KORT ZEEUWS0H NIEUWS. RECHTZAKEN. KERKNIEUWS. LAATSTE BERICHTE*. BEURSTHERMOHETER van Maandag. BEURS- EN WISSELKOERSEN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. AMSTRDAM, 1 Sept. Het eerste getai is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 22e 1. 332 1000-5 100%—101. Ned. 17 1000-4% 102%—101%. Ned. 31 1000-4 100—99%. Ned. 33 1000-4 99%—99%. Certificaten-3 83%83%. O. Indië 22 dollar 1000-6 92%—93%. O. Indië 26 1000-4% 89%—89%. Denemarken Dblig. 1926-5 82%—82%. Duitschl. pd.. st. 100-7 4243%, Duitschl. 30 1000-5% 35%—36% Zwitserl. oblig. '24-5 99%101. Zwitserl. Staatssp. 1927-4%99% Amsterdam 1933-5 100100%. 's-Gravenhage 1929-4% 102— Rotterdam 1926-1930-4% 93%—93%. Utrecht, prov. 1929-4% 101—, Berlijn 1925-6% 18%—20- Zeeuws. Hyp. B-5 100- Zeeuws. Hyp. B-4% 98%98%. A Amsterd. Bank 120%120%. C Rott. Bankver. 87 A Twentsche Bank 99 A Pref. Gruyter en Zn. A. 118 A Pref- Jurgens A 85%84. A Ned. Gist- en Spir.fabr. 376%377%, A De Schelde N.B. '35% A Ver. Papf. v. Gelder 72'%71- C Am. Car Foundry 19% C Am. Smelt Ref. 24%—25%. C Farbenind. I.G. 70%67, C U. States St. C. 35%—35%. C North Am. Cy. 16%16%. A Born. Sum. H.M. 125126%. A Linde Teves en Stokv. 64%64. A Ned. Wol Mij. 89—88%. A Singkep Tin M. 8583. A J. C, Japan Ln. 33 A Rotterd. Lloyd 54%54. A S- M. Nederland 53%54%. A Amst. Thee C.M. 50% A Houth. Alberts 3333. C Baltimore en Ohio 2222%. A Southern Rlw. 20%-20%. C Union Pac, Rr. 84%84%. C Int. Nickel Cy. 1313%. A Koloniale Bank 56%54%. A N.I. Hbk. 1000 57—55%. C Ned. H. M. 1000 59% A Alg. Kunstz. U. 25%—25%-24%. A v. Berkels Pat. 16%16%. C Calvé-Delft 56%55. A C. Suiker Mpij. 25%25%. A Ned. Ford A.M. 135—136%-135%. A Philips Gem. B, 185%186-183, C Unilever 86%83%-82. C Anaconda Cop. 1111%-11%. C Bethlehrem St. 25%26. C Kennec Copper 1414%. A A.N.I.E.M.—N.B. 215—215. C Cities Serv. Cy. 2%2% A Kon. Petr. Mpij. 178%—179%-78. C Contin. Oil Cy. 12-12%-%. C Shell Union O.C. 6%6%-6. A Holl. Amer- Lijn 14% vooral het beginnen met het „Wilhel mus" en het eindigen met „Wien Neer- landsch Bloed. Spr. hoopt het gezelschap allen steun te geven, zooveel als dit in zijn macht is, om de vereeniging tot bloei te bren gen. Daar de vereeniging financieel niet zoo voorspoedig is, reikt Spr. een ge sloten enveloppe met inhoud aan den voorzitter. Deze, en de directeur de heer Hol ster, danken den burgemeester voor dit bewijs van meeleven. Het gezelschap blies daarna psalm 134 „Dat 's Heeren zegen op U daal". Daar na nog een marsch, en de plechtigheid was ten einde. Het gezelschap is toen met fakkellicht door den Oostelijken Achterweg ge trokken, door de Snellen- en v. Citters- straat, door de Kaaistraat om via de Noordstraat, een concert op de tent te geven. Als no. één van het programma, werd daar het „Wilhelmus" geblazen, om te eindigen met „Wien Neerlandsch bloed". De mooie avond lokte veel menschen op de straat. RAAD VAN KORTGENE. L. J. Dorst bedankt als wet houder, M. J. J. de Looff ge kozen. KORTGENE. Vrijdagavond vergader de de raad. De zitting is voltallig. Voor zitter: Burgemeester mr. J. D. Koster. Ingekomen stukken. Brief van de Internationale Schippersvereeniging om de havengelden te verlagen. Daar de havengelden reeds het vorige jaar ver laagd zijn, wordt dit schrijven voor ken nisgeving aangenomen. Evenzoo wordt de vaststelling van de nieuwe bouwver ordening aan B. en W. gericht, behan