MANTELSTOFFEN KORT ZEEUWSCH NIEUWS. KERKNIEUWS. WEER EN WIND. KUNST EN WETENSCHAP, RECHTZAKEN. BINNENLAND. ZEELAND. ONDERWIJS. NUMMER 218. TWEE BLADEN. VRLJDAG 15 SEPTEMBER 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. nSELBURG. WALGHEREN. ZUID-BEVELAKD. SGHQUWEN-DUIVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. J. F. WOLSKY I SeevwgtUe MSDDELBUkGSCHE courant Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap VKssingen 2.30, elders 2-50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 13 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Sy contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. goesche courant™ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen S1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. RafcruUt „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. aiaf „Brieven" of „Bevragen bureau dezes rant" 10 ct. extra Bewyanommere 5 «asitt. RADIOREDE VAN PRINSES JULIANA 3 October. De nationale inzamelingsweek,' die van 4 tot 12 October a.s. zal worden gehouden, zal op den avond van 3 Oc tober worden ingeleid door redevoe ringen welke Prinses Juliana en eenige leden van het dagelijksch bestuur voor de radio zullen houden. HET UNIFORMVERBOD. V. V. Eerste Kamer. Aan het V. V. der Eerste Kamer over het wetsontwerp, dat tot strekking heeft het zg. uniformverbod, oordeelen eenige leden dit ontwerp een wettelijke sanctie op de onverdraagzaamheid; an dere verklaarden zich bereid dit te aan vaarden als geboren door de tijdsom standigheden, Sommige leden, die het ontwerp toe juichten, zouden gaarne gezien hebben, dat de regeering ook het gebruiken van partijvlaggen had verboden en betreu ren de verwerping van het amendement- Boon. Gaarne zouden eenige leden zien, dat de regeering ook haar aandacht wijdde aan optochten en vergaderingen. Het komt voor, dat groote optochten van de A. J. C. onder kerktijd met slaande trom door stille buurten trekken. M, v, A. In de memorie van Antwoord zegt de minister, dat alleen rechtstreeksche symbolen als vuurroode of geheel zwar te vlaggen in optochten niet meer zullen mogen worden meegedragen. Dit* is een weinig verstrekkend verbod. Ten aanzien van de A.J.C., merkt de minister nog op, dat, indien de aange sloten jongens en meisjes naar buiten niet in politiekefl zin optreden en ook overigens voorkomen wordt, dat hun uniform en verdere kleedingstukken als uitdrukking van een bepaald staatkun dig streven moeten worden aangemerkt, deze niet onder het wetsvoorschrift zul len vallen. Het werkelijk karakter van een organisatie zal beslissen. BUITENLANDSCHE STUDENTEN AAN NEDERLANSCHE UNIVERSITEITEN. V. V. Eerste Kamer. Aan het V. V. der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot het weren van vreemde studenten aan binnenland- sche universiteiten ontleenen wij, dat men het voornaamste bezwaar tegen de voorgestelde regeling gelegen achtte in de inbreuk, welke wordt gemaakt op een hier te lande bestaande eeuwen oude traditie van gastvrijheid tegenover vreemdelingen. Vele leden verklaarden zich ten de ze achter den minister te scharen. Al betreurden zij, dat dit wetsontwerp moest worden ingediend, van de nood zakelijkheid van maatregelen als thans voorgesteld, zijn zij overtuigd. Memorie v. Antwoord. In de memorie van Antwoord wordt betoogd, dat aan onderdeelen van ver schillende inrichtingen plaatsgebrek is. Dit zou ernstiger gaan nijpen door toe- strooming van vreemdelingen. Voor het normale aantal studenten zou het vol gen der lessen worden bemoeilijkt, voor het surplus onmogelijk gemaakt. Een middel tot selectie geeft de wet niet. Bescherming arbeidsmarkt. Een voorstel van wet betreffende be* scherming van de arbeidsmarkt is bij den Raad van State aanhangig. Aan den minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen is 't volgende telegram gezonden: Ruim honderd afgestudeerde en stu- deerende chemici en pharmaceuten te Utrecht brengen u warme hulde voor wetsontwerp ter beperking buitenlan ders aan Nederlandsche universiteiten. EEN CRISISHEFFING OP OLIëN EN VETTEN Naar het „Weekblad voor Kruide nierswaren" verneemt kan spoedig een crisisheffing voor oliën en vetten wor den tegemoet gezien. De