BEURSÏHERMQMETEII van Zaterdag. BIOSCOPEN. KUNST EN WETENSCHAP. SPORT. BEURS- El WISSELKOERSEN. GOES. VLISSINGEN. ZUID-BEVELAND. MIDDELBURG GOES Aku - Tabak Mid Ml AMSTERDAM, 16 September. Het eerste getai is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee- rmg van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 101—101. Ned. 17 1000-4% 101%—101%, Ned. 31 1000-4 99%—99%. Ned. 33 1000-4 99%—99%. Certificaten-3 83%—83%. O. Indië 22 doll. 1000-6 94%—94%. O. Indië 26 1000-4% 88%—88%. Denemraken Oblig- 1926-5 81%82%. Duitschl. pndst. 100-7 3736%. Duitschl. 30 1000-5% 42% Zwitserl. oblig. '24-5 98%—98%. Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 98% Amsterdam 1933-5 100 's-Gravenhage 1929-4% 100% Roterdam 1926-1930-4% 9191. Utrecht, prov. 1929-4% 101 Berlijn 1925-6% 19 Ti* 1 -v -> - - S'svtiCs-.fl'r: flu»**;; Wjggaw.»: Door de wateren tusschen Koren- en Kinderdijk, en Kaaien-reeks, meer nog in de Kanaalbreedte, reflecteerend in lange lichtlijnen, tintenteer: zacht groen, licht-oranje, fraise-rood, soms in harde stippellijn van puntigen wit-flits. Feeriek, sprookjes-schouwspel, door de maanlooze donkerte. Tegen geweten contouren vaagte van dak- en toren silhouet. Boeiend als zoo vaak te voren, ook thans- Karakteristieke vondsten: de vuur toren (iets twinkelender lichtpunt, een volgende maal: wij zijn nu eenmaal ge wend en verwend door Westkappel!) Schoone: de lampjesranken in den kano-tuin; doeltreffende: de transparan te aanmoediging: wordt lid van Triton; technische: de lichtende pagaaien; fijne: de zacht-roode gloeiing langs boor den en mast, oud-vernieuwde: de lam pions, een féést van die goede a giorno, een enkele. „Crescendo" maakte er met lustige wijzen bovendien een vroolijk hoorspel van, voer mede, vooraan, wandelde te voren en na afloop (plm. kwart voor 10, hulde voor dit „op tijd"!) een uitge breide fakkelloop door de straten. „Triton" had een goeden vereenigings- avond. Zij heeft Middelburg een langheugend festijn aangeboden. Happy end van een zomerschen zomer IEPENZIEKTE - TENTOONSTELLING, Het Comité in zake bestudeering en bestrijding van de iepenziekte zal van Dinsdag 26 tot en met Donderdag 28 September a.s. een tentoonstelling hou den in het „Schuttershof" alhier. Het doel is: meer kennis te versprei den omtrent de iepenziekte en belang stelling te wekken voor de middelen, die bij de bestrijding van deze gevrees de ziekte ten dienste staan. Ook van de waarde van den iep voor het land- schaps- en stedenschoon en voor de productie van werkhout zal de tentoon stelling een beeld trachten te geven. De tentoonstelling zal Dinsdag 26 September a.s., des voormiddags te kwart voor elf worden geopend door den Commissaris der Koningin in Zee land, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford. Bij die gelegenheid zal de voorzitter van het iepenziekte-comité, de heer E. D. van Dissel, een uiteenzetting geven van de werkzaamheid van genoemd Co mité. Opening Staten Generaal. Op verzoek vestigen wij de aandacht op een in dit nummer voorkomende ad vertentie van de plaatselijke „Oranje- vereeniging", waarin opgewekt wordt, 19 September a.s. de opening der Staten Generaal bij te wonen. Er zal zooals be kend is ook een goedkoope trein rijden. Revue „Kunstvrienden". De Goesche tooneelvereeniging „Kunstvrienden" zal dit seizoen, naar we vernemen, met een revue openen Van deze revue zal, mede in verband met het