deld. Er is een schrijven ontvangen van de Maatschappij van Landbouw en Veeteelt met het verzoek om goedkeuring te ge ven aan den landbouwhuishoudkundigen cursus, om daaraan nog een naaicursus te verbinden, daar de kosten daarvoor niet veel hooger zullen zijn. Dit zal op een volgende vergadering behandeld worden. De rekening over 1932 wordt aan den raad aangeboden. De rekeningen en stukken zijn in orde bevonden. De heer Dees heeft op deze rekening een post van 10.81 zien staan voor subsidie aan het onderwijs op de H. B. S. in Goes. Hij wil er op wijzen, dat dit een gevaar voor de U. L. O. in de eigen gemeente beteekent. Het onderwijs, en nóg meer de examens, toonen duidelijk, dat hier wel reden bestaan, dat de kin deren de school gaan bezoeken. Het komt den raad gewenscht voor, dat de ouders hun kinderen niet noodeloos naar Goes sturen, om daar onderwijs te gaan genieten, wat in eigen gemeente even goed gedaan kan worden. De begrooting over 1934 zal aan de raadsleden rond gezonden worden. Ze ziet er nog al gun stig uit, aldus de Voorzitter. Een gedeelte van het gemeentehuis wordt tot ambtswoning van den burge meester aangeboden. De Voorzitter dankt den raad voor 't afstaan van de kamers in bedoeld huis, en vat dit af staan op, als een symptoon van goede samenwerking. De heer Dees hoopt, dat de burge meester er veel gelukkige dagen in mag doorbrengen (applaus), Een verzoek van den heer W. v. d. Berge te Colijnsplaat voor radiodistribu tie. Daar er op Kolijnsplaat een derge lijke vergunning is gegeven, en den heer v, d. Berge reeds bezig is met het aan leggen er van, zal gewacht worden tot het daar ter plaatse klaar is, om dan te zien, hoe de distributie werkt, en of 't dorp niet ontsierd wordt. Een verzoek van den heer C. v. d. Weele om ten eerste geen resten van beenderen en verderen slagersafval in den aschbak te werpen. Hier wordt aan voldaan. Ten tweede om den aschbak elke maand te ledigen. Dit gebeurt steeds en ten derde om den vuilnisbak op te ruimen, en een moderner gelegen heid te maken. B. en W. zouden graag willen infor- meeeren wat een ophaaldienst kost. Dit wordt aangehouden. Aan mej. wed. M. P. Scherp, wordt eervol ontslag verleend als werkster aan de U.L.O. en als zoodanig benoemd mej. HoutzagerGeldof met 6 stemmen tegen 1 op mej. PoortvlietWolse. De nieuwe bepaling van 1 Juli 1933 zegt, dat niet 40, doch 60 leerlingen noodig zijn, wil er een bijzondere school het verstrekken van Lager Onderwijs op Geref. Grondslag, ziet haar school gesticht worden. De vereeniging tot dus nog niet verrijzen. Dit wordt voor kennisgeving aangenomen. De heer de Hulster en anderen vragen om rioleering van de afwate ring in de Snellenstraat. Door de aan houdende droogte verspreidt de sloot een ondragelijke stank, terwijl ze een kweekplaats voor de ratten is. B. en W. meenen, dat er met het waterschap in onderhandeling getreden moet wor den. De heer Dorst zegt, dat het moge lijk zou zijn, om het water wat te laten rijzen, en daarmee doorspoeling van allen vuil te geven. De heer Wolse stelt voor, een voorloopig besluit te nemen tot dem ping. De Voorzitter stelt voor dat B. en W. zich in verbinding zullen stellen met het waterschap en andere belang hebbenden. Als de kosten te hoog zijn zal de heer Wolse zijn besluit laten varen. De Voorzitter belooft in contact te treden met het waterschap en met cijfers