KERKNIEUWS. ONDERWIJS. HANDEL EN NIJVERHEID. ZEEUWSCHE PROVINCIALE BRANDWEERBONB. WÊÊÊM B~ nieuwe landingsbrug aan het veer te Hoedekenskerke is dezer dagen gepla est. dien dag niet onopgemerkt te laten voorbij gaan. Verschillende autoriteiten, onder wie de Commissaris der Konin gin en het college van Ged. Staten zui len worden uitgenoodigd. Na het ofïicieele gedeelte, waartoe eene vergadering der leden met de ge- noodigden zal worden gehouden, heefb in de school een tentoonstelling plaats, 's avonds zal in de Beurs eene voorstel ling worden gegeven. Jaarverslag 1932'33, Wij ontvingen een afdruk van het Jaarverslag 1932'33 van den Zeeuw- schen Prov. Brandweerbond, zooals dat in de op handen zijnde algemeene ver gadering zal worden uitgebracht. Het navolgende is daaraan ontleend: Bestuur. In de vacature mr. W. J. Woldringh van der Hoop, werd tot be stuurslid benoemd jhr. H. A- van Doorn, Burgemeester van Oost- en West-Sou burg. Leden. Moest in het laatst uitge brachte jaarverslag met leedwezen 'n vermindering van het aantal leden wor den geconstateerd, waardoor hun aan tal daalde tot 79, in het afgeloopen ver- eenigingsjaar bleef dit cijfer althans ge handhaafd. Wel is waar bedankten de gemeenten Bruinisse en Kerkwerve, doch door toetreding van de gemeenten St. Maartensdijk en Nieuwerkerk, wel ke laatstgenoemde gemeente tenslotte reeds van den beginne af lid bleek te zijn geweest, doch, aangezien nimmer bericht hiervan was ingekomenf tot voor kort nog uiteraard als zoodanig door het Bestuur niet werd aangemerkt, werd een verdere teruggang van het aantal leden voorkomen. Terwijl alzoo eenerzijds het verlies van een tweetal gemeenten viel te be treuren, andererzijds stemt tot vol doening in deze tijden, waarin de grootst mogelijke zuinigheid van de zijde van de gemeenten moet worden betracht, een besluit waardoor de gemeente door alsnog toe te treden, blijk geeft, het groote nut van den Bond te erkennen, zonder voor de aan het lidmaatschap voor haar verbonden kosten hoe ge ring deze ook zijn in vergelijking tot de belangrijke voordeelen terug te deinzen. Pogingen door het Bestuur hier en daar in 'het werk gesteld om tot verde re uitbreiding van het aantal leden te geraken bleven zonder resultaat. Ook de in diverse deelen der Provincie ge houden voordrachten hadden op een enkele uitzondering na geene uitbrei ding van het aantal leden tengevolge. Vergaderingen. De alg'emeene vergadering, gehouden te Middelburg den 23 Mei 1932, mocht niettegenstaan de helaas slechts een 33-tal gemeenten in totaal uitbrengende 78 stemmen, ter vergadering vertegenwoordigd waren, in alle opzichten geslaagd heeten. Tot het welslagen der vergadering droeg zeker niet in de laatste plaats in belangrijke mate bij de lezing van den heer ir. J- Duiker over het onder werp „Luchtbescherming" des namid dags na afloop van de vergadering, ge volgd later door een demonstratie van de Middelburgsche Brandweer, onder leiding van haar commandant, den heer H. Bierman. tt ^>®r"lanenf vertegenwoordiger in het Hoofdbestuur van de Kon. Ned. Brand weervereniging was de Voorzitter van den Bond, de heer G. A. Hajenius. Middelen. Het afgeloopen ver- eenigingsjaar leverde een goed slot on van 295.14- Van de Kon. Ned. Brandweerver eniging is voor een maal een subsidie van f 250 ontvangen. aar het zich laat aanzien, zal in de naaste toekomst, zij dan ook op beschei- a V°0r, de verschillende af deelingen de gelegenheid worden geo pend, demonstraties, wedstrijden en dergelijke te houden, waar tot dusver in verband met de veelal groote kosten daaraan verbonden, wegens