ZEELAND. KERKNIEUWS. MIDDELBURG. ZUID-BEVELAND. N08RD-8EVELAND. IIEUWSUN-VLAANUEREN W.D. gen he goud van oranje, alle kleuren: bedekte en hellere. Feest van kleuren van Veldgrauw ook. Zoo duurt 't uren. Men is niet moede, en wordt niet moe de. De Koningin groet en buigt tel kens. Men juicht steeds door; er wordt geroepen Oranje boven. Feest blijft 't, uur na uur, zonder spanningsverslap pen. Ter afwisseling: danseressen, dansend op muziek van Edward Elgar (was er geen geschikte compositie van een Ne- derlandsch componist?) Figurenwending oranje, rood, wit, blauw. Overkoepeld door hemelblauw, beschenen door zon neglans. De wagen met de Nederland- sche Maagd in triomf het Stadion rond! En weer defileeren de Oranjetrouwen. Het muziekgezelschap van Den Bosch, kaasdragers uit Alkmaar met hun kleur rijke hoeden. Adelborsten. „Heb je wel gehoord?" vraagt de mu ziek. Ieder zingt 't. Het wordt laat, later. Het wordt na zessen, het wordt tegen donker. Lampen gaan aan in het Stadion. Schijnwerpers verlichten en belichten. Feërieken, geestdriftiger nog schijnt alle enthusiasme, juist in de avondsfeer. De groote steden. Utrecht, Rotterdam, Amsterdam. Dan is ook hier het einde. Het einde, door niemand gewenscht, noch verlangd. Allen dragen immers voor allen en van allen een en hetzelfde. Een verlicht veld vol vlaggen en vaan dels. Daartusschen de vertrekkende Ko ninklijke stoet. Psalmgezang, gejuich, gejuich! Steeds door, steeds dringender. Gejuich, voortgezet langs den weg te rug, langs de dicht opeengepakte menig te. Op den Dam een volte als in die goe de dagen vóór 35 jaar.- De ouderen her inneren zich wel die karakteristieke prentbriefkaart. Enkele flauwvallers, spoedig bijge bracht door E. H. B. O.-mannen. Overi genen geen ernstige ongevallen. Zes en een half uur aaneen, en nog de half uren rijdens van en naar het Stadi on, heeft de Koningin de hulde van Haar volle in ontvangst genomen. Is dankbaar der loon denkbaar? Een vermoeiende, maar schoone dag. En die dag en die avond hebben ons iets te zeggen. We hebben allen den band met Oran je vernieuwd en hernieuwd. We hebben allen mede getuigd, ook in onze kamers, óók de luisterende in de koloniën. Wij hebben Zaterdag een schoone dag beleefd. We mochten haar medeleven door radiouitzendingen, zoowel van de K.R.O., die dit tot het eind toe volhield, als van de A.V.R.O., die dit deed tot kwart voor zes. Tot zoolang was haar de zendtijd afgestaan door de V.A.R.A. Televisie neemt in onze huiskamers nog geen plaats in. Doch wie weet na 5 jaren. Dan zullen we niet slechts luisteren, ook zien. De Koningin en de Prinses vertrokken onder steeds grotere geestdrift om half elf naar den Ruigen Hoek bij Den Haag. Kwam daar aan tegen twaalven 's nachts. DE MIDDELBURGSCHE VACANTIESCHOOL. De slotbijeenkomst. Vrijdagavond vergaderde in een der zalen van het gebouw „De goude poor- te" het comité voor de Middelburgsche vacantieschool met de leiders, leidsters en andere helpsters en helpers bij het werk van het comité. De voorzitter, de heer P. Ph. Paul, wees op het groote succes, dat ook nu weer door aller samenwerking is bereikt. Dank bracht spr. in de eerste plaats aan geleidsters en geleiders, daar na aan het Roode Kruis, dat 288 maal gelukkig alleen voor kleine verwondin gen hulp verleende; aan de leden der reddingsbrigade, wier hulp gelukkig niet noodig was, doch wier aanwezigheid