ff# ff# DE BIJZONDERE VRIJWILLIGE LANDSTORM. ZEGT HET MET CIJFERS BV 36.714 37694 31.514 2Z755 20.779 ffÉfe. de soorten niet en ook dan wil men op tijd plukken. Immers weet menigeen uit ondervinding dat te vroeg geplukte vruchten onsmakelijk en niet duurzaam zijn. In het algemeen kan men zeggen dat moet worden geplukt wanneer gave vruchten bij betrekkelijk windstil weer van den boom gaan vallen. Men kan ook zeggen dat moet worden geoogst wanneer de vruchten, door ze op te lichten, gemakkelijk van den boom los laten. Het vallen van wormstekige vruchten valt hier buiten beschouwing, daar deze gewoonlijk noodrijp worden. Verder spreken we van vruchten pluk ken en niet van schudden. Alleen voor zichtig geplukte en behandelde vruch ten kunnen worden bewaard of kan men laten narijpen. Door dit narijpen wor den ze pas lekker. Gevallen of gekneus de vruchten kan men het beste voor keukendoeleinden direct gebruiken. De vroege soorten zijn niet geschikt voor langdurig bewaren; daarvoor leenen zich de late soorten beter. Alvorens de vruchten op te bergen legt men ze eerst in een dunne laag, op een luchtige plaats, om uit te zweeten. Ook plukken we alleen vruchten wanneer ze droog zijn. We bewaren onze vruchten in dun ne lagen, het beste is een enkele laag, opdat ze door onderlingen druk niet ge kneusd worden. Een donkere, droge en niet te warme plaats is voor bewaring het meest geschikt. Ook in de bewaar plaats moeten de vruchten regelmatig worden gecontroleerd, waarbij de rijp ste vruchten steeds het eerst worden weggenomen. Landdag te Hulst. Groote deelname. Officieele be langstelling, Begunstigd door heerlijk zomerweer, heeft Zaterdag te Hulst de Zeeuwsch- Vlaamsche Bijzondere Vrijwillige Land stormdag plaats gehad, die in alle op zichten geslaagd mag worden geacht. Dit in de eerste plaats door de groote deelname, maar daarnaast niet minder, omdat van de zijde der autoriteiten groote belangstelling is getoond Reeds des morgens begon op de schietbaan buiten de Bagijnepoort de schietwedstrijd voor de afdeelingen uit Zeeuwsch-Vlaanderen, die den gehee- len dag duurde. In den loop van den morgen kwamen steeds meer deelnemers het aloude stad je, dat zoo typisch in de wallen ligt, bin nen, maar ook de autoriteiten bleven niet achterwege. Van hen willen wij noemen den Minister van Defensie, mr. dr. L. N. Deckers; den Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr, mr. J. W. Quarles van Ufford; den voorzitter der Nationale landstormcommissie, luite nant-generaal b. d,, L, F, Duymaer van Twist; den inspecteur van den Vrijwil- ligen Landstorm, kolonel H. de Songh. Deze heeren en vele andere leden van 'het eere-comité brachten tegen 12 uur een bezoek aan het terrein van den schietwedstrijd om zich vervolgens naar de raadzaal in het stadhuis te begeven voor de Officieele ontvangst. Deze had plaats bij monde van den heer B. A. Th. M. Truffino, burge meester van Hulst en voorzitter van dezen landstormdag. Spr. heette de verschillende autori teiten welkom, en wist de tolk te zijn van een gevoel van groote dankbaarheid in Hulst, in geheel Zeeuwsch-Vlaande ren, omdat hun aanwezigheid getuigt van een groote belangstelling voor dit gewest. Spr. vraagt zich af of die be langstelling een gevolg is van het feit, dat Hulst nog zijn wallen heeft, die spo ren dragen van strijd voor vrijheid en gezag in vorige eeuwen, of wel omdat het stadhuis gebouwd is op initiatief van een man als Karei de Vijfde; of wel dat ook H. M, de Koningin zoo menigmaal blijk van belangstelling in deze streek geeft en er nog in 1930 een bezoek bracht. Spr. wees