GOESCHE COUS?AMT^2 STATEN-GENERAAL KORT ZEEUWSCN NIEUWS. BINNENLAND. ZEELAND. WEEK EN WIND. RECHTZAKEN. KERKNIEUWS. NUMMER 210. TWEE BLADEN. WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1933. EERSTE BLAD. 176c JAARGANG. MIDDELBURG. GOES. WALCHEREN. IU!D BEVELAND. MIDDELdURGSCHE COURAN' Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlisfiingen 2.30, eldere 2.30 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 cl. p. w. Adverfcentiën 30 ct. per regel, Sngei. mededeelingen 60 ct. p. r. Sü contr voor beide veel lager; tar. op aanvr, Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgse he Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening tïo. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Pubüciteitswaarde der Vereetsigsng de Nederiandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen S—'5 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rabrisl „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 rogsla. a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. ca#t „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. m TWEEDE KAMER. Heden omzetbelasting. Z. h. st. wordt besloten, heden in open bare vergadering eenige wetsontwerpen ie behandelen, o. m., dat betreffende de omzetbelasting. De heer Cramer (s.d.) vroeg een in terpellatie aan voor de politieke geoeur- tenissen in Indië. Hierover zou heden worden beslist. Bovendien werd medegedeeld dat 'n wijziging der comptabiliteitswet zal worden ingediend. De vergadering werd verdaagd tot he den één uur. DE KONINKLIJKE FAMILIE IN DE HOOFDSTAD. Geestdriftige ontvangst. De Koningin, Prins Hendrik en Prin ses Juliana zijn gistermiddag ruim half zes te Amsterdam aangekomen. De Ko ninklijke familie reisde in een gereser veerde coupé le klasse en kwam van Apeldoorn. Ter begroeting waren aan 't station aanwezig de civiele en militaire autoriteiten. In een open galarijtuig werd gereden via het Damrak naar den Dam, voor en achter begeleid door een eere escorte van politietroepen. Op het stationsplein stond een geweldige menigte, die de Koninklijke familie hartelijk toejuichte. Dat deden vooral ook de duizenden schoolkinderen langs den weg, die met vlaggen stonden te zwaaien. De Dam is steeds het centrum en het concentratiepunt aller belangstelling. De lijn der schoolkinderen uit de hoofd stad was hierheen doorgetrokken, tot voor het Paleis. Bij het oprijden op den Dam klonk daverend gejuich, waarna de schooljeugd het „Wilhelmus" inzette, dat de vele duizenden meezongen. Hier was een eerewacht betrokken door de mariniers. Als traditioneel gebruikelijk versche nen Koningin, Prins en Prinses direct na aankomst op het balcon. Dan wederom het Wilhelmus, gezongen door de dui zenden. In geen jaren was de deelname aan een huldiging der Koninklijke fami lie zoo groot als thans,. Mede het 35-ja- rig regeeringsjubileum ter eere. In het paleis is de Burgerzaal, als we gister al' onder laatste berichten meld den, een lusthof gelijk. 1880 bloemstuk ken waren om 5 uur gistermiddag ten paleize bezorgd. Bij karrevrachten tege lijk werden de bloemstukken aan het paleis bezorgd. Er waren daarbij even goed kostbare, groote stukken van ver- eenigingen als eenvoudige bouquetten van particulieren. Velen kwamen hun bloemen zelf aan het paleis brengen en in de hall werden de namen der gevers op een lijst ingeschreven. Het idee dezer huldiging met bloemen was uitgegaan van de Chr. Oranjever- eeniging Amsterdam Oost Het heeft succes gehad. Ook de gangen en trap pen zijn overdekt Vandaag wordt een bezoek gebracht aan het Rijksmuseum. Annex hieraan is een