BUITENLAND. Algemeen Overzicht. MARKTBERICHTEN. AHVERTERTIEH* Lr?,#fc'a,,d Si J?«T voor'" D«« -'p^ 's-GRAVENPOLDER. B0UWIEN SMID PRAKTIJK HERVAT. Per „Walcheren Expresse". CURSUSINDEGEM.-ADMINISTRATIE NED. BOND VAN GEMEENTE AMBTENAREN &5SEEaS5a=5===== G. de Zeeuw, Bruinvisch, 1 min 32.4 sec: 3 x 50 m estafette dames: 1. Schelde, met E. Moggré, C. Hamelink en J. v. Boekstaele in 2 min 24.6 sec; 2, V.Z.C. met J. v. d. Made, T. de Jong en W. Meerman, in 2 min. 32.8 sec. De tijd van den V.R.B, was 2 min 36,6 sec en van 't Sas 2 min 37.4 sec. Heeren: 1. V.Z.C. met J. Offers, L. Schot en F. v. Anraad in 1 min 57.2 sec. 2. Schelde, met J. Molema, F. J. v. Sprang en C. Visser, in 2 min 2.8 sec. 3. was Bruinvisch in 2 min 3.2 sec. 4. V.R.B. in 2 min 7.8 sec; 't Sas verspeelde ettelijke seconden, doordat de rugzwemmer geheel buiten de baan raakte. De uitslag over den 2% km was, dames: 1. W. Meerman V.Z.C. 40 min 10.4 sec; 2. D. van der Peyl, 't Sas, 41 min 10.4 sec; 3. A. Hommes 41 min 55 sec; 4. L. Vermont. Heeren: 1. J. Molema 34 min 3.2 sec; 2. F. van Anraad V.R.B., 36 min 42.2; 3. G. de Zeeuw, Bruinvisch, 38 min 37.8 sec. 4. B. van Anraad 39 min 32.8 sec. De eerstaankomende Goesche heer was J. Potter in 41 min 43.6 sec. Om een lauwertak. Dinsdagavond speelt V.I.O.S. I tegen Hermes uit Middelburg op het terrein op den Veerschen weg. Een lauwertak is uitgeloofd door den heer Zeeveld. Veere IISerooskerke I. Zaterdagmiddag speelde Veere II 'n vriendschapelijken wedstrijd tegen Se rooskerke I, waarvan de uitslag 72 voor Serooskerke I was, waarmede dit elftal de medaille, uitgeloofd door den heer P. J. Goeman te Veere, wist te be machtigen. D. V. O. te K o r t g e n e speelde Zondag op Houtrust tegen Blauw Wit •van Wissenkerke. Eindstand 33. De Toertocht der Zeeuwsche Ariël Motorclub. De j.l. Zaterdag door de Zeeuwsche Ariel Motor Club uitgeschreven toer tocht naar Vaals, is dank zij het prach tige weder en een behoorlijke deelna me uitstekend geslaagd. Er moest over den ongeveer 600 km ongeveer 12 uren worden gereden, het geen door alle deelnemers gemakkelijk kon worden gedaan. Als een bizonder- heid dient vermeld, dat geen der deel nemers ook maar eenige pech heeft ge had, uitgezonderd één rijder, welke reeds vroeg na de start een lekke band kreeg, doch hierbij bleef het dan ook. Doordat van begin af met een be hoorlijk tempo werd gereden had het overgroote deel der rijders tijd in over vloed en besloot een groepje rijders in Zuid Limburg nog een bergtrajectje er bij te nemen, zoodat er ruimschoots gelegenheid was het mooie Limburg- sche heuvelland van alle kanten te be kijken. De rijders die voor de toerplaquette in aanmerking komen, zijn de volgende: Klasse Motoren: R. van Liere, Goes, B.S.A.; A. Adriaanse, Goes, Harley- Davidscon; J. Louisse, Goes; J. de Bie, Middelburg; J. de Wolf, Middelburg; D. C. Bouwense, Middelburg; R. Cap- pendijk, Middelburg; H. C. Hesseling, Middelburg, allen met Ariel; C. J. Ke telaars, Middelburg, Harley-Davidspn met zijspan; C. de Leeuw, Middelburg, B.M.W.; G. Lindenberg, Vlissingen. F.N. Klasse Automobielen: W. Louisse, Goes, met Opel. Om den Davis-beker. Zaterdagmiddag hebben Koopman en Scheurleer den achterstand van Ne derland in den strijd om den Davis beker tegen Italië tot 21 verkleind door TaroniGuintavalle te slaan 64 6-12>6, 63, De derde voorronde van den strijd