RECHTZAKEN. LEGER EN VLOOT. SPORT. BURGERLIJKE STAND. BUITENLAND. AGENDA. GEMENGD NIEUWS. MIDDELBURG. GOES. het perceel bij normalen groei der mos selen. De Minister heeft echter de bil lijkheid van de hierover verzonden re- questen ingezien en om deze reden op den pachtprijs voor het jaar 1932— 1933 50 pet. reductie verleend. De hier boven aangehaalde feiten gelden niet voor Yerseke, daar 't juist daar in hun voordeel was, dat de mosselen op de Grevelingen minder waren dan op hun perceelen. Dit jaar vertoonde zich op de perceelen in de Grevelingen weder buitengewoon veel groente, doch de kwaliteit der mosselen is in het alge meen veel beter, dan dit in de afgeloo- pen twee jaar het geval is geweest. Stuk van den neus gebeten. Op 23 Juni j.l. is in een café aan de Mient te 's-Gravenhage de caféhoudster mej. J. geb. H., door een bezoeker op ernstige wijze mishandeld, waarbij zij o. m. met een flesch op het hoofd werd ge slagen, waardoor zij bloedend werd verwond, terwijl de aanvaller haar bo vendien een stuk van den neus afbeet. Wegens zware mishandeling had zich ter zake voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden de 29-jarige los werk man P. B., die ondanks de pertinente herkenning door het slachtoffer en eeni- ge getuigen, beweerde van niets te we ten. Het O. M. wees erop dat behalve de vrouw zwaar mishandeld werd zij ook voor het leven is geschonden. Rekening houdend met het feit, dat verdachte reeds eerder is gestraft, eischte de of ficier acht maanden gevangenisstraf. Bij Kon. besluit is benoemd, tot ad judant in buitengew. dienst van H.M. de Koningin, de kolonel J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, commandant van de brigade grenadiers en jagers (le in- fanterie-brigade). ZEEUWSCHE VOETBAL BOND. Het lot der Goesche voorstellen. Men schrijft ons vanwege de voetbal- vereeniging Middelburg: Waarschijnlijk zal het velen interes seeren nader te vernemen hoe het ge gaan is met de voorstellen, welke Goes aan de algemeene vergadering van den Zeeuwschen Voetbal Bond heeft gedaan. De uitslag komt hierop neer, dat de woordvoerder van de vereeniging ,,Goes" op de Algemeene Vergadering van de Z. V. B., bijval kreeg van slechts één Vereeniging uit Zeeuwsch-Vlaanderen en dat voorts slechts tegenstanders van hun voorstel aan het woord kwamen, waar door de heer J. P. van Bel, vertegen woordiger van den K. N. V. B., die me dedeelde, dat de K. N. V. B. hem had opgedragen ten sterkste te protesteeren tegen de ,,Goes"-voorstellen en met klem moest ontraden nader op- deze voorstellen in te gaan. De tegenstand was zoo groot, dat „Goes" niet alleen haar voorstel betref fende de „Middelburg-Bestuursleden" maar ook al haar andere vijf voorstellen introk, zonder dat maar eenige toezeg ging van beteekenis van Bestuurszijde behoefde te worden gedaan. De heer A. Imanse, secretaris Compe titie Leider, en één van de „Middel- burg"-mannen, waar het in het voorstel „Goes" om ging, was aftredend en her kiesbaar; hij is onder gejuich en groot applaus der vergadering, bij acclamatie herbenoemd. Donderdagmorgen had te Bergen op Zoom onder belangstelling van dui zenden, de door Juliana georganiseerde Zwemwedstrijd in de Schelde plaats. Aan de Roode Ton gingen 44 heeren en 13 dames aan het touwtje liggen, wachtende opt het sein van vertrek. De 14-jarige Versluis wist den 2 km- wedstrijd te winnen in 23 minuten. BRUTALEN OVERVAL. TASCH MET 3000 ONTRUKT. Een