GOESCHE COURANT^ PI6I3 W.odc BINNENLAND. WEER EN WIND. NUMMER 214. TWEE BLADEN. MAANDAG 11 SEPTEMBER 1933. EERSTE BLAD. 176c JAARGANG. IE ELAND. DISSELBURG. GOES. VLISSINGEN. W&LSNEREN. DRAlSftlA-vAMVALKEüBURG'S-* e A •'iLEVERTRi NOORD-BEVELAND. M DDELoUeGSCnE COURANT 'Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- ichap VlUsingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p- w. Advertentiën 30 ct. per :?egoi, Ingez. mededeelingen 60 et. p. r. 58(3 contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middeiburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen t regel» 2..1Ü, elke r. m. 30 ct Rnbïtó „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, 75 ct. bjj vooruitbetaling Adv. nseï „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cos* r*n!" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 cent. HET KONINKLIJK BEZOEK TE AMSTERDAM. Koninklijke dankbetuing. Bij Haar vertrek uit het Stadion, na afloop van het Huldigingsdefilé heeft de Koningin aan ds. A. G. H. van Hoogen- huijze verzocht Haar zeer bijzonderen dank over te brengen aan het Neder landsche volk voor deze indrukwekken de onvergetelijke hulde. De Koningin-Moeder was in te genstelling met andere berichten tot het einde toe bij de huldebetooging ge bleven, en daarna naar Soestdijk ver trokken- De bloemen. Na het vertrek van de Koningin uit Amsterdam Zaterdagavond per auto van 't paleis op den Dam naar den Rui- genhoek, worden alle bloemen en plan ten, welke de Koningin tijdens Haar be zoek ten geschenke heeft ontvangen door den chef-bloemist verzorgd. De planten zullen worden verdeeld over de tuinen van het Loo en het pa leis te Den Haag. Alle uitgezochte bloemen gaan naar den Ruigenhoek. Ook het prachtige bloemstuk dat opgesteld stond in de Koninklijke loge in het Olympisch Sta dion. Een filmopname. De filmfabriek Profilti te Den Haag bericht, dat tijdens de nationale hulde betooging in het Stadion te Amsterdam door haar een sprekende film is ver vaardigd van H. M. de Koningin, Deze opname, welke van heden af in de voor naamste theaters van Nederland wordt vertoond, is ook naar Indië verkocht. Pijnlijke tafelrede in hotel de l'Europe, De Prins bleef te Amsterdam voor 't galadiner. Helaas kwam hier de wan klank, de eenige van den avond van Zaterdag. En nog wel bij een tafelrede van den voorzitter van het comtié ds. van Hoogenhuyze. Hij zeide daarin o.a.: „Het heeft Nederland goed gedaan Oranje in zijn midden te hebben en het zal onze Koningin hebben goed gedaan, temidden van haar juichend volk te verkeeren. En dat dit hier in Amsterdam heeft kunnen plaats hebben, verheugt ons uitermate. Amsterdam toch had wat goed te maken, had den smaad uit te wisschen een paar jaar geleden Hare Majesteit aangedaan. Dat moet uit zijn heeft Amsterdam van 1933 gezegd- Wij moeten het toonen dat Amsterdam niet rood is, al werkt hier openlijk en on dergronds allerlei propaganda. Een nationaal reveil, een Rationale ontwaking en opleving moet van deze huldiging het gevolg zijn. Geen roode wethouders meer in ons stadsbestuur. Een nieuw Amsterdam moet geboren worden. Geen revolutionnairen meer in de Kamer. Revolutionnaire partijen hooren niet in Nederland allerminst in de Volksvertegenwoordiging." Het was vooral die zinsnede; geen roode wethouders in ons gemeentebe stuur, die op de aanwezigen een onaan- genamen indruk maakte. Zoo zeide de Commissaris der Konin gin in N. Holland, jhr. mr. dr. A, Roëll, dat het woord van den tafelpresident hem heeft verbijsterd. De wethouders van Amsterdam toch, waren genoodigd aan den disch. Ge steld dat zij waren gekomen, dan zouden de woorden van ds. van Hoogen huyze een