RECHTZAKEN. irssfgêschrief tasschen Jewannes uut Walchere en Jan de Smid uut Goesche Land. was, eerst met één wagen verder te rij den, en dan de tweede te komen halen. Of dit zelfde aan de Markt, waar even eens 225 m van zulk een weg ligt, her haald wordt is ons niet bekend. Zoo op het zicht, ziet dat weggedeelte er ook beter uit, en zijn er ook niet zooveel kuilen ingekomen, als langs de kaai, al waar de weg meer hol dan bol ligt. Voor het snelverkeer is de vernieuwing een groote verbetering geworden, doch het ziet er niet naar uit, dat het wegdek het het nog winter uithoudt. Weinig vertrouwen. Men schrijft ons: AARDENBURG. De landbouwers te Eede schijnen nog niet veel vertrouwen in de toekomst te hebben, wat wel heel duidelijk tot uiting kwam op een 1.1. Don derdag gehouden openbare verpachting van landerijen. 37 Perceelen bouwland te zamen groot 28,2352 ha, die vroeger door een bloem bollenfirma gehuurd waren voor den teelt van tulpen, gladiolen en narcissen, doch die wegens malaise en uitvoer- moeilijkheden dit bedrijf alhier moest staken, werden publiek verpacht. Het feit, dat vorengenoemde teelt met goed resultaat hier had plaats gehad, wijst er wel op, dat het land niet minder is, dan al de overige in dien omtrek gelegen perceelen. De opkomst van het publiek was ge ring; het percentage nieuwsgierigen bleek nog dat der liefhebbers te over treffen. Op 12 perceelen benevens de hofstede met woning, landbouw- en bollenschuur werd in het geheel niet geboden. Op 19 perceelen werd van 1120 per gemet (Br.) geboden, van de zes overige kreeg er slechts één een bod van 30. De verpachting is voor deze prijzen dan ook niet door gegaan. Arr.-Recthban1i te Middelburg. Zitting van 8 September 1933. De volgende zaken werden behandeld: A. B., 25 jaar, monteur te Colijns- plaat, was op 12 Mei door den kanton rechter te Goes veroordeeld tot 10 of 10 dagen hechtenis, wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet, op 22 Maart 1933 te Colijnsplaat, (als bestuur der van een auto een jongen laten sturen die daartoe den leeftijd nog niet had). De verdachte was in hooger beroep gegaan. Eisch: bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. J. H. v. d. H„ 19 jaar, zonder beroep te Souburg, was op 31 Mei 1933 door den kantonrechter te Middelburg ver oordeeld tot 15 of 3 dagen hechtenis wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet te Middelburg op 20 Mei in de Lange Delft (het rijden op zoodanige wijze en met zoodanige snelheid dat daardoor de vrijheid of de veiligheid van het verkeer werd belemmerd en in ge vaar gebracht.) De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch: bevestiging van het vonn;s van den kantonrechter. A. M., 40 jaar, vrachtrijder te N. en St. Joosland was op 24 Mei 1933 door den kantonrechter te Middelburg veroor deeld wegens overtreding van de Mo tor- en Rijwielwet te Middelburg op 2 Mei (niet de rechterzijde van den weg houden) tot 5 of 5 dagen hechtenis. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. J. J. v. d. H., 65 jaar, arts te Koude- kerke, was op 31 Mei door den kanton rechter te Middelburg veroordeeld tot 10 b. of 10 dagen hechtenis wegens overtreding van de Motor- en Rijwiel wet te Vlissingen op 15 April 1933 (met een auto niet de rechterzijde van den weg houden). De verdachte en de ambtenaar van het Openbaar Ministerie hadden hooger be roep aangeteekend. Eisch: vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en ontslag van rechts vervolging. C. A. de B., 20 jaar, zonder beroep te Middelburg, was op 31 Mei door den kantonrechter te Middelburg veroor deeld tot 20 of 5 dagen hechtenis, wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet te Middelburg in de Lange Delft op 20 Mei 1933 (op een rijwiel rij- heiddende daarmede de vrijheid en de veiligheid van het evrkeer belemmeren en in gevaar