Jy JhMPIRIN ONDERWIJS. KUNST EN WETENSCHAP, RECHTZAKEN. LAATSTE BERICHTEN. GEMENGD NIEUWS. BEURSTHERMOMETEI van Donderdag. BEURS- EN WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 7 September. Het eerste getai is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 101 Jf—101%. Ned. 17 1000-4% 101%—102%. Ned. 31 1000-4 99%—99%. Ned. 33 1000-4 99%—99%. Certiiicaten-3 83%83%. O. Indië 22 dollar 1000-6 94%—94%. O. Indië 26 1000-4% 89%—90. Denemarken Oblig. 1926-5 82%81%. Duitschl- pd. st, 46%43%. Duitschl. 30 1000-5 38%—36%. Zwitserl. Oblig. '24-5 99%—99%. Zwitserl. Staatssp 1927-4% 100%99% Amsterdam 1933-5 99%100. 's-Gravenhage 1929-4% 101%1 Rotterdam 1926-1930-4 92%—92%. Utrecht, prov. ,1929-4% 101—t Berlijn 1925-6% 19% A Houth. Alberts 33- Zeeuws. Hyp. B-5 100%—100% Zeeuws. Hyp. B-4% 981/,98% A Amsterd. Bank 121%120% C Rott. Bankver. 8686% A Tentsche Bank 99 A Pref. Gruyter Zn. A. 118 A Pref. Jurgens A. 86%86 A Ned. Gist- en Spiritusf. 377%—379 A De Schelde N.B. 35% A Ver. Papf. v. Gelder 7272% C Am. Car Foundry 20%19%, C Am. Smelt Ref. 25%—25%. C Farbenind I.G. 72%72%. C U. States St. C. 36%—36%. C North. Am. Cy. 16%—16%. A Born. Sum. H.M. 122%123. A Linde Teves en Stokv. 64%63. A Ned. Wol Mij 94—90- A Singkep Tin M. 8785. A J. C. Japan Ln. 33 A Rotterd. Lloyd 5654%. A S. M. Nederland 56% A Amst. Thee C.M, 50% C Baltimore Ohio 23—23%. A Southern Rlw. 21%21%. C Union Pac. Rr. 86-85; C Int. Nickel Cy. 13%—13%. v A Koloniale Bnk. 59% A N.I. Hbk. 1000 57%—57% C Ned. H. M. 1000 60—60 A Alg. Kunstz. U. 25%—25% A v. Berkels Pat. 17%16% C Calvé-Delft 59%—57 A C. Suiker Mpij. 25%25% A Ned. Ford A.M. 136%—135 A Philips Gem. B. 187%—186%-89% C Unilever 8886%-87% C Anaconda Cop. 11%41%-% C Bethlehem St. 261/226%-% C Kennec Copper 14%14% A A.N.I.E.M.—N.B, 215—212%, C Cities Serv. Cy. 2%2%-2%. A Kon. Petr. Mpij. 179%—178%-79%, C Contin, Oil Cy 12%12%. C Shell Union O.C. 6%6% -6%, A Holl, Amer. Lij nl4% Beets een verkwikking is voor de Gen. Synode en diens spreken opnieuw de broederband trekken deed. Wat de na derende Afscheidingsherdenking be treft, wees spr. er op hoe de voortrek kers het Luctor et Emergo hebben ge kend. De toestand in Amerika moge de kerk aldaar mede dringen tot een be waren van de erfenis der vaderen. Spr. verzocht dr. Beets aan de kerk in N. "Amerika de hartelijke groeten over te brengen van de Ger. Kerken hier. Hierna rapporteerde Prof. dr. T. Hoekstra over de Gezangen die uit het midden der Synode nog waren opgege ven ter completeering van den bundel Eenige Gezangen. Na eenige discussie werd besloten om den bundel nog aan te vullen met Gez. 3, en Gez. 180:1 en 5, 't Voorgestelde Gez. 265 kon de instem ming van de Synode niet verwerven. De Synode besloot de kerkenorde te wij zigen overeenkomstig de genomen be slissing inzake het zingen van eenige ge zangen, maar die gezangen niet allen bij name in de kerkenorde te noemen, De zitting werd om 11 uur gesloten. Hedenmorgen om 9 uur ving de zitting weer aan. De Generale Synode der Chr. Ger. Kerk In de voortgezete zitting van de Ge nerale Synode der Chr. Geref. Kerk te Zwolle diende de voorzitter van deputa- ten voor de zaak van ds. A. M. Berkhoff, prof. J. J. v. d. Schuit, dezen predikant van repliek op zijn in de vorige zitting gehouden