de beperk te middelen als regel niet aan te den ken viel. Onderlinge hulpverlee- n i n g Over het algemeen bleef men in de onderscheiden afdeelingen in deze richting werkzaam, al kan niet gezegd worden, dat in de verschillende deelen der Provincie de afdeeling Walche ren uitgezonderd tot dusver een af doende regeling tot stand kwam. Wel is waar werden er op dit gebied reeds tusschen verschillende gemeenten af spraken gemaakt, doch van het bestaan van bepaalde contracten, waarin de wederzijdsche verplichtingen duidelijk zijn vastgelegd, is tot nog toe aan het Bestuur niet gebleken. Uit een destijds dienaangaande door het Bestuur ingestelde enquête bleek, dat men in de afdeelingen in het -alge meen nog niet voldoende van de nood zakelijkheid van dergelijke overeenkom sten was overtuigd. Ook nu nog bleek, dat daarin sedert nog weinig verandering' is gekomen. Nogmaals moge dus met klem bij de verschillende afdeelingen er op worden aangedrongen om, al moge de praktijk wellicht hebben geleerd, dat als regel wel is waar op hulp van elders gere kend mag worden, alles in het werk te stellen, dat binnenkort in elke afdeeling de totstandkoming van een regeling in zake onderlinge hulpverleening mag worden tegemoetgezien. Werkzaamheden. De werk zaamheden van den Bond bestonden ook in het afgeloopen vereenigingsjaar voor het meerendeel in het uitbrengen van adviezen. Van de verschillende vanwege het Bestuur aan de leden toegezonden rap porten mogen hier speciaal nog ge noemd worden het rapport betreffende het gebruik van brandkranen en het aansluiten van brandspuiten op de wa terleiding, alsmede een beschrijving eener alarminrichting. Blijkens schrijven van den secretaris van de afdeeling Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen brak op 20 Juli 1932 in de cokesfabriek van de Association Coö peratieve Zélandaise de Carbonisation te Sluiskil brand uit. Hoewel de brand zich in den beginne zeer ernstig liet aanzien, kon door gezamenlijk optre den van de brandweren van Sluis kil en Neuzen verdere belangrijke uit breiding worden voorkomen. Voorts schrijft de secretaris van ge melde afdeeling het volgende: „Den 1 October werd te Sluiskil te genover de fabriek van de Compagnie Néerlandaise de I'Azote te Sluiskil een gecombineerde oefening gehouden met de volledige brandweren van Axel, Sluiskil en Terneuzen. De oefening slaagde uitstekend. Door de 3 aanwe zige motorbrandspuiten werd na 7 minuut met L3 stralen water gegeven op 200 m vanaf de brandspuiten; 1000 m slangen werden er in totaal uitge legd. De totale capaciteit van de geza menlijke brandspuiten was 3700 liter per minuut. Het is de bedoeling ieder jaar een dergelijke gezamenlijke oefe ning te houden. Bij deze oefening is ook gebleken, dat het slangenmateriaal der deelnemende brandspuiten op elkaar paste." Wat de afdeeling Tholen betreft, kan worden medegedeeld, dat de door het Bestuur te Bergen op Zoom gevoerde onderhandelingen tot resultaat hebben gehad, dat een regeling inzake onder linge hulpverleening van gemelde ge meente en van Halsteren uit in bewer king is. Walcheren. Tenslotte nog moge hier het een en ander volgen, ontleend aan het van de afdeeling Walcheren ontvangen rapport: Bestuur. Door de benoeming van den heer mr. W. J. Woldringh van der Hoop tot burgemeester van Katwijk ontstond eene vacature in het bestuur, welke op de algemeene vergadering van het vorige jaar werd aangevuld door de verkiezing van den heer L. J. van Voorthuysen tot lid. De voorzittersfunctie bleef voorloopig onvervuld, doch de vergaderingen van het bestuur werden gepresideerd door