kunnen wij gaan.' HANDEL EN NIJVERHEID. SPORT. VERKEERSWEZEN P. T. T GEMENGD NIEUWS. AFLOOP VERK00PINGEN. BURGERLIJKE STAND. want nu wij "Akkertje"bij ons hebben zullen wij zeker géén last hebben van hoofdpijn, spierpijn, kiespijn, of der gelijke kwaaltjes die zoo dikwijls een prettig uitstapje kunnen bederven! Neem dus op tochtjes Akker-Cachets mede. Slechts 50 cent per 12 stuks! Gemakkelijk innemen. Geproeft niets. Maart 1932 het Rijksbureau voor Drink watervoorziening, 'n uitgewerkt plan met kostenberekening voor den aanleg van een waterleiding op te maken. De toenmalige Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid machtigde den Directeur daarvan tot het voldoen aan deze opdracht onder de gebruikelijke voorwaarde, dat de daaraan verbonden kosten door de belanghebbende ge meente aan het Rijk zullen worden te rugbetaald. Met de uitvoering van de opdracht werd door den Directeur belast de in genieur van het Rijksbureau ir. R. Meulenhoff, die daarbij terzijde werd gestaan door den ingenieur M. J. Stoel Feuerstein, die een uigebreid rapport samenstelde. Met het college van B. en W. van Domburg werd over het tracé voor het buizennet, de plaats der brandkranen enz. geregeld overleg gepleegd, evenals over de basis voor de tarieven en de indeeling in klassen. Van den ontvan ger der directe belastingen te Domburg werden de noodige gegevens betreffen de de huurwaarde der perceelen ver kregen. De opstelling van de rentabili- 'teitsberekening geschiedde in overleg met den directeur der Gemeentebedrij ven van Middelburg. Een technische uiteenzetting van ir. M. J. Stoel Feuerstein, In het nieuwe pompstation aan den Noordweg in de Gemeente Serooskerke gaf ir. M. J. Stoel Feuerstein van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorzie ning een technische uiteenzetting waar aan wij het volgende ontleenen. Aangezien het stichten van een eigen water-winplaats in of nabij Domburg uit hydrologische overwegingen uitgesloten moest worden geacht, viel het oog op de Middelburgsche Waterleiding welke uit haar uitgestrekte duinterreinen vol doende water kan leveren om ook in de behoefte van Domburg te kunnen voorzien. Het was niet mogelijk om een behoorlijke watervoorziening van Dom burg te verkrijgen, door slechts een ver bindingsleiding te maken met het Mid delburgsche net in Serooskerke. Behal ve de ontoereikbaarheid van den Mid- delburgschen druk voor de op den duin rand hoog gelegen woningen, zou reeds bij een zeer matig verbruik tengevolge van leidingweerstand een onvoldoende toestrooming van water naar Domburg plaats vinden. Het door Middelburg te leveren water moest dus naar Domburg worden ge pompt. De plaats van het pompstation is zoodanig gekozen, dat de transport leiding naar Domburg zooveel mogelijk langs de bebouwing en ook door de kom van het dorp Oostkapelle ligt. Middelburg levert het water in een betonnen kelder van 150 m3 inhoud, waarvan de toevoer automatisch wordt „afgesloten als ze gevuld is. De levering kan geschieden met een hoeveelheid van 20 m3 per uur. De zuigleidingen van een 4-tal electrische pompaggregaten zijn op dezen kelder aangesloten. De capaci teiten bedragen resp. 6, 12, 12 en 20 m3 per uur bij een opvoerhoogte van 4050 m. Bedoelde pompen persen het water via een perswindketel door een 7 km lange gietijzèren transportleiding naar den watertoren te Domburg. Ten einde een bescherming te verkrijgen te gen de aantasting van de buizen door den bodem is circa 1700 m buis met asphaltbandage omwikkeld. In