er op, dat het doel van dezen dag is te getuigen, dat men eensgezind het gezag in ons Vaderland hoog wil houden. Daarom richt spr. zich speciaal tot den Minister, die de drager van het gezag is, en die getoond heeft wat dat zeggen wil. Spr. bracht hem daarvoor dank. Zich tot generaal Duy maer van Twist wendende, bracht hij dezen dank voor alles, wat hij voor het instituut van den B. V. L. doet. Hulde bracht hij hem voor zijn houding in de Tweede Kamer bij het voorlezen van de troonrede als steeds het ,,Leve de Ko- ningm uit zijn mond wordt vernomen. Daarmede is de heer Duymaer van Twist steeds de tolk van het overgroote deel van het Nederlandsche volk. Ook den Commissaris der Koningin zegt spr. dank voor zijn aanwezigheid. Allen kun nen nog zien, dat in Zeeuwsch-Vlaande ren de harten warm kloppen voor Ko ningin en Vaderland. Minister Deckers bracht namens alle aanwezigen hartelijk dank voor de ontvangst in het gemeentehuis bereid. Reeds op weg naar Hulst heeft spr. ge noten van het mooie Zeeuwsche land, van de mooie landerijen, van de aardige wonmgtjes tegen de dijken aangebouwd, en van de lachende jeugd. Daarbij heeft de gouden zon van dezen dag een heer gen van den burgemeester naar de oor- lonel H, de Iongh, welkom en hoopte en zaken der officieele belangstelling be- vertrouwde ook met hem aangenaam vestigend, maar voegt daar toch nog samen te werken. Spr, wees er verder wat aan toe en wel, dat Zeeuwsch-1 op, dat het de B.V.L. opkomt voor vrij- Vlaanderen en in het algemeen Zeelandheid en recht, hem bijzonder aantrekken, omdat hij nu I Men staat achter de regeering als 14 of 15 jaar geleden hier direct groo- j moeilijke tijden mochten aanbreken en ten steun vond voor de oprichting van I is dan bereid persoonlijke offers te den B. V. L., en omdat in de eerste I brengen. Men staat als één man achter plaats dank zij de groote toewijding van het wettig gezag. Als spr, vraagt of dat den heer P. G. Laernoes, het aantal le-1 nog wel noodig is, dan zegt hij dat de den in Zeeland thans verre boven het toestand nog veel gevaarlijker is dan in gemiddelde in heel het land uitsteekt. 1918, er zijn nog veel ernstige moeilijk- Hierbij doelt spr. quantitatief, want qua-1 heden en men moet paraat blijven. Iede- litatief wilt hij geen onderscheid maken, ren dag kan het noodig zijn en dan zul- maar weet toch wel, dat deze in Zee-1 len 70.000 vrijwilligers achter de re- land ook heel goed is. j geering plaats nemen. Het gaat om be- Dank brengt spr. aan den Commissa-1 scherming van den godsdienst, het gezin ris der Koningin voor zijn grooten steun en ket huwelijk. Als het instituut er niet aan deze zaak, die hij steeds in zijn be-1 waS| dan kad men wellicht reeds groote langstelling aanbeveelt als een goede I moeilijkheden. Spr. wekte de aanwezige nationale zaak. 1 landstormers op, om op dezen belang- Ook tot den voorzitter van de Land- rijken dag hun belofte te hernieuwen en stormcommissie richtte spr. woorden deed dit door uit te roepen, Leve de van hulde, en stelde het op hoogen prijs Koningin, dat door allen als uit dat Zeeuwsch-Vlaanderen en overig Ne-1 mond met hoerah's werd bekrachtigd derland zoo goed mogelijk samen wer- It-,,-. v ken. Het is goed allen als broeders van» De Commissaris der Konin- •n land bij elkaar te zien. Dank bracht 1 n- z«lde éaarne te voldoen aan het spr. voor de hulde hem gebracht voor erz?eb van Overste Bierman om bui de maatregelen in Indië, maar aanvaard-1 ten het programma om, ook enkele de die slechts onder beneficie van in ventaris. Dat des middags marine-man nen zouden optreden is een bewijs, dat