GOESCHE COUBANT^ STATEN-GENERAAL BINNENLAND. ZEELAND. KERKNIEUWS. SPOT GOEDKOOP. WEER EN WIND. VERKEERSWEZEN P. T. T. NUMMER 217. TWEE BLADEN. DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1933. EERSTE BLAD. 176c JAARGANG. MIDDELBURG. GOES. VLISS6NGEN. ZUID-BEVELAND. 69 cent. K. MEERTENS Jr., elburgsche couba Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct p. w. Advertentiën 30 ct. per rage!, lager, inededeelingen 60 ct. p. r. contr voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 432SS Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuiging** 1—1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rabirtefe „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 re gele, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. ®o(- „Brieven" of „Bevragen bureau dezer ent rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 ml EERSTE KAMER, Bedanken fr. Koster. De Senaat was gister slechts 10 minuten in jopenbarie zitting bijeen, waarbij de voorzitter zijn leedwezen be tuigde over de ontslagneming, wegens gezondheidsredenen door het lid ir. J- Koster.. Hij constateerde, dat de Ka mer in zijn persoon een belangstellend en ijverig lid verliest en gaf uiting aan de hoop, dat alsnog beterschap in den gezondheidstoestand van den heer Kos ter moge komen- De Kamer ging daarna in de afdeeling voor de behandeling van de wetsont werpen inzake het uniformverbod en de eventueele wering van buitenlandsche studenten aan onze rijksuniversiteiten. TWEEDE KAMER, De Omzetbelasting aangenomen De vrijstellingen. De Kamer nam gister het wetsont werp der omzetbelasting aan, met bijna algemeene stemmen. Slechts zes tegen: de communisten, de heeren Vervoorn (plb.j, Sneevliet (rev. soc.) en Arts (r.k. V-P^ ie Tevens liep een debat van vier uren over de bij de belasting behoorende ta bellen. Tabel A: de luxe voorwerpen, welke door 10 pet. belasting zullen wor den getroffen, dat is dus 6 pet. hooger dan de gewone artikelen; tabel B: goe deren, die geheel vrijgesteld zullen wor den. Overgenomen werd een amendement- IJzerman om beeldhouwwerken niet hooger te belasten dan schilderijen en voortbrengselen van grafische kunst, (weeldebelasting 10 pet., omzetbelasting 4 pet.) Tabel A. Toen kwamen de wenschen van af voering van tabel A: de hooger belaste artikelen. De heer Kortenhorst (r.k.) be gon met een heel lijstje: brandkasten, natuurzijden zakdoeken, kousen, enz„ en ventilatoren. „Neen" knikte de mi nister, en de afgevaardigde trok 't in. Met electrische kookapparaten en braadroosters had de heer J. ter Laan (s.d.) al even weinig succes als met electrische klokken en pendules, b.neden de verkoopprijs van 25 Vrijgesteld van weeldebelasting wenschte hij voor fototoestellen en eenvoudige lenzen (prijsgrens 25). De minister achtte echter fotogra feeren niet voor het beroep toch nog al tijd een zekere luxe. Ergo werd het amendement ontraden, daarop ingetrok ken. Gelijk de heer Ter Laan evenzoo deed met een vrijstellingspoging voor haarden onder 60.en onderdeelen voor centrale verwarming. Gouden en platina horloges, als de heer Kortenhorst wilde, konden natuurlijk niet de minïsterieele goed keuring erlangen. Evenmin bontmutsen, beneden de 5. Waarvoor de heer Ter Laan sprak, als koelkasten, en damestasschen, bene den de 4. En notenhouten meubelen. Toen boekte de heer Kortenhorst (r.k.) toch een succesje met linoleum be neden 4 mm. Vrijstellingen omzetbelasting. De vrij lange lijst werd door amen dement-overname