den secretaris, den heer H- Dronkers. j In de bestuursvergadering van 17 De cember j.l. werd besloten dat deze tot de algemeene vergadering in 1933 de' wërki&amthéden van voorzitter zou blij ven vervullen en dat de heer H. Bier man zoolang als secretaris-penningmees- ster zou optreden. Werkzaamheden. Door het wederom honden van een cursus voor brandmeesters werden deZe functiona rissen van 12 gemeenten gedurende on geveer 4 maanden eens per 14 dagen in de Ambachtsschool te Middelburg vereenigd. De gemeenten Vlissingen, Meliskerke, Grijpskerke, Ritthem, Aagtekerke, Zou- telande en Westkapelle vaardigden geen brandmeesters af, zonder opgave van redenen voor zoover zij antwoord ga ven op onzen oproep. De lessen werden gegeven buiten be zwaar van de kas door de heeren Vis- scher, Mathyssen en Bierman van de Middelburgsche Brandweer en den Lui tenant ter Zee G. K. Kuiler van het Wachtschip te Vlissingen. De eerste les werd gedeeltelijk bij gewoond door den waarnemend voorzit ter, die een begroetingswoord sprak- De volgende onderwerpen werden behandeld: a. Herhaling en uitbreiding van de leerstof uit den vorigen cursus. b. Inrichting en gebruik van verschil lende nieuw aangeschafte materialen. c. Het geven van bevelen bij het lei den van het blusschingswerk. d. Onderlinge hulpverleening der ge meenten op Walcheren. e'. Gasbeschermingsmiddelen (behan deld door den heer Kuiler). f. Bestrijding van schoorsteenbranden en middelen ter beperking daarvan. g. Wijze van alarmeering van dorps- en stadsbrandweren. Als gevolg van eene correspondentie met de gemeente Middelburg zijn thans met verschillende omliggende gemeen ten overeenkomsten in bespreking. De onderlinge correspondentie heeft reeds tengevolge gehad, dat in de Gemeente raden van Serooskerke, Ritthem, Vee- re, Oost- en West-Souburg en Arne- muiden de voorstellen zijn aangeno men, terwijl de onderhandelingen met Koudekerke, St. Laurens, Nieuw- en St. Joosland, Grijpskerke en Heinkenszand en Oostkapelle nog gaande zijn. Het be- bestuur hoopt dat de Raad der gemeen te Middelburg ter zake* spoedig eene beslising neemt. Generale Synode der Geref. Kerken te Middelburg. In de zesde zitting van de Generale Synode der Geref. Kerken die Donder dag te Middelburg werd gehouden, en waarvoor de belangstelling uit den kring der gemeedfe zeer groot was, heeft de president, dr. K. Dijk, na ope ning op gebruikelijke wijze een toe spraak gehouden waarin hij dankbaar gedacht den zegen dien Nederland in het huis van Oranje is geschonken en waarvoor God niet genoeg kan worden gedankt. De Synode verzond een tele gram van gelukwensch aan de Koningin waarna de leden staande twee couplet ten van het Wilhelmus aanhieven. Hierna kwamen aan de orde de voor stellen van de Part. Synoden van Gro ningen, Overijssel, Drenthe, Utrecht, Noord-Holland en Zuid-Holland Noord van enkele classes, alsmede van eeni- ge particuliere personen in betrekking tot de uitbreiding van den bundel „Eenige Gezangen". Aan het einde van zijn uitvoerig rapport, waarvan de voorlezing geruimen tijd vorderde kwam de rapporteur namens de com missie tot een 9-tal conclusies. Daarin wordt o.m. uitgesproken dat de inge brachte bezwaren tegen de beslissing van de Synode van Arnhem-1930 niet van zoodanigen aard zijn, dat niet tot uitbreiding van den bestaanden bun del kan worden overgegaan. Naast de voorstellen om verschillende wijzi gingen aan te brengen in de voorgestel de proeve stelt de commissie voor om in art. 69 van de kerkenorde een wijzi ging aan te brengen waarin besloten wordt dat in de kerken zullen gezongen worden de 