men ook op hen nog ten volle kan ver trouwen. Spr. eindigde met zijn beste woorden te spreken. Zulks omdat het in stituut zijn volledige belangstelling heeft. Spr. heette vooral welkom hen, die van buiten Zeeland zijn gekomen naar de zen landdag, in de eerste plaats mi- wenschen voor 'den bloei en den groei nister Deckers, die door zijn tegenwoor- van de schoone oude stad Hulst. I digheid ter dezer plaatse grooten luister TTlJ. ti i - p i ul bijzet aan de samenkomst, en die zoo- Het gezelschap begaf zich nu naar ho- yee, doet yoor den B v L Hartelijk wel_ tel „De Graanbeurs waar een gemeen-1 schappelijke maaltijd plaats had, die uit- P T stekend verzorgd was en tijdens welken A mTTA' de heer Duymaer van Twist een dronk £f ld™et minder op prijs wordt gesteld, instelde op H. M. de Koningin, wat de °e bijeenkomst is een bewijs van een j. f 1^ 4. u uI Ê°ed verband met het overige deel van zingen van het Nederland. In 1918 in moeilijke tijden Wilhelmus bezegelden. Het défilé. Intusschen hadden de afdeelingen zich op den Stationsweg opgesteld en toen de autoriteiten en verdere genoo- opgericht, kan de regeering nu alom rekenen op den steun der mannen van den B. V. L. maar zeker niet het minst in Zeeland. Spr. meent, dat men het Nederland digden zich op den pui van het gemeen-1 scbe volk kan verdeelen in drie deelen. tehuis hadden vereenigd, ving het défilé I Xen eerste hen, die pal staan voor Va- aan, waaraan behalve de afdeelingen uit I derland en Vorstin en daar goed en Zeeuwsch-Vlaanderen, ook deelnamen I bloed voor willen offeren, afgevaardigden van vele andere afdee- I Xen tweede zij, die alles doen om het lingen in Zeeland, zoodat ongeveer 90 I gezag te ondermijnen, van de 103 afdeelingen, die samen ruim Ten derde d& iauwhartigeni tegen 3000 leden en 50 officieren tellen, mede liepen Het geheel stond onder leiding van den reserve luitenant-kolonel H. Bier man, commandant van het Verband Zee land, terwijl het Korpsvaandel met vaandelwacht vooruit in den stoet ging Een afdeeling marine, de beide muziek gezelschappen van Hulst en dat van Axel en ten slotte, doch niet het minste wien men veel minder kan doen, dan te gen den tweeden groep, waar tegen men zoo noodig actief kan optreden. Spr. bracht groote hulde aan Overste Bierman en den heer Laernoes voor het vele, dat zij in Zeeland doen voor het instituut en eindigde met de beste wen- schen voor den B. V. L, De laatste spreker was de heer J. W. Axe 1 en ren sxoxie, aocn niet nei ramsie r r,1. onderdeel, het krinige vrijwillige land- Y:'6"'*! bu^eester van Clmge 5 u- die een uitvoerige rede hield over „de stormkorps motordienst, hielpen mede| Gezagskwestie„ A1Iereerst herinnerde om aan het défilé luister bij te zetten. 3e leden der afdeelingen liepen mede in burgerkleeding, want het is bekend, dat zij slechts op treden „als het moet". Bij de meeste afdeelingen waren de be stuursleden mede gekomen en schaar den zich bij het afdeelingsvaandel. To ook deze spreker aan het ontstaan van den B. V. L. bij de revolutionnaire be weging in 1918, en op het feit, dat nu 70.000 landstormers gereed staan als het moet, ter verdediging van onze heiligste goederen. Dit is geen reactie en het in stituut is geen militair. Maar het staat taal zijn een 60-tal vaandels en vlaggen gereed als het gaat Qm Qnze yrijheid en mede gedragen. Het geheel maakte eenl onafhankelijkheid. Het staat pal voor goeden indruk zeker ook bij de hooge troon) altaar en haardsteden. Voor ge- gasten. I zag, godsdienst en huisgezin, de grond- De eigenlijke landdag. pilaren, waarop onze samenleving rust. De