nog wat aangevuld. Het zijn, bloembollen (am. Lovink): boeken(!) Dit laatste per amend,ement-t e r Laan, dat z.h.s. werd aangenomen. Dan: electrische energie, gas of pe troleum voor straatverlichtin g (am. IJ sselmuiden): genees middelen. Echter geen fruit. Wat de heer v. Rappard (lib.) verdedgde. Een amendement-ter Laan om petro leum en rijst vrij te stellen werd inge trokken. Ook een amendement-Knot tenbelt voor thee, een amendement van Heilenberg Hubar voor versche en ge zouten spek, en een amendement-Kor- tenhorst voor vischmeel. Een amendement Van der Waer- d e n (s.d.J wordt op grond van door den minister gedane mededeelingen in zoo ver gewijzigd, dat de vrijstelling be perkt wordt tot electrische energie voor landbouw- en bemalingsdoeleïn- den, en door den minister overgeno men. De heer Kortenhorst neemt 'n amendement in zake klei en leem terug. Deze zijn als grondstoffen reeds vrij. Lijst B werd z-h.s. goedgekeurd. Een amendement-Kortenhorst op art, 13 van het ontwerp in zake compensee- rend invoerrecht wordt na bestrijding door den minister verworpen bij zit ten en opstaan. Kosten electriciteitsraad. Bij het wetsontwerp betreffende de kosten van den electriciteitsraad acht de heer Kortenhorst (r.k.) diens bevoegdheid te beperkt. De heer VandenWaerden (s.d.) acht het vorderen van bijdragen van de provinciale bedrijven voor een taak van het Rijk ontoelaatbaar. Minister K a 1 f f deelt mede dat een wettelijke regeling der electriciteits- voorziening spoedig behoort te komen. De electriciteitsraad is voorloopig een verbetering. Het wetsntwerp werd z-h.s. aange nomen en de vergadering gesloten. DE EERSTE KAMER. De Eerste Kamer der Staten Generaal is in openbare vergadering bijeen ge roepen tegen Vrijdag 15 dezer, des mid dags te 1 uur, ter behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de Hoo ger Onderwijswet (beperking van de toe lating van buitenlanders tot onze univer siteiten) en het wetsontwerp betreffen de het uniformverbod. EEN CORPORATIEVE CONCENTRATIE. Naar men het C.B. meldt is een cor poratieve concentratie tot stand geko men. Het lidmaatschap dezer concen tratie staat open voor alle vereenigin- gen die zich op wettig standpunt plaat sen en het Nederlandsch corporatief be ginsel huldigen met volledig voorbehoud hunner organisatorische zelfstandigheid. Voorshands zijn drie vereenigingen als zedelijke lichamen toegetreden. Deze vereenigingen zijn: de stichting algemeen Nederlandsche fascistenbond; de Na tionale Unie en de Fascistisch Jongeren- bond. In verband met genoemde concentra tie wordt een corporatieve Raad opge richt, waarvan de leden nader bekend zullen worden gemaakt, DE TOENEMENDE WERKLOOSHEID. Met 5767 gestegen. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling deelt mede: Bij 1064 organen der openbare ar beidsbemiddeling stonden op 26 Aug. 306.507 werkzoekenden ingeschreven, waaronder 291.920 mannen. In totaal waren werkloos 279.909 personen, waar onder 270.528 mannen. Op 12 Augustus bedroeg het aantal in geschrevenen bij een gelijk aantal or ganen der openbare arbeidsbemiddeling 300.387. Hiervan waren werkloos 274.142 personen, waaronder 265.085 mannen. Het aantal werkzoekenden is derhal ve in de periode van 12 tot 26 Augustus gestegen met 6.120, het aantal werkloo- zen met 5.767, EEN ANTI-VIVISECTIE-GEBOUW. Op Zaterdag 30 September 1933 zal de Stichting: Anti-vivisectie-Bond te 's Gravenhage haar nieuwe localiteiten aan de Stadhouderslaan: 86 