en BINNENLAND. kapitein saxon. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1933. No. 204. ag iat- rt JUBILEUMLIED. MIDDELBURG. GOES. ONBESCHEIDEN OPMERKINGEN. WALCHEREN. rgd, Ider liR Dsse ïout 1- 1.75, v. [idcL jzen enz. „De 268, een ■tere ig te LMP ssen, purg. lee- ssxn- Icur- fdag. op irift. aid. ?IFT arto, laats IIRI wit arte- te- ^uid- I cent jgela. ons es loeï. binds dag fege- te OUD-MINISTER MR. H. VAN DER VEGTE. f Van den gistermorgen overleden oud- minister van waterstaat mr. H. van der Vegte, gaf „De Vrijheid" indertijd de volgende karakteristiek: Hoe droog dat deel der begrooting dan ook is nog droog-komiekeriger was de minister. Hij hield redevoeringen, waarvan elke zin een grap of een stukje ironie was. Op een keer zei hij: „Dit is één manier, om die zaak op te lossen. Ik heb nog wel duizend andere manie ren, al schiet er mij toevallig geen en kele van te binnen." Op een anderen dag: „De geachte afgevaardigde heeft mij bij een broedsche kip vergeleken. Dit was verkeerd. Een broedsche kip trou wens moet men wegjagen, want daarvan heeft men last. Ik ben echter een broe dende kip, ik hoop mij als zoodanig te gedragen, maar een broedende kip, mij ne heeren, moet men men rust laten." „Mijnheer de Voorzitter", riep hij ook eens, „ik wil jden zucht van den heer Ketelaar doen overgaan in een zachten juichkreet." En weer op een ande ren keer: „Ik heb den toestand van den Dommel en de Aa onderzocht, maar ik zal er niets van meedeelen, anders zegt men: waar haalt die man die wijsheid vandaan!" Tot den heer Kortenhorst zei hij eens: „Mijnheer, op dat denkbeeld moet u patent nemen, want dat is het ei van Columbus!" En openhartig was eenmaal deze bekentenis: „Het spreekt vanzelf dat ik van die dingen, waar ik nu met zoon gewoon gezicht over sta te praten, een half jaar gele den nog nooit iets had gehoord." HET LUCHTVERKEER. Recorddag voor de Twent- sche en Groningsche lijn. Gedurende de tweede helft van den zomerdienst heeft het vervoer op de binnenlandsche luchtlijn Amsterdam Twente en AmsterdamGroningen, het welk bij dat op Zeeland ten achter bleef, een belangrijke stijging vertoond. Zater dag j.l. boekte de K. L. M. met het ver voer van totaal 171 passagiers een re cord op haar binnenlandsche luchtnet, BAKEN- EN POLITIEDIENST OP DE GROOTE RIVIEREN. Naar aanleiding van vragen van den heer Drop in verband met een voorne men tot re-organisatie van den baken en politiedienst op de groote rivieren, zegt de minister van Waterstaat het niet wenschelijk te achten omtrent het al of niet in overweging en voorberei ding zijn van wijzigingen in den dienst mededeeling te doen. Vervanging van twee stoom vaartui gen door twee motorbooten is op zich zelf wenschelijk geacht; daartoe is een overeenkomst aangegaan. Aneta verneemt uit Bandoeng, dat met het K.L.M.-vliegtuig „De Pelikaan", dat op 6 September vandaar zal vertrek ken, onder den eersten piloot Blaak als passagier, voor Amsterdam heeft ge boekt de bekende wereldvlieger uit Australië de heer Kingford Smith. Naar het Hbld. verneemt, zou in het Georganiseerd overleg te Den Haag overeenstemming zijn bereikt inzake de voorstellen van B. en W. al daar ten aanzien van de salariskorting van 2pet. die van een tijdelijken maatregel tot een vasten wordt, voorts betreffende periodieke verhoogingen en de afschaffing van den vacantiebijslag. Oorspronkelijk verhaal door G. P. BAKKER. 