KERKNIEUWS. SPORT. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.VAN ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1933. No. 201 FINANCIEEL ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. KAPITEIN SAXON. Oorspronkelijk verhaal door G, P. BAKKER, BINNENLAND. DE BACON-INVOER IN ENGELAND, Geen gunstige wijziging van de contingenteering. OVERSTROOMING TE AMBOINA. De Generale Synode der Geret Kerken te Middelburg. BIJ AAMBEIEN, verstopping, darm- scheuren, abcessen, urine-aandrang, stu- wingslevèr, pijn in den onderbuik, be nauwde borst, hartkloppingen, aanval len van duizeligheid, verzekert het ge bruik van natuurlijk „Franz-Josef"-bit- terwater steeds goeden stoelgang en in vele gevallen werkt het daardoor mede tot volkomen genezing. Door Med- aanb. OKRWIJS. Prof. dr. K. Schilder, Prol. mr. G- M. den Hartogh. Voetbal. Onze financieels deskundige schrijft 'ons uit Amsterdam: In aansluiting aan de meerendeels lustelooze stemming die op de New- Yorksche beurs de overhand hud, was ook de tendenz op de Amsterdamsche beurs gedurende het grootste deel van de afgeloopen week gedrukt. Nu werd ae geheele markt ongunstig beinvloed door de flauwe houding, die suikeraandeelen aan den dag hebben gelegd. Zooals reeds de vorige week is medegedeeld, heeft de Nivas moeten besluiten tot een drasti sche verlagipjg voor den export naar BritschIndië, teneinde den afzet van deze belangrijke markt voor Javasuiker te behouden. Inmiddels is gebleken, dat er nog veel verder gaande maatregelen noodig zijn, teneinde de thans aanwezige groote voorraden op te ruimen. Er be staan thans plannen, om voor het oogst jaar 1934 zoo goed als geen aanplant in den grond te brengen en zelfs wordt er thans reeds van gesproken, dat ook voor het daarop volgende jaar 1935 niets zal worden aangeplant. Tot deze drastische maatregelen zal men wel moeten overgaan, wanneer men niet tenslotte wil komen te zitten met groote overjarige voorraden, die aan bederf onderhevig zijn. Immers is het niet mogelijk, in de Tropen suiker jaren lang in de daarvoor aanwezige opslagplaatsen te bewaren- Het stop zetten van den aanplant zal in zoover re geen directe nadeelen voor de Java Suikermaatschappijen met zich bren gen, omdat de oogsten in de laatste ja ren voortdurend verliezen hebben op geleverd, die men dus, door in het ge heel niet te planten, vermijdt, al zullen zekere bedragen als onderhoudskosten moeten worden uitgetrokken. Hierte genover staat het groote nadeel, dat aan de positie, van Java als suikerproducent door het staken der productie geduren de eenige jaren moet worden toege bracht, Men vraagt zich af, of Java la ter zijn vroegere belangrijke plaats op de wereldmarkt weer zal kunnen gaan innemen. Uit den gang van zaken op de suiker markt is eens te meer gebleken, hoe weinig een internationale overeenkomst tot regeling der productie kan uitwer ken, vooral wanneer in een periode van neergaande conjunctuur het afnemende verbruik voortdurend voor misrekenin gen zorgt. Toch hééft men in rubber- kiingen thans weer alle hoop gevestigd op de nieuwe restrictie-plannen, die thans ïn nader onderzoek zijn, nadat de Nederlandsche en de Engelsche regee ring verklaard hadden, aan de plannen in hun oorspronkelijken vorm niet hun medewerking te kunnen verleenen. De rubbermarkt verkeert thans in afwach ting van het resultaat der pogingen, om het restrictie-plan aan de eischen der regeeringen aan te passen, waarmede voorloopig nog slechts geringe vorderin gen schijnt te zijn gemaakt. Niet te mis kennen is, dat een restrictie verschil lende nadeelen met zich brengt. De eerste hiervan is wel de verhoo ging van de kostprijzen, die een ge dwongen beperking van de productie onvermijdelijk met zich moet brengen, terwijl daarnaast het natuurlijke sanee- rin|sproces, bestaande in de sluiting van onvoordeelig werkende onderne mingen, er door moet worden geremd. Aan den anderen kant zal een even- tueele prijsverhooging van rubber, als 20). Saxon keek verwonderd op. Zouden