GOESCHE COUPANT^ mummm. WEER EN WIND. ZEELAND. NUMMER 215. TWEE BLADEN. DINSDAG 12 SEPTEMBER 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. DIE WERKELIKE TOESTAND IN SUID-AFRIKA. Ds. S. H. N. Gorter. Middelburg, 12-IX-'33. Maandag hoog ste 1 u c h t temperatuur 24.3 °C; (76 °F); laagste 13.7 °C (56 °F). Heden 9 h: 16.1 °C; 12 h: 21.3 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand 770 mm; laagste 765 mm. M DDELBURGSCHE COURANT Jfegblad Voor Middelburg, Goes en agent- icbap Vlis3ingen 2.30, eider» 2.50 per kwartaal VVeek-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 et. per regel, Ingez. roededeelingen 60 ct. p. r. Jjj contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Mïddeiburgscbs Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieter^raat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen S—s regel» 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubrint „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regale k 75 ct. by vooruitbetaling Adv. ms! „Brieven" of „Bevragen bureau dezer coo rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 csst DIE IDEAAL VIR WAT ONS STRY door Dr. H. D. VAN BROEKHUIZEN. Gezant der Unie van Zuid-Airika bij het Nederlandsche Hol. Daar 's 'n nasie te lei Daar 's 'n strijd te stry Daar 's werk. Die toestand in Suid-Afrika wordt in 'n artiekel in die Algemeen Handelsblad van 31 Augustus deur die korrespon den t aldaar bespreek. Ek wil graag aan die lesend publiek van Nederland, wat belangstel ir, Suid-Afrika, die werke- like toestand duidelik maak, soos dit vandag bestaan. Die Nasionale party het op die Kon- gres omtrent 15de Augustus, bygewoon deur plm, 550 afgevaardigdes uit gans Transvaal, met 12 teenstemme besluit tot samesmelting met die Suid-Afri- kaanse Party. Die besluit lui as volg: „Aangesien (1) die koalisie-ooreen- koms tussen die S.A.P. en N.P. goedge- keur is deur die verskillende kongres- se van die N.P. in Suid-Afrika, (2) die afgelope algemene verkiesing aangetoon het dat die volk van Suid-Afrika daar mee akkoord gaan, (3 )die kongres van mening is dat dit in die beste belang van die volk van Suid-Afrika sal wees om van die koalisie-ooreenkoms oor te gaan lot samesmelting van twee poli tieke partye, so besluit die kongres van die Nasionale Party van Transvaal om aan te neem en goed te keur die wens- likheid van samesmelting van die S.A.P. en die N.P. op die basis deur genl. Hert zog uiteengesit in die koalisie-ooreen koms, en daar (1) onder die oore.enkoms geen voorsiening gemaak is in verband met die verhouding tussen die twee partye vir enige verdere verkiesings nie; (2) 'n aantal takke van die twee partye in verskillende dele van Trans vaal reeds herenig het of tans besig is met hereniging, onafhanklik van die respektiewe partye as geheel, en (3) die kongres meen dat dit wenslik is dat die N.P. van Suid-Afrika eendragtiglik in die saak moet optree, so besluit die kongres verder: (a) dat die Federale Raad van die N.P. versoek word om die vraagstuk van samesmelting so spoe dig moontlik te oorweeg; (b) dat, aan gesien die saak een is van dringende volksbelang vir geheel Suid-Afrika, die Kongres besluit dat die nodige versoek gerig sal word aan die Federale Raad om, in terme van seksie (b) van sy kon- stitusie so spoedig moontlik 'n Uniale Kongres byeen te roep ten einde te be raadslaag en te besluit oor die wens- likheid of andersins van samesmelting van S.A.P. en die N.P. en om ooreen- komstig sy besluit aanbeveling te doen aan die verskillende kongresse by hul samekoms in die loop van die volgende jaar; (c) dat ingeval deur die Uniale Kongres besluit word tot die wenslik- heid van samesmelting die Federale Raad versoek word om onderhandelings aan te knoop met die hoogste gesag van die S.A.P, om samesmelting ooreenkom- stig hiermee te