tien-jarig bestaan der vereeni- ging, extra werk gemaakt worden. Denkend aan wat we van „Kunst vrienden" gewoon zijn, is er alle reden ook deze revue met belangstelling te gemoet te zien. De Goesche aistandsmarsch Naar wij vernemen kwam er een flink aantal inschrijvingen binnen voor den Goeschen ,afstandsmajrsch welke, door de Goesche voetbal- en athletiekver- eeniging „Goes" op Zondag 24 Septem ber a.s- georganiseerd is. In één onzer volgende nummers zul len we de te nemen route nog opnemen, daar het ongetwijfeld interessant zal zijn, om de vele tippelaars voorbij te zien marcheeren. Deelen we reeds mede, dat afgemar cheerd wordt van de Groote Markt en de route leidt door het mooiste deel van Zuid-Beveland. Verschillende stadgenooten, o.a. bur gemeester Hajenius, loofde reeds medail les uit. Voorts stelde de heer C. J. van Liere een prachtigen wisselbeker be schikbaar, die gezet is op de beste pre statie in groepsverband en driemaal achter elkaar, of vijfmaal in het geheel, moet worden gewonnen. Ongetwijfeld komt „Goes" een woord van hulde toe voor het initiatief voor Zeeuws. Hyp. B-5 100100. Zeeuws. Hyp. B-4% 98%—98%. A Amsterd. Bank 120%120%. C Rott. Bankver, 85%84%. A Twentsche Bank 97% A Pref. Gruyter Zn. A. 121%121. A Pref. Jurgens A. 83%84%. A Ned. Gist- en Spiritusfabr, 375% A De Schelde N.B. 35% A Ver. Papf. v. Gelder 71%—71%. C Am. Car en Foundry 20%20. C Am. Smelt en Ref. 28%27%. C Farbenind. I G. 69% C U. States St. C. 37%—35%. C North Am. Cy. 15%13%. A Born. Sum. H.M. 128128%. A Linde Teves en Stokv. 63%64. A Ned. Wol Mij. 85—87. A Singkep Tin M. 8685. A J.C. Japan Ln- 2325. A Rotterd. Lloyd 53%54. A S. M. Nederland 5454%, A Amst. Thee C.M. 48%49%. A Houth. Alberts 34 C Baltimore en Ohio 23%22%. A Southern Rlw- 2220%. C Union Pac. Rr. 81%80%. C Int. Nickel Cy. 13%13%. A Koloniale Bnk. 57 %J56%, i A N.I. Hbk. 1000 57—56%. Ned. H. M. 1000 55%—55%. A Alg. Kunstz. U. 25%—25%, A v. Berkels Pat. 1716%. Calvé-Delft 55 A C, Suiker Mpij. 2524%. A Ned. Ford A.M. 138—138% A Philips Gem. B. 190%—189%-87% C Unilever 82%81-82% C Anaconda Cop. 12%11%-% C Bethlehem St. 26%25% C Kennec Copper 15%14%-% A A.N.I.E.M,N,B, 215%—215%, Cities Serv. Cy. 2%—<2%-2%. A Kon. Petr. Mpij. 183%181%-82%. C Contin. Oil Cy. 12%—11%-%. C Shell Union O.C. 6%6. A Holl. Amer. Lijn 3 1.i dezen eersten Zeeuwschen afstands- marsch, èn om de bewondering van de ze mooie sport, èn om het op deze wijze bevorderen van het vreemdelingenver keer Seinen Keersluisbrug. In antwoord op een desbetreffend verzoek ontving het Hoofdbestuur der Schippers Vereeniging Schuttevaer be richt, dat wijziging van de plaatsing der seinen van de Keersluisbrug alhier in overweging is, aangezien inderdaad de plaatsing in sommige omstandigheden minder gunstig is. Bezwaar bestaat de groene lichten op de keersluis te veranderen in witte, om dat de keersluis niet steeds openstaat en dus de mogelijkheid tot aanduiding van klare en onklare sluis moet blijven bestaan. HEINKENSZAND. Zaterdag kreeg de landbouwer de J. alhier een slag van een paard die zoodanig aankwam dat zijn been was gebroken. Dr. Griep heeft de J. van het veld per auto naar huis ge bracht waar hij verder werd behandeld, HEINKENSZAND. Toen Mej. de R. alhier gisteren uit Goes per fiets naar huis kwam reed zij in het Claraspad op een hond. Zij vloog over haar stuur en bleef bewusteloos liggen. Door naast bij wonenden werd zij binnen