RECHTZAKEN. SPORT. ONDERWIJS. GEMENGD NIEUWS. KAISERSWERTH. betreffende teler of handelaar strafbaar is. Vervoer van aardappelen van het land naar het bedrijf is vrij wanneer dit niet over den openbaren weg geschiedt, moet de lading vergezeld zijn van een gratis te verkrijgen vervoerbon. Verkoop van aardappelen is slechts mogelijk aan erkende handelaren (gros siers, kleinhandelaren). Zij die aanneme lijk kunnen maken, dat zij handel dre ven in aardappelen zullen als zoodanig kunnen worden erkend. Verbouwers, die gewoon waren hun aardappelen, recht streeks aan den consument of den klein handelaar te verkoopen, kunnen dit voorloopig blijven doen. A ie verkoopen van consumptie-aarc appelen moeten geschieden op koop' briefjes die volledig moeten worden in gevuld en door kooper en verkooper moeten worden onderteekend. Vervoer van het bedrijf of de groei plaats naar de laadplaats mag uitsluitenc geschieden onder een vervoerbon. De ze vervoerbons zijn voor de telers gra tis verkrijgbaar bij de Districtskantoren De adressen zijn in de Provinciale Nieuwsbladen bekend gemaakt. Vervoer per vrachtauto of ander ver voermiddel naar laadplaats of bewaar plaats mag uitsluitend geschieden door den controleur van de G. A. Z, ge plombeerde zakken en onder betaalc vervoerbewijs. De handelaar, grossier, commission nair, kleinhandelaar, die de aardappelen ontvangt of de verbouwer die voorloo pig is toegestaan om aardappelen recht streeks aan den kleinhandel of den con sument te verkoopen, moet een betaalc vervoerbewijs aanvragen. Deze zijn slechts verkrijgbaar na beta ling van een heffing en een marge. Deze heffingen en marges moeten betaalc worden uitsluitend door storting van het geld op het postkantoor. Na overlegging van het stortingsbewijs dat wordt inge nomen, en het koopbriefje wordt het be taalde vervoerbewijs (rood) afgegeven Deze heffing is voor alle concsumptie aardappelen ƒ1.per 100 kg of gedeel te daarvan, terwijl daarnaast een marge betaald moet worden al naar gelang de plaats van bestemming. In afwachting van een nadere regeling voor de marge restitutie is deze voor alle plaatsen bui ten Zeeland op 1.per 100 kg ge steld. Nadat de marge-restituties zijn vastgesteld zal een terugbetaling of ver rekening van teveel betaalde marges volgen. De verbouwer die rechtstreeks aan den kleinhandelaar of den consument in Zeeland verkoopt betaalt aan heffing en restitutie-marge totaal 1.75 per 100 kg Tienduizend Dahlia's. Ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van dé afdeeling Amsterdam van de Kon- Maatschappij van tuinbouw en plantkunde, organiseert deze ver- eeniging in samenwerking met de Ne- derlandsche Dahliavereeniging eei groote dahlia-tentoonstelling in de licht hal van het Koloniaal Instituut. Deze prachtige tentoonstelling, die zeker wel tienduizend dahlia's omvat is Donderdagmiddag door den Commissa ris der Koningin in Noord-Holland offi cieel geopend. 