BINNENLAND. KORT ZEEIWSCN NIEUWS. WEER EN WIND. KERKNIEUWS. NUMMER 206. TWEE BLADEN. VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. DE KONINGINNEDAG. Het Casino rn Grand Hotel „Britannia" blijft op verzoek nog enkele weken geopend. Minimum speel-inzet f 0.50, ook des Zaterdagsavonds'! Entrée f 0.30 incl. sted. bel. ZEELAND. MIDDELBURG. GOES. VUSSINGESI, ZUID-BEVELAND. ROOftD-BEVELAID. SCHOUWEN-DUIVELAND. iptwtacitiu M DDELdURGSCHE COURANT dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- ?eh(«p Vlissingex?. 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertenti'ën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. contr. voor beide veel lager; tar. op aanviv 32* goesche coubant^ Uitgeefster: Naamiooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Poetrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten b\j het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—1 regel* f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubrï«& „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 ragak- a 75 ct. bü vooruitbetaling Adv. mat „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cos* rant" 10 ct. extra Bewijsnummers 5 cent. m Veel vlaggen, veel oranje. In de diverse groote en kleinere ste den is de 53ste verjaardag van Konin gin Wilhelmina met min of meer uitge breide festiviteiten gevierd. Waarheen ieders gedachte toch tel kens ging, was het oord, waar de Ko ninklijke familie toefden ten paleize Soestdijk. Hier had als bekend een groote zanghulde plaats van 1300 schoolkinde ren uit Baam. Toen de geheel Koninklijke r amilie op het bordes had plaats genomen, bo den enkele meisjes bloemen en feest programma's aan, waarna de kinder- schare onder leiding van den heer J»H# van Dapperen, directeur der plaatselijke harmonie „Crescendo", twee couplet ten van het Wilhelmus en van „Een lied van Nederland" zong. Na afloop daarvan onderhield de Ko ningin zich met den burgemeester van Baarn, de bestuursleden van de Oran- jevereeniging en den heer van Dappe ren, hare dankbaarheid betuigend voor deze zanghulde. De Koningin kwam na den zang van het bordes om zelve den kinderen Haar dank te betuigen voor de gebrachte hulde. Te Amsterdam culmineerde de viering zich in allerlei en allerhande sportwedstrijden in het volle Stadion, met als inleiding de opstijging van een luchtballon. De dag werd ingezet met het tot tra ditie gegroeid concert van koraalmu- ziek op het dak der Nieuwe Kerk, Voorts marschen door de stad, de beste stemmingmakers! En kinderfeesten le gio op vroolijke feestterreinen. Verder, orgelconcerten, een voorstelling in den Stadsschouwburg.""'Eindelijk, het knal effect, het vuurwerk op den Amstel van oudsher beroemd. Opvallend veel vlaggen en oranje! Ook ih Rotterdam. Hier als inzet een grootsche aubade voor het Stad huis van 2500 zangeressen en zangers, en een groot aantal kinderen- Er was koraalmuziek op den toren der St. Laurenskerk. er waren orgel concerten, een volkszanguitvoering in het Beursgebouw, een feestavond in de groote zaal van het gebouw van Kuns ten en Wetenschappen, waar o.a. het Tweede Kamerlid mr. H. J. Knotten belt het woord heeft gevoerd. Hoofdnummer: de feestrit van versier de auto's (en wagens, motorrijwielen, steeds drukker van deelname, steeds populairder door belangstelling. En ook hier vuurwerk, op een terrein aan de Rochussenstraat. In Den Haag is de groote attrac tie nu eenmaal van jaren de parade op het Malieveld van het garnizoen der grenadiers en jajgers, de veldartillerie en de huzaren. Voor diverse feestelijkheden had weer het Haagsche comité voor volksfeesten gezorgd- Behendigheidswedstrijden