brengen). De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. C. H. J. v. O., 18 jaar, volontair te M'burg was op 31 Mei door den kan tonrechter te Middelburg veroordeeld tot 15 of 3 dagen hechtenis wegens over treding van de Motor- en Rijwielwet te M'burg op 20 Mei 1933 in de Lange Delft (als vorige zaak). De verdachte was in hooger beroep gegaan. Eisch: bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. M. v. d. W., 55 jaar, koopman te Co lijnsplaat, was op 2 Juni door den kan tonrechter te Goes veroordeeld tot 5 of 5 dagen hechtenis, wegens het als bestuurder van een auto zoodanig rij den, dat de vrijheid of veiligheid van het verkeer werd belemmerd of in gevaar gebracht te 's-Heer Arendskerke op 1 April 1933. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch: vernietiging van het vonnis van den kantonrechter. J. M. F., 50 jaar, slager te Souburg, was op 24 Mei door den kantonrechter te Oostburg veroordeeld tot 10 of 10 dagen hechtenis, wegens invoer in de gemeente Schoondijke van een hoeveel heid ongesmolten varkensvet, varkens- ooren en -pooten en eenige stukken vleesch te zamen wegende plm. 30 kg, zonder dat bedoeld vleesch was voorzien Middelburg, September 1933. Goeie vriend Jan! Me zitte noe wi lekkertjes op de rie- ke siengel, Jén. Kiek, me waere blie, da men is op reize konde gae, mè me waere nog vee blieër, toen me wi goed en wel tuus waere. M'en ebbe 't anders vrêed goed naer ons zin g'aod, oor. Joen*, joen, wat is dat Nijmegen toch een mooie, groote stad. Me kwaem' öogen te kort. 't Kuiren deu die stad gaet anders vrêed lillijk in je beenen zit' öor, wan dae bin toch zukke steile ap- prellen. M'aelde naer ons aesem a me boven kwaeme, En in de contreie van Nijmegen is 't ook ao mer op en neer. Me bin ook nog mit een trem een oog- te af moete rie en da gieng over een brugge en laeter d'er wir ónder deur- 'k Kon d'er mee m'n verstand nie bie, oe dat dat in z'n werk gieng. En wa m'n ook raor vonde: me zaete daer in die buurt wat te gebruken in Nederland en an d'andere kant van de wegt was j'in Duisland. En m'en ebbe d'er ook vrêed vee geestelijke gezie en aolder- lei Röomsche gestichten. Kiek, me leve in Nederland in volle vrieëid en da vin 'k goed, öor en de Röomsche betaele ulder gestichten zelf en zoo m'en d'er dan ook niks tegen te zeggen. Mer een mensch lae z'n gedachten toch wel is gae, Jan. en 'k docht wa zouwe de do- menies van 200 jaer t'rug toch wè zeg ge, as ze dat is zaege. En 'k docht nog in 't biezonder an domenie Leydekker, die zoo'n dikken boek over 't Pausdom geschreven eit. 's Maendags bin me nae drie marten weze kieke. Dae was ook een luze- mart. Zöovee rommel as dae lag, è'k in m'n levensche daegen nooit bie me- kaore gezie. En op een ander plekje verkochte ze kurnienen, oenders en du- ven- M aode kompassie mit d'oenders: die zaete opgepropt zonder drienken in aol die werremte bie mekaore. De die- rebescherremienge eit daer ook nog werrek, Jan. Endrik z'n vaoder en ik bin ook nog in een müzeum geweest. En dae kö j'is prontjes zie, dat Nijmegen vrêed oud is, wan dae waere aolderlei potjes en pannetjes, die ze daer in de grond gevonden aode, wè meer as drie duzend jaer oud, Jan. En dae was ook Romeinsche steene goed en dae stieng toch werentig een kruus mit aeken op, zöoda me daer in eenst zaege, dat 't een eidensch kruus is. En me zaege daer ook een vrêed mooi bewerkte kopere snotneuze. Daerom kon 'k tegen En drik zegge: jie bin nooit in Nijmegen in 't muzeum geweest, wan je weet nog wè, Jan, dat dien Endrik voo 't êest 'n snotneuze bie ons zag. Toe z'n schande most 'n 't bekenne. Noe, dae bin ook nog wè Middelburgers, die ulder eige moete schaeme, da ze 't mooie muzeum in de Waegenaerstraete nog nooit is van binnen bekeken Affijn, da's toet daerantoe. 