1833—17 SEPTEMBER- door H. A. C. Snethlage- 1933. I, 17 September 1933 viert het diako- nessenwerk zijn honderdjarig bestaan! Waar ook in ons land dit werk zulk een groote beteekenis heeft is het van zelfsprekend, dat wij het niet alleen aan Duitschland overlaten, dezen ge denkdag te vieren, maar ook -hier een gedachte wijden aan het werk, aan den grondlegger van dezen arbeid, Theodor Fliedner. Boven dit artikel staat Kaiserswerth. Dit stadje aan den Rijn, dicht bij Düs- seldorf, is de bakermat van het diako- nessenwerk, en nog altijd het centrum daarvan. Het „Kaiserswerther Verband" omvat de over de geheele wereld ver spreide diakonessenhuizen in één groo te organisatie- Thans staan in 69 Duit- sche en in 40 buiten Duitschland geves tigde huizen ruim 35.000 zusters in dienst van den Kaiserswerther-arbeid In Duitschland is een comité aan het werk geweest om den 17en September voc-r Kaiserswerth tot een feestdag te maken en een feestgave aan te bieden. Menschen van allerlei richting hebben in dit comité zitting. Rijkspresident von Hindenburg is de beschermheer. Al is onze stemming misschien van dien aard, dat wij moeite hebben om dat wat uit Duitschland komt, te be wonderen, dit mag ons toch niet verhin deren, dankbaar te gedenken, wat dit land ons gegeven heeft 'als geestelijk zuiver bezit. 17 September nam Pastor Theodor Fliedner in het tuinhuis van zijn pasto rie te Kaiserswerth een ontslagen vrou welijke gevangene op; zij werd daarin als in een geïmproviseerd asyl opge borgen; en dit was het begin van den diakonessenarbeid Maar aan deze ge beurtenis ging een stukje geschiedenis vooraf. DE REGEERINGSSTEUN- MAATREGELEN. Een oud-landbouwer-pachter schrijft ons: Alles wat op den landbouw betrek king heeft, volg ik als oud-landbouwer pachter. Ik beschouw dus met belangstelling alles wat tegenwoordig door den land bouw van de regeering wordt geëischt en door deze voor den landbouw wordt gedaan; dit is begrijpelijk. Ik merk op: Dat ik verbijsterd ben te zien, al het gereglementeer, gecontroleer, geambte- naar en de bureaucratie en wat dies meer zij, op den landbouw losgelaten; dat terugdenkende aan een tijd niet zoo heel lang achter ons liggende, waarin de landbouw zich met hand en tand ver zettende tegen inmenging door de regee ring in hun zaken op protestvergaderin gen, in adressen en in moties uitspra ken. dat het een levenseisch voor het be staan van den landbouw was; dat deze vrijgelaten werd van inmen ging der regeering en zulks onder alle omstandigheden des levens, want dat de bestaande vrijheden en rech ten, nu eenmaal met het wezen en zijn van den landbouw één waren. Dat ik nu het eens gezegde „herha lende" ziende het gereglementeer, con trole, ambtenarij en bureaucratie in den landbouw, verbijsterd ben over de men taliteit in de landbouwkringen, zal waar lijk geen betoog behoeven. Dat ik objectief de regeeringsmaatre- gelen voor den landbouw onder de lou pe nemende, ronduit zeg, dat het eind resultaat voor de landbouwers (uitge zonderd dat der tarwesteunwet) zeer problimatiek is, behouden dan voor ex porteurs, commissies, controleurs, en ambtenaren, maar funest voor den con sument, moge niet aangenaam klinken, maar is niet te weerleggen. Dat wanneer we het oor te luisteren