VERKEERSWEZEN P. T. T. BIOSCOPEN. LAATSTE BERICHTEN. ONDERWIJS. KERKNIEUWS. LEGER EN VLOOT. BUITENLAND. Algemeen Overzicht, MARKTBERICHTEN. IDVIiTENTIEN. MIDDELBURG GOES NATIONAAL HULDEBETOON AAN ONZE KONINGIN. REDE VAN DE KONINGIN. AFLOOP VERKNOPINGEN. if, onwillekeurig aan Lagendaal, want naar we vernemen zal de lange Rotterdam mer als centervoor in zijn ploeg wor den opgesteld, doch ook naast hem too- nen ons de raambiljetten namen met 'n alleszins goede voetbalreputatie. Wij durven dan ook een bezoek aan het Nadorst gerust aanbevelen, te meer omdat velen die het Hollandsche „ka non" slechts van hooren zeggen of uit sportverslagen hebben leeren kennen, nu dit in levenden lijve kunnen zien voetballen. Zeer zeker is de lange Xerxes-man de productiefste internatio nalen midvoor-speler van de laatste ja ren- Men denke slechts even terug aan zijn geweldige doelpunten tegen de Franschen in het Stade de Colombes te Parijs en de ontmoeting tegen de Belgen op Deurne. Ook deze week, Dinsdag scheen hij nog over dezelfde schotvaardighqid te gen de Engelsche Corinthians te Heem stede te beschikken, want niet minder /dan vier van de zes doelpunten kwamen van zijn voet. De Engelsche amateurs verloren met 62 van de Ned. Zwalu wen. Ook komt bij de blauw-witten uit de ex-Go-Aheadman Remeijer. een zeer verdienstelijk clubspeler, terwijl West- dijk, de beide v. d. Broek's en Frenck zich ook vaak onderscheiden hebben. We zijn benieuwd hoe Middelburg zich bij haar gasten zal aanpassen, want hoewel de reis van Zondag j.l, naar Gou da, waar ze Olympia bekampten, in een magere overwinning eindigde, schonk deze victorie toch geen voldoende be vrediging, zoo we hier en daar verna men. Nu Xerxes op bezoek is en velen deze gelegenheid ter hand zullen nemen om deze blauwbroeken bezig te zien, dient Middelburg er zeker rekening mede te houden, dat zij haar aanhang niet mag teleurstellen. De heer J. W. van Dartelen uit Haarlem, heeft naar de Msb. meldt te Oost Souburg een simultaan-voor- stelling gegeven. Hij speelde 33 partij en. won er 23, maakte er 3 remise en verloor er 7. Verplaatst de telefoniste le klasse bij den Interlocalen dienst S. C. Bliek van het telefoonkantoor te Breda naar hel post en telegraafkantoor te Roosen daal, voorheen werkzaam op het post en telegraafkantoor te Middelburg. ELECTRO. Lachende erfgenamen. De Wonderdoener. (-T-) De Duitsche Rijn is en blijft toch maar de Rijn der Rijnen. Van de Zwit- sersche weet de gemiddelde Nederlan der niet veel meer dan het op school geleerde; van de Hollandsche dat hij bij Spijk (neen, niet bij Lobith D.D. en H.H. onderwijzeressen en onderwij zers!) in ons land komt, en in plaats van als een stroom van zijn standing past, langs zijn boorden rustig Noordzee- waarts te vloeien, zich herhaaldelijk vertakt pn dito zijn naam ontrouw wordt. Dan der Rhein, zoo tusschen Rüdes- heim en Königswinter! Dorado voor natuurschoon-, politiek-, sage-, wijn- en elkander minnenden; de laatste bij voorkeur in-de maneschijn. Der Rhein, met zijn burchten en druiventerrassen erlangs, zijn Loreley's er aan, erop, erin! en zijn Rheinlander, van oubollige Lustigkeit, door alle en tente bezettingen, regimes en revolu ties heen! Heinz Rühmann is zoo eene, de kelders vol Heimers en Sekten, het het hart en de mond vol van Lientje Deyers. Heinz wordt per gramofoon- plaat door zijn oom-erflater benoemd tot opvolger eener prima Riidesheimer wijnzaak, mits hij zich onthoude vier weken lang van iederen druppel druivensaps en gerstennats. Lientje, dochter van den grootsten concurrent stroomafwaarts de bocht om, Assmanns- hausen! Dan: de verwanten: jaloersche mede-erfg.enamen, met doorzichtelijke trucjes Heinz aan het drinken te krij gen! Heinz ontvlucht Rhein en, funk'len- den Wein, Lientje, in een dier vele sym pathieke „Waldesrühe" in- Duitschland zoo rijk gezaaid. Hij ontvlucht echter niet zichzelve, en zet de flesch aan de lippen binnentermijns. Ter oplossing diverser verwikkelingen, en