stoet was naar het terrein voorl Men tracht op alle manieren die los te den landdag buiten de Bagijnepoort ge-I rukken, o.a. in de radio, in woord en ge trokken en ook de autoriteiten begaven! schrift, men bedreigt het gezag. Hulde zich daarheen om plaats te nemen opl brengt spr. aan de regeering en allen den ruimen tribune, die hier was opge-j die het gezag hoog houden, slagen. I Spr. bespreekt de dictatuur en zegt Vanaf een spreektribune en versterkt I dat van deze tot de tyrannie maar één door een luidspreek installatie heeft I stap is. Daarom is de getemperde allereerst de heer Truffino allen I monarchale regeeringsvorm, zooals Ne- welkom geheeten en er opgewezen, dat I derland die heeft, z.i. de meest ge- allen tot doel hebben mede te werken I wenschte. Daarbij heeft men een heil aan de handhaving van het gezag in onslzamen volksinvloed. De met macht be- vaderland. I kleede heeft recht om te gebieden, In de eerste plaats heette spr. denl maar dan hebben ook anderen de plicht Minister van Defensie welkom, daarna I om te gehoorzamen. Maar daarbij mag den Commissaris der Koningin, wiens I men niet vergeten, dat alle gezag komt symphatie op hoogen prijs wordt ge-1 van God Almachtig steld en in de derde plaats generaal De B.V.L. staat pal voor het gezag en Duymaer van Twist, den steunpilaar van staat rotsvast als de dijken, die den den B.V.L. den jeugdige van harte. Het I Zeeuwschen bodem tegen de November- zal hen zeker goed doen zoovelen bij-1 stormen behoeden. Hij staat gereed „als een te zien, die pal staan achter Vor-|het moet". stin en regeering. I Deze_rede is evenals de andere toe- De heer Duymaer van Twist spraken herhaaldelijk door applaus van jetrad daarna onder applaus der land-1 de honderden op het terrein onderbro stormers het spreekgestoelte en zeiaejken. in de eerste plaats de landstormers zelf I De minister, zoowel als de heer Duy e willen welkom heetten, omdat hetjmaer van Twist betuigden den heer hem goed met hen samen te zijn, en den Vienings dank voor zijn schitterende mooien dag door te brengen. Maar spr. rede en laatstgenoemde vertrouwde op wil ook zijn groote blijdschap uiten over hem te mogen rekenen als men hem de aanwezigheid van den minister van uitnoodigt ook elders op bijeenkomsten Defensie. Deze is hier geen onbekende,!Van den B.V.L. het woord te voeren, want reeds in 1919, toen de regeering0 spr. verzocht het spontaan opgekomen Gymnastiek en collone geweer, initiatief tot steun van het gezag tel ^e afdeeling van de marine, die van willen consolideeren, en spr. naar^ Zee-1 Vlissingen was overgekomen, heeft daar- land ging ontmoette hij daar den heer|°P de aanwezigen vergast op hoog Deckers, toen lid der Tweede Kamer, staande Zweedsche Gymnastiek en die mede werkte aan dit doel. Eerst als keurige gymnastische groepen, doch Kamerlid en daarna als minister heeft |voor d'en hadden de minister, de gene- deze steeds steun verleend aan het in-1raab de Commissaris der Koningin en stituut en er is haast geen wensch 0f 1 noÊ enkele andere autoriteiten het ter- verzoek in het belang van den B.V.L. |re'n verlaten en de reis huiswaarts aan- of het wordt ingewilligd en de belangen vaar£l- van het instituut zijn dan ook veilig in 1 <>iongens" van de marine legden zijn handen. bewijzen af, dat er onder hen kranige De aanwezigheid van den Commis- kerels zijn, die door goede oefening on saris der Koningin is een bewijs van der flinke leiding heël wat kunnen zijn symphatie met het streven en spr. Presteeren. wijst er op, dat juist de Commissarissen Was dlt reeds hij de orde oefeningen der Koningin zooveel