leggen bij de belanghebbenden, 90 pet. van hen dezelfde meening hebben, is niet te weerspreken, en dat gezegd wordt, dat wanneer, de leiders der land bouworganisaties, de uitvoering dier steunwetten, niet zelve in handen had den, dus direct daardoor voordeel heb ben, het zeker was dat de protestvergaderingen door landbouwers tegen de steunmaatrege len zooaFs ze thans zijn, niet van de lucht zouden zijn. Dat de landbouwers om inmenging der regeering hebben verzocht, maar na niet langen tijd zullen bidden en smeeken om van die maatregelen ver lost te worden, zonder dat zulks zal ge lukken, dat is mijn vaststaande meening! stemmen voor een schoolfeest. Dit is nu voor de eerste maal op den geboorte dag van den milden gever, den heer M. Braam, gevierd. Bij deze gelegenheid is een foto van den stichter en zijn doch ter als herinnering in de school geplaatst. Aanslag op een politieagent. Voor de rechtbank te Leeuwarden heeft terechtgestaan een 23-jarige automobilist, die onlangs te Roodahui zen bijna een agent had overreden, toen deze een •'teeken gaf om te stoppen, Het O.Ml achtte opzet aanwezig en vroeg veroordeeling van den verdachte tot 1 jaar gevangenisstraf. De O. L. school te Nieuwer-, kerk heeft, naar „Dé Zeeuw" meldt, eenigen tijd geleden van een in Ameri ka overleden oud-ingezetene een mooi legaat ontvangen, uitsluitend om de jaarlijksche revenuen daarvan te be- Vrijwillige Burgerwachten in Zeelanc Prov. schietwedstrijden van de Uitslag van den Prov. schietwedstrijc van de Vrijwillige Burgerwachten in Zeeland, gehouden op 2 en 9 September op de militaire schietbanen te Vlis s i n g e n. Korpswedstrijden (max. 300 punten). Klasse Veteranen: 1. Vlissingen (me daille geschonken door den Commissa ris der Koningin in Zeeland) 246 punten 138 seconden; 2. Vrouwepolder 245 p 134 sec.; 3. Goes 235 p. 132 sec. Klasse A: Nisse (med. geschonken door den inspecteur der Burgerwacht en Bondsbeker) 253 p. 136.6 sec.; 2. Mid delburg 229 p. 1422 sec-; 3, Waarde 222 p. 131 sec. Klasse B: 1. Driewegen (med. geschon ken door den burgemeester van Vlissin gen) 245 p. 168.2 sec.; 2. Kortgene 242 p. 189.8 sec.; 3. Oost- en West-Souburg 239 p. 175 sec.; 4. Nisse 231 p. 186 sec Klasse C: 1. Nisse (med. geschonken door den burgemeester van Vlissingen 229 p. 197.4 sec.; 2. Ritthem 225 p. 215.5 sec.; 3. Waarde 212 p. 207.8 sec.; 4. Vlis singen 211 p. 223.6 sec. Klasse C (2e afdeeling): 1. Meliskerke 242 p. 218.2 sec. Kringen C XI: 1. Kring „Walcheren' 247 p. 136.2 sec. Hoogste Korpsschutters: KL Vetera nen de heer G. Duindam, Kruiningen 55 p. 24 sec.; Klasse A de heer M. Bos te Nisse 56 p. 26 sec.; Klasse B de heer J. Kesteloo, Kortgene 55 p. 37.8 sec.; Klasse C de heer D. Polderman, Rit them 56 p. 48 sec.; Klasse C 2e afd. de heer Jac. Weststrate, 's-Heer Hendriks kinderen 52 p. 38.2 sec. Personeele baanwedstrijd, categorie Veteranen A (max. 60 punten): 1. M Bos, Nisse 56 p. 26 sec,; 2. G. Duin dam, Kruiningen 55 p. 24 sec.; 3. J. Rouw, Goes 55 p. 28 sec.; 4. L. Schoe, Vrouwepolder 54 p. 25 sec.; 5. J. Nonne- kes, Vlissingen 54 p. 28.4 sec.; 