't Staduus is op geen stikken nae zoo mooi as 't onze, Jan- Daer ieng een schilderie mit 't Nijmeegsche raesel. Je za wè zegge, was dat noe wi. Je moe wete, Jan, dat er wè meer as drie on- derd jaer gelee in Nijmegen een man trouwde mit een weduwe die een zeun ao. Voo de tweede keer trouwd 'n wi mit een weduwe, die een dochter ao. Noe trouwde die voorkinders mee me kaore en krege een dochter en mit da joenge vrommes trouwde dien ouwen man voo de derde keer. Noe moe je wete, dat die man bie ieder van z'n vrouwen twee joengers ao. En op die schilderie kö je noe dien ouwen man zie mi z'n derde vrouwe en z'n drie paer kinders. Noe begriep je wè, da dae vrêed gekke fermieljeveroudiengen uu voortgekomme bin, nog vee erreger as mit den erremen Piet, dae'k je de leste keer over schreef. Jie moe j'en essens d'er mè nie mee pienige, 6 Jan. 'k Bin ook in 't Eilige land geweest. Eigelijk moe 'k zegge: in d'Eilige landstichtienge. Dae maeke z' aolder lei diengen, daer in den biebel over geschreven is, prontjes nae. Je ziet er net een tente as daer Abram in weunde, 't paleis van Pilatus en nog veel a meer. En die man, die mit ons meeliep, kon d'er vrêed mooi over ver- telle. Affijn, je kon dienke, da je weer op de vraoge was, mè je begreep aoles vee beter, omda j'ook wa zag. Dae was De leden der Generale Synode der Geref. Kerken met burg. en Weth. en enkele raadsleden voor het Stadhuis te Middelburg. ran een schriftelijke, duidelijke aandui- ling van de personen voor wie het be- temd was. De ambtenaar van het Openbaar Mi- listerie en de verdachte waren in hoo- ,er beroep gekomen. Eisch: 25 of 25 dagen. J. .,K 29 jaar, chauffeur te Colijns- ilaat, was op 30 Juni 1933 door den cantonrechter te Goes veroordeeld tol !5 gulden boete of 10 dagen hechtenis, vegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet te Goes op 25 Mei j.l. (op '.oodanige wijze met een auto rijden dat ït een aanrijding plaats vond). De verdachte had hooger beroep aan- «eteekend. Eisch: bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. tegen J. J. d. M., 45 jaar, zonder be roep te Colijnsplaat, werd terzake van ontucht met een minderjarige 4 maan den gevangenisstraf geeischt. G. E„ 34 jaar, koopman te Arnhem, werd verdacht dat hij in 1931 in het Ar rondissement Middelburg E. A. Mei heeft opgelicht door opzettelijk listig lijk en bedriegelijk tot dezen te zeggen, nadat Mei voornoemd door middel van C, Riemens aan verdachte te kennen gegeven had, dat hij graag 10000 zou willen hebben als eerste hypotheek op zijne goederen, dat hij die hypotheek kreeg, maar de eene dienst de aljfdere waard was en dan 5 spaarbrieven van 1000 van de N.V. Nederlandsche Spaar Maatschappij, welke spaarbrie ven dan later tot aflossing moesten die nen moest, nemen, Mei heet bewogen 'n formulier te onderteekenen en daar bievoobeeld een zak van een geitevel gemaekt en in zoo'n zak wier in den tied van 't ouwe testament (en noe nog in 't Eilige land) melk gedae en dan wier die zak geslogen, gedrukt, affijn op aolderlei maniere gerantanterd en dan kwam de beuter voo den dag. En noe begriep ik Spreuken 30 33a: want de druckinghe des melks brenght boter voort, 'k Zou j'over die stichtienge wel 'een êelen brief kunne schrieve, Jan, mè 'k za d'er noe toch mè mee uut- schêe. En 'k za ook mè zwiege over aol 't andere moois, dak in Nijmegen ge zien Mè dat moe 'k toch nog is zeg ge, dat ieleke Nederlander z'n eige moe schaeme, dat 'n in butenlande reist, as 'n Nijmegen nog nie gezien eit. M'Ope, da julder d'er ook nog is een reize nae toe kunne maeke- En dan moete m en j'ook nog zegge, da m'en weinig achter- ankiek g'aod a waere m'op ons Wal- chersch gekleed. Je begriept, ,mit dat er van ier wel is pleziertreinen nae toe rie, kenne ze de Zeeuwsche dracht wel een bitje. Wat is da spietig, Jan, da julder noe net in Middelburg geweest bin, toen wulder nie tuus waere. Affijn, we waere toch blie, dat julder d'er ook is uuge- loope bin, a was 't dan mer een reisje nae Domburg. En jie erregert