BEURSTHERMOMETER fan Dinsdag. bil BEURS- EN WISSELKOERSEN. GOES. VERGADERING ORANJE-COMITE. I Obl.markt— IKoninkl. Alm i - H.VJV. - Unüever - Industrie - - Suiker - H AMSTERDAM, 29 Augustus. Het eerste getai is de vorige notee- ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 101%—101 Ned. 17 1000-4% 101% Ned. 31 1000-4 99%—99%. Ned. 33 1000-4 99%—99%, Certificaten-3 82%83. O. Indië 22 doll. 1000-6 92%—92]$, C. indië 23 100-6 67% O. Indië 26 1000-4 88%—88% Denemarken Oblg. 1926-5 83% Duitschl. pd. st. 100-7 48 Duitschl. 30 1000-% 39% Zwitserl. oblig, 724-5 100% Zwitserl., Staatssp. 1927-4% 100100. Amsterdam 1933-5 99% 's-Gravenhage 1929-4% 101 Rotterdam 1926-1930-4 89%—90. Utrecht, prov. 1929-4% 101 Berlijn 1925-6% 21%21%. Zeeuws. Hyp. B-5 100 Zeeuws, Hyp. B-4% 98%98%, A Amsterd. Bank 119%119%. C Rott. Bankver. 86%86%. A Twentsche Bank 99%99%. A Pref. Gruyter en Zn. A- 116%116%. A Pref. Jurgens A. 8787%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 377%376% A De Schelde N.B. 35%35%. A Ver. Papf, v. Gelder 7271%. C Am, Car Foundry 21%22%. C Am. Smelt Ref. 26%26%. C Farbenind. I.G. 76 C U. States St. C. 40%—39%. C. North Am. Cy, 17%—17%. A Born. Sum. H.M. 134%133%. A Linde Teves en Stokv. 64%64%, A Ned. Wol Mij. 84%88. A Singkep Tin M. 8890. A J. C. Japan Ln. 33 A Rotterd. Lloyd 55%55. A S. M. Nederland 55%57. A Amst. Thee C.M. 50% men soms schoonmaak gehouden en toen deze kaarten ontdekt? Ten bate der T. B. C. lijders. Donderdag zal wederom een beroep gedaan worden op den weldadigheids zin van stadgenoot en vreemdeling. Dit maal is het ten bate van het T. B. C-- fonds „Draagt Elkanders Lasten", dus voor onze lijdende medemenschen. Er wordt veel gevraagd den laatsten tijd, maar dit doel heeft zeker ieders sym pathie. De gasthuiskwestie. In het voorstel van B. en W. aan den Raad, inzake het Gasthuis, gisteren in ons blad vermeld, is ten stadhuize een storende tikfout geslopen. In de 5e ko lom, 15e regel van bovenaf, staat „met 133.vermindert". Dit moet zijn: „met 330.vermindert". Bekroonde hond. Op de Intern. Hondententoonstelling „De Afgerichte Hond", te Antwerpen, behaalde de heer J, Snoodijk alhier, een 2den prijs in de open klasse met zijn Duitschen Herder, Het kinderfeest op 31 Augus tus, De Oranjevereeniging en de buurtvereenigingen. Maandagavond vergaderde in „Schut tershof" het Oranje-comité, onder voor zitterschap van den heer J, I. van Bal- legoyen de Jong. Er was veel belang stelling voor deze vergadering. De voorzitter deelt, na opening, aan de vergadering mede, dat 2 Aug. aan H.M. de Koningin-Moeder een te legram met gelukwensch verzonden en daarop een dankbetuiging ontvangen is. Bij nu volgend appèl blijken 12 buurt vereenigingen vertegenwoordigd. De voorzitter deelt vervolgens mede, dat de voorbereidingen voor het kinderfeest op 31 Aug. vlot verloopen zijn. Men heeft als terrein op een weide van den heer Duvekot aan den West singel beslag kunnen leggen. De school van den heer Nederhand zal, door het plotselinge overlijden van een onderwij zer, niet aan de spelen deelnemen. Deze kinderen worden op school getracteerd. Ook de kinderen van de bewaarscholen zullen weer onthaald worden. Na een vraag van den heer J. S t e- k e t e e, of de spelen niet beter des morgens gehouden kunnen worden, zet de voorzitter uiteen, dat dit met de geheele regeling niet uitkomt, en bij om zetting de kosten ook veel hooger zul len worden. Route optocht. De secretaris, de heer Rothuizen, noemt nu de volgende route van den op tocht: Groote Markt, Kade, Oostsingel, Zonnebloemstraat, Kamperfoeliestraat, Leliestraat, Geraniumstraat, Voorstad, Wilhelminastraat, Spiegelstraat, West singel, Poelweg, Schengestraat; Westsin gel, Ravelijn, Brouwersgang, Beesten markt, Nieuwstraat, 's H. Hendrikskin- derenstraat, Kade, Keizerstraat, Mag- dalenastraat, Markt, L. Kerkstraat, Wit te Paardstraat, Lange Vorststraat, Gan- zepoortstraat, Brug, Jacob Valckestraat, Jubileumbank. De circulaire. De voorzitter brengt daarna de circulaire ter sprake, die onlangs door het bestuur gericht is aan de buurtver eenigingen. De heer Simons merkt op, dat zijn vereeniging meent, dat de buurtvereeni gingen, als zij ten opzichte van de Oran jevereeniging aan haar verplichtingen voldoen, verder vrij moeten zijn, wat zij in eigen kring willen doen. Spr. meent, dat de Oranjever. met deze circulaire haar bevoegdheid overschreden is. Verdere stemmen gaan op, die, öf in stemming met de opmerking van den heer Simons, óf met de daad van het bestuur^ betuigen. De heer Bustraan merkt op, dat vele vereenigingen, door haar gelden voor andere dingen te besteden, de oran jevereeniging onvoldoende kunnen steu nen. Spr. onderschrijft de circulaire. De voorzitter herinnert aan het ontstaan der buurtvereenigingen, die oorspronkelijk alle oranjevereenigingen waren, en speciaal opgericht werden om de oranjefeesten te vieren. Uit deze ver eenigingen werd het permanente hoofd comité, thans genoemd „oranjevereeni ging", opgericht. Spr. ging de ontwikke ling verder na. Op zeker oogenblik gin gen enkele buurtvereenigingen optreden als zelfstandige vereenigingen en dit was hun dood. Daartegen alleen wilde de oranjevereeniging waken, maar aller minst was de bedoeling de vereenigin gen onder curateele te stellen. Spr. be tuigt zijn instemming in deze met een opmerking van den heer De Buck, die zeide, dat zijn vereeniging, als zij zich op ander terrein wil begeven, daarvoor een aparte vereeniging op zal richten. De heer Rothuizen wijst op den band, die ten opzichte van de oranje feesten een groot deel der bevolking bindt. Doel moet daarom in hoofdzaak blijven elk jaar een behoorlijk oranje feest te vieren en daarvoor dienen in de eerste plaats ook de gelden der buurt vereenigingen besteed te worden. De voorzitter doet hierna mede- deeling van een schrijven van den bur gemeester van Delft, aan den burge meester van Goes, die dit in handen van de oranjevereeniging stelde. Hierin wordt gewezen op den bouwvalligen toestand van de kerk te Delft. Verzocht wordt in dit schrijven, op 31 Aug. een inzameling te houden voor de restaura tie van de kerk. Spr. deelt mede, dat op 31 Aug. voor dit doel speldjes ver kocht mogen worden. Er hebben zich echter een niet voldoende aantal dames beschikbaar gesteld voor den verkoop. Spr. vraagt de vergadering in deze haar medewerking te verleenen. De heer Simons geeft een aanwij zing om aan de noodige dames te ko men, die door het bestuur onder dank aanvaard wordt. De voorzitter deelt hierna me de, dat tot heden te Goes voor het na tionale défilé te Amsterdam weinig ani mo bestaat. Spr. wekt alsnog op, van de goedkoope gelegenheid om naar Am sterdam te gaan, gebruik te maken. De heer B i e 1 e n wekt vervolgens de aanwezigen op, voor de oranjefeestvie ring meer propaganda te maken. Er zijn nu menschen, die zeggen, waarom is er nu alleen maar een kinderfeest. Maar als men deze aanspreekt, zijn ze zelf meestal niet bereid om een noemens waardige medewerking te verleenen. Men schijnt te vergeten, dat