preventief werkt, en die vooral bij laag water zorgen, dat de kinderen niet te ver het water ingaan. Steeds is met een kleine 400 kinderen uitgetrokken en groote ongelukken zijn dan ook nu ge lukkig niet voorgekomen, Spr. bracht dank aan Excelsior, dat de laatste maal de kinderen weer met muziek afhaalde. Dank zij den bijzonder mooien zomer zijn slechts twee reizen verschoven moe ten worden. De tenten, die verleden jaar aangeschaft waren, zijn niet voor vluchten voor regen gebruikt moeten worden, doch iedere keer opgeslagen, al was het maar als oefening ook voor nieuwe geleiders. Met een pakkend marschlied 'is men nog niet geslaagd, wedstrijden zijn ge houden en bij die in het maken van zandfiguren is zooveel mogelijk met den leeftijd der kinderen rekening gehou den. Het gedrag der kinderen was over het algemeen uitstekend. Een bezwaar blijft het altijd, dat men een uur moet loopen van en naar de tram, maar het vervoer met bussen, waarover wel ge dacht is, zou te bezwarend zijn voor de financiën. Spr. geeft dan enkele wenken en wel, dat het verkeerd is de kinderen geen kousen of sokjes aan te doen, wat het openloopen der voeten bevordert, dat men kinderen, die niet geheel wel zijn beter een keer thuis kan houden, een maal is er een per auto thuis ge bracht en een maal een ander kind reeds aan de tram teruggezonden. Gewenscht is dat men nog over meer spelmiddelen de beschikking krijgt en dat meer aan massaspel wordt gedaan. Het saldo der rekening is geringer dan verleden jaar en men moet oppassen niet te veel in te teeren. De inkomsten waren minder en er zullen andere mid delen overwogen dienen te worden voor het vormen van een reserve. Met de hoop en het vertrouwen ook volgend jaar op aller medewerking te zullen kun nen rekenen besloot de voorzitter zijn inleiding. De secretaris, de heer C. R o e 1 a n d s, bracht zijn verslag uit, waaraan wij ont- leenen, dat totaal 385 kinderen zijn in geschreven, van wie gemiddeld 310 me de zijn geweest, het hoogste aantal was 335, het laagste 270. Voor het verlee- nen van reducties en vrijstellingen is dit jaar een vaste regeling gevolgd in verband met het inkomen en het aantal kinderen van het gezin. Deze regeling lijkt den secretaris goed te voldoen. Om de noodige bekendheid aan een en ander te geven is 'n krantje uitgege ven, dat in 5200 exemplaren door enke le werkloozen belangloos huis aan huis is bezorgd. De onkosten zijn ruim schoots door de advertenties vergoed en de uitgave leverde nog 16.60 op. De circulaires brachten 216.25 op, de bloempjesdag 318.11, van de kinderen 213.47. De totale onkosten bedroegen 907.11, het nadeelig saldo is 80, wat uit het reservepotje is gedekt. De veteranen speelden in groote hit te een voetbalwedstrijd voor weinig pu bliek, maar droegen toch nog 12.90 af. Spr. uit respect voor deze mannen, die in zoo'n temperatuur het werk steun den en vermeld dan met groote erkente lijkheid de afdracht door den heer I. P. J. de Groot van de opbrengst der en- trées op de kijdagen in het venduhuis. De Coöperatieve melkfabriek lever de 3300 fleschjes melk van zoo groot mogelijk voedingsgehalte. Men heeft aan de melkfabriek een goeden leveran cier. Over de directie en het personeel der stoomtram heeft het comité niets dan lof en het had ook dit jaar volle me dewerking van beiden. Ook memoreert spr. de ontvangst van spelmaterialen en versnaperingen