ook wat moois kapitein saxon. BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT. VAN DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1933. No. 211* HET NEDERLANDSCHE FASCISME VAN Ir. A. A. MUSSERT. Oorspronkelijk verhaal door Alweer een pan vernield! De heele "bodem vol met krassennu zal de melk nog gauwer aanbranden! Bedenk wel, voordat Uw vaatwerk bederft, dat men met VIM alles Veilig en toch grondig reinigen kan. LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ n.V., VLAARDINGEN MIDDELBURG. groote bus slechts 37| ets. Wat Je microscoop toont Bewijst dit niet hoezeer VIM andere poets- en schuur, middelen overtreft? VIM, in de practische strooibus, is overal verkrijgbaar. Gewone bus slechts 20 cts.» i. Inleiding. In velerlei kringen hoort men tegen woordig, wanneer de politiek op het taniit komt, menschen van vrijzmmg-li- berSe geesteshouding zeggen: „nu ja, zoon beetje fascistisch zijn we tegen- woordig allemaal- Zij bedoelen dan in een zeer algemeenen, men mag gerust zeggen zeer vagen zin, dat ze voor flink en doortastend optreden zijn, dat de overheid gerespecteerd moet worden en dat men zich maar eens wat minder moet gaan storen aan het geje remieer van allerhande bonden, en zoo. Wij gelooven echter, niet ver van de waarheid af te zijn, als we hier stellen dat het overgroote meerendeel hunner, waarbij men zulk een „salon-sympathie" voor het fascisme constateert, deerlijk in het nauw gedreven zou zijn, als men hen vroeg wat dat fascisme nu eigen lijk is en wil, hoe 't programma van de aanhangers van het Nederlandsche fascisme luidt, en zoo voorts. Tenzij dan, dat men met eenige algemeenheden ge noegen zou nemen, als dat die lieden bruine of zwarte hemden dragen, met bezems of hakenkruisen werken, en meer van dat belangrijks. Q Nu valt d«@niet te verwonderen. Want de Nederlandsche splijtzwam werkt ook hier en zij vertoont den be langstellenden ;een verwarrend bont beeld, dat aan een kaleidoscoop doet denken, ook in dézen zin: dat telken male de situatie weer verandert. Eerlijk gezegd: wij hebben het ook niet heelemaal precies kunnen bijhou den. Daar zijn dan de mannen van de Bezem-fascisten als wij ons niet ver gissen de Baarsianen en dan zijn er de Haighton-fascisten, en de Adalbert- Smitters en de Albert-Van-Waterlan ders, alias De Joode-s, (mar omdat deze variëteit wèl anti-semitisch was koos Albert de Joode een „alias"en dan meenen we ons uit de verkiezings dagen te herinneren, dat de een of an dere dr. Van der Mijle óók zoo min-of- meer fascistisch getint was, terwijl men niet recht weet of mr. dr. Westermann, tot voor kort lid van de Liberale Staats partij en thans op z'n eentje onder ge neraal Snijders' vlag als nationale-her- steller de Tweede Kamer binnengezeild, eigenlijk toch óók geen fascist is.... En dan vergeten we nog dien ridder zonder vrees of blaam, doch met sterk Duitsch-nazistische sympathiën, meneer van Rappard! Waarlijk, dat beeld is niet bepaald verheffend zoomin als het optreden van onderscheidenen uit deze groepen, in woord en geschrifte, geschikt is om hooge verwachtingen te koesteren, of zelfs maar om meer dan een zeer op pervlakkige en kortstondige belangstel ling te wekken. Dan is er nog een fascisme in Neder land: de Nationaal-Socialistische Bewe ging, waarvan ir. A. A- Mussert, hoofd ingenieur van den Provincialen Water staat in Utrecht, de algemeene leider is. Wij kunnen ons natuurlijk vergissen, maar het lijkt ons zoo toe, dat dit de belangrijkste figuur in het hedendaag- sche Nederlandsche fascisme is. Een man wiens integriteit in elk ge val boven verdenking is; een sterke persoonlijkheid, een nuchter man die in het maatschappelijk leven niet een G. P, BAKKER. 