betoog. Even vóór de stemming over deze conclusie stelde ds. Jongeleen voor na de laatste wijziging door de commissie een korte samenspreking met ds. B. te doen plaats hebben. Aangezien deze daarmede instemde werd de zitting verdaagd. In de slotzitting zijn alle conclusies te gelijk in stemming gebracht en aangeno men met 1 stem (die van ds, Berkhoff) en 1 blanco aangenomen. Ds. Berkhoff vroeg na dat dit besluit gevallen was het woord, en zeide: Het oogenblik van scheiden is dan nu geko men. Ik moet de Chr. Geref. kerk het recht ontzeggen om zich nog te beschou wen als de zuiverste openbaring van het lichaam van Christus. Uit lang beraad heb ik het besluit genomen, u mede te deelen, dat indien de conclusies van het rapport werden aangenomen, onwan kelbaar vaststaat dat ik op dit eigen oogenblik de Chr. Ger. kerk moet ver laten. Ds. Berkhoff verliet daarop de Syno de. Ds. A. M. Berkhoff, die dus met de Chr. Ger. kerk heeft gebroken, is van middelbaren leeftijd en had een 20 tal dienstjaren. Hij arbeidde te Leeuwarden, Zwolle, Utrecht en Amsterdam en ver bond zich voor 2 jaar terug aan de klei ne gemeente van Sneek. Hij nam in de Chr. Ger. Kerk een vooraanstaande plaats in en vervulde voor haar meer dere deputaatschappen. Hij was vice- voorzitter van den Chr. Ger. Jongelings- bond en schreef een paar groote werken over zijn afwijkende gevoelen, terwijl hij ter verbreiding daarvan een blad „Van de laatste dingen" redigeerde. Hij had ook zitting in het hoofdbestuur van de Ger. Ver. voor Drankbestrijding en is 'n welsprekend redenaar. volksuniversiteiten in ons land. Ver schillende werken verschenen van zijn hand. De crematie zal plaats hebben, Zater dagmiddag 2 uur op de begraafplaats Esserveld te Groningen. Uitslag Filmprijsvraag. De Necofilm (Nederlandsche Collec tieve Filmproductie) te Den Haag heeft een prijs van 1000 uitgeloofd voor het beste filmgegeven van duizend woorden. Woensdag is de uitslag van de prijs vraag bekend gemaakt. Met eenparige stemmen werd bekroond het scenario van Adam Haag te Den Haag, getiteld „De Omweg". Verder zijn er drie eer volle vermeldingen, t.w. het scenario het „Hellend Vlak" van Daan van der Zee te Den Haag, op grond van de intri ge. 2. „De Erven Burdee" van mevrouw Kooy van Zeggelen te Amsterdam, op grond van de Hollandsche karaktertee- kening. 3, „Het Winnend Lot", van Tol Brugmans te Berlijn, op grond van de origineele komische kwaliteiten. Eind October zal met de verfilming van het bekroonde ontwerp worden be gonnen. Herman Poort f In het R. K. Ziekenhuis te Gronin gen is Woensdagnacht na een korte ongesteldheid in den ouderdom van 47 jaar overleden, de heer H. W. Poort, letterkundige aldaar. De heer Hermanus Wilhelmus Poort werd geboren te Stadskanaal in 1886, studeerde voor onderwijzer, in welke functie hij korten tijd werkzaam was, en werd daarna ingeschreven als stu dent aan de universiteit te Groningen, waar hij studeerde in de Nederland sche en oude talen. De heer Poort was eenigen tijd werk zaam in de journalistiek om zich daar na geheel aan de letterkunde te wijden. Ook in ons blad heeft hij vele boekbe sprekingen verzorgd, die terecht zeer de belangstelling trokken om hun voortref felijke documentatie. Hij doceerde o.m. aan verschillende Prof. dr. G, Schouten f Te 