ONDERWIJS. LAATSTE BERICHTEN. SPORT. VERKEERSWEZEN P. T. T LEGER EN VLOOT. BEURSTHERMOKETEi van Vrijdag. GEMENGD NIEUWS. FINANCIEELS BERICHTEN. BUITENLAND. Algemeen Overzicht BEURS- EN WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 31 Augustus. Het eerste getai is de vorige notee- ring, daarop volgt de officieele notec- ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 101%—101%. Ned. 17 1000-4% 101%—102%. Ned. 31 1000-4 99%—99%. Ned. 33 1000-4 99%—99% Certificaten-3 82%83%. O. Indië 22 1000-6 92%—92%. O. Indië 23 100-6 67% O. Indië 26 1000-4% 89%—89%. Denemarken Oblig. 1926-5 8484%. Duitschl. pndst. 100-7 47%—47%. Duitschl- 30 1000-5 39%—39%. Zwitserl, oblig, '24-5 67% Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 100100%. Amsterdam 1933-5 9999%. 's-Gravenhage 1929-4% 101101. Rotterdam 1926-1930-4 90—89%. Utrecht, prov. 1929-4% 101 Berlijn 1925-6 21—21. Zeeuws- Hyp. B-5 100100%. Zeeuws. Hyp. B-4% 98%98%. A Amsterd. Bank 120121%. C Rott. Bank ver. 86%86%. A Twentsche Bank 9999. A Pref. Gruyter en Zn. A. 116%117% A Pref. Jurgens A 87%86%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 376%376%. A De Schelde N.B, 35%—35%. A Ver. Papf. v. Gelder 71%71. C AM. Car Foundry 22%22%. C Am. Smelt Ref. 28%26%. C Farbenind. I.G. 76 C U. States St. C. 39%—38. C North Am. Cy. 1817%. A Born. Sum. H.M. 131%129. A Linde Teves en Stokv. 6465. A Ned. Wol Mij. 89%—92. A Singkep Tin M. 9192%. A J. C. Japan Ln. 33 A Roterd. Lloyd 55 A S. M- Nederland 57%—57%. A Amst. Thee C. M. 50% Kardinaal-Van Rossum-Museum. Donderdag is te Wittem het Kardi naal-Van Rossum-Museum geopend. Er werd een plechtige mis opgedragen ter herdenking van den kardinaal, die een jaar geleden te Maastricht is overleden. Bij deze plechtigheid waren o.m. aanwe zig, de aartsbisschop van Utrecht, mgr. Janssen, mgr- dr. Lemmens, bisschop van Roermond. Na deze plechtigheid werd het mu seum geopend. Het geeft een overzicht van het leven van den kardinaal. Ontslag leeraars en leeraressen te Haarlem. De Haarlemsche gemeenteraad ver gaderde Woensdagmiddag. Na een lang durige zitting met gesloten deuren werd besloten tot beperking van het aantal vakonderwijzers bij het openbaar on derwijs en tot inkrimping van het perso neel aan de gemeentelijke avondschool voor handelsonderwijs. Als gevolg van de in de vorige raadsvergadering geno men bezuinigingsbesluiten kwamen B. en W. thans met een voorstel om aan twaalf leeraressen en leeraren bij het voorbe reidend hooger- en middelbaar onder wijs ontslag te verleenen. In de toelich ting tot hun voorstel deelden B. en W. mede, dat de diensten van de tijdelijke leerkrachten op een enkele uitzon dering na overbodig zijn geworden. Hun getal bedraagt 15, zoodat het to taal aantal leerkrachten, dat wordt ont slagen, 27 bedraagt. Wethouder Slingenberg deelde mede, dat de daarmede verkregen bezuiniging 90.000 is, waarvan afgaat het bedrag, dat aan wachtgeld moet worden be taald. Voor de gemeente blijft er onge veer 60.000 bezuiniging over. Van de zijde der soc. dem. werd tegen het voorstel geopponeerd. De heer Roo- denburg, wethouder voor onderwijs, ver weet hun, dat zij zulks nog deden na de uitvoerige beraadslagingen in de vorige vergadering