BINNENLAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1933. No. 206. EEN AANVAL OP DRIE WERELDRECORDS. KAPITEIN SAXON. Ijaar Uw kamerplanten bemesten 2 cent vaas bloemen langer goedhoudenV2 cent DAT IS GOEDKOOP H. P. Bendien Pokonfabriek Naarden ZEELAND. MIDDELBURG. PERS-EXCURSIE NAAR PHILIPS—EINDHOVEN. Aanval op de wereld-records; 1, licht-economie; 2, maximale radio-selectiviteit; 3. nachte lijke wegenverlichting. Wat „Bi-Arlita" en „Decalumen" is. II Het tweede college in de Philips-aula was dat, waarin de aanval op het we- reld-record-1933 voor selectiviteit in radio-ontvangers werd aangekondigd. Zooals gewoonlijk is zulk een record poging, behalve het streven naar eigen topprestatie ook een aanval op iets an ders. Hier was deze aanval gericht op de super-heterodyne ontvangers. De heer Waterman had het des morgens al gezegd: Philips blijft de super-inductie toestellen bouwen, omdat wij er van overtuigd zijn, dat men met de super- heterodyne op den verkeerden weg is: met name onze Oostelijke naburen in- troduceeren hier heele horden Mexi- caansche honden en Philips wil daar tegen den strijd aanbinden. Des middags heeft d r. L e v i n e een uitvoerige voordracht gehouden over de nadeelen van het super-heterodyne ra dio-toestel; ontstaan in landen, waar heel andere omroeptoestanden heerschen dan bij ons in Nederland, is het principe voor ons te eenen male ongeschikt. Spr. demonstreerde dit door zulk een vol gens het super-heterodyne principe ge bouwd toestel te zetten naast een Phi lips, onder twee sterke zenders. Het eerstgenoemde dat vanwege de goe de vormen in de concurrentie onder een hoes was opgesteld gaf bij het goed doorkomen van het eene station een harde fluittoon van het andere; het Phi lips super-inductietoestel niet. Tenslotte heeft de heer W. P. L. Spruit, chef van den technischen dienst, de nieuwe toestellen die Philips van heden af aan de markt brengt, ge ïntroduceerd en gedemonstreerd. Het zijn de volgende: 1. 'n Populaire ontvanger type 834 A, waarvan de prijs binnen ieders bereik ligt. Het is een 2-krings ontvanger, waarin door toepassing van de nieuwe selectode E 455 als eerste h.f. lamp, een zeer soepele volumeregeling bereikt kan worden. De detectorlamp is een E 499, die door middel van een weerstandskop peling met de eindlamp verbonden is. De afstemschaal is verlicht en is in golf lengten tot op 1 nauwkeurig geijkt. Vanzelfsprekend is het apparaat ook voorzien van een aansluiting voor een electrischen gramofoon-opnemer, ter wijl er tevens gelegenheid bestaat om een extra luidspreker aan te sluiten. In het apparaat type 834 A is een nieuwe electro-dynamische luidspreker met permanente magneet toegepast. Hetzelfde type ontvangapparaat wordt ook in den handel gebracht zonder in- gebouwden luidspreker en draagt dan het typenummer 824 A. Voor plaatsen, waar nog een gelijkstroomnet aanwezig is, kan een overeenkomstig toestel ge leverd worden onder het typenummer 834 C. 2. Het type 634 A, een 4-krings ont vangtoestel met automatische sluierings- compensatie. Door toepassing van 4 ,,Super-Inductie"-kringen heeft het ap paraat een selectiviteit, die aan de hui dige eischen, ook onder de moeilijkste omstandigheden, volkomen voldoet, zelfs in de nabijheid van een krachtigen zender. Tevens is de gevoeligheid zoodanig, dat zelfs zwakke zenders met een vol doend groote geluidssterkte ontvangen worden. Een nieuwigheid aan dit toestel is de „electo r-s c h a k e 1 a a r". Indien de schakelaar ingedrukt wordt, komen de zwakste zenders en nevengeruischen, welke hen dikwijls storen, niet door, zoodat snel een keuze gemaakt kan worden uit de beste uitzendingen. Daardoor is het dus mogelijk gewor den de elite uit de zendende omroep- siations te kiezen. De 634 A is evenals zijn voorganger, het type 630, voorzien van een preci- sie-micrometerschaal. Deze schaal is iets gewijzigd, n.l. de golflengteschijf en de micrometerschijf zijn verwisseld. De micrometerschijf bevat nu 3 x 100°, zoo dat bij één omwenteling van de micro meterschijf, 300° aan den aflezer voor bijgegaan zijn. Door deze kunstgreep kon de overbrengingsverhouding van het aandrijfsysteem veel kleiner gehouden worden, waardoor de nauwkeurigheid van de schaal tot op minder dan 1 pet. gebracht kon worden. Vanzelfsprekend heeft men ook bij dit apparaat gelegenheid voor aanslui ting van een gramofoon-opnemer, voor een extra luidspreker. Ook van dit ap paraat komt een overeenkomstig type voor aansluiting op het gelijkstroomnet. 