23.) De zanger vervolgde zijn lied: Ridder, heb je niets dan schulden, Zelfs geen vreten voor je paard, Ligt je laatste blanke gulden In het laadje van den waard? Ben je flink van lijf en leden, Werp aan kant den zwaren last. In den krijgsdienst moet je treden, Wordt een ruiter van stavast. Heisa hop hop. Heisa hop. Enz. Koopman, zit je zonder waren Voor een frauduleus bankroet, Moet je zitten op de blaren, Weet je zelfs niet wat je moet? Ben je jong en sterk van leden, Gooi de boeken in de kast, In den krijgsdienst moet je treden Wordt een ruiter van stavast. Heisa hop hop. Heisa hop. Jonker, liet je lief je loopen Voor een ander, rijker buit, Heb je toen den boel verzopen Tot den allerlaatsten duit? Ben je flink van lijf en leden, Wordt een man, jij domme kwast. In den krijgsdienst moet je treden, Bij de kerels van Stavast. Heisa hop hop. Heisa hop In den zadel, draf, galop. 1898 31 Augustus 1933. Oranje zonneglans. Op torenspits en trans Wapp'ren de vlaggen en blinken, Kleppen de klokken en klinken. Juich nu, o Volk van Nederland, In stad en dorp, langs zee en strand Wil nu loven God daar Boven! Eer Hem nu met lied en spel, Hem, die naar Zijn wijsbestel Wilhelmina van Nassouw' Gaf tot steun van 't Staatsgebouw. Heil U, Vorstin, die vijf en dertig jaren Met moed en kalmt' temidden van de [baren Wel regeerde, En vermeerde Liefde, welvaart en geluk, Zegen bracht, verlichte druk. 't Neêrlands hart erkent dit blij, Smeekt: Blijv' God U steeds nabij, Moge Hij met zegeningen Jaren nog Uw troon omringen! Middelburg. H. den Engelsman. TWEE NIEUWE WERKJES VAN DE P.Z.E.M. Gebak maken, Steriliseeren, De directie van de N.V. P.Z.E.M, zit niet stil, waar het betreft een krachtige propaganda te voeren voor het gebruik van electrischen stroom, ook voor kook doeleinden. Thans liggen twee werkjes naast ons en getiteld: „Steriliseeren in den elec trischen oven" en het andere „Thuis gebak maken in den electrischen oven" Beide werkjes zullen bij de gelukkige bezitters van een electrischen oven zeker zeer welkom zijn. Vele aanwijzingen, ook over de scha keitijden, zoowel als de ingrediënten, en de „deskundige" behandeling. Opgeheven. Met ingang van 1 Januari 1934 wordt naar De Zeeuw meldt de Inspectie Di recte belastingen, Invoerrechten en Accijnzen te Hansweert opgeheven. De directe belastingen wordt gevoegd bij Goes en Invoerrechten en Accijn zen gaat naar V 1 i s s i n g e n. Aan De Zeeuw wordt nader gemeld, dat de Inspectie der Dir. Belastiugen enz. te Hansweert met ingang van 1 Jan. 1934 wordt verplaatst naar Goes. OM DE ZONDAGSWINKELSLUITING. Een giftige pijl die zich in z'n baan omkeert en den boog schutter treit! Wij waren en zijn er van overtuigd, dat de hardnekkige verdedigers van het nu reeds vermolmde bastion der ge dwongen Zondags-winkelsluiting in de zoo op het vreemdelingenverkeer aan gewezen Zeeuwsche hoofdstad Middel burg, weinig middelen van verweer on beproefd zullen laten. En wij kunnen slechts hopen al zijn we er nog lang niet zeker van dat de rake en door slaande argumenten van hen, die met moed en volharding den strijd op dit bolwerk openden en onderhielden, op den duur de overwinning zullen bren gen. Dezer dagen is een puntige pijl uit het bastion der Zondagsluiters afgescho ten, in den vorm van een als ingezon- Dat is louter lustig leven. Zoek in avontuur je heul. Beter als soldaat te sneven, Dan te hangen door den beul. De