zeeland. weei en win. m NUMMER 205. TWEE BLADEN. DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. BiHNERLAHD, Rijkspersoneel. IföDElBÜRG. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. MIDDELBUrGSCHE courant Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap viissiagen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 et. p- w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. goesche coubant^ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen l regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bjj vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cse- rant" 10 ct. extra Bewijsnominers 5 cent. I ENQUêTE NAAR HET AUTOMATEN- VRAAGSTUK. Ingevolge besluit van de algemeene j vergadering van den Kon- Ned. Mid denstandsbond te Vlissingen, wordt tbans onder de aangesloten organisa ties (van winkeliers en andere belang hebbenden) een enquête gehouden in zake het automatenvraagstuk. Daartoe zullen de ledenvergaderin gen zich vóór 15 September a.s. moe ten hebben uitgesproken over de volgen de vragen; 1. Is uw vereeniging vóór of tegen een wettelijke regeling van het automatenwezen? 2. Zoo ja, dient daar in naar haar oordeel opgenomen te wor den een bepaling, waarbij a. automaten slechts zullen mogen worden geplaatst vóór, aan of in de onmiddellijke nabij heid van den winkel; b. in deze auto maten uitsluitend zullen mogen wor den verkocht artikelen, welke behoo- ren tot den geregelden handel van den eigenaar of bestuurder van een geves tigd winkelbedrijf; c. het bijvullen van automaten gedurende de uren, waarop de winkels in de betrokken branche voor het publiek gesloten moeten zijn, verboden dient te worden? 3. Acht uw vereeniging het gewenscht de mogelijk heid te openen om het automatenwe zen bij plaatselijke verordening te doen regelen? UITBREIDING DER BELASTING INSPECTIES. Door invoering van nieuwe be lastingwetten. Een belasting-medewerker schrijft aan het Hbld.: In verband met de te verwachten toe neming der werkzaamheden aan de be lastinginspecties tengevolge van de aan staande invoering van nieuwe belasting wetten zal er een splitsing van de in specties plaats hebben en wel zoodanig, dat het werk der invoerrechten, accijn zen en omzetbelasting wordt opgedra gen aan speciale inspecteurs der in voerrechten en accijnzen, terwijl het werk der directe belastingen in handen komt van inspecteurs der directe belas tingen. Er zullen aldus over het geheele land verdeeld een maximum van 32 inspec ties der invoerrechten en accijnzen en van 88 inspecties der directe belastin gen komen. In aansluiting hieraan zal in enkele gemeenten, waar nu twee ontvangkan toren zijn voor de ontvangst van directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, het eene kantoor bestemd worden voor de ontvangst vein uitsluitend directe be lastingen en het andere voor de ont vangst van uitsluitend invoerrechten en accijnzen. SUBSIDIE AAN DE WERKLOOZEN- KASSEN. Dezelfde bedragen als in 1933. „Het Volk" meldde dezer dagen, dat de regeering het voornemen koesterde een verhooging te vorderen van de bij dragen der arbeiders aan de werkloo- zenkassen. Uit zeer goede bron verneemt het Hbld echter, dat de bedragen van werk- loosheidsuitkeeringen op de begrooting van Sociale Zaken voor het jaar 1934 niet zijn verminderd bijl die van 1933. Zulks is trouwens geheel in overeen stemming met de verklaring van minis ter Slotemaker de Bruine, dat hij voor sociale voorzieningen dezelfde bedragen heeft uitgetrokken als vroeger, zooals het Ned. Corr. bureau heeft bericht. DE SALARISVERLAGING VOOR HET In een vergadering van het bestuur