Ingekomen stukken. Gemeenterekening 1932. Subsidie B, A. Begrooting 1934 B. A. Comptabiliteit. Aankoop strooken grond. HET 35-JARIG REGEERINGS JUBILEUM VAN KONINGIN WILHE LMINA. REGEER1NGSAANVAARDING EN INHULDIGING HET OORLOGSSCHIP VOOR PRE SIDENT KRUGER. DE WOELIGE NOVEMBERDA GEN VAN 1918. EEN BE SCHOUWING VAN MINISTER MARCHANT. Rondvraag, Geluktelegram aan de Koningin. meent van wel, hetgeen ook uit de klad- potuien blijkt. Onveranderd vastgesteld. Een besluit van Ged. Staten, waarbij het presentiegeld voor de raadsleden wordt vastgesteld op 160. s jaars. Een verzoek van de Chr. bewaar school om subsidie komt ter sprake bij den begrootingspost. Er is geen bezwaar tegen de auto markt te Middelburg. Een adres van den Nieuwe Ned. Bond van Koffiehuishouders te Vlissingen e. o. om de personeele belasting voor koffie huishouders te verlagen. Voor kennisgeving aangenomen. De gemeenterekening 1932 wordt thans voorloopig vastgesteld sluitend met 109.553 in inkomsten, uitgaven 105.903. Kapitaaldienst inkomsten 298.28 en 139 uitgaven, De commissie tot het nazien wordt be dankt. Voorgesteld wordt aan het Burgerlijk Armbestuur een aanvullend subsidie te geven van 1500. De heer DE KROO vraagt een gehei me zitting aan, waartoe wordt besloten. Na heropening wordt de subsidie z. h. st. goedgekeurd. De heer DE KROG vindt dat er wel wat erg ingehakt wordt. Het is raad* zaam 't zuiniger aan te leggen. Hij wil de post subsidie 4500 met 500 ver minderen. De VOORZITTER ontraadt een ■krappe begrooting. 1934 zal niet zeker goedkooper zijn dan 1933. 't Is niet mo gelijk de uitgaven met 500 te vermin deren wat dan ook zou moeten gebeu ren. Staat de raad de '4500 niet toe, dan krijgen wfe zeker weer een aanvul lend subsidie. Spr. ontraadt het voorstel ten sterkste. De heer LORIER vreest ®ok een noodzakelijk aanvullend subsidie van 1934. We moeten gedekt zijn voor te genvallers. Spr. maant wel aan zoo voor zichtig mogelijk te zijn. In 10 jaar tijd is het bedrag voor het B. A. zeker verviervoudigd. Dat kan zoo niet doorgaan. De VOORZITTER ontraadt nog eens krap te ramen. De begrooting is toch volstrekt niet royaal opgezet. Het B. A. zal zeker voorzichtiger zijn dan ooit. De begrooting wordt zhst. vastgesteld. De heer LORIER wijst er op, dat er posten op voorkomen voor verharding van binnenwegen van den Breeweg. 't Is niet goed de eene groep te laten be talen en de andere vrij te stellen. Laat men dan in de toekomst een lijn trek ken. De heer CONTANT zegt, dat dit in de a.s. begrooting bespraken wordt. De comptabiliteitsvoorstellen worden goedgekeurd. De heer DE KROO vraagt de stukken ter inzage te hebben voor het een vol dongen feit is, zooals 'hier bij twee stroo ken, ook al is het te goeder trouw ge schied. De VOORZITTER zegt dat soms strooken worden aangekocht ter wille der werkverschaffing, 't Zal zooveel mogelijk worden beperkt. Een voorstel tot aankoop van een strookje grond bij het Slobberduinsche yoetnad erlangt niet de goedkeuring van den heer DE RIJKE. Hij acht 't niet noo- dig, mede met het oog op de bezuiniging. Als we dat stuk koopen, komen er nog kosten bij. We hebben weinig aan dat hoekje voor wegverbetering. De heer LORIER wijst op moeilijkhe den met de verordening voor den eigenaar, door de plaats van zijn schuurtje. De heer SANDERSE vindt het stand punt van B. en W. in deze kwestie zeer goed gezien. Hij juicht hun werk in de zen toe. De kwestie met het schuurtje beveelt hij aan ter bespreking met den eigenaar. De VOORZITTER gelooft niet dat de eigenaar groote moeilijkheden zal krij gen. De grondoverdracht is uitgegaan van den eigenaar zelf. We kunnen nu geschikt den grond krijgen: dien kans moeten we waarnemen. Dit is een koop waar we geen berouw van zullen heb ben,, mede met het oog op toekomstige wegenverbetering. De heer DE KROO vreest ook, dat dit een eerste stap is voor meer uitga ven en beveelt een verbetering met min der kosten aan. De heer CONTANT zegt, dat er een voorgeschiedenis aan vast zit, die spr wel zou willen zeggen na de verga dering. Men kan nu gerust meegaan met het voorstel. Het voorstel wordt aangenomen met 7 tegen 4 st. |de 4 a.r. leden.) 