j'en eige d'er nog mer aoltied an, dat de vrou- welier.gen zoo weinig an op strange. Oor is ier, Jan, a zou je da.e noe nog zö tegen apostele, 't ellept je niks, wan 't is de mode en dae kü je nie tegen vechte. En as 't een stuitje mode is, dan loopt 't nie mir in de gaoten en dan öort d'eerbaereid ook nie mi gekwetst. Mè da spreekt, jie ziet op Poeldurp ook nie vee, je bin niks gewend. En dat moe 'k ook zegge van die snotneuzen van joengers daer op dien diek,. k G'loove da beter geweest was, da je ze weggestierd ao. Da je tegen de mode nie vechte kan, ebbe z'op de sienode van de griffermeer- de kerreken ook begrepe en daerom ze mè geen drukte gemaekt over 't kor te aer van de vrouweliengen. t Is noe uugemaekt, dat een vrommes mi kort aer nè zoo goed griffermeerd kan zien as een mi lank aer. J'ao 't ook over de droogte. Mer as 't in Zeeland erreg is, bie Nijmegen is 't na Mei heeft bewogen tot de afgifte van 255, naar verdachte zeide voor schat- tings- en formulierkosten. Eisch: vrijspraak, gezien mede de te-f genstrijdigheid in de getuigenverklarin-j gen. C. V., 32 jaar, arbeider te Hoek, was óp 13 Juni 1933 door den Kantonrechter te Ter Neuzen veroordeeld tot 15 of 15 dagen hechtenis wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet te Sas van Gent op 6 Juni 1933, De verdachte en de ambtenaar van het Openbaar-Ministerie waren in hoo ger beroep gekomen. Eisch: bevestiging van het vonnis. TE KOOP AANBIEDEN VAN VALSCHE RENTEZEGELS. In het begin van de maand Juli j.l. werden door de politie te Vlissingen een tweetal personen uit Rotterdam, aange houden ten huize van een ingezetene te Vlissingen, die z.g.n. een afspraak had den gemaakt tot levering van een groot aantal Nederlandsche rentezegels van 60 cent per stuk en die ze ver beneden de werkelijke waarde wenschten te verkoo- pen. De politie greep in op het oogen- blik dat de aflevering plaats vond en nam 10.000 rentezegels in beslag, welke bovendien vervalscht bleken te zijn. Te vens bleek dat zij te Rotterdam in een drukkerij waren vervaardigd. Ook te Rotterdam was gebleken dat dergelijke zegels in omloop waren en waren er ook reeds in beslag genomen. De Rotterdamsche politie werd gewaar schuwd en deed deze een inval in de be wuste drukkerij, alwaar de politie on nog vee erreger öor mit die losse grond. Jae, mit die droogte is de waeterlei- dienge een zegen en t is mè jammer, dat d'anslutienge bie julder zö diere is. Mer apperepo, jie begriep nie, dat t waeter bie julder nie over de meter gaet. Da vind ik juust êel goed, wan noe oeve de gröote erreme uusouwens nie zunig te wezen mi 't waeter. Je za me toch wè toe moete stemme, dat de beweuners van groote uzen mi wei nig guus beter kunne betaele. 'k Dienke da ze bie julder zoo rekene: 't waeter voo gebruuk en om te wasschen vrie, mer om te schrobben en te schuren flienk betaele. Jao 't ook nog over 't mond- en klauwzeer- Jae, je moe kompassie mit de beesten, mer ook mit de boeren, Jan, warf noe d'er toch a zoovee uut de beuterkurf betaeld moet öore.^ gaen ze noe nog meer achteruut. J'ao 't ook nog over da voeren mi bollen, die je van liezaedkoeken kun maeken. Da's goed werk, Jan. 'k E t ook aoltied gedae, wan 'k' zei, a je t doet kü j'errem öore, mer a je 't nie doet vererrem je. 't Is zeker, da j er voo be taeld öort, a je zurregt, da je beesten in ulder vleis bluve. Mè je steekt er vee tied in en 't is zaeke da je j'en anden goed wascht mi liesol, wan da sliem is vrêed vergiftig. Wat è'k dae van stae kieke, dat in Goes d'ouwe menschen gin uustapje wilde maeken. Noe, bie ons waere ze wè wiesder. t Was leutig om die ou wen tjes te zie rien. 