BINNENLAND. ZEELAND. WEER EN WIND. NUMMER 202. TWEE BLADEN. MAANDAG 28 AUGUSTUS 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. $t<wrtnetf*U MIDDELBURGSCHE COURANT "dagblad Voor Middelburg, Goe» en agent schap Vliasingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en -iSoe* 18 ct. p. w. Advertenti'ën 30 ct. per {Tegel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. m contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COUÖANT^ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—5 regels f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek' „Kleine Advertentian", ten hoogste 6 ragals, a 75 ct. bjj vooruitbetaling Adv. maf „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent, „EFFECTENBESCHERMING" OP AUDIËNTIE. Pleidooi van Duitsche obliga- tiebezitters. De Vereeniging Effectenbescherming ■deelt mede, dat zij audiëntie aanvroeg bij den minister van economische zaken, teneinde de belangen te bepleiten der Nederlandsche bezitters van Duitsche obligaties. Waar de minister door drukke ambts bezigheden verhinderd was, de afgevaar digden der Vereeniging te ontvangen, had de voorzitter een onderhoud, eerst met den secretaris-generaal en daarna met den afdeelings-chef. Effectenbescherming drong er ten sterkste op aan, dat, waar de handelsba lans zeer ten voordeele is van Duitsch- land, de nu mogelijk geworden gedwon gen clearing ook wordt toegepast, zoo wel op de voor- als na-oorlogschulden van onzen Oostbuur. Onder geen omstandigheden toch kan worden goed gevonden, aldus de voor zitter, dat Duitschland als debiteur bui ten de Nederlandsche beleggers-credi teuren om, bepaald hoe het zijn schulden betalen zal. De secretaris-generaal deed verschillende vragen, bracht naar voren dat deze zaak van dag tot dag aan het ■departement gevolgd wordt, en drukte de verzekering uit, dat het vraagstuk zijn volle aandacht heeft. DE NIEUWE SALARISREGELING IN INDIë, Evenals de heer De Hoog zullen ook ,de heeren Kusters, vertegenwoordigers van het Verbond van Vereenigingen van Overheidsdienaren, Wiranata Koe- soema, voorzitter van de Perserikatan Pengawai Bestuur, Boemipoetra (Ver eeniging van ambtenaren bij het In- landsch Bestuur in N.I.) en een verte genwoordiger van de Inheemsche Vak centrale binnenkort naar Nederland ver trekken, teneinde een onderhoud te hebben met den minister van Koloniën in verband met de salarisregeling. Zaterdagmiddag brachten de Ko ningin en Prinses Juliana een bezoek aan de tentoonstelling van planten ge kweekt door kinderen, uitgaande van de Vereeniging „Floralia" te Den Haag. H. M. liet verschillende kinderen bij zich komen en stelde aan hen verschil lende vragen over de planten. Het hooge bezoek duurde ongeveer drie kwartier. Naar de N. R. Crt. verneemt, is in den toestand van den oud-minister van Waterstaat, mr. H. v. d. Vegte, een ge ringe vooruitgang waar te nemen. Volgens het overzicht van den Ge meentelijken Dienst voor Maatschappe lijk Hulpbetoon te Rotterdam werd van 1 Januari tot en met 29 Juli uitge keerd aan werkloozen-uitkeering en on derstand 13.042.023,78 plus een be drag van 419.460.50 aan brandstoffen- toeslag, maakt totaal 13.461.484.28. Voor het overeenkomstige tijdvak van 't vorig jaar gelden respectievelijk de cij fers 11.267.974,60, 283.203, in totaal 11.551.177.60. Bij den gemeenteraad te Den Haag zijn niet minder dan negen adres sen ingekomen, waarin eigenaars van hotels, café's en restaurants verzoeken in min of meer belangrijke mate ontlast te worden van den zwaren druk der personeele belasting, hetgeen mogelijk is als gevolg van de wijziging van