30.) Ze doorzochten de onderverdieping en de bijgebouwtjes, zonder iets bijzonders te ontdekken. In de keuken werden ze opgewacht door Annette. „Goeden morgen, kapitein", zei ze vroolijk, „en daar heb je warempel Jörgen ook". „Hoe gaat het met jou sinds de her tog...." „Goed", zei Jörgen eenigszins stroef, maar toen de luitenant zich omwendde, sc "dde hij even grijnslachend met het °°Aiiln "chting van zijn meerdere. „Allemachtig, wat een rook", bromde eze, maar onverwachts draaide hij zich weer om. Echter te laat om het stille spel van zijn wachtmeester te kunnen bewonderen. Maar met groote belangstelling keek hij naar het knappe, donkere dienst meisje, dat bij de tafel zat mosterd te malen. Op haar schoot draaide ze on verschillig een ronde steenen kom rond met ®.en groote ijzeren kogel er in. "fUe„ n W?" vroeg hij. i ",ize luidde het antwoord en ze keek met haar groote, donkere kijkers den knappen luitenant lachend aan. „Sta op Het slanke, bevallige boerenmeisje in haar rood keurjs, witte mouwen en zwarte rok voldeed aan de uitnoodirfinis „Volg mij". J<j| fantast of mislukking was, maar door zijn uitstekende ingenieurstalenten zich een eervolle positie in de samenleving verwierf. Het kan niet anders of 't moet de moeite waard zijn eens te luis teren, naar wat hij te vertellen heeft, te vernemen, wat hij en zijn partij wen- schen en willen, hoe zij zich de verwe zenlijking van hun idealen denken. Men behoeft daartoe zelf geen fascist te wezen; men kan op bepaalde punten meenen, dat deze lieden er hevig naast zijn. Maar met 'n fascistisch Italië in Zuid-Europa en een dito-Duitschland naast de deur, is het a priori dwaas z'n oogen dicht te doen, te proclameeren, dat het „toch niets is voor ons", en weer in te dutten. 't Kan zeer wel wezen, dat zélfs het Nederlandsche fascisme, van vreemde Jsmetten vrij, niets Ivoor den Nederlandschen aard is. 't Kan óók wel wezen, dat zij, die zoo spreken, zich vergissen, In elk geval; w ij willen eens zien wat het Nederlandsche fascisme van ir- Mus sert zoo al op haar programma heeft. KOPPELING VAN ELECTRISCHE CENTRALES. Men schrijft aan het Hbld.: In de op 30 Augustus j.l. verschenen aflevering van het tijdschrift „Electro- techniek", komt een belangwekkende beschouwing voor over de wenschelijk- heid van koppeling der electrische cen trales in Nederland. Er wordt op gewezen, dat reeds in 1904 de eerste Staatscommissie in zake het electriciteitsvraagstuk in het leven werd geroepen, doch dat eerst thans, bijna 30 jaren later, het door deze com missie gedane voorstel tot instelling van een Electriciteitsraad is verwezen lijkt, welk college echter, blijkens de allerwegen geoefende critiek, in zijn huidige samenstelling geenszins beant woordt aan de verwachtingen, welke men van de instelling van een zoodanig instituut had gekoesterd. In de gedocumenteerde en van uit voerig cijfermateriaal voorziene be schouwingen wordt er voorts op gewe zen, dat in tegenstelling met vrijwel alle andere West-Europeesche landen, Ne derland bijna geen koppellijnen bezit. Op grond van uitvoerige besprekingen worden de volgende conclusies getrok ken: 1. Hoe kleiner het aantal productie eenheden wordt gekozen om een zekere belasting te dekken, hoe grooter dus de eenheden, des te lager de kosten per kw. der geinstalleerde productieeenheid. 2. Hoe grooter de productie-eenhe den worden in verhouding tot een zeker te dekken belasting, des te duurder wordt de totale reserve. 