der Centrale van Hoogere Rijksambte naren is besloten tegen Zaterdag 9 Sep tember een buitengewone vergadering van den vereenigingsraad bijeen te roe pen, ter bespreking van de voornemens tot verdere verlaging der rijkssalarissen. DE OMZETBELASTING. De Vereeniging van fabrikanten op electro-technisch gebied in Nederland heeft in een adres gezonden aan de Tweede Kamer, verzocht het amende ment Kortenhorst, tot het lichten van de weeldebelasting uit het ontwerp- omzetbelasting aan te nemen. De Ver. van Groot-Werkgevers in het Winkel- en Magazijnbedrijf dringt in een adres eveneens aan op een dusda nige wijziging van de wet, dat de extra heffing van wieelde-artikelen daaruit gelicht wordt. De Koningin is Woensdagochtend van den Ruigenhoek naar Soestdijk vertrokken, waar zij, zooals gemeld is, bij de Koningin Moeder met den Prins en de Prinses, Haar verjaardag zal door brengen. De Kroon heeft het heffen van 78 opcenten op de gemeentefondsbelasting van Amsterdam voor 19331934 goed gekeurd. De uitgifte der belastingaansla gen is dientengevolge begonnen. In een nota nopens de aanbeveling betreffende den leeftijd van toelating van kinderen tot liet verrichten van niet-industrieele werkzaamheden, aan genomen door de 16e Internationale Arbeidsconferentie, zegt de Minister van Sociale Zaken o.m. dat overwogen zal worden, aan jeugdige personen, "die op den openbaren weg handel drijven, het dragen van bijzondere kenmerken voor te schrijven. Hedenmorgen is het K.L.M. vlieg tuig de Snip van Schiphol naar Indië vertrokken. Een passagier toL Cairo, een voor Karachi en een tot Batavia maken de reis mee. Polderkwestie. In de Woensdag gehouden zitting van den Raad van State is voorlezing ge daan van de volgende Koninklijke be slissing. De Kroon heeft niet-ontvankelijk ver klaard het beroep van den dijkraad der waterkeering van den calamiteuzen pol der Eendragt tegen het besluit van Ged. Staten van Zeeland van 3 Febr. '33, waarbij den dijkraad de uitvoering van in dat besluit omschreven verbeterings- werken aan den Zeedijk van den Een- dragtpolder werd bevolen. DE KONINGINNEDAG. Veel vlaggen en Oranje. Niet alleen van alle openbare gebou wen, maar ook van zeer vele particu liere wappert heden driekleur en oranje wimpel en duizenden, jong en oud heb ben zich met oranje of de nationale kleuren getooid om te getuigen van hun liefde en waardeering voor het Vorsten huis en in de eerste plaats voor Haar, die heden gedurende 35 jaar het bewind in handen heeft en ook voor dien tijd reeds met Haar geheele persoon lief en leed van het Nederlandsche volk heeft medegemaakt. De receptie. In tegenstelling met andere jaren wil len wij reeds heden enkele woorden wij den aan de receptie, die de Commissaris der Koningin en mevrouw Quarles van Ufford hedenmiddag hielden. De aanlei ding daartoe is, dat deze receptie niet in de salons van de ambtswoning heeft plaats gehad, doch in zoo'n geheel an dere omgeving. De ringrijderij maakte het moeilijk de receptie in de Abdij te doen plaats heb ben en kwam men op het idee daarvoor de Munt te kiezen. Rappe handen onder goede leiding hebben gezorgd, dat hier een keurige receptie gelegenheid is ge schapen, waaraan de historische omge ving een typisch cachet geeft. Op het Muntplein was het tapijt uit een der grootste vertrekken van de ambtswo ning neergelegd en hier in de openlucht had men gelegenheid den Commissaris der Koningin en zijn familie geluk te wenschen op dezen dag. Hier stonden ook een deel der buffetten, terwijl de overige in de bekende lager gelegen ka pittelzaal waren geplaatst en de bezoe kers in dit vertrek