een overzicht van de zaak te geven. Zooals Tye Zaterdag reeds meldden is er een schrijven ontvangen van den heer Dorst, waarin hij ontslag vraagt als lid van het college van B. en W. De voorzitter had graag samengewerkt. Het ontslag van den heer Dorst zal geëerbie digd worden. De heer Boot zegt, dat de heer Dorst altijd met raad en daad klaar stond, en hoopt, dat deze nu in zijn kwaliteit van raadslid, nog vele jaren de gemeente mag vertegenwoordigen. De heer Dorst dankt de sprekers voor hun woroden. Spr. heeft geaarzeld om tot dit besluit te komen, doch op medisch advies is het noodig. Hij dankt de heeren voor de steeds verleende me dewerking. De heer M. J. deLooff wordt met 5 stemmen tot wethouder benoemd, welke functie hij direct op zich neemt. Bij de rondvraag vraagt de heer Wol- s e om verbetering van het paadje naar den achtersten ingang van het gemeen tehuis. Bij het trouwen, kan het gebeu ren dat het bruidskleed aan de lee- lijke heining kan blijven vasthaken. Schuur afgebrand. EEDE. Terwijl men alhier vroolijk kermis vierde brak Zondagmiddag door onbekende oorzaak brand uit in de landbouwschuur van den bloembol lenhandelaar V. te Eede. De geheele oogst ongedorschte tarwe en haver en een partij stroo, ging verloren. Door gebrek aan water kon de brand weer niet behoorlijk optreden. Het ver brande was verzekerd. Het betreft hier de hofstede, waar voor Donderdag j.l. op de openbare verkooping geen liefhebbers bleken te zijn. Met de reiskas er vandoor. De 40-jarige J. W. uit Arnhem heeft in hooger beroep voor het Haagsche Ge rechtshof terecht gestaan van een von nis van de Haagsche Rechtbank, waar bij hij terzake van oplichting is veroor deeld tot 5 maanden gevangenisstraf. W, was in Juli van het vorig jaar met eenige vrienden een autoreis door Zwit serland gaan maken. Aan hem werd de reiskas toevertrouwd. Op zekeren dag bleek deze kas ledig en het gezelschap zat zonder geld. W. begaf zich naar Bern, het gezelschap te Baden-Baden achterlatend. Bij den waarnemend con sul te Bern dischte hij een verhaal op dat hij een portefeuille inhoudende 700 een reispas etc. had verloren en dat men reisgeld voor de terugreis noodig had. De consul gaf daarop 500 Zw. frs. als voorschot, welk bedrag eveneens werd verbrast. De adv. gen vroeg bevestiging van het vonnis met bevel tot gevangenhouding, daar W. thans uit anderen hoofde is ge detineerd. De gemeente Meliskerke is toegetreden tot de regeling neergelegc in het werkloosheidsbesluit 1917. Ned. Herv, Kerk. Ds. H. C. Valeton te Wichmond (O, is beroepen (toez.) te Kruiningen. f Gemengde huwelijken. Volgens een opgave in „de Tijd' sluit ongeveer 40 pet. der trouwende katholieken te Amsterdam een ge mengd huwelijk. Van de 6592 gemengde huwelijken werden slechts 548 kerke lijk ingezegend, dus nog geen 10 pet. PERSOONLUK DANKWOORD VAN DE KONINGIN. Het is mij een behoefte nogmaals uiting te geven aan mijn diepgevoelden dank jegens allen, die Zaterdag uit alle deelen des lands in het Stadion te Am sterdam zijn samengestroomd om Mi blijk te geven van hunne liefde en aan hankelijkheid, en die dezen dag tot een onvergetelijken feestdag voor Mij heb ben gemaakt. Wilhelmina DEFENSIE-BEZUINIGINSCOMMISSIE. De ministers van Koloniën en van defensie hebben ingesteld een commis sie met de opdracht, a. een organisatie te ontwerpen van de weermacht Nederland en in