en de hulp van den heer Vermeulen bij vervoer van het materi aal. Dergelijke vrijwillige hulp wordt door het comité zeer gewaardeerd, om dat hieruit spreekt medeleven met de vacantieschool. De heer Budde leverde een proeve van zijn dichtkunst voor een marschlied en in het krantje verzorgde het comité lid, de heer Heyt de poezië. De beide verzen zijn vermenigvuldigd en onder de jeugd uitgedeeld. Ze werden wel ge zongen, doch de schlagers Van dezen tijd genoten toch de voorkeur. Wie le vert muziek, die er ingaat als deze; an ders zal men Louis Davids, Kees Pruis of Willy Derby eens als leider verzoe ken. De heer L. Heijmans, verleende ook dit jaar weer zijn artistieke hulp gratis, waarvoor de secretaris hem hulde brengt. Ook spr. brengt nog hulde aan Reddingsbrigade en Roode K^uis, dat ook enkele malen vreemdelingen hielp, die dan 'n gift in een busje deponeer de, wat nog 1.69 opbracht. Alles samenvattende kan de secre taris zeggen, dat de Vacantieschool de kinderen ook dit jaar weer enkele da gen goede en gezonde vacantievreugd heeft gegeven. De penningmeester, de heer L. M i n- d e r h o u d bracht zijn rekening uit, waaruit blijkt, dat de ontvangsten be droegen 1052 w.o. 225 goed slot van het vorige jaar. De uitgaven waren f 907, zoodat het saldo nu 145 is. De rekening, die door het comité reeds is goedgekeurd, zal 14 dagen voor be langstellenden ter inzage liggen ten hui ze van den penningmeester, Noordweg 223d. Naar aanleiding van de rekening wees de voorzitter er op, dat het eerste jaar het goed slot 51 was, het tweede jaar 291, toen slechts 7 reizen konden door gaan, het derde jaar 226 en nu 145. Bij de rondvraag, kwam o.a. de toe stand van de trap naar het strand ter sprake. Het comité zal tegen volgend jaar trachten te bevorderen, dat daarin ver betering komt of wel nagaan of ook een andere plaats bij de duinen meer ge wenscht is. Besproken is ook nog de al of niet wenschelijkheid om door het houden van een bezaar of een verloting de kas te versterken, dit zal het comité nader overwegen en dan zoo noodig de hulp der aanwezigen inroepen. Na nog enkele opmerkingen in het be lang van de instelling, sloot de voorzit ter met dank aan allen de bijeenkomst. Hermas' Poppenkast. Er was Zaterdagmiddag in den Schouwburg maar een matige belang stelling voor Hermas' poppenkast, maar de kinderen en de ouderen, die er wa re, hebben ook nu volop genoi.cn van hetgeen de heer Hermas mef zijn kleine tooneelistjes weet te brengen, en er is gul gelachen en geheel mede geleefd met hetgeen vertoond werd. Met motorrijwiel gevallen. Gisterenmiddag reed mej. K. alhier per motorrijwiel op den Nieuwlandschen weg onder Middelburg, toen zij de macht over het motorrijwiel verloor en om viel. Zij bleef bewusteloos liggen en is door een passeerenden Engelschen auto mobilist naar haar woning vervoerd en later op medisch advies naar het gast huis overgebracht. Bloemen en fruittentoonstelling. WEMELDINGE. Donderdag had in de raadszaal van het gemeentehuis de opening plaats van de Bloemen- en fruit tentoonstelling. De voorzitter Joh. Han- newijk heette allen hartelijk welkom bij de vijfde tentoonstelling die door „Flo- ralia" werd gehouden. In het bijzonder werd de heer P. J. Keijzer, burgemeester dezer gemeente hartelijk welkom gehee- ten, temeer omdat hij de vereeniging de hooge eer heeft willen aandoen om deze tentoonstelling