den watertoren, welke boven op een duinplateau is gebouwd, bevindt zich een betonnen reservoir met een in houd van 200 ms. Het reservoir is zoo danig bemeten, dat het eventueel ook voldoende groot is om t.z.t. de dorpen Westkapelle en Aagtekerke te kunnen voorzien. De hoog-waterstand is 34 m N.A.P.; dit was een vereischte, om de op de duinen gelegen perceelen met voldoende druk te voorzien. Teneinde de hygiëne zooveel moge lijk te bevorderen is het reservoir met een betonnen deksel afgedicht. De bediening van het pompstation te Serooskerke geschiedt vol-automatisch door den waterstand in den watertoren te Domburg. (Alarm-inrichtingen zullen waarschu wen zoowel bij een storing in het elec- trisch gedeelte, als bij een te hoogen of te lagen waterstand in den toren. Teneinde een voldoende watertoe voer uit den watertoren naar Oostka pelle te verkrijgen in geval van brand is de transportleiding tuschen Oostka pelle en Domburg zwaarder uitgevoerd dan tusschen het pompstation en Oost kapelle. In Oostkappelle bevinden zich eenige brandkranen terwijl onderweg langs de transportleiding gelegenheid gegeven is om t.z.t. nog meer brandkranen bij te plaatsen, In Domburg zijn ongeveer om de 100 meter brandkranen geplaatst. Indien op een brandkraan een motorspuit wordt aangesloten en 18 m3 per uur wordt onttrokken, dan zal de druk in het leidingnet niet onder 18 meter da len, zoodat ook uit een oogpunt van brandbestrijding de waterleiding voor haar taak berekend is- Werkloosheid. Bij de Arbeidsbeurs te Middelburg stonden vorige week ingeschreven: Geheel werkloos 9 typografen, 1 fotograaf, 31 grond werkers, 13 metselaars, 30 opperlieden, 19 schilders, 49 timmerlieden, 4 loodgie ters, 1 steenhouwer, 5 stoffeerders, 1 straatmaker, 1 waterb: opz., 1 ass, apo theker, 4 circelzagers, 6 politoerders, 35 meubelmakers, 3 kleermakers, 4 schoen makers, 28 bankwerkers, 14 electriciens, 2 fitters, 7 machinisten, 4 metaaldraai ers, 8 smeden, 6 stokers, 1 kernmaker, 3 klinkers, 1 lasscher, 2 hoorders, 1 scha ver, 1 slijper, 1 steker, 4 monteurs, 1 na- gelheeter, 3 pianomakers, 7 plaatwer kers, 1 ponser, 2 rijwielherstellers, 6 scheepmakers, 1 voorslaander, 8 vor mers, 1 ijzerwerker, 1 wagenmaker, 3 boekbinders, 13 bakkers, 1 sigarenma ker, 5 slagers, 1 kok, 4 molenaars, 25 boerenarbeiders, 3 tuinlieden, 1 bloemist 1 boomkweeker, 6 reizigers, 12 winkel bedienden, 16 magazijnbedienden, 5 kell- ners, 7 chauffeurs, 3 kraandrijvers, 9 sleepers, 15 varensgezellen, 39 transport arbeiders, 17 kantoorbedienden, 1 wa terb. teekenaar, 1 radio-telegrafist,, 194 losse arbeiders, 65 arbeiders met vak kennis zonder bepaald beroep, 14 van andere groepen, 1 naaister, 1 boekbind- ster, 3 winkelbedienden, 1 vr. kantoor bediende, 2 dagmeisjes, totaal 800. Gedeeltelijk werkloos. 16 kleermakers, 1 schoenmaker, 1 smid, 1 stoker, 1 bakker, 2 slagers, 2 reizigers, 1 kantoorbediende, 4 werk vrouwen, totaal 29. Niet Werkloos. 1 smid, 1 modelmaker, 1 kok, 1 reizi ger, 1 kellner, 2 kantoorbedienden, 1 bureaulist, 1 werkmeester, totaal 9. Algemeen totaal vorige week 794, bij gekomen 81, afgegaan 37, over 838. Handelsregister. Aan de in Handelsberichten opgeno men wekelijksche openbaarmakingen i- z. het Handelsregister betreffende Zee land ontleenen wij het volgende.' Nieuwe inschrijvinge n. Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). M. Sustronk, Goes, Kloetingestraat 1^ groothandel in aardappelen en fruit. E.: M. Sustronk (H.V.). (3607). W ij z 1 g i n g e n- Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). N.V. Algemeene Maatschappij tot be- leenen en aankoopen van met vruchtge bruik of periodieke uitkeeringen belaste waarden, in liq., Rouaanschekede G 151, credietinstelling. Overl. comm.:1 mr. J. J. Henny, 's-Gravenhage. Benoemd dir.- liq.: mr. J, F. van Deinse, Middelburg. Café Restaurant Centraal, Lange Delft B 151. Overl, E.: P, Mulder. Nieuwe E.: Wed. J. MulderSchrier. H. van Driel Czn., Langeviele K 390, manden- en rietenstoelenmakerij en han del in brandstoffen. Overl. Et: H. van Driel Czn. Handelsnaam gew. in: Wed. H. van Driel. Nieuwe E.: Wed. N, van DrielPotappel. N.V. Vlissingsche Mineraalolie- en Asphalt Raffinaderij, Vlissingen, 2e Bin nenhaven, distillatiebedrijf. Overl. dir.: M. C. Braat. Bestuurder-comm.M. Laernoes. Opheffingen. Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). Van Weele Co., Wemeldinge, Bier- weg A 98, aankoop en exploitatie van landbouwmachines. V.: M. Noussen. Z. V. B. Wedstrijduitslagen van Zaterdag 26 Augustus. Afdeeling 2. Goes 5's Heer Arendskerke 11. Afdeeling 3 Kapelle 1Ierseke 2 24. WemeldingeRilland 2 53, WaardeWit Zwart 20. Helen Wills-Moody geslagen. In de finale van de Amerikaansche dames-tennis kampioenschappen te Fo rest Hillheeft Helen Jacobs een ver rassende overwinning behaald door Helen Wills-Moody te slaan. Zij won daarmede voor de 2e maal den titel, die zij het vorig jaar door afwezigheid van Helen Wills-Moody eveneens had veroverd. Helen Jacobs won den eer sten set met 86, verloor den tweeden met 36, terwijl zij in den derden set een voorsprong had van 30, toen mrs. Wills-Moody opgaf. (Ingez. Med.) Geheimhouding bij de P.T.T. In verband met het feit, dat in den laatsten tijd zich opnieuw gevallen heb ben voorgedaan, waarin van de zijde van het Rijkspersoneel, met verzaking van de geheimhoudingsverplichting, me- dedeelingen of gegevens zijn verstrekt omtrent voorgenomen of in voorberei ding zijnde plannen of maatregelen der regeering, aan personen of instanties, dit tot kennisneming daarvan nijet of vooralsnog niet bevoegd waren wordt 't geheele Rijkspersoneel en bij dezen het personeel bij het Staatsbedrijf der P.T.T. nogmaals opmerkzaam gemaakt op zijn verplichting tot geheimhouding van het geen den ambtenaar of arbeider in zijn ambt of betrekking is ter kennis geko men, zulks onder mededeeling, dat ge noemd personeel, bij niet nakoming de zer verplichting zich schuldig maakt aan ernstig plichtsverzuim en dientengevolge zich blootstelt aan een bestraffing met de disciplinaire straf van onvoorwaarde lijk ontslag. Winterdienstregeling Stoomvaart-maatschappij Zeeland. De winterdienstregeling van de Stoom vaart-maatschappij „Zeeland" te Vlis singen zal aanvangen op 8 October, De mailboot vertrekt dan van Vlissingen om 12,15, aankomst te Harwich 18.10, vertrek 18.45, aankomst Londen 20.13. Vertrek van Londen 9.30, aankomst Harwich 10.55, vertrek 11 uur en aan komst te Vlissingen 17 uur. Deze dienst geldt tot en met 21 April, daar in verband met den zomertijd in Engeland op 22 April een gewijzigde dienstregeling intreedt. Verdronken. Bij het spelen in den tuin klom het 2-jarig zoontje van de familie, wonende in de Rivierstraat te Eindhoven over de afrastering van het tuinvijvertje, waarbij het kind in het water terecht kwam en verdronk. Te Montfoort is Zaterdag avond verdronken het 4-jarig zoontje van den postbode J. V. Zondagmorgen is de 45-jarige C. Z. wonende te V 1 a a r d i n g e n, bij het roeien op de Vaart nabij het Delftsche