officieel in bezit nemen. Er heeft zich een landelijk Comité ge vormd om deze gebeurtenis naar be- hooren te doen slagen. Des avonds zul len er in 't Gebouw openbare voordrach ten gehouden worden. Als sprekers heb ben zich beschikbaar gesteld: mr. E. G, S. Bourlier: De Anti-vivisectie in ver band met ons huidig strafrecht; B, C. Kool, oud-referendaris: Anti-vivisectie en vegetarisme; P. Pijl, Arts: Vivisectie is zedelijk ongeoorloofd en wetenschap pelijk onhoudbaar; Mevr. Henriëtte Ro land Holst: Vivisectie en wereldbeschou wing; Mevr. W. A- L. Ros-Vrijman, lid van den Haagschen gemeenteraad. Onze verantwoordelijkheid tegenover de dieren; Dr. H. C, Rudersdorff, Arts: Vivisectie.een beletsel tot de ge neeskunst; Dr. J. van Veen, Arts: Vivi sectie-vrije Geneeskunde; Ds. G- West- mijse: Levensliefde, geen beulsbedrijf, is des Christen roeping; Dr. P. IJssel de Schepper, oud-vice president Rotter- damsche Rechtbank: Anti-vivisectie en broederschap. Die veel en grondig weet, is waard geleerd te he eten, Maar die zijn plicht betracht en 't kwade houdt in toom, Zijn daden wel bestuurt, slechts hij is wijs en vroom. J. D. Dekker. In den afgeloopen nacht is, 71 jaar oud, te 's-G ravenhage, na een langdurige ongesteldheid overleden de heer F. de Fremery, een belangrijke figuur uit de Delische cultuurwereld, waarin hij in hoog aanzien stond. Hij was directeur en president-com missaris der Deli-Batavia Mij. In de Dinsdagavond gehouden ver gadering van den gemeenteraad van Gramsbergen heeft de burge meester medegedeeld, dat de begrooting voor 1934 niet sluitend is te maken, ook niet wanneer geheven worden 200 op centen op de Personeele belasting en 100 opcenten op de Gemeentefondsbe- Iasting. Dan blijft nog ongedekt ruim 21.000. Het K.L.M. vliegtuig de Oehoe is Donderdagmorgen naar Indië vertrok ken. Een passagier voor Bagdad, een voor Medan, twee voor Boedapest en twee voor Gaza bevinden zich aan boord. De gemeenteraad van Rheden had bij het 50-jarig jubileum van deta A. N. W. B. een stuk grond aangeboden voor de stichting van een bondsmuseum. Aan gezien sindsdien dit terrein te klein ge bleken is voor de plannen van den A. N. W. B. heeft de raad dier gemeente in zijn gisteren gehouden vergadering be sloten den A. N- W. B. een terrein van voldoende grootte n.l. 6500 vierk. M aan te bieden. „De Tribune" meldt, dat het com munistische Tweede Kamerlid L. de Vis ser al eenigen tijd niet in staat is ge weest zijn openbaar werk te verrichten door ernstige ongesteldheid. In het laatst van deze maand zul len vijftig Engelsche parlementsleden een bezoek aan ons land brengen- Naar het Hbld. verneemt zijn de werkzaamheden aan den aanleg van de nieuwe spoorlijn Alphen a, d. Rijn Gouda thans zoover gevorderd, dat de opening van de lijn bij de in werking- treding der zomerdienstregeling 1934 tegemoet kan worden gezien. Dezer dagen zal de bouw der stations te Boskoop en Waddinxveen worden aanbesteed, waarna dan de aanleg van toegangswegen enz. dit groote werk be sluiten. DANKBETUIGING VAN DE KONINGIN. In antwoord op het telegram, van hulde en trouw door de Zeeuwsche bur gerwachten op 9 dezer aan H, M. de Koningin toegezonden is van den adju dant van dienst een schrijven ingeko men dat de Koningin hem opdraagt voor dit telegram en de aangeboden verze kering van hulde en trouw dank te be tuigen met de verzekering, dat Hr. Ms. een en ander ten zeerste op prijs stelt- DE SOCIËTEIT ST. JORIS VERKOCHT Inrichting tot fees'!