bijval was stormachtig. Hij had het liedje gezongen, zich vaag herinnerend dat hij eens van een Deenschen bard zooiets gehoord had bij het werven van voetvolk. De gasten hadden de laatste maal het vroolijk refrein meegezongen en schreeuwden: „da capo, da capo", wat ze overnamen van de Italiaansche sol deniers, en ze rustten niet, voor hij het laatste couplet herhaald had. De zanger dronk zijn beker leeg, die dadelijk weer door den „geteekende" werd gevuld, „Heerlijke oude wijn", vertelde hij. „Wijn voor de goden. Ik heb er maar een klein fustje van kunnen krijgen. Die Vandalen, ze dronken zich zat aan de heerlijkste wijnen in de kelders, en lie ten de kranen openstaan. Ze waadden tot de knieën door de oudste wijnen, de beste bieren. Een drietal zijn er, Gode zij dank, in verzopen". Hij vervolgde: „Zanger, wil je hier blijven? Ik zal je goed betalen: vrij wijn en een vroolijk leven. Een vrouw zal je hier gemakklijk genoeg vinden". „Blijft de zaak hier langen tijd open?" „Zoolang het leger van veldmaar schalk Von Pappenheim hier in de buurt blijft antwoordde de waard. „Dat zal wel een tijdje duren", zei Hansje. „Hij blijft hier het Maagdenbur ger gebied bewaken. Maar Tilly trekt op naar Thüringen". „Hoe weet je dat?" vroeg de kuras den stuk bedoelden brief van een Mïd- delburgsche ingezetene. Daarin werden wij er van beschuldigd, dat onze voor lichting ter zake, nog wel „in hooge ma te", misleidend zou zijn- De schrijver van die beschuldiging grondt dit krasse oordeel hierop, dat wij schreven „dat ruim 85 pCt, der stemmende winkeliers facultatieve openstelling der winkels op Zon dag verlangt." Naar des schrijvers ingewonnen inlichtingen hebben echter J niet alléén winkeliers, doch alle le den van „Handelsbelang" mogen me destemmen, en hiervan is een niet onbe langrijk deel niet alleen geen winkelier, doch heeft met al of niet sluiting der winkels op Zondag absoluut niets uit staande. Trouwens in het door ons geci teerde adres van „Handelsbelang" aan den Raad aldus schr. wordt niet van winkeliers doch van leden gesproken, wat een groot verschil is. Wij laten nu in\ het midden of het verschil tusschen effectieve winkeliers en de andere leden der vereeniging „Handelsbelang" zóó groot is, dat laatst genoemden geacht mogen worden met deze Zondagsluiting „niets uitstaande te hebben", en nog meer of het inderdaad onzerzijds niet in acht nemen van dit verschil het gebruik van den term „in hooge mate misleidend" wettigt. Teneinde echter elke mogelijkheid van twijfel in deze richting volledig weg te nemen, hebben wij ons om inlichtin gen gewend tot het bestuur der vereeni ging, welke de enquête hield. Dit heeft ter zake een tweede rigou reuze telling doen geschieden, waarbij allen die niet voor 100 als winkelier te beschouwen waren, buiten de re kening zijn gelaten. Ziehier het resul taat: 118 winkeliers vóór openstelling 19 winkeliers tegen openstelling. Wij moeten dus onze uitspraak wijzi gen: niet 85 doch ruim 86% der stemmende winkeliers was voor een facultatieve openstelling der win kels in het vreemdelingenseizoen. Het zal ons verwonderen uit welken hoek, de volgende aanval komen zal. Ouderdomsrente. Ter voorkoming van misverstand, ver zoekt de Directeur van het Postkantoor ons mede te deelen, dat op 31 Augustus a.s. geen ouderdomsrente wordt uitbe taald. De op dien dag vervallen rente kan op Vrijdag 1 September in ontvangst