3. Hoe goedkooper de totale reserve, des te eerder kan men overgaan hier aan uitbreiding te geven boven den mi- nimumeisch van een turbine in staande reserve, dus hoe veiliger het productie bedrijf wordt. De beschouwingen, welke hierop in het artikel volgen en die eveneens door verschillende tabellen worden gestaafd leiden tot de slotsom, dat door een doel matige koppeling met behoud nochtans van de zelfstandigheid der tegenwoor dige centrales, niet slechts een groote besparing in aanlegkapitaal kan worden verkregen, doch in twee richtingen de veiligheid der stroomlevering kan wor den verhoogd, namelijk: Jörgen begon te gniffelen. „Annette", zei hij, „de luitenant is niet gek". Maar Annette ging mee. In de jachtweide nam de luitenant weer aan de tafel plaats. „Hoe heet je?" „Lize, kapitein", „Verder". „Glück". „Reeds lang hier?" „Een jaar, als hulp van vrouw Ru- dolf". „Glück, ik geloof dat je mij geluk brengt", zei hij. Ze keek hem aan met groote, verbaasde oogen. „Wanneer is hier de laatste vrouwe lijke gast geweest?" vroeg hij. „Ge woond, bedoel ik". „Eenige dagen geleden is een nichtje van vrouw Annette met haar vrijer ver trokken". „Hoe lang heeft die hier gewoond?" „Een maand ongeveer", „Ik zoek een dame, die gevlucht is en ik geloof dat ik haar heb gevonden. We zullen deze dame meenemen. Laat twee mannen haar bewaken. Maar alle eer bied, geen grapjes. Het is een voorname dame". Lize schudde het zwartgelokte kopje, alsof ze te kennen wou geven, dat de huzarenofficier een slag van den molen gekregen had. „Kapitein", zei ze, „u maakt grapjes. Ik verlang niet naar het leger te gaan". „Je gaat toch". „Kapitein", sprak Annette, „ik ge loof dat u een groote vergissing begaat. Lize werkt hier reeds meer dan een jaar. De knechten kunnen het getuigen". a. grootere reserve in beschikbare productiemiddelen; b. voeding van twee zijden van ver schillende voedinglijnen, welke tot kop pellijnen zijn gepromoveerd. Het artikel sluit daarna met de ont stellende conclusie, dat indien vroegtij dig de koppeling der centrales doelbe wust ter hand was genomen, een bespa ring op de aanlegkosten van de gein stalleerde centrale capaciteit hier te lande van 43 millioen zou zijn verkre gen. Deze cijfers toonen aan, welk groot economisch belang voor ons land er in is gelegen, niet op denzelfden weg te blijven voortgaan en hoe wenschelijk het is, om door meer algemeene rich ting te geven aan de ontwikkeling van de electriciteitsvoorziening van ons land, deze zoo spoedig mogelijk in meer economische banen te leiden. Ongetwijfeld zal dit artikel in wijden kring de aandacht terkken en tot tal van beschouwingen aanleiding geven, waar door het zoo nauw met de economische toekomst van ons land verbonden elec triciteitsvraagstuk meer in den kring der algemeene belangstelling komt, in het bijzonder van de regeering en de volksvertegenwoordiging. Zou daarbij de juistheid van de in het aangehaalde artikel neergelegde opvatting worden bevestigd, dat, evenals in andere lan den, ook hier de doorvoering der kop peling onmisbaar is voor een doeltref fende electrificatie, dan eischt onze volkswelvaart het spoedig nemen van maatregelen, welke daartoe zouden leiden. Het aantal bezoekers der Jaar beurs te Utrecht was over de eerste twee beursdagen 16% pCt. hooger dan dat der eerste twee dagen der najaars- beurs 1932. Utrecht heeft in één seizoen een drietal kermissen kort na elkaar te verwerken gehad, welke alle in rand gemeenten aan de grens van de stad waren opgericht en uitsluitend op be zoek van Utrechtenaren waren inge steld, aldus lezen wij in