en zwemwedstrijden in het Zuiderpark. Vele concerten 's middags e 's avonds Een herdenkingsbijeenkomst in de Groote Kerk Het groote vuurwerk te Schevenin- gen als knetterend slotaccoord. Te Utrecht werd op aanstichting der vereeniging Koninginnedag een groote gecostumeerde optocht gehou den van 200 deelnemers: de grondleg gers der onafhankelijkheid met Prins Willem I als middelpunt. Voorts een orgelconcert in den Dom, een uitvoering op het Domplein door een koor van 1000 zangers en zangeressen, MILITAIR VLIEGTUIG BIJ BANDOENG NEERGESTORT. om het leven gekomen kapitein Boo- gaerts en luitenant Pols zijn na elf uur dreggen geborgen, nadat het wrak van het vliegtuig naar den kant was getrok ken. Het lijk van luitenant Pols was zwaar verminkt. Beide officieren zijn blijkbaar op het moment, dat 't vliegtuis op het water terecht kwam, onmiddellijk ge dood. Het wrak van het vliegtuig is nog niet geborgen. De gemeenteraad van Lonne- k e r heeft besloten 700.000 steun van het Rijk te vragen. (Ingez, Med.) Twee dooden. V.D. Aneta meldt uit Bandoeng: Een van de parade op het Waterloo- plein terugkeerend vliegtuig is in het Tjiboeroej meer nabij Bandoeng terecht gekomen. De kapitein der infanterie, dr. ir. C. P. M. M. Boogaerts en de luitenant der infanterie J. C. Pols werden gedood. Van het toestel werd de romp afgerukt. Van de andere Fokkervliogtuigen uit werd waargenomen, dat het toestel van it. Boogaerts plotseling in het meer dook; een vleugel bleef er uit steken. Toen later een hulpbrigade welke der waarts was gezonden, ter plaatse kwam, werden beide officieren niet in het toe stel aangetroffen. De oorzaak van het ongeval is onbegrijpelijk. Het vliegtuig is geheel vernield. De lijken van de bi; het vliegongeluk EEN NASCHRIFT. Een enkele aanvulling van ons ver slag over het gebeuren in onze stad op 31 Augustus, opgenomen in het tweede blad, vinde hier een plaatsje. Wij willen nog eens wijzen op 't kleurrijke gezicht van de uitgedoschte paarden der ring- rijderij en niet minder als deze dieren voor de altijd mooie boerenwagens zijn gespannen en wel het allermeest als de ze wagens dan bezet zijn door Walcher- sche schoonen. Het is dan een schilderij gelijk. De jeugdige leden van het zwak ke geslacht hebben in de Abdij ook haar rijlust en rijkunst weer bewezen. Nog een aanvulling moet ons uit den pen en wel om te wijzen op 't gevaarlij ke van 't afsteken van voetzoekers en dergelijke, wat aan een persoon trou wens een procesverbaal heeft gekost. De Zeeuwsche Beker. Woensdag 6 September a.s. 's avonds 8 uur hoopt het comité „De Zeeuwsche Beker" een vergadering te houden in het Vereenigingsgebouw der Ned. Herv. Kerk op 't Koorkerkhof. Het comité ver wacht daar alle Jongel. en Jonged. van de onderscheiden Chr. Jeugdverenigin gen om de aanstaande actie voor Rus- lands verdrukte Christenen te organi- seeren. Zie de advertentie in dit num mer. KONINGINNEDAG. Een vroolijk en fleurig feest. Nadat des morgens de bewaarschool, met de vroolijk versierde kleintjes, nog een wandeling gemaakt had, begon te 2 uur het feest voor de groote kinderen op de Mlarkt. Het bestuur der Oranjevereeniging, de beide wethouders, de gemeente secretaris en zijn echtgenoote, hadden op de muziektent plaats genomen, en de zang werd, onder leiding van den heer 't Hooft, geopend met twee cou pletten van het „Wilhelmus". Vervolgens werden nog de Zeeuwsche volksliederen en „Wij willen Holland houen" gezongen. De eerste twee num mers door „Euphonia", de laatste twee door „Hosanna" begeleid. Het was een lust te hooren, hoe vlot en goed op maat dit groote kinderkoor deze liederen ten