Ned. Indië, welke met handhaving van haar tegenwoordige doelstelling leiden kan tot aanzien lijke besparingen, zoowel op de rijksbe grooting als op die van Ned. Indië; b eeri nieuwe regeling te ontwerpen voor de administratieve verdeeling der kosten van de maritieme weermiddelen tus schen de begrooting van Nederland en van Nederlandsch Indië. Tot lid en voorzitter is benoemd, de minister van Staat, A. W. F. Idenburg oud-gouverneur-generaal van Ned. In dië. Voorts is bepaald dat de commissie zich zal kunnen laten voorlichten door alle landsdienaren, die zij daartoe wenscht op te roepen, en hetzij in haar geheel, hetzij in sub commissies oo' buiten Den Haag onderzoekingen za kunnen instellen en besprekingen voe ren. Deze commissie is heden door minis ter Colijn geïnstalleerd in een der zalen van het departement van koloniën. In zijn rede wees de minister er op dat de defensie uitgaven zoowel hier te lande als in Indie noodgedwongen op nieuw behooren te worden verlaagd. De regeering oordeelt dat in totaal een bedrag van 25 a 30 millioen op de ge zamenlijke uitgaven voor de weermacht volgens de ramingen voor 1933 behoort te worden bespaard. Met dien verstande, dat de druk der defensieuitgaven op de Indische begrooting met minstens 15 millioen behoort te worden verlicht, terwijl ook het eindcijfer der staatsbe- grooting met ten minste 12 millioen moet worden verlaagd. Een en ander buiten verminderingen voortvloeiende uit algemeene maatregelen op het ge bied van salarissen en pensioenen. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Hedenmorgen omstreeks elf uur, heeft op den Biltschen straatweg onder de gemeente Maartensdijk (Utr.) een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waar bij vier personen werden gewond, waar van één levensgevaarlijk. Een piccolo taxi uit Zeist, bestuurd door den chauffeur v, d. L., reed in de i richting De Bilt. Plotseling week de wa- A K.N. Stoomb. Mij. 10% A Ned. Scheepv. U. 55%54%-53%. A H.V. Amsterdam 193%193-190%. A Java Cult. Mij. 9390. A N.I. Suiker U. 6361, A Poerworedjo S.O. 1%1. A Deli Batavia 131%—131%-130. C Deli Mij. 1000 123%—122. Senembah 141%—138%-37%. Chicago Milw. 5%5% A Amst. Rubb. C. 94%—92-93%. A Deli-Bat. Rubb. 41%40%. Hessa Rubber 3232%. Serbadjadi S.R- 28%27Y-28%. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN, Aku H.V.A. - Uniiever - Suiker - Londen 8 Sept. 11 Sept. 7.84 7.69 Berlijn 59.11 59.12 Parijs 9.71% 9.70% - Brussel 34.57 34-59 Zwitserland 47.92 47.93 Kopenhagen 35.10 35.65 New-York 1.73 1.75% gen snel, maar kwam in de sloot terecht en vloog over den kop. Het gelukte den inzittenden, de heer en mevrouw v. d, 3., en een ongeveer 10-jarig zoontje uit Zeist uit den wagen, die bijna geheel in de modder was gezakt, te bevrijden. Alle vier bleken gewond, voorname- ijk in het gezicht. De chauffeur werd overgebracht naar de rijksklinieken te Utrecht. Zijn toestand is zeer ernstig. De familie v. d. B. is overgebracht naar het St. Anthonius ziekenhuis te Utrecht en ter verpleging opgenomen. Over de oor zaak is niets bekend. VECHTPARTIJ OP DE KERMIS. Zondagavond heeft op de Mierloosche kermis een ernstige vechtpartij plaats gehad. 