EX m STATER-GENERAAL BINNENLAND. ZEELAND. KORT ZEEUWSCH NIEUWS. KERKNIEUWS. WEER EN WIND. NUMMER 211. srland' )IE. sper. fs, 1934 EN US TWEE BLADEN. DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. ppi; »~bdrrezS" r!'toer <*- GOES. VLISS5NGEN. WALGHEREN. ZUID-BEVELAND. HG0RD-8EVELAND. SCHOUWEN-DUIVELAND. ïarkt. mrg. BLES- liefst M. O. lette >nen het 8.30 ring 'ang igen G. irkt tlburg JAAR, I, in de Noote- leve- \tr 1933 id. aadarj it# toumriau elduqgsche courant dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, eldere 2.50 per kwartaal Wëek-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, loges, mededeelingen 60 ct. p. r. m contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. goesche courant^ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgscbe Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor PubliciteitswaaC de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 11 regel. Z.10, elke r. m. 30 ct. Rnbrl-ïi „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 rega-Sa 75 ct. bjj vooruitbetaling Adv. naef „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra B^wijsnommer* 5 ceut TWEEDE KAMER. Wijziging Indische begrooting 1933. Omzetbelasting. Nadat den heer Cramer (s.d.) ver lof was verleend, den minister van Ko loniën op een nader te bepalen dag te interpelleeren over de politieke gebeur tenissen werd begonnen aan het ont werp tot wijziging der Indische begroo ting 1933, waarbij, naar aanleiding van een betoog van den heer Cramer, dat ér te weinig versoberd wordt op militair gebied, minister C o 1 ij n zeide, dat met de versobering niet verder wordt gegaan dan met de doelstelling der weermacht geoorloofd is. Hij deelde mede, dat een commissie naar onderzoek der verdeeling van de maritieme kosten tusschen Indië en 't moederland zal worden ingesteld. Het eerste ontwerp (versobering op defensie) wordt aangenomen met 77 te gen 3 stemmen(de comm.). Na eenig debat over de volgende ont werpen verklaarde Minister Col ij n dat het noodzakelijk is, alles te doen om industrialisatie van Indië te bevorderen. Nederland staat volgens kenners aan de spits der koloniale mogendheden. De heer Cramer (s.d.a.p.) ontkende dit. Hij vindt den toestand voor het Eu- ropeesch personeel beschamend. Na re- en dupliek worden de overige wetsontwerpen betreffende de wijziging der Indische begrooting z. h. st. aange- Aan de orde is een wetsontwerp tot nomen. heffing eener omzetbelasting. Talrijke discussies en wenschen, na tuurlijk. De heer F 1 e s k e n s (r.-k.) vindt dat de belastingbetaler doordrongen moet zijn van de noodzakelkheid en billijk heid dezer belasting. Want.het ligt in hoofdzaak aan den belastingbetaler zelve, of hij veel of weinig zal hebben te betalen; dit hangt af van wat hij uit geeft aan wat niet strikt noodzakelijk is. Alleen wenscht hij maatregelen voor groote gezinnen. De heer Kortenhorst (r.-k.) zei- de, dat de budgetaire nood de bezwaren tegen het ontwerp verdringt. De heer Bierema (lib.) waarschuw de, dat deze belasting geen bedrijfsbe lasting zou worden. In dat opzicht is het ontwerp te verbeteren. Hij betreurt dat de minister de weeldeverteringsbelas- ting niet liet vallen, want deze zal on billijk werken voor vele industriën. De heer J. ter Laan (s.-d.) meende juist, dat die niet uit het ontwerp ver dwijnen mag Hij vroeg ook vrijstelling voor steenkolen en electrische energie. De heer Schilthuis (v.