gehouden en noemde hun verzet slechte propaganda voor het Haarlemsche onderwijs. De voorstellen van B. en W. werden tenslotte aange nomen. Aan de volgende dames en heeren werd eervol ontslag verleend: den heer ir. B, Wigersma en mej. S. C. Land als leeraar(es) aan het gymnasium; den hee ren dr. M. Bruijel, J. J. Bauer en ir. W. Zwaan als leeraar aan het gemeentelijk lyceum; de heeren A. C. van Meete- ren, R. Broggreve en J. W. Wichers als leeraar aan de H.B.S. A en de dames C. M. P. A. Fleck, A. E. Zuidema, dr. J. M. A. ten Broeke en R. B. de Jong als leerares aan de Middelbare school voor meisjes. Met 20 tegen 14 stemmen besloot de raad tot opheffing van den dienst voor de lichamelijke opvoeding. Den heer Warnier, inspecteur van dien dienst, werd eervol ontslag verleend uit die functie. Hij zal worden benoemd tot leeraar bij het gymnastiekonderwijs, te vens adviseur inzake lichamelijke op voeding. De heer J. J. Contant te Oost burg is naar het Dagblad v. N. Br. meldt benoemd tot hoofd der Rehaboth- school te Scheveningen. Tweevoudige moord en brandstichting. Maandag 4 September zal te Maastricht voor de rechtbank terecht staan de 40-jarige J. Janssen, geboren te Vucht (België) ter zake van den moord en den moordaanslag op den molenaar Wevers en diens echtgenoote, gepleegd in den morgen van 25 Juni j.l. Verdachte is moord, subs, doodslag, subs, zware mishandeling, den dood ten gevolge hebbende ten laste gelegd. De dagvaarding vermeldt voorts, dat J. op 25 Juni te Nuth Maria Moonen met een mes dertien verwondingen, waarvan twee doodelijk heeft toegebracht, ten gevolge waarvan het slachtoffer is over leden. Ten slotte wordt J. brandstichting ten laste gelegd. Vijftien getuigen zullen worden ge hoord. TRAGISCH ONGELUK. Nabij Oude Wetering heeft Donder dagnacht een tragisch ongeluk plaats gehad dat aan twee menschen het le ven heeft gekost. Kort na middernacht keerden de heer D. T, en de dames C. M. P. en C. van Sch- van het Koninginnefeest te N i e u w V e n n e p terug. Te Oude Wetering trachten zij met 'n roeibootje, waaraan de riemen ontbra ken van den Ringdijk naar Oude We tering te komen. Midden op het w^ter werden zij door een motorboot, waar van de bestuurder het bootje door de duisternis niet had opgemerkt, overva ren. De drie inzittenden geraakten allen te water. Aan reddingspogingen viel, in verband met de heerschende duisternis niet te denken. Allen waren op zichzelf aangewezen. De heer T., die goed kon zwemmen, slaagde er in den overkant te bereiken, maar de dames kwamen jammerlijk om het leven. Vrijdagmorgen zijn de beide lijken op gehaald en naar Nieuw Vennep overge bracht. DE PARTIJDAG TE NEURENBERG. De partijdag der national socialisti sche partij te" Neurenberg is he denmorgen geopend door den wnd- lei der Rudolf Hess, leider van het poli tieke centrale comité der N.S.D.A.P. In zijn rede verklaarde hij dit Con gres van den 5den Nationaal Socialisti- schen partijdag te openen als eerste congres der overwinning. De beide leden van den grooten raad van de fascistische partij in Itailë wer den o.a. begroet, die in opdracht van Mussolini den partijdag bijwoonden. Hess schetste uitvoerig de overwinning van het nationaal socialisme. Dit