worden genomen. Ontvangsten Plaatselijk Crisis-Comité, Van 14 tot en met 26 Augustus j.l. is ontvangen: Maandelijksche bijdragen: A. D. f2.50, J. H. J. f 0.50, P. V. fl, R. A. P. fl, fa. P. fl, A. L. Ie C. f 1, P. B. f2.50, H. J. C. v. d. W. f 1, mej. Wed. B. v. d. P. f 0.25, J. M. H. f 0.50, F. d. H. f 0.50, P. D. B. f 0.50, P. S. f 0.30, J. W. v. S. fl, W. J. B. fl, W. H. fl, H. f 1.25, mej. M. J. K. f 0.50, A. H. M. f 0.25, J. T. Z. f 0.15, E. Ch. C. f 0.50, J. P. L. fl, S. T. f0.25, J. W. fl, J. L. f0.50, dr. J. C. K. f 10, mej. J. E. S. f 0.25, L. J. B. f 0.50, mevr. Wed. M. C H.-V. f 5, J. D. f 1, J. A. A. f 0.25, M. S. f 0.25, mej. P. W. H. f 0.50, H. J. W. f2.50, K. J. f 0.25, mej. L. H. C. W. f 1, mej. M, J. G. W. f 1, J. F. H. f2, W. G. f 0.50, A. P. v. D. f 2.50, H. A. R. f 0.50, R. E. K. fl, J. d. K. f2.50, Gez. d. J. f 0.50, P. J. B. fl, J. J. O. f0.50, H. v. M. f 1, J. H. H. f 0.50, P. v. S. f 1, fam. N. F. D. f2.50, J. G. V. f 0.50, W. v. A. f 0.50, J, H. f 0.50, C. d, N, f 1, F. M. f2.50, P. M. f 0.50, P. S. fl, F. v. d. P. f 1, E. J. P. f 0.50, A. D. f 0.50, C. d. V. sier. „Van de ruiters. Ze wilden liever mee. In Thüringen is nieuwe buit te ma ken. Het gaat op Frankenhausen los". De zanger luisterde blijkbaar niet naar het gesprek. Hij had niet de min ste belangstelling voor de posities der legers. Hij tokkelde zachtjes de snaren, „Zing nog een liedje", vroeg de waard en de zanger liet zich niet noo- den. Hij begon met een vroolijk voor spel en zong toen een ander lied. Weer werd hij beloond door luide teekenen van bijval. „Ik ga nachtlogies zoeken", zei hij kort daarop. „In een der schuren zal wel een plaatsje te vinden zijn voor een vermoeiden reiziger en zijn hond". „Ik weet een goed nachtkwartier" zeide het meisje. „Als je wacht „Tot weerziens" viel de zanger haar in de rede, gaf beiden de hand en wilde vertrekken. „Mag ik wachten?" vroeg de krijgs man. De waard echter hield den zanger tegen. „Neen", sprak hij vroolijk, „nog een roemer van dezen heerlijken ouden wijn en nog een liedje". De zanger bleef staan, dronk een flinke teug, greep in de snaren en be gon: Hoera in 't veld te rukken. De trommels roff'len overal Om met kartouw en stukken, Manmoedig voort te rukken Bij luid trompetgeschal. In dichte,dichte hoopen, Op 't Wallensteinsche krijgsge schreeuw f 0.50, J. V. f 0.50, S. B. f5, mej. D. f 0.50; per 1 Juli 1933: J. W, v, S. f 1; W. J- B. f 1, F. M. f 2.50, S. B. f 5. Wekelijksche collecten 50.21 en 53.49. Het gironummer van den Penning meester is 188020. Op ons kantoor te Middelburg is ont vangen: wekelijksche bijdrage personeel N.V. Schulte Thieme 1.71. Openstelling Postkantoor op 31 Auggustus. Op 31 Augustus a.s. is het postkan toor alhier na 14 uur gesloten voor alle postzaken, behalve het afhalen van poststukken door de busrechthouders. Voorts zal het kantoor dien dag ge sloten zijn voor de behandeling van postwissels (uitgezonderd Telegrafi sche, postbewijzen, quitantiën, belas tingbetalingen, Postchéque en Girodienst (uitgezonderd spoedbehandeling). HET ERNSTIG ONGELUK OP DEN SEISWEG. Den bestuurder treft geen schuld. Het voortgezet onderzoek inzake het droevig ongeluk op den Seisweg, waar bij de 20-jarige mejuffrouw V. het leven verloor, heeft nader aangetoond, dat het slachtoffer gevallen moet zijn toen zij met haar rijwiel in het zand kwam en niet tegen de auto is aangereden. Zij is