ambtenaar van den Gem. Wo- ningdienst te Amsterdam is in den vroegen middag het slachtoffer gewor den van een uiterst brutalen overval, waarbij hem een tasch met 3000 is ontrukt. Deze ambtenaar, wiens taak 't was aan verschillende woningen ,huur op te «.halen, liep niets vermoedend op den Olympiaweg aldaar. Ter hoogte van het kantoortje van den woningdienst in de Simsonstraat, sprong er plotse ling een man op hem toe, die hem een stevigen vuistslag in het gelaat toebracht en hem het volgend oogenblik de tasch met geld ontrukte en daarmede vandoor ging- Op het hulpgeroep van het slachtof fer schoten van alle kanten burgers toe, die zoodra zij begrepen wat er ge- sssssssaBsssassaassai beurd was, den dader achterna zetten. Na een wilden jacht kon de man, die de tasch nog bij zich had, gegrepen worden. Hij werd overgebracht naar 't posthuis Olympiaweg en is vandaar korten tijd later naar het bureau Over toom overgebracht. WAARSCHUWING. In het Alg. Politieblad ontraadt de waarnemende hoofd commissaris van politie te Am sterdam het in relatie treden met Willem Hendrik Baarens, geb. te Am sterdam 9 Aug. 1894, wonende Heeren gracht 265 I te Amsterdam. B. noemt zich „algemeen leider" van de door hem opgerichte instelling „Nationaal Katho lieke Organisatie", tracht gegadigden te vinden voor de functie van propagan dist en probeert dan van hen een waar borgsom machtig te worden. INBRAAK, Te Amsterdam is naar de N. R. Crt. meldt ingebroken in een perceel aan den N.Z. Voorburgwal. Op de tweede verdieping zijn uit een geldkistje 600 a 700 en eenige sie raden gestolen. Op de derde étage wa ren kasten en lessenaars opengebro ken en doorzocht. Daar is echter niets gestolen. VALSCHE KWARTJES. Een si garenwinkelier uit de Potterstraat te Utrecht heeft bij de politie aangifte gedaan, dat verschillende valsche kwar tjes waren gebruikt voor het verkrijgen van sigaretten uit zijn automaten. DOOD UIT EEN BOOM GEVALLEN. Te W a a 1 w ij k is de 13-jarige C. B. uit een boom gevallen. Hij is aan zijn verwondingen overleden- OVERLEDEN DOOR HET ETEN VAN ONDEUGDELIJK VLEESCH. In 't gezin van zekeren T. te Over- 1 o o n deden zich Woensdag ziektever schijnselen voor, die er op wezen dat door het eten van ondeugdelijk voedsel maag en ingewanden geheel van streek waren. Een 12-jarig logétje, P. O- uit Nijme gen is Dinsdagavond aan de gevolgen overleden. In den loop van Woensdag is ook de 18-parige zoon T. onder de zelfde verdachte verschijnselen overle den, T. en zijn echtgenoote zijn ernstig ongesteld en de overbrenging naar het ziekenhuis te Nijmegen werd noodzake lijk geacht. Aangenomen mag worden, dat door het eten van ondeugdelijk voedsel deze vergiftigingsgevallen zich hebben voor gedaan. De toestand van vader en moeder T. is buiten levensgevaar. ERNSTIG MOTORONGELUK; DA ME GEDOOD. Woensdagmiddag is op den weg Vierlingsbeek-Overloon op den draai van den weg een motorrijder, de heer V. uit Vierlingsbeek tegen een vrachtwagen gereden. De echtgenoote van den heer P. was op de duo gezeten. Het motorrijwiel werd geheel vernield. Mevr. V. werd op slag gedood; de heer V. werd ernstig gewond opgenomen. De vrachtauto werd weinig beschadigd. VLIEGBOOT OP DE KUST NOOD LANDING GEMAAKT. Woensdag ochtend heeft een Engelsche vliegboot, die op weg was naar de Oostzee, 16 mijlen uit de kust op de Noordzee een noodlanding gemaakt. Daar de zee woe lig was, was het niet mogelijk te star ten zoodat de vliegboot