ter op luchting verscheidener spanningen. De oom bleek bij de opening van het tweede testament een goed wereld- en wijs menschenkenner! Een bezetting behalve Heinz en Lien Max Adalbert. Julius Falkenstein, (pracht notaris!) Ida Wüstü Héél veel Rijn, vele /opnamen dier schoone na tuur, Rijnsche geest, Rijnsch feest, Rijn- sche zwier. Om Heijnweh' zum Rhein te krijgen! De W onder doener verricht in derdaad wonderbaarlijke genezingen, alleen door de geloofskracht van zijn ge bed. Geeft kreupelen en lammen den Plotseling gister te München over leden. gang terug, brengt een stelletje geboef te met ongunstige aanschijnen, onge merkt tot inkeer en beterschap. Sterke tendenz. sterk sober spel van de knappe actrice Sylvia Sydney, van Chester Morris e.a. DE LANDBOUWBIOSCOOP. Met een neuslengte. Naar wij meenen, is dit de eerste film, waarin Siegfried Arno de hoofdrol ver vult, in elk geval, als uitgesproken hoofdpersoon op den voorgrond treedt. En dit zij er dadelijk bijgevoegd, dit debuut moet schitterend geslaagd ge noemd worden. Ongetwiifeld is mede oorzaak, dat de rol wel bijzonder voor dezen filmartist geschikt is en wij ver moeden dan ook, dat het scenario spe ciaal voor hem geschreven is. Ook nu is Arno de jongen, die beurte lings mede-gevoel en den lachlust op wekt. In het begin van de geschiedenis is hij een arme courantenbezorger, die door een lief meisje, door een samen loop van omstandigheden, voor een be roemden wielrenner wordt aangezien, 't Meisje, dochter van een oortierster, geeft zich, om niet teveel bij haar be roemde kennis achter te staan, voor een bekende danseres uit. Het paar leeft, zij het onder duizend zorgen, bang, dat de één van den ander de ware indentiteit ontdekken zal, eenigen tijd gelukkig. Dan dreigt de catastrophe, als 't meisje beslist de laatste ronden van den zes- daagschen dien haar minnaar wel zal winnen, bij te wonen. Toevallig krijgt de beroemde renner dat oogenblik 'n on geluk, en Siegfried, zijn vriend maakt zich met zwachtsels en verband onher kenbaar. valt voor den beroemden ren ner in en weet inderdaad „met 'n neus lengte" den 6-daagschen te winnen. Het publiek is dol van enthousiasme, maar terwijl Siegfried zich achter de cabine van de camoufleerende zwachtsels ont doet, neemt de beroemde renner zelf de hulde in ontvangst. Allen 't lieve meis je heeft enkel oog voor Siegfried, zelfs al ontdekte zij, dat hij in werkelijkheid de beroemde renner niet is. Nu kan immers ook zij haar masker laten vallen! Een zeer geestige en spannende film ook met fijn, ontroerend spel. Ook „het meisje", Lucie Englisch, is buitenge woon goed in haar rol. In het Amsterdamsche Stadion Rede van de Koningin. AMSTERDAM. Het hedenmiddag plaats gehad hebbend huldebetoon aan Hare Majesteit de Koningin, waartoe Amsterdam als hoofdstad, ter gelegen heid van het 35-jarig regeeringsjubileum onzer Landsvrouwe, het initiatief geno men had, maar hetwelk overigens een volkomen nationaal karakter droeg, heeft het peil mogen bereiken van een groote en grootsche manifestatie door het Nederlandsche volk. Behalve de Koningin was ook de Ko ningin-Moeder, ondanks het feit, dat zij slecht ter been is, per auto van Soest- dijk gekomen, om in de Koninklijke loge een gedeelte van het programma bij te wonen. Er was groote belangstelling, o.a. was de minister-president dr. H. Colijn met tal van ministers, gezanten, kerkelijke hoogwaardigheidsbekleeders, commis sarissen der Koningin uit verschillende provincies, vertegenwoordigers van Eerste en Tweede Kamer, van den Raad van State, de hoogste militaire autori teiten en andere voorname persoonlijk heden. Het voor verschillende hooge ambtsdragers gereserveerde gedeelte was overigens ingenomen door eenige honderden burgemeesters uit steden en dorpen, allen met ambtsketen. En ver der was het Stadion één deinende mas sa van belangstellenden uit stad en land. Nadat de zangers het „Wees gegroet met jubeltonen" het Kroningslied van 1898, hadden ten gehoore