te openen. De vereeni ging is hem alsmede het dagelijksch be stuur hartelijk dankbaar voor zijn me dewerking en de vriendelijke ontvangst en de beschikbaarstelling van de ge meentegebouwen. Voorts riep spr. in 't bijzonder welkom Ir. A. W. v. d. Plas- sche als vertegenwoordiger van de tuin- bouwvereeniging die zijn volle mede werking gaf aan de uitbreiding van de tentoonstelling wat de fruitafdeeling be treft. Als spr. zich niet vergist is dit een groote aanwinst voor deze tentoon stelling en zal, naar hij hoopt, deze zich in een groote belangstelling van het pu bliek kunnen verheugen. Vervolgens werden den vertegenwoordigers van de landbouwvereenigingen en den oud-leer lingen van de landbouwschool die de Vereeniging moreel en financieel steun den hartelijk dank gebracht. Ook den leden van 't Eere-comité en verdere ge- noodigden werd hulde en dank gebracht. En tot slot de jury voor 'hun zeer moei lijk en hoogstaande prestatie. Dit moei lijke werk stellen wij op zeer hoogen prijs en het verlangen bekruipt ons om ons in het vervolg nog meer te willen helpen. Spr. sprak de hoop uit, dat deze ten toonstelling zich in een druk bezoek zal mogen verheugen en richtte zich ver volgens tot den Burgemeester met ver zoek om deze tentoonstelling officieel te willen openen. De Burgemeester heette allen harte lijk welkom. Vooral de jury, die een moeilijke en niet altijd dankbare taak heeft vervuld en tijd noch moeite heeft ontzien om naar hier te komen en de Vereeniging groote diensten te bewijzen. Wij hebben in Wemeldinge vele ver- eenigingen, maar ik meen mij niet te vergissen, wanneer ik zeg, dat „Flora- lia" er een is, die zeker niet gemist kan worden en die de gemeente een warm hart aoedraagt. Het is alom bekend, dat de tentoon stellingen door „FJoralia" georganiseerd, er mogen zijn en, zeker nu, waar de bloemententoonstelling nog is uitgebreid met 'n fruitafdeeling. „Floralia" verstaat haar taak en in de regelingscommissie zitten personen, aan wie men de organi satie best kan toevertrouwen. Het hoofddoel van allen en alles is, te laten zien, wat er hier op gebied van bloemen en fruit bereikt is en dat er onder nor male omstandigheden ook hier plaats is voor verschillende winstgevende teel ten. Met het uitspreken der beste wen- schen voor het welslagen verklaarde de burgemeester de tentoonstelling ge opend. Jhr. v. Vredenburch zeide, dat de jury een zeer moeilijke taak heeft ge had wegens de uitgebreidheid van de tentoonstelling. Het wordt de jury ieder jaar moeilijker gemaakt. Hij zou ook graag zien dat in de gemeente wat vaste planten gekweekt konden worden dan zou men in de toekomst een mooien wedstrijd van tuinen kunnen organisee- ren. De heer v. d. P 1 a s s c h e, rijks- tuinbouwconsulent zeide, o.a. dat de verwachting ten opzichte van de fruitaf deeling niet te hoog gespannen was, doch alles is veel meegevallen. De kwa liteit van het fruit is goed vooruit ge gaan, vooral gedurende de laatste jaren. Hij hoopte dat het een prikkel zal mo gen zijn om de fruitteelt in nieuwen ba nen te leiden. De uitslag van de standen zijn le prijs Gebr. J. en D. de Schipper, 2e pr. L. Pieterse, 3e pr. L. Pieterse, 4e pr. Gebr. J. en J. Kole, eerv. vermelding Joh. Han- newijk, idem Gebr. Hoogesteger. Uitslag bloemen: kamer- en potplan ten: le pr. Johs. van Oosten, 2e pr. D. Pieterse. Cactussen, de mooiste collec tie: le