naar het midden van den weg geval len en daardoor is haar hoofd met het achterwiel van de auto in aanraking ge komen. Het onderzoek van de Middelburg- sche politie heeft verder uitgewezen, dat aan schuld van den autobestuurder niet moet worden gedacht en in overleg met de justitie zijn dan ook gisterenmiddag nog het lijk en de auto vrij gegeven. Prins Hendrik in Zeeland. Prins Hendrik vertoefde gisteren op zijn zeiltocht te Vlissingen en bracht van daaruit een bezoek aan den Commis saris der Koningin te Middelburg. Oranjedag- Speldjesdag, Het bestuur der Oranjevereeniging schrijft ons: Op onzen Koninginnedag 31 Augustus a.s. is door de Oranje-Ver- eeniging alhier een „speldjesdag" geor ganiseerd. Wat hiervan de bedoeling is? De Nieuwe Kerk te Delft, waarin de graven van ons geliefd Oranjehuis zich bevinden, verkeert in een zeer bouw- valligen toestand en moet noodzakelijk gerestaureerd. Rijk en Provincie zullen hierin bijdragen, indien Delft zelve zorgt voor een bedrag van 100.000. Inmid dels hebben de Delftenaren reeds 25.000 bijeengebracht, doch nu wordt de hulp van geheel Nederland ingeroe- pen. Op onzen nationalen feestdag bij uit nemendheid, zullen nu in geheel Neder land speldjes worden verkocht, die een afbeelding géven van bedoeld kerkge bouw. Daarvoor wordt minstens 0.10 gevraagd. Jonge meisjes zullen deze trachten te verkoopen. Onze Oranje-Vereeniging beveelt de ze medewerking met groeten aandrang bij de Goessenaren aan, opdat het ge bouw, dat de laatste overblijfselen van onze Oranje-vorsten bevat, beveiligd wordt tegen ongevallen en instorten. Het betreft hier een eereschuld van het Nederlandsche volk aan zijn Vorsten huis. Komen wij aangeloopen. Om geld en buit te koopen, Te vechten als een leeuw. Hij is de held der helden. Er leeft geen ander hem gelijk, Verwint op alle velden, Gunt ons veel goed en gelden, Veel van het aardsche slijk. Er is geen beter leven Dan van een lansknecht, wel ge moed. Zich in 't gevecht begeven, Tot hoogen rang verheven, Krijgt eer en roem en goed. Een leven zonder zorgen; Wat vraagt de mond, dat baart de stond, Van heden tot op morgen. Niets koopen en niets borgen: Mén neemt ziedaar den grond. Het voorjaar is voorhanden, En men rent buiten in het veld, De hellebaard in handen. Men hoort in alle landen, De leuze: krijg en geld. Wie heeft dat lied gezongen? Een frissche lansknecht buiten kijf. Hij was den boer ontsprongen, Heeft toen dit lied gezongen. Het hart lacht hem in 't lijf. Terwijl de zanger zong, brak een reusachtig tumult los, de soldeniers brul den het bekende lied, het gansch nieuwe liedeke van den lansknecht me de, stampten op den vloer de maat der muziek, met roode opgewonden gezich- Ten einde Japan's overtollige zijde- voorraden te helpen opmaken, heeft het ministerie van oorlog voor de manschap pen van sommige divisies uniformen la ten maken van een stof, uit wol en ruwe zijde vervaardigd. Dat hebben alle kranten gemeld en het bericht opent ongekende perspec tieven. Meer speciaal voor onze goede Nederlandsche soldaten, in wier rijen de schrijver dezer regelen zéér gelukkige oogenblikken van zijn poover leven heeft doorgebracht. Ik houd mijn pen ter dege in bedwang, want anders zou er geen eind komen aan de geestdriftige excla maties op het kazerneleven, aan den stroom van nette en zéér onnette her inneringen, die ik bewaar aan de Morschpoort-kazerne te Leiden en het