bewerkstellig en om die nodige stappe te doen om in oorleg met die S.A.P, 'n voorlopige konstitusie op te stel, onderhewig aan bekragtiging deur die kongresse van die Nasionale Party in die verskillende provinsies; (d) dat die leier en onder-leiers van die Transvaalse Party saam met die lede van die Federale Raad van Transvaal gemagtig word deur die Kongres om namens die Transvaalse Party op te tree in enige onderhandelings wat hier uit mag spruit". Die besluit is dus feitelik eenparig. Op die kongres is daar één afgevaardig de van elke andere Provinsie, (daar die Nasionale Party) 'n Federale is en elke provinsie eie konstitusie en eie Kon gresse hou) wat die groete oorbring van die suster provinsie. Afgevaardigde was van die Kaap Provinsie Mnr. Erasmus L.V., van die Oranje Vrystaat Mnr. P. Wessels L.V., van Natal Mevr. Jansen. Wij hebben gemeend het boven staande belangrijke artikel niet in het Nederlandsch te mogen „vertalen", maar het m de taal van Zuid-Afrika, die zonder veel moeite is te lezen en ka rakteristiek is voor den geest, die in dit, ons stamverwante volk leeft, onzen le zers aan te bieden. Mnr. Erasmus, sterke Malan onder steuner, het nie oor saamsmelting ge praat nie, in sy provinsie is 500 Na sionale Takke. Mnr. Wessels, sterke koalisie man, het gesê dat die tyd vir fusie aangebreek het; die Oranje Vry staat is geheel Nasionaal. Mevr. Jansen van Natal, wat in die hele provinsie slegs 26 Nasionale Takke het, en een L.V., haar man, is sterk opponent aan koalisie en samesmelting. Die Natalse Kongres het egter met meerderheid van stemme besluit vóór samesmelting. Dus Transvaal, Oranje Vrystaat en Natal is ten gunste van fusie. As iemand die toestand in Suid-Afri ka ken dan weet hy dat koalisie tot stand gekom het onder voorwaardes uit- gedruk in 7 kardinale punte wat insluit die ideale en die levensbestaan van die Hollands sprekende Afrikaner en die Nasionale Party. 1. Handhawing van ons onafhankelik- heid; 2. Gelyke regte van taal; 3. Die vlag; 4. Ekonomiese depressie; 5. Natu relle kwessie; 6. Hulp aan boere; 7. Werkloosheidaanpak. Daar was één voorwaarde b.v.: dat die Naturelle kwessie nie in die Sitting behandel sal word nie, maar die selekt komté bly in funksie en sodra hulle werk klaar is, kom die Naturelle wette voor die Parlement, d.wis. segregasie. Dus, die praat, dat Generaal Botha se politiek van konsiliasie en prys gee van beginsels, deur Gen. Hertzog oorgeneem is, is nie alleen onwaar, maar tewens vuige laster. Vergeet nie dat daar in die Suid-Afri kaanse party duisende Afrikaners is wat net vir taal en onafhankelikheic voel as die Nasionale party, wat net gewag het op 'n brug om oor te kom en die brug is nou daar. Nou kan die Afri kaner en die gematigde Engelsman saam werk om die groot vraagstukke op te los. Dat die Nasionale Party alleen so gre tig is om saam te smelt is klinkklare on- sin. Die Hoofdbestuur van die S.A.P. in die Transvaal, het 'n paar dae na die besluit van die Nasionale party kongres, eenparig sonder één tegestem besluit vir somesmelting. Laat mij toe hier baie duidelik en on- omwonde te verklaar dat die tyd toe koalisie tot stand gekom het, die voor naamste Sappe openlik God gedank het vir die gebeurtenis. Dat daar baie jingoes in Natal, Kaap Provinsie en Transvaal is wat lang al ontevreden is met die leiding van Gen, Smuts is 'n feit. Hulle begeerte is om van hom ontslae te raak omdat hy nie genoeg jingoe is nie. Des te meer die noodzaaklikheid van samesmelting van die partye. Dat die Engelse pers bijna algemeen ten gunste is van samesmelting, is waar, maar daar is enkele venynige op- posisie blaaie onder leiding van Mnr. Vere Stent, die vroeëre editeur van Pre toria News, wat Generaal Smuts en die leiers van die S.A.P. openlik beskuldig van verraad en niks met koalisie of sa mesmelting wil