con gres kan beschouwd worden als de mo dernste volksvertegenwoordiging, zoo als het huidige Duitschland de modern ste democratie ter wereld is, zoodat men terecht kan zeggen dat alle macht van het volk uitgaaf Hess eindigde zijn rede met een betuiging van trouw aan Adolf Hitler en een Sieg-Heil dat door alle aanwezigen werd overgenomen De man die Donderdag na een wil de achtervolging bij de brug naar de Apollolaan is aangehouden als de dader van den roofoverval waarbij in de Sim sonstraat te Amsterdam aan een ambtenaar een tasch met 3000 werd ontrukt, blijft ontkennen dat hij de schul dige is. De aanwijzingen tegen hem zijn echter zoo sterk, dat hij vermoedelijk ter beschikking van de justitie zal wor den gesteld. Op den hoek Prinsengracht-Ro- sengracht te Amsterdam kwam Vrij dagmorgen een verhuiswagen voor die de huisboedel van den bewoner van de tweede verdieping naar elders zou bren gen. Dit was niet naar den zin van den caféhouder, den onderbuurman van den vertrekkenden bewoner. Deze laatste moest geld van hem hebben en zag in in het vertrek van zijn buurman ook het niet terugbetalen van het verschuldigde bedrag. De buren spraken elkaar aan en uit dat gesprek ontstond weldra eene groote twist. De bewoner van de tweede verdieping haalde plotseling een revol ver te voorschijn en loste een schot op den kastelein. Het schot miste, waarna de man onmiddellijk werd gegrepen en overgebracht naar een politiebureau. Een bewoner uit Amsterdam ontdekte Donderdagavond dat drie per sonen die fietsen bij zich hadden zich op verdachte wijze ophielden bij per ceel Heerengracht. Hij waarschuwde de politie die er in mocht slagen de hand te leggen op den 33-jarigen K., een inbreker, die heel wat op zijn kerfstok heeft. De beide anderen wisten op hun fiet sen te ontsnappen. Ondanks het feit, dat de politie dus een goede vangst heeft gedaan, zal zij daar in dit geval echter weinig succes van hebben, aangezien niet te bewijzen valt, dat K. gepoogd heeft toegang tot het perceel te verkrijgen, Bij de begrafenis van H. M. gezant te Washington, mr. dr. J. H. van Royen, A Houth. Alberts 33%—33%. C Baltimore& Ohio 24%24. A Southern Rlw. 21%22%.. C Uuion Pac. Rr. 90%—88%. C Int. Nickel Cy. 14%14. A Koloniale Bnk. 63%62, A N.I. Hbk. 1000 61—60. C Ned. H. M. 1000 60% A Alg. Kunstz. U. 29%—28%-28, A v. Berkels Pat. 1919, C Calvé-Delft 61—62%-61%. A C. Suiker Mpij. 2626%. A Ned. Ford A.M. 140-137-38. A Philips Gem. B. 182%—184%-82%. C Unilever 92%91%-91. C Anaconda Cop. 12%12%-12 C Bethlehem St. 28%—27%-%. C Kennec Copper 15%14%-15. A A.N.I.E.M.—N.B. 2!8%—219. C Cities Serv. Cy, 2%2%. A Kon. Petr. Mpij. 180%—184%-83. C Contin. Oil Cy. 11%—11 %-12. C Shell Union O.C. 6%6%-6%, A Holl. Amer. Lijn 14% A K.N, Stoomb. Mij. 11%11, A Ned. Scheepv. U. 59%—58%-57%. A H.V. Amsterdam 20%204%-02. A Java Cult. Mij. 108105. A N.I. Suiker U. 7671. A Poerworedjo S.O. 1%—1%. A Deli Batavia 137136%-35. Deli Mij. 1000 130—128%. A Senembah 143%139. Chicago Milw. 6%6%. A Amst. Rubb. C. 101%—102-100%. Deli Bat. Rubb. 45%44%. Hessa Rubber 3738%. A Serbadjadi 3129%. zal H. M. de Koningin vertegenwoor digd zijn door haar kamerheer i.b.d. jhr. mr. dr. J, D, H- de Beaufort, secretaris van den