beste gaf. Vol enthou siasme werden ook eenige hoera's aan geheven. Daarna ging het in optocht, begeleid door beide muziekgezelschappen, naar de wei van den heer Duvekot aan den Poelweg. Hier was het terrein voor de kinderen afgezet, en begon men in groe pen aan diverse spelen. Het publiek was in massa van de Markt af meegemar- cheerd en had tot de weide vrij toegang. De Jerwijzeressen en onderwijzers, beneve..;- '"•ehulpzame jongedames, ble ken zeer - Vngrijk in het bedenken van spelletjes, -• wisten de jeugd steeds prettig bezig te urn:den. Voorts liet ook t_3 muziek zich nog als eens hooren, zoodat op het feest terrein steeds een vroolijke en kleurige drukte heerschte. Al te warm was het daarbij niet, en bovendien bleek er een God komt tot ons langs iederen weg, want alle wegen zijn Gods wegen. Wij zijn dus nergens alleen. vrijwel ontuitputtelijk vat limonade aan wezig, waaruit de dorstige kelen enkele malen gelaafd werden. Ruim vier uur ging het weer in op tocht naar de stad, waar de stoet ont bonden werd. Nadat, te half zeven „Euphonia" een concert op de Markt gegeven had, wa ren de groote kinderen daar om acht uur weer present, nu allen voorzien van oranje-lampions. Opnieuw werden een viertal liederen, onder begeleiding der muziekgezelschappen,, gezongen. Burge meester Hajenius, die hierbij ook aan wezig was, liet tenslotte de kinderen een driewerf hoera uitbrengen op de Oranjevereeniging, die voor dit feest gezorgd had, en op den heer 't Hooft, die weer zulk een uitnemend dirigent van den zang gebleken was. Ongeveer half negen marcheerde de kinderoptocht af, en bereikte te kwart voor tien het eindpunt: de Jubileum- bank. Even tevoren was nog voor de woning van burgemeester Hajenius ge stopt, waar het „Wilhelmus" gespeeld werd. Begrijpelijk waren ér duizenden op de been om den schilderachtigen optocht te zien langs trekken. Vooral van den Oostwal, over het Singelwater gezien, bood de stoet een fantastischen aanblik, net scheen een bewegelijke, vurige oranjekleurige slang, die langs den Oost singel voortschoof, nog grilliger weer spiegeld in het water van de donkere vest. Als geheel was het een fleurige en vroolijke Oranje-dag, waarvoor in het bijzonder hulde aan de kinderen, het onderwijzend personeel en de muziek. Dat ook het Goesche politiekorps een drukke dag had, en de feestviering steeds in öoede banen wist te leiden, behoeft wel niet als „bijzonderheid" aangemerkt te worden! KONINGINNEDAG. Des middags zijn alhier kinderfeesten op het strand gegeven, waarbij een 800- tal kinderen aan verschillende spelen en wedstrijden deelnamen. Des avonds had een défilé plaats van vele vereenigingen, waarmede ook de padvindersband uit Middelburg mede werkte alvorens zich in eigen woon plaats aan het hoofd van een stoet te plaatsen. Het was de bedoeling voor den bur gemeester de défileeren, doch deze is ongesteld en heeft de loco-burgemees ter, de heer P. G. Laernoes zijn taak overgenomen. Mevrouw van Woelderen was wel naar het Stadhuis gekomen en sloeg met den heer Laernoes en den heer W. P. Edelman, wethouder het voorbij trekken gade- HANSWEERT. Gisternamiddag stak het 13-jarig dochtertje van den heer De P. plotseling de weg over nabij het post kantoor, toen de motorrijder B. van Kruiningen kwam aangereden. Het was hem niet mogelijk het meisje te ontwij ken. Ernstig gewond werd het kind op genomen en geneeskundige hulp spoe dig aanwezig. Volgens ooggetuigen treft den motorrijder geen schuld. De NOORD BEVFLANDSCHE BRUG. Uiteenzetting van deskundigen Diverse adhaesiebetuigingen. KORTGENE. Woensdagavond werd in het café De Regt alhier een bestuurs vergadering gehouden van de Vereeni ging „De Noord Bevelandsche brug". Mede waren ter vergadering aanwe zig twee ingenieurs namelijk de heeren Dorst en Van Gelderen Stork, die op uitnoodiging van den voorzitter, de mo gelijkheden ontvouwden om den brug- bouw tot stand te brengen. De heeren verklaarden zich bereid een voorloopig schets-ontwerp te vervaardigen en zoo noodig met verschillende bestuurscol leges de noodige besprekingen te voe ren. De Voorzitter zegde, na uiteen zetting, de heeren dank voor hun uitge breide toelichtingen. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van den secretaris der Vereeniging, den heer Maris te Wissen- kerke, dat hij voor deze functie bedank te. De benoeming van 'n nieuwen func tionaris werd door het bestuur aange houden. Adhaesiebetuigingen aan den brug- bouw waren ingekomen van de ver schillende gemeenten van Noord Beve land en gemeentebestuur van Zierik- zee, Vreemdelingenverkeer Zierikzee, den burgemeester van Wolf aartsdijk, Vreemdelingenverkeer te Goes en de Hanze te Goes, de besturen van de K. N.A.C., den A.N.W.B., de Kamer van Koophandel te Middelburg enz. door de Vereeniging aan de Provinciale Staten gezonden adres voor verbetering van het veer Kortgene-Wolfaartsdijk, blij kens de ingekomen brieven steunden. Na het behandelen van verschillende huishoudelijke zaken sloot de Voor zitter de zeer geanimeerde vergade ring. BROUWERSHAVEN. Onze plaatsge noot de heer M. Pannekoek, herdenkt heden den dag det hij 50 jaren in dienst is van de Centrale Suiker-Maatschappij. De jubilaris is een geacht en bemind in gezetene dezer gemeente en was lid van den gemeenteraad van 1927 tot 1931 en gedurende de laatste maanden van zijn raadslidmaatschap tevens wethouder de zer gemeente. Gedurende de laatste ja ren werkte hij als controleur tijdens de zgn. bietencampagne in de Betuwe, Met ingang van 1 September a.s, is benoemd tot sluisknecht te Wemel- d i n g e de heer A, Dierikx,"thans in ge lijke betrekking te Terneuzen. Te Breda is in den ouderdom van 73 jaar overleden de heer H. F. Gross. De thans overledene was geruimen tijd als directeur verbonden aan de Coöp. Suikerfabriek te Sas van Gent. Men meldt ons uit Waterland kerkje dat aangewezen is als kan toorhouder bij den P. T. T.-dienst al daar met ingang van 1 Sept. de hulpbe steller F. Poissonnier. KONINGINNEDAG IN DE PROVINCIE. KOUDEKERKE. 31 Aug. werd er in het dorp druk gevlagd. De schoolkinde ren met ,de hoofden en onderwijzers en die der bewaarschool, maakten, vooraf gegaan door een tamboer, een rondgang door het dorp. Voor het gemeentehuis werden verschillende liederen gezongen. Des avonds van 8 tot 10 uur gaf „Voor waarts" een concert op de tent, waarbij, evenals des morgens bij het zingen der kinderen, veel publiek tegenwoordig was, VEERE. De Koninginnedag is hier, zoo niet op luisterrijke, dan toch op een bijzonder waardige wijze gevierd. Waar anders de kinderen der 0. L. School voor het stadhuis vaderlandsche liederen ten gehoore gaven, hetwelk nu veel van zijn cachet verloren heeft door dat het gebouw nog aan de voorzijde omgeven is door stellages, heeft men nu een andere en, dunkt ons, betere oplossing bereikt. Na in de school ge zongen te hebben, toog de kinderschare naar de fruitkweekerij van den heer W tluibrechtse, waar een lange tafel en banken gereed gezet waren. Hier wer den de kinderen getracteerd op druiven uit de kassen, een heerlijke verrassing en tevens een steun voor den kweeker. 