om den Davis Cup bracht na het falen der Nederlanders Vrijdag, 1.1. Zaterdag weer eenige opleving toen het dubbel spel werd gewonnen. Nederland stond toen met 12 achter. Toen Zondag het heeren enkelspel tusschen Timmer (Holland) en Rado aanving waren vrijwel alle rangen uit verkocht. Spoedig zag Timmer in dat een an dere tactiek geboden was en bracht meer variatie in zijn spel. Ondanks zijn meerderheid in het laatst van de 1ste sets ging deze voor Timmer met 75 verloren. Ook na de rust was er nog 6>1 voor Timmer. Vooral in de laatste set was Rado er geheel uit, hij probeerde met harde sc erpe slagen de zaak te redden, doch vrijwel alles mislukte. De stand van den wedstrijd was toen 2-2, zoodat het en kelspel tusschen Karsten en De Stefani de beslissing moest brengen. De taak was voor den Hollander veel lil. ZSr f dC Ita1iaan liet hem naar alle zijden Ioope-zoodat Karsten wel dra geheel uit-put Wï Tenslotte won Stefani r! 6-3, C-2, 6-1 v;aard0°0° lta oen de wedstr"J met Eur.p«. Cp dca tweeden -.-s a c rooika;apicK-;sch? "en t." 'P^cne i terden df. Nede/lcïrd- h. Boedapest HfeMM. De stam man won de h iriansingsracê plaatste zich m den eindstrijd. Herdenking slag bij den Tannenberg. Onder zeer groote belangstelling en in aanwezigheid van rijkspresident von Hindenburg, vele ministers van rijks- en landsregeeringen en vele andere autoriteiten is Zondag bij het Tannen- bergmonument de slag bij Tannenberg herdacht. De generaal-veldmaarschalk von Hindenburg werd gehuldigd als de overwinnaar van Tannenberg. Göring hield een rede, waarna hij den rijks president een schenkingsoorkonde over handigde. Vervolgens betrad Adolf Hit ler het spreekgestoelte. Hij herinnerde aan den toestand van vóór 19 jaar toen de Russische legers, ondanks den Duitschen tegenstand, diep het Duitsche land waren binnengedron gen. Bij Tannenberg vond de redding plaats, en, deze was tevens een keer punt in de Duitsche geschiedenis, waar voor het Duitsch volk von Hindenburg voor altijd dank verschuldigd is. De geschiedenis zal echter begrijpen, dat een volk na het verliezen van een oor log, dien het zelf niet gewild heeft, na het brengen van ontzaglijke offers de vrijheid niet wilde prijsgeven, en zijn recht om te leven en zijn onafhankelijk heid met alle middelen probeerde te verdedigen. De rede van den rijkskanselier *werd luide toegejuicht. Het gejuich nam nog toe, toen de rijkspresident zich van zijn zetel verhief en het spreekgestoelte be trad. Een groote krans van eikenbladen werd hem op het spreekgestoelte ge bracht. Von Hindenburg herdacht de kamera den, die hun leven voor het vaderland hadden gegeven, en legde een krans aan den voet van het monument. De vaandels zonken, de handen strekten zich voor het brengen van den Hitler groet. Von Hindenburg verklaarde ver der indertijd slechts zijn plicht te heb ben gedaan. Met Hitier begaf de rijkspresident zich langs het front der S.A.