elk feest veel geld kost en er reeds voor deze kinderfeesten moeilijk aan het noodige geld te komen is. De penningmeester, de heer Don- n e r, deelt hierna nog mede, van welke buurtvereenigingen geen bijdrage ont vangen is. De buurtvereeniging St. Ja- cobstraat heeft zich teruggetrokken. Die van de Kade en de Markt schijnen ont bonden te zijn. Ook die uit de zeehel denbuurt. Van andere zijde wordt opgemerkt, dat deze laatste nog bestaat, doch men geen geld meer heeft, daar men met vier autobussen naar Walcheren op stap is geweest. Nadat de heer Van den Ende nog opgemerkt heeft, dat het ditmaal voor kinderen en onderwijzers een zwa re dag is, wijst de voorzitter er op dat dit slechts bij uitzondering voorkomt en sluit daarna de vergadering. A Houth. Alberts 33% C Baltimore Ohio 23%24. A Southern Rlw. 22%23. C Union nPc. Rr. 89%88%. C Int. Nickel Cy. 14% A Koloniale Bnk. 62—62 A N.I. Hbk. 1000 58%—62%. C Ned. H. .M. 1000 60%—60. A Alg. Kunstz. U. 27%—28%-29. A v. Berkels Pat, 19%19. C Calvé-Delft 61%61%. A C. Suiker Mpij. 25%—25%. A Ned. Ford A.M. 139 139%. A Philips Gem. B. 180%—179-80. C Unilever 91%91%-%. C Anaconda Cop. 12%12%, C Bethlehem St. 29%—29-28%. C Kennec Copper 15%15%-%. A A.N.I.E.M.—N.B, 220—218%. C Cities Serv. Cy. 2%2%* A Kon. Petr. Mpij. 178%—177%-78%. C Contin. Oil Cy. 11%11%. C Shell Union O.C. 6%6%. A Holl. Amer. Lijn 14%14%. A K.N. Stoomb, Mij, 12 J A Ned. Scheepv. U. 57%58-%. A H.V. Amsterdam 207%—205%-04%. A Java Cult. Mij. 110108. A N.I. Suiker U. 76—75. A Poerworedjo S.O. 43%-3. A Deli Batavia 136%—139%. C Deli Mij. 1000 129%—132%-30. A Senembah 142144%. C Chicago Milw. 6%6%. IA Amst. Rubb. C. 100%—100-99%, A Deli-Bat. Rubb. 4645%. A Hessa Rubber 37%36%. A Serbadjadi S.R. 3232. Prolongatie 11. 1 WISSELKOERSEN. 1 AMSTERDAM, 28 Aug. 29 Aug. Londen 7.97 7.91 Berlijn 59.09 59.07% Parijs 9.71% 9.72% Brussel 34.60 34.65 I - Zwitserland 47.98 47.92 Kopenhagen 35.61 35.50 1 i New-York 1.75% 1.73% Rubber tie van de Visscherij op de Zeeuitrsche Stroomen, maakt bezwaar tegen het loozen van water uit de watergangen, daar dit bacteriën mee zou voeren, die schadelijk zouden zijn voor de oester- banken en mosselperceelen. De kwestie is thans in onderzoek bij Ged. Staten, die van advies zullen dienen. Hierna wordt de rekening over 1932'33 aangeboden. Deze geeft in ont vangsten 31.3180 en uitgaven een be drag van 302.008. De heer P. O e 1 e, brengt voor de commissie tot nazien der rekening ver slag uit. Spr. heeft met waardeering ge zien, dat de dijkgraaf eigener beweging 500,van zijn salaris heeft laten val len. De commissie spreekt echter haar verontwaardiging uit over het zeer hoo- ge bedrag n.l. 892.dat aan een des kundige te Middelburg, voor zijn be moeiingen in rekening gebracht heeft. Bovendien is er van andere zijde, nog een nota van ruim 50 voor typewerk. De commissie adviseert verder de re kening, die geheel in orde is, goed te keuren. Aldus wordt besloten. Verder is aan de orde een voorstel tot verkoop aan het Rijk van een gedeelte van den Vlaakschen Zandweg, enz., voor 11.65. Aldus wordt besloten. Het bestuur stelt verder voor een per ceel grond in erfpacht te geven aan F. Meulbroek te Ierseke, waarmede de vergadering accoord gaat- Vervolgens wordt besloten het huidi ge polderhuis, als zetel te handhaven, daar er geen kans is het voor den over eengekomen prijs te verkoopen. Men zal trachten het huis op de Kade weer te verhuren en tevens het deel van het oude polderhuis, dat gemist kan worden. Ook hier gaat