hulpeloos rond dreef. De torpedoboot Z 5 uit Den Hel der kreeg opdracht de vliegboot te zoe ken. De vliegboot was inmiddels ech ter door een Letlandsch stoomschip op gepikt en is later door de Z 5 overge nomen en op sleeptouw genomen naar de Mok. De vliegboot heeft zeer gerin ge schade opgeloopen aan het zijstuur. Met een andere Engelsche vliegboot, die reeds in de haven te De Mok-lag wordt waarschijnlijk Donderdag reeds weer vertrokken. DE ZWARE BRAND TE LEEUWAR DEN- Omtrent den hevigen brand, kan nader worden gemeld, dat behalve, de opslagplaats van den heer S. niet minder dan negen huizen, alle eensge zinswoningen, bestaande uit een gelijk- vloersch gedeelte en een zolderver dieping, door het vuur zijn vernield. De meeste van deze woningen zijn geheel uitgebrand, enkele ten deele. Zes der huizen zijn gelegen aan de Gedempte Keizersgracht en drie aan de Nieuwe straat. De meeste bewoners waren verzekerd. De opslagplaats be vond zich achter het woningcomplex. OUDE MAN DOOR JONGENS MIS HANDELD. Tusschen den zestigja rigen J. W. te S i 1 v o 1 d e en een aan tal jeugdige dorpsgenooten ontstond een woordenwisseling welke al spoedig in handtastelijkheden overgingl Daarbij is de bejaarde man door een der jonge lieden met een dolkmes vijfmaal in het onderlijf gestoken. Tengveolge van het bloedverlies is de toestand van den man niet zonder gevaar. De dader is voort vluchtig. DE MOORD OP PROF. LESSING. Omtrent den moord op den Duitschen professor Lessing te Mariënbad wordt nog het volgende vernomen: Prof. Lessing was medewerker van het „Prager Tageblatt" en hield in Tsjeóho- I I—w—Mi Slowakije voordrachten over het Jood- sche vraagstuk. Naar is komen vast te staan bevond zich eenige dagen geleden te Mariënbad een zekere Eckert, een on guur type, die in gezelschap was van 'n Duitscher, wiens identiteit niet bekend is. Beiden hebben toen over prof. Les sing gesproken en men neemt aan dat toen door hen de aanslag is beraamd. HOLLEND PAARD VOOR D.-TREIN. Toen Zondagavond' de D-trein Ant werpenWupperthal het station Haelen passeerde, bemerkte de machinist dat er op ongeveer 1 km voor de spoorbrug een paard in razende vaart voor den trein uitliep. De machinist minderde di rect* zijn vaart, doch het paard Bleef voor den trein rennen. Het ging zelfs de ijzeren spoorbrug bij Buggenum over. Nadat de trein de spoorbrug gepasseerd was, stopte de machinist. De overweg wachter van den wachtpost Leeuwen wist het paard met behulp van eenige boeren op te vangen. De trein kwam te Roermond met een half uur ver traging aan. Branden. Donderdagmorgen is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de groöte boerderij van den heer K. M. aan het Oosterdiep te W i 1 d e r v a n k. In een minimum van tijd stond het ge- heele perceel en de schuur in lichter laaie. Alles brandde tot den grond toe af; de schuur was geheel met koren gevuld. Het naast de boerderij gelegen hotel liep ernstig gevaar doch de brandweer wist het overslaan van de vlammen te voorkomen. Het gebouw kreeg enorme waterschade. Alles was verzekerd. Verdronken. Woensdagmiddag is het drie-jarig zoontje van de familie S. uit Zuilen in het Merwedekanaal nabij de spoor brug te water geraakt. Hoewel het ventje spoedig door de politie op het droge kon worden gebracht en kunst matige ademhaling werd toegepast, moest een geneesheer den dood consta- teeren. Ongelukken. In de Oranjeboomstraat te Rot terdam stak Woensdagochtend de 