-troepen naar zijn auto. Hitier vertrok per vlieg tuig naar het Saargebied. Vlootplannen! De marinedeskundige van de Daily Tel. schrijft dat de Britsche admirali teit vérstrekkende maatregelen voor de interne reorganisatie der Engelsche ma rine heeft voorbereid, die tegelijkertijd voor den aanbouw van nieuwe schepen zal worden voltrokken. De admiraliteit zou de plannen tot in alle details gereed hebben. Ze zullen worden uitgevoerd, indien de andere mogendheden de huidige uitbreiding van hun vloot niet staken of verminderen. Voor een deel hebben deze plannen be trekking op de officiersopleiding, en de vermeerdering van het personeel-effec- tief, gepaard met een verkorting van den diensttijd, waardoor een grootere reserve gekweekt wordt. Ondanks alle bedenkingen zal het Middellandsche Zee-eskader gehand haafd blijven, omdat van de Middel landsche Zee uit snelle versterking naar den Stillen Oceaan gedirigeerd kan worden. De admiraliteit zal terugkeeren tot het beginsel van vóófr den oorlog, dat elk Engelsch schip van een bepaalde klasse minstens gelijkwaardig en zoo mogelijk sterker moet zijn, dan elk schip van dezelfde klasse van een an dere mogendheid. Dit beginsel zal voor alle scheepscategoriën worden toege past, met uitzondering van de onderzee booten. De plannen voor den bouw van de 22000 en 25000 ton linieschepen zijn gereed. Zoo noodig zal de Engelsche marine deze wijzigen, indien de andere mogendheden vasthouden aan liniesche pen van 35000 ton. De bouw van klei nere en zwakkere kruisers, waartoe de Engelsche marine tengevolge van de beperking der totale kruisertonnage ge dwongen was, zal stop gezet worden, en de 10000 ton kruisers zullen zwaar der bepantserd en beter uitgerust wer den. Zoo komt de bewapeningswedstrijd weer langzaam in, alle ontwapenings conferenties, voorbereid door poed" voornemens, ten spijt. Edoch, de ont wapeningsgedachte i s er, en zal zich ontwikkelen. Een blauwhemdenechec. Van de voor gisteren door generaal O'Duffy aangekondigde en met angst verwachte groote betooging van Iersche blauwhemden in het graafschap Cork is niets terecht gekomen. De regeering had uitvoerige politiemaatregelen geno men, en slechts door de politie om den tuin te leiden, slaagde O'Duffy er in, een korte toespraak tot eenige duizen den blauwhemden te houden. De politie verwachtte, dat de betoo ging, zooals werd aangekondigd, zou v orden g aen ie Pc:: ne-Blath, een een—ine bsig, w.tói' indertijd Collins vt;.-; uoodg-cinocen. „,De gï:i eeie omgeving van Beal-ne c.üili was dan ook afgezet. Inmiddels bleek, dat de blauwhemden in stilte be vel hadden gekregen zich te verzamelen in het stadje Bandon. Ongeveer 5000 blauwhemden kwamen daar bijeen. Generaal O Duffy arriveerde met eeni ge andere leden van de leiding en stapte in een hotel af. Geheel onverwachts vertrok hij plotseling met eenige aan hangers in twee auto's, achtervolgd door de politie, die hein echter spoedijg op de bochtige bergwegen, uit het oog ver loor. Zoo zag hij kans ongemerkt van een anderen kant Bandon binnen te komen en een rede te houden, die ech ter spoedig door de komst van de politie moest worden afgebroken. Naderhand begaf O'Duffy zich naar Beal-ne-Blath en wilde de buiten het politiecordon verzamelde menigte toespreken, doch ook hier greep de politie in. DUITSCHLAND. Onthoofding met den bijl. De arbei ders Richard Herbst en Hermann Ebe- ling uit Olvenstein, die aldaar de 69-ja- rige winkelierster Ch. Duerre hadden vermoord, en derhalve door de recht bank te Maagdenburg ter dood waren veroordeeld zijn Maandagmorgen door den scherprechter door onthoofding met den bijl terecht gesteld. Anti-emancipatie? In een bekende tabaksfabriek te Keulen zullen alle ge trouwde vrouwen worden ontslagen en vervangen worden door hun werklooze echtgenooten. Verloofde meisjes, met 'n werkloozen