3. Voor de luisteraars, die iets zeer speciaals op het gebied van ontvangap paraten willen bezitten, wordt het ap paraat type 636 A uitgebracht. Dit ap paraat kan men beschouwen als het al lerbeste, wat de techniek kan bieden. Kosten noch moeiten zijn gespaard om van dit toestel in alle opzichten iets zeer bijzonders te maken. Het aantal afgestemde kringen is het zelfde als bij de 634 A, echter is het aan tal lampen uitgebreid tot 8 stuks. Oorspronkelijk verhaal door G. P. BAKKER. 25.) De uitvallen van Saxon werden gepa reerd, hij viel den Kroaat van alle zij den aan, overal was de punt van zijn zwaard. Zijn donkere kleeding was een groot voordeel, maar de stalen schou der- en borstbedekking van den kroaat maakten de partijen vrijwel gelijk. De eerste stooten van Saxtfn bleven daardoor zonder eenige uitwerking. Tweemaal voelde hij, dat hij geraakt had, maar de Kroaat vocht door, met de kracht van de wanhoop, iiij was een moedig man. In vele gevechten had hij den dood in het gezicht gezien en al tijd was hij als overwinnaar uit het handgemeen te voorschijn gekomen, Wacht maar helhond", brulde hij. ,,Je hebt je meester gevonden. Die meid wacht al op me. Al weer mis". Hij zocht Saxon door ziin wooroen te prik kelen. Hij zei de vuilste dingen, in de hoop af te leiden. Maar Saxon vocht kalm door, zonder antwoord te geven, regelmatig ademhalend. •j „|'everlede werden beiden ver moeid. De borst van den Kroaat be'gon het eerst te hijgen. Het schelden had blijkbaar ook zijn nadeelen. Het einde moest spoedig komen. De Kroaat brul de. „Wel te rusten en sloeg met zijn slagzwaard door de verdediging heen. Toen viel Saxon voorover. Hij boog den 1 rechterknie in diepen uitval, het rapier langs den grond. Dan het achterbeen behandeling van het type 634 A heb ben opgesomd, zijn eveneens op dit luxe apparaat van toepassing, echter biedt het in weergave en uitvoering het aller beste wat verfijnde technische hulpmid delen tot stand konden brengen. Verder brengt Philips op ontvangap- paratengebied nog de R a d i o-g r a m o- f o o n type 874 A. Indien men het sier lijk uitgevoerde kleine vierkante kastje ziet, kan men zich bijna niet voorstellen dat hierin is ondergebracht een com pleet ontvangapparaat, een electrische gramofoon en een electrodynamische luidspreker. Het ontvanggedeelte is hetzelfde als dat van het 2-krings Super-Inductie ap paraat 834 A. De electro-dynamische luidspreker, die ook in het apparaat 834 A toepassing vindt, verzekert een uit muntende weergave. Verder brengt Philips eenige nieuwe luidsprekers. De electrodynamische luid spreker 2126, in een smaakvolle, noten houten kast, heeft een uitmuntende weergave van het geheele toongebied. De prijs ervan is laag, 29.50. Dan is er de 2312, een electromagnetische luid spreker van uitmuntende hoedanigheid, prijs van f 16.50. Voor toepassing in radiodistributie- netten brengt Philips den luidspreker 4513, die het beste biedt, wat de tech niek voor dit speciale doel kan maken. De weergave is krachtig en van uitmun tende kwaliteit, de energie-opname is zoo gering mogelijk. Tot zoover de radio. Over het derde wereld-record: de nachtverlichting, een en ander in een slotartikel. Het apparaat 636 A is voorzien van een schier volmaakte automatische vo lume-regeling en van een zg. „geluidloo- ze afstemming", waardoor bij het kie zen der stations tusschen den eenen en den anderen zender het toestel vol maakt stil is. Ondanks