6. N. Fierloos, Goes 52 p. 28 sec.; 7. H. Kievit, Vlissingen 52 p. 28.4 sec.; 8. J. Mathijsse, Nisse 52 p. 29 sec.; 9. Jac. Duvekot, Vrouwepolder 50 p. 25 sec.; 10. K. L, Kramer, Kloetinge 50 p. 26 sec.; 11. Jac Flipse, Vrouwepolder 50 p. 27.5 sec.; 12. De predikant D. Theodor Fliedner, die het werk van Kaiserswerth aanving. Theodor Fliedner werd in 1822 pre dikant van de kleine protestantsche gemeente te Kaiserswerth, in een over wegend katholieke omgeving. Deze ge meente is arm, Fliedner gaat een collec- tereis ondernemen naar Holland en En geland. Holland heeft steeds een aan- ti^kkingskracht gehad voor collectan ten! Toen ik indertijd het negentigjarig jubileum van Kaiserswerth als afgevaar digde uit Holland bijwoonde, heb ik er op gewezen, dat niet alleen wij aan Kai serswerth veel te danken hebben, maar ook Kaiserswerth aan Holland: ons land heeft Fliedner in de gelegenheid gesteld, de gave, die hij als bedelaar had, en die natuurlijk voor liefdadig heidswerk van enorme beteekenis is, te ontwikkelen! Ons land heeft nog meer gedaan: op zijn collectereis in Holland heeft Flied ner in Amsterdam een „diakones" ont dekt, een vrouw, die in de Doopsgezin de Gemeente werkzaam was als arm- verzorgster- Fliedner heeft hierdoor de gedachte gekregen, welke hij later op schitterende en origineele wijze heeft uitgewerkt', vrouwen aan het werk te zetten voor het werk der barmhartig heid. Ook keerde Fliedner naar Kai serswerth terug, diep onder den indruk van hetgeen hij aan „philantropisch werk gezien had in Holland en Enge land. Holland was hierin Duitschland vooruit! Over deze „Kollektenreise" heeft Fliedner een verslag gegeven, een soort van journaal, dat hij, teruggekomen in Kaiserswerth, heeft uitgegeven; twee deelen, een uitvoerig verslag dus. Ik heb het nog eens geraadpleegd in de Koninklijke Bibliotheek, en „pleizier gehad van dat aardige boek. Het ver plaatst ons in 1827. Wij vermaken ons over de langzame manier van reizen, in postkoets en trekschuit Wij loopen met Fliedner door Amsterdam, den Haag, Rotterdam, Utrecht, en vele klei nere steden, huis in huis uit, wij zien Holland door de oogen van een vreem deling, wij leeren allerlei menschen ken nen, gezien en beschreven door een „bedelaar". Wij wonen de oud-Holland- sche godsdienstoefeningen bij, die soms twee tot drie uren duurden, wij genie ten van de min of meer kinderlijk-ent housiaste beschouwingen van een man, die open staat voor het „geestelijk le ven", in den breeden zin van het woord. Niets wordt ons gespaard, en juist daar door is het zoo interessant- Het bevat een schat van materiaal voor wie Hol land van dien tijd wil kennen, en het is toch in zekeren zin weer de geschie denis van den modernen tijd. Teruggekeerd in Kaiserswerth gaat Fliedner, die meer werkkracht heeft dan zijn kleine gemeente van hem ge bruiken kan, gevangeniswerk doen in Düsseldorf, en als hij dan in September 1833 geen weg weet met een uit de ge vangenis ontslagen vrouw, bergt hij haar voorloopig op in het tuinhuis, dat C. J. Bos, Nisse 50 p. 27.6 sec.; 13. J. J, de Jager, Kloetinge 