gedragen waar heelkundige hulp werd ingeroepen.. Later werd zij naar haar woning ver voerd. Bloemententoonstelling te Kloetinge. KLOETINGE. Vrijdagmiddag had al hier de opening plaats van de eerste bloemententoonstelling. Omstreeks kwart over vier had het bestuur der vereeniging van oud-leer lingen van land- en tuinbouwcursussen zich met de genoodigden verzameld in den tuin van café Tol. O.a. was aanwe zig het College van B. en W. De heer Blok, voorzitter der ver eeniging heette allen hartelijk welkom. De vereeniging is opgericht in 1914. Zij treedt weinig in het openbaar op, doch de vereenging zit niet stil en leidt een werkzaam leven. Dit jaar heeft zij getracht een bloe mententoonstelling te organiseeren en spr. gelooft wel dat deze zap slagen. Hij dankte allen voor de verleende medewerking, allereerst burgemeester Zandee en anderen, die door het be schikbaarstellen van een prijs van hun belangstelling hebben doen blijken. Ook de heer Van Aers, eigenaar van café Tol, dankt hij voor het gratis be schikbaarstellen van zijn tuin, alsmede de P.Z.E.M. voor de aangebrachte ver lichting en ten slotte de jury voor het keuren der bloemen en planten. Spr. eindigde met er op te wijzen, dat 25 jaar geleden op dezen dag de grond slag van het landbouwonderwijs in deze gemeente werd gelegd. De heer C. Zandee Azn. burge meester van Kloetinge zegde, dat toen eenigen tijd geleden de voorzitter der vereeniging hem vroeg deze tentoon stelling te openen, hij niet geaarzelc heeft. Niet alleen omdat hij dit alles een eervolle taak beschouwde, maar meer nog, daar hij vermoedde dat deze zou leiden tot bevordering van den tuin bouw en in het bijzonder zou medewer ken om liefde te wekken voor plant en bloem. Hij richtte een woord van lof tot den voorzitter en zijne medebestuurders voor den ijver en voortvarendheid waarmede het plan is doorgezet. Noch voor crisis, noch voor droogte is gezwicht, maar het ijzeren wil is het doel bereikt. Hij sprak de hoop uit, dat het streven der vereeniging met een zeer druk be zoek bekroond mag worden en dat daar door liefde voor plant en bloem mag toe nemen, de vereeniging zal dan ongetwij feld den steun genieten dien zij behoeft. Hiermede verklaarde hij de bloemen tentoonstelling voor geopend. Daarna werd een rondgang gemaakt langs de stands. De behaalde prijzen zijn als volgt: Collecties Dahlias: le pr. J. J. Her- dink; 2e pr, Mej. S. Zandee; 3e pr, Mej S. J. Straub; Eerv. vermelding: Th. Dagevos; Dahlias op naam: le pr. J. J. Herdink; 2e pr. P. Polderman jnr.; 3e pr. J. M. van 'tVeer; Eerv. vermelding: M. Paardekooper, Grootste en mooiste Dahlias: le pr. J, M. van 't Veer; 2e pr. J. J. Herdink; 3e pr. J, Leijs; Eerv. ver melding: P. Polderman. Asters: 2e pr. E. Raams; le pr, niet toegekend. Rozen: Eerv. vermelding: J. M, van 't Veer. Zinnia's: 2e pr. J. M, van 't Veer; le pr. niet toegekend. Potbloemen en kamer planten: le pr. Mej. C. Harinck; (Ster van Betlehem); 2e pr. Mej. C. Harinck, (Colleus); 3e pr. Mej. S. Zandee, (Blad- aegonia); 4e pr. J. Hoogstrate, (Achi- menes); Eerv. vermelding: J. de Bok, (aspidista). Bloemstukken: le pr. J, Weststrate; 2e pr. Personeel Gemeente bewaarschool; 3e pr. Mej, S. Zandee; Eerv. vermelding: Mej. S. Zandee. Veld- bouquetten: Eerv. vermelding: Mej, S. J. Straub en Adri Blok. Cactussen: le pr. J. J, Meulendijk; 2e pr, Mej. S. Zandee; 3e pr. W. Raams. Andere in zendingen: le pr. Adri