'In de Brugstraat kregen een aantal inwoners van Helmond en Mier lo oneenigheid. Het mes werd voor den dag gehaald, waarbij W. M. uit Mier- lo in de buik gestoken werd- In ern- stigen toestand is hij naar het zieken huis te Helmond overgebracht. Zekere C. uit Helmond heeft een snijwonde on der de arm opgeloopen .De politie heeft de zaak in onderzoek. Zondagavond is te Roermond de 40-jarige ongehuwde H. St. uit Maas tricht op den rijksweg in de Roekhing bij het oversteken van dien weg, door een uit Arnhem komende auto gegre pen en op slag gedood. Rotterdam, 11 September- Bin- nenlandsche granen: Gerst Chevalier 4.505; Haver 66.25; Erwten kleine groene 1010.75; Schokkers 1315.50; (extra kwaliteit iets hoo ger); Bruine Boonen 9.7510.25; soms iets meer. Buitenlandsche granen: Maïs gele la Plata aangekomen 7979.50; stoo- mend 80; Donau Galfax aangekomen 79.50; idem stoomend 80; Italiaan- sche disp- 80; Amerikaansche mixed disp. 82. Rubber Obl.markt- Tabak - Philip* KoninkL Schepen (Wettig gedeponeerd.) MiddelburgXerxes 44. De resultaten van de laatste Zonda gen der Xerxes-ploeg uit de krantenbe richten zijn nu niet bepaald gunstig ge weest en hier en daar hoorde men, dan ook reeds vertellen dat de club van La- gendaal niet haar gewonen vorm te pak ken had, hetgeen ook nu op het Na dorstterrein bewezen werd. Hoewel veertien dagen geleden Haarlem met kapitale cijfers door Middelburg werd verslagen kwam het ons toch voor, dat, ondanks deze groote nederlaag het com binatiespel bij de Haarlemmers een stuk beter was dan bij de Schiebroekers. Eerlijk gezegd we waren benieuwd hoe Middelburg zich bij de gasten van vandaag zou aanpassen of nog eerlijker gezegd we waren eenigszins huiverig voor het lot onzer stadgenooten, doch ten lange laatste is het toch nog een ge lijk spel geworden. Tot zoover het re sultaat, wat weer een flink aantal doel punten opleverde. De wedstrijd is ons tegengevallen. Zoowel van Xerxes, als van Middelburg's zijde heeft ons het spel teleurgesteld en een oude gezegde, dat wanneer men van iets goede ver wachtingen koestert, dit vaak tegenvalt, maakte hier dezen middag opgang. Voor beiden kan als excuus aange voerd worden, dat de wind die dwars over het veld stond de voornaamste spelbreker was, zelfs kon men bij Mid delburg als tweede argument aanhalen dat zij een langen tijd met enkele inval lers den strijd moest uitvechten, welk aantal bij het einde tot vijf was aange groeid, doch een feit blijft het dat velen teleurgesteld huiswaarts zijn gekeerd. De grootste belangstelling ging na tuurlijk uit naar het „kanon", Lagen- daal. Hoewel zijn spelverdeelen in hem een goed midvoor verraad, ontbrak het hem vandaag zeker aan het noodige ver rassende spel, wat een centervoor dient te hebben om in de eerste klase succes te hebben. Als men de jeugd hedenmid dag hoorde, dan was het als of er ^een lawine van harde schoten, „poeiers" of zooals men die ballen van den langen Rotterdammer wil noemen, op komst was, doch ook deze bleven uit en we hebben hem slechts een pil zien geven, die nog meters naast den doelman over de lijn verdween. Stellen we den Mid delburg midvoor hiertegenover "dan kan er toch zeker geen grooter contrast be staan in de spelwijze van hem en z'n overbuurman, hoewel ook Vogel iets minder was gedisponeerd dan op vele andere ontmoetingen. De voorhoede van Xerxes beging ten eerste de groote fout om den bal via allerlei omwegen eindelijk aan een buurman door te geven, waaronder niet alleen het tempo lijdt, doch ook het doel verder af komt te liggen. Het beste der beide ploegen waren nog