onder de oude ge welven nog wat konden napraten on der het gebruik van ververschingen. De Ringrijderij. Zeker wij weten wel, dat de Ringrij derij niet direct als een onderdeel van de viering van den verjaardag van de Koningin moet worden beschouwd, maar zij val! daarmede samen en verhoogd toch ontegenzeggelijk den feestelijken indruk. Daarom zij hier gemeH dat heden morgen alle 46 aangegeven deelnemers present waren en dat er bijzonder veel v.zrk is gemaakt van de aankleeding Iemand kan aan zijn slecht karak ter slechts toegeven, ten koste van zijn geluk. der dieren. Eerst heeft de commissie de dieren geinspecteerd en punten toege kend. Het resultaat vermelden wij mor gen, omdat het eerst bij de algemeene prijsuitdeeling zal bekend worden ge maakt. Op twee banen is toen met rijden be gonnen en is er voor de bezoekers meer ruimte dan bij drie banen, terwijl men beide banen tegelijk kan overzien. ïn de pauze maakten de rijders, mede voerende de wisselbekers, weer den ge- bruikelijken rondrit door de stad. Wij komen natuurlijk op een en einder morgen uitvoeriger terug. De parade. Voor Middelburg de laatste jaren on gekend, is de jaardag heden ook door het garnizoen met een parade op het Molenwater gevierd. Precies te elf uur was de troep op het Molenwater opgesteld, kader en man schappen waren gekleed in klein tenue en gewapend met revolver en klewang en droegen den stalen helm. De parade, die veel belangstelling trok, werd o.a. bijgewoond door den Commissaris der Koningin en den burgemeester. Voor zoover het kader niet bij den troep was ingedeeld nam dit plaats ach ter den commandant der school voor dienstplichtige onderofficieren-admini strateurs, majoor G. Berghuis, die den troep met genoemde heeren inspecteer de voor deze onder commando van den eersten luitenant J, D. Hattink, défileer- de. Na afloop keerde de troep op den maat der drie trommels door een deel der stad, namelijk door Molstraat, Dam. Korte- en Lange Delft, Markt en Noord straat naar de kazerne terug. Carillonbespelmg. Van 12 tot 1 uur bespeelde de heer Ferwerda, evenals iederen Donderdag, het carillon en plaatste zijn programma geheel in het teeken van den dag. Hij bracht bijna uitsluitend Volks- en na tionale liederen ten gehoore. Ook dit werkte mede aan den feeste lijken geest, die zoo geheel past bij den 31sten Augustus, den nationalen feestdag bij uitnemendheid, EEN NIEUWE ZAAK. In perceel I 20 in de Lange Delft is gisterenavond het 14e filiaal van Navar geopend. Het betreft hier een zaak van tabak en van uitsluitend handwerk si garen. Zoowel de étalage als het inwendige van den winkel maken een zeer goeden indruk en een en ander trok dan ook direct groote belangstelling. DE GASTHUISKWESTIE. Rapport der meerderheid van de Fin. Commissie. De Financieele Commissie uit den raad heeft n.a.v. de voorstellen betreffende de Gasthuiskwestie het volgende rap port uitgebracht; Het drietal rapporten Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, Könings en Commissie ad hoe uit den Raad, wenscht de F. C. te laten voor wat zij zijn. Het voorstel van B. en W. bovenge noemd noopt de F. C. om den Raad bi herinnering te brengen haar schrijven dd. 23 Sept. 1931, begeleidende haar voor stel om de rekening Gasthuis. 