-d.) wees op een aantal bepalingen, die schadelijk voor het bedrijfsleven zijn. Hierbij denkt hij o.a. aan den overgangstoestand, waarbij loopende contracten gelden. De heer W esterman (nat. herstel) was al heel slecht te spreken over dit ontwerp. Het budget moet terug naar 300 millioen. Daarom had de regeering voor alles moeten bezuinigen „Boeren- slimheid noemde hij deze omzetbelas ting, daar de consument den juisten druk niet beseft. Ook de weeldeverteringsbelasting moet teruggenomen, als zijnde een ex tra-belasting op volkomen willekeurige voorwerpen. De heer Ver voorn' (p. b.) vreest den druk der belasting, voornamelijk op den handeldrijvenden middenstand. De heer Zandt (s. g.) wil allereerst vermindering der sociale lasten, en dringt aan op uitbreiding van het aantal vrijstellingen. Heden verder. HEI KONINKLIJK BEZOEK TE AMSTERDAM. De Koninklijke familie is gister den tweeden dag van haar bezoek aan de hoofdstad, uitgereden voor een bezoek aan het Rijksmuseum, speciaal aan de nieuwe Rembrandt-aanwinsten, die het Kijksmuseum ter gelegenheid van het 'Upb;™ de.r vereeniging „Rembrandt" verworven heeft. Overal stond het pu- blekm dichte rijen langs den weg om de Koninklijke familie toe te juichen. De Koningin ontving heden ten pa- leize den heer Gottfried H. Crone, voor zitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken en dr. E. Heldring, oud-voor zitter dezer Kamer, tot het verstrekken van inlichtingen, omtrent den econo- mischen toestand. Prinses Juliana is hedenmorgen naar Soestdijk vertrokken om bij de Konin gin-Moeder het noenmaal te gebruiken. In den loop van den middag werd de Prinses terug verwacht- HET UNIFORMVERBOD. V.V. der Tweede Kamer- Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer, inzake het wetsont werp aanvulling van 'het wetboek van strafrecht met het oog op kleedingstuk- ken en onderscheidingsteekenen, wel ke uitdrukking zijn van een bepaald staatkundig streven (het z.g. uniform verbod). Hieruit blijkt, dat in de afdeelingen het wetsontwerp, wat zijn strekking be treft, vrij algemeene instemming vond. Al zijn er leden, die een overheidsbe moeiing, die het dragen van bepaalde kleeding strafbaar stelt de persoonlijke vrijheid te zeer gebonden vonden. Van andere zijde werd verdedigd, dat de re geering in dezen tijd het vereenigings- recht moet herzien om die partijen, die zich tegen staat en overheid richten ge heel te verbieden. Sommige leden meenden, dat de door de regeering gekozen vorm van een aanvulling van het wetboek van straf* recht ernstige bezwaren meebrengt voor de bereiking van het doel. Hierdoor wordt aan de rechterlijke macht een taak opgedragen, welke h.i. de regeering zelve behoort te verrichten. Op deze wijze wordt de politiek in de rechtzaal gebracht. ~nkele leden hadden groot bezwaar tegen het wetsontwerp omdat in het Wetboek van Strafrecht een zeer rek baar artikel wordt ingevoegd. In het algemeen achten verscheidene leden de bedreigde straffen aan den la gen kant. Men vroeg, wat onder opzich- t i g dient te worden verstaan, en ook, of het uitsteken uit huizen van partijvlaggen en andere emblemen, als bezems e.d., voortaan geoorloofd zal zijn. Verscheidene leden achtten het verbie den daarvan noodzakelijk, daar dit bij zonder uittartend werkt. Zal het voortaan geoorloofd zijn, op vergaderingen, slechts voor de leden eener organisatie toegankelijk, unifor men e d. te dragen? OVERLEG MET DEN MIDDENSTAND Vele conferenties. Tegen 25 September is de Federa tie 'van Kapperspatroonsvereenigingen, gevestigd te 's-Gravenhage, uitgenoo- digd tot het bijwonen van een conferen tie aan het departement van Economi sche Zaken- Het ligt in de bedoeling van de re geering een regelmatig contact te schep pen met belanghebbenden uit de ver schillende middenstandsbedrijven en daaronder ook met de vertegenwoor digers uit het kappersbedrijf. Deze conferentie nu zal daartoe de eerste stap zijn. DE GEMEENTELIJKE BOEKHOUDING VAN DEN HELDER. De afdeeling voor de geschillen van bestuur van den Raad van State behan delde Woensdag een