te doen hê nie. Dat Generaal Hertzog en die leiers van die Nasionale party, gewillig is, om met Engelse Afrikaners wat Suid-Afri ka hulle tuiste gemaak het, wat die reg van die Afrikaners en die Afrikaans- sprekende voel, wil saamwerk, is onge twijfeld. En dat daar duisende Engels sprekende Afrikaners is, wat vandaag Afrikaans leer en hulle kinders Afri kaans praat en dat hulle vir Afrika voel as hulle tuiste, spreek boekdele, getuig van 'n nuwe gees en maak die toekoms van Suid-Afrika baie meer gunstig en seker. Die samesmelting van die twee par tye as die tot stand kom, sal alleen moontlik wees en tot stand kom onder die volgende voorwaardes, so as duide lik in die Voorstel staan wat aangeneem is; (a) die sewe punte van koalisie; (b) die handhaving van die regte van die twee seksies van die bevolking Af rikaans en Engelssprekend; (c) Die beginsels wat neergelê is in die konstitusie van die Nasionale Party: Godsdiens, onderwys, arbeid en natu relle. Die Afrikaanssprekende seuns en dogters van Suid-Afrika is wakker en sal wakker bly om die regte waarvoor hulle gely en gastry het nie alleen as 'n kosbaar pand te bewaar nie, maar ook uit te brei en te bevestig, totdat Suid- Afrika en die Afrikaner, Hollands- en Engelssprekende, die ideaal bereik het, wat hulle 'n ereplaats (wat hulle nou al inneem) sal doen inneem onder die vol kers van die aarde waar elke afstamme- Het is veeleer het leed, dat de men- schen in de diepte samenbrengt. ling op kan trots wees. Daarvoor het die Eerste Minister en ons volk gely en gestry in die verlede en daarvoor sal ly en stry in die toekoms. Dat is die ideaal van die Afrikaner wat Suid-Afrika lief het en dit getoon het met woord en daad: dat ons vader land sal wees die land waar Afrikaans en Engels-sprekende Afrikaners saam- woon, die een die ander se taal praat, se geskiedenis respekteer, se helde eer, werk vir die welvaart en vooruitgang van Suid-Afrika en Suid-Afrika alleen. Dit moet die uiteindelike posisie wees van die blanke bevolking van Suid-Afri ka, Ons kan nie anders; 1% miljoen blanke inwoners omring van meer dan 6 miljoen swarte. Ons moet tot eendrag en saamwerking kom, gebeur dit nie, dan is die westerse beskawing in Suid- Afrika gedoem. Ons sien wat in Asie gebeur: die leuse word daar verkondig: Asie vir die geel ras. Dieselfde word ook alreeds in Afrika verspreid Afrika vir die swart ras. Die enigste doel van die Eerste Mi nister en die leiers van die Afrikaanse volk is alleen die eer van God en die heil van volk en vaderland. Daar 's 'n nasie te lei Daar 's 'n Stryd te stry Daar 's werk. die Haag, September 1933. DE HULDIGING DER KONINGIN. Goede radio-ontvangst. In Ned. Indië is de radiouitzending van de huldiging der Koningin Zaterdag middag goed overgekomen. De rede der Koningin was woord voor woord duide lijk verstaanbaar. Ook volgens een telegram aan het ministerie van defensie, bleek bij het praaien van een 20-tal Nederlandsche visschers, dat allen met veel enthusias- me luisterden naar de uitzending dezer huldiging. De rede kwam zeer mooi door. HET VERDRAG BETREFFENDE IN- EN UITVOERVERBODEN DOOR NEDERLAND. Opzegging, De minister van buitenlandsche za ken heeft bij brief van 11 September ter kennis van den secretaris-generaal van den Volkenbond gebracht dat Neder land op 30 Juni 1934 de verplichtingen wenscht te beëindigen, voortvloeiende uit het protocool van Parijs van 20 De cember 1929, betreffende de inwerking treding van het verdrag van 8 Novem ber 1927 tot afschaffing van in- en uit voerverboden en beperkingen en de aanvullende overeenkomst van 11 Juli 1928, zulks overeenkomstig de bevoegd heid in artikel 6 van genoemd protocol toegekend. Van de partijen bij dit protocol wa ren na 30 Juni 1933 nog slechts Neder land en Japan overgebleven. Onder de ze omstandigheden wenscht de