de vergadering zonder discussie mede accoord. Als laatste punt wordt een voor dracht opgemaakt tot voorziening in de periodieke aftreding op 2 November '33 van den heer C. D. Vereeke als dijk graaf, luiden: 1. C. D. Vereeke, 2. C. Zandee, 3. P, J. de Dekker. Bij de rondvraag informeert de heer P o 1 e y, Ierseke, waarom aan de inge landen geen koffietafel meer aangebo den wordt. De menschen van buiten moeten voor deze vergadering uren van huis. Na een opmerking van den voor zitter, dat dit uit zuinigheidsmaatrege len nagelaten wordt, wil de heer Po- ley, dat de koffietafel weer ingesteld wordt. Uit de vergadering gaan hier echter stemmen tegen op. Met 86 tegen 34 stemmen wordt daarna besloten geen koffietafel meer te houden. De voorzitter deelt nog mede, dat hij voor eigen rekening een steentje met de namen der gezworenen heeft la ten maken voor de sluis te Schore, en sluit daarna de vergadering. VUSSSNGEN. BREEDE WATERING BEWESTEN YERSEKE. Bemaling te Yerseke in on derzoek bij G. S. Geen koffietafel. Maandagmiddag werd in de „Prins van Oranje", alhier een algemeene ver gadering gehouden van het waterschap „De Breede Wetering bewesten Yerse ke." Voorzitter was de dijkgraaf de heer C. D. Vereeke. Na een kort begroetingswoord deelt de Voorzitter mede, dat 74 per sonen aanwezig zijn, uitbrengende 120 stemmen. Spr. deelt verder o.a. mede dat de administratie geheel bijgewerkt is. Het onderhoud van dijken en slui zen vindt normaal plaats. Ook de graaf werken vorderen regelmatig. Er zijn vele slooten met rijkssteun schoonge maakt. Een ding wordt echter onaan- naam. Alle nieuwe woningen worden van een septietank voorzien, die loozen op de watergangen, wat niet voor de zindelijkheid van deze bevorderlijk is De plannen voor een bemaling te Yer seke ondervinden stagnatie. De inspec Een concert, 9 De harmonie St. Caecilia geeft Don derdagavond ter eere van den verjaar dag van H. M. de Koningin een concert op het Bellamypark. Door heete soep verbrand. Zondagmiddag trok in de ouderlijke woning een 3-jarig knaapje een ketel soep van een petroleumstel. Het kind werd ernstig aan de beentjes verbrand. Medische hulp werd ingeroepen, Werkloozen. Het aantal werkloozen bedraagt 922, tegen 936 verleden week. Bij de werk verschaffing zijn 105 personen te werk gesteld. WALCHEREN. KOUDEKERKE. De fanfare „Voor waarts" zal op Koninginnedag des avonds te 8 uur een concert geven op den tent op het Kerkplein. O. EN W. SOUBURG. Zooals reeds eenige jaren de gewoonte was, organi seert de buurtvereeniging Paspoort- straat op den 31en Augustus weer een kinderfeest: des middags een rijtoer, feestelijkheden in „Rehoboth"; des avonds om negen uur een lampionop tocht met medewerking van de Chr. mu- ziekvereeniging „Vlijt en Volharding". Koninginnedag. Ter herdenking van den 53sten ver-1 jaardag van H. M. de Koningin, organi seert de Chr. Oranjevereeniging Zater dag 2 September Kinderspelen, Voet balwedstrijd en des avonds concerten van het fanfarecorps en de Chr. Zang-1 vereeniging met feestverlichting. Droeve plechtigheid. VROUWENPOLDER, Maandagmid dag had te Veere op de Algemeene Be graafplaats, onder zeer groote belang stelling, de ter aarde bestelling plaats van de op 24 dezer aan het zeestrand alhier door verdrinking om het leven gekomen 12-jarige A, A. J, G. tijdelijk verblijvende te Veere en afkomstig uit] Amsterdam. Aan de geopende groeve werd ach tereenvolgens het woord gevoerd door] de burgemeesters van Veere en Vrou wenpolder, waarna door ds. J. van de