t Waarom ik voor fijne stoffen uitsluitend Persil gebruik? Inderdaad, BEVSLKING. dat h" <"a" ERNSTIGE VERDUISTERING BIJ DEN RAAD VAN ARBEID. Zevenduizend rentezegels van 60 cent vermist. Persil heb ik altijd in huis. Het spaart de wasch en is zuinig in het gebruik. Waarom zal ik dus een ander waschmiddel koo pen? Ik ga mijn geld niet verspillen. Persil geeft mij het groot ste gemak, omdat ik het koud kan oplossen en er koud mede kan was- schen. Ik bespaar tijd en geld, omdat ik geen heet water noodig heb. 3* Persil is niet alleen een voudig in het gebruik, maar ook hygiënisch, want het bezit waarde volle desinfecteerende eigenschappen. 4- Voor het wasschen van gekleurde en fijne stoffen, neem ik een volle eet lepel Persil op 2 Liter koud water. Eerst oplos sen in een beetje koud water tot een papje, zonder klonten. 3* lk benut dus, als zuinige huisvrouw, ten volle alle voordeelen, welke Peitsil mij biedt Branden. schen beide onderhandeld, hetgeen tot gevolg had dat B. 2500 bood. Verdach te de R. wilde er wel op ingaan, doch zeide daarover eerst zijn compagnon te moeten raadplegen. Den anderen dag kwam hij terug en toen kwam de koop voor 250Ö tot stand. Get. heeft toen R. medegedeeld, dat hij den daaropvol- genden dag met de zegels moest komen. Aangezien get. vermoedde dat de ze gels van diefstal afkomstig waren, heeft get. den voorzitter van den Raad van Arbeid opgezocht en deze enkele zegels getoond, die hij van R. ontvangen had, waarbij bleek dat deze valsch waren. De voorzitter van den Raad van Arbeid heeft zich toen in verbinding gesteld met de politie te Vlissingen. 's Maandags daarop is R. met de zegels bij get. ge komen die hij in den winkel voor ge tuige heeft uitgeteld. Get, gaf toen voor het geld te moeten halen en heeft toen vanuit zijn bovenraam de politie ge waarschuwd. Deze is toen binnengeko men en is toen tot arrestatie van R. en S., die zich in de omgeving van den winkel bevond, en tot inbeslagname van de zegels overgegaan. Get. Harts, voorzitter van den Raad van Arbeid, wonende te Vlissingen, zegt dat get. Botting bij hem is gekomen, mededeelende dat hij 10.000 rentezegels kon koopen tegen een lagen prijs. B. heeft toen get. een 5-tal echte zegels ter hand gesteld, waarop deze de politie met een en ander in kennis heeft ge steld. Get. toont de Rechtbank aan, waarin de afwijking van de echte en de valsche zegels, die zijn inbeslaggenomen, be staat. O.a. ontbreekt in de valsche ze gels hét watermerk en is de opdruk van de Leeuw en ook het woord rentezegel niet juist- Alleen de Rijksverzekerings bank is bevoegd de rentezegels uit te geven welke worden vervaardigd ter drukkerij van Van Enschede en Zn. Verdachte S. door den President on dervraagd bekent de feiten. Hij zegt 1 y2 jaar werkloos te zijn, en had verno men dat er bij de drukkers Tempel en Co te Rotterdam wat te verdienen was en deze vroegen hem of hij iemand wist die rentezegels wilde verkoopen. Hij is toen naar de drukkers toegegaan en had deze gezegd dat hij drie mannetjes had. Van T. heeft toen 15 a 1600 zegels bij hem thuis gebracht om aan verdachte's handlangers te geven. Verdachte had op dracht de 10.000 zegels in pakjes van 1000 naar Vlissingen te brengen. Ver dachte heeft de zegels toen aan zijn me deverdachte R, gegeven die ze aan Bot ting zou overhandigen omdat R. niet wilde hebben dat S. met B. in aanraking kwam. De officier van Justitie requisitoir ne mende dat verdachte S. niet de hoofd schuldige is. Het groote complot zit te Rotterdam. Talrijke menschen zouden zijn benadeeld geworden indien de ze gels in omloop waren gekomen. Spr. is van oordeel dat het toe te juichen is dat deze zaak tijdig is achterhaald, doch dat is naar zijn meening niet geschied door de tusschenkomst van