beroep van de ge meente Den Helder tegen een besluit van Ged. Staten van Noord-Holland, waarbij goedkeuring onthouden is aan 'n raadsbesluit dier gemeente, inhoudende vaststelling van een verordening op het beheer der bedrijven van de gemeente. Deze verordening houdt o.m. in, dat de centrale kas der bedrijven onder leiding komt te staan van den gemeente-ont vanger. Ged. Staten zijn van meening, dat dit een optreden is door den ge meente-ontvanger als kassier der ge meente, hetgeen de Gemeentewet ver biedt. Namens de gemeente Den Helder trad voor den Raad van State op de heer Kamman, die het standpunt van Ged. Staten uitvoerig bestreed en daarbij me de betoogde, dat, wanneer het bezwaar van Ged. Staten zou opgaan, drie voor deden voor de gemeente zouden komen te vervallen: le. de mogelijkheid van fraude tot 'n minimum te beperken; 2e. dat de gemeente steeds precies weet hoeveel geld zij ter beschikking heeft en op rente kan uitzetten; 3e. dat op personeelsuitgaven be spaard wordt. De Kroon zal later beslissen. Het leven wordt als een morgen droom steeds helderder en duidelij ker, hoe langer het duurt en hoe meer het einde nabij is. Hedenmorgen is het K. L. M. vlieg tuig de Rijstvogel naar Indië vertrokken. Aan boord bevinden zich een passagier voor Calcutta, een voor Rangoon, een voor Medan en twee voor Boedapest. Vergadering „De Hanze". In de gisteravond gehouden vergade ring van „De Hanze", werden als nieu we bestuursleden gekozen de heeren A, Hopmans en M. Burgs, deze als secre taris. Hierdoor is het bestuur met één lid uitgebreid. De voorzitter bracht het aftredende bestuurslid, den heer L. 0. de Kok hartelijk dank voor zijn werk zaamheden als secretaris vjor de ver eeniging verricht en spoorde den nieuw gekozene aan dit voorbeeld te volgen Voorts kwam in bespreking een cir culaire van den minister betreffende de z.g. „publieke verkoopingen", middels welke diverse zaken hun artikelen re gelmatig op daarvoor geschikte plaatsen opruimen. In de circulaire wijst de minister er op dat de wijze waarop deze „publieke verkoopingen" gehou den worden, in den regel in strijd met de wet is en daarop in het vervolg streng zal worden toegezien. De minis ter verzocht medewerking in deze. De vergadering besloot in overleg met „Handelsbelangen", deze gevraag de medewerking te verleenen. Giften wijkverpleging. De Goesche Wijkverpleging ontving in de maanden Juni, Juli en Augustus, de volgende giften: 2 van 10, 4 van 5, 5 van ƒ3, 5 van 2.50, 5 van 2, 1 van 1.50, 4 van 1, en 1 van 0.50. Een goede badgelegenheid. Reeds vele jaren bestaat er hier ter plaatse, aldus „Het Volk", een dringen de behoefte aan" een goede badgelegen heid. In den raad is deze zaak reeds meermalen uitvoerig besproken, doch de middelen ontbraken steeds om tot op richting te geraken. Het bestuur van de Woningbouwver- eeniging „Goed Wonen" heeft nu het voornemen om binnen afzienbaren tijd tot den bouw van een badinrichting te geraken. De plannen zijn reeds eenigen tijd in het bezit van B. en W. en schij nen thans eenige kans te krijgen van te worden verwerkelijkt. De leden van „Goed Wonen" zijn n.l. tegen a.s. Vrijdag in vergadering bijeen geroepen, waarin o.m. dit punt zal wor den behandeld, Behoudens goedkeuring van B. en W., stelt het bestuur voor gelden op te nemen en het sluiten van een hypotheek, groot 9000, bij de N.V. Bank van Nederlandsche Gemeenten, voor het stichten van een badinrichting. Ongeval. ARNEMUIDEN. Een inwoner dezer gemeente, zekere B., welke werkzaam was bij het steenkolen lossen, had het ongeluk, toen hij van den wagen stapte in aanraking te komen met den in bewe ging zijnden wagen. Dit had tot gevolg dat hij inwendig zwaar gekneusd werd. Medische hulp werd ten spoedigste