aanstaand echtgenoot, wor den aangespoord te trouwen, en 'naar betrekking aan de werkloozen echtge noot af te staan. Het „winkelsysteem" der nationaal- socialisten. Een nieuw soort van boy cot tegen Joodsche winkeliers en hande laars is thans in Duitschland georgani seerd. Alle leden der nationaal-socialis- tische partij zijn door deze gebonden. Onder het slagwoord „Koopt Duitsch" aldus de „Manchester Guardian" van den 23 Augustus j.l. wordt thans aan alle nationaal-socialisten een boekje uit gegeven, waarin een lijst van alle „Duitsche" hande'aren in hun district is opgenomen, d.w.z. van die winkeliers, die niet van Joodsche afstamming zijn en leden van den Bond van nationaal- socialistische winkeliers. Het boekje be vat voorts een opsomming van „Duit sche" merkartikelen. Aan iederen nationaal-socialist wordt medegedeeld, dat het zijn plicht is, bij uitsluiting in de aangegeven zaken zijn inkoopen te doen. Daartegenover staat, van de zijde der winkeliers, dat zij zich hebben verbonden een bepaald percen tage van hetgeen zij onder de werking van deze nieuwe regeling omzetten, aan de plaatselijke partijkas af te staan. Wanneer een nationaal-socialist inkoo pen doet, moet hij het wachtwoord „Sagt" geven, waarvoor hij in ruil een speciaal daartoe vervaardigd re?u ont vangt. De bewijzen, welke hij op deze wijze gedurende een bepaalde periode ontvangt, moet hij bij den plaatselijken „opzichter" inleveren, waaruit de laatst genoemde kan constateeren in welke mate hij de instructies, welke door de partij zijn uitgevaardigd, is nagekomen. Frankrijk en Rusland. Bij de Fransch-Russische besprekingen inzake een handelsverdrag is principieele over eenstemming bereikt. Een protocol is opgesteld, dat nog door de Sowjet- regeering zal moeten worden goed gekeurd. De onderhandelingen hebben in hoofd zaak betrekking gehad op Russische orders in Frankrijk. Ballon gevonden, In een veld bij Aix-en-Provence heeft men een vrij groote ballon gevonden, die uit elkaar sprong. Er was met een touw een lampion aan bevestigd, waarin zich een gedeeltelijk afgebrande kaars bevond. Men veronderstelt, dat een en ander bestemd was om bosschen in brand te steken. Einde der Schippersstaking. De al- gemeene vergadering van de stakende schippers in den sector Chauny (de partement Aisne) heeft, met algemeene stemmen de voorstellen van den minis ter van openbare werken aangenomen. Alle eischen van de schippers worden ingewilligd behalve die inzake ophef fing van den nachtarbeid. Het stakingscomité besloot dat de schippers zelf de versperringen zullen opruimen en dat hedenochtend om 6 uur de schepen weer zouden gaan va ren. (Dit slaat blijkbaar alleen op den sector Chauny.) Ec schippers van Rijssel hebben ever.-^erii 1 bloten het werk hedenoch tend te herval: ?n, Auto gegreper.. tl :n slachtoffers. Op een spoorwegovergang ei, t •Müürr.Uï (Landes) langs de lijn l arijs-Lyca is Zondagmiddag een auto mee zeven per sonen gegrepen en eenige honderden meters meegesleurd. Slechts een dame- die uit de auto werd geslingerd kwam er met betrekkelijk lichte verwondingen af, terwijl de andere zes per-onen on herkenbaar waren verminkt. DENEMARKEN. Volgens een Wolff-bericht zouden in Denemarken de nationaal-soclalistische en communistische partijen wr.rden ver boden. DALMATIE. Geen strandpyjama's in de kerk. 1 In de kerk van St. Kriz te Groez nabij