestaan en ook voor deze af- deeling koopt het dames-comité in. En kele gevallen van schipperssteun behan- de de commissie A, aan groenten-distri butie bestaat hij de geldende lage prij zen geen behoefte. Ten slotte gaf spr. een overzicht over het tijdvak 10 December 1931 tot 1 Mei 1933. Ontvangen is in totaal een bedrag van 18031.94, w.o. aan maandelijksche bijdragen 2643.14, aan wekelijksche 110.73, aan driemaandelijksche een be drag van 76.40; aan bijdragen in eens en verkoop lepeltjes 6690.22, aan col lecten en busjes bij particulieren een be drag van 7844.78. De uitgaven bedroegen 17133.11%, w.o. 12940.50 aan wekelijksche uitkee ringen; 1064.92%, voorschotten 575 75 terug ontvangen), Nationaal Crisis Comité 166.23. Van het Nat. Crisis Comité is niets ontvangen. Er was dus op 1 Mei een saldo van 898.82% en gezien de weinige nieuwe inkomsten, moest men besluiten de uit keeringen slechts om de 14 dage» te doen plaats hebben. De heer J. O n d e r d ij k, voorzitter van subcommissie B, zeide, dat men hem verteld had, dat A aan personen 20 per week uitkeerde. Spr. kan niet be- oordeelen of bepaalde personen dit noo dig hebben, al zullen die er wel zijn, maar uit de mededeelingen van den voorzitter is nu duidelijk gebleken, dat zulke bedragen niet worden uitgekeerd, maar gemiddeld 5 en een maximum van 10. Spr. juicht het toe, dat men. nu maar eens duidelijk het werken van het comité uiteenzet, hij voelt echter ook wat het zeggen wil, dat sommige men schen hun heele kapitaaltje op hebben zien teeren, dat zulke menschen naar het burgerlijk armbestuur zouden moe ten, acht spr. bedroevend. De heer S t r u v e, penningmeester van het comité, acht het gewenscht te verklaren, dat geen enkel be woner van Korte of Lan- gedelft gesteund is of wordt en tevens, dat er nimmer meer dan 10 per week is gegeven. De voorzitter noemt nu enkele personen met name, van wie het gerucht loopt, dat zij, wonende in de hoofdstraat, door het comité gesteund worden en onderstreept nog eens, dat dit geheel uit de lucht is gegrepen. De heer Vermeulen vraagt, als lid van het comité, of de leden geen inzage kunnen krijgen van de uitkeeringen, men is dan in staat onjuistheden en geruch ten tegen te spreken. De voorzitter antwoordde, dat daartegen natuurlijk geen bezwaar is, maar ook hij zelf kijkt er nimmer naar, want het is toch zeker gewenscht, dat de namen der gesteunden niet publiek worden gemaakt. Spr. brengt in dit ver band hulde aan den heer Struve en zijn personeel voor de wijze, waarop zij den steun verleenen, zoodat zelfs de naaste buren niet bemerken, dat iemand steun schae in voe 't and-werk. Mè is 't nie om je'n arte vast t ouwen, as je ziet, oe dat 'r naebie overaol van de zummer esnee wier mie de zelfbinder? Welken aoer laet 'r nog maaie mie de zeise?! Zie je nie overaol ooi-schodders, ooi arken? Wieë mie 't mesien; petaten uut doe mie de rooier?! Begriep jie noe, oe dat 'r vroeger wè werk was, ok voe n groot deel in de wintermaenden? Voe 'n jaer of wat was t'r den elt nie van de terve van noe. Wat zou 't! Je zou dus meuge verwachten dat 'r noe, van de jaere, 'n overvloed van werk ewist was; anden te kort- Mie wieën, mie snien, mie dosschen. En daer ei je 't: Dag an dag oor je ze over de wegt daevere, de groote zwaere doschmesie- nen. Noe ier, dan daer oor je 't geroenk van de motor en wae vroeger d'erre- seiers wéken, maenden 'n daggeld a. tunne verdiene mie de vluie, daer is t noe in 'n dag of wat achter de rik: eel den oest edossche. O, Jewannes, as de boeren 't is over Ur arte a kunne verkriege om aól de terve, die d'r van 't jaer ezaaid wier is te laete snien mie d'and. As ze 'n is a aete dossche mie de vluie, wat wazze dan d'errebeiers goed óf ewist van de winter! Want wae mot dat van de win ter nae toe, as jé noe al oort van erre- aeiers, die niks te doen Zie je, Je wannes, in dat geval, in 'n tied van groot gebrek an werk voe de boere-er- rebeiers; in deze omstandegheden, noe de gemeentebesturen medeemet 't eene nie an 't are wete te knoopen; noe dat gezinnen bin, die noe al, in de zum mer. nooit is 'n stiksje vleisch kunne coope, smiddegs ienkelde taerliengetjes spek....! Noe vinde 'k die mesienen 'n gróót, gróót naedeel. Om nie te spre ien van 'n gevaer! Dat most deur de werkgevers is goed bedocht worre. Aol mè meer gebruuk maeke van mesie nen wae motte dan aol die anden- op-óverschot nae griepe?! Wae motte ze nae griepe?! Nae eer lik werk künne ze 't nie. Den emeï mag geve, dat aol die anden, die vast zitte an 'n lief mie 'n maege. nie griepe nae 't verkeerde. NJC^ant nie ïeüce lee^e of aolf-leege maege zit onder 'n eerlik stérk arte. Ok nie onder 'n arte. dat aolles verdraege kan! En wae wiere de meeste van die me sienen emaekt? In Nederland?! Me wete wè beter! Ik gloove Jewannes, dat 'r mie n bitje goeie wil eel wat mèer werk, dus eel wat minder zurge ewist was op 't zoogenaemde platte land. En noe mag ge d'r weze, dwaeze menschen, die d'r 'n misselik grapje van maeke as tr n gemeentebestuur is, dat wil, dat d erre- beiers ók deelden in de steun, die de boeren rokke voe d'r terreve.... dae za geen verstandig mensch weze, die 't nie rechtvaardig zou vinden. Dit a de redeneerege motte weze: „ik wat; julder ók wat!!" De Koneginne zei pas: „We willen putten uit de schatten door een groot Voorgeslacht nagelaten, overtuigd daar in ten allen tijde overvloedig te vinden hetgeen we behoeven om met taaie volharding en zich steeds weer ver nieuwende kracht te streven naar de aanpassing bij gewijzigde wereldom standigheden, welke onder Gods zegen ons weer een gelukkige toekomst bren gen kan." Da's de waereid en dan mot iederen deen elpe, om die gelukkige toekomst te kriegen. Iederendeen! Ok op deze maniere dat 'n de onte- vreeigheid nie anblaest, mè werk gèèft, wae eerlik werk is. En dandan zulle me ons eigen wéze en blüve!.... Mie de beste twenschen voe julder beien van Jaonetje en van Je vriend. Jan de Smid.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 8