gebracht, heeft ds. A. G. H. van H o o g e n- h u y z e, Voorzitter van de Commissie van Advies, staande op een ter linker zijde van de Landsvrouwe opgestelden katheder, Hare Majesteit toegesproken, en van Nederlands trouw en dankbaar heid getuigd, De Koningin heeft op deze huldigings toespraak als volgt geantwoord: Mijnheer de Voorzitter, Het is mijn wensch persoonlijk Neerlands Jóngeren, die de voorbe reiding van deze grootsche en in drukwekkende betooging op rich namen, en allen die zich opmaakten daaraan deel te nemen, mijn hart- grondigen dank te betuigen voor dit blijk van hun aanhankelijkheid en trouw, nu ik 35 jaren zoo nauw aan mijn Volk verbonden ben geweest. Hierbij gedenk ik ook de talloos velen, die deze ure uit de verte met ons medeleven, zoo in het Vaderland als in Nederland onder de keerkrin gen, en breng hen daarvoor mijn bij zondere erkentelijkheid. Als ik op dit tijdperk terugzie, dan is het met een hart vol dankbaarheid voor al het schoone en goede, dat ik van mijn Volk heb mogen onder vinden, dan word ik steeds opnieuw getroffen door de bewijzen van ver knochtheid en den steun mij, niet het minst in moeilijke en zorgvolle dagen ten deel gevallen en welke ik thans, in deze ure, andermaal op ondubbelzinnige wijze ondervind. Pogen mijn plicht te vervullen tegenover het Vaderland is mij in donkere tijden meer dan ooit een voorrecht en bron van blijdschap, waar ik mij gedragen weet door Uwe trouw en medeleven. De Nationale gedachte bindt ons hier allen te zamen. Wij willen ons zelf zijn en blijven. Wij willen voortbouwen op de grondslagen door onze Vaderen ge legd, Ons bewust van onze roeping tegenover ons zelf en in het groote gezin der Volkeren. Wij willen putten uit de schatten ons door een groot Voorgeslacht na gelaten, overtuigd daarin te allen tijde overvloedig te vinden hetgeen wij behoeven om met taaie volhar ding en zich steeds weer vernieu wende kracht te streven naar de aan passing bij gewijzigde wereldomstan digheden, welke onder Gods zegen ons weer een gelukkige toekomst brengen kan. Ik bid God om wijsheid en sterkte om U in den tijd die vóór ons ligt vastberaden daarin voor te gaan. Mij thans in het bijzonder rich tend tot de Jongeren wensch ik tot hen een woord van oprechte waar deering te spreken voor den ijver en de voortvarendheid welke zij heb ben aan den dag gelegd bij de voor bereiding van deze voor mij onver getelijke ure en voor hun trouw en toewijding aan mij en mijn Huis, Een schoone toekomst zij voor hen weg gelegd indien zij langs de beproefde wegen, zooeven door mij aangeduid, straks hunne krachten gaan wijden aan den opbouw van het tijdperk dat voor ons ligt. Waar zij in de groote figuren die Nederland heeft voortgebracht de idealen verper soonlijkt zien welke ook zij nastre ven, zullen zij er krachtig toe kunnen bijdragen het schoonste uit onze historie in heden en toekomst te doen voortleven in zich steeds ver- nieuwenden en verjongenden vorm. Ten besluite richt ik mij tot U allen, ouderen en jongeren te zamen, ja tot de bevolking van geheel het Rijk, om als één en ondeelbaar Volk de handen ineen te slaan teneinde eendrachtig samen te werken om dezen zorgvollen tijd te boven te komen. Als van zelf gaat ons aller blik naar onze fiere driekleur, symbool van ons willen en kunnen, zinnebeeld bovenal van ons dierbaar Vaderland. Zij waaie steeds over de Wereld zeeën tot in de verste landen en doe daar kond van onze eendracht en onze wilskracht. Leve het Vaderland. HOEZEE Hierna zongen allen liet Wilhelmus en vervolgens vonden het ruiterdefilé en het défilé van vijf en veertig duizend personen plaats. Zoo ging het programma voort. De middag was reeds verleden ge worden en nog was het programma niet geëindigd! Nóg zouden te laat om daarvan nog verslag te geven de dui zend zangers en zangeressen zich weer doen hooren, met liederen van Vale rius. Dan zou het „Wilhelmus" volgen en tenslotte de triomftocht van de Ko ninklijke familie door de onafgebroken haag