raad van State. De crisiszuivelcentrale maakt be kend dat van 3 tot en met 9 September de prijs van het crisisbotermerk is vast gesteld op 1 per kg en die van de ver- voervergunning voor buitenlandsche boter op 1.10 per kg. De nationaal-socialistische gouwlei der Hofer, die Woensdagnacht te Bol zano is aangekomen, is naar het zie kenhuis overgebracht. De schotwond aan zijn voet is 'n zuivere vleeschwond en heeft het been niet geraakt. In de groote houtopslagplaats van het Alexandradok te Huil brak een reusachtige brand uit in een voorraad van 50.000 stuks gezaagd Russisch hout. De brand breidde zich inmidels uit tot een der grootste branden, die men in Huil gekend had en de brandweer had de handen vol aan haar pogingen te voorkomen dat het vuur zich nog verder uitbreidde. Men slaagde er nog in 80 wagonladin gen hout te redden. i. Peters, C. J. L. Wolzak, M. H. Win ters, J. W. Portier, L, Lucassen en H. J. Schoolland. Voor toelating tot het tweede studie jaar: voor artillerie in Nederland: J. W. hijssen, J, K. M. Bottema, J, C. E. Jaex, A. J. du Burck, E. Outmans, L. W. Weiss en H. M. van Weel; voor cavalerie in Nederland: M. J, J. L. ba ron van Lynden en J', W. van den Wall 3ake; voor mil. administratie in Neder- and: J. Chr. C, Crena Uiterwijk en Th J. Marcelis. Van Egmond beroepsrenner. De Sportcommissie van de Neder- landsche Wielren-Unie heeft besloten aan den wielrenner Van Egmond on der gelijktijdige intrekking zijner licen tie als amateur-wielrenner met in gang van 1 September 1933 eene licen tie te verleenen als beroepsrenner. De Nederlandsche Philatelistendag is dit jaar te Breda gehouden en droeg in verband met het 40-jarig be staan van de Bredasche postzegelver- eeniging een feestelijk karakter. De deelnemers werden door het gemeente bestuur ten stadhuize ontvangen. Zondag was het de laatste dag van 't congres. De bekroningen der inzendin gen van de tentoonstelling luiden als volgt: Gouden medailles: J. Mainguay te Brussel; W. G. Zwolle te Amsterdam; J. Boesman te Zierikzee. Ind. Stoomvaartlijnen. Marnix V. St. Aldegonde (uitr) 31 te Genua. Op 2 September worden bij het 14e Reg. Infanterie aangesteld tot dienstplichtig korporaal, de dienstpl. soldaten tirailleurs: W. Catshoek, P. J. van den Dries, A. C. van der Eist, J- F. Heyens, W. van Heygen, C. M. D. van der Hooft, P. J. van Leeuwe, J. P. Letzer, M. Maliepaard, M. Moerland, H. J. Pladdet, J. A. Paulussen, J. Rie mens, H- de Ronde, J. B. Stoel, M. Ta zeiaar, J. C. Vinke. J. L. Verduyn, A. W. Vermeulen en J. Smalheer; verbindingsdienst: P. Deurloo, C, M. de Graaf en A. P. G. Spijkers; korporaal mitr. hersteller: J. G Brongers. De sergeant P, Tilroe, van het 14e Regiment Infanterie is van zijn deta cheering bij de School voor Dienstpl. Onderofficieren Administrateur te Mid delburg ontheven en bij zijn korps teruggekeerd. Op 2 September a.s. worden aan gesteld tot dienstpl. Korporaal Zware Mitrailleurs, de dienstpl- soldaten A, de Feijter, D. van Duyne, M. J. van der Graaf en K. van Trigt, allen van het 14e Reg. Infanterie, Kon. Mil. Academie. Als gevolg van den uitslag van het onlangs gehouden rangschikkingsonder zoek voor toelating als cadet tot de Kon. Mil. Academie komen in aanmer king: Voor toelating tot het eerste studie jaar: voor genie in Nederland: L. F. G AMSTERDAM, 30 Aug. 1 Sept. Londen 7.