pr. M. M. Jeremiasse, 2e pr. Johs. Hannewijk, 3e pr. Gebr. Hoogesteger. Mooiste cactus: le pr. L. Pieterse, 2e pr. Gebr. Hoogesteger, 3e pr. Matt. Je remiasse. Eervolle vermelding Joh. Han newijk en Joh. v. Oosten; Idem Dahlias le pr. J. en D. Schipper, 2e pr. niet toe gekend; idem Cactus Dahlias: le pr. J. en D. Schipper, 2e pr. niet toegekend; idem Collectie dahlias Gebr. J. en D. Schipper, 2e pr. Geb. J. en J. Kole; 3e pr. Joh. Hannewijk. Mooiste variëteit: le pr. Gebr. J. en D. Schipper, 2e pr. id., 3e pr. idem. Bouquetten: le pr. niet toegekend, 2e pr. J. en D. Schipper. Droge bouquet ten le pr. Johs Hannewijk; 2e pr. J. A. Passenier. Eervolle vermelding P. Vis ser. Kamertuintjes: le pr. Joh. Hanne wijk, 2e pr. idem, 3e pr. Cortje Reilingh. Snijbloemen: le pr. niet toegekend: 2e pr. J. en D. Schipper. Bloemenman- manden: le pr. L. Pieterse, 2e pr. K. J. Dominicus, 3e pr. Johs. Hannewijk en Van Oosten, 4e pr. K. J. Dominicus, 5e pr. L. Pieterse. Fantasie stukken: te pr. L. Pieterse met grafkransen, 2e pr. J. Hannewijk en J. van Oosten met graf krans. Bekroningen fruit: Mooiste sortiment handappels; le pr. Chr. Glerum, 2e pr. Gebr. Jeremiasse; id. handperen: le pr. Chr. Glerum, 2e pr. J. Oudeman; id. pruimen: le pr. J. Oudeman, 2e pr. J. Kole Chrz.; id. handappel: le pr. Perso neel „Maalkote", 2e pr. Chr. Glerum; id. handpeer: le pr. Chr. Glerum, 2e pr, Chr. Glerum; id. Sortiment stoofperen: le pr. Personeel „Maalkote", 2e pr. Th. Vleugel; niet toegekend. Mooiste verzameling binnenlandsch fruit decoratief opgesteld. I. Personeel „Maalkote", II Johs. van Oosten, III K. J. Dominicus. Fruitmand le pr. D. Pieterse Hz., Fruitschaal 2e pr. K. J. Dominicus, Bak 5 kg. Frankenthaler, T. Dominicus, idem Blackalicante, idem. Verzameling zacht fruit: Eervolle Vermelding, Joh. van Oosten. Van de volgende soorten 5 exempla ren: Bellefleur bekroninig, F. Domini cus; Bramley Seedling, Pers „Maalkote"; Bijenkorf, C. Wabeke; Codlin Keswick, Adr. Bal-Van Oosten; Cosce Oranje Pipping, J. Kole Chrz.; Goudreinettem, Pers. „Maalkote", Groninger Kroon, C. Wabeke; Hollandsch zoet, F. Domini cus; Yellow Transparante J. Kole Wz.; Jacques Lebel, J. Kole Chrz.; Lane's Prince Albert, Adr. Bal-Van Oosten; Linden appel, Th, Vleugel; Manks Cod lin, Adr. Bal-Van Oosten; Present van Lunteren, idem; Pomme d'Orange, id.; Roodei Perzikappel, J, Kole Wz.; Ster appel, L, v. d. Velde; Transparante de Croncelles, Adr. Bal-Van Oosten; Zi geunerin, J. Kole Chrz.; Zoeten Blanken Armgaard, F. Dominicus; idem Cam pagne, C, Wlabeke; idem Ermgaard, Pers. „Maalkote"; Beurré Alex Lucas, Th. Vleugel; idem Clairgeur, Adr. Bal- Van Oosten; idem Hardy, Gebr. Jere miasse; idem Lebrun, C.Wabeke; id. de Mérode, Adr, Bal-Van Oosten; Bre- derode, Th, Vleugel; Bon Louisse d' Arenches, Gebr. Jeremiasse; Comtes- se de Paris, C. Wabeke, Conference, F, Dominicus, Doyenne de Commice, Pers. Maalkote, Duifjesperen, L, v. d. Velde, Clapp's Favorite, Adr. BalVan Oosten, Gieser Wildeman, C. Wabeke, Herzogin Elsa, F. Dominicus, Jodenpeer, Th. Vleu gel, Jutten, idem, Josephine. J- Kole Chrz., Kleipeer, Gebrs. Jeremiasse, Le- gipont, Adr. Bal-VanOosten, Maagden- peer, J. Kole Chrz., Nouveau Poiteau, F. Dominicus, Pondspeer, Gebrs, Jere miasse, Précose de Trévoux, J. Hanne wijk, Peren zonder zaadhuis, J- Kole Chrz., Seigneur d'Esperen Adr. BalVan Oosten, Soldat Laboreur, F. Domi