de groote gevoe ligheid is dit dan ook het rustigste toestel dat men zich denken kan. Door deze verschillende inrichtingen heeft men een knop meer gekregen, dus in totaal 3 knoppen. De in dit apparaat toegpaste eind- lamp E 463 heeft een vermogen van 9 Watt. In verbinding met den electro-dy- namischen luidspreker, die speciaal voor dit doel ontworpen is, wordt een buiten gemeen schoone en krachtige weergave verkregen. Alle punten, die wij bij de strekkend, stiet hij plots met volle kracht opwaarts. Hij voelde zijn rapier in het lijf van den Kroaat dringen. „De oude glissade", dacht de avonturier. „Slaap zacht", maar op hetzelfde oogen- blik kreeg hij een harden slag op het hoofd. De Kroaat viel, Saxon wankelde, maar kon zich nog met moeite oprich ten. „Dat scheelde weinig", mompelde hij, leunend tegen een boom en de duister nis scheen om hem heen zich te ver dichten. Rasjin trad op hem toe, „Prachtig afgeloopen", zeide hij vroo- lijk. „Wacht even, het moet een onder linge twist schijnen ze hebben elkan der doodgeslagen. Die Kroaten vechten altijd onder elkaar, een woest volkje". Hij nam den dolk van een der Kroaten en stak hem in het hart van een ander, legde het zwaard van den tweeden neer bij den man dien hij had gedood. „Zoek het nu maar uit!" zei hij lachend. Toen reikte hij Saxon de hand. „Vaar wel, tot ziens, ik moet den nacht be nutten. De vrouw laat ik aan jou over". Hij bemerkte in de duisternis niet, dat Saxon gewond was. „Wacht even", zeide deze, „ik.... ik wilde. Het woud begon voor zijn oogen te draaien, de boomen dansten. „Genoeg, 'k deed het met plezier", sprak de ander. Hij wilde zich aan cte dankbetuigingen onttrekken. „Je be grijpt. Een groote kans. Tilly trekt naar Frankenhausen" en hij verdween in het dichte struikgewas. Saxon wankelde naar de plek waar En dat nog wel met „POKON", den be kenden oplosbaren kunstmest voor ka merplanten. Verkrijgbaar in flesschen van 40 cent, 1.75 en 3.bij de bloem- en zaadwinkels, waar gratis kleu renfoto's met behandeling van veel planten beschikbaar zijn. (Ingez. Med.) VERLOF AMBTENAREN. Verlof bij het vervullen van godsdienstplichten. Geen verlof voor de ongehuwde ambtenareis bij zwanger schap. De gemeenteraad van Steenwijk stel de in zijn vergadering van 16 Juni 1932 een ambtenarenreglement vast en wij zigde dit reglement in zijn vergadering van 25 October 1932. In de artikelen 36 en 49 is een regeling getroffen ten aan zien van het buitengewoon verlof der ambtenaren bij afwezigheid gedurende korten tijd wegens dringende redenen, en van het verlof van de ambtenares bij zwangerschap. Ged. Staten van Overijssel wenschten boven de reeds genoemde dringende redenen, waarvoor buitengewoon verlof met behoud van wedde wordt toege kend, toegevoegd te zien: het vervullen van godsdienstplichten, althans voor zoover de belangen van den dienst zich daartegen niet verzetten, en voorts, dat alleen aan de gehuwde ambtenares bij zwangerschap verlof en behoud van Marion lag. Wolf stond met de pooten over haar heen als een trouwe, stomme 'wachter. De avonturier bukte zich maar een duizeling overviel hem, zijn hand greep zoekend in de ledige ruimte, toen viel hij naast Marion neer. HOOFDSTUK XVI. Aarzelend verliet de hond zijn post en besnuffelde zijn meester van het hoofd tot de voeten. Onrustig liep hij om beiden heen. Hij wist in zijn rade loosheid niet wat te beginnen. Hij voel de dat zij beiden leefden, maar ook dat er iets niet in orde was. Het ging boven zijn verstand. Wat zou het zijn? Wat zou hij doen? Naar huis gaan om hulp te halen of de wacht houden, zooals zijn meester hem had bevolen? Hij keek naar zijn heer, maar kreeg geen teeken, geen en kele aanwijzing. Hij ging niet liggen. Hij bleef staan tusschen zijn beide vrien den, den kop in de hoogte, de ooren ge spitst, gereed tot verdediging bij het minste onraad. Er was ongeveer een uur verloopen, toen Marion tot bewustzijn terugkeerde. De donkere wolken waren gedeeltelijk