Doebrovnik, ontstond groote beroering, toen een geestelijke de altaartreden be klom en met zijn vinger naar twee Duitsche meisjes wijzend, die in strand pyjama gekleed waren, hen toeriep: „Verlaat de kerk terstond. Kleedt u eerst behoorlijk en kom dan in de kerk!" Daar de meisjes hem niet verstonden, liep de geestelijke op haar toe, uit roepend: „Verlaat de kerk, of ik zal u eruit zetten!" Toen omstanders de meisjes duidelijk maakten wat de geestelijke bedoelde, verlieten zij terstond het kerkgebouw. De kerk van St. Kriz is een beziens waardigheid van de streek en wordt veel bezichtigd door vreemdelingen die in badplaatsen aan de Dalmatische kust logeeren. VER. STATEN. Industrie codes. Op zijn buitenver blijf Hydepark heeft president Roose velt de code voor de automobielin dustrie onderteekend. Bijzonderheden betreffende den inhoud zijn nog niet be kend. In ieder geval zullen 450.000 ar beiders weer aan het werk gaan. Nieuwe codes zijn ingevoerd voor de staal- en petroleumindustrie. Slechts moet nog een code voor de bruinkolen industrie worden tot stand gebracht. Slaapziekte. De slaapziekte heeft in de staten Kansas, Oklahoma, Iowa, Mississippi en Californië tot nu aan 32 personen het leven gekost. De autori teiten stellen alles in het werk om den verwekker der ziekte op te sporen. In jecties van apen hebben tot nu toe nog geen resultaat gehad. De onderzoekers nemen aan, dat miscroscopisch kleine bacillen de ziekte verwekken. Hoewel de ziekte gelijke symptonen vertoont als de Afrikaansche slaapziekte, is zij heel iets anders. Moley afgetreden. Onderstaatsse cretaris Moley is afgetreden. Het aftre den van Mbley was in politieke kringen te Washington indirect in verband ge bracht met den invloed van staatssecre taris Hull met wie Moley sedert de con ferentie van Londen ernstige politieke meeningsverschillen heeft gehad. nis 6, erwten (kleine groene) 910, schokkers 1012. Buitenlandsche granen: La Plata mais disponibel 7980, Donau Galtox disponibel 80. ABONNEMENTEN en ADVERTEN TIES voor dit blad worden aangenomen door den Agent C. ALMEKINDERS. Goes, 26 Aug. Veilingsvereen. „Z.- Beveland". Groote veiling. Zure kroet- appels 1.40, dubb. princesseboonen 26, beieden per 100 kg. Kleine veiling. Peren: Clapps Favo rite extra 1720, id. A 1619, id. B 1215, id. C 812, Précose de Trevoux 818, Triumph de Vienne 1217, Wil liams Duchesse 511, Bon Chretien Wil liams 46, Souv. de Congres 38, Dr. Cornells 59, Cons, a la Cour 49, Ca- labasse Carafon 810, Diamantpeer 4 6, Juttepeer 1224, Grauwe Beurré 4 5, Beurré Hardy 1017, Bé. de Merode 48, Bé. d'Amanlis 814, Bé. d'Arem- berg 6—8, Bé. Lebrun 712, Bé. Wilhel- mina 57, Bé. Durandeau 56, Bé. Beu kers 68, Seigneur d'Esperen 812, Souvenir Simson de Bouver 68, Lange Perzikpeer 57, N.H. Suikerpeer 46, Wittebroodspeer 35, Vijgepeer 79, Ronde Perzikpeer 46, Rietpeer 47, Diamantpeer 46, Duifjespeer 35, Schellebellen 57, Calleboutspeer 3—6, Spekpeer 56, afval- en kroetpeer 1 7, alles per 100 kg. Appels: Mank's Codlin extra 1820, id. A 17—19, id. B 15—18, id. C 7—14, Transp. de Croncels extra 2021, id. A 14—17, id. B 10—13, id. C 4—7, Codlin Keswick extra 8, id. A 78, id, B 57, id, C 24, Signe Tillish A 13, id. B 910 id. C 47, Cons. Oranje Pipping 16, the Queen 714, Swedenappel 510, Duch. d'Oldenburg 58, Dominoappels 510, Roode Paradijs 46, Fransche Paradijs 45, Nelsons Glorie 