kunnen doen tot l en de éroePen het geval ook het dhar- versterking van den goeden geest in en °P v°lgende collone geweer stond op de liefde voor den B.V.L. Herinnerende I ho°É peil- aan wijlen den vorigen inspecteur van! applaus was groot en welver Sterke stijging van het aantal motorische voertuigen in ons land. Cijfers en statistieken zijn nooit erg populair geweest. De gemiddelde mensch gunt den heeren statistici gaarne ,,1'art de grouper les chiffres". Toch gelooven wij, aldus schrijft ons de A.N.W.B,-Toeristenbond voor Neder land, dat een overzicht van de toename van het aantal motorische voertuigen (motorrijwielen, auto s, enz.) in ons land door menigeen wél zal worden ge lezen, omdat nu eenmaal het snelver keer in het brandpunt der publieke be langstelling is gekomen. Daarom geven wij hier enkele grepen uit de zeer on langs verschenen „Statistiek der Mlotor- rijtuigen", een uitgave van het Centraal] Bureau voor de Statistiek. De meest be langwekkende gegevens hebben wij „smadelijk" trachten voor te stellen in bijgaande aanschouwelijke overzichten. Vóór den oorlog. Wanneer wij bedenken, dat er in 1909 nog slechts een goede 4.500 motorrij tuigen in ons land geteld werden, welk aantal steeg tot bijna 13.000 in 1915, terwijl het thans de 200.000 begint te naderen, dan hebben wij eigenlijk de grondoorzaak gevonden voor het ver keersprobleem. Wjant tot 1927 werd er practisch niets aan de wegen gedaan. In 1928 begon de wegenverbetering pas goed, en toen was het aantal motorrij tuigen reeds bijna vertienvoudigd in vergelijking met 1915! Het spreekt wel vanzelf, dat er op ons wegennet voor een dergelijke toe name geen plaats was. Nadien trachtte men verbetering in de wanverhouding tusschen weg-kwaliteiten en aantal auto's te brengen door de wegen te ver beteren, maar aangezien er aan de stij ging nog voorloopig geen einde komt, spreekt het vanzelf, dat eerst over ge- ruimen tijd van een redelijke verhouding tusschen de beide genoemde factoxen gesproken zal kunnen worden. Wanneer cijfers een taal vermogen te spreken, dan zeggen zij wel in de eerste plaats: „schiet op, schiet op met den aanleg van wegen en met den bruggenbouw"! De toename in 5 jaar tijd. Men prentte 't zich eens goed in, dat van 1928 tot 1932 het aantal personen auto's in ons land is toegenomen met bijna 30.000 stuks, of, anders uitgedrukt: met bijna 60 procent! (resp. 51.922 tot 81.277). In die vijf jaar tijd kwamen er rond 10.000 motorfietsen bij: een stijging van rond 35 procent (27.785 tot 37.694.) Bijna 20.000 vrachtauto's kwamen er in die periode bij: een stijging van meer dan 70 procent (van 28.734 tot 48,494.) Het aantal autobussen bedroeg in 1928 3.159, in 1932 3.783. Hier is de toename het kleinst, wat natuurlijk samenhangt met het feit, dat de ontwikkeling van het autobusverkeer geremd wordt door de wettelijke bepa lingen. Een toename met slechts ruim 600 bussen (of: 20 procent) is èn rela tief èn absoluut gering te noemen in vergelijking met de andere cijfers. En nu de totale aantallen motorrij tuigen over de laatste vijf jaar. 192 8111.600 192 9128.884 193 0143.922 193 1158.384 193 2171.248 Hier zien we 'dus een toename van rond 60.000 motorvoertuigen, dat is met ongeveer 56 procent. Aantal inwoners per motorrijtuig. We kunnen hieruit gemakkelijk na gaan, hoeveel inwoners er in ons land per motorrijtuig aanwezig zijn. Daarbij moet echter rekening gehouden worden met het bevolkingsaccres. Wanneer wij deze berekening maken, blijkt, dat er (telkens op 1 Augustus) aanwezig waren: In 1928 één motorrijtuig per 69 inw. M 1929 60 1930 54 1931 