- en verga dergebouw is de bedoeling. Wat reeds een paar dagen als ge rucht de ronde door de stad deed, kun nen wij thans als vaststaand vermelden. De leden van de sociëteit St. Joris heb ben zich vereenigd met 'n bestuursvoor stel om het gebouw annex woning van den kastelein aan een combinatie van personen te verkoopen. Naar wij vernemen, ligt het in het voornemen der nieuwe eigenaars om de achterzaal belangrijk te vergrooten, van een tooneel enz. te voorzien, in een woord er een zaal van te maken ge schikt voor uitvoeringen, vergaderingen, diners, enz., zulks als vervanging van de Schuttershofzaal, waarvan het gemis zich herhaaldelijk doet gevoelen- De koopers zullen ook de andere za len voor vergaderingen en dergelijke blijven verhuren en waarschijnlijk de beneden voorzaal verhuren aan de hui dige sociëteit, zoodat deze hare tegen woordige bestemming zal blijven behou den, evenals de kegelbaan en de tennis baan. Ofschoon het haast onnoodig is 't nog te vermelden, zal de gevel datee rend uit 1582 en geheel gerestaureerd in 1894, in haar mooie gedaante en on geschonden blijven bestaan. De Stadhuisbelfchtfng. Zooals te verwachten was en gelukkig ook is geschied, is het concert op de Markt gisteren niet doorgegaan, doch wel is van negen tot tien de belichting aangeweest, het was toen droog gewor den en al zijn er niet veel vreemdelin gen meer, toch is het aantal belangstel lenden nog groot genoeg geweest om de belichting te rechtvaardigen. „De Zeeuwsche Beker," Men schrijft ons: Dinsdagavond vergaderde het plaatse lijk comité tot leniging van den nood der vervolgde Christenen in Rusland met de leden der Christelijke Jeugdvereenigin- gen alhier. Ds. Hopiburg ging voor in gebed. Daarna maakte de secretaris-penning meester de voorgestelde regeling van den rondgang door onze stad bekend. Besloten werd, voor elk der vereeni gingen, van welke bereidwillige leden aanwezig waren, een deel der stad te bestemmen. Gehoopt werd, dat er in die vereenigingen nog enkele leden bereid zouden zijn, waardoor de wijk voor elk tweetal collectanten bestemd, tot enkele straten werd beperkt. In het begin der volgende week wor den de vlugschriften en circulaires ver spreid. Daarna volgt de collecte, waar voor intusschen vergunning van B. en W. werd verkregen. Als datum voor het afdragen der gel den werd 28 September gestéld. De predikanten, tijdens de oprichting van het comité destijds met vacantie, gaven blijk van hun sympathie met de zen arbeid. Ds. Van der Vis eindigde met dank zegging. Het comité, thans volledig, bestaat uit de heeren L, Duvekot Czn., mr. Goed- bloed, ds. Homburg, W .'t Hooft, M. de Jonge, A. A. Nederhand, B. C. Sliggers, ds. Van der Vegt, ds. Van der Vis en M. de Borst, secretaris-penningmeester. „De Oude Vriendschap". Naar de Vliss. Crt. verneemt zal met 1 October a.s. de schouwburg- en con certzaal „de Oude Vriendschap" op de Groote Markt definitief worden geslo ten. De N.V. tot Exploitatie van On roerende Goederen heeft dit besluit ge nomen omdat het in de tegenwoordige tijdsomstandigheden onmogelijk is de ze zaal te exploiteeren naast het Con certgebouw. Nu vele vereenigingen voor haar uit voeringen gebruik maken van het Grand Hotel Britannia, kan bovengenoemde N. V. daarnaast niet twee zalen in exploi tatie houden. Welke bestemming aan de „Oude Vriendschap" zal worden gegeven is nog niet bekend. Burgemeester Dominicus. RILLAND-BATH. De nieuwbenoemde burgemeester de heer P. J. Dominicus, werd 30 Juli 1896 geboren. Hij woont, zooals gemeld te Wemeldinge en is ambtenaar ter secretarie en sedert kor ten tijd ontvanger der gemeente Ierseke. De heer Dominicus is ongehuwd, hij is Ned, Herv. en is de Christ.