%% 7.86 Berlijn 59.12 59.23 Parijs 9.73% 9.73% Brussel 34.67% 34.63 Zwitserland 47.95 48.00 Amerika Kopenhagen 35.60 35.20 New-York 1.74% 1.73% Robber Markt Philips KoninkL Obljnarkt Unilever Suiker K.V.A. - Ako Schepen Tabak - Wettig gedeponeerd.) DOOVE MAN DOODGEREDEN, De 80-jarige M, de R. te Rotter- d a m, een stokdoove man, stak den rijweg over, toen een locomotief na derde. De machinist G. H. zag den man plot seling voor zijn locomotief en remde uit alle macht. Hij kon evenwel een aanrij ding niet meer voorkomen. R. werd op zij geslingerd en bleef bewusteloos lig gen. Hij is eenigen tijd later overleden. SLACHTOFFERS VAN DE ZEE. Woensdagavond is de 26-jarige tuinders- cnecht J. B. ter hoogte van 's-G r a- enzande in zee verdronken. Vermoedelijk is hij door den onder stroom meegesleurd. Donderdagmiddag is op het strand te cheveningen een 17-jarige Juitsche jongen, G. W. S. genaamd, bij iet baden in zee verdronken. Hij had zich te ver in zee gewaagd en verdween plotseling in de diepte. Later is zijn lijk aangespoeld. BOTSING TUSSCHEN TOURING CAR EN AUTO. Op den hoek van de Spuistraat en Raadhuisstraat te A m- sterdam heeft Woensdagavond een lotsing plaats gehad tusschen de eerste van een drietal ledige touringcars en een auto. Door den schok werd de laat ste wagen omgeworpen. Een ongeveer 40-jarige dame die in den wagen zat, werd aan het hoofd gewond en klaag de over inwendige pijnen. Zij werd later ter verpleging overge bracht naar het Binnengasthuis. ROOFOVERVAL. Omtrent den roofoverval te Amsterdam verneemt de Msb. nader, dat de man, die na een wilde jacht is aangehouden, bij het .ver loor door de politie ontkend heeft, zich aan een overval te hebben schuldig ge maakt. Toen hij werd gegrepen, was hij, naar thans aan het blad werd medege deeld, niet in het bezit van de tasch. De ze is n.l. toen de dader zag, dat ont snappen niet mogelijk was, door hem weggeworpen en door voorbijgangers opgeraapt. trapt, toen hij op de Heerengracht 172 te Amsterdam opereerde. De politie was er telefonisch van op- de hoogte gesteld, dat drie personen die rijwielen bij zich hadden, zich op ver dachte wijze in de buurt van genoemd peiceel ophielden. De beide handlangers zagen nog kans met de fietsen te vlucn- ien. De politie meent dat K. tal van in braken, welke in den laatsten tijd zijn gepleegd, op zijn geweten heeft. Voor zoover valt na te gaan hebben de ont vluchte medeplichtigen niets kunnen me- denemen. Op K. werden eenige inbre kerswerktuigen gevonden. HET DRAMA TE NIEUWKOOP. De toestand van den 24-jarigen Th, v. d. W. te N i e u w k o o p, die onlangs door een schot hagel is getroffen blijft vooruitgaande. Wat de toestand zijner oogen betreft^ meldt de Msb. is hij thans in staat het licht van het donker te onderscheiden. Ongelukken. Bij de werkzaamheden aan het kruis punt De W i e n e (O.) kreeg een 22- jarige werkman uit Zutphen bij zijn ar beid aan de hefinrichting voor de gra vingen aan het TwenteRijn kanaal de naar beneden vallende lier op zijn hoofd. Hij is aan de bekomen verwon dingen overleden. Naar men aan het Dagblad