6- jarige J. F. P. achter een stilstaanden motorwagen den rijweg over en werd toen gegrepen door een motorwagen, die naar de stad reed. De tram moest opgevijzeld worden om het knaapje dat deerlijk gewond was, er onder uit te halen- De jongen is naar het ziekenhuis ver voerd, waar bij aankomst bleek dat hij reeds was overleden. Nieuw- en St. Joosland. Van 131 Augs. Getrouwd: A- Klap, jm. 45 j. met J. Bliek, jd. 52 j. Overleden: P. Franse wednr van Ja. Boone, 78 j. Ellewcutsdijk. Overleden: A- Luteijn man van M. Burger, 81 j. ENGELAND ONTBOT. Meer luchtigheid, ook in Londen. (Van onzen Londenschen correspondent) Een zomer, zoo gul met zonneschijn en -warmte als men zelden heeft be leefd, heeft opvallende dingen gedaan met het openbaar vertier in Engeland. De grijsheid en kleurloosheid, die zoo lang voor deftig en gedistingeerd hebben doorgegaan, de afkeer van opvallend heid die kenmerk werd geacht van de beste standen en daarom door alle an dere standen behalve de laagste werd opgenomen, het een en het ander be hoort niet langer tot de typische ken merken van de Engelsche samenleving. Zij die al lang hebben gewenscht dat men in Engeland wat beter zou durven leven, stellen nu met blijdschap vast, dat de stranden van Brighton en Has tings die van Deauville en de Lido een lesje kunnen geven in de aspecten van blijhartigheid en luchtigheid en in den durf waarmee de menschen op boule vards en stranden hun en haar leden blootstellen. Men heeft de conventies van een eeuw of langer van zich afge schud. Het is weinig minder dan een verandering van het nationaal karakter De verouderde ongeschreven wetten, die het gedrag van het publiek in het openbaar voorschreven, worden niet meer in acht genomen. Men heeft jaren lang van alles en nog wat beproefd met organisatie. Er zijn „bewegingen" geweest voor een opge wekter Londen. D.O.R.A., de oorlogs wetgeving die allerlei hinderlijke beper kingen oplegt bij de consumptie van meer of minder geestrijke dranken of bij het koopen van onschuldige zaken als tabak en chocolade, is door verontwaar digde burgers georganiseerd of individu eel (door ingezonden stukken in de kranten) bestreden. Er zijn machtige campagnes gevoerd om als op het BBBSSBBBoa^saaaa Vasteland het café op het trottoir te brengen. Dat alles heeft nimmer de ge- wenschte uitwerking gehad. Wat D.O. R.A. betreft, zij heerscht nog in al haar bekrompenheid. Wettelijk is er niets veranderd. Maar waar de wet niet in den weg stond daar is vrijheid, driester dan men ooit had durven hopen, aan den dag getreden. „It 's not done" is de ge ijkte term, waarmede stoutmoedigheid in kleeding of waarmede onconventio- neele manieren lang werden geweerd. Maar in idt opzicht is er weinig meer overgebleven dat „niet gedaan wordt". De Engelschen botten uit.' Er is geen twijfel aan. Zij hebben nieuwe vrijheden gekregen, niet door het afdanken van hinderlijke wetten maar door het afdan ken van zeden en gewoonten, die klaar blijkelijk in strijd zijn met den geest van den tijd. De stranden dragen lichtere men schen en blijere menschen, die elk voor zich een kilo minder aan kleeding dra gen en met de overtollige kleeren ook de vooroordeelen hebben afgelegd. En deze luchtigheid is allerminst be perkt tot den zeekant. In de voorste den, eens ware burchten van ingeto genheid en valsch fatsoen, scheren de huisvaders de heggen van „evergreen" in hun voortuinen in tenue dat weinig of niet verschilt in