Veer verdronken, Zaterdagmiddag is te W i 1 n i s 't vierjarig zoontje van J. van S. in een sloot geraakt en verdronken. VERTINDE CENTEN VOOR DE AUTOMAAT. De politie te Rot terdam heeft op heeterdaad betrapt een 32-jarigen man, meubelmaker van beroep, die bezig was een sigaretten automaat te ledigen met behulp van vertinde centen, die de automaat blijk baar als kwartjes accepteerde. Een groot aantal vertinde centen werd bij fouilleering op den man be vonden. Sinds eenige weken heeft de man in heel de stad op deze manier zijn slag geslagen, waarbij hij heel wat pakjes sigaretten buit maakte. Bijzon der had hij het voorzien op pakjes si garetten, waarin nog enkele centen als wisselgeld waren bijgepakt. GEHEIMZINNIGE SCHOKKEN TE BLOEMENDAAL, Men schrijft aan de N.R.C. uit Haarlem: Het raadsel der geheimzinnige elec trische schokken op het gedeelte Bloe- mendaalsche weg nobij den spoorweg overgang te Overveen is nog steeds niet opgelost, hoewel technici van het P.E.N, eiken dag naarstig speuren naar de oor zaak van het eigenaardige verschijnsel. De toestand is nog ongewijzigd; nog steeds krijgen autobuspassagiers bij 't uitstappen af en toe gevoelige schok ken, wanneer zij metalen deelen van de carrosserie aanraken en nog steeds doet de heer Van Maren, die naast het postkantoor Wn benzinepomp heeft staan, bij het afleveren van benzine aan automobilisten dezelfde onaange name ervaring op. Men heeft er een dezer dagen zelfs een professor van de Technische Hoo- geschool uit Delft ontboden, die aan vankelijk het geheele toeval van den vroolijken kant bekeek en ongeloovig zijn schouders ophaalde, toen men hem de geheimzinnige geschiedenis vertelde. Hij lachte echter niet meer, toen ook hij een paar flinke schokken had gevoeld... En ook hij wist geen verklaring voor het zonderlinge verschijnsel. Een andere hypothese is, dat de elec trische spanning wordt opgewekt door de wrijving der rubberbanden op het asfalt. Eenige maanden geleden is op 't bewust weggedeelte nieuw asfalt ge legd en het is wel eigenaardig, dat eerst daarna het verschijnsel is opgetreden. MET MES IN DE BORST GESTO KEN. Te Delft heeft Zaterdag de werkman M. den chauffeur W. in de Doelenstraat, bij een twist met een mes in de borst gestoken. W. trachtte nog M. met een vijl te verwonden doch zak te door bloedverlies in een. W. werd door de politie naar het gasthuis vervoerd, M. is gearresteerd. EEN GEHEIME DISTILLEERDERIJ. Reeds eenigen tijd was het aan de politie te Santpoort bekend, dat zich ten huize van den heer M. aan de Hoofdstraat een geheime distilleerderij moest bevinden. Vrijdagmiddag, juist toen de heer M. zich met een auto van huis wilde bege ven, werd hij door de politie aangehou den, In de auto bevond zich een drietal mandflesschen, gevuld met sterken drank. Voor het ongedekt vervoer daar van werd hij geverbaliseerd, terwijl de auto met inhoud in beslag werd geno men. In de woning vond de politie een complete distilleer-installatie. Nu M. zich betrapt zag, trachtte hij het toe stel te (vernielen door er petroleum over te gieten en het peilglas stuk te slaan. Hierbij wondde hij zich echter zoo danig, dat hij moest verbonden worden. Een groote hoeveelheid drank, onge veer 300 liter, werd in beslag genomen. Tegen M- is proces-verbaal opgemaakt. LOCOMiOTIEF EN WAGENS VAN GOEDERENTREIN ONTSPOORD. Op het emplacement der Ned. Spoor wegen te Almelo zijn Zaterdagmor gen van een goederentrein, de locomo tief, de tender en drie goederenwagons ontspoord. De materieele