68, Bismarck 3 6, Jacques Lebel 47, Grofzuur 35, Ganzebout 36, Const, de Groot 25, Zoete Ribbeling 38, Tuinzoet 67, zoete appels 46, afval en kroetappels 0.50—4. Reine Victoria extra 1317, id. A 11 15, id. B 513, id. C 26, Belle de Lou- vain extra 15, id. A 13, id. B 810, id. C 25, Jeffersons extra 16, id. A 11 12, id. B 89, id. C 46, Reine Claude 10—18, Burbank 613, Ditrich Uhlon 6 12, Kirkes 79, Abrikoospruim 8 14, Blauwe Wijnpruim 816, Witte id. 713, Roode Eierpruim 28, Dubbele Boerenwitte 813, Czarpruim 12, Ton- neboers 6, Prince pruim 23, uitschot pruimen 24. Diversen: Blauwe drui ven 27—37, tomaten 24, alles per 100 kg. Meloenen 213 per 100 stuks. Ho ning 0.35 per flacon. Bloemen 2 per 100 bos. .'Tl Rotterdam, 28 Augs. Op de vee markt van heden waren aangevoerd: 565 vette runderen, 315 vette- en gras- kiivfeica sJ:?.oen en lammeren, 685 vaikens. prijzen vcor vette koeier, 1e kw. 49 5v, 2e kw, 604:. 3e kw. 2730; kalveren: le kw. 7590, 2? kw. 3770 3e kw. 3337; s-.hapen iv. kw. 10 15 per stuk; lammeren 913 pei sl.ik; varkens: le kw. 3234, 2e kw. 2; 3e kw. 27—29. Vlas. Aangevoerd uitslu tend snhocn: van blauw 1000 kg prijzen 4035, van Groningse!: 3000 kg. prijzen 4030. van Holl. geel 4000 kg prijzen 4030, Ge ringe vraag, waardoor gedeeltelijk ver kocht. Mosterdzaad geel 10—3, blauw maanzaad 2021, Larwi'zaud 2527. Aardappelen: WestlancLchc kleine 2, id. ronde 4, Overmaasehe 2, Zeeuwsche blauwe en bonte 3, Zeeuw. Eigenheimers 1 Vt2, id. Brielsche 2 2y2. Aanvoer flink. Handel kalm. Binnenlandsche granen. Gerst (che valier) weinig getoond, haver plus mi- Getrouwd: A. J. JAGER en C. A, STOUTHART, die hiermede hartelijk dank zeg gen voor de vele blijken van be langstelling. Middelburg, 28 Augustus 1933. D. V. 12 September a.s. hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders ABRAHAM VAN BELSEN en ELISABETH MEEUWSE hun 50-jarige Echtvereeniging te herdenken. Dat de Heere hen nog lang mo ge sparen is de wensch van hun dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Middelburg, Dampoortsingel T 205. Heden o verleed na langdurig lijden, zacht en kalm onze geliefde Man, Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader CORNELIS GELDOF Jz„ gep. Rijks- en Gemeente ambtenaar, in den ouderdom van ruim 77 jaar. Uit aller naam, Wed. C. GELDOF-MAAS. Oostkapelle, 26 Aug. 1933. TANDARTS GOES A.s. Zaterdagavond 6.45 uur tot Zondag naar BRUSSEL p. p. f3 4 September 1 dag naar ROT TERDAM f 2.50 5 en 6 Sept. 2 dagen naar ROTTERDAM f 3 DEN HAAG f 4.— 7 en 8 Sept. 2 dagen naar UTRECHT (Jaarbeurs) f4.— AMSTERDAM .f5.— 9 Sept. n.m. 1 uur tot Zondag 10 Sept. naar GROT VAN HAN per persoon f 4. Kaarten voor de Grot a 17.50 fr. Plaatsbespreken bij SCHOOL MEESTER, Oude Kerkstraat Tel. 689 Middelburg. Aan den uitgaande van de afd, Zeeland van den wordt met September a.s. weder een beginklasse gevormd. De cursus duurt ongeveer 3 jaar. Het lesgeld bedraagt f 100 per jaar, bij vooruit betaling per kwar taal te voldoen. De lessen worden gegeven 's Zaterdagmiddags te Vlissingen. Aangenomen worden zij, die vrijgesteld zijn van het voorbe reidend examen voor de gemeente administratie en zij, die dat examen met goed gevolg hebben afgelegd. Aanmelding voor 2 September 1933 bij den secretaris der afdeeling, den Hear H. J. LABAN, Gem.- Secretaris van THOLEN.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 3