Guchte, Geref- Predikant te Veere een| slotwoord werd gesproken. De diepbedroefde vader, dankte mede! namens de moeder van den overledene, voor de laatste eer hun zoontje bewe- i zen. Diep onder den indruk verlieten de| aanwezigen den doodenakker. OPENING VAN DOMBURGS WATERLEIDING. Door den Commissaris der| Koningin in Zeeland. - Excursie naar 't pompstati-1 on en den watertoren, DOMBURG, Op uitnoodiging van ons gemeentebestuur had zich gistermid dag te twee uur een gezelschap autori teiten in Domburgs Raadszaal vereenigd, teneinde daar de officieele in gebruik stelling van de nieuwe waterleiding plechtig voor te bereiden. Ter rechter zijde van burgemeester Van Voorthuy- sen was gezeten de Commissaris der Ko ningin in Zeeland, ter linkerzijde de Di recteur van het Rijksbureau voor drink watervoorziening. Verder werden o.m, opgemerkt het volledige college van B en W- van Middelburg, burgemeesters van aangrenzende gemeenten enz. Op tafel prijkte een fraaie mand met bloe men van 't gemeentebestuur van Oost kapelle. De burgemeester, de heer L. J, van V oSorthuysen, heette namens het gemeentebestuur van Domburg allen hartelijk welkom, bij gelegenheid van de officieele opening der Domburgsche Waterleiding, die wij, aldus spr., zeker wtl een evenement voor onze Walcher- sche badplaats mogen noemen. Vervolgens hield spr. een korte his torische rede waarvoor wij naar el ders in dit blad verwijzen om daarna namens zijne gemeente hartgrondig dank te betuigen aan die personen en colleges, die er toe mede gewerkt heb ben dat Domburg zijne zoo vurig be geerde waterleiding heeft mogen ont vangen. Spr. wendde zich in de eerste plaats tot den Commissaris der Koningin in dit gewest, die steeds blijk gegeven heeft van zijne zoo hooggewaardeerde sym pathie voor de plannen- Ook Ged, Staten van Zeeland, alsmede het gemeentebestuur van Middelburg bracht spr. Domburgs oprechten dank voor hunne medewerking en aanwezig heid. De tegenwoordige burgemeester der hoofdstad is uit den aard der zaak aldus spr., door zijn nog kort verblijf in Zeeland niet aanwezig geweest bij de verschillende onderhandelingen en be sprekingen tusschen Middelburg en Domburg, maar spr. twijfelde er geen oogenblik aan, dat wij ook in hem een gewaardeerd medewerker zullen vin den. - Markt (Wettig gedeponeerd van die leden van den Geeneenteraad, die hebben meegewerkt aan het doel dat heden bereikt is en dan denk ik spe ciaal aan den wethouder van publieke werken, den heer P. J. Elout, die als zoodanig de waterleidingbelangen steeds met ijver en met animo heeft behar tigd. Ook onze secretaris heeft er heel wat schrijfwerk aan gehad. Verder dank ik den heer W. F, J, M. Krul, Directeur van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening voor zijne talrijke vakkundige adviezen, die van groote scherpzinnigheid getuigen; ir. dr. J. E. Carrière te 's-Gravenhage; onzen ingenieur, ir. M. J. Stoel Feuerstein, met wien wij zoovele aangename con ferenties hadden, ir. H. Sangster, den ontwerper van onzen fraaien waterto ren, die daarmede wêer eens heeft ge toond welk een bekwaam torenbouwer hij is en dat tegenwoordig ook op dit gebied een kunstig en sierlijk resultaat kan bereikt worden; den aannemer, den heer C. van Prooyen te Barendrecht, die onder technische leiding van ir. de Moet het bouwen van den toren heeft uitgevoerd, benevens de firma de Ruij- ter te Haarlem, die het geheele buizen net gelegd heeft en de huisaansluitin gen heeft aangelegd. Spr. meende het hierbij te kunnen la ten, al