in geroepen. ARNEMUIDEN. Het lijk van een man, dat gisteren in het Arnekanaal bij het Veerhuis gevonden is, en dat naar het lijkenhuis vervoerd is op de begraaf plaats, is des middags herkend als te zijn van zekeren 77-jarigen J. J. R. uit Veere- De overledene was Dinsdag avond te ongeveer 6 uur van huis ge- ,gaan, doch des nachts niet wederge keerd. IERSEKE. Gisterenmiddag is een groote tractor met aanhangwagen (voor mosselvervoer naar Parijs) uit Antwer pen door verkeerd manoeuveeren in de sloot onder aan den Molenpolder dijk geraakt. Eenige uren was men be zig om het vehikel te lichten, waarna het ernstig beschadigd naar een garage te dezer plaatse werd gesleept. KATS. Woensdagavond werd alhier 'n Bloemententoonstelling gehouden in de Oude School. De inzendingen hebben verre de verwachting overtroffen- De bedoeling is om ieder jaar een tentoon stelling te houden. Voor de door de schoolkinderen ge kweekte begonia's behaalden Pietje Korteknie een le prijs; Jannetje Pries ter een 2e en Adriaan Korteknie een 3e prijs. Van de particuliere inzendingen ver wierf P. de Regt een le prijs voor zijn mooiste verzameling Cactussen en Vet- planten; mej. T. de BooTazelaar een 2e prijs; de heer J. de Boo een 3e prijs voor een begonia-rex; J. Leijnse een 4e prijs voor een Clivia! M. W. van Arent hals een 5e prijs voor de mooiste snij bloemen. De Jury bestond uit de heeren J. A. van Oeveren en J. Eversdijk, van Kort- gene. Landbouwbedrijf afgebrand. KERKWERVE. Woensdagavond is 't landbouwbedrijf van den landbouwer H. alhier een prooi der vlammen ge worden. Met uitzondering van het woon huis verbrandden de schuren met hun stroo en tarwe-inhoud. Niets kon wor den gered. Verzekering dekt de scha de. De brand zou aan onvoorzichtig heid van den eigenaar zijn te wijten door dat hij op een betrekkelijk gerin gen afstand van een strooklamp, een partij kaf in brand had gestoken waar van het brandende pulver in de rich ting van de strooklamp en het land bouwbedrijf door den wind werd opge jaagd met het bekende noodlottige ge volg. Van andere zijde meldt men ons nog dat de brand uitbrak te half zes op de hofstede van den landbouwer M. M. Hanse te Schutje bij Brouwershaven. De brandweer van Kerkwerve gaf met haar motorspuit spoedig water, Met een straal werden vruchtelooze pogingen in het werk gesteld om de aan de kapschuur grenzende landbouw- schuur te behouden, waaruit men met man en macht het gedorschten graan en landbouwwerktuigen in veiligheid bracht. Intusschen had men ook een slang op de waterleiding aangebracht, waarmede men het woonhuis en een wagenschuur voor het vuur kon behoe den. De brand had intusschen enorme afmetingen aangenomen en was ver in den omtrek zichtbaar. Landbouwschuur en kapschuur, waarin zich bevonden on- gedorschten tarwe, haver, gerst en maan zaad, waren reddeloos verloren, en brandden nog geruimen tijd na. De brandspuit zou den geheelen nacht nog' moeten doorspuiten, daar er bij veran dering van wind nog groot gevaar voor het huis en de wagenschuur bestaat. Het blusschingswerk is zeer bemoeilijkt doordat in den omtrek van de hofstede weinig water aanwezig was. Verzekering dekt de schade, welke geschat kan wor den op circa 10.000 gulden. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten, over de week van 27 Augustus tot en met 2 Sept. in de provincie Zeeland be droeg: Febris Typhoïdea: St. Laurens 1. Roodvonk: Vlissingen 2. Poliomyelitis: Hulst 1. De verkoop van de^speldjes voor de Delftsche kerkrestauratie heeft te Waarde opgebracht 10.25. Het Prov. kerkbestuur van Zee land heeft na afgelegd examen als can- didaat tot de Evangeliebediening toege laten den heer J. W. van der Meend, cand. te Utrecht, wonende te IJmuiden- Oost. Woensdag heeft dr. P. Stegenga A.zn., Ev, Luthersch predikant te Am sterdam, zijn 25-jarige ambtsjubileum herdacht. M'burg, 7-IX-'33. Woensdag: hoogste luchttemperatuur 25.1 °C (77 °F); laagste 14.1 °C (57 °F). Heden 9 h: 15.9 °C; 12 h: 20.9 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand 772 mm; laagste 769 mm. Hoogste barometerstand 775.8 mm te Stornoway en Lerwick; laagste 753.1 mm te Isafjord. Verwachting tot morgenavond: Matige O, tot N.O. wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, weinig ver andering in temperatuur. Zon op: 6 h 21; onder 19 h 34. Licht op: 20 h 04. Maan op: 20 h 14; onder: 10 h 22. L.K.: 11 Sept. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburjs 23 min. vroeger: Veere 38 min. late? (S springtij). September. Hoogwater. Laagwater. (Z'omertijd.) Wo. 6 3.24 15.34 9.46 22.18 Do. 7 4.03 16.15 10.21 22.54 Vr. 8 4.38 16.52 10.59 23.31 Hoog- en Laagwater te Wemeidinge. September. Hoogwater. Laagwater. (Zomertijd.) Wo. 6 5.24 17.39 10.51 23.12 Do. 7 6.00 18.14 11.28 23.51 Vr. 8 6.33 18.45 12.08 24.31 DE GENERALE SYNODE DER GEREF. KERKEN TE MIDDELBURG. In de gisteren te Middelburg gehou den 9e zitting van de Generale Synode der Ger. Kerken heeft de president, dr. K. Dijk, met een enkel woord gememo reerd het jubileum van de Koningin, die thans 35 jaar aan de Regeering is en on der wier bewind ook de Geref. Kerken rijke zegeningen hebben ontvangen. God moge, zoo besloot spr. de band tusschen Nederland en Oranje nog lang hecht doen blijven. Ds. D. Pol van Rysoord bracht rap port uit over het rapport van deputa- ten voor de zending onder de Joden, als ook over een tweetal in verband met deze aangelegenheid ingekomen brieven. De conclusies werden aangenomen minus de passage die zich over de daad van den kerkeraad van den Haag-Oost uitspreekt, aangezien de Synode hier geen uitspraak wenschte te doen. In de avondzitting werd met de be handeling van de zaken van art. 13 Ker kenorde voortgegaan. De Synode werd hierna toegesproken door dr. Henri Beets van Grand Rapids, afgevaardigde van de Chr. Ref. Curch in Noord-Amerika. Dr. Beets, die op ver zoek eerst de groeten overbracht van de afgevaardigde van de Schotsche kerk te Brussel, die de Synode ontijdig verlaten moest, gaf een overzicht van de geschie denis van de kerk die hij vertegenwoor digde en die ook mag spreken van Luc- tor et Emergo. Met velen in Nederland deelen spr. geestverwanten de vrees dat de maatregelen van President Roosevelt wel eens niet het gewenschte effect kun nen sorteeren. Met de linantiën is het in Amerika zeer precair gesteld. De ker kelijke finantiën maken daarop geen uitzondering. De geestelijke toestanden kan spr. het best typeeren in het woord van Paulus: Wij hebben den strijd niet tegen vleesch en bloed maar tegen de geestelijke boosheden in de lucht. Het modernisme en het chiliasme noemde spr. als de stroomingen die in Amerika aan de kerk veel kwaad berokkenen. Er valt over de kerken in Amerika ook wel iets goed te melden. Spr. wees daartoe op het toenemend aantal belijdeniscate chisanten, de uitbouw van de jeugdbe weging, de vrouwen-zendingscorpora ties, het stijgend aantal studenten aan het Calvin-colidge, etc. Ook vond de Buchmannbeweging er nog geen ingang Het Chr. onderwijs heeft veel trouwe dienaren en in de zending werken veel met groote toewijding tegen een sterk verminderd salaris. Spr. besloot met de Ger. kerken voor tal van zaken in zijn kring steun te vragen en dankte voor de gastvrijheid in dezen kring gevonden die de Ger. Synode wederom tot een hoog tij in zijn leven maakte. Namens de Synodè beantwoordde prof. dr. J. Ridderbos deze rede. Hij wees er op hoe de aanwezigheid van dr.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1