onaangenamen indruk heb ben gemaakt. De Commissaris trachtte den indruk wat te verzachten door 'n dronk te wij den op den vaderlander van Hoogenhuy ze, burgemeester de V 1 u g t nam het voor zijn college van B. en W. op. Vanavond, aldus de burgemeester, is de tafelpresident te veel partijman ge weest, want wat wordt nu mijn positie f-f Ul Z°° k°n spreken over het dage- hjksch bestuur van Amsterdam, Met de wethouders van de verschillende par tijen heeft hij in het waarachtig belang van de gemeente goed samengewerkt. Het is voor de burgemeester niet aan genaam te hooren dat het beleid van het dagelijksch bestuur zoo wordt ge diskwalificeerd. HET INVALIDITEITSFONDS. Achteruitgang van S5 miilioen. De Rijksverzekeringsbank heeft de zer dagen de wetenschappelijken balans van het Invaliditeitsfonds op 31 Decem ber 1929 gepubliceerd waaruit blijkt, dat deze met een tekort van 80.941.010 sluit, zoodat de achteruitgang, welken zij in de positie van het foüds consta teert, is te stellen op 85.204.932. Deze ongunstige ontwikkeling is in hoofdzaak toe te schrijven aan de her haalde kortingen, toegepast op de rijks bijdragen die de inkoopsom dekken van de op 31 December 1919 in de verze kering opgenomen groep verzekerden en aan de nieuwe lasten, welke 't fonds zonder vergoeding zijn opgelegd. Was 't fonds in deze opzichten ongemoeid ge bleven, dan zou 't tekort op de balans slechts 29 miilioen hebben bedragen. Een even ongunstigen invloed op het beeld van den financieelen toestand heeft de wijziging der grondslagen uit geoefend. Uit de vaststelling van de in de balans toegepaste invaliditeitskansen en de wijze waarop de invloed van sta king en hervatting der premiebetaling werd in rekening gebracht, blijkt, dat de voornaamste wijzigingen slechts ten dee- le een terugslag zijn op voorafgaande veranderingen in de hoogte van het ri sico of in de practijk der wetstoepassing. Van zeer grooten invloed was daar naast evenwel de vervanging der op overgangskansen gebaseerde rekenwij ze door de thans toegepaste methode, waarbij wordt uitgegaan van de onder stelling van stabiele uiteindelijke ver houdingen tusschen het verzekerde, het premiebetalende en het niet verzekerde deel der actieve bevolking. Aan deze verandering ligt niet in de eerste plaats een objectieve verande ring van het risico of van de wetsprak- tijk ten grondslag, maar een verbeterd inzicht in den aard van het verschijnsel, dat eerst de statistiek over het tweede balanstijdvak geven kon. Een ervaring, die verandering van sy steem welhaast onvermijdelijk maakte, was de omstandigheid, dat vrijwel alle verzekerden, die op 65-jarigen leeftijd tot de premiebetalers behooren voor het genot van overgangsrente in aanmer king komen, hoewel aan weinig twijfel onderhevig is, dat in vele gevallen, de premiebetaling jarenlang onderbroken werd. MEERIJDENDE MILITAIREN. Geen verzoeken meer aan automobilisten mee te mogen rijden. De minister van defensie wijst in een schrijven den garnizoenscommandanten er op, dat onder de met bewegingsvrij heid uit de kazernes vertrokken militai ren de gewoonte is ingeslopen om zich langs de groote verkeerswegen te posteeren met het kennelijk veelal door armgezwaai nog verduidelijkt doel om de aandacht van passeerende automobilisten te trekken en door de zen in hun voertuig te worden medege nomen. Dergelijk optreden acht de minister niet overeenkomstig de waardigheid van den militairen stand en schadelijk voor het aanzien van de weermacht en der halve met een goede krijgstucht onver- eenigbaar. De minister heeft derhalve den gar nizoenscommandanten verzocht; aan alle militairen van het garnizoen het aanwenden van dergelijke