'Hierna ging de raad wederom in een zeer langdurige geheime zitting. Verhooging belasting. Aan de orde is het voorstel der be' ïastingverhooging. Voorgesteld werd de tarieven van hef' fing der grondslagen van de personeele belasting met 50 pet. te verhoogen. De VOORZITTER zegt, dat de be grooting met dezelfde belasting een be langrijk tekort zou geven. Op de overige belastingen, die noodig zijn, kunnen we later terugkomen, daar we hier den tijc voor hebben. Dit moet vóór 1 Sept- zijn beslist. Met de voorgestelde verhooging zouden we vinden 12.000. Het tekort is meer, Hoch voorstellen ter dekking kunnen later worden besproken. Het voorstel werd z. h. st. aangeno men. Bouwverordening, De heer SANDERSE stelt voor, gezien de diverse voorvergaderingen, niet meer te discussieeren dan noodig is- De VOOORZITTER veronderstelt ook dat er over de verordening weinig ge sproken zal behoeven te worden. Bij de artikelsgewijze behandeling heeft de heer DE KROO bezwaar tegen de voorgestelde bouwoppervlakte zoo wel op den beganen grond als op de ver dieping van 30 vierk. m. Hij wil 25 m2 als in de verordening staat. De VOORZITTER waarschuwt tegen al te kleinen bouw. Den 31sten Augustus zal het 35 jaren geleden zijn, dat Koningin Wilhelmina de regeering aanvaardde. Zij deed dit met de volgende proclamatie aan haar maatschappij, van ouden en jongen, ,,Op dezen voor U en Mij gewichti- gen dag, gevoel ik mij gedwongen eeni- ge woorden tot U te richten. Allereerst een woord van warme dankbaarheid! Sedert mijn vroegste jeugd hebt Gij mij omgeven met Uw liefde. Uit alle deelen van het Koninkrijk, uit alle kringen der maatschappij, van ouden en jongen, ontving ik steeds de treffende blijken van gehechtheid. Nadat mijn beminde vader mij was ontvallen, werd al Uw aanhankelijkheid aan mijn stamhuis op mij overgebracht. Thans nu ik gereed j sta de schoone, doch zware taak, waar- toe ik geroepen ben, te aanvaarden, ge voel ik mij als gedragen door Uw trouw. Ontvang mijnen dank! Hetgeen ik tot dusver mocht ondervinden, liet onuit- wischbare indrukken bij mij na. Het is mij een waarborg voor de toekomst. Mijn innig geliefde moeder, aan wie ik onuitsprekelijk veel verschuldigd ben, gaf mij het voorbeeld van een edele en verhevene opvatting der plichten, die nu op mij rusten. Ik stel mij tot levensdoel dat voor beeld na te volgen, te regeeren, zoo- als van een vorstin uit het Huis van Oranje wordt verwacht- Aan de grond wet getrouw, wensch ik den eerbied voor den Nederlandschen naam en de Nederlandsche vlag te bevestigen. Ik wensch bij het Opperbestuur over de Bezittingen en Koloniën in Oost en West rechtvaardigheid te betrachten, en naar mijn vermogen bij te dragen tot verhooging van Uw geestelijk en stoffelijk welzijn. Ik hoop en verwacht, dat Uw aller steun, in welken ambtelijken of maat- schappelijken werkkring binnen of bui ten het Koninkrijk Gij zijt geplaatst, mij daarbij nooit ontbreken zal. Op God vertrouwende en met de bede dat Hij mij sterke, aanvaard ik de re geering, Wilhelmina. Gedaan te 's-Gravenhage, op heden den 31sten Augustus 1898." De eigenlijke inhuldiging vond eerst eenige dagen later, den 6en September 1898 in de Nieuwe Kerk te Amsterdam plaats. Daar legde de jonge Koningin den eed van trouw aan het volk van Nederland af: „Ik zweer aan het Nederlandsche Volk, dat ik de Grondwet steeds zal onderhouden