50 p. 29 sec. Personeele baanwedstrijd, categorie B/C (max. 60 p.): 1. D. Polderman, Rit them 56 p. 48 sec.; 2. Joost Koppejan Ritthem 55 p, 36 sec.; 3. J. Kesteloo. Kortgene 55 p. 37.8 sec.; 4. P. Brasser, Vrouwepolder 55 p. 39 sec.; 5. C. van Zweeden, Waarde 54 p, 33 sec.; 6. M. Hensdijk, Nisse 54 p. 34 sec.; 7. J. Sturm, Vrouwepolder 54 p. 37 sec.; 8 J. Verhagen, Middelburg 54 p. 37.4 sec 9. J. Koole, Vlissingen 53 p. 36.5 sec. 10. S. Blok, Kortgene 52 p. 38 sec.; 11 J. M. Drijgers, 's-Heer Abtskerke 52 p 39 sec.; 12. J, Koole, Waarde 52 p. 42 sec.; 13. J. van Oosten Mz„ Driewege 51 p. 30 sec.; 14. P. Verburg, Driewegen 51 p. 33.6 sec.; 15. L. G. Gelderman Kortgene 51 p. 34.6 sec.; 16. L. v. c Plasse, Kruiningen 51 p. 35.4 sec.; 17 D, Remijn, Middelburg 51 p. 37.2 sec 18. A. de Muijnck, Driewegen 51 p. 39, sec. Idem, 2e Adeeling: 1. W. J. v. d. Ber ge, 's-Heer Hendrikskinderen 51 p. 43 sec.; 2. L. Louws, Meliskerke 51 p. 49 sec.; 3. J. Wisse, Meliskerke 50 p. 40 sec. Vaste baanwedstrijd 200 M. (max. 90 punten): 1. C. J. Bos, Nisse 83 p.; 2. M, Kleinepier, Biggekerke (Vliss.) 80 p.; 3 J. de Looff, Kortgene 79 p.; 4. J. IV Drijgers, Nisse 78 p.; 5. P. Kloosterman Nisse 76 p.; 7, L. Schoe, Vrouwepolder 74 p.; 8. M. Bos, Nisse 74 p.; 9. G. Schar ders, Ierseke 73 p.; 10. J. C. Sturm Vrouwepolder 73 p.; 11. P, Wondergem Kruiningen 73 p.; 12. D. L. van Noppen Vlissingen 72 p.; 13. L. Dekker, Kloetin ge 72 p.; 14. P. Brasser, Vrouwepolder 71 p.; 15. P. Melis, Vrouwepolder 71 p 16. S. Blok, Kortgene 71 p.; 17. J. van Oosten Mz., Driewegen 71 p.; 18. J Rouw, Goes 71 p. Geluksbaan: 1. M. Bos, Nisse 485 p 2. J. J. Fraanje, Kruiningen 450 p.; 3. J. Duvekot, Vrouwepolder 439 p.; 4. S Blok, Kortgene 438 p.; 5. H. Kievit, Vlis singen 433 p.; 6. H. v. d. Schaaf, Vlis singen 406 p.; 7. C. J. Bos, Nisse 402 p. 8. P. Wondergem, Kruiningen 400 p.; 9 W. Matthijsse, Meliskerke 394 p.; 10. J, van Oosten Mz., Driewegen 392 p.; 11 L. Schoe, Vrouwepolder 380 p. Vrije baanwedstrijd: Baan 100 M. (max. 90 p.): 1. H. Bras ser, Vrouwepolder 90 p. 8/30; 2. Jac. Duvekot, Vrouwepolder 90 p. 6/30; 3 Jac. Koole, Waarde 90 p. 1/30 5/29; 4 M. Bos, Nisse 90 p. 1/30 4/29 5. C. J Bos, Nisse 90 p. 1/30 2/29; 6. P. KIoos terman, Nisse 90 p. 7/29; 7. L. Schoe Vrouwe,polder 90 p. 4/29; 8. J. M. Drij gers, 's-Heer Abtskerke 89 p. 5/29; 9. P Schoe, Vrouwepolder 89 p. 4/29. Baan 200 M. (max. 60 punten): 1. Jac Koole, Waarde 58 p.; 2, Jac. Duvekot Vrouwepolder 57 p. 3/28; 3. C. J. Bos Nisse 57 p. 3/27;.4. M. Kleinepier, Bigge kerke 57 p. 1/27; 5. J. Nonnekes, Vlis singen 56 p. 3/27; 6. D. L. van Noppen, Vlissingen 56 p. 2/27 1/26; 7- M. Drijgers s Heer Abtskerke 56 p. 2/27, 6/25; 8 Brasser, Vrouwepolder 56 p. 27-2/26 25-24-3/23; 9. J. de Looff, Kortgene 56 p. 27-2/26-25-24- K.S.O. baan (max. 180 punten): 1. G, Bos, Nisse 169 p.; 2. C. J. Bos, Nisse 168 p.; 3. H. Kievit, Vlissingen 166 p.; 4. P in zijn pastorietuin staat. Op dien dag den 17en September, is het „diakones senwerk" feitelijk begonnen. Wie Kaiserswerth thans bezoekt, ziet een klein Duitsch stadje, aan