schade is aan zienlijk. De remmer, J. B. uit Almelo,, raakte in zijn hokje aan den eersten wagon zoodanig bekneld, dat men niet anders dacht of men zou hem doodvinden. Het duurde geruimen tijd voordat men hem bevrijd had. Toen bleek, dat B. slechts lichte verwondingen had bekomen, hoe wel het hokje grootendeels was ver splinterd. De ontspoorde goederentrein is op dood spoor geloopen en met kracht te gen een stootblok botste Dit werd een heel eind meegesleurd. De bagagewagen is totaal over den tender heen tegen de locomotief aangedrongen, terwijl achter aan den trein nog een paar wagons zijn in elkaar gedrukt. BLOEDVERGIFTIGING. De 45- jarige landbouwer G. B. L. te T u b- bergen krabde een puistje aan zijn neus open en bekwam daardoor bloed vergiftiging en overleed dientengevolge. De ongelukkige laat een vrouw met 5 jonge kinderen na. BRANDKAST LEEGGEPLUNDERD. Zaterdagnacht hebben ongenoode gasten ingebroken in het kantoor van de Purmerender wasch- en strijkinrich- ting aan de Nekkerstraat te P u r m e- r e n d. Zij hebben een der brandkasten uit het kantoor gesleept naar een daar achter gelegen fabrieksgebouw en heb ben de kast toen in zooverre gesloopt, dat het aanwezige geld ten bedrage van circa 500 gulden er uit kon worden ge haald. Het geld was in hoofdzaak particu lier eigendom o.a. spaarpotjes van het personeel en anderszins. In verband met 't zilverenhuwelijks feest van den directeur waren de arbei- dersloonen één dag eerder uitbetaald dan gewoonlijk, zoodat deze niet meer aanwezig waren, anders was de bult dubbel zoo groot geweest. BIJ HET SPELEN. Zaterdagavond was het 8-jarig zoontje van de familie Kr. te Eindhoven aan het spe len op de voetbrug van den Woensel- schen overweg. Bij het glijden van de leuning viel de knaap op het trottoir, waarbij hij op drie plaatsen zijn arm brak. MILITAIR VLIEGTUIG OVER DEN KOP GESLAGEN. Zaterdagmiddag heeft een militaire tweedekker van Soesterberg, genummerd 592, op de heide tusschen Moergestel en Oirschot een noodlanding moeten maken. Het toestel is daarbij over den kop geslagen. De neus van het vliegtuig is daarbij ge heel vernield. De isengeant-waarnemer S. is met inwendige kneuzingen opge nomen; vermoedelijk heeft hij ook eeni ge' ribben gebroken. De bestuurder, eerste luitenant S. kwam er zonder let sel af. Bij de landing is het vliegtuig in aan raking gekomen met den berm van een sloot, daarna over den kop gegaan en zeven meter verder aan de andere zijde van den sloot tegen den grond gesmakt. INBRAKEN OPGEHELDERD. In den laatsten tijd zijn te Arnhem ver schillende inbraken gepleegt o.a, is de zer dagen een bezoek gebracht aan n kantoor in de Laurens Janszoon Cos- terstraat- Door overklimming van een ijzeren hek heeft men zich toegang tot het terrein verschaft, vanwaar men door de houten luiken van het gebouw te force eren en een ruit te vernielen, in het kantoor kon komen. Hier zijn alle lessenaars doorzocht. Volgens opgave is een bedrag van plm. 4 en een hoe veelheid postzegels ontvreemd. In ver band met de laatste inbraken was door de recherche reeds een uitgebreid on derzoek ingesteld. Door de hierboven genoemde inbraak werd zopveel be wijsmateriaal verkregen, dat tot arres tatie van twee personen kon worden overgegaan. Spoedig bleek, dat de re cherche een goede vangst had gedaan. De inbraken van den laatsten tijd zijn thans opgehelderd. Het tweetal, waar van een een oude bekende, zal ter be schikking van de Justitie worden ge steld- VAN GELD EN KOFFER BEROOFD. Op den