van defileerenden jen langs de duizendkoppige menigte naar het Pa leis. Is er mooier en waardiger slot denkbaar voor een Koninklijk bezoek, dat aan het Regeeringsjubileum der Landsvrouwe zijn bijzonder karakter ontleende? NIET MOLENWATER DOCH MARKT. Naar wij vernemen besloot het be stuur van het Middelburgsch Muziek korps de tegen Woensdag a.s. aangekon digde muziekuitvoering dit maal niet op het Molenwater, doch op de Markt te doen plaats hebben en dat wel voor het Stadhuis dat dien avond ook weer zal worden belicht. KORTGENE. In den raad der gemeente Kort- g e n e werd gister een schrijven mede gedeeld, waarin de heer L, J, Dorst om gezondheidsredenen als wethouder be dankt. In zijn plaats werd benoemd met 5 st. de heer M. J. de Looff, die de be noeming aannam. Vrijdagavond is op den weg van Den Bosch naar St. Michielsgestel een vrachtauto, tengevolge van slippen tegen een boom gereden. De auto kan telde. De 17-jarige F. van L. die naast den chauffeur zat, en die uit de auto wilde springen, raakte bekneld. De jon gen was op slag dood. De chauffeur be kwam geen letsel. De heer C. Boeij, vroeger te O v e- z a n d, thans korporaal bij de militaire politie te Vlissingen, slaagde te Amster dam voor het politiediploma. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het machinistendiploma A de heer J. Ploegaert, leerling van den machinisten cursus der Ambachtsschool te Mid delburg. j Inspecteur lichamelijke opvoeding. De minister van O.. K. en W. heeft van 29 Aug. af met de waarneming van de betrekking van inspecteur van de licha melijke opvoeding in de eerste inspec tie belast den inspecteur in de tweede inspectie, wonende te 's-Gravenhage. (St- crt.) Vrijdagnamiddag is naar het Han delsblad meldt, vrij onverwachts over leden ds. H. L. Boerlijst, predikant bij de Evangelisch-Luthersche Kerk te Amsterdam-Zuid. Ds. Boerlijst was in 1884 geboren. Sinds 1923 stond hij te Amsterdam. Vergund om naar Nederland terug te keeren aan den officier-vlieger der 2de kl. M. Vaarzon Morel en aan dén luit. ter zee 1ste kl. C. Meijer. De toestand van Cuba, Uit Havanna wordt gemeld, dat de Cubaansche junta het hotel National, waarin zich ongeveer 500 afgezette Cu baansche officieren hadden vereenigd, ter beraadslaging over het aanbod der regeering, hen weer in dienst te stel len, door troepen met machinegeweren heeft laten omsingelen. Deze maatregel schijnt te hebben plaats gehad uit vrees, dat de officieren een contra-revolutie wilden organiseeren. Intusschen hebben 200 Cubaansche officieren een verklaring gepubliceerd dat zij de juntaregeering niet erkennen, doch de regeering van president de Cespedes steunen. De officieren weige ren voorloopig dienst te doen. Koning Feisal van Irak, Zooals we gister reeds meldden is Koning Feisal van Irak te Bern tenge volge van een hartaandoening overle den. Koning Feisal werd in 1887 geboren als derde zoon van den Arabischen koopman Hussein, die zich tijdens den oorlog van Turkije losmaakte en door de Engelschen tot koning van Mekka werd uitgeroepen. Tot het voorjaar 1916 behoorde hij tot den staf van den Turkschen opper bevelhebber, Dj.emal Pacha, in Syrië, doch vluchtte1 naar Mekka, toen Hus sein daar het vaandel van den opstand ontrolde. Hij werd toen de militaire opperbe velhebber van de Arabische hulptroe pen van Engeland, trok aan het hoofd daarvan in 1918 Damascus binnen en liet zich daar tot koning van Syrië uit roepen. Intusschen kwam Syrië in Fransche handen. De Franschen trokken onder generaal Gouraud in den zomer 1920 op en verjoegen Feisal uit Damascus. Feisal begaf zich nu over Palestina naar Londen. Engeland had juist te kampen met den opstand in Mesopotamië (Irak). Zoo werd Feisal in het voorjaar 1921 naar Bagdad gebracht, waar hem de EngeL- sche oppercommissaris, sir Percy Cox, plechtig ontving en verder er voor zórg de, dat Feisal tot koning van Irak werd uitgeroepen. Bij een volksstemming, waarbij 96 pet. der volking voor hem gestemd zou hebben, werd