nicus, St. Remy, F Dominicus, Triumphe de Vienne, J. Kole Chrz., William Du- chesse, F. Dominicus, winter Suikerij, Gebrs. Jeremiasse! winter Louwtjes, idem, Zwijndrechtsche Wijnpeer, Th. Vleugel. Eervolle vermelding stand, F. Domini- nicus en Coter opluistering F. Domini cus Co., idem P. J. J. Dekker, idem veiling K. B, O. De tentoonstelling is door 2500 per sonen bezocht. KLOETINGE. In het begin van den zomer zijn van gemeentewege aan de kinderen der O. L. school alhier plantjes verstrekt ten einde deze verder te kweeken om zoodoende meer liefde voor bloemen te krijgen. Zaterdagmiddag nu waren deze plant jes opgesteld in de vergaderzaal der gemeente-herberg. Des voormiddags had de jury, bestaan de uit de heeren Paff uit Goes en Reij- erse uit Kloetinge de plantjes gekeurd en de prijswinnaars vastgesteld. Des namiddags waren de kinderen ge komen om den uitslag te vernemen. Alvorens de prijzen uit te reiken wees de Paff de kinderen op enkele fouten in het kweeken, en vertelt hoe men in het algemeen de plantjes moet verzor gen. Ook moeten de potten netjes wor den ingeleverd. Verder ontbraken bij enkele de lood jes of waren de draadjes stuk, dit mag natuurlijk niet voorkomen. Daarna reikte de heer E v e r s d ij k, loco-burgemeester de prijzen uit. Voor elke klas waren drie prijzen bestaande uit een doos Ringers Chocolade „Ken uw land" terwijl alle kinderen nog het Nederlandsch Fabrikaatspel werd gege ven. De prijswinners waren: le klasse. Be gonia's: le prijs Jopie van de Velde; 2e pr. Betje Hoogesteger; 3e pr. Koosje Sonke; 2e kl. le pr. Jan de Klerk; 2e pr- Henk Wijs; 3e pr. Jannetje Wagenaar; 3e klasse. Begonia's: le pr. Adri Goeree; 2e pr. Jans de Puit; 3e pr. Lena Schou ten; 4e klasse. Fuchsia: le pr. Corrie Hirdes; 2e pr. Jaap Wagenaar; 3e pr. Lena van de Velde; eervolle vermelding Jan Lenshoek; 5e klasse. Fuchsia: le pr. Martina Korstanje; 2e pr. Janna Hoog- strate; 3e pr. Willem Lenshoek; 6e klas se Geraniums: le pr. Betje Polderman; 2e pr. Marinus Poortvliet; 3e pr. Koosje Kole; 7e klasse. Geraniums: le pr. Jo hannes van de Velde; 2e pr. Jan Sinke, 3e pr. Aartje Ruissen. Hierna dankte de heer Houteka mer, hoofd der school, den heer Evers- dijk voor zijn bereidwilligheid om de prijzen uit te reiken en ook het ge- meeentebestuur voor het beschikbaar stellen der plantjes. Voorts dankte hij de jury voor het keuren en het personeel der school voor alles wat zij in verband met dit bloe- merikweeken hebben gedaan. De heer v e r s d ij k zeide dat hij met génooegen heeft geconstateerd, dat er onder de schooljeugd goede planten- verzorgers zijn en hoopte dat dit het vol gende jaar wederom kan geschieden. Hierna was er gelegenheid voor de ouders der kinderen om de planten te bezichtigen. OVEZAND. De raad vergaderde 8 de zer, Present de voorzitter, 6 leden en de secretaris. De begrooting voor 1934 werd vastge steld tot een bedrag van 35917 in ont vang en uitgaaf, met een post van on voorziene uitgaven van 1801. COLIJNSPLAAT. Vrijdagavond is in een der lokalen van de openbare school alhier door „Floralia" een tentoonstel ling gehouden van begonia's, gekweekt door schoolkinderen. De jury bestond uit de heeren: J. Eversdijk te Kortgene, M. W. van Arenthals te Kats, G. J. de Looff te Colijnsplaat en J. Huisson te Colijnsplaat. De uitslag was als volgt: le prijs A. de Fouw; 2e pr. C. Schrier; 3e pr. J. van den