voorbijgegleden, de maan zeilde rustig door het luchtruim, nu en dan nog ver borgen achter lichtere nevels. Marion ging rechtop zitten. Het was moeilijk genoeg, want haar handen wa ren gebonden onder haar mantel. Zij keek naar den hond, maar zij kon niets zeggen. Het was alsof haar mond opengespalkt was. Haar keel was droog. Zij voelde een folterende pijn in de lin kerhand, die uitging van den midden vinger; de hand droop van bloed. wedde gedurende dat verlof werd toe gekend .Met een gehuwde ambtenares zou dan zijn gelijk te stellen, de ambte nares, wier huwelijk binnen 300 dagen onmiddellijk voorafgaande aan de be valling, is ontbonden. Ged. Staten had den tegen deze verschaffing van rechts gelijkheid aan gehuwde en ongehuwde ambtenaressen ernstige bedenkingen zoowel uit maatschappelijk als zedelijk oogpunt, vermits de Overheid daardoor feiten sanctionneert, welke niet oor baar zijn te achten. De gemeenteraad wenschte niet aan de bezwaren van Ged. Staten tegemoet te komen, omdat de bestaande regeling voor het geven van gelegenheid aan 't personeel tot het vervullen van gods dienstplichten, nimmer aanleiding tot moeilijkheden heeft gegeven. Verder was de gemeenteraad van meening, dat zwangerschap van een ongehuwde ambtenares niet altijd in strijd is met maatschappelijke en zedelijke opvattin gen. Mocht dit in een bepaald geval wel zoo zijn, dan dient men naar de mee ning van den raad een krasseren maat regel te nemen door het verleenen van ongevraagd oneervol ontslag wegens wangedrag, op grond van een thans niet in geding zijnd artikel van het regle ment. Toen ook burgemeester en wethou ders van Steenwijk niet genegen waren de door Ged. Staten gewenschte wijzi gingen in het reglement aan te bren gen, zulks mede in verband met de be sprekingen in de commissie voor ge organiseerd overleg en de beslissingen van den gemeenteraad, hebben Ged. Staten zelf de wijzigingen aangebracht en hun betrokken besluit ter goedkeu ring ingezonden aan de Kroon, Thans heeft de Kroon het besluit van Ged. Staten goedgekeurd. Ten aanzien van het verlof voor het vervullen van godsdienstplichten wordt in het Kon. besluit overwogen, dat men in de ge meente Steenwijk in de praktijk reeds handelt alsof de door Ged. Staten ver langde bepaling bestond, zoodat tegen het uitdrukkelijk vastleggen van een dienovereenkomstige voorziening geen bezwaar kan bestaan. Voor wat be treft het verlof aan een ambtenares bij zwangerschap is de Kroon van meening dat wanneer een publiekrechtelijk li chaam een gehuwde vrouw in dienst neemt of houdt, uiteraard met de moge lijkheid van zwangerschap wordt reke ning gehouden, zoodat het alleszins re delijk is, dat het publiekrechtelijk li chaam het risico op zich neemt, dat het te eeniger tijd aan die vrouw ter zake van zwangerschap en bevalling verlof met behoud van bezoldiging zal moeten verleenen, doch daartegen een publiek rechtelijk lichaam verwachten mag, dat de in dienst zijnde ongehuwde ambtena ressen zich niet zullen begeven in ver houdingen, waaruit zwangerschap kan voortvloeien, zoodat er geen redelijke grond bestaat, dat het publiekrechtelij ke lichaam eenig finantieel risico zou dragen, wanneer een ongehuwde amb tenares niettemin zwanger wordt. De gemeenteraad van Haarlem heeft Woensdag o.m. besloten tot in grijpende bezuinigingen op het middel baar onderwijs en tot opheffing van den gemeentelijken dienst van lichamelijke opvoeding. Het Nederlandsche Comité van Kunstenaars en intellectueelen deelt me de, dat binnen enkele weken bij de fir ma Scheltens en Giltay te Amsterdam zal verschijnen het Bruinboek betreffen de de Hitler-terreur en Rijksdagbrand. De Hollandsche vertaling van het Braun- Kwispelstaartend kwam Wolf bij haar. Verheugd brommend toonde hij zijn blijdschap dat er verandering geko men was in den toestand, maar hij blaf te niet. Als teeken van vriendschap lik te hij haar de wangen. De liefkoozing van den trouwen hond deed haar goed. Zij wilde hem