art, 31 duodecies der wet op de personeele be- as mg, welke op 1 Januari a.s. in wer king zal treden. S blijkens het kwartaaloverzicht (tweede kwartaal) van het bureau van Statistiek der gemeente Amster- dam is de bevolking in dat kwartaal gedaald met 548 personen van 773 877 tot 773.329 hoofdzakelijk als gevolg van een groot vertrek-overschot. Invoerkantoren voor Graan. In aansluiting op het op Zondag 13 dezer gepubliceerde aangaande de dou anekantoren, opengesteld voor den in voer van granen, enz. door bemiddeling van de stiu.iing Tijdelijke Graancentra- ZEEUWSCH PROFETENBROOD Het echte van M. PETERSE Patissier L. Delit Telef. 14 Middelburg. (Ingez. Med.) Ie, wordt thans nog het volgende ge meld: Met ingang van heden worden nog de volgende kantoren naast de vroeger ge noemde voor dezen invoer opengesteld: E e d e alleen op Dinsdag; Koewacht alleen op Woensdag; Capellebrug alleen op Donderdag. DE ABDIJUIVOERING. Het was gisteren druk in de Abdij bij de uitvoering van het Middelburgse!: Muziekkorps en dit zeker als men re kening houdt met het prachtige weer, dat nog steeds lokt tot uitgaan naar strand en duin. De velen, die zaten of stonden te luisteren naar hetgeen onder leiding van den heer Joh. H. Caro ten gehoore is gebracht, zullen met ons genoten heb ben van ieder nummer, maar in het bij zonder van de Loreley-Paraphrase, die ook nu weer zoo mooi klonk, terwijl het altijd aangenaam aandoet een werk van den directeur zelf te hooren, wat i.e. het geval was met de Huldigingsmarsch. O.a. een gezelschap uit Goes was speciaal per autobus gekomen om het Korps te hooren. HET ONGELUK OP DEN VEERSCHEN WEG. Betreffende het auto-ongeluk, dat Zaterdagmiddag op den Veerschen weg doch onder de gemeente St. Laurens, plaats vond vernemen wij thans, dat de dame, die het ergst gewond is en wier toestand ook hedenmorgen nog ernstig was, mevrouw B. uit Vlissingen is, haar zuster mej. P. uit Driebergen, is ook erger gewond, dan aanvankelijk was ge constateerd, doch kon heden per zie kenauto naar haar woonplaats worden overgebracht.. DENKT ER OM. Gisteren waren wij er tot tweemaal toe getuigen van, dat Middelburgssche autoeigenaars de Lange Burg wilden af rijden, maar nog juist bijtijds op hun ver gissing konden worden gewezen. Van opzettelijk overtreden van een verbod was hier geen sprake, het was slechts dat men zich dit verbod nog niet vol doende heeft ingedacht. Daarom mee- nen wij er hier nog even aan te mogen herinneren, dat de Lange Burg alleen mag worden bereden naar boven, dus van uit de richting van de Markt. Opening Sportterrein. De opening van het gemeentelijke sportterrein is thans definitief vastge steld op Zaterdag 9 September a.s. Buffetten Sportterrein. Naar wij vernemen, was de heer L. D. Boudeling alhier met 675 hoogste in schrijver bij de verpachting van de buf fetten op het sportterrein. De verpach ting werd toegewezen. TEGEN EEN TRAM GEREDEN. Gisterenmiddag waren van het eind punt van de tram bij het strand extra trammen ingelegd naar het station voor het vervoer van hen, die met de in de haven liggende pleizierbooten moesten vertrekken. Dit heeft tot een ongeluk geleid. Een dienstbode, die per rijwiel van den Kou- dekerkschen weg de Badhuisstraat in wilde slaan, had de tram zien passeeren en dacht, dat de weg vrij was. Zij reed dus gewoon verder en juist toen zij van den weg kwam, passeerde weer een tram, waar tegen zij aanreed. Hevig bloedend aan het hoofd is zij opgenomen en naar Bethesda vervoerd ter behan deling. TRAMSTORING. Zondagmiddag onstond een storing in het trambedrijf VlissingenMiddelburg