Botting. Wel heeft diens medewerking er toe geleid dat de zaak is bespoedigd. Spr. acht het een ernstige zaak. Verdachte heeft een steun van 16.25 per week. Wanneer de transactie gelukt was had hij wel licht heel wat verdiend. S. heeft steeds de waarheid gesproken en van het ge- heele geval klopt veel. Spr. wil daarme de rekening houden met de strafmaat. De valschheid van de zegels blijkt dui delijk en al ware dit niet het geval dan moet het voor ieder weldenkend mensch duidelijk zijn dat wanneer derge lijke zegels onder de waarde worden verkocht, er een luchtje aan zit. De officier eischt een gevangenisstraf van 4 maanden. De verdediger van verdachte refe reerde zich aan het requisitor van de reerde zich aan het requisitoir van den Officier, doch vroeg clementie. In de zaak van de verdachte R. voor wien als raadsman optrad mr. A. J. van der Weel, advocaat te Middelburg, ver klaarde getuige Botting ongeveer eens luidend als in die "van de vorige ver dachte. Verdachte S. in deze zaak als get. gehoord verklaarde dat hij van ieder verkocht zegel 10 cent zou krijigen, ter wijl hij 5 cent aan den drukker Tem pel moest afdragen. Wat zijn medever dachte R. er aan zou verdienen wist hij niet. De drukker van Tempel, te Rotter dam-die aldaar thans voor deze feiten is gedetineerd, verklaarde op een vraag van den President dat verdachte S. bij em is gekomen en hem heeft verzocht e zege s te vrvaardigen. Op een vraag van den President of het niet juist an dersom is antwoordt y. T. ontkennend en zegt ook verdachte R. niet te kennen en ook niet bekend te zijn geweest met de transacties te Vlissingen. Hij zou al leen voor het drukken geld ontvangen. Ook de get. Oorschot, medefirmant van 1. m voorarrest te Rotterdam zegt, A* vraag van den president, ver- éet d n°0it te hebben gezien. Deze j«komea„Ch^ ««rdJleeThliriet T'" verdachte S. bij hem was gekomen die zeide in het bezit te zijn van renteze gels en of hij die wilde verkoopen. Op een vraag van R. aan S. of het zegels uit een faillissement waren, antwoord de deze „ja" maar wat gaat jou dat aan. S. zou hem toen 5 zegels hebben gege ven. Aangezien R. dacht dat ze valsch waren is S. met R. naar den Raad van Arbeid te Rotterdam gegaan alwaar hij de 5 zegels heeft ingewisseld, om te toonen dat ze echt waren. Verdachte's aanvankelijk wantrouwen was toen ge weken en dacht hij dat de zegels echt waren. Verdachte zegt niet te hebben ver moed dat het een onzuivere zaak was en beweert de zegels niet te hebben ver handeld doch alleen tusschenpersoon tq zijn geweest. De Officier van Justitie aan het woord komende, zegt dat in deze zaak ver schillende vragen niet zijn opgehelderd. Verdachte weet niet waarom hij reist, doch hij weet het zeer goed, want het was om geld te verdienen. Deze man weet bovendien alles goed. Over deze zaak moest in Rotterdam weinig worden gesproken en als dit bij een handels zaakje gezegd wordt, weten we al ge noeg. Aan verdachte zijn op zijn ver zoek „monsters" van de zegels gegeven, doch van rentezegels kunnen geen mon sters worden gegeven. Deze zijn echt of ze zijn niet echt. Verdachte wist dat de ze zaak het daglicht niet mocht zien, en moest begrijpen uit de wijze waarop de ze zegels werden verhandeld, dat zij valsch waren. Het komt spr. voor dat verdachte een en ander niet behoefde te doen, hij heeft het niet noodig en heeft getracht zich op een onbehoorlijke wijze te verrijken. Diens optreden acht spr. veel ernstiger dan van verdachte S. Hij eischte een gevangenisstraf van 10 maanden. j De verdediger van verdachte neemt de j verklaringen van den medeverdachten S. onder de loupe en staat daar zeer scepties tegenover. Daarin blijven ver schillende duistere punten onopgehel derd, doch wel is hier gebleken dat S de eenige