150 Pslamen Davids, als mede de Eenige Gezangen, zooals die zijn vastgesteld voor kerkelijk gebruik d,oor de Synode van Middelburg-1933. Verder stelt de commissie voor een drietal deputaten te benoemen met de opdracht den bundel „Eenige Gezan gen" en de orde van den Eeredienst te bezorgen. Aan deze deputaten wordt dan ook opgedragen de letterkundige verzorging van deze liederen; de vast stelling van de titels; het kiezen der melodiën en de uitgave van de liturgi sche formulieren, gebeden, Eenige Ge zangen enz. in één bundel te doen ge schieden. Tenslotte stelt de commissie voor deze nieuwe bundel „Eenige Ge zangen" aan de kerken aan te bevelen, met dien verstande, dat het niet aan de individueele predikanten, maar aan de kerkeraden, wordt overgelaten om te beslissen, of de nieuwe gezangen in de gemeente zullen gezongen worden en hierin met groote wijsheid te werk te gaan. Voor de bespreking van deze aangele genheid bleek een groote animo in de Synode. Niet minder dan 25 leden mel den zich aan. De geheele zittingsdag ging er dan ook mee heen. Ds. A. Scheele van Kapelle-Bie- z e I i n g e, herinnerende aan den in Zeeland gevoerde gezangenstrijd, oordeel de dat de Synode van Arnhem de zaak reeds principieel besliste. Hoewel spr. persoonlijk geen behoefte heeft aan ge zangen, zijn er in den bundel die spr. wel en die hij niet zou willen zingen Men verlegge echter den strijd niet naar kerkeraad en gemeente. Is het niet be ter af te wachten wat hier uit de ker ken zelve e.v. opkomen zal? Ds. A. C. Heij van Ko udekerke verdedigde als Zeeuw de voorgestelde uitbreiding en oordeelde dat het verzet op de Zuid-Hollandsche eilanden sterker is dan in zijn provincie. In geoorloofde wenschen sta de kerk de jonge menschen niet tegen. Velen hebben metterdaad behoefte aan het zingen van deze liede ren. Op voorstel van den voorzitter werd van replieken afgezien en tot stemming overgegaan. De eerste conclusie, die de principieele beslissing inhield werd in stemming gebracht en aangenomen met 50 tegen 6 stemmen. Te 5 uur werd de zitting gesloten. He denmorgen kwamen de volgende con clusies van het rapport iri behandeling REGELEN VOOR RIJKSKWEEKSCHOLEN. Nieuwe eischen voor toelating. In de „Regelen van de Rijkskweek scholen voor onderwijzers en onderwij zeressen" opgenomen in Stbl, no. 455 wordt in art. 3 bepaald: De kweekscholen hebben een drie jarigen cursus. Op grond van buitenge wone omstandigheden kan de Minister bepalen dat een kweekschool een 4- jarigen cursus heeft. Volgens artikel 4 kan de Minister be palen, dat een kweekschool zal bestaan uit twee afdeelingen. In dit geval is de eerste afdeeling A evenals de niet uit twee afdeelingen bestaande kweekschool, bestemd voor hen, die de akte van bekwaamheid als onderwijzer wenschen te verkrijgen; de afdeeling B voor hen die, in het bezit van deze akte, de akte van bekwaam heid als hoofdonderwijzer wenschen te verwerven. Voor zoover er plaatsen beschikbaar zijn, worden tot het eerste leerjaar eener driejarige of tot 't tweede leerjaar eener vierjarige kweekschool toegela ten: a. de bezitters van een einddiploma eener hoogere burgerschool met drieja rigen cursus; b. degenen, die de eerste drie leerja ren van een hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus, van een hoogere bur gerschool voor meisjes met zesjarigen cursus, van een handelsschool met vijf jarigen cursus, van een middelbare school voor meisjes of van een gymna sium met gunstig gevolg doorloopen hebben, blijkende uit hun toelating tot de vierde klasse; c. de bezitters van een diploma, on der Rijkstoezicht