de Maasbode. Het succesvolle verloop van deze kermissen is voor een comité van actie wederom aanleiding geweest een adres aan den raad te richten, waarin weder invoering der kermis in Utrecht wordt bepleit, De afdeeling Zaandam der S. D.A.P, heeft de vier raadsleden (o.w. de twee wethouders), die voor de bezui nigingsmaatregelen van B. en W. heb ben gestemd, verzocht de mandaten ter beschikking te stellen. De Algemeene Nederlandsche Zui- velbond (F.N.Z.) heeft aan de Tweede Kamer verzocht, aan de lijst der goe deren, welke volgens het ontwerp Om zetbelasting van belasting zijn vrijge steld, te willen toevoegen: boter, kaas, melkpoeder, gecondenseerde melk en caseïne. DE MOTORBOOT KONINGIN EMMA. Tocht naar Zierikzee. Zooals bekend zijn bij de Kon. Mij. de Schelde te Vlissingen voor de pro vincie nog in aanbouw twee motorboo ten geheel gelijk aan de reeds afgelever de Koningin Emma, een dier booten zal bestemd zijn voor den dienst op de „Toch zal ze mee moeten en ik raad u in uw eigen belang, u niet verder met deze zaak te bemoeien. Ik zie al door de vingers, dat...." Rudolf wilde nog iets in het midden brengen. „Mond dicht", luidde het ongeduldige antwoord. „Bewaak die dame goed", sprak hij tot zijn huzaren. „Ik stel je met je hoofd verantwoordelijk". „Een vogeltje vloog in de kooi", neu riede hij thans, beter geluimd. „En nu gaan we naar boven. Waard, eerst nog een beker wijn. We hebben geen haast. De herberg wordt goed be waakt. Er kan geen muis uit". Hij dronk den beker leeg in een lan gen teug, zuchtte van genot en beval: „En nu naar boven". Alle deuren werden geopend. Alle vertrekken onderworpen aan een nauw keurig onderzoek. In Marion's kamer zocht hij heel lang. Hij kreeg zeker den indruk, dat die nog onlangs bewoond was geweest. Was het de lichte geur van lavendel, de ge heime betoovering, welke een mooie jonge vrouw omringt? Geen stuk bleef op zijn plaats. Hij ontdekte niets, maar zei: „Juist, hier heeft ze gewoond". Hij opende de deur van Saxon's ka mer. Deze zat doodkalm in een leuning stoel. Melchior stond naast hem. „Goeden middag, luitenant", sprak Saxon vriendelijk. „Wat is de reden van uw bezoek?" „Wie is u?" vroeg hij. 0 Oosterschelde en daarom heeft men gis teren een proeftocht daarheen met de Koningin Emma gemaakt. Aanvankelijk bleek, dat men nog niet geheel met de boot vertrouwd was en werd een ver keerde manoeuvre gemaakt, maar toen men die vergissing had begrepen, bleek het havenkanaal in Zierikzee voor deze boot geen letsel en is er ook keurig mede achteruit de haven uitgevaren. Het gezelschap keerde buiten om, dus genietende van het indrukwekkende ge zicht op Walcheren's duinen en dijk, naar Vlissingen terug. OFFICIEEL BEZOEK PER KJLM. De Commissaris der Koningin bezoekt Dinsdag 12 September a.s. de gemeen ten Noordgouwe, Duivendijke, Eikerzee, Ellemeet, Renesse, Noordwelle en Serooskerke, (Sch.). Het traject Vlissingen-Haamstede en terug zal door den Commissaris per vliegtuig van de K.L-M. worden afgelegd, VOOR DE WERKLOOZEN. Weder cursussen. De commissie voor vakopleiding, ont wikkeling en ontspanning van werkloo- zen heeft in haar jongste vergadering besloten in den a.s. winter wederom cursussen voor vakopleiding en alge meene ontwikkeling te doen geven. Op het programma staan: vakteekenen voor smeden, bankwerkers, loodgieters enz., bouwkundig en meubelteekenen, „Wie is klonk het antwoord. „Von Lisse, luitenant van de keizer lijke huzaren onder veldmaarschalk Von Pappenheim". „Kapitein Saxon, vroeger van Wallen - stein's ruiters. En dit is wachtmeester Melchior", Jörgen sloeg