door dat een draad van de seininrich- ting op den hoek van de Scheldestraat in aanraking kwam met de bovengrond- sche leiding van de tram. Na ruim een half uur kon het tramverkeer weer zijn gewonen voortgang hebben. Het opont houd bracht voor verschillende perso- Een goed Boek is een boek, dat steeds dierbaarder wordt naarmate j men het herleest. '■jï* nen moeilijkheden mede en o.a. moest een autobus er aan te pas komen om een aantal Belgische pleizierreizigers vanaf den wissel bij Souburg tijdig hun boot in de haven van Vlissingen te doen halen. Met voetje tusschen de spaken. Gisteren reed een dame uit Middel burg, alhier met haar driejarig zoontje op haar rijwiel. De kleine geraakte met een voetje tusschen de spaken en was medische hulp noodig alvorens moeder en kind naar Middelburg konden te- rugkeeren. Druk bezoek. Gisteren brachten de stoomboot Vienna 125 Engelsche en drie booten samen 1000 Belgische bezoekers der badplaats aan. Baden, In de week van Zaterdag 19 tot en met Vrijdag 25 Augustus werden in het gewone bad genomen 2344 zeebaden, waarvan 1169 door dames en 1175 door heeren en in het volksbad 1773 baden, waarvan 879 door dames en 894 door heeren. Agenda raadsvergadering, KOUDEKERKE. De raad dezer ge meente vergadert Dinsdag a.s. des na middags half twee. Punten van behandeling: 1. Ingeko men stukken. 2. Vaststelling Gem. re kening 1932. 3. Aankoop strooken grond wegen. 4. Subsidie Burg. Armbestuur. 5. Begrooting id. 6. Comptabiliteit. 7. Verhooging belasting. 8. Vaststelling bouwverordening. Een Lustrum. KOUDEKERKE .De kampeervereeni- ging „Luctor et Emergo" vierde Zater dag haar eerste Lustrum en opende haar feest met een gecostumeerden voetbal wedstrijd. Daarna had een kampvuur plaats waarbij de voorzitter de heer Hendrik, het ontstaan der vereeniging memoreerde en oud-bestuursleden dank bracht voor het geen zij voor de ver eeniging hebben gedaan. In hef bijzon der huldigde spr. den heer Alofs en zijn vrouw, die steeds klaar staan om te helpen waar dat noodig is. Spr. bood dan ook bloemen aan. De Piceolo-Band van St, Caecilia zorgde dat de stemming er in bleef en bleek een zeer gezienen gast in de duinen te zijn. Te elf uur was de rust in de duinen weer teruggekeerd. ARNEMUIDEN. Op den 31 Augus tus a.s. zal in deze gemeente speldjes ten verkoop worden aangeboden, wier opbrengst ten bate komt van de res tauratie van de Nieuwe Kerk te Delft. RAAD VAN KRUININGEN. Ventverbod en ventvergun ningen. Bouwverordening uitgesteld. KRUININGEN. Vrijdagavond verga derde de raad voltallig. Voorz. burge meester B. C. de Mul. Van Ged. Staten is bericht ingekomen, dat idoor den raad van Middelburg, bij wijze van proef, een automarkt wordt gehouden. De raad heeft hiertegen geen bezwaar, dat van de gemeente Krabbendijke toe zegging is gedaan dat 100.jaarlijks door haar zal worden bijgedragen in het onderhoud van den gemeenschappe- lijken weg op Oostdijk. De voorzitter deelt mede, dat reeds enkele tuintjes zijn opgeruimd op verzoek van B. en W. van Kruiningen en nog onderhandeld wordt over oprui ming van de heg enz. De rekening der gemeente over 1932 wordt vastgesteld met een batig saldo voor den gewonen dienst van 14045. en een nadeelig saldo van den kapitaal- dienst van 2588. Met algemeene stemmen wordt goed gekeurd een wijziging in de begrooting der Gascentrale 1933 waarbij aan den waarn. directeur en boekhouder even als in 1932 eenzelfde gratificatie wordt verleend. De heer Burkunk infor-, meert nog naar de nieuwe regeling der j gasprijzen. De Voorzitter zegt on- derzoek toe. j Vastgesteld wordt de begrooting van