streelen, maar vergat dat haar handen omsnoerd waren. Zij staarde om zich heen en zag in het schemerige licht der maan een don ker gekleede gestalte op den rug liggen. Zij kroop dichterbij en aanschouwde een gedeelte van een geel, bebloed ge laat, een groote zwarte snor en donkere, zware wenkbrauwen, het eenige wat te voorschijn kwam uit de kap, die over zijn hoofd was getrokken. Een vreemdeling en'toen bemerk te zij dat er nog twee mannen lagen, en verder nog een de Kroaten. Haar eerste gedachte was weg te loopen zoo vlug als haar beenen haar j konden dragen. Maar waarheen? Zij wist in het geheel niet waar zij zich be- j vond. Zij had den geheelen weg door de wouden in het donker afgelegd, haar handen waren gebonden, haar mond ge kneveld, het bloed stroomde van haar vingers. Doch de groote hond was Wolf toch. Of had zij zich daarin vergist? Maar zij kon hem niet roepen, zijn naam niet noemen. Marion keek hulpeloos om zich heen en toen zag ze nevens de zwarte, roer- looze gedaante een lang rapier. Zij ging op de knieën liggen en het gelukte haar de saamgesnoerde handen uit den man tel te steken. Zij trachtte de dikke koor (Ingez. Med.) buch, uitgegeven door het comité inter nationale d'aide aux victimes du Fascis me Hitlerien. Deze Hollandsche vertaling is rijk voorzien van foto-materiaal en ingeleid door een voorwoord van prof. G. W. Kernkamp te Utrecht. DE KONINGINNEDAG. Enkele opmerkingen vooral. Alvorens een en ander over het ver der verloop van den dag van gisteren te melden, willen wij wijzen op het feit. dat verkoopers van groenten en bloe men, ijsventers en dergelijke hunne wa gens hadden gestoken in een versiering met de nationale kleuren of oranje. Verder zij hier vermeld de aardige ge- improviseerde optochten van de jeugd al of niet met lampions, blijk gevende van hun medeleven met de landsvrouwe, De receptie. Betreffende de receptie van den Com missaris der Koningin en mevrouw Quarles van Ufford, die zooals wij gis teren reeds schreven plaats had in de Munt, kunnen wij melden, dat deze druk is bezocht en het aantal personen, die in het register van bezoek teekenden, grooter was dan andere jaren. De politie had gezorgd voor een goede regeling op het Koorkerkhof, zoodat al les geregeld verliep- Het avondfeest. Als wij nu eerst een en ander mede- deelen, over hetgeen des avonds voor viel, dan doen wij dat, om het feitelijk programma voor de viering van den vorstelijken verjaardag eerst te verslaan en dan denken wij al schrijvende terug aan de duizenden, d'ie op het Molenwa- den door te snijden tegen den scherpen kant van het bebloede zwaard. Het duurde geruimen tijd, want het was een moeilijk werk. Zij moest het scherp tus schen haar knieën onbewegelijk houden. Eindelijk gelukte het haar het koord door te zagen. Met haar vingers sneed ze het touw om den linkerhand door, en daarna van den rechterhand, echter niet zonder zich een paar malen te heb ben gesneden. Haar handen waren bijna krachteloos. Zij moest den rech terhand herhaaldelijk bewegen, tot ze voelde, dat er nieuw leven door vloei de. Zij wrong den prop, uit haar mond en fluisterde: „Wolf". Het dier vloog op haar toe en likte haar de hand. Zij streelde hem over den vuilen ruigen kop. Toen bekeek zij haar linkermidden vinger en zag dat -er een houten splin ter diep onder den nagel gestoken was. Met een fo'rschen, plotselingen ruk trok zij het houtje er uit, met moeite een schreeuw van pijn weerhoudend. Nu wist ze, waardoor zij haar bewust zijn verloren had en zij hoorde weer den roover met zijn valsch gezicht had de zanger haar aan Saxon doen denken zullen we eerst een ander middeltje probeeren, haar een beetje gehoorzaam heid leeren", en de heele ijzingwekken- den avond kwam haar weer voor den geest. Zij herinnerde zich hoe een jon gen haar een briefje gegeven had, waar in stond: „Kom even in de beukenlaan, daar wacht een boodschapper van uw oom". (Wor^- \ervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5