rijtoer per auto door een gedeelte der stad. DE LIBERALE STAATSPARTIJ „DE VRIJHEIDSBOND". Telegram van hulde en dank aan de Koningin. De Liberale Staatspartij „De Vrij heidsbond" heeft heden het navolgende telegram aan de Koningin gezonden: vPf liberale Staatspartij „De Vrij heidsbond gevoelt op dezen gedenk- waardigen dag behoefte eerbiedig hul de te brengen aan Uwe Majesteit voor de vele vruchten die Uw 35-jarige re geering heeit afgeworpen en tevens de hoop uit te spreken, dat het Uwe Maje steit nog lang gegeven moge zijn tot heil van ons geliefd vaderland de constitutie te handhaven en de volksvrijheden te beschermen". D. FOCK, Voorzitter. STUDENTEN UIT HET BUITENLAND AAN DE NEDERLANDSCHE UNIVERSITEITEN. Aanvulling H. O. wet. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot aanvulling der Hooger Onderwijswet. De memorie van Toelichting vestigt er de aandacht op, dat een sterke toene ming van het aantal studenten de kos ten van het hooger onderwijs vooral waar laboratoriumarbeid moet worden verricht, doet toenemen. Zou onder de tegenwoordige omstandigheden dit ar gument reeds voldoende geacht kunnen worden voor maatregelen, daarbij komt nog dat door de toeneming van studen ten, niet van Nederiandsche nationali teit of onderdaanschap, de Nederiand sche studenten ten gevolge van de over- vulling van collegezalen en laboratoria daarvan reeds terstond de nadeelen on dervinden. Daardoor zou ook voor de toekomst te wachten zijn, dat Nederlanders als studenten zouden geweerd moeten wor den, wegens plaatsgebrek voor prac- tisch werk in laboratoria en ziekenhui zen. Welke gevolgen dit ten slotte zou kunnen hebben is duidelijk,indien men denkt aan de reeds thans zoo overvulde arbeidsmarkt ook voor wie een acade mische opleiding hebben genoten. Derhalve is de strekking van het wets ontwerp den minister van onderwijs de bevoegdheid te geven, den rector mag nificus van de T. H. te Delft en van de rijksuniversiteiten op te dragen, geen in schrijving van niet-Nederlandsche stu denten toe te laten. Bij Kon. besluit is de heer Hal- ieck L- Rose erkend en toegelaten als vice-consul van de Vereenigde Staten van Amerika te Rotterdam voor de pro vinciën Zuid-Holland, Zeeland, N. Brabant en Limburg. Het catapultvliegtuig van het mo torschip „Bremen", dat Dinsdagmiddag te Schellingwoude is aangekomen is Woensdagmorgen om 5 h 05 vandaar naar Bremen vertrokken. Blijkens de begrooting der gemeen- te-financiën van Bussumzalde belas ting niet worden verhoogd. Op den post salarissen en loonen wordt 40.000 ge kort. Als reserve voor eventueele regee- ringsmaatregelen is 20.000 aan „on voorzien" toegevoegd. Wederwoord aan „Waak," Dezer dagen kregen wij onder oogen het weekblad „Waak" van 28 Aug.; het wordt uitgegeven door het Comité tot afweer van het anti-semitisme en ver antwoordelijk redacteur is de heer A. Prins. Onder een sprekende kop is daarin opgenomen het gedeelte van ons „In terview met een Nazi-voorman", dat betrekking had op het Duitsche Joden vraagstuk, en daaronder schrijft de Re dactie van „Waak" aan ons adres dan het volgende: „Wij oud ingezeten Hollandsche Joden, voelen ons geen haar beter dan die arme Poolsche immigran ten. 