aan en knikte Melchior vriendelijk toe. „Hoe -lang woont u hier?" vroeg de luitenant. „Zes, zeven dagen". „Dus na den val van Maagdenburg? „Zoo is het inderdaad", antwoordde Saxon rustig. „U was in Maagdenburg?" „Zeker, luitenant", „Mannen, neemt den kapitein gevan gen". De beide huzaren wilden Saxon ieder bij een hand grijpen. Deze was opge staan en door een plotselinge, krachtige beweging van zijn ellebogen, vloog elk der huzaren naar een kant van de ka mer. „Verdomme", zei er een. „Sta op", zei Jörgen tot de andere. „Ja, wij ruiters van Wallenstein. „Mond dicht", beval de luitenant. „Verzet. Wachtmeester roep nog twee mannen". „Geheel onnoodig", sprak Saxon. „Ik wensch alleen behandeld te worden vol gens mijn rang". „U is mijn gevangene!" „Waarom?" „U bekent kapitein Saxon te zijn. U heeft in Mlaagdenburg aan de vijande lijke zijde gevochten. U heeft den strop verdiend. Wachtmeester, knevel hem". (Ingez. Med.) timmeren en meubelmaken, autotech niek en motorenkennis, electriciteits- leer; Nederl- taal, rekenen, Duitsch, Engelsch, machineschrijven en stenogra fie. Aan dieze cursussen kunnen allen deelnemen, die te Middelburg of in de buitengemeenten bij de arbeidsbemid deling als werkloos staan ingeschreven. Deze kunnen zich Maandag 14 en Dins dag 12 September tusschen 9 en 12 en 2 en 4 aanmelden in het militair-hospi taal en dienen dan hun inschrijvings- kaart van de arbeidsbemiddeling mede te brengen. DE STADHUISBELICHTING, Nu nog één maal. Niettegenstaande het v)er gevorderd seizoen was er gisterenavond nog veel belangstelling voor de stadhuisbelich ting. Het mooie Septemberweer werkte daartoe zeker mede. Vermoedelijk zal de belichting volgenden Woensdag voor het laatst in dit seizoen ontstoken wor den, het is dan ook den laatsten Woens dag, dat de winkels tot 10 uur open mo gen zijn. BELANGRIJKE VERBOUWING BIJ VROOM EN DREESMANN. Speciaal inwendig groote ver andering. Hedenmiddag zijn de magazijnen van Vroom en Dreesmann na een belang rijke binnenverbouwing om 2 uur her opend. Aan den buitenkant heeft men er „Luitenant", zei Melchior, „Ik...." „Hebben de officieren van Von Pap penheim het eerewoord afgeschaft?" vroeg Saxon nieuwsgierig. Een glimlach verscheen op de lippen der andere ruiters. Jörgen kreeg een hoestbui. „Wat bedoel je?" ,,U", zei Saxon. „Ik geef u mijn eere woord, dat ik geen poging zal doen te ontvluchten", vervolgde hij, „Boven dien wij tweeën en een heel escadron". De luitenant was geprikkeld, maar hij was een verstandig man.- „In orde. Ik neem uw eerewoord aan", besloot hij, onwillekeurig onder den in druk van de krachtige persoonlijkheid van den avonturier. Beneden gekomen, zadelde Melchior Balder, nam de pistolen uit de halsters, ook van zijn eigen paard en gaf ze aan Rudolf ter bewaring. De luitenant knikte goedkeurend. „Laat den kapitein het zwaard be houden zei hij. „Opzitten", klonk het bevel en de troep stelde zich in beweging. Saxon had in 't geheel niet naar Lize omgekeken. Uit het keukenraam keek een oude4 gebochelde, bijna in lompen gehulde vrouw, het gelaat zwart van roet, het escadron na, „O God! Annette", zei ze, „de huza ren hebben kapitein Saxon en Melchiof meegenomen" en ze viel neer op een stoel, de handen voor haar vuil gelaat gedrukt. i j (Wordt vervolgd.) Gewoon schuurmiddel. Wereldberoemd reiniging*» 50 maal vergroot. Grove middel VIM, 50 ma«! ve^ stukken mineraal zijn groot. De bestanddeelcA de oorzaak van die geven een 6jn en zacht akelige kraeseo en poetsmiddel. Daarom krast schrammen. VIM nooit;

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5