dat van het strand, een schouwspel gevend dat eenige ja ren geleden door menschen van de straat meer dan onbehoorlijk zou zijn geacht. Mrs. Grundy, de verbeelde vreugdelooze zedemeesteres van het Engelsche volk, verliest zienderoogen terrein. De Engelsche vrouw en de Engelsche man eischen thans het recht op. om binnen de vanzelfsprekende perken, zich zoo vrij en zoo gemakkelijk en zoo koel te kleeden als zij wenschen en bin nen dezelfde perken te doen wat zij verkiezen. Een beweging voor een „opgewekter Londen" is niet meer noodig. Londen is als vanzelf opgewekt geworden. Het wil voor Parijs niet meer onderdoen in dat opzicht. De nieuwe blanke gebou wen, die de laatste jaren bij honderden verrezen zijn en in den avond worden overgoten met electrisch licht, hebben er veel toe bijgedragen, de grijze mo notonie, welke men eens met de hoofd stad van het Britsche Rijk placht te vereenzelvigen, te doen verdwijnen- Op vallende kleuren zijn in het stadsbeeld verschenen, vroolijk en schitterend. En zelfs het café op het trottoir is in het West End geen ongewoon ding meer, al zou men ze er ruimer vertegen woordigd willen zien. De melkboer komt aan de deur in een goudgeel sporthemd in harmonie met de boterbloemen in welker onmiddellijke nabijheid zijn waar is geboren en voortgebracht. Dit alles kan niet alleen worden ge weten aan den schoonen zomer. Het verschijnsel moet zijn diepere oorzaken hebben. Het nieuwe geslacht, in oor logstijd opgegroeid en nu volwassen, heeft klaarblijkelijk de opvattingen van het vorige als duf en stoffig prijsgege ven. De overdreven ingetogenheid en de stijve vormelijkheid hebben plaats moeten maken voor expressieve manie ren en levensuitingen, die het vermoe den wettigen dat men opgewekter het avontuur van het leven tegemoet treedt. DUITSCHLAND. School en Hitlerjugend. De Pruisi sche minister van eeredienst heeft een verordening uitgevaardigd inzake de verhouding der school tot de Hitlerjeugd waaraan wij het volgende ontleenen: De Hitlerjugend moet twee vrije middagen per week hebben, waarop zij geen huis werk behoeft te maken, waarvan één liefst op Zaterdag. Eén Zondag in de maand moet zij vrij zijn van „dienst" en „onbeperkt aan het gezin behoo- ren". Alle scholieren moeten den lei ders en onderwijzers onvoorwaardelijk gehoorzamen en zijn verplicht de schoolfeesten bij te wonen. De verordening „herinnert nogmaals aan het verbod om., wapens van el- ken aard in school mee te brengen". Groote autoweg. Een groote auto weg die in Duitschland zal worden ge bouwd zal van de Nederlandsche grens naar de Oostenrijksche grens leiden, over Keulen, Frankfort, Ratisbonne en Passau. Hij zal 1000 kilometer lang zijn en 23 meter breed. De kosten van aanleg be dragen 250.000 fr, per kilometer. Ge durende verscheidene jaren zullen 200.000 arbeiders aan den wetf werk hebben. OOSTENRIJK. Ontbinding Deutsche Studentenschaft, De sedert geruimen tijd in het voor nemen liggende beperking van de auto nomie der hoogescholen is naai het W. B. uit Weenen meldt thans officieel be kend gemaakt. Het ministerie van onderwijs heeft den hoogeschoolautoriteiten opgedragen de „Deutsche Studentenschaft" te ont binden en haar het gebruik der tot dus ver te harer beschikking gestelde loka len in d.e universiteitsgebouwen met den aanvang van het nieuwe studiejaar te ontnemen. De verordening wordt gemotiveerd met de verklaring, dat de Deutsche Stu dentenschaft in Oostenrijk organisato