-Historische beginselen tegedaan. Woensdagavond heeft dr. S- F. H. J. Berkelbach van den Sprenkel in de Nieuwe Kerk te Amsterdam zijn ambts werk als predikant der Ned. Herv. Ge meente aldaar aanvaard met het uit spreken van een intreerede over 2 Ti- motheus 2 vers 19. Nadat Ps. 100 gezongen en Ps. 146 gelezen was, hield spr. eerst eenige toespraken tot verschillende personen en colleges. Hierna hield spr. een leerrede over 2 Tim. 2 vers 19- Nadat de zegen was uitgesproken zong de gemeente haar nieuwen leeraar Ps. 134 vers 3 toe. Eet U thans eens Speculaas van MEURSING op de boterham. Per GROOT blik Deze halve blikken worden 30 cent berekend.doch terug genomen. Zie etalage. Middelburg. (Ingez, Med.) Middelburg, 14-IX-'33. Woensdag: hoogste lucht temperatuur 15.8 °Cj (61 °F); laaggste 11-6 °C (53 °F). He den 9 h: 12.6 °C; 12 h: 14.5 °C. 35 mm regen. Hoogste barometerstand te de zer stede, in het afgeloopen etmaal: 763 mm; laagste 760 m. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 769.8 mm te Valencia en Blacksod; laagste 749,5 mm te Reyckjavik. Verwachting tot morgenavond: Matige W. tot N.W. wind, zwaar tot half bewolkt, aanvankelijk nog regen buien me'! leans op onweer, weinig ver andering in temperatuur, later iets zachter. B Zon op: 6 h 33; onder: 19 h 17, Licht op: 19 h 47. Maan onder: 17 h 28. N.M. 19 September. Hoog- en Laagwater te Vlissingen, Westkapelle is 28 min. en Dombur| 23 min. vroegeri^JIeere 38 min. later (S springtij). September. Hoogwater. Laagwater. (Z'omertijd.) Do. 14 9.52 22.42 3.35 16.20 Vr. 15 11.24 24.00 5.07 17.50 Za. 16 12.21 24.52 6.20 18.52 Hoog- en Laagwater te Wemeüding». September. Hoogwater. Laagwater (Zomertijd.) Do. 14 11.23 24.09 4.35 17.16 Vr. 15 13.00 6.11 18.49 Za. 16 1.35 14.04 7.28 19.53 Vorstelijke gift. Dinsdag werd te Leeuwarden in „Oranje" de jaarvergadering gehouden van den Bond van Evangelisatiën in en ten bate van de Ned. Herv. Kerk, waar werd medegedeeld, dat den Bond een legaat is vermaakt, groot 100.000 door mevr. Meligtde Niet- Omdat hieraan echter nog bepalingen verbon den zijn, is het nog niet uitbetaald. De voorzitter bracht dank voor deze vorste lijke gift Aan den kantoorhouder bij den Post-, Telegraaf- en Telefoondienst P. J. de Potter van het hulppost,- tele graaf- en telefoonkantoor te S t- Jan steen is op zijn verzoek eervol ont slag verleend met toekenning van pen sioen met ingang van 1 Maart 1934, Naar Het Handelsblad verneemt, zal de verbouwde en versnelde „Johan de Witt" (met „den nieuwen neus") op 3 October proefvaren. Radio-tijdschrift „Q. S. O." Van de uitgevers, Firma Gebr. De Boer te Aalten ontvingen wij het eerste nummer van het nieuwe tijdschrift „Q. S. O.", radio-tijdschrift voor Korte-Golf Amateurs, welke met medewerking van vooraanstaande technici en amateurs is tot stand gekomen. Het tijdschrift is bedoeld den Korte- Golf Amateur goede voorlichting op het gebied der korte golf techniek te geven, het uitwisselen van ervaringen over ex perimenten enz. Een speciale vragenru- briek zal worden ingesteld, terwijl een literatuur-overzicht, waarin alle buiten landsche, voor de amateurs van belang zijnde artikelen, verschenen in diverse periodieken, zullen worden besproken.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1