1929 goed te keuren, waarin zij o.m. omtrent deze rekening opmerkt dat, waar het jaar 1929 een belangrijk tekort op den gewonen dienst aanwijst, zij meent, dat al het mogelijke moet worden gedaan, ter vermeerdering van de inkomsten en vermindering van de uitgaven. Zij maakte deze opmerking omdat, hoe groot de tekorten op den gewonen dienst ook mogen zijn, de overtuiging moet bestaan dat zij zoo klein mogelijk zijn. Immers volgens de meening der meerderheid van de F. C. moeten de tekorten dezer gemeentelijke instelling door de Gemeente Goes worden gedekt. Uit ervaring weet men thans, dat de tekorten gemiddeld over vier jaren 20.000.zijn geweest. De Commissie ad hoe uit den Raad spreekt van tekorten ad 10.000. De F. C. heeft zich afgevraagd, daar bij ter bepaling der gedachte, aanne mende, dat als in werkelijkheid normaal de waarheid hier eens in het midden mocht liggen, of het dan gezien zelfs de financieel moeilijke tijden verant woord zoude zijn, het bedrijf van het ziekenhuis in te krimpen. Alle leden der F. C. beantwoorden deze vraag ontkennend. Eenparig zijn zij van meening, dat dit niet mag ge schieden, hierbij stellen zij den onafwijs- baren eisch, dat het voor een behoor lijke bedrijfsvoering noodig is, dat één persoon de verantwoordelijkheid voor den gang van het geheele bedrijf draagt. De F, C. stelt den Raad voor zich met de grondslagen hier genoemd te ver- eenigen en het Gasthuisbestuur te ver zoeken wel, voor zoover nog noodig mocht zijn, zijne medewerking te willen verleenen om het gewenschte doel te hereiken. Omtrent de wijze, waarop de tekor ten van 1933 uit de inkomsten der ge meente Goes zullen moeten worden ge dekt, geeft zij in overweging, alvorens eene beslissing te nemen, aan B. en W. op te dragen om bij Gedeputeerde Sta ten te informeeren, op welke, voor de Gemeente Rekeningen minst bezwaar lijke regeling, wel de goedkeuring van dit College zoude kunnen worden ver kregen. De meening van de minder held. Het Raadslid, de heer J. S. Visscher, heeft aan den Raad van Goes als min derheid van de F. C. het volgende rap port uitgebracht; Ik kan mij vereenigen met genoemd rapport met uitzondering van het ge deelte; „Immers volgens de meening van de „meerderheid der F .C. moeten de te korten dezer gemeentelijke instelling „door de Gemeente Goes worden ge „dekt". Volgens mijn opvatting heeft noch bij B en W., noch bij den Raad, noch bij het Gasthuisbestuur ooit de meening ge- heerscht, dat het Gasthuis een gemeen telijke instelling is. Het al of niet zijn van een gemeentelijke instelling is pas aan de orde gesteld, toen er tekorten werden geconstateerd, en men tracht ru dienaangaande een uitspraak in hoogste instantie te krijgen. Of deze uitspraak noodzakelijk is, laat ik thans buiten beschouwing, als zijnde in dit verband niet van belang. Naast de volgens mijn meening dus al gemeen heerschende opvatting, dat het Gasthuis geen gemeentelijke instelling is, komt nog het feit, dat de meerder heid van den Raad het ook heeft uitge sproken in zijn vergadering van 12 De cember 1932. Het is om deze redenen, dat ik mij niet met de positieve uitspraak van de meerderheid der F. C. kan vereenigen en den Raad adviseer, alvorens de ge meente de tekorten voor haar rekening neemt, uit te spreken, dat het Gasthuis tevens Ziekenhuis, voortaan als een ge meentelijke instelling zal beschouwd v/orden, tevens B. en W. opdragende met voorstellen bij den Raad te komen, om de verordeningen van het Gasthuis enz. overeenkomstig die uitspraak te wijzigen." KONINGINNE-DAG. De Koninginnedag zette, als gebruike lijk, in met klokgelui, en de beiaardier gaf eenige extra vaderlandsche num mers op het klokkenspel ten beste. Van de openbare gebouwen en uit vele particuliere huizen wapperde reeds vroeg de driekleur. En daarna kwamen geleidelijk de kinderen de straat op, de meesten met oranje versierd, of geheel in de nationale, kleuren gestoken. En volgens traditie, scheen ook nu vroolijk het