groote Bleriksche gebouwencomplex, dat de idyllische woonplaats van het 17de R. I. te Venlo vormt. Maar nu die zijde-perspectieven. Nederlandsche eieren worden in hoe veelheden van millioenen uit den handel genomen en in koelhuizen regeerings- gewijs opgeslagen. Mag men eerstdaags in alle Nederlandsche vriendelijke cham- bree's een juichkreet verwachten om 80.000 porties Russische eieren „a la gé- néral Snijders" en om 60.000 „Omelettes au Confitures a la ministre Deckèrs"? Wij kennen alle de min of meer lu gubere prentjes van onafzienbare stapels bloembollen, overgegeven aan de ver- rottingen des velds. Is het niet mogelijk de in de zon glin sterende vensterruiten der Nederland sche kazernes binnenwaarts op te vroo- lijken met aardige hyacinth- en tulp verrukkingen in de laaiende kleuren van het lieflijke land tusschen Leiden en Haarlem? Ik ben er van overtuigd, dat zulk een vriendelijke zon-overschenen groet van moeder Natuur het opstaan om half vijf in den morgen tot een nóg grootere openbaring van verrukkende levens vreugde zou maken, dan dat nü reeds is. De stem van den sergeant, die al-och tendlijk het „plukt den dag" op zoo in nemende en welhaast verleidelijke wij ze den dienstplichtigen in de ooren pleegt te zingzangen, zal er een sprook jesachtig timbre door erlangen. Volgen wij voor onze soldaten het Ja- pansche voorbeeld. Doch de hemel verhoede, dat er een te-veel aan tandenborstels zou ontstaan. Dan vrees ik ernstige woelingen in de Harskamp en te Oldenbroek. Want stel u eens voor dat ze hun tanden dan zouden moeten poetsen met vijf gratis tandenborstels.... Frater Modestus. Een ieder koope dus een speldje op 31 Augustus a.s. RAAD VAN KOUDEKERKE, KOUDEKERKE. Dinsdag vergaderde de raad. Voorzitter de burgemeester de heer A. Bakker. Alle leden zijn aanwezig. Notulen. De notulen worden na een enkele op merking vastgesteld. Er blijkt meenings- verschil of in de vorige vergadering ge vraagd is of de benoeming van een op zichter op het strand aan B. en W. wordt overgelaten. De v oorzittter ten en schitterende oogen. Dat herin nerde hun de roemruchte tijden van Wallenstein, die prompt de hooge sol dij betaalde en een dappere daad be loonde met niet minder dan duizend gulden. Ja, toen was er geen beter leven dan van een frisschen lansknecht welge moed. De dappere boerenjongens, die wegliepen van den boer, van den hon ger, de kool en koolrapen, van den har den arbeid, werden bevorderd tot offi cier. Dappere boerenknapen werden ba ronnen en de groote veldheer, die goud te voorschijn tooverde, schonk landgoe deren aan zijn trouwe officieren. Toen werd er eer en roem en goed verkregen. De roemers werden leeg gedronken en gevuld, de meisjes naar hartelust ge knuffeld. Het was den zanger niet ontgaan, dat onder zijn laatste versje drie mannen met zware ruiterjassen over de unifor men waren binnen gekomen, vergezeld van een vrouw, eveneens in een dikken mantel gehuld. Haar hoofd was bijna geheel verborgen onder de ruime capuchon. Zij hadden in een donkeren hoek bij den ingang plaats genomen. De vrouw was roerloos blijven zitten, de handen verborgen onder den mantel. De zanger liep er langzaam langs, maai de hond bleef staan. Hij hoorde een der mannen zeggen: „Een goed glas hebben we eerlijk ver diend, kameraden". „Hij is zeker de aanvoerder, Kroaten", dacht de zanger. (Word: vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5