't Leed, dat zij ondergaan, onder gaan ook wij. Ook onze voorouders waren immigranten. In Holland vonden wij een gastvrij oord, alwaar wij mettertijd het burgerrecht ver wierven. Wij hebben aan Holland veel te danken en zooals wij gelooven ook Holland veel aan ons. Wij voelen ons geen gasten, maar weten ons burgers. Zoudt u niet verstandiger doen, zulke interviews uit uw blad te ?ff Aldus de Redactie van „Waak". Ons wederwoord kan kort zijn: zou de Re dactie van dit weekblad niet beter doen, zich eerst ter dege van den stand van zaken op de hoogte te stellen, al vorens ongevraagde en overbodige ad viezen te geven? Want wat in de eerste 4 alinea's van haar stukje staat, onderschrijven wij vrijwel geheel- (Vrijwel, want het lijkt ons minder juist de oogen te willen slui ten voor het door Duitsche intellectu- eele Joden toch ook erkende onderscheid tusschen de immigranten-Oostjoden en de Duitsche en Nederiandsche staatsbur gers-Joden. Al kan men door rasver wantschap diep medelijden met hen hebben, en met hen meevoelen). Doch overigens: wij zijn het volko men met de redactie eens. En hebben daarvan zij had het kunnen weten door informatie hij geestverwanten in Zeeland dikwerf en onomwonden blijk gegeven. Reeds vóór het Hitler- Waar het strenge aan het zacht moedige waar sterkte en mildheid aan elkaar worden verbonden daar ontstaat eene schoone harmonie. gedoe in Duitschland waarschuwden wij in onze kolommen tegen pogingen, het anti-semitisme in Nederland ingang te doen vinden; enkele dagen na de groote Joden-vlucht uit Duitschland hebben wij een uitgeweken Joodschen intellec tueel gelegenheid gegeven in ons blad in een serie artikelen het Duitsche anti semitisme te belichten; geregeld ver- leenen wij plaatsruimte aan de berich ten, die de Joodsche Perscommissie ons doet toekomen. Maar: wij dulden geen inmenging van buiten in onze zaken, zooals van dit on gevraagde advies van „Waak". Een in terview met een der voormannen van de Duitsche nazi-beweging is interes sante en zelfs leerzame leesstof, waar uit de lezers van ons blad de gedachten- gang ook van die lieden kunnen leeren kennen. Dergelijke leesstof uit een soort anti-anti-semitische gezindheid uit ons blad te weren, zou niet zijn in overeenstemming met den gulden regel van het Audiatur et altera pars, welken wij als goede Nederiandsche journalist wenschen te blijven in acht nemen- DE ZEEUWSCHE LUCHTLIJN, Officieele bevestiging van den winterdienst. Wij ontvangen thans van de directie der K. L. M. de oficieele bevestiging, dat zij besloten heeft de exploitatie van den dienst op Zeeland, behoudens goedkeu ring van den Minister van Waterstaat, voor het eerst ook gedurende den win ter 1933-34 te handhaven, met dien ver stande, dat de winterdienst onmiddel lijk aansluit op de herfstperiode, zoodat dus geenerlei onderbreking plaats heeft. „Het zijn aldus dit besluit niet alleen de gunstige uitkomsten van de ex ploitatie van dezen zomer, welke ons aanleiding geven den dienst te handha ven, ook ons streven om voortdurend aan den verderen opbouw van het bin- nenlandsch verkeer te werken door de verschillende lijnen geleidelijk gedurende het geheele jaar in bedrijf te nemen, vormt een belangrijke beweegreden om de uitvoering van den dienst, zij het dan ook in meer bescheiden vorm, voort te zetten," Zooals wij reeds eerder meldden, komt de exploitatie gedurende den win ter in geenen deele ten laste van het garantiefonds. De dienstregeling is vrijwel zóó, als wij deze reeds eergisteren publiceerden. N.I.: vertrek Rotterdam 12-00; aankomst Haamstede 12-30; vertrek Haamstede 12-40; aankomst Vlissingen 12-55. Vertrek Vlissingen 13-35; aankomst Haamstede 13-50; vertrek Haamstede 14-00; aankomst Rotterdam 14-30. De doorverbinding met Amsterdam wordt den geheelen winter gehandhaafd; het vertrek van daar varieert van 11-00 (18 Sept.—31 Oct.), via 11-20 (1 Nov.