pogingen tot mederijden, om redenen ontleend aan de krijgstucht, te verbieden; op de stipte naleving van dat verbod orde te doen stellen door, door de troe pen te geven, patrouilles van voldoende aantal en sterkte. STEUNVERLEENING. Werkloozen der Bouwvakar beidersfederatie uitgesloten. Met ingang van 10 Sept. a.s. Naar het Hbld. verneemt, heeft de mi nister van Sociale Zaken besloten de steunverleening aan de werklooze leden van de Landelijke Federatie van bouw vakarbeiders in Nederland met ingang van 10 dezer voor het geheele land stop te zetten. De oorzaak is gelegen in het volgen de. Den 21sten Aug. verzocht de mi nister het bestuur der federatie hem de verzekering te geven, dat zijn organisa tie evenals de andere landelijke vakbon den accoord gaat met de nieuwe ver laagde regeling van de loonen en tarie ven in het stucadoorsbedrijf te Amster- Het leven schenkt den mensch niets zonder groote inspanning. dam. Voorts verzocht deze minister hem te willen mededeelen, welke maatrege len het bestuur had getroffen ten aan zien van de leden zijner organisatie, die niet bereid blijken de nieuwe regeling te aanvaarden en of deze evenals bij de andere bonden van het lidmaatschap der organisatie zouden worden geroyeerd. Aangezien een verklaring als bedoeld den Minister nog steeds niet heeft be reikt, heeft hij het bestuur van de Fede ratie doen weten, niet langer te kunnen wachten en daarom te hebben besloten tot den bovengenoemden maatregel over te gaan. De stopzetting der steunverleening zal worden voortgezet, totdat de Federatie de door den Minister gewenschte ver klaring zal hebben afgelegd. Naar het blad voorts verneemt onder zoekt de Minister nog, voor welke an dere organisaties in verband met deze materie de steunregeling zal dienen te worden ingetrokken. DE OMZETBELASTING. Amendement-Knottenbelt; ook thee onder de vrijstellingen. Op het wetsontwerp tot heffing van een omzetbelasting heeft de heer Knot tenbelt een amendement ingediend om de thee onder de vrijstellingen op te r.emen. De voorsteller licht dit als volgt toe: De thee is reeds belast met een speci fiek invoerrecht van 75 ct. per kg, ver meerderd met 30 opcenten, makende te zamen 97 y2 ct. per kg. De waarde is in entrepot 70 ct. per kg., zoodat d? thee- bclastng thans reeds ongeveer 150 pet. dor waarde bedraagt. Een nieuwe ver hooging dezer belasting met 4 pc!, der ingevoerde waarde (ƒ1.6734), zijnde bij na 10 pet. van de entrepotwaarde, acht de voorsteller verwerpelijk. BUITENLANDSCHE STUDENTEN AAN NEDERLANDSCHE UNIVERSITEITEN. Eenige verzachting. De minister zegt in zijn memorie van Antwoord op het V.V. der Tweede Ka mer, dat van weren van vreemdelingen gen, die in het belang hunner weten schappelijke vorming onze inrichtingen van onderwijs bezoeken, voorzoover van hem afhangt, geen sprake is. Evenmin zal hij, anders dan in uiter ste noodzaak, de bevoegdheden, welke het wetsontwerp aan de regeering geeft, gebruiken tegenover studenten uit an dere landen, waar Nederlanders aan de universiteiten gastvrijheid genieten. De vrees voor represaillemaatregelen acht de minister dus geheel ongegrond. Maar de mogelijkheid laat zich onder stellen van een plotselingen nieuwen toevloed van een zóó groot aantal bui tenlanders, dat daardoor een geregeld verloop van ons hooger onderwijs zou worden verstoord. Het eenige middel om dit te voorkomen is het regelen van den toevloed in handen te leggen van de regeering. Bij Kon, besluit is aangewezen als lid vanwege Nederland van het Perma nente Hof van Arbitrage Mr. A. Anema hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, lid van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal. De