Wallenstein en zijn wichelaar Seni toch in de sterren kunnen lezen? Hij haalde de schouders op. „Het verwonderde mij, dat u baron Rasjin niet persoonlijk kent. Hij wilde graag kennis met u maken, maar toen ik vertelde dat u een etmaal wilde sla pen, zei hij: „Wek den kapitein niet- Hij zal de lange rust ruim hebben verdiend. Ik zie hem later wel." „Ik had hem gaarne gesproken zei Saxon. „Met acht delgen is er gelegenheid voor brieven naar Praag." „Dank je Rudolf. Nieuws van Maag denburg?" „Men spreekt over niet sanders, Er is op het oogenblik geen man, die meer vervloekt wordt dan Tilly. En het oor deel over den koning van Zweden is ook niet mild. Tilly laat de stad reini gen; de lijken worden in de Elbe ge worpen." „Christiaan Wilhelm, de markgraaf van Brandenburg, is gewond door een kogel in het been en steken met parti- sanen, naar Wolmerstadt vervoerd"- „En de bevelhebber?" vroeg Saxon. „De hofmaarschalk van den (koning van Zweden, graaf van Falkenberg, is doodelijk gewond in het huis van den zijdewever Muller bij de Hooge Poort gedragen en verborgen, maar later met het huis verbrand." gevolg van restrictie-maatregelen in de voornaamste productie gebieden, wel weer leiden tot een uitbreiding der pro ductie door niet bij de overeenkomst aangesloten gebieden, evenals dit ook bij de suiker het geval is geweest. Te vens zal een prijsstijging voor het nieuwe product het gebruik van z.g. „reclaimed" rubber, die reeds eerder in de periode van hooge rubberprijzen een ernstige concurrent voor de ruwe rub ber gebleken is, in de hand werken. Ook voor de rubbercultuur zijn de vooruitzichten dus nog altijd alles be halve hoopvol en het is te begrijpen, dat het enthousiasme voor rubberaandeelen, dat enkele weken geleden op de fond- senmarkt tot een sterke koersstijging van deze fondsen had geleid, intusschen reeds weder geheel geluwd is, en voor een lustelooze, soms zelfs gedrukte stemming, plaats heeft gemaakt. Op de andere afdeelingen der Amster damsche beurs was de bedrijvigheid in de afgeloopen week eveneens weer zeer gering, terwijl de koersen in het algemeen afbrokkelden. De koersver liezen voor industriëele fondsen, waar onder Philips' Unilever enz. bleven bin nen beperkte grenzen en ook aandee- len Koninklijke Petroleum hebben slechts weinig in koers gefluctueerd. Laatstgenoemd fonds werd slechts wei nig beinvloed door de berichten betref fende de voor de Amerikaansche petro leumindustrie ontworpen „code", al zal deze, naar verwacht wordt, een prijs verhooging voor ruwe petroleum met zich brengen. Men vreest blijkbaar, dat de lasten, welke deze code voor deze tak van industrie met zich zal brengen, de van deze prijsverhooging te ver wachten voordeelen verre zullen over treffen. De overige afdeelingen geven weinig aanleiding tot een afzonderlijke bespre king. Op de beleggingsmarkt is de grond stemming gunstig gebleven; na de reeds voorafgegane koersverbetering bleven de fluctuaties thans binnen be perkte grenzen. Verschillende gemeenfe- obligatiën konden echter nog eenige verdere koerswinst boeken. Hieronder volgt een overzicht van 't koersverloop Koloniale Bank 68%—62. Handelsv. „Amsterdam" 212—214—202J Javasche Cultuur 124108. Amsterdam Rubber 100%—102—96% —997%. Ned. Scheepvaart Unie 5855%—56. Del Batavia Mij. 140%137. Senembah Mij. 147—140% Philips 176%—179—173%—174. Unilever 9290%. Kon. Petroleum 173%172%. Naar aanleiding van de geruchten, dat de mogelijkheid zou bestaan van wijziging in de Engelsche politiek van bacon-contingjenteering, kan de Maas bode mededeelen, dat men hier te lan de in welingelichte kringen te dien aanzien weinig optimistisch is. Wel zijn in den laatsten tijd de prij zen van bacon sterk aangetrokken in Engeland en daarom is de Engelsche regeering er toe over gegaan om een „Hij was een dapper man", opperde Melchior. „Een held, die van geen wijken wist, die zich heeft opgeofferd voor zijn gods dienst en zijn koning", antwoordde Saxon. Een oogenblik heerschte er een zwij gen. „Verschillende