regee ring gebruik te maken van de bevoegd heid haar verplichtingen ingevolge dit protocol na 30 Juni f934 niet langer te bestendigen. DE BOYCOT VAN DUITSCHE GOEDEREN. De president der Amsterdamsche rechtbank deed uitspraak in het kort geding tusschen het bestuur der Kon. Ver. tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland en de heeren B. van Dam en Nico Nathan, voorzitter en secretaris van het algemeen comité tot verweer tegen terreur en vervolging in Duitsch- land, die door de Kon. Ver. gedagvaard waren, hun actie, het verspreiden van strooibiljetten en loopen met borden, waarop wordt aangeraden geen Duit- sche goederen te koopen, te staken, daar eischeresse zich hierdoor benadeeld ge voelt. De president overwoog in zijn vonnis dat de dagvaarding niet is te begrijpen, welke handeling van gedaagde, eischeres verboden wil zien. De eischeres heeft het blijkbaar aan ons willen overlaten, aldus de president, een verbod zoo scherp te formuleeren, dat nagegaan kan worden, wanneer van overtreding daarvan sprake is. Reeds om deze re den kunnen wij op het verzoek niet in gaan. Indien bezoekers van het Jaar beursgebouw last ondervinden door de actie, zoo moet eischeres zich tot de politie wenden, hetgeen zij zooals bleek reeds had gedaan. Mitsdien wees de president den eisch van de Kon, Ver. af en veroordeelde eischeres in de kosten van het geding, begroot op 50. ORANJEFEESTEN TE DUISBURG. Drieduizend Nederlanders aanwezig. Zaterdagmiddag j.l. zijn ongeveer drie duizend Nederlanders uit het consulaats ressort Duisburg tezamen gekomen op de Königsplatz te Duisburg, allen met oranje getooid. Met Nederlandsche vlag gen en de vaandels van 24 Nederland sche vereenigingen zijn de Nederlanders in feestelijken optocht met muziek door de straten der stad getrokken onder groote belangstelling der burgers. Op het feestterrein zijn de kinderen onthaald. Generaal Zeeman uit Den Haag heeft een rede gehouden. Er is veel gezongen. AMENDEMENTEN OP HET UNIFORM VERBOD. Vaandels en vlaggen in op tochten. De heer Westerman heeft op het wetsontwerp inzake het uniformverbod een amendement voorgesteld om ook niet-opzichtige onderscheidings-teeke- nen van revolutionnaire organisaties on der de wet te brengen. De heer Albarda om niet onder de wet te doen vallen vlaggen, vaandels en soortgelijke onderscheidingsteekenen van politieke partijen medegedragen in op tochten. De voorsteller zegt ter toelich ting o.a.: Aan een algemeene wettelijke rege ling nopens optochten bestaat een be hoefte. De optochten van staatkundige partijen en daarmede verbonden ver eenigingen, waarin vaandels en banieren worden meegedragen, zijn geen nieuw verschijnsel. De overheid oefent op zoo danige optochten reeds ten volle toe zicht uit. Voor.het houden van optoch ten is vergunning van de burgemeesters noodig die, wanneer zij ernstige redenen hebben om ordeverstoring te verwach ten, de vergunning kunnen weigeren of het verleenen van de vergunning afhan kelijk kunnen maken van zoodanige voorwaarden als in het belang der open bare orde noodig schijnen. Het is niet gebleken, dat de burgemeesters hun ver antwoordelijkheid te deze zoo licht en zoo verkeerd opvatten, dat de wetgever zou dienen in te grijpen. Bij K. B. is benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer gedurende de zit ting, die zal aanvangen op den derden Dinsdag in September de heer W. L, baron de Vos van Steenwijk, lid van die Kamer. De tegenwoordige zitting der Sta ten Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 16 Sept. 1933 des namiddags drie uur. Bij Kon. besluit is benoemd tot burgemeester der gemeente A 1 p h e n a. d. R ij n P. A. Colijn, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als bur gemeester der gemeente Boskoop. Gisterenavond werden de vorst en vorstin Adolf van Bentheim voor