den Rijn, merkwaardig door den overvloed van groote gebouwen, zeer ouderwetsche, maar ook vele fraaie, moderne. Het Kai- serswerther Diakonessenhuis is een groot complex stichtingen. En, wanneer men het voorrecht heeft rondgeleid te worden, brengt men u, onder den in druk van het overweldigend vele, dat gij gezien hebt, naar het „Gastenhau- schen", de wieg van het Diakonessen- ïuis. Hier komt over u de ontroering over hetgeen door Fliedner is tot stand gebracht. In dat huisje staat de buste van Fliedner, en op den muur is een tekst geschilderd, het woord van Jezus uit Mattheus 13 vers 31 en 32: „Het koninkrijk der hemelen is gelijk een mosterdzaadje, hetwelk een mensch ïeeft genomen en in zijnen akker ge zaaid; hetwelk wel het minste is onder al de zaden, maar wanneer het opge wassen is, dan is 't het snelste van de moeskruiden, en het wordt een boom, alzoo dus de vogelen des hemels komen en nestelen in zijne takken.' Ge overziet in gedachten dit werk, dat over de geheele wereld is verspreid, en dat 30.000 diakonessen in zijn dienst leeft, en ge zijt hier bij het mosterd zaad, ge hebt waarschijnlijk nooit de geweldige beteekenis van dit woord van Jezus zóó begrepen als hier. De „boom" staat in Kaiserswerth, en zijn takken ireiden zich over de geheele wereld uit; de vogelen, die rust en veiligheid zoeken en een nest, zijn de millioenen menschen, die door het diaconessen- werk geholpen worden. Zooals uit den opzet duidelijk wordt en ook blijkt uit de geschiedenis van het diakonessenwerk, is de bedoeling ervan niet alleen ziekenverpleging. Wij in Hol land kennen dit werk in hoofdzaak als ziekenverpleging- Maar. wanneer men de geboorte en ontwikkeling van het werk, in Duitschland vooral, beschouwt, ontdekt men, hoe diakonessenwerk een voudig is: werk van barmhartigheid. De diakonessen werken onder gevangenen, Brasser, Vrouwepolder 163 p. 2/54; 5, J. van Oosten Mz., Driewegen 163 3/51; 6. A. van Koeveringe, Waarde 162 p.; 7. L. Dingemanse, Gapinge 159 p.; 8. Joh. van Oosten Gz., Driewegen 158 p. 50; 9. A. Krijger, Oudelande 158 p. 49. Dagmedailles: Baan 100 M.: 2 Septem ber Jac. Duvekot, Vrouwepolder 90 p. 6/30; 9 September Jac. Koole, Waarde 90 p. 1/30. Baan 200 M.: 2 September C. J. Bos, Nisse 57 p.; 9 September Jac. Koole, Waarde 58 p, K.S.O. baan: 2 September C. J. Bos, Nisse 168 p.; 9 September G. Bos, Nis se 169 p. Eerebaan 200 M. (max. 50 p.): 1. Jac. Duvekot, Vrouwepolder 46 p.; 2. J. M, Drijgers, 's-Heer Abtskerke 45 p. Verdronken Te Vrouwenakker is het 4- jarig zoontje van den heer L. verdron ken. Woensdag avond is een 3-jarig zoontje van de landbouwer C. v. S. aan den Westkanaalweg te Alphen aan den R ij n. in een onbewaakt oogen- blik in „de Kromme Aar" gevallen en verdronken. VREESELIJK AUTO-ONGELUK. Oude vrouw in auto verbrand, haar zoon zeer ernstig. Donderdagmiddag botste op den weg tusschen Giekerk en Zwarteweg- zend, vermoedelijk door een defect aan de stuurinrichting, een vrachtauto, be laden met turf en bestuurd door W. R., tegen een boom. In den wagen waren tevens gezeten de oude vader en moe der