Rijksweg EchtMaasbracht werd de heer H. F. uit Heerlen door zekeren H. uit Roermond beroofd van 14 gulden en een koffer met manu facturen ter waarde van 70. H. werd te Roermond in een café aangehouden', de koffer met manufac turen werd nog op hem bevonden en in beslag genomen. ONEERLIJKE PENNINGMEESTER. De Heerlensche recherche heeft een Duitsch mijnwerker, hier te lande op een der mijnen gearresteerd, die als penningmeester der afd. Heerlerheide van den Socialistischen Mijnwerkers- bond 1000 verduisterd heeft. Deze man, zekere F. M., was belast met het verstrekken der gelden aan door ver- zuimdiensten getroffen mijnwerkers, zoodat hij vaak het beheer had over zeer aanzienlijke bedragen. De controle schijnt niet in orde geweest te zijn, waardoor de man in betrekkelijk korten tijd zich het geld kon toe-eigenen. F. heeft bekend. Hij is ingesloten en zal ter beschikking gesteld worden van den Officier van Justitie te Maastricht, Hij had het geld ten eigen bate aangewend. DE GEVAARLIJKE BUS. Om trent het mysterieuze busje te Does burg wordt aan de „Telegraaf" na der het volgende medegedeeld. Bij het voortgezet politie-onderzoek is geble ken, dat het busje afkomstig is uit een opslagplaats van de reederij der firma Vermeulen en Cy., aan de haven te Doesburg. Deze reederij had een voor raad in busjes verpakte natrium in haar opslagplaats, bestemd voor de ijzergie terij der firma B. Ubbink en Zn. Dit na trium, dat in petroleum moet worden bewaard en in water brand veroorzaakt wordt gebruikt in de ijzergieterij voor veredelingsmetalen. Vermoedelijk is het busje niet, zooals de jongens ver telden, achter de loods gevonden, doch weggenomen uit genoemde opslagplaats, Hiermede is het mysterieuze geval, dat (reeds tot allerlei veronderstellin gen aanleiding heeft gegven, onverwacht tot een oplossing gebracht, SMOKKELARIJ VAN DEVIEZEN EN BOTER. Commiezen te Gen nep hebben een smokkelauto aange houden, waarop 2000 kilo Duitsche mar garine werd vervoerd. De auto en smokkelwaar zijn in beslag genomen. Tegen den bestuurder is proces-ver- baal opgemaakt. Verdacht van deviezensmokkelarij is bij een bank te Mühlheim gearresteerd zekere M. uit Blerik op het oogenblik, dat hij een reis-chèque van duizend mark verzilverde. Het geld is in beslag genomen. De smokkelaar is opgesloten. NEDERLANDER VEROORDEELD. De Brusselsche correspondent der Maasbode meldt, dat een Nederlandsch bankemployé, J. van H,, te Antwerpen woonachtig, <tioor de (boetstraffelijke rechtbank van deze Jaatste stad we genis oplichterij van een Engelschman en een Canadees tot één jaar gevange nisstraf en 364 frcs boete is veroordeeld. Notaris J. Terpstra heeft Zaterdag ten verzoeke van den heer J. de Rijcke Jzn. in het café Tramhalte te West- Souburg publiek verkocht het huis met kippenhok, tuin en moesland met vruchtboomen te Oost-Souburg aan den Padweg B 42e, groot 11 aren 20 centiaren. Kooper M. Koole te Oost- en West Souburg voor 2320. Middelburg. Van 2528 Augs. Ondertrouwd: G. Sturm, 25 j. en C. Burggraaf 37 j. Getrouwd: J. H. Anderiesse, 26 j, en M, F. Polderman 23 j.; L. Pattenier 25 j. en E. Schuilwerve 25 j. Bevallen: J, J, E, van den Bosse geb. Braber z.; W. M. L. Volmer geb. Heij- dens z. Overleden: J. M. Meijers 28 j. ongeh. dochter. Vrouwepolder. Van 20 tot 26 Augustus. Getrouwd: P. van Raan j.m. 24 j. met D. A. Volkers j.d. 24 j. Overleden: A. A. J. Gort, ongeh. zoon 12 jaar. Elec. Drukkerij G. W. den Boer, M'burg..

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6