— 30 Nov. en 16 Jan.28 Febr.) naar 10-50 (1 Dec.15 Jan.) En de aankomst te Amsterdam is 18 Sept.31 Oct, te 16-00; 1 Nov.15 Jan. 15-15. Het tarief is voor het traject Haam stedeRotterdam andermaal verlaagd; het bedraagt thans 6.voor een en kele reis, 10.retour. (Tot dusverre 7.50 en 12.75). Ook Haamstede Amsterdam is verlaagd; de overige ta rieven bleven gelijk. Een 10-vluchtenboekje Rotterdam Haamstede kost 50.idem Rotter damVlissingen 65.Amsterdam Vlissingen 90. Tot zoover dé ons geworden mede- deelingen. Enkele opmerkingen mogen wij daar aan toevoegen, In de eerste plaats achten wij het ge nomen besluit principieel zeer belang rijk, om twee redenen, of in twee op zichten: dat er nu een continuïteit is gekomen in de Z. L. L., die daarmede ophoudt een seizoendienst te zijn, en vooral: dat er eiken dag gevlogen wordt- Wij achten dit laatste van groo- ter belang zelfs, dan een enkele of dub bele dienst; hoofdzaak is dat men in den komenden winter zal weten: ik kan j eiken dag om half twee uit Vlissin- i gen vliegen, en dan om half drie al op Waalhaven zijn. Of, in Holland vertoe- i vende, dat men eiken dag tegen den middag uit Amsterdam en Rotterdam kan vertrekken, om dan voor éénen ai- in Walcheren te zijn. Het spreekt van zelf, dat men iai van aanmerkingen kan maken. En er zullen onderscheidenen wezen, die zich zelfs niet kunnen indenken hoe men nu zoo'n dienstregeling kon ontwerpen. Dit lijkt ons absoluut verkeerd gezien. Eerder past het ons ten zeerste ver heugd te zijn, dat ook buiten het toe risten- en badseizoen de verbinding van Zeeland met Rotterdam en Amsterdam door de lucht gehandhaafd blijft, hoe dan ook. Voor de gekozen tijden zijn, als reeds eerder opgemerkt, goede rede nen geweest: de wensch ondanks alle weersomstandigheden met de grootst mogelijke regelmaat te vliegen, dat was de hoofdzaak. Er zijn dezen zomer in Zeeland vele luchtvaartenthusiasten ontstaan. Dat de zen nu door actieven steun aan de Z. L. L. ook bij de komende winterdienst- regeling, medewerken om de grootere verkeersfrequentie die stellig eens ko men zal, zoo snel mogelijk te heipen verwezenlijken! 'T 35-JARIG REGEERINGSJUBILEUM VAN DE KONINGIN. Muzikale wandeling. Heden, den dag, waarop voor 35 jaar Koningin Wilhelmina de regeering van ons land, in eigen handen nam, wap pert de driekleur van vele openbare en enkele particuliere gebouwen en za gen wij ook personen, die zich met Oranje of de nationale kleuren hadden getooid. Morgenavond zal de Chr. Muziekver- eeniging „Oefening na den Arbeid" ter eere van het regeeringsjubileum een muzikale wandeling maken welke te half negen van den Buitentuin aanvangt en de volgende route neemt: Zandstraat, Langeviele, Lange Geere, Koestraat, Varkensmarkt (stopplaats); Gortstraat, Markt, Burg, Groenmarkt (stopplaats), korte Burg, Balans, Abdij (stopplaats); Balans, Spanjaardstraat, Molstraat, Dam (stopplaats); korte en Lange Delft, Markt (stopplaats), Lan geviele, Domburgsch Schuitvlot, Bui tentuin. De toren speelt. Op den speeltrommel van het toren uurwerk komt heel uur: „Bald prangt, den Morgen zu verkünden"; half uur: „Ein Madchen oder Weibchen, wünscht Papageno sich". Beiden uit „Die Zauber- flöte" van Mozart. LIJK OPGEHAALD. ARNEMUIDEN, Hedenmorgen is uit het Arnekanaal bij het veerhuis het lijk opgehaald van een 60 tot 65-jarigen man, wiens wandelstok aan den kant lag. De identiteit kon nog niet worden vastgesteld. Men vermoedt, dat de man gisteren te water is geraakt. Nader vernemen wij dat het hier een leurder uit Middelburg betreft. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN. HEINKENSZAND. Op initiatief van de vereeniging het Groene Kruis afd. Heinkenszand is besloten van af 13 September eiken Woensdagnamiddag consultatiebureau voor zuigelingen te houden. Het bureau staat onder leiding van dr. Griep, geassisteerd door de wijk verpleegster zuster Kranenburg. Waar het consult gratis is, mag worden ver wacht, dat van dit bureau druk gebruik zal worden gemaakt. In het gemeentelijk vergaderlokaal is voor dit doel een af zonderlijke zaal ingericht. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. HEINKENSZAND. De wed. de Win ter die Zaterdag in een kelder viel is zonder tot bewustzijn te zijn gekomen heden aan de gevvolgen overleden. Offerblokken gelicht. HANSWEERT. Toen men Maandag avond de deuren van het Roomsch Ka tholieke kerkgebouw alhier wilde slui ten, kwam men tot de onaangename ont dekking, dat de offerblokken in dat ge bouw door onbevoegden waren gelicht. De diefstal is gepleegd door gebruik te Middelburg, 6-IX-'33. Dinsdag: hoog ste luchttemperatuur 24 °C (75 °F); laagste 12.7 °C (55 °F). Heden 9 h: 14.3 °C; 12 h: 21.4 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand 772 mm; laagste 769 mm. Hoogste barometerstand 775.2 mm te Haparanda; laagste 745.8 mm te Isa- fjord. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige O. tot N.O. wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, zelfde temperatuur. Zon op: 6 h 20; onder 19 h 36. Licht op: 20 h 06. Maan op: 19 h 01; onder 9 h 05. L.K.: 11 Sept. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapeüe is 28 min, en Domburg 23 min. vroeger: Veere 38 min. later, (S springtij). Di. Wo. Do. 5 S 6 7 September. Hoogwater. (Z'omertijd.) 2.43 14.55 3.24 15.34 4.03 16.15 Laagw&tsr. 9.10 21.45 9.46 22.18 10.21 22.54 Hoog- en Laagwater te Wemel&|s. September. Hoogwater. Laagwater. (Zomertijd.) Di. 5 4.42 17.01 10.17 22.38 Wo. 6 5.24 17.39 10.51 23.12 Do. 7 6.00 18.14 11.28 23.51 maken van lijmhoutjes, van welke voor werpen gedeelten zijn aangetroffen op den vloer nabij de offerblokken. Bij on derzoek is gebleken, dat de tot nu toe onbekende dader(s) het grootste deel van den inhoud heeft (hebben) meege nomen. De melkprijs te S c h o r e is ver hoogd van 8 cent op 10 cent den liter. De broodprijs is te C o 1 ij n s p 1 a a verhoogd van 15 op 16 cent per 8 ons ea van 35 op 38 cent per 20 ons, Woensdag werd ter openbare te rechtzitting voor Burgerlijke Zaken der Arrondissements-Rechtbank te Middel burg beëedigd als candidaat-notaris ten kantore van den te Goes gevestigden notaris E. C. van Dissel, den heer R. G, Postma. Valsche stempel. De Utrechtsche rechtbank heeft den 30-jarigen slager H, J. v, S. te Oudewa ter wegens gebruikmaking van een val- schen vleeschstempel veroordeeld tot 100 boete subs. 40 dagen hechtenis. De eisch was drie maanden gevange nisstraf. jeeBE£BS®BGm» De classis Goes der Ger. Gemeenten. De classis Goes der Ger. Gemeenten heeft waar sommige gemeenten door ver- plegingskosten in ziekenhuizen een ge duchte daling der kas moesten onder gaan, deze gemeenten aangeraden met de armbesturen te confereeren opdat zoo een mededragen in de lasten ver kregen worden. De classis wees er de gemeenten op dat zij bij de behandeling van tucht- zaken de bestaande aloude regeling moeten handhaven, bijzonder hierin dat openbare zonden openbaar moeten be leden worden. Ds. A. F. L, van Dijk, predikant bij de Doopsgezinde gemeente te Sur- huisterveen heeft bedankt voor het pre dikambt- De reden tot dit besluit is, dat ds. van Dijk zich met de Doopsgezinde leer niet meer kan vereenigen. Ned, Herv. Kerk. Op het zestal te Dordrecht (vac. ds. Torenbeek) komen voor ds. R. ten Kate

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1