's-Gravenhage is op 89-jarigen leeftijd de emeritus-hoogleeraar van de Technische Hoogeschool te Delft prof. dr. G. Schouten overleden. Op 1 Sept. 1914 werd hem op zijn verzoek eervol ontslag verleend wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd Hij was een zeer gezien en uitstekend docent. De heer P. Kouwe, leeraar aan de ambachtsschool te O o s t b u r g is ;in gelijke betrekking benoemd te Vlaar- dingen en Coevorden, laatstgenoemde plaats heeft hij aangenomen. Geslaagd te 's-Gravenhage voor 't examen politie diploma Alg. Nederl, Politiebond, de heeren C- Booys, J. A Corr' en J. de Lijzer allen te Vlis singen; J. Goedegebure te Nieuw- dorp; en J. C. Beerman te Temeu- z e n. Met ingang van 15 Sept. is benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. Bewaar school Van der Heijdenlaan te Zeist mej. J. C. Bermon van Biezelinge Geslaagd voor het machinisten di ploma A de heeren D. Rab en J. Mon- nier, beide leerlingen van de „de Ruijterschool" te Vlissingen. Vast-opzichter bij den Rijkswaterstaat, Men schrijft ons: De Minister van Waterstaat heeft thans bekend gemaakt de benoemings- eischen, voor aanstelling als vast-op zichter bij den Rijkswaterstaat. Hiervoor moet men in het bezit zijn of van het diploma van Technisch amb tenaar bij den Rijkswaterstaat, of dat eener M. T. S. afd. waterbouwkunde dan wel het diploma van Waterbouw kundig opzichter ,Zeeland", welk exa men uitgaat van de groep Waterbk Ambtenaren in Zeeland van den bonc van T. A. in Overheidsdienst, 't welk om de twee jaar te Middelburg wordt ge houden, het eerstvolgende ih Septembe 1934. Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: met een rijwiel een verboden weg berijden: J, J. D, te Vlissingen 2 b, s 2 d.h.; met een rijwiel een weg in verboden richting berijden: R, V. te Vlissingen 3 b. s. 3 d.h.; met een motorrijtuig rijden, zonder achterlicht en zonder zichtbaar nummer met letter: A. B, te Middelburg 10 b pl. 5 b. s. 10 d.h. voor de eerste en 5 d.h. voor de tweede boete; met een niet-ingeschreven motorrij tuig rijden, dat met inbegrip van de la ding hooger dan 3.50 m boven den weg reikt; L. R, R. te Westkapelle, ontslag van rechtsvervolging; K.N. Stoonjb. Mij. ÏT10% Ned. Scheépv. U. 55%—55%-56 H.V. Amsterdam 195-193%-% Java Cult. Mij.'9996% N.I. Suiker U. 6564 Poerworedjo S.O. 1%1% Deli Batavia 134%132 Deli Mij. 1000 128—125. A Senembah 142%139-41 C Chicago Milw. 5%5%. A Amst. Rubb. C, 97%97%-99. A Deli-Bat. Rubb. 4443%-%. A Hessa Rubber 35 A Serbadjadi S.R. 31—29%. 'rolongatie 11. met een rijwiel rijden zonder bel: G. Z. te Vlissingen 2 b. s. 2 d.h.; met een motorrijtuig rijden zonder icht: Th. v. M. te Assen; Ja. Ja. E. te Vlissingen ieder 5 b. s. 5 d.h.; als boven zonder reflector: Ja. Ja. E. te Vlissingen voornoemd 1 b. s. 1 d.h.; met een rijwiel rijden op zoodanige wijze, dat de veiligheid van het ver seer wordt in gevaar gebracht: H. P. S. te Vlissingen 5 b. s. 1 w. tuchtschool; niet op de eerste vordering nummer en rijbewijs vertoonen: J. S. te Middel burg 2 b. pl. 2 b. s. 2 d.h. voor iede re boete; openbare dronkenschap: J. M. te Vlissingen 10 b. s. 10 d.h.; te Vlissingen venten zonder vergun ning: H. Z. te Schiedam 2 b, s. 2 d.h. MARKTBERICHT. Op de veiling alhier waren heden 24.000 eieren aangevoerd. Kipeieren: 