voorzitter der Tweede Kamer zal voorstellen na het wetsontwerp in zake het uniformverbod aan de orde te stellen dat tot aanvulling der hooger on derwijswet (studie van buitenlandsche studenten aan Nederlandsche Universi teiten). Zaterdagmiddag is in de Schotsche kerk te Rotterdam de onthulling en inwijding geschied van de gebrandschil derde ramen ter herinnering aan de Co- venantsche refugiés in Nederland. Naar de Rotterdamsche correspon dent van het Hdbld. verneemt, is aan ongeveer honderd leden van het perso neel van de Rotterdamsche Bank- vereeniging ontslag aangezegd tegen 31 December a.s. Onder hen, die door dit ontslag getroffen zijn, zijn zoowel vrou welijke als mannelijke bedienden. Er zijn menschen bij, die meer dan twintig dienstjaren hebben. In 's-G ravenhage zou aan 50 be dienden ontslag zijn aangezegd. In Helmond, wel het zwaarst door de crisis getroffen het werkloo- zencijfer is er procentsgewijze 't hoogst daalt de laatste weken geleidelijk aan het werkloosheidscijfer (eind Juli 2358, eind Augustus 2292, thans 2251.) DE ZOMER-LUCHTDEENST OP KNOCKE. Vreemdelingenverkeer is al tijd twee zijdig, zegt het tijdschrift Ned. Fabrikaat. Over het, althans weer tot het verle den behoorende, verlengstuk der Zeeuw- sche Lucht Lijn naar de Belgische bad plaats Knocke lezen wij in het tijdschrift der vereeniging „Nederlandsch Fabri kaat" het navolgende: „Er zijn rechtgeaarde Nederlanders geweest, die het de K. L. M. kwalijk hebben genomen, dat zij haar in den korten tijd van haar bestaan beroemd geworden binnenlandsche luchtlijn Rot terdamHaamstede doorgetrokken heeft naar het buitenland. Immers, het is gedurende dezen zomer mogelijk, om door middel van deze luchtlijn de Belgi sche badplaats Knocke te bezoeken. En nu redeneeren die rechtgeaarde Neder landers zoo: Wij hebben in Nederland talrijke badplaatsen, die zeker in geen enkel opzicht voor de buitenlandsche onder behoeven te doen. Waarom maakt onze K. L. M. het ons nu zoo buitenge woon gemakkelijk om naar het buiten land te gaan? Zij, die zoo redeneeren, hebben echter ongelijk. Natuurlijk zul len de bewoners van Knocke het op prijs weten te stellen, indien Nederlanders met de nieuwe luchtlijn eens een kijkje in de Belgische badplaats komen nemen, maar de hoofdbedoeling van de lijn is juist, dat de gasten in Knocke een be zoek aan het mooie Zeeland zullen brengen. Knocke is een badplaats, die vooral na den oorlog door talrijke En- gelschen bezocht wordt. Nu is de nieu we luchtlijn van de K. L. M. een attrac tie te meer voor hen, omdat ze op deze manier in de gelegenheid worden ge steld, om de beroemde markt te Middel burg te zien, het mooie oude stadhuis te Veere en nog talrijke andere aantrekke lijkheden van het schoone Walcheren. Bovendien kan dan aan dit uitstapje nog gemakkelijk 'n bezoek aan Rotterdam verbonden worden. Van Knocke kan men nu in één dag via Walcheren, Haam stede, Rotterdam, Amsterdam en Gro ningen naar Borkum vliegen, want onze binnenlandsche luchtlijnen hebben in het Noorden ook een buitenlandsch verleng- stukje gekregen." De boterprijs. De particuliere prijs van den boter is deze week niet 92 cent, zooals Don derdag in het marktbericht stond, doch 97 cent. EEN BINNENBRAND. Erger voorkomen. Zondagavond omstreeks half zeven is tijdens afwezigheid der bewoners brand ontdekt in de bovenverdieping van het meubelmagazijn van den heer K. Blank in de St. Jacobstraat. Men trapte de voordeur in en wist met twee slangen op de waterleiding het vuur te stuiten, doch in de zolders waren reeds gaten gebrand en al had men verschillende meubels buiten gebracht, toch bekwa men andere waterschade. De heer B. is tegen