burgemeesters, rijke edellieden en burgers schijnen ontkomen te zijn naar Schönebeck door tusschen- komst van den krijgscommissaris Von Walmerode", vervolgde de herbergier. „De stad is geheel verwoest", ver volgde hij. „Op den grooten heuvel kunt u de ruïnes duidelijk zien. Een goed uur door de bosschen, U moest er eens heenrijden, kapitein, een gezicht om nimmer te vergeten- Aan de rech terzijde van den heuvel in het woud staat een oud jachthuis. „Van de markgraaf?" vroeg Mel chior. „Juist. Daar hebben ze een kroeg van gemaakt. In de groote zaal gaat 't lustig toe. Drinkgelagen en feesten tot laat in den nacht. Soldaten, marketen- sters, opkoopers, maraudeurs, allerhan de gespuis en uitvaagsel van den tros, vrouwen niet te vergeten." „De moeite waard om polshoogte te nemen?" vroeg Saxon. „Zeker-" „Mogelijk zijn er inlichtingen te ver krijgen over de legerposities", meende Melchior. „Het is wonderlijk hoe zulk soort volk altijd alles weet." „Van de ^vrouwen", 'antwoordde Saxon. „Kapitein", sprak Rudolf. „Ik heb 'n nichtje van mijn vrouw tijdelijk in huis genomen. Mag ik haar even aan u voor stellen. 's Is een aardig meisje." exportquantum toe te staan- Men hoopt hierdoor de baconprijzen eenigszins te drukken. Mede in verband hiermee zijn gisteren de Engelsche ba conprijzen niet verhoogd. Het extra-quantum is echter slechts te beschouwen als een voorschot op ons contingent en zal in de komende weken in mindering worden gebracht. Gedurende 1 etmaal werd te Am- boina, naar Aneta meldt, een record re genval geconstateerd. De stad is ge deeltelijk overstroomd. Drie groote bruggen zijn weggeslagen, verscheidene bruggen werden bescha digd. De waterleiding functioneert in het geheel niet, hetgeen gedeeltelijk ook het geval is met het electrisch licht. Het autoverkeer over het geheele eiland is gestremd. De stortbuien duren voort. In de negorij Nakoer zijn vier personen door aardstortingen bedolven. Een gedeelte van de bijgebouwen van de woning van den gouverneur, o.a. de garage, is weggeslagen. De rivieren blijven wassen. Een groot aantal huizen is door de bandjirs mee gesleurd. De schade van de gemeente wordt getaxeerd op 100.000, die van de bevolking op 50.000. Hier en daar staan de kampongs an derhalve meter onder water. Van buiten de stad wordt gemeld, dat overal bruggen en wegen zeer zijn be schadigd. De Bredasche Crt, weet te melden dat de inspectie der Registratie en Do meinen te Bergen op Zoom ver plaatst wordt naar Roosendaal, In de zitting van de Generale Synode der Ger. kerken te Middelburg van Don- derlag kwam van het college van B. en W. van Middelburg bericht in dat zij gaarne de Synode officieel ten stadhuize zullen ontvangen. Deze ontvangst zal op een middag van de volgende week plaats hebben. Hierna werd de Synode in het En- gelsch toegesproken door Rev, Jones D. Evans, die met Rev. A. Wesseley Jones wn. prof. W. R. Williams de Presb, Church of Wales vertegenwoordigde. Spr. bracht de groeten over van de Calvinistisch-Methodsitische kerk in Wales en besloot met een woord van dank voor de ontvangen Holl. gast vrijheid, die in Schotland beroemd is. Prof. Dr. G, Ch. Aalders, adviseur van de Synode, heeft daarop in de En gelsche taal namens de Gen. Synode deze toespraak beantwoord. Uitvoerig heeft de vergadering zich hierna langdurig beziggehouden met het rapport i.z. het Leerboek voor de Catechisatiën. Een bezwaarschrift van ds. J. S. Post van Axel i.z. een uitspraak van de vorige Synode inzake het vrouwenkies recht waarover prof. dr. J. Ridderbos rapporteerde werd niet ontvankelijk verklaard, wijl de Synode oordeelde dat adressant voor zijn gevoelen niet ge noegzaam gronden had bijgebracht. Een bezwaarschrift van den heer P. Storm te Rotterdam over het den heer „Met groot genoegen", zei Saxon. „Zij zal verheugd zijn mijn ouden ka pitein, onder wien ik jare gediend heb en wie ik zooveel verschuldigd ben, te begroeten." Rudolf verdween en kwam even la ter terug, gevolgd door een groote, jonge