4244kg 2.52, 5052 kg _,85, 52—54 kg 2.96, 54—56 kg 3.15, 56 —58 kg 3.37, 58—60 kg 3.50—3.54, 60— 62 kg 3.55—3.67, 62—64 kg 3.69. Bruine: 56—58 kg 3.38, 58—60 kg 3.51 60—62 kg 3.56, 62—64 kg 3.68, 64 —66 kg 3.75- Eendeieren: 3.86. Kalkoeneieren 6. VREEMDELINGENBEZOEK. Voor een Donderdag in September was het heden nog gezellig druk in Middelburg. Van Breskens naar Vlissin gen zijn 1800 reizigers en 100 auto's overgezet. OUDELANDE. In de Woensdag gehouden Raadsver gadering alhier waren de heeren A. Boonman, A. J. Mol afwezig. Besloten werd niet in te gaan op iet verzoek van Ged. Staten het aan sluiten aan de Waterleiding in de nieu we bouwverordening verplichtend te stellen. DÉ OFFICIEELE OPENING VAN DEN AFSLUITDIJK. De minister van Waterstaat zal op 25 September a.s den afsluitdijk officieel openen. Tevens zal dan de aanbieding aan den Staat geschieden van het door de M.U.Z. opgerichte monument. De Eerste Kamer der Staten Ge neraal zal tegen Woensdag 13 Sept. a.s. des namiddags te 2 uur bijeenkomen. Het Nationaal Crisiscomité deelt mede: Met betrekking tot de evenredige vrachtverdeeling is onlangs in de dag bladen een mededeeling verschenen waarin o.m- wordt vermeld: „dat door het Nationaal Crisiscomité de gedachte in overweging zou zijn genomen om schippers die niet kunnen varen van wege den slechten staat waarin hun schip verkeert, in de gelegenheid te stellen hun vaartuig te laten opkalefa teren". Een dergelijke algemeene maatrege is nooit door het comité getroffen, noch ligt het in de bedoeling ter zake een bijzondere voorziening te treffen naast hetgeen reeds tot leniging van direct stoffelijken nood in schippersgezinnen in noodzakelijke dagelijksche behoeften werd verricht. BRANDEN TE HELMOND. Woensdagnacht brak brand uit in de opslagplaats van speelgoederen gelegen achter den galanteriewinkel van den heer G. aan de Heistraat te Helmonc De opslagplaats ging geheel verloren Een aangebouwde stelling van den heer van der H. ging mede in vlammen op Donderdagmorgen werd brand ont dekt in het pand, bewoond door den heer G. aan de Markt te Helmond terwijl tegelijkertijd ook in het pand van zijn buurman, den heer J. K. vuur verschijnselen werden waargenomen, Het vuur werd het eerst gezien in het rechtergedeelte van dit huis, bewoonc door den heer T. van M. die onder de brandende zolder zijn slaapkamer heeft De man slaagde er in met veel moeite zich met zijn vrouw en 3 kinderen in veiligheid te stellen. Toen hij nog eens terug wilde gaan om een en ander te redden kon hij niet meer langs de trap het perceel verlaten, zoodat hij zich door een raam aan de achterzijde van het pand in veiligheid moest stellen Ook het bovenhuis, bewoond door den kleermaker L. liep ernstig gevaar. Een brandweerman haalde de drie kinderen van den heer L, naar beneden. De brandweer tastte het vuur met kracht aan. Het bovendeel van het pane bewoond door den heer van M. is na genoeg geheel uitgebrand, evenals de beide slaapkamers van den heer K terwijl het achtergedeelte van de beide panden veel waterschade kwam. Ver zekering dekt.de schade. Obl.markt- Koninkl. - H.VA. - Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York WISSELKOERSEN. 