Blok, (cactus bakje); 2e pr. Mej. S. Zandee, (bouquét- ten); 3e pr. Mej. S. Zandee (vaas met gynereum). De jury bestond uit de heeren Phaff, Provoost en J. van Willigen. IERSEKE, Vrijdagmiddag is de bloe men tentoonstelling van Floralia met een rede van burgemeester Gunning ge opend, die zijn blijdschap erover uit sprak dit jaar weder zoo'n mooie ten toonstelling te mogen zien. Hij sprak een woord van waardeering voor het vele werk van het bestuilr en inzonder heid aan den heer W. C. Loggers die tijd noch moeite heeft gespaard om dit succes te bereiken. Er zijn prachtige bloemenstands en in zendingen van fruit benevens reuzen- rijen van bloemen door kinderen der diverse scholen gekweekt, die allen het zij 'n grooteren of kleineren prijs kregen. Een sierlijke etagère kondigde het doel der vereeniging aan: Liefde voor bloe men en planten, kweekt naastenliefde. APOTHEKEN. Zondag en de nachten der volgende week is te Middelburg geopend de apotheek van Firma J. C. van der Harst J.Jzn., Korte Delft. A K.N. Stoomb. Mij. 10% A Ned. Scheepv. U. 54%54 A H.V. Amsterdam 196%194%-% A Java Cult. Mij. 9794% A N.I. Suiker U. 65%—64%. A Poerworedjo S.O. 1%1 A Deli Batavia 128%—125%-26% C Deli Mij. 1000 120%—119-21 A Sennembah 138%138 C Chicago Milw. 5%5%-5% A Amst. Rubb. C. 96%95%-97% A Deli-Bat. Rubb. 42%42% A Hessa Rubber 36%35% A Serbadjadi S.R. 32%31% Prolongatie 11 WISSELKOERSEN. 15 Sept. 16 Sept. Londen 7.83% 7.84% Berlijn 59.24 59.20 Parijs 9.70% 9.70% Brussel 34.58% 34.59 Zwitserland 48.03 48.02 Kopenhagen 35.00 35.10 New-York 1.67% 1.67% ELECTRO. „De Ster van Valencia." Zoo nu en dan vindt men een feuil leton, waarom de lezers vechten. Als er „wordt vervolgd" onder staat, dan slaakt men een zucht, en denkt: nu nog een hééle dag wachten, vóór we weten wat er nu weer gebeurtDe span ning is, om zoo te zeggen, niet van de lucht en het eene adem-benemende beeld volgt op het andere. Dan weer hebben de schurken de overhand, dan weer is de achtervolgende gerechtig heid aan de winnende hand Al deze spanning heeft Zeisier ge comprimeerd in „De Ster van Valen cia", een film die de meisjeshandel tot onderwerp heeft. De strijd tusschen het plezierjacht „Estrella de Valencia", kapitein Rustan, alias den moordenaar van de kapitein Mendozza van de politieboot „Leone", en laatstgenoemd schip, wordt op een steeds heftiger wijze in beeld gebracht. Zullen de onschuldige reine zielekes, die uit het Cabaret „El Paradiso" naar de „Ster van Valencia" verscheept zijn, in de klauwen van den duivel vallen. of.... Een film, naar modernen trant, van oude zeeschuimersromantiek! Vooraf gaat een, als gewoonlijk wan neer de onverstoorbare Buster Keaton de hoofdrol vervult, daverend-dolle klucht-film, ditmaal den strijd om het bier in Amerika tot onderwerp hebben de. Denkelijk is het in de U.S.A. een propaganda-film vóór de opheffing van het verbod geweest dan zal-ie wel ingeslagen wezen. Wij vernamen nog dat van Zaterdag avond af de directie van de Electro-bi- oscoop haar publiek als zeer bijzondere attractie zal bieden 'n geslaagde klank filmopname van de rede, die H-M. de Koningin bij de huldiging in Amsterdam heeft uitgesproken*. LANDBOUW. De Witte adelaar. Een Wild-West-film met Buck Jones in de hoofdrol, is er altijd een van goe de kwaliteit, want Buck Jones is niet alleen een uitstekend paardrijder en een vechter, maar ook een goede acteur, die elke emotie, in