en handhaven. Ik zweer, dat ik de onafhankelijkheid en het grondgebied des Rijks met al mijn vermogen zal verdedigen en de waren, dat ik de algemeene en bijzon dere vrijheid en de rechten van al mijn onderdanen zal beschermen en tot in standhouding en bevordering van de algemeene welvaart alle middelen zal aanwenden, welke de wetten te mijner beschikking stellen, zooals een goed Koning schuldig is te doen. Zoo waar lijk helpe mij God Almachtig!" Vijf en dertig jaren nu is het geleden, dat de Koningin de regeering aanvaard de, dat zij dezen eed aflegde en zij heeft zich gedurende dien tijd gekweten van haar taak op een wijze, die boven allen lof is verheven. Wie onbevangen de fei ten beziet, zal moeten erkennen, dat ons constitutioneel recht door onze Konin gin standvastig „onderhouden en ge handhaafd" is, zooals voor 35 jaren door haar aan het Nederlandsche volk werd bezworen. Een overzicht, zelfs een zéér beknopt overzicht te geven van deze 35 regee- ringsjaren zou ons véél te ver voeren. Slechts zij hier bij een paar historische momenten een oogenblik stil gestaan. De heer SANDERSE is 't hiermee eens De heer STOPPELS ontraadt 't even eens. Dergelijke huizen zouden geen bedsteden mogen hebben. Het voorstel-De Kroo wordt verwor pen met 7 tegen 4 stemmen. De heer DE KROO zou geen bed steden willen in vertrekken van minder dan 40 kub. m (voorgesteld 45 kub. m) De heer SANDERSE is hier voor, me de rekening houdend met de toestanden die ten plattelande heerschen. Dit wordt aangenomen met 10 tegen 1 stem- De heer DE KROO wil bepalen, dat een regenbak alleen onder een bijge bouw zal zijn gelegen. Het voorstel-De Kroo wordt aange nomen m. a. st Een voorstel-De Kroo dat dakbeschot ten niet minder mogen zijn dan 0.017 m dik werd verworpen met 7 tegen 4 stemmen. Voorgesteld was 0.022 m. De heer KROO valt de breedte van den Middelburgschen weg niet mede; de rijweg is te smal. Spr. wijst ook op de Vlissingschen weg. Kan die niet breeder worden gekregen zonder meer kosten voor de gemeente. De heer SANDERSE klaagt over de duurte van het licht- en cokesgas voor de groot-verbruikers. Spr. vraagt waarom de contactcom missie niet gehoord is in de loonsver- laging bij de werkverschaffing. Spr. vraagt de vroombeplanting wat aanlokkelijker te maken. Spr. klaagt over de houtbesnoeiing der binnenwegen. Spr. wil wat oude steenen van den Middelburgschen weg gebruiken om andere wegen te verbete ren. De heer JASPERSE vraagt de aan gelanden van den Groenen weg vrij te stellen van betaling van grint, zooals ook bij andere wegen is geschied. De heer MOENS vraagt inlichtingen over de electrificatie van den Middel burgscen weg. Hij heeft daar verleden jaar al over gesproken. Is er al geconfereerd met Souburg over de overname van dén Groenen weg op die gemeente gelegen. Voorts verzet hij en zich tegen dat de veldwachter de bordjes met mond- en klauwzeer aanspijkert. Dit is meer voor de werkloozen. B. en W. hebben een voorstel der contactcommissie overgenomen: daar is dus wel rekening mede gehouden. Over de beplanting der vroonen zou eerst advies aan deskundigen moeten gevraagd. Op de houtsnoeiing zal de politie wor den gewezen. De kwestie der oude steenen is al in orde. Vrijstelling van betaling van grint zul len B. en W. bespreken. Over de electrificatie van den Middel burgschen weg is een brief van de P.Z. E.M. ingekomen. Er is een zware garan tie; vandaar dat B. en W. niet met voor stellen zijn gekomen. De particulieren moeten eerst warm worden gemaakt. Het begin der regeering van Konin gin Wilhelmina viel samen met den oor log in Zuid-Afrika. Engeland bevocht de boeren-republieken en de oude pre sident van Transvaal, Paul Kruger, was genoodzaakt te wijken- en zich op een stuk Portugeesch