6 Sept. 7.85 59.14 9.72% 34.61 47.96 35-10 1.72 7 Sept. 7.82% 59.15 9.72 34.60 47.95 35.05 1.71% DE VIERVOUDIGE SCHIETPARTIJ IN DE RAADSZAAL TE MUIDEN. Omtrent den aanslag die in de Muiden- sche raadzaal vier slachtoffers geeischt beeft, meldt de Msb. nog het volgende, werd opgenomen: De Raadsvergadering, kenmerkte zich gedurende het geheele verloop door niets bijzonders. Alleen een punt was daarbij, dat niet van alledaagschen aard was, n.l. de behandeling van een adres van het Gooische comité tegen volks verwildering i-z. het strand te Muider- serg. Dit kan een kwestie zijn geweest waarbij de dader van den aanslag een Muiderbergsche strandfotograaf, Iebe- ings geheeten, zich om de een of an dere reden bijzonder geinteresseerd heeft, doch ook de behandeling van dit punt was reeds lang voorbij en om half tien had de voorzitter de vergadering gesloten, toen de onverlaat zijn noodlot tige schoten loste. De dader had aan het begin van de vergadering plaats genomen op de pu jlieke tribune, doch vlak bij de deur. Toen de vergadering gesloten was verlieten de bezoekers van de publieke tribune, ongeveer twintig in getal, het eerst de raadzaal. Een van hen, een ze- tere Veth was reeds bij de deur geko men, toen I- zich met een revolver in de hand naar hem keerde en van vlak- sij een schot op hem loste- Het schot trof V. in de hand, een tweede schot trof hem in de buik. Luid gillend rende hij de trap af en de straat op, waar zijn eerste werk was zich naar een dokter te spoeden. Intusschen had zich in de raadzaal een ontzettend drama afgespeeld. On middellijk nadat I. op Veth geschoten had wendde hij zich om naar de publieke tribune, waarop hij een schot loste, dat zekere de Beus in de zijde trof- Daarna schoot hij in de raadzaal, mikte op burgemeester de Raadt, die nog in zijn stoel aan het hoofd van de tafel zat en vervolgens op den eersten wethouder den heer Hottentot, die naast den bur gemeester was gezeten. De schoten wa ren wel gemikt. Burgemeester de Raadt' werd in de zijde juist onder het hart ge troffen, wethouder Hottentot werd in de buik geraakt. Dit was zoo snel in zijn werk gegaan dat geën van de omstaanders nog be greep wat er gebeurde voor er reeds vier personen gewond waren. Doch nu wierp het publiek zich op den moorde naar, die zich hevig verzette. Een felle worsteling ontstond, waarbij de vech tenden als een kluwen door de zaal rolden- Stoelen werden omvergegooid Een beeld van Pallas Athene, dat in een der verst verwijderde hoeken stond vie. om, maar tenslotte slaagde men erin ook dank zij de inmiddels ter hulp ge snelde politieagenten den dader te over meesteres. Burgemeester de heer de Raadt heeft een vrij rustigen nacht doorgebracht. Koopman Veth werd eveneens naar het Burgerziekenhuis te Amsterdam ver voerd. Daar heeft men den kogel, die hem trof, langs operatieven weg verwij derd. Zijn toestand is nog ernstig doch direct levensgevaar bestaat niet. Wethouder de heer W- Hottentot is in het ziekenhuis te Hilversum opgeno men. Hij werd aan den buik getroffen; gebleken is dat het gelukkig bij een vleeschwond is gebleven. De heer G. de Beus, die exploitant is van een ontspanningsbedrijf te Mui- derberg, werd overgebracht naar de Majella-stichting te Bussum. Het bleek dat hij een schot dwars door zijn buik had gekregen, waardoor een ernstige in wendige verbloeding is ontstaan. Men vreest