zou hij nog wel meer vereenigin gen en personen kunnen noemen, die zich in dit verband verdienstelijk heb ben gemaakt, in 't bijzonder de „V.V. V.", dr. B. Vaandrager en den heer B. J. Westenburger. Vooral heeft de ge meente het zeer gewaardeerd, dat de waterleiding vóór het Badseizoen ge reed is gekomen. Dit is zeker ook voor een groot deel te danken aan de activi teit van den heer A- de Wagemaker, die als hoofdopzichter het dagelijksch toezicht heeft gehad. De opzichters wa ren de heeren F. A. Sonnenga en O. J. P. van Keulen. Tenslotte nog een woord van dank aan den heer S. de Pagter voor de de gelijke wijze, waarop hij het pompsta tion heeft gebouwd. Na deze toespraak van den burge meester nam Jhr. mr- J. W. Quarles van Ufford, Commissaris der Konin gin in Zeeland, het woord. Spr. schet ste in het kort de bemoeiingen van het provinciaal bestuur van Zeeland met de Walchersche drinkwatervoorziening, memoreerde hoe het eerste voorstel van Middelburg wel wat erg zware las ten op Domburg gelegd zou hebben; sprak er zijn vreugde over uit dat ten slotte een billijker en beter vorm ge vonden was, om te eindigen met den wensch en het vertrouwen uit te spre ken, dat deze Domburgsche drinkwa terleiding, in een badplaats van zoo bij zonder groot belang, niet alleen een gunstigen economischen en hygiënischen invloed zal mogen hebben, maar het be gin moge zijn van een verdere voor ziening van het platteland van Walche ren met gezond en zuiver leidingwater. Vervolgens hebben nog het woord gevoerd en hunne gelukwenschen aan geboden, burgemeester M. Fernhout namens het gemeentebestuur van Mid delburg; burgemeester jhr. van Teijlin- gen namens het gemeentebestuur van Oostkapelle; de heer Krul namens het Rijksbureau voor Drinkwatervoorzien ing en ir. H. Sangster. Burgemeester Van Voorthuysen heeft allen sprekers dank gezegd voor hunne goede wenschen- Daarop reed het ge zelschap naar het pompstation aan den weg naar Serooskerke, waar ir. Stoel Feuerstein een technische uiteenzetting gaf omtrent de werking van pompen en buisleidingen. Vervolgens heeft de Com- aal^<rlpn'1Rn ®e^e€n*ekes^uur en sPe^~ I missaris der Koningin door op een knop drukken de pApins.allaSe officieel in gebruik gesteld. Vervolgens reed men terug naar Dom burg, waar de nieuwe Watertoren werd bezichtigd.en beklommen. Jammer dat op dit bouwsel het servituut gelegd bracht spr. dank. Wij weten, aldus spr., dat het niet bepaald van een leien dakje ging om Oostkapelle „mee te krijgen"! Maar het is gelukt! Hulde aan de gang' makers en dank voor hun fraaie bloe men. De heer Van Voorthuysen vervolgde: Bescheidenheid gebiedt, dat ik mijne eigen gemeente het laatst noem- Raads leden, (op twee na), wethouders, wat zou er zonder Uwe hulp van de waterleiding terecht gekomen zijn? Een plan? Eene overweging? Een conferentie? Moge lijk! Maar géén water! Hulde dus aan de voortvarendheid is, dat het niet voor uitkijktoren mag worden gebezigd, want het uitzicht van boven is naar alle kanten schitterend! De bouwer van den toren, ir. Sang ster, is er zeer in geslaagd, zoo door eenvoud van vormen als keuze van ma teriaal, de moeilijke opgave op te los sen een watertoren te bouwen, die ia dit landschap, zoo mogelijk, een -eraad Z( st eil tel ht| m. I wil kal ge aa re> sc de v< 2(1 di ml Dj rel Da O d Ze pb lei Be wl vel ra Si H<| hel de gel zie spl tei del zij-I éA s| dc al Vel M dc! in ar zi« bi he ge m Si te d( zo vo he de a U w a d t i *4*

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2