brand verzekerd. Als vermoedelijke oorzaak wordt ge noemd, dat een lucifer bij een rekje met theedoeken zou zijn aangekomen, welk rekje hangt in de buurt van een gascomfoor. De ongesteldheid van den burgemeester. Naar de Vliss, Crt. verneemt zal de burgemeester, die sedert 14 dagen on gesteld is, nog wel, eenige weken zijn werk niet kunnen hervatten, Ontspanning voor werkloozen, O. EN W. SOUBURG. Vrijdag heeft het Comité voor werkloozenzorg Sou burg in 't gebouw „Rehoboth" 'n film avond gegeven voor werkloozen van al le gezindten uit deze gemeente. Vertoond werden de werkzaamheden llngez. Med.) Middelburg, U-IX-'33. Zaterdag en Zondag: hoogste luchttemperatuur 23.7 °C (74 °F); laagste 12.4 °C (55 °F). Heden 9 h: 13.9 °C; 12 h: 20.3 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste ba rometerstand 773 mm; laagste 770 mm. Hoogste barometerstand 773.3 mm te Aberdeen; laagste 743.1 mm te Vardoe, Verwachting tot morgenavond! Zwakke tot matige O. tot Z.O. wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, weinig verandering in temperatuur. Zon op: 6 h 28; onder 19 h 25. Licht op: 19 h 55. Maan op: 21 h 55; onder: 15 h 19. L.K.: 11 Sept. Hoog- en Laagwater te Vlissmgen, Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger: Veere 38 min. latsr. (S springtij). Ma. 11 Di. 12 Wo. 13 September. Hoogwater. (Z'omertijd.) 6.31 18.53 7.23 19.54 8.30 21.15 Laagwatsr. 12.53 1.21 13.40 2.15 14.51 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge, September. Hoogwater. Laagwatsr- (Zomertijd.) Ma. 11 8.14 20.29 1.45 13.59 Di. 12 8.59 21.22 2.25 14.42 Wo. 13 10.00 22.39 3.19 15.48 in de groot metaal industrie in de la- brieken van Kromhout te Amsterdam. Plannen werden besproken om de werkloozen in den a.s. winter zoo nut tig en aangenaam mogelijk bezig te hou- den. De heer J. Lorier uit Middelburg be sprak o.a, de mogelijkheid tot het geven van cursussen in verschillende vakken, waarvoor te Middelburg ruim de ge legenheid wordt geboden indien hier voor de noodige interesse wordt gevon- den. Er zal ook gelegenheid worden gege ven tot het volgen van cursussen in Nederlandsche taal, rekenen, moderne talen en andere. Voor ontspanning zal even als het vorige jaar het gebouw „Concordia" beschikbaar worden gesteld. Een serenade aan den burgemeester en mevrouw Koster. KORTGENE. Zaterdagavond bracht het muziekgezelschap „Eendracht maakt Macht" den burgemeester en mevrouw Koster een serenade. De heer en me vrouw Koster verschenen weldra op de stoep van hun woning. De voorzitter, de heer P. C. Schippers, wenschte den burgemeester en diens echtgenoote een prettig verblijf in de gemeente toe. De vereeniging heeft gemeend, dat een concert ter eere van den burgemeester en diens echtgenoote, zeer zeker op zijn plaats is. Zij wenscht daarmee niet alleen een hulde te brengen aan de familie Koster, doch ook aan de Ko ningin, die haar 35-jarig jubileum viert. Namens de vereeniging „E.M.M." bood het zoontje van den heer Schipper aan mevr. Koster een bouquet bloemen aan. De burgemeester dankte het gezel schap voor de serenade hem en zijn echtgenoote gebracht, en ook namens zijn vrouw voor de bloemenhulde. Hij heeft gehoord, hoe in vroeger jaren de vereeniging bloeide, later een inzinking heeft gekend, doch nu, onder haar tegenwoordigen dirigent weer een roemrijke toekomst tegemoet gaat. Spr. wees daarna op de vlag, die uit de wo ning hangt. Het past, om daarbij een oogenblik stil te staan, Spr. hoopt, dat de Koningin nog lang gespaard mag blijven, tot heil van ons volk en het- vaderland. Het concert op de tent zal de burgemeester zeer op prijs stellen,

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1