afgegeven vanwege de vereenigingen ter bevordering van het meer uitgebreid lager onderwijs, mits zij voldoende kennis bezitten van het vak of de vakken, welke, ofschoon vermeld in het genoemde programma, het door hen overgelegde diploma niet omvat; d. zij, die een voldoend toelatings examen hebben afgelegd. Van de leerlingen wordt schoolgeld geheven dat gelijk is aan het twee-der de gedeelte van het bedrag, hetwelk zou worden geheven als de leerling een Rijks hoogere burgerschool bezocht. Voor de toelating tot de lessen van de afdeeling B wordt het bezit ver- (Ingez. Med.) eischt van de akte van bekwaamheid als onderwijzer. De Zeeuwsche oesters. Men meldt ons uit I e r s e k e De vraag uit Engeland naar goede kwaliteit Zeeuwsche oesters is zeer groot, vooral den tijd van 't jaar meege rekend. Dit is vooral te danken aan de kwaliteit der Engelsche oesters, die maar min is. Deze oesters, dit voorjaar uit Frankrijk geïmporteerd en op de En gelsche banken uitgezaaid, zijn nu niet best van kwaliteit. Personen, die een paar weken geleden daar geweest zijn, hoorden ook vele klachten over de sterf te, die door de Engelschen op 50 a 60 pet. werd geschat en zooals gewoonlijk was de groei dan ook min. De droogte. Men meldt ons uit I e r s e k e: Nu is het zoover gekomen dat de ge heele Ierseksche moer door, geen water meer in de drinkpotten ,te bekennen valt, en al het water dat noodig is voor de vele beesten moet worden aange voerd. Streng is de controle, die ge houden wordt door de politie en ma- rechaussee's. Sinds 1911 is zulk een groote droog te niet voorgekomen- De mosselteelt te Bruinisse. In de N.R.C. van 29 Aug. schrijft men uit Yerseke, na eerst over de oestercul- tuur te hekben geschreven: „Eigenaar dig is het met de mosselkweekers ge steld. Die van Bruinisse hebben 50 pet. reductie gekregen, terwijl de secretaris der Visscherijvereeniging dezer dagen bericht ontving, dat het verzoek om re ductie voor de Yerseke kweekers was afgewezen. Nu is het waar, dat velen daarvan door de betere verzendgelegenheid heel wat beter jaar hebben gehad, dan die van Bruinisse, doch ze allen per ge meente over één kam te scheren heeft toch wel zijn eigenaardige bezwaren". Naar aanleiding hiervan schrijft onze correspondent te Bruinisse ons, dat dit aangehaalde veel minder onredelijk is, dan men dat uit Yerseke wil laten voor komen, en wel om de volgende reden. Hoewel de marktprijs der mosselen mis schien wel van invloed op het Ministe- rieele besluit is geweest is zij daarvan toch niet de hoofdzaak. Steeds golden de mosselen die op de perceelen in de Grevelingen werden ge kweekt voor de beste die aan de markt kwamen, en de pachtprijs van die per ceelen is daardoor dan ook hoog, zoo als te begrijpen is. Twee jaar geleden, was dat echter anders. Plotseling, zon der dat iemand nog heeft kunnen ver klaren waarom, wilden de mosselen in de Grevelingen blijkbaar niet meer groeien. Ook het vorige jaar herhaalde zich dat feit, terwijl verschillende per ceelen zooveel van de groente hadden te lijden, dat de daarop aanwezige mos selen, daaronder stikten en deze per ceelen dus werden ontvolkt. Nu hebben de mosselkweekers te Bruinisse meest allen bijna uitsluitend hun perceelen op de Grevelingen en werden ook zij daardoor getroffen, ter wijl men van andere plaatsen door be tere kwaliteit betere prijzen maakte. Sommige kweekers te Bruinisse konden hun product zelfs heelemaal niet ver- koopen, terwijl zij toch van hun per ceelen de pachtprijs moesten opbrengen, die berekend was naar de waarde van

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 7