oranje-zonnetje. De ochtend, waarop geen feestelijkhe den waren vastgesteld, verliep verder normaal, maar na den middag begon de uittocht naar de Groote Markt, waar op de jeugd zang en de muziekkorpsen muziek ten beste zouden geven. Muzikale wandeling. Behoudens goedkeuring van den bur gemeester zullen de mondharmonica- vereenigingen Goes, Kapelle en Ierseke, alle onder leiding staande van den heer P. B. van Sprang, Zaterdagavond a.s. een muzikale wandeling door de stad maken. Vervolgens zal dan, in combinatie, in Schuttershof een concert worden gege ven. Een en ander is bedoeld als inzet van Middelburg, 3i-VIII-'33, Woensdag hoogste luchttemperatuur 21.3 °C; (71 °F); laagste 15.5 °C (60 °F). Heden: 9 h: 17.1 °C; 12 h: 19,6 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand 771 mm; laagste 765 mm. Hoogste barometerstand 769.1 mm te Scilly; laagste 749.6 m te Abisko. Verwachting tot morgenavond; Zwakke toè matige N.W. tot Z.W. wind, licht tot half bewolkt, waarschijn lijk droog en iets warmer. Zon op: 6 h 10; onder: 19 h 50. Licht op: 20 h 20. Maan op: 18 h 30. V.M, 4 Sept. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger: Veere 38 min. laisr (S springtij). Do. Vr. Za. 31 1 2 Augustus. Hoogwater. (Z'omertijd.) 10.35 23.16 11.48 24.26 12.47 Laagwater 4.25 17.14 5.54 18.31 6.58 19.28 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge- Augustus. Hoogwater. Laagwatsr. (Zomertijd.) Do. 31 12.13 24.53 5.20 18.10 Vr. 1 13.39 6.56 19.27 Za. 2 2.14 14.43 8.04 20.26 de viering van het tienjarig bestaan van de Goesche vereeniging „Kunstvrien den". Eiectrotechniek op de Ambachtsschool. De Ambachtsschool heeft aan den raad verzocht, om zijn medewerking te verleenen, tot invoering van het vak „eiectrotechniek". Aan deze uitbreiding zijn geen extra-kosten verbonden. B. en W. stellen den raad voor de ge vraagde medewerking te verleenen. „Floralia". Naar een advertentie in dit nummer meldt, zal school A ditmaal, op Vrijdag en Zaterdagavond a.s. haar bloementen toonstelling in „Schuttershof" houden. Vorig jaar is gebleken, dat de lokalen der school, in verband ook toet het groote bezoek, daar te klein voor wa ren. Wel een bewijs dat deze tentoon stellingen, aanvankelijk zoo bescheiden van opzet, steeds aantrekkelijker wor den! De Koninginnedag. Hedenmorgen zijn de feesten ingezet met een reveille, terwijl op het mari neterrein een parade plaats had van de marine en de kustartillerie en de troe pen, die na afloop een marsch door de stad maakten. Teraardebestelling C, Geldof. OOSTKAPELLE. Woensdag j.l. werd alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer C. Geldof, oud- brievengaarder enz. Aan de groeve werd allereerst het woord gevoerd door ds. J. v. d. Wiele, die de verdiensten van den overledene herdacht als organist der Ned. Herv. Kerk alhier, welke betrekking hij jaren lang bekleedde. De burgemeester jhr. W. Z. v a n T e ij- 1 i n g e n schetste den overledene als 'n getrouw gemeente-ambtenaar, inzon derheid zijn verdiensten als gemeente ontvanger, welke betrekking hij jaren lang heeft vervuld. De oudste zoon dankte de sprekers en de talrijke aanwezigen voor hunne belangstelling. RAAD VAN OOSTKAPELLE. Begrooting 1934 Verhoo ging opc. personeele belasting met 10. OOSTKAPELLE. Woensdag vergader de de raad. Afwezig de heer Maljaars met kennisgeving. De gemeenterekening over 1932 wordt vastgesteld met 'n goed slot van 2.453. De begrooting 1934 welke 14 dagen ter inzage heeft gelegen wordt behandeld. Voor de werkverschaffing is uitge trokken een post van 1000 en voor

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1