vrouw, die zich schijnbaar schuil hield achter den breeden rug van den herbergier- Toen trad ze eensklaps te voorschijn. „Mijn nicht", stelde de waard haar deftig voor. „En dat is...." Maar Saxon herkende onmiddellijk Marion en was opgesprongen. Verrast keek hij haar aan. Ze geleek in niets op een boeren deern, alleen het kleed, en dat stond haar voortreffelijk. Het omgeslagen kraagje van de witte onderjurk deed de ivoorkleurige hals prachtig uitko men, terwijl de zwarte haren schuil gin gen onder een coquet, wit kanten muts je. Het laag, puntig uitgesneden over- jakje van oranjekleurig fluweel omsloot nauw de slanke leest maar kon den jeugdigen, goed gevormden boezem niet verbergen. De zwarte, korte rok liet een zoo fijn gevormden, witten enkel zien, dat Saxon's oogen er onwillekeu rig met al te groote belangstelling op bleven rusten, j Toen eerst sprak hij: „Gaat het goed, Marion? Alle ver- i moeidheid geweken?" Melchior, die naast hem stond boog. „Freule. „Pardon heeren!" zei ze- „Ja kapi tein, ik heb uitstekend gerust. Maar u begaat een groote vergissing. Ik ben Kathe, het nichtje van Rudolf, de on derdanige dienaresse van uw edele!" en ze maakte een diepe eerbiedige reve- J. Dols te Katendrecht gegeven ontslag als zendeling onder de Chineezen, waar over ds. A. Scheele van K a p e 1 1 e- Biezeling e rapporteerde, werd eveneens niet ontvankelijk verklaard omdat de desbetreffende Part. Synode deze zaak nog in behandeling heeft. In zake de steunverleening aan Canada, waarover ds. A. Scheele ook rappor teerde, besloot de Synode geen depu- taten te benoemen, maar de kerken tot steunverleening te blijven opwekken. Het rapport i.z. de Zendingshoogleeraar, eveneens door ds, Scheele uitgebracht, zal bij het rapport van de Theol, School te Kampen nader worden behandeld. Verschillende Zendingsrapporten wer den vervolgens uitgebracht door ds. D. Pol van Rijsoord. Wé ontleenen daar aan dat de Synode besloot niet opnieuw voor de zending onder de Chineezen op Midden-Java gelden beschikbaar te stellen. Bij het rapport over het Zen dingsbureau werd besloten ook hier op de uitgaven 10 pet, te korten. Naar aan leiding van een verzoek om steun van enkele kerken en classes voor den Zen- dingsarbeid onder de Oosterlingen en Chineezen hier te lande, sprak de com missie uit dit werk onder de hier stu- deerende Indonesiërs klemmender te achten en dus daarvoor meerdere gel den te willen voteeren. (Ingez. Med.) Op de gehouden examens slaagden voor dé eerste Nederlandsche Modevak- schoolvereeniging voor coupeuse mej. Oostdïjk te Sluiskil; voor costumière de dames A. E. Polderman, J. 't Westen- de en B. M. Korstanje allen te Goes. Allen studeerden volgens de methode E.N.S.A.I.D. Mej. C. van der Weele Jd,, te Colijnsplaat slaagde te Den Haag voor het diploma Coupeuse van de ver- eeniging E.N-S.A.I.D. Prof. dr. K. Schilder, die door de Sy node van Middelburg is benoemd als opvolger van prof. dr. A. G. Honig, tot hoogleeraar aan de Theol, School te Kampen, werd 19 December 1890 te Kampen geboren. Hij studeerde aan 'het Ger. Gymnasium en de (Theol,. School, beiden aldaar. In 1914 werd hij candidaat en 21 Juni 1914 predikant bij de Ger- Kerk van Ambt-Vollenhove. Hij stond achtereenvolgens te Vlaardingen (1916); Gorinchem (1919); Delft (1922); Oegstgeest (1925); en deed in 1298 zijn intrede te Delfshaven. Prof .Schilder promoveerde 3 Maart j.l- te Erlangen op een proefschrift getiteld: „Zur 6e- griffsgeschichte des „Paradoxon" mit besonderer berüchsichtigung Valvins und des Nach-Kierkegaardschen „Pa radoxen." Prof. Schilder heeft zeer veel gepu bliceerd in boek en blad. rence. Alle drie lachten. Saxon sprak: „Neemt u plaats" en terwijl Melchior een stoel voor haar haalde, vervolgde hij: „Als liefde mogelijk is, op het eerste. „Zoo zijn de heeren officieren", viel ze hem vlug in de rede, „Veroveraars in den oorlog, veroveraars in de liefde, maar ik ben reeds veroverd", voegde zij er bij, „Ik heb mijn woord al aan een man gegeven". Ondanks