hoegrootheid dezer heffing is nog niet bekend. Alleen kan het blad reeds mededeelen, dat het geen doel heeft voorraden van deze ar tikelen op te doen, daar ook deze onder de heffing zullen vallen en op ontdui king van niet aangegeven voorraden sTrenge straffen zullen worden gesteld. Ook suike Het blad verneemt ook met vrij grr >- te zekerheid, dat met ingang van 1 Oc tober een crisisheffing op suiker te ver wachten is. Het bedrag ligt vermoede lijk tusschen 5 en 7 per 100 kg. Evenals bij vroegere regelingen zullen voorraden tot 500 kg van navordering worden vrijgesteld. GEEN NACHTVAART OP DEN RIJN. In verband met den lagen waterstand, tengevolge van de langdurige droogte is voor eenigen tijd de nachtvaart op den Rijn verboden. Het verbod geldt voor het gedeelte van den kop van den IJssel. bij Westervoort tot aan Wijk bij Duur stede. SAMENVOEGING VAN ENSCHEDE EN LONNEKER. Een wetsontwerp spoedig te verwachten. Volgens de „Telegraaf" heeft minister De Wilde aan Ged. Staten van Overijsel medegedeeld, van oordeel te zijn dat volledige samenvoeging van Enschede en Lonneker tot stand moet komen. Zeer spoedig zal dienaangaande bij de Tweede Kamer een wetsontwerp aan hangig worden gemaakt. Wordt dit aan genomen, dan zou de samenvoeging reeds op 1 Mei 1934 kunnen iiïgaan. De te kiezen nieuwe gemeenteraad zou tot 1939 zitting hebben. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau W. A. Keeman, waarnemend voorzit ter en penningmeester van de Kon. Ned. Brandweervereeniging te Rotter dam. Kolonel en mevr. Lindbergh zijn van plan binnenkort via Amster dam naar Schotland te vliegen, waar de kolonel de Schotsche kustvorming kan bestudeeren De Egyptische gezant te Den Haag heeft Woensdagmiddag aan het bestuur der Islamstichting te Leiden 'n geschenk overhandigd bestaande uit fraai bewerkte vloer- en wandkleeden, portieres, kleinere kleedjes, koperwerk en vele foto's en kaarten. De vereeniging „De Princevlag" zal op 19 September a.s. ter gelegenheid van de plechtige opening van de Staten- Generaal door de Koningin, te 10 uur des voormiddags met 45 pijpers en tam boers in uniform, van Overschie ver trekken, om zich te 's Gravenhage aan de Weteringkade op te stellen voor een opmarsch door Den Haag. 125 Groote Princevlaggen worden van af Overschie medegevoerd. De bekende Australische wereld vlieger Sir Charles Kingsford Smith is gistermiddag met het uit Indië terugge keerde K. L, M. vliegtuig Pelikaan op Schiphol aangekomen Bij Kon. besluit is benoemd tot advocaat-generaal bij het gerechtshof te '-H ertogenbosch mr. H. W. Massink, thans officier van Justitie bij de arrondissementsrechtbank te Tiel. De bond van bedrijfsautohouders in Nederland heeft besloten, in het voor jaar van 1934 een concours de caros- series voor touring-cars te organiseeren. 't Is een vertroostende en verhef fende gedachte dat een moeder ieder uur van haar leven moet, maar ook kan gebruiken tot de opvoeding harer kinderen. monteerd, terwijl de P.Z.E.M. thans be zig is mgt het maken der huisaansluitin gen. Netuitbreidingen hadden plaats te Vlissingen, Goes, Zoutelande, 's Heeren- hoek, Yerseke, Vrouwenpolder en 's Heer Hendrikskinderen, De Gemeente Ritthem besloot tot electrificatie der straatverlichting. Een twaalftal electrische straatlantaarns zij opgesteld en op 15 Augustus 1933 in be drijf genomen. Ook te Oost- en West- Souburg is het besluit genomen om tot electrische straatverlichting over te gaan; met de hiervoor benoodigde wer ken is reeds aangevangen. De P.Z.E.M. heeft verder besloten om te Aardenburg stroom te gaan leveren; de voorbereidende werkzaamheden zijn reeds ter hand genomen- Ten behoeve van een rationeele strocmlevering in den Catharinapolder te Boschkapelle is daar een transfor matorstation gebouwd met aansluiting op het kabelnet voor 10.000 Volt. Het molenaarsbedrijf van de W'ed. P. Braekman te Zuiddorpe zal worden ge- ëlectrificeerd. Onderhandelingen worden gevoerd omtrent stroomlevering aan een te Nieuw-Namen op te richten weverij van de N.V. Pisanges-Bruggeman. Het aantal electrisch kokende gezin nen in de Zuidgroep bedraagt thans 107; de toename bedraagt hier in een maanc tijds 19 stuks. In de Zuidgroep passen thans 13 slagers electrische koeling toe In de electrische centrale te West- dorpe is de nieuwe ketel tot tevreden heid in bedrijf. De werkzaamheden voor de nieuwe turbine in die centrale zijn aangevangen. DE P.Z.E.M. Aan de P.Z.E.M.