gelaatstrekken, gebaren taal en stem, treffend weet weer te ge ven. Daarbij heeft hij een uitstekend ge bouwd lichaam, wat hem vooral te pas kwam in deze film als „De Witte Ade laar", zoon van een Indianen opper hoofd. De geschiedenis speelt in den tijd, dat Indianen en blanken nog tel kens op voet van oorlog leefden, en toont, hoe misdadige blanken soms den strijd weer deden ontbranden, door eigen wandaden als misdrijven der In dianen te doen voorkomen. We maken een dergelijke episode ge heel mede. Zien de blanken wraak ne men op een kleine Indiaansche neder zetting, en daarna een geheel Indianen stam zich tot den strijd aan gorden. Ge' lukkig weet „De Witte Adelaar" den oorlog in de kiem te smoren, en zijn loon is niet alleen vrede, maar een lie ve levensgezellin. Een spannende, mooie film. Das Lied vom Leben Deze film heeft een zeer korte ge schiedenis, een jong, schoon meisje, zal huwen met een ouden, verloopen edel man, doch ontvlucht, vol walging, het huwelijksfeest, van plan zich te water te storten. Ze wordt hiervan weerhou den door een stoeren jongeman, wiens vrouw ze nu wordt, en dien ze een zoon schenkt. De film geeft, daarnaast weer, welke gevoelens den mensch leiden, welke na tuurlijke driften die gevoelens opwek ken, met als machtigen grondtoon het leven zelf. Vandaar den titel „Das Lied vom Leben". Een schoon, treffend kunstwerk! VOOR EEN HERMAN-HEUFF FONDS Tentoonstelling in de „Steen- rotse", ten bate van een blind geworden Zeeuwschen schil der. Van heden af wordt gedurende twee weken een tragische tentoonstelling ge houden in de „Steenrotse". Niet een tentoonstelling van tragisch werk in tegendeel zelfs. Maar juist daardoor wordt de achtergrond van dit levens blije werk des te aangrijpender: Herman Heuff, de schepper van dit .bijna uitslui tend Zeeuwsche werk, is blind gewor den Een groot comité, waarvan jhr. J, P. W. van Doorn, burgemeester van Heem stede, voorzitter is, vormde onlangs het plan een Herman-Heuff fonds te stich ten, om den blindgeworden kunstenaar te helpen. „Herman Heuff zoo schrijft ons ir. W. J. Burgersdijk, voorzitter van het uitvoerend comité, heeft veel in Zee land gewerkt, hij heeft die provincie meer lief dan eenige andere en er zoo wel door zijn werk als door zijn persoon vele vrienden verworven. Onder de le den van het Fonds kunnen dan ook reeds zeer vele Zeeuwen geteld worden. Doch de stichters van het Fonds hopen van harte, dat de in Middelburg te hou den tentoonstelling er toe mag bijdragen het aantal tiog aanzienlijk te doen toe nemen. Bij de leiding der tentoonstel ling of bij dr. L. A. J. Burgersdijk te Middelburg zal men zich als lid van het Herman-Heuff fonds kunnen opgeven, natuurlijk ook bij den secretaris te Heemstede, (J, Waldkötter, Raadhuis plein 23). De leden van het Fonds (lid maatschap 10 per jaar) ontvangen elk jaar een ets van den schilder als premie. De premie voor het jaar 1933 is op de tentoonstelling aanweizig. De waadde van deze ets evenaart ruimschoots de kosten van het lidmaatschap." Aan de circulaire, die de oprichters van dit fonds verzonden, ontleenen wij nog het volgende: Rubber - Obi.markt— Schepen Koninld. Industrie Suiker Philips - (Wettig gedeponeerd.) „Heuff heeft anderhalf jaar geleden het licht van een zijner oogen verloren. De oogziekte heeft later ook het andere aangetast, en sinds een paar weken is hij blind. Moeten wij gaan uitweiden over de tragiek van