Berge; 4e pr. P. Wa beke; 5e pr. Th. van der Weele; 6e pr. P, Koster; 7e pr. P. Slotema; 8e pr. P. de Lange. Voor de bloemen en planten, die ter opluistering zijn ingezonden, was de uit slag: le pr. A. Janse voor Fasant-Buis- bloemaloé; 2e pr. J. Goulooze voor Cli via; 3e pr. J. Huisson voor collectie snij bloemen; 4e pr. P. de Lange voor Aspa ragus Sprengeri; 5e pr. P. Slotema voor Coleus. De tentoonstelling is in alle opzichten prachtig geslaagd; de inzendingen waren zeer mooi en er was druk bezoek. SLUIS. In den ouderdom van 68 jaar is naar het „Dagbl. v. N. Br." meldt, overleden de heer J. B. Albregts, sinds 1919 lid van den gemeenteraad alhier en vanaf 1931 wethouder. De overledene was voorts regent over de Godshuizen en voorzitter van het algemeen armbe stuur. Afscheid ds. I. P. van der Waal te Grijpskerke. Zondagmiddag hield ds. I- P. van der Waal zijn afscheidspredicatie m de kerk der Ned, Herv. Gem, te G r ij p s k e r- k e» Het kerkgebouw was geheel gevuld; velen moesten zich met een staanplaas tevreden stellen. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. ds. Van der Wiel, consulent, en de predikanten van Aagtekerke, Dom burg, Middelburg en Serooskerke. De preek, die hij voor de laatste maal voor deze gemeente hield, had tot tekst: 1 Hand- 5 vers 38b en 39a: .want indien deze raad of dit werk uit menschen is, zoo zal het gebroken worden; maar indien 'het uit God is, zoo kunt gij dat niet breken.' Nadat deze preek onder groote aan dacht aangehoord was, richtte de schei dende predikant het woord tot „zijn" kerkeraad, tot de kerkvoogden en notaabelen en tot de verscheidene vereenigingen, aan welke allen hij zijn werkkracht en leiding had gegeven, tenslotte tot zijn collega's, zijn gemeen teleden en de vele belangstellenden uit Oostkapelle en Serooskerke, waar hij consulent is geweest. Aan allen bracht hij, mede namens zijn vrouw, dank voor de hulp en toe wijding, waarmee zij hen terzijde ge staan hebhen en de vriendschap en gast vrijheid, die zij ten allen tijde hen had den betoond. Daarna bracht de oudste ouderling, Vos, hem en zijn vrouw, na God, na mens de gemeente dank voor alles, wenschte ds. Noteboom namens cien Ring hem en zijn gezin kracht en sterk te toe en nam ds. VanderWiel met enkele woorden de gemeente van hem over. Staande zongen de aanwezigen hen toe: Psalm 121 vers 4 en tot slot: „Dat 's Heeren zegen op U daal", Psalm 134 vers 3. Na afloop maakten vele vrienden ge bruik van de gelegenheid om hem en zijn vrouw voor de laatste maal de hand te drukken. DE GENERALE SYNODE DER GEKEF. KERKEN TE MIDDELBURG. In de Vrijdag gehouden elfde zitting van de Generale Synode der Geref. Kerken ging de Synode eerst langdurig in comité-generaal. In de middagzitting rapporteerde Ds. W. H. den Houting over de conclusies in betrekking tot de voorstellen inzake eenheid met andere Ger, belijders, waarna de Synode zich vëreenigde met de conclusies die we in ons verslag van gisteren reeds verwerkten, In zooverre week de Synode van deze conclu sies af dat zij besloot zich in het bijzon der in aansluiting aan de Acte van Af scheiding en Wederkeering te wenden tot de Synode der Chr. Ger. kerk en haar met al den drang der waarachtig zoekende broederliefde te verzoeken haar te willen melden, of zij bereid is met haar samen te spreken of wat bei-

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6