geweest is, die met de druk- j kers contact heeft gehad. R. noemde i het streken van S. om zijn eigen zaak te verlichten. S. heeft eerst andere ver- j halen gedaan en de zaak is ook heel anders gebeurt dan S., zegt. PI. is van oordeel dat verdachte R. de zegels niet; in voorraad heeft gehad, wel heeft hij ze te koop aangeboden. l De verdediger acht de straf van het O.M. voor deze verdachte veel te zwaar. Vrijspraak zal hier moeten volgen, me de in verband met de getuigeverklarin- gen van S. die in vele opzichten niet aanvaardbaar zijn. Uitspraak in alle zaken 22 Septem ber a.s. UI de zege s naar België moesten. Er is geen definitieve afspraak gemaakt, doch als drukkers zouden zij een gedeelte van de opbrengst krijgen. De verdachte R door den President hen een auto achterop, die^a^den^ver- ondervraagd, zeide dat op 27 Juni 1.1. de keerden kant wilde passeeren. Gevolg Bij den Raad van Arbeid te Am sterdam waarvan de kantoren zijn gevestigd in de Droogbak, is 'n ernstige verduistering, waarmede een bedrag van 4200 gemoeid is, aan het licht ge komen. Uit de kluis, waarin de rente zegels bewaard worden, niet minder dan zevenduizend zegel§ vermist. Alle nasporingen om de personen, die in de ze verdwijning de hand kunnen hebben gehad, op te sporen, zijn tot nu toe vruchteloos gebleven. Wel neemt men met vrij groote stelligheid aan, dat de daders onder het personeel van den Raad van Arbeid gezocht moeten wor den. Van inbraak of insluiping van bui ten, welke uiteraard in een kluis niet plaats kan hebben zonder dat er sporen van achterblijven, is niets gebleken. De daders moeten goed op de hoogte zijn geweest van de gangbaarheid van rentezegels. Het zijn juist allemaal ze gels van zestig cent, welke zijn ont vreemd, zegels van de meest gebruikte soort dus. De politie van het bureau Warmoesstraat zet het onderzoek in al le richtingen voort. VOOR TWEE MILLE OGGELICHT DOOR HAAR VERLOOFDE. Een be woonster van de Rijnstraat te Rotter dam heeft aangifte gedaan dat zij door een handelsreiziger is opgelicht voor 2371. De handelsreiziger was feitelijk de verloofde van de dame. Hij beloofde haar gouden bergen van huwelijksgeluk en bewoog haar om hem in voorschot 'daarop papieren van bankbiljetten te leenen. Toen het bedrag tot over de 2300 gulden was gestegen verliet de liefde plotseling het hart van den min naar. Hij verdween en kwam niet weer om, de juffrouw bleef met de schuldvor dering zitten, waarmee zij niet beter wist te doen, dan haar aan de politie overdragen. EEN JUFFROUW EEN FRUITKAR DUWENDE DOOR AUTO GEGREPEN. Na afloop van de kermis te Almelo begaven zich Woensdagnacht de 20-ja- rige mej. M. van der H. en haar broer met een venterskar met fruit huiswaarts. Op den Wierdenschen Straatweg kwam was een aanrijding. De fruitkar werd in stukken gereden en mej. Van der H. werd tegen den grond geworpen. Zij liep een ernstige hoofdwonde op. Haar toestand was direct zeer zorg wekkend. De broer van het slachtoffer kwam met den schrik vrij. De bestuurder van den auto, iemand uit Borne, was na de aanrijding doorge reden, doch was naderhand gedwongen te stoppen wegens een gesprongen band. Drie der inzittenden zijn toen in het bosch gevlucht t.w. de bestuurder, een vriend van dezen en een meisje. Een an der meisje bleef in den auto achter. Het gezelschap is later opgespoord en tegen hen is proces verbaal opgemaakt. De chauffeur en zijn passagiers waren on der invloed van sterken drank. CLANDESTIENE ZENDER. Don derdag werd door den rijksradiocontro- le-dienst in samenwerking met de ge meentepolitie te Winterswijk be slag gelegd op een clandestiene omroep- zendinrichting aldaar, waarmede gedu rende korten tijd op Zaterdag j.l. uit zendingen waren gedaan. Tegen den clandestienen amateur W. werd