van N. Br. mededeelt is te Oostburg in oprichting een nieuwe Bankierszaak onder den naam van N.V. Risseeuw s Effectenkantoor, waarvan tot directeur is benoemd, de heer S. A. Risseeuw Johzn. te dezer plaatse. KANTOOR LEEGGEPLUNDERD. Toen Donderdag de directeur van een kantoor, gevestigd in een perceel, Hee rengracht te Amsterdam welk kantoor wegens den Koninginnedag den geheelen dag gesloten was, onverwacht op zijn bureau kwam, ontdekte hij, dat iemand hem al voor was geweest. Kas ten en laden waren opengebroken en een der wanden van een brandkast was opengescheurd. Uit de brandkast was een bedrag van honderd gulden verdwe nen, uit twee lessenaars vermiste men bij onderzoek bedragen van resp. 30 en 15. Van de daders of den dader, die zich den vorigen avond vermoedelijk in het kantoor hebben laten insluiten, is geen spoor achtergebleven. DOOR EEN STIER AANGEVALLEN. Woensdagmiddag is de landbouwer D. de G. in den Haarlemmermeerpolder, toen hij een jongen stier uit het weiland haalde, onverwachts door het dier aan gevallen en tegen den grond geworpen. Toen men den man had ontzet bleek hij drie ribben gebroken te hebben. BERUCHT INBREKER BETRAPT De politie van het posthuis Molsteeg heeft Donderdagavond een goede vangst gedaan door de hand te leggen op den beruchten inbreker Krabshuis, een 33- jarige man, die op heeterdaad werd be- Moordaanslag op prof. Lessing, Inzake den moordaanslag op prof. Lessing is de politie met een speurhond gaan werken. De hond hield stil voor één hofstede in het plaatsje Schanz, waaruit eenige uren geleden de beken de 31-jarige strooper Max Eckert was vertrokken. De huisgenooten konden geen mede- deelingen doen over het verblijf van Eckert. Een arrestatiebevel is tegen hem uitgevaardigd. De politie heett vastge steld, dat minstens 50 personen aan den overval hebben deel gehad. De schoten zijn gelost door twee mannen, die op een ladder stonden. De gebruikte lad der is uit Schanz afkomstig. Het touw was eigendom van Eckert. Nieuwe Tsjechische gendarmerie zijn naar de grenzen gezonden. Te Mariën- bad zijn 20 personen aangehouden, die lid zijn van de nationaal socialistische partij. Slechts twee verdachten blijven in arrest. Ook te Praag zijn verscheide ne personen door de politie aangehou- Tegen de drie nationaal socialisten, die de bevrijding van den Tirolschen gouwleider Hofer hebben gewerkstelligd Kusstatscher, Frick en Dejischer heeft de justitie te Innsbrück een bevel tot m hechtenisneming uitgevaardigd. De Neue Freie Presse meldt, dat de zaak op de gebruikelijke wijze zal wor den behandeld- Bolzano garnizoen van een legerkorps? Naar volgens een V.D. bericht uit Mi laan, uit Rome verluidt, zou Mussolini besloten hebben de hoofdstad van Zuid- Tirol, Bolzano, tot standplaats van een legercorps te maken. Het vierde Italiaan- sche legercorps zal waarschijnlijk uit Verona naar Bolzano worden overge plaatst. jgjggb Republikeinsch leger. De Legerraad van het Iersche repu blikeinsche leger heeft een oproep ge publiceerd, waarin van De Valera wordt geëischt, dat hij het Engelsch-Iersche verdrag annuleert en zich aansluit bij den eisch tot vorming van een Iersche re publiek.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2