den keuringsdienst voor vee en vleesch in den keuringskring Kruiningen op een bedrag van f 8000..De heer Gr oof vraagt of er plannen zijn tot reorgani satie van dien dienst. De Voorzitter zegt dat een bespreking is gehouden met de dagelijksche besturen der belangheb bende gemeenten om tot een billijker winst- en verliesrekening te komen. Vastgesteld wordt de in de vorige ver gadering voorloopig vastgesteld rooi lijnen voor de straten in het nieuwe bouwplan. De heer G r o o f vraagt, of de sloot langs den Rijksweg nog gedempt mag worden. De V oorzitter zegt, dat de correspondentie hierover nog niet be ëindigd is, doch spoedige toezegging te verwachten is. Goedgekeurd wordt de aankoop van de woning bewoond door J. Bruggeman te Hansweert voor 1660.en deze te verhuren aan J. van Westeinde voor 3.30 per week. Bij de bespreking over het voorge stelde ventverbod rijzen vele bezwaren over de v/enschelijkheid hiervan in ver band met de ongewenschte behoeftige en lastige personen, terwijl groote firma's van buiten de gemeente hierdoor niet geweerd worden. Met 7 tegen 4 stem men wordt besloten tot een ventverbod, terwijl de waarde der koopwaar voor een ventvergunning wordt veranderd van 25.in 5.en niet meer dan 5 vergunningen per dag worden gegeven in plaats van drie. De vergunning wordt gratis gegeven, terwijl voorgesteld was 0.25. Voor het behandelen van de voorge stelde bouwverordening meenen de meeste leden dat de tijd van grondig onderzoek te kort was voor een vrucht bare bespreking, waarop deze wordt aangehouden tot de volgende verga dering. Om dezelfde redenen wordt het nieu we reglement van orde voor de verga deringen van den raad tot de volgende vergadering aangehouden. De Voorzitter deelt nog mede dat in het bouwplan reeds zijn verkocht twee panden voor hoekhuizen, vier ar beiderswoningen, twee voor midden standswoningen en aanvraag voor een zaak. Rondvraag. De heer Burkunk vraagt naar het adres aan den raad over de rioleering op Hansweert. De Voorzitter zegt, dat dit om advies is bij den Gemeente-Opzichter. De heer G r o o f wijst op de bezwaren vooral voor kinderen bij de overgangen op de sluizen. De Voorzitter zegt toe, dat B. en W. de aandacht van den Hoofdingenieur hierop zullen vestigen. Op zijn vraag om een bouwverbod in de toekomst bij den koperen Trom, zegt de Voorzitter, dat dit moeilijk zal zijn samen te stellen Dat nog rioolbuizen over T-stukken over zijn, komt door verschil van ziens wijze met den Gemeente-Opzichter. Ook het grondwerk in Welhoek is wel wat tegen geloopen. De heer Minnaar en Sinke vra gen om de slik uit Welhoek te weren. De Voorzitter zegt zulks toe. HEINKENSZAND. Vrijdagavond ver gaderde de Bloemenvereeniging „Ver geet mij niet' alhier onder leiding van haar voorzitter den heer C. Nijsse Gz. Aanwezig waren ruim 30 leden. Hoewel de bloemen veel van de droogte hebben te lijden gehad werd besloten een ten toonstelling te organiseeren op 15 en 16 September. Waar dit de eerste tentoon stelling van de vereeniging zal zijn acht het bestuur het raadzaam eerst een ten toonstelling te gaan zien in onze omge- ving, en werd besloten op 7 September de léden in de gelegenheid te stellen per bus de tentoonstelling te Wemeldinge te bezoeken tegen 50 cent per persoon. Elk lid mag 1 persoon meenemen. De heer Phaff uit Goes hield een lezing over het voortrekken van bloembollen in kamers en hetgeen daarmede samenhangt. Be sloten wordt tot gezamenlijkken aan koop van bloembollen en van glazen zoo laaraan behoefte wordt gevoeld. Jongen verdronken. BORSSELE. Zondagavond omstreeks half zes verdronk hier