proces-verbaal opgemaakt. Donderdagnacht brak brand uit in {wee groote stroomijten, welke achter de boerderij van den heer H. B„ land bouwer te Wildervank, stonden. Het vuur sloeg over naar een nabij ge legen schuurtje. De brand werd met een brandspuit bestreden van de trico- tagefabriek Smith Zn., later geassis teerd door de handspuit van een hout handel en de gemeentelijke brandspuit. Zoodoende kon de boerderij behouden blijven. Men vermoedt, dat kwaadwilligheid in het spel is. Verzekering dekt de schade. Donderdagmiddag heeft te Schalk haar, gemeente Diepenveen bij D e- venter een ernstige brand gewoed. De alleen thuis vertoevende vrouw van een caféhouder Klein-Boerkamp be merkte op een gegeven moment, dat er brand in haar woning was uitgebroken. Voor zij de politie had kunnen waar schuwen, stonden het café „De Linde boom", het woonhuis en een timmer werkplaats in lichte laaie. Het café, de woning en timmerwerk plaats werden totaal vernield. Donderdagmiddag geraakte door tot nu toe niet opgehelderde oorzaak het groote perceel van den heer G. te L o t h u m in brand- De Lothumer brandweer, welke met primitief brand weer materiaal spoedig ter plaatse was moest er zich toe beperken de overige perceelen nat te houden. Het woonhuis, alsmede het café en de danszaal van den heer G. stonden spoedig in lichte laaie. Toen de brand steeds heviger werd heeft men de brandewer van Ble- rick laten komen en deze slaagde er na eenigen tijd in het vuur meester te wor den. \rm Te Posterholt zijn huis, schuur en stalling van den landbouwer J. op 't V. afgebrand. Ook de inboedel ging verloren. In de gemeente GOES Ingekomen: J. J. van Overbeeke en echtg., onder wijzer, van Hilversum, Kamperfoelie straat 9; D. H. A. Gerretsen, zonder be roep, van Leiden, Vosmaerstr. 3; B. J. Alink, stoker N.S., van Boxtel, Rom- merswalestraat 10; J. J. Raamsdonk, leerl. verpleegster, van Soest, Oostwal 31; A. M. H. Lamers, onderwijzeres, van Tilburg, Stalstraat 3; G. Rijnberg, huis houdster, van Utrecht, W. Zellenweg 1; J. J. Pik geb. Van Belois, zonder beroep van Kattendijke, St. Jacobstraat 5; C. P. Wink en gezin, opz. mach. N.S., van Aalsmeer, Vogelzangsweg 14; M. Ver- kooijen, religieuse, van Étten en Leur, Stalstraat 3; A. van Diemen, liefdezus ter, van Maastricht, Kloet.weg 5a; J. H. ICrauwel en echtg., zonder beroep, van Zuidzande, Kamperfoeliestraat 10; T. v. Wallenburg, huishoudster, van Koude- kerke,- Westsingel 155; Wed. Kempen, zonder beroep van Rotterdam, Blanck- straat 3; C. T. Dijkstra, verpleegster, van Ovezand, Oostwal 31; A. J. Schults, verpleegster, van Poortugaal, Oostwal 31; A. M. Olivier, dienstbode, van Vlis singen, Groote Markt 40; G. Brouwer, leerares, van Nijmegen, Klokstraat 1; J. H. C. Schellings en gezin, gasfitter, van Kruiningen, Piccardtstraat 47. Vertrokken: M. C. Simons, dienstbode, naar Rot terdam, Julianalaan 18; D. A. Vleugel, onderwijzer, naar Nijmegen, Ubberg- scheveldweg 119; A. M. Bruel geb. Hem- minga, zonder beroep, naar Gorinchem, Hendrik Hamelstr. 11; L. Nieuwenhuis geb. Traas zonder beroep, naar Wier den; N. J. v. d. Vorm, koopman, naar Den Haag, Vaillantlaan 398; P. F. van Maanen, dienstbode, naar 's-Gravenpol- der; E. J. Merison, zonder beroep, naar Breda. Ginnekenstraat 117a; L. H. van Berk en gezin, zonder beroep, naar Vel- sen, v. d. Vondellaan 27; E. P. de Jon ge, zonder beroep, naar Middelburg N 134; G. Brouwer, zonder beroep, naar Haarlem, Klevelaan 261; H. C. v. Lan- gevelde, verpleegster, naar Baarn, zie kenhuis; H. A. van Zunderen, religieuse, naar Etten en Leur; C. C. Hoogesteger, dienstbode, naar Den Haag, v. Olden- barneveldlaan 79; J. Rooze geb. Kaaij- steker, naar Den Helder, Dahliastraat

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 7