50 ii 1932 47 Men ziet hieruit wel heel duidelijk, dat de auto (hier als verzamelnaam ge bezigd) nog steeds belangrijk veld wint, crisis en malaise ten spijt. Redelijker wijze mag verwacht worden, dat er een geweldige stijging zal komen, zoodra de conjunctuur omslaat. De auto's is vóór alles: transportmiddel van de toekomst! lijk stralenden Augustusdag gemaakt. - - 0 Spr. beantwoordt de verschillende vra-den V.L., heette spr. diens opvolger ko-!d'end Behendigheid. De leden van het motorkorps hielden wedstrijden in behendigheid en zij de den blijken baas over hun voertuigen te zijn. Er is daarbij smakelijk gelachen 1 het ringsteken, vooral toen een bak met water te vlug kantelde en een der deelnemers voor zichzelf en zijn motor rijwiel een niet bedoeld stortbad kreeg. Op een ander deel van het terrein hield de Kon. Handboog Schutterij „De Batavieren" van Hulst een gaaischie- ting. Toen dit alles en ook de schietwed strijd waren afgeloopen, had in de raad zaal plaats. De prljsuitdeeling. Hierbij deelde de heer T r u f f i n o mede, dat het volgende telegram aan de Koningin zou worden verzonden. „Zeeuwsche landstormers op den Zeeuwsch-Vlaamschen landdag van den Bijzonder Vrijwilligen Landstorm te Hulst verzameld, betuigen Uwe Maje steit hun eerbiedige gevoelens van aan hankelijkheid en trouw. De burgemees ter van Hulst, voorzitter van den Land dag". Dit plan ondersteunden de aanwezi gen met applaus. De heer H. Bierman reikte de prij zen uit, behaald door de schutters en bracht eerst dank aan het gemeentebe stuur voor het ten tweede male op de zen dag afstaan van de raadzaal. De wedstrijd was alleen voor de afdeelin gen in Zeeuwsch-Vlaanderen, en zeker zullen andere afdeelingen daardoor wel teleurgesteld zijn, maar het kon nu niet anders, want dan was het wel twaalf uur geworden. Een bijzonderheid was, dat iedere afdeeling minstens 6 schutters moest medebrengen, en gelukkig heeft 1920 1924- 1925 49501932 Elke 2.000 motorrijwielen men zich daartoe bepaald. De behaalde cijfers zijn het gemiddelde der 6 schut ters, die nog de moeilijkheid hadden te schieten met onbekende patronen en op 100 meter met een vizier van grooten afstand. De eerste prijs was behaald door Axel met 332/3 p.; de tweede door Hulst met 315/e p.; de derde door N.- Namen met 31)4 p.; ale medailles van den inspecteur van V. L.; vierde door Zuidzande met 3D/3 p. medaille van burgemeester Truffino; vijfde door Oost burg met 305/e p-i medaille van overste Bierman; zesde door Breskens met 301/3 p., medaille van Vreemdelingenverkeer; zevende door St. Jansteen met 29 p., medaille van den heer Laernoes en acht ste door Yzendijke met 28)4 p„ een beeld van den beeldhouwer Aug. Falise, voorstellende „Als het moet" en ge schonken door den heer Laernoes. Ten slotte kregen al deze afdee'' en ook de overige die deelnamen, n.l. die van Graauw, Clinge, Zuiddorpe, Sluis, Eede, Schoondijke, Hoek, Honte- nisse en Groede een fraai houten bord, waarop de heer Wim Abeleven uit Sou burg (Abeele) had geschilderd het Stad huis van Hulst. Bovenaan staat Landdag B. V. L„ ter zijde 26 Augustus 1933, on deraan Hulst en daarnaast het wapen van Hulst. Dit werk had zoo de volle waardee ring van generaal Duymaer van Twist, dat hij er prijs op gesteld had den heer Abeleven te ontmoeten en had deze daarom de reis naar Hulst ondernomen, maar moest in verband met andere be zigheden reeds voor twee uur de ge meente weer verlaten. De heer J. C. Persant Snoep, res. eerste luitenant, commandant van de afdeeling Zeealand van den Motor-

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 7