de 16-jarige jon gen P. D. Hij was met een drietal kame raden aan het baden in 'n geul bij den Noordnol. Plotseling zakte de knaap, die niet zwemmen kon in 'n put. Eén van z'n makkers die wel de zwemkunst Middelburg, 28-VIII-'33. Zaterdag en Zondag: hoogste luchttemperatuur 27.2 °C; (81 °F); laagste 15.7 °C (60 °F). Heden 9 h: 18.3 °C; 12 h: 22.8 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste baro meterstand 771 mm; laagste 769 mm. Hoogste barometerstand 771.3 mm te Hannover; laagste 746.4 mm te Manoer. Verwachting tot morgenavond'. Zwakke tot matige Z. O. tot Z. of Z, W. wind, tijdelijk toenemende bewol king, droog warm weer, behoudens ge ringe onweerskans. Zon op: 6 h 05; onder: 19 h 57. Licht op: 20 h 27. Maan op: 15 h 38; onder: 22 h 16. E. K.: 28 Augustus. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger: Veere 38 min. later (S springtij). Ma. Di. Wo. 28 29 30 Augustus. Hoogwater. (Z'omertijd.) 6.44 19.03 7.40 20.08 8.59 21.40 Laagwater. 13.06 1.45 14.05 2.52 15.30 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge, Augustus. Hoogwater. Laagwater. (Zomertijd.) Ma. 28 8.28 20.43 1.55 14.14 Di. 29 9.19 21.44 2.42 15.10 Wo. 30 10.35 23.14 3.48 16.30 eenigszins meester is, wilde hem redden, doch dit kostte ook hem bijna het le ven. De gezonkene pakte hem aan zijn been en trok hem zoo mee. Doordat de beide anderen dezen aan de haren kon den grijpen, gelukte het hun hem om hoog te trekken, doch hun hoop, dat ze beiden het leven zouden gered hebben, bleek Ijdel. De op het droge gehaalde was ook reeds bewusteloos, maar door toepassing van kunstmatige ademhaling, keerde bij hem het bewustzijn terug. Na eenige uren dreggen is 't lijk van den verdronkene opgehaald. Verdronken. RILLAND-BATH. Zondagmiddag is bij het zwemmen in de Wester-Schelde alhier verdronken de 25-jarige ongehuw de A. V., wonende te Antwerpen. Een gezelschap van 10 personen, waaronder ook zijn verloofde, maakten per zeil jacht „de drie Gebroeders" een plezier tochtje op de .'Schelde. Hij zou even zwemmen, kwam in den stroom terecht en verdronk voor hun oogen. Het lijk is nog niet gevonden, YERSEKE. Den 16 September a.s. zal de vereeniging „Floralia" haar gewo ne jaarlijksche tentoonstelling houden in de achterzaal van hotel Nolet. Naast de groote zaal zal de heer W. C. Loggers wederom een buitentuin aanleggen, waarvoor hij reeds een heel mooie fon tein met bijbehooren heeft ontworpen. De inzendingen zullen die van het vorig jaar nog overtreffen. KAPELLE. De Mondaccordeonver- eeniging alhier gaf Zaterdagavond een Zomerconcert van de muziektent op 't Marktplein. Met veel genoegen hebben de talrijke opgekomenen geluisterd Alle lof aan de wakkere dirigente mej. de Koning, die deze vereeniging hoog houdt. N00R0-BEVELAND. Begrafenis van een bekend ingezetene. KORTGENE. Zaterdagmiddag is het stoffelijk overschot van wijlen mej, G. Welleman ter aarde besteld. Achter de baar volgden de familie, en de leden van den Ned. Herv. Kerkeraad. Bij de begraafplaats sloten de dames van den Zendingskrans zich aan, alsmede de le den van de meisjesvereeniging „Zonne schijntje", waar de overledene vice- voorzitster van was. Ds. Van der MostVan Speijk schet ste de overledene als een steeds ijverige persoonlijkheid, die zich op zeer be scheiden manier overal bekend en ge liefd maakte. Trots de vele moeilijkhe den, heeft ze de Zondagschool gaande weten te houden, óók later, toen de jon gens de school bezochten. Spr. betuigde namens de Zondag school zijn dank. Een broeder van de overledene dank-

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1