deze ko ningskeuze bevestigd. Verschillende bezoeken aan Europa heeft koning Feisal nog gebracht. Zoo als men zich herinneren zal, vertoefde hij nog niet zoo heel lang geleden ook in ons land. Emir Ghazi, de 21-jarige zoon van wij len koning Feisal, is tot koning van Irak gekroond. De nieuwe vereenigde Iersche partij. Generaal O'Duffy is gekozen tot lei der van de nieuwe vereenigde Iersche partij, die Vrijdag door de aaneenslui ting van de drie oppositiepartijen, de finitief gesticht werd. Generaal O'Duf fy heeft een manifest gepubliceerd. De vereenigde Iersche partij streeft naar de vrijwillige hereeniging van de Iersche staat, d.w.z. van den Ierschen Vrijstaat en Ulster. Zij eischt verder het recht van zelf bestemming voor het Iersche volk, om zijn eigen grondwet te maken, op en wenscht een einde te maken aan de po litieke tegenstellingen en vijandelijk heden, die het gevolg zijn van de Ën- gelsch-Iersche oorlog en die aanleiding gegeven hebben tot binnenlandsche on- eenigheid. DUITSCHLAND. Emigratie der Joden. Sinds Maart hebben 20.000 Joden zich bij het Duit sche Palestinabureau aangemeld, ten einde naar dit land te emigreeren. Daar in October a.s. de contracten van vele Joden zullen afloopen, verwacht men een toenemende vraag naar emigratie certificaten voor Palestina: Nabij Kiewse zijn twee vliegtuigen met elkaar in botsing geweest. De vier inzittenden werden gedood. Voorts is Woensdag op het vliegter rein te Thorn een 29-jarige luitenant vlieger om het leven gekomen. Geweldige brand. Door een gewel dige brand in het stadje Dagda in Oost Letland is het geheele centrum van de stad verwoest- Ruim 50 gebouwen wer den in de asch gelegd. Het vuur was ontstaan door de ont ploffing van een ventilatie-apparaat in een apotheek. Tal van gezinnen zijn dakloos. SPANJE. Kabinetscrisis. De regeering Aza- na heeft Vrijdagmiddag den president der republiek haar entslag ingediend, dat door Zamora onmiddellijk werd aan vaard, De president heeft reeds onder handelingen over de vorming van een nieuw kabinet aangeknoopt. VER. STATEN. De slaapziekte. De slaapziekte in St. Louis heeft tot dusver 98 dooden geëischt. 650 personen zijn nog lijden de. Bovendien worden uit andere dee- len van de Ver. Staten nieuwe ziekte gevallen en slachtoffers gemeld. BRAZILIË. Muiterij. In de Braziliaansche staat Rio Grande do Sul hebben deelen van het leger, onder leiding van onder-of ficieren, gemuit. Het gelukte echter de muiterij onmiddellijk te onderdrukken. De regeering verklaart dat er geen aanleiding voor ongerustheid bestaat. Notaris Blaupot ten Cate heeft Donderdag in „Mercurius" publiek ver kocht: Woonhuis met tuin te Middelburg Noordsingel R 56. Kooper C, Geensen, alhier voor 3500. Woonhuis met tuin te Middelburg Noordweg S 222. Kooper B. M. Bakker alhier q.q. voor 3500. Notaris Blaupot ten Cate heeft Vrijdag in café Westdorp te Seroos- kerke publiek verkocht: Huis en weiland aldaar aan den Mo lenweg groot 36 a. 7 c.a. of 275 R. Koo per C. de Voogd Cz. Jr., aldaar voor 960.—. 60 a. 21 c.a. of 1 G. 160 R, bouwland aldaar aan het Molenpad. Kooper J. Bek te Heinkenszand voor 725. Middelburg, 9 September. Op de veiling deden: Pruimen: Reine Vic toria 220 c.; gele 710 c.; roode 5 11 c.; Reine Claude 17 c.; Bramen 10 11 c.; Tomaten 26 c.; Frankenthaler 28—31 c.; Black Aliance 37 c.; Emlie Royale 30 c.; Blauwe Druiven 2728 c.; alles per kg. Netmeloenen 319 c.; Suikermeloe nen 1722 c.; Ananas Meloenen 18,5 25 c,; Perziken 18 c.; Vijgen 1 c. alles per stuk. Getrouwd: M. H. ESSER en J. H. VAN PUFFELEN die, mede namens wederzijdsche familie, hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling vóór en bij hun huwelijk ondervon den. Middelburg, 8-9-'33. Heden overleed, door een noodlottig toeval, onze ge liefde Moeder, Mej. de Wed. A. VAN LOO, geboren Wolders, in den leeftijd van 43 jaren. GERRIT VAN LOO. NEELTJE VAN LOO. Middelburg, 8 Sept. 1933. Giststraat 177.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2