grondgebied aan de kust in veiligheid te stellen. Toen zond de Koningin een Nederlandsch oorlogs schip, de „Gelderland" naar Zuid-Afri ka, dat den ouden president aan boord nam en hem naar Nederland bracht, 'n Golf van ontroering ging door de ge- heele wereld om dit nobele gebaar en algemeen werd deze edele geste van de jonge vorstin van het kleine landje geprezen. Haar verloving, haar huwelijk, haar ernstige ziekte en de buitengewone geestdrift, waarmee het volk haar al om begroette, toen zij voor het eerst weer uitreed, haar moederschap, dat zij in 1909 deelachtig werd, gaan wij stilzwijgend voorbij, om nog enkel te herinneren aan de woelige No vemberdagen van 1918. In aansluiting op de Duitsche omwenteling van 9 No vember, dreigde ook hier te lande een revolutionnaire beweging te ontstaan. Den llden November hield mr- Troel stra, de leider der soc. democratische Kamerfractie, te Rotterdam een ge ruchtmakende rede, waarin hij o.m, be toogde, dat nu beslist moest worden of ook niet in Nederland de hoogste macht moest gelegd worden in de handen van arbeiders- en soldatenraden, waaraan de bourgeosie zich te onderwerpen zou hebben. Den volgenden dag sprak mr. Troelstra in denzelfden geest in de Tweede Kamer. „Onze noodzakelijk heid en onze onmisbaarheid geven ons iet recht naar de macht te grijpen", verklaarde hij. De regeering vaardigde een door alle ministers onderteekend manifest uit, waarin zij een beroep deed op het gezond verstand der bevolking om het wettig gekozen gezag te steu nen: Overeenkomsten met de gealleerde mogendheden over groote, aan de Ne derlandsche regeering te leveren voor raden, zouden bij ernstige onlusten hier te lande, krachteloos worden. Het ma nifest miste zijn uitwerking niet. Met uitzondering van Amsterdam, waar (Ingez. Med.) De heer MOENS zegt, dat die toch eerst moeten weten hoeveel 't kost. De heer LORIER stelt voor, dat de raad op 31 Aug. aan de Koningin geluk- wenschen per telegram aanbiedt. Voorts vraagt hij meer politietoezicht op het veld in verband met mond- en klauw- zeer. De heer DE LANGE doet ook 'n be roep om grintvrijstelling op den Triton- weg. De heer DE RIJKE vraagt in welk stadium het rijwielpad naar de duinen is. De VOORZITTER is ook de breedte v. d. Middelburgschen weg niet meege vallen, ook niet het fietspad. De kwes tie van de Vlissingsche weg zal worden bezien. Ook de gasprijzen. De loonen in werkverschaffing ziin verlaagd. We hebben verzocht de arbeiders in een hoogere categorie te doen vallen, doch er is nog niet ge- antwooid. Op een spoedige beslissing wordt echter aangedrongen. De VOORZITTER zegt dat de P.Z.E. M- berekent naar principieele toezeg- bloedige botsingen plaats vonden, bleef alom de rust gehandhaafd. Alle z.g. burgerlijke partijen sloten zich aaneen om de constitutioneele rechten en vrij heden te beveiligen. Den 18en Novem ber had op het Malieveld te 's-Graven hage een grootsche betooging plaats ter eere van de Koningin, welke door soort gelijke volksuitingen in andere plaat sen werd gevolgd. Den 20sten November vaardigde de Koningin daarop een proclamatie uit, waarvan het slot luidde: „Het is ons vast voornemen, voorgenomen hervor mingen door te zetten en aan te vullen met de snelheid, die past bij den pols slag van dezen tijd. Reactie zij uitge sloten. Wij moeten vooruit." Met grooten luister heeft het Neder1 landsche volk in 1923, nu tien jaar ge leden haar 25-jarig ambtsjubileum ge vierd. Het was in die dagen, dat mr. H. P, Marchant, de tegenwoordige minis ter van Onderwijs een artikel schreef „Kroon en Politiek", waarin hij over de Koningin o-a. het volgende zeide, dat ook heden nog van volle toepassing is: „Aan de eischen, die een volk zijnen souverein mag stellen, voldoet Koningin Wilhelmina zonder