's Avonds de gewone muzikale omme gang, waarna men den dag besloot met muziek op de tent, onder leiding van den directeur, den heer P. C. J, de Graaf, ARNEMUIDEN. Koninginnedag werd hier gevierd met klokgelui te 8, 12 en 16 h. De jeugd liep reeds van des morgens vroeg getooid met allerhande oranjetooisels, zooals mutsen, sjerpen en andere kleedingstukken, door de ge meente, vaderlandsche liederen zingend en paardje spelend. Des avonds deed de muziekvereeniging Arne's Genoegen 'n muzikalen rondgang. Op verschillen' de plaatsen in het dorp hield de mu ziekvereeniging halt om daar eenige vaderlandsche liederen ten gehoore te M'burg, l-IX-'33. Donderdag: hoogste lucht temperatuur 22.4 °C (73 °F); laagste 16.6 °C (62 °F). Heden 9 h: 16.9 °C; 12 h: 17.6 °C. 1 mm regen. Hoogste barometerstand 771 mm; laagste 767 mm. Hoogste barometerstand 768.8 mm te Scilly; laagste 753.3 mm te Vardoe. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige N.W. tot Z.W. wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijn lijk eenige regenbuien en weinig veran dering in temperatuur. Zon op: 6 h 12; onder 19 h 48. Licht op: 20 h 18. Maan op: 18 h 56; onder 12 h 55. V.M.: 4 Sept. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger: Veere 38 min. later (S springtij). Vr. Za. Zo. 1 2 3 Augustus. Hoogwater. (Z'omertijd.) 11.48 24.26 12.47 1.21 13.35 Laagwater, 5.54 18.31 6.58 19.28 7.47 20.19 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Augustus. Hoogwater. Laagwatsr. (Zomertijd.) Vr. 1 13.39 6.56 19.27 Za. 2 2.14 14.43 8.04 20.26 Zo. 3 3.12 15.35 8.56 21.16 brengen, welke kleine concertjes op het Marktplein met de taptoe besloten werd. De muziekvereeniging zal Zaterdag avond te 8 h haaf laatste zomerconcert geven op het Marktplein. DOMBURG. Alhier is de avond van 31 Augustus zeer opgewekt gevierd door badgasten en inwoners. Mogen al eenige logé's iets vroeger vertrekken om in hun eigen woonplaats den dag te vie ren, aanzienlijk is ook het aantal hun ner, die juist om den vroolijken avond hier hun vertrek een dagje uitstellen, teneinde hun kinderen te laten meedoen in den optocht, die de muziekvereeni ging „Apollo" altijd maakt, na een kort concert op de tent. Met het prach tige weer van gisterenavond was de mu zikale wandeling der spelers, geëscor teerd door tal van lampiondragertjes en gevolgd door aardige verlichte groep jes, een groot succes! KORTGENE. Het muziekgezelschap „Eendracht maakt macht" gaf gisteren avond haar vijfde concert in dit seizoen op de tent. Na afloop werd een fakkel optocht gehouden, die veel succes had. COLIJNSPLAAT. De verjaardag der Koningin is hier gevierd met een her denkingsavond in de Ned. Herv, Kerk, waar ds- F, A. den Boeft van Rotterdam als spreker optrad. Deze bijeenkomst was georganiseerd door de Christelijke Oranjevereeniging „Bijbel en Oranje". 's Avonds gaf het harmoniegezelschap „Wilhelmina" een concert op de tent. Het slot was een fakkeloptocht door de verschillende straten. WAARDE. Gisterenavond gaf de mu ziekvereeniging „Vooruit" alhier een uitvoering op de tent in het park. BIERVLIET. Bij gelegenheid van den verjaardag van de Koningin gaf het mu ziekgezelschap een concert op de Markt onder leiding van den onder-directeur, den heer J. Anthonisse. Het kinderkoor onder leiding van den heer L. Goedbloed en de zangvereeni- ging „Excelsior" onder leiding van den heer M. Maas, zongen daarna eenige liederen. Tot slot concerteerden „de Cadzan- dria's", die eveneens een zeer gewaar deerd programma afwerkten, De classis Zierikzee der Geref. kerken heeft met gunstig gevolg pe remptoir geexamineerd cand. H. Veen stra., beroepen predikant te Colijnsplaat. De intrede is bepaald op 17 Sept., na be vestiging door ds. D. v. Enk, te Smilde.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1