-mededeelingen ont leenen wij het volgende: De Gemeenteraad van Sint-Philips- land heeft besloten om de noodige ga rantie op zich te nemen ter zake van netsuitbreiding ter plaatse. In een maand tijds is het aantal electrisch kokende gezinnen in de Noordgroep met 29 ge stegen- Hun aantal bedraagt thans 110. Ook het aantal slagers met electrische koelkasten neemt steeds toe; thans koelen in de Noordgroep 18 slagers elec trisch. In de Centrale te Vlissingen is een aanvang gemaakt met den bouw van een fundatie voor de in het najaar 1933 te mo' ^eeren nieuwen turbogenerator. Nabil Serooskerke is ten behoeve van hel waterleidingbedrijf Domburg een t' -.insformatorhuisje gebouwd en in be drijf genomen. Met de stroomlevering Iaan het Pompstation is reeds een aan vang gemaakt. Te Waarde zijn de laag- spanningskabels gelegd, het net is afge- DE ABDIJUITVOERING. Een programma, doet verwachten. dat veel Het is bekend, dat „weer en wind dienende" Zondag de laatste uitvoering in de Abdij van het Middelburgsch Mu ziekkorps zal plaats hebben en wel van twaalf tot een uur. Ook meldden wij reeds, dat het Middelburg's Mannen koor zijn medewerking zal verleenen, maar nog niet in welke nummers dit zal zijn. Behalve in de drie liederen uit Va lerius „Gedenckclanck", door den heer Joh. H. Caro bewerkt, zal dit ook het geval zijn in „Dans le jardin d'un mo- nastére" van Kétèlbey en in de Fremers- berg, waar het Mannenkoor het gebed zal zingen, dat anders de muzikanten de den hooren. Een uitvoering dus, die heel wat doet verwachten, te meer waar het program ma ook verder gaarne geKoorde num mers vermeld- Moge dit alles een druk bezoek en goede opbrengst der collecte ten ge volge hebben. IN HET BELANG VAN STRAND- BEZOEKERS. Met 70 leden is opgericht de Strand- vereeniging „Vijgeneter", welke haar aandacht schenken zal aan het ordelijk houden van het strand in verband met het gevaar voor ongelukken en het trek ken van insecten enz. De vereeniging is ontstaan uit de in het afloopende seizoen gehouden goed geslaagde kinderfeestjes, die ook het volgend jaar zullen worden georgani seerd- KRUININGEN. Donderdagmiddag ging een span paarden voor een boeren wagen en staande voor de smederij van J. v. B, op hol, rende de hoofdstraat door en botste om den hoek bij de Ger. kerk met zulk een kracht tegen het ijzeren hek en de deur der pastorie dat het hek met fundeering werd stuk gere den, en de voordeur uit het kozijn ge- stooten in den gang terecht ktvam. De bewoners waren op reis. Van den wa gen was alleen de draaiboom stuk. Een der paarden had eenige wonden. De school was gelukkig even voor het ge beurde uit. De a.s. bietencampagne. BROUWERSHAVEN, De eerste sche pen voor het vervoer van de bieten in de komende bietencampagne zijn thans reeds in onze haven gearriveerd, het geen wel een bewijs is dat het niet druk is in de binnenscheepvaart, daar de bietencampagne eerst over enkele we ken aanvangt. Rnw Weer. TERNEUZEN. Donderdagmougen te half acht verkeerde de ,zeilklipper „Spec Salutur" beladen met 70 ton vlas en gesleept door een motorbootje tus schen Baarland en Margareta-polder in groot gevaar daar het door den he- vigen storm niet verder kon. Door assi stentie van de sleepboot Willem van de Terneuzen Fugboat Company is het scheepje weer veilig in Terneuzen gebracht meldt het Dagbl- v. N. Br. Het van Antwerpen komende Engel- sche s.s. Ortolan van de General Steam Company is Donderdag nabij Everingen, om vier uur aan den grond geloopen Sleepbooten van de Terneuzen Fugboat Company en van de Union de Remor- quage de Sauvetage voeren ter assi stentie uit. Het schip is op eigen kracht vlot gekomen en zette de reis voort. Brand. GROEDE, Donderdagnacht omstreeks half één, tijdens een onweer, brak plot' seling brand uit in een schuurtje van den werkman Sch,, wonende in de Brou werijstraat alhier. Door de vlugge ontdekking, kon de brand die zich beperkte tot het dak, spoedig door de buurtbewoners met emmers water worden gebluscht. Ver moed wordt, dat de bliksem is ingesla' gen. Verzekering dekt de schade. WATERLANDKERKJE. Zekere C. v. B-, veldarbeider bij den landbouwer A. S., had het ongeluk van een geladen wagen met stroo te vallen, waardoor hij op twee plaatsen zijn linkerarm brak. Geneeskundige hulp moest worden in geroepen. - De prijzen van het brood zijn te Hoofdplaat met één cent per acht verhoogd. JLAUWJLUpiacl ons verhoogd. Ook te Aardenburg is de broodprijs met 1 cent per 800 gram verhoogd. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 3 tot en met 9 Sept. in de provin cie Zeeland bedroeg: Febris typhoïdea: Neuzen 1 (aan boord van een schip); Vlissingen 1. Diphtherie: St. Annaland 1. Pastoor C- P. J. van Oers te Schoondijke is benoemd tot pas toor te Wagenberg en in zijne plaats is benoemd de kapelaan C. A. N. Gilles uit Breda. ■H'JAVH *nssevn Geslaagd voor het machinisten diploma A, de heer G. de Jong, leerling van de „de Ruijterschool te Vlissin gen. Te Amsterdam slaagde voor het di ploma van den Algem, Nederlandschen Politiebond de heer J. J. de Bukviel vroeger te Middelburg, thans bij de Kon. Marechaussée te Zundert (N.-Br.) In de laatste gehouden vergadering van de Vereeniging De Wilhelminabe- waarschool te Breskens werd de re kening over 1932 vastgesteld met een batig slot van 107. Ter dekking van het geraamde tekort op de begrooting van 1934 besloot de vergadering om evenals vorige jaren aan het gemeente bestuur een subsidie van 1750 te vra gen. U slaagt zeker bij ons voor Prijzen vanaf f 1,50 per ei. 140 breed Lange Delft I 18, Middelburg (Ingez. Med.) Middelburg, 15-IX-'33. Donderdag hoogste lucht temperatuur 17.1 °Cj (63 °F); laagste 11.9 °C (54 °F). Heden 9 h: 13.3 °C; 12 h: 16.5 °C. 4.2 mm regen of neerslag. Hoogste barometerstand te ddezer stede, in het afgeloopen etmaal; 773 mm; laagste 764 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 771.3 mm te Le Havre; laagste 764.5 mm te Isa- fjord. Verwachting tot morgenavond; Zwakke veranderlijke wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer. Zon op: 6 h 35; onder: 19 h 15. Licht op: 19 h 45. Maan op: 12 h 01; onder: 17 h 51. N.M.: 19 September. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapeile is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger: Veere 38 min. lateiv (S springtij). Do. Vr. Za. 14 15 16 September. Hoogwater. (Zomertijd.) 9.52 22.42 11.24 24.00 12.21 24.52 Laag wat sr. 3.35 16.20 5.07 17.50 6.20 18.52 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. September. Hoogwater. Laagwater. (Zomertijd.) Do. 14 11.23 24.09 4.35 17.16 Vr. 15 13.00 6.11 18.49 Za. 16 1.35 14.04 7.28 19.53 Verlies onderwijsbevoegdheid. Bij besluit van Ged- Staten van Zuid- Holland van 7 dezer, is verklaard, dat Adrianus Markesteyn, te Dordrecht, de bevoegdheid tot het geven van onder wijs heeft verloren. (St. Crt.) Het aantal bezoekers van de Ru benstentoonstelling te Amsterdam, ten bate van de vereeniging Rembrandt ge organiseerd, is reeds boven de 4000 gestegen. Song of Songs verboden. De plaatselijke filmkeuringscommis sie van Nijmegen heeft, naar het Volk meldt, de vertooning van de film Song of Songs van den regisseur Mamoulian, met Mariene Dietrich in de hoofdrol, verboden. Kantongerecht te Goes. De kantonrechter te Goes heeft ver oordeeld wegens: te Goes venten zonder vergunning: J. H. B„ Groningen, 1 of 1 d. h.; id. te Wolphaartsdijk: P. V., 5 of 5 d. h.; als schipper met vaartuig een rijks- kanaal bevaren zonder naam op zijn schip: H. L., Caub (D.), 2 of 2 d. h.; fietsen onder invloed van alcoholhou denden drank: J. D., Goes, 5 of 5 d. h.; fietsen zonder bel: J. S., Schore, f 1 of 1 d. h.; met motorrijtuig over rijwielpad rij den: J. B., Baarland, 3 of 3 d. h.; id. zonder voldoende voorlichten, ach- teflicht en rood licht: C. E. B., Goes, 10 of 10 d. h.; fietsen zonder licht: H. W., Goes, J. F. K„ Hansweert, 3 of 1 w. tuchtsch., C. J. B., Krabbendijke, 3 of 3 d. h., I. B. d. G., Kloetinge, A. S. L., Bieze- linge, L. A. v. E., Hansweert, J. B., 's H. Arendskerke, 5 of 5 d. h„ C. K., Goes, 3 of 3 d. h.; motorrijtuig rijden zonder achterlicht:

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1