voorbehoud. Wie ter behandeling van staatszaken met haar in aanraking zijn geweest, moeten, welk staatkundig beginsel zij mogen zijn toegedaan, weten, dat de noodige kennis en intelligentie haar eigen is. Zij weten ook, dat zij hare, voor een ge woon sterveling niet benijdbare taak met ijver en toewijding vervult. Dit is geen leven, waarin zij zoekt wat haar persoonlijk aangenaam is. Het leven van een prinses, die wordt voorbereid voor haar taak, van een Koningin straks, van een Koninklijke echtgenoote en moeder, is waarachtig voor geen gewoon ster veling benijdenswaard. De bewijzen van gehechtheid en dankbaarheid eener groote massa moeten veel leed en veel ontzegging (vergoeden. Hjet is een le ven van plichtsvervulling, van den ochtend tot den nacht. De voorstelling alsof hier een bestaan zou worden ge leid van niets doen, van genot zoeken in weelde, kan zich slechts vastzetten bij onwetenden, en het strekt hun, die beter weten, niet tot eer, dat zij deze ginngen. Spr. adviseert den heer Moens de zaak eens met hem te bespreken. Wat de overname van den Groenen weg betreft, van overname door Sou burg, zal wel niets van komen. De aankondigingen van mond- en1 klauwzeer kunnen worden aangeplakt. Spr. stelt het voorstel op hoogen prijs om op den jaardag der Koningin een telegram met gelukwensch te zenden. Dit wordt z. h. st. aangenomen- Politietoezicht te velde is nogal streng. Bovendien zijn er waarschuwingen ge adverteerd namens den Commissaris der Koningin. Het rijwielpad langs het Slobberduin sche voetpad is nog in eenzelfde stadium. Er wordt bij het hoofdbestuur op aan gedrongen er spoedig werk van te ma ken, vooral met het oog op de werkver schaffing. De heer SANDERSE zou voor tenten op het strand Zaterdags dagkaarten be- voorstelling laten beklijven. De Koningin heeft, bij al hare echt vrouwelijke en moederlijke eigenschap pen, het sterke karakter, noodig voor een regent. Wie van de persoonlijkheid der Koningin meer weet dan de bui tenstaander gevoelt eerbied voor hare treffende waarheidsliefde. Een adviseur die mocht wagen, haar een onzuivere voorstelling van zaken te geven dit kwam voor of die niet de geheele waarheid zegt en niets dan de waarheid dit kwam ook voor heeft afgedaan voorgoed- Vorsten hebben veelal de fout be gaan, dat zij slechts wilden hooren wat aangenaam was om te hooren- Zij heb ben daardoor dikwijls om zich zelf een sfeer geschapen van onwaarheid en vleierij, Staat en volk aldus aan de grootste gevaren blootgesteld, den weg gebaand voor intrige en kuiperij. Onze Koningin wil alles hooren, zij wil alles weten, ook al is het onaange naam om te hooren en te weten. Zij zal laat men het tegenspreken! een overtuigd republikein te woord staan, als haar taak medebrengt met hem van gedachten te wisselen, op denzelfden toon als met den geestdriftigsten oran jeklant. Zij laat slechts éène overweging gelden: hoe dien ik het best mijn land en mijn volk? Met deze opvating van de Koninklijke taak wordt het volk ten beste geleid. Het volk gevoelt dit intuïtief. Wie sma lend spreekt -van de „oranjelol" ver geet, dat achter den lust tot feestvie ren bij deze gelegenheid, bij den een meer dan bij den ander beredeneerd en op weten berustende, het gevoel leeft, dat men het jubileum viert van eene, die in liefde voor het volk en in toewij ding aan het vaderland staat op de eer ste plaats. Er ligt in deze „oranjelol" meer waarheid dan in de, op zoovele valsche gronden berustende actie daar- tegen. Koningin Wilhelmina heeft in de ja ren van hare regeering de overtuiging in het volk vaster doen wortel schie ten, dat voor Nederland vooralsnog de cönstitutioneele monarchie de beste staatsvorm is, dien het kan wenschen.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6