voor zijn leven- Zijn toestand is nog steeds zorgwek- Suiker - Aku Uniiever - Robber - Philip* Markt Amerika (Wettig gedeponeerd,} heeff U oorpijn en neu ralgie? Waarom neemt U niet Uw toevlucht tot Aspirin? Het is een voor het organisme volkomen onschadelijk middel en zal U in wei nige minuten van elke pijn en het gevoel van onbehagelijkheid .bevrijden. eé'nig op dewereld Uitsiuitena verfcrugoaar in de oranie-oandbuisjes /an 20 laoL 30 cu. en oranjezakje* van 2 iaoL a 10 cu. (Ingez. Med.) kend. Wegens de zwakte van den pa tient heeft men nog niet tot de opera tie kunnen overgaan. Naarde Msb. verneemt is de strand fotograaf I., door den rechtercommis saris verhoord. Ook is hij voor den Officier van Justi tie geleid- Er wordt binnenkort een tweetal psychiaters benoemd om een onderzoek in te stellen naar de toe rekeningsvatbaarheid van verdachte. Eenige jaren geleden toen hij voor den kantonrechter te Hilversum terecht moest staan is hij door den psychiater te Bussum onderzocht. Deze verklaarde hem op dat oogenblik ontoerekenings vatbaar. Volgens de N.R.Crt. was hij toen juist toerekeningsvatbaar. Omtrent den toestand van den heer De Beus verneemt laatstgenoemd blad, dat de kogel, die waarschijnlijk in de spieren van den rug zit, nog niet is ver wijderd. De patient is zoo zwak, dat er geen Röntgenfoto kan worden genomen- Men heeft zich bepaald tot een opera tie, waarbij de milt is verwijderd. De patient is even bij kennis geweest. Zijn toestand is nog zeer zorgwekkend. De burgemeester van Muiden maakt het zeer goed. De doktoren achten het voorshands niet nóodig om den kogel te verwijderen. Hij is echter nog zeer on der den indruk van het gebeurde. Hij heeft gisteravond eenige gemeentenaren aan zijn ziekbed in het burgerziekenhuis mogen ontvangen- FELLE DUINBRAND. Woensdag middag heeft een felle brand de duin- reep tusschen Ruige n hoek en Noordwijk ernstig geteisterd. Eeni ge ha duingrond zijn door het vuur totaal verwoest. Een enkel oogenblik hebben de huizen aan den duinkant te Noord- wijk groot gevaar geloopen door de vlammenzee te worden aangetast. Door het krachtig ingrijpen van de Noordwijk- sche brandweer, die geassisteerd werd door een aantal burgers, kon dit gevaar echter tijdig worden gekeerd. Met takken en schoppen heeft men getracht het vuur te dooden; dijken wer den opgeworpen om de vernielende vlammen te stuiten. Het vlammenfront strekte zich over eenige kilometers uit. De duinbeplanting over eenige ha is geheel vernield. NEDERLANDER OVERREDEN, w- De 23-jarige Nederlander H R. uit Den Bosch is naar het Volksblad meldt te Luik door eën auto overreden en gedood. HOUTEN PENSION AFGEBRAND. Te Oisterwijk is Woensdag door nog onbekende oorzaak, maar vermoe delijk door onvoorzichtigheid van een der gasten, brand ontstaan in huize „Hoogeweide", een groote houten villa, waarin dit jaar een pension is gevestigd. Het is te begrijpen, dat de vlammen in het houten gebouw al spoedig hoog oplaaiden en zich met buitengewone snelheid door de geheele villa verspreid den. De brandweer uit Oisterwijk en Tilburg was spoedig ter plaatse, met be trekkelijk veel materiaal. Er bestond eenige vrees voor een overslaan van het vuur. op de boomen, waardoor eventueel

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2