van den chauffeur, alsmede een zoontje van R. en diens neefje. Door de botsing vloog de auto in brand, en in een oogwenk stond de wa gen in lichter laaie. Door den schok was de oude vader uit den wagen gevallen en had lichte verwondingen opgeloopen. De jonge R, en diens neefje waren bij tijds van den wagen gesprongen. De be stuurder zelf en zijn moeder waren er veel slechter aan toe. Zij zaten in de cabine bekneld en eerst na eenigen tijd konden direct toegeloopen landarbei ders de oude vrouw en haar zoon ber vrijden. Vrouw R. was inmiddels door de vlammen geheel verbrand, terwijl R. met zeer zware brandwonden werd op genomen en naar het ziekenhuis te Leeuwarden overgebracht. De toestand van R. is hoogst zorgwekkend. De familie R, was afkomstig uit Oos- ter-Nijkerk. De vrachtauto is geheel vernield. PORTEFEUILLE MET 160 GE ROLD. Tijdens de opening van de dahlia-tentoonstelling aan de Maurits- kade te Amsterdam, is van een der bezoekers een portefeuille met 160 gerold. Alle nasporingen zijn echter ver- geefsch geweest, de zakkenroller bleek nergens meer te vinden. voor de verwaarloosde jeugd, in kin derverzorging, voor krankzinnigen, in gestichten voor oude mannen en vrou wen, enz. Merkwaardig is ook in Kal' serswerth de arbeid op de school, kai serswerth telt een aantal scholen, zelfs een prachtig meisjeslyceum, waar dia konessen onderwijs geven en het °P~ voedende werk verrichten. Dit heet „Lehrdiakonie."( Een der belangrijkste takken van den boom is de wijkarbeid, ook in ons land bekend door vele „wijk zusters", in de steden en op het platte land. In Holland zijn een twaalftal huizen aangesloten bij den .Kaisersvaerther- bond. Zij zijn in enkele opzichten anders als de Duitsche huizen, maar worden toch vanuit hetzelfde beginsel geleid, en in hen gelden de regels van Kaisers werth. Het Utrechtsche is het oudste, het werd in 1844 gesticht. Tegen het „Duitsche systeem" wer den en worden menigmaal bezwaren in gebracht. Wij zullen daar straks nog iets over zeggen, maar willen hier constatee- ren, dat Fliedner, onbewust, in 1833 den grondslag heeft gelegd voor een ar- Deid van enorme beteekenis Wat ons in Fliedner treft, is de schijn bare „Zwakheid" van deze figuur. Zijn portret geeft een man te zien, die niet imponeert door forschheid of uitdruk- cing van een sterken wil. Toen hij met iet werk begon, had hij eerst allerlei collega's trachten over te halen met dit werk te beginnen- Hij vond Kaisers werth niet de geschikte plaats voor dit werk, zichzelf niet de aangewezen man. Maar allen antwoordden hem, dat hij iet zelf moest aanpakken. Typisch is, wat hij hierover schrijft: ....dus bogen wij gewillig onze schouders onder dezen ast." Hier is een arbeid, die door dezen man aanvaard werd aljs <een last, en die steeds zijn kracht heeft gevonden in eenvoudige gehoorzaamheid en bereid- ïeid tot het pffer. Diaconessenarbeid jeteekent: gehoorzaamheid, zelfverloo chening, bereidheid tot het offer. De lievelingstekst van Fliedner was: Hij Christus) moet wassen, ik minder worden.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6