zulk een noodlot Het is een ramp voor ieder, dien het treft, maar wel het allerergst voor den man, die in de weergave van zijn visie op Natuur en Leven zijn grootste vreug de, zijn roeping, zijn arbeid heeft ge vonden. Midden in de voorbereiding van een tentoonstelling waarvan hij zich zooveel voorstelde, heeft deze slag den opgewekten, levenslustigen werker ge troffen. Natuurlijk voelt U met ons, wat dit voor hem beteekent. Wij allen moe ten hem helpen" „Wat de organisatie van het plan betreft: Het Herman Heuff-Fonds, ge vestigd te Heemstede, zal rechtspersoon lijkheid bezitten. Zijn leden zullen een contributie betalen van minstens 10 per jaar. Alle leden krijgen daarvoor als tegenwaarde een ets van Heuff. Hij heeft een groot aantal etsen in portefeuille en hij wil iets van zijn werk geven. Hij en wij willen het karakter van liefdadig heid, dat men anders aan deze zaak zou kunnen toekennen, vermijden. Boven dien zal elk jaar een groote ets van Heuff onder de leden van het Fonds verloot worden." Door verschillende omstandigheden was de tentoonstelling, toen wij dit schreven, nog niet gereed, zoodat wij slechts een vluchtigen indruk van het vele, bijna uitsluitend Zeeuwsche werk, meekregen. Er is veel: olieverf, aquarel, ets. Wij komen er later op terug. Maar het doel van deze tentoonstelling, en van het fonds ten bate waarvan zij ge houden wordt, is zeker sympathiek, en het veroorlooft dus op zich zelf reeds de aanbeveling, deze tentoonstelling een bezoek te brengen. ZEEUWSCHE ATHLETIEK BOND. Heden en ook op 23 Sept. a.s. heeft op 't gem. sportterrein aan den Nadorst te Middelburg voor 't eerst het af nemen plaats van de vaardigheidsproe- ven, die door den Z.A.B. samengesteld zijn. Een 30 tal dames- en heeren athle- ten zal zich aan deze proeven onder werpen. De door den Z.A.B. samenge stelde vaardigheidsproeven onderschei den zich van die, welke door andere or ganisaties zijn samengesteld, b.v. is het aantal athletieknummers grooter dan het N. O. C. eischt, terwijl de proeven, in tegenstelling met dit, zuiver athle- tisch gehouden zijn. Bij de samenstel ling heeft de bedoeling voorgezeten de athleten te verplichten zich algemeen te ontwikkelen, m. a. w. alle onderdee- len zoodanig te beoefenen, dat een be hoorlijke prestatie daarop kan worden geleverd. Als zwaarste eisch wordt dan ook aangezien dat alle onderdeelen voor de heeren 12 en wandelen af gelegd moeten worden. De proeven worden afgenomen in 3 graden voor de heeren, in 2 graden voor de dames en de adspiranten, benevens een voor de meisjes. Waar de eischen, ook voor de onderdeelen niet licht genomen zijn, zoodat het te behalen diploma waarde heeft, kan verwacht worden dat flinke athlëtiekprestaties te genieten zullen zijn. Nu het athletiek-seizoen ten einde spoedt, wordt op eenige belangstelling dan ook gerekend, vooral nu geen en tree geheven wordt. Door verschillende omstandigheden is publicatie van dit bericht op een der vorige dagen achterwege gebleven. Wij haasten het heden nog op te nemen. Voetbal, K. N. V. B. Afdeeling IV. Het wedstrijdprogramma voor de la gere klassen op 17 dezer is als volgt: 2e Klasse A. BredaDosko. VlissingenT erneuzen. R.B.C.—Axel. 3e Klasse A. Hulstde Zeeuwen. IJzendijkeOranje- Terneuzen II—Zeelandia II. 3e Klasse B. ZeelandiaHansjweert. Dosko IIGoes. De BUI hei| spc A. dei vól bol dij we

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2