'k Was vooraol ja- loersch op de menschen, die ulder oto daevoor ebbe wille geve- 't Eit ulder vanself nog geld gekost op den öop toe, mè ze bin d'er toch rieker deu g'öoore. Je begriep me wè, Jan. Je za wè gelezen dat de sienode van de griffermeerde kerreken b|eslo- ten eit om vrieëid te geven om in de kerreken nog meer gezangen te laete ziengen as dat er noe achter de salle- men stae. Ze wille mit der tied meegae en da's te priezen. Joen, joen, wa zouwe domenie de Cock en meneer Crucq, de koolandelaer uut de Seisstraete stae kieke, as ze dat is konde wete. Wa gienge z'aolebei in ulder tied tegen de gezangen te keer. Noe, meneer Kuiper moch t'er ook niks van öor. An de geveer 25.000 valsche rentezegels in be slag nam, terwijl het cliché werd gevon den bij een dienstbode, werkzaam in een ziekenhuis te Rotterdam. De politie te Rotterdam ging tevens tot arrestatie van de beide patroons der drukkerij over. Gisteren werd deze zaak voor wat be treft de aflevering van de 10.000 zegels te Vlissingen, voor de rechtbank te Mid delburg behandeld. Als verdacht van omstreeks de maand Juli 1933 te Vlissingen, althans binnen het Arrondissement Middelburg opzette lijk valsche althans vervalschte of we derrechtelijk vervaardigde rentezegels van 60 cent te koop te hebben aange boden aan zekeren A. Botting, hadden zich te verantwoorden D. C. R., 40 jaar, helderziend raadgever, en W. P. de S., 31 jaar, zonder beroep, beiden wo nende te Rotterdam, thans in voorarrest te Middelburg. In deze zaak werden een 4-tal getui gen gehoord, terwijl als verdediger van verdachte S. optrad mr. Vogelvanger, advocaat te Middelburg. De eerste verdachte S. verklaarde bij zijn ondervraging door den President, dat hij inderdaad de bezitter is geweest van de door de politie te Vlissingen bij hem en zijn medeverdachte in beslag genomen 10.000 Nederlandsche rente zegels. De getuige Botting te Vlissingen, ver klaarde dat verdachte R. destijds bij hem is gekomen, zeggende dat hij Belg was, en deze bood hem 10.000 rentezegels te koop aan, vertegenwoordigende een waarde van 6000, die hij van R. voor 3500 kon koopen. Er is daarover tus- fc». - 1V w V.id kerkeraeden za noe de beslissienge zien, of t'er gezangen gezoengen öore, of nie. Nae mien meenienge zü z'in Mid delburg wel êel voorzichtig moete zien mi gezangen, wan de groote nieuwe ker- reke in de Segeerstraete kon wel is te klein öore, as z'er mee deu gae, wan dae bin nog êel wa griffermeerde, die geen „liedjes" in kerreke wille zienge. En noe nog is êel wat anders. Je weet wè, dat Endrik mien een êeleboel over den Volkenbond verteld eit- Bè noe, die joen kwam van de weke mit een boekje, dae 't een en ander over dien bond in stieng. Mè bovendien stienge dae nog vee van die kleine veraeltjes en vaesjes in, wae deur da je noe is pus sies den oorlog kon leere kenne in aol z'n verschrikkelijkeid. 't Is eigelijk mer een boekje voo de schoolguus en 't bin daerom mè van die eenvoudige veraeltjes, mè 'k zou zegge daerom voor ons juust nè goed. Endrik eit er uu voogeleze. Jikkemien kreeg 't waeter in d'er oogen en ik moch ook nae buten kieke. 't Is een vrêed mooi boekje, Jan. Je moet 't ook is zien te lezen, 'k Dienke, dat den bo venmeester bie julder ook wè zoo'n boekje eit. Mè noe zou 'k werentig nog vergete te schrieven, dat 't boekje êet: Jeugd en vrede en de schriever is Pos- ma. En noe da'k nog a vee in da boekje gelezen kan 'k die tocht van dien Balbao mit aol die vliegmassienen nie mooi vinde. Voo mien beteekende 't niks anders dan om te laete zie, da ze klaer bin voo den öorelog. En wat is noe 't gevolg? Da Frankriek en Ienge- land zegge: En wulder gaen ons klaer maeke. Wae moet 't toch nae toe. 'k Bin toch nog blie, dat dien Balbao nie over Zenaeve gevlogen is: de bespot- tienge ao aol te groot geweest. En as t'er nog vee bie komme, die net as um durreve zegge, da ze 't as een belöo- nienge beschouwe as ulder leven ge eischt öort, wie durreft t'er dan nog van vrede proffeteere. 'k Moet uuschee. Aolebei de groete- nisse van ons aolebei. Je goeie vriend. Jewannes,

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6