wel de beide backlinies. De rest was bij beiden beneden het middelmatige. De linker- wing van Middelburg was er zelfs lee- lijk uit en we hebben ons nu wel eens afgevraagd of het daarmee de compe titie ingaat. Even na de thee, die door een futloos spelletje in de eerste helft was vooraf gegaan, laaide de geestdrift flink op en het was in deze periode dat Vogel twee fraaie doelpunten fabriceerde. De rust ging in met een 12 voorsprong voor de blauw-witten. Xerxes nam reeds in de tweede minuut de leiding door La- gendaal, die met een boogballetje Vij geboom verraste. Hoewel dit doelpunt voor velen niet aantrekkelijk was, was het toch van beide spelers een tactisch en technisch oogenblik om aldus in te grijpen. Lagendaal liep op een ver vooruitgespeelden bal door, waardoor hij alleen voor den Middelburg keeper kwam te staan, die natuurlijk uit zijn hok moest om de schotkans van den tegenstander te verkleinen, doch deze tikte handig het leer over hem heen, wat goed van hem doorzien was- Het eigenaardige dezen middag was, dat de groen-witte linkshalf G. Ploegaert ook twee doelpunten voor zijn rekening nam n.l. het eerste uit een hoog en ver schot, waarbij de doelman misgreep en het laatste wat uit een wir war van beenen werd gemaakt. Het tweede doelpunt voor Xer-xes ontstond uit een penalty, nadat de Zebra's zich kort tevoren nog een vrijen schop za gen toegewezen, die Lagendaal met 'n kalm rolertje op Vijgeboom schoot. Vele mogen hierin uit vriendschappelijk oog punt, ook al omdat het een penalty „met een luchtje aan" was, een tege moetkoming zien, foutief is het om deze niet te benutten en dat de tweede kei hard werd ingeschoten door den mid- half, was zijn goed recht. Het derde punt kwam ook van den internationaal, terwijl de rechtsbuiten het vierde voor z'n rekening nam- Een mooie wedstrijd is het dus niet geweest. Het begin was, zooals reeds gezegd zeer matig; er was geen span ning en geen geestdrift en het duurde ongeveer tot even na de pauze toen het tempo werd opgevoerd en de ploegen eenigsgzins los kwamen. Tensoltte ver viel men in dezelfde lustelooze stem ming, met daarbij nog een stuk of wat onderbrekingen voor allerlei manke menten, waarvan enkele Middelburgers en een Xerxes-man de dupe werden. OPENING VAN HET SPORTTERREIN TE GOES. Een belangrijke gebeurtenis. Zaterdagmiddag drie uur had de officieele opening plaats van het eerste Goesche sportterrein. Zooals reeds eer gemeld, is diF terrein voor rekening der gemeente door de Goesche werkloozen aangelegd. Onder de genoodigden merkten we op: den burgemeester, den heer G. A. Hajenius, den gemeentesecretaris, de beide wethouders, den commissaris van politie, verschillende raadsleden, mr. Stieger, den heer Hanken, directeur van den Wilhelminapolder, en andere voor aanstaande personen uit Goes en om geving. Het geheele bestuur van de stichting „Goesche Sportbelangen" was mede aanwezig en ontving de genoodigden, van welke velen door hun dames ver gezeld waren. Bij aankomst van den burgemeester en zijn echtgenoote werd mevrouw Hajenius, door Jepje de Roo, hei dochtertje van den voorzitter van „Goesche Sportbelangen", een bouquet bloemen aangeboden. Te ruim drie uur sprak de heer A. de Roo, een algemeen begroetings woord en wees er op, dat enkele jaren terug zeker niemand gedacht heeft, dat

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2