risch als district VIII is ingelijfd bij de in I—MM—fe het Duitsche rijk bestaande Deutsche Studentenschaft en als politieke organi satie met voortdurende propaganda en andere intriges tegen de staatsorde in Oostenrijk optreedt, alsmede met het door het Verfassungsgerichtshof gecon stateerde ontbreken van een voldoen den rechtsgrondslag voor haar bestaan. Verder wordt de reeds aangekondig de invoering der hoogeschoolwacht ver- orderd. SPANJE. Prinses Beatrice gaat studeeren. Ex-koning Alfonso van Spanje, die eenige dagen geleden te Praag is aange komen, heeft naar Reuter meldt, op dracht gegeven tot aankoop van een vil la voor zijn dochter, princes Beatrice, die er in de Duitsche taal zal gaan stu deeren. De prinses wenschte oorspronkelijk aan de Universiteit te Heidelberg te stu deeren, doch koning Alfonso vond het beter dat zijn dochter in Praag ging stu deeren. BIOSCOPEN. „Electro" (Markt) Vanaf Vrijdag „Robert en Bertram op Ski's" en „Tropenkolder". Dagelijks één avondvoorstelling. Aanvang 8 uur Zond. matinée 3 uur. Maandag 2 October. Lezing Natuur kundig Gezelschap. Spr. dr. W. G, N. van der Sleen te Haarlem. Dinsdag .10 October. A-V.R.O.-uit- voering. Concertzaal 8 uur. V r ij d a g 27 October Concert vereeni ging Paul Baumgartner (piano) Concertzaal. Maandag 30 October. Lezing Natuur kundig Gezelschap. Spr. dr. D. Schoute te Wassenaar. Vrijdag 3 en Zaterdag 4 Nov. Ba zar te houden door 't Groepsco- mité van de Ned. Padvinders. Maandag 13 Nov. Lezing Natuurkun dig Gezelschap. Spr. prof. L. K. Wolff, te Utrecht. Woensdag 15 Nov. Generale Repe titie Vereen, voor Instrumentale Muziek. Concertzaal. Donderdag 16 Nov. Uitvoering Ver. voor Instrumentale Muziek. Concertzaal. V r ij d a g 1 December. Concert Ver eeniging Gertler Kwartet Con certzaal, 8 uur. Maandag 18 Dec. Lezing Natuurkun dig Gezelschap. Spr. prof. dr, F. J. J. Buijtendijk te Groningen. Maandag 18 Dec, Generale Repetie- tie Zangver'een. „Tot Oefening en Uitspanning". Concertzaal 8 uur. Dinsdag 19 Dec. Uitvoering Zangver. „Tot Oefening en Uitspanning". Concertzaal 8 uur. 1934. Donderdag 26 Januari. Concert Ver eeniging. Ruth Posselt (viool) Concertzaal 8 uur. Maandag 19 Febr. Lezing Natuurkun dig Gezelschap. Spr. prof. dr. M. W. Woerdeman te Amsterdam. Maandag 26 Maart. Lezing Natuur kundig Gezelschap, spr. prof. dr. J. Glay te Amsterdam. Maandag 19 Maart. Generale Re petitie Zangver. „Tot Oefening en Uitspanning Concertzaal 8 uur. Dinsdag 20 Maart. Uitvoering Zang ver. „Tot Oefening en UTïspan- ning". Concertzaal 8 uur. Donderdag 6 April. Concert Ver eeniging. Maria Ivergtin en Tri anti, liederen- en duettenavond Concertzaal 8 uur. Donderdag 19 April. Generale Re petitie Vereen, voor Instrumen tale Muziek. Concertzaal. V r ij d a g 20 April. Concert Ver. voor Instrumentale Muziek- Con certzaal. „L a n d b o u w-B i o s c o o p" Vrij., Za„ Zon. en Dins. 8 uur en Zond. ma tinée 3 uur „De Hekser" en „Nach ten van Shanghai". Maandag 4 Sept. Jaarl. Algem. Ver gadering Van Heel en Co's Graan handel. Hotel Centraal 8 uur. Maandag 4 September Algemeene Vergadering Zeeuwsche Prov. Brandweerbond. Schutters hof 11 uur. Donderdag 7 en Vrijdag 8 Sept. Kookdemonstraties Slot Os- tende 35 en 810 uur. Zaterdag 9 September N. O. G.-dag te Goes. Donderda g 14 September. Volks concert „Hosanna". Schutters hof 8 uur. Elec. Drukkerij G. W. den Boer, M'burg,

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 8