eenige dagen ten paleize Soestdijk als gasten der Koningin-Moeder, ver wacht. In de Maandag te 's-G raven- h a g e gehouden vergadering van den Nederlandschen Kappersbond werd be sloten aan de Regeering te verzoeken maatregelen te nemen, dat: a. de grenzen voor buitenlandsche krachten worden gesloten; b. er kome een wettelijke verplichting tot het volgen van vakonderwijs en leer lingregeling, en c. dat het recht, zich te vestigen als kapperspatroon primo afhankelijk wor de gesteld van een staatsexamen en se- cundo van het aantal inwoners in een bepaalde gemeente. Een aantal hoogleeraren van de verschillende universiteiten heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het wetsontwerp tot beperking van het aantal buitenlandsche hoogste barometerstand 773.5 mm te Isafjord; laagste 753.6 mm te Vardoe. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige O. tot N. of N.W, wind, toenemende bewolking, kans op regen, of onweer in het Zuiden, iets koe ler. Zon op: 6 h 29; onder: 19 h 22. Licht op: 19 h 52. Maan op: 21 h 47; onder: 16 h 15. N.M.: 19 September. Hoog- en Laagwater te Vlissingea, Westkapeiie is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger: Veere 38 min. later (S springtij). September. Hoogwater. Laagwatar (Zomertijd.) Di. 12 7.23 19.54 1.21 13.40 Wo. 13 8.30 21.15 2.15 14.51 Do. 14 9.52 22.42 3.35 16.20 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. September. Hoogwater. Laagwater (Zomertijd.) Di. 12 8.59 21.22 2.25 14.42 Wo. 13 10.00 22.39 3.19 15.48 Do. 14 11.23 24.09 4.35 17.16 studenten aan onze universiteiten. Zij adviseeren het voorstel in den tegen- woordigen vorm niét aan te nemen. Zij zouden zich kunnen neerleggen bij een regeling, waarbij den minister de bevoegdheid werd gegeven voor bepaal de faculteiten aan bepaalde universitei ten en hoogescholen, gehoord de facul teit of afdeeling der hoogeschool, den toegang aan vreemdelingen voor een be paalden termijn te ontzeggen. B. en W. van Arnhem stellen den Raad voor, ter dekking van een gat van 160.000 in de begrooting voor 1934, in den loop van het komende jaar het voorbereidend onderwijs af te schaf fen, tot salarisverlaging over te gaan en den schoolschoonmaak aan te besteden. De door den burgemeester van Oostvoorne aangewende pogingen om de partijen in de landarbeiderssta king aldaar tot elkander te brengen, kunnen voorloopig als mislukt worden beschouwd, Ofschoon ter zake de loon- kwestie, beide partijen tevreden waren gesteld en een oplossing was gevonden, bleef de zaak hangen op eenige punten van ondergeschikt belang. Aangezien de boeren onder geen voorwaarde wen- schen te confereeren met de organisatie van landarbeiders, namen deze laatste genoegen met een bespreking tusschen drie afgevaardigden (geen bestuurders der organisatie) van de stakers en eeni ge afgevaardigden van de boeren, onder leiding van den burgemeester. De werk gevers weigerden echter deel te nemen aan iedere bespreking, zoodat de sta king onveranderd blijft voortduren. De Oranjetrein heeft in drie maanden tijds zijn rondreis door ons land volbracht en is thans te Utrecht, waar gisteren de laaste dag voor bezichtiging was. De trein blijft als een vaste organisa tie bestaan. Het volgende jaar wordt dan weer een reis door ons land onder nomen. GOEDKOOPE TREIN. Dinsdag 19 September rijdt de laatste goedkoope trein in dit seizoen van de na te noemen stations aan de Zeeuw- sche lijn naar Utrecht, Zeist, Rotterdam, Den Haag, Scheveningen en Amster dam. O.a. zij, die de opening der Kamers in Den Haag willen bijwonen zullen daarvan gebruik kunnen maken. Men kan van nu af, voor zoover de voorraad strekt kaartjes verkrijgen aan de stations, Vlissingen, Middelburg, Goes, Kapelle, Vlake, Krabbendijke, Bergen op Zoom en Roosendaal.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1