den schertsenden toon voel de Saxon een felle steek in zijn hart. De glimlach verdween van zijn gelaat, zijn stem stokte en het was hem niet mogelijk een luchtig antwoord te geven. Het hoofd gebogen, staarde hij Aftrak naar den grond en bemerkte niet, dat haar donkere oogen vol medelijden op hem waren gericht. De herbergier kwam weer buiten met een groote kruik en een blad vol roe mers en schonk den goudgelen moezel in, die glansde in de zon. Hij hief zijn glas op en sprak: „Kapitein, als u bij ons vertoeft, za! het altijd een feestdag zijn. Moge het geluk u altijd begunstigen, uw leven zonnig zijn als deze mooie morgen". „Van harte dank, Rudolf, oude vriend", zei Saxon eenvoudig. „Prachtig", sprak Melchior. „Oude wapenbroeder. Was je geen pastoor, vóór je ruiter werd?" En hij gaf hem een zwaren slag op den schouder, die een sterken man zou hebben doen wan kelen, maar de waard bleef onbewege lijk staan en knikte zijn vriend lachend toe. T „Dus de weg is volkomen veilig?"' (Ingez, Med.) Prof. mr. G. M. den Hartogh, die is benoemd door de Synode van Middel burg als opvolger van wijlen prof. dr. H. Bouwman, tot hoogleeraar aan de Theol. School te Kampen, werd 19 April 1899 te Heerjansdam, waar zijn vader predikant was, geboren. Hij ontving zijn opleiding aan de 3-jarige H. B. S. te Apeldoorn en deed staatsexamen voor toelating aan de Vrije Universi- tiet. Hier verwierf hij na zijn studie in de rechten zijn meestertitel. Na eenigen tijd aan dr. A. Kuypersstichting te 's- Gravenhage verbonden te zijn geweest, ging hij aan de Vrije Universiteit theo logie studeeren en werd in 1928 can didaat. 3 Maart 1929 deed hij zijn in trede bij zijn eerste en eenige gemeente te Hazerswoude, sprekende over Joh. 3 vers 29 en 30. In Hazerswoude be dankte prof. den Hartogh nog pas voor een beroep naar Den Haag. De nieuwe hoogleeraar is voornemens in den loop van dit jaar aan de Vrije Universiteit in de rechten te promoveeren op een politiek-historische disseratie. Zooals reeds in ons nummer van Maandag j.l. gemeld, zet Middelburg morgen haar vriendschappelijke wed strijden voort met een ontmoeting te gen Haarlem. Hoewel de plaats der rood-broeken bij het beëindigen der competitie 1932- 1933 niet van dien aard was dat zij wel licht tot de sterksten uit haar afdeeling kon beschouwd worden, durven we toch wel te veronderstellen dat de groen- witen morgen geen gemakkelijke taak wacht, want spelers als Iséger, Verwaal en Hoeben, zullen er zeker alles opzet ten om dit plezierreisje naar Zeeland's hoofdstad tot een goed einde te bren gen. Het huidige spel der groen-witten heeft Zondag j.l. aanleiding gegeven tot eenige critiek, die inderdaad op haar plaats was. Willen Vijgeboom c-s. hun aanhang niet teleurstellen, dan dienen zij Zondag te toonen, dat die nerveuze spanning voor de a.s. zware competitie moet verdwijnen, door het publiek te laten zien dat zij wel beter kunnen. Van officieele zijde vernemen wij, dat Haarlem (enkele veranderingen uit gesloten) met de volgende combinatie speelt: Hoeben. v. d. Berg. Buisink. v. Gooi- Oldenburg. Vreeken. v. Iseger. Mol. Verwaai. Smit. Bloemink. APOTHEKEN. Zondag en de nachten der volgende week is te Middelburg geopend de apotheek van mevr. C, H. Dekker Koers fa. wed. A. A. Nonhebei Zo nen, Lange Delft. vroeg Saxon. „U zult waarschijnlijk geen menscbj in het woud ontmoeten", antwoordde Ru- dolf. „Laten we dan gaan". „Kathe", zei hij, „nu moeten we voor loopig afscheid nemen. Ik ben van plan met Melchior den heuvel te beklimmen om een blik te werpen op het verwoes te Maagdenburg. Tot ziens". Met een hoffelijke, maar ietwat stijve buiging, wilde hij afscheid nemen en zich verwijderen. „Melchior, wil je Wolf loslaten!" „Ik zou gaarne met je meegaan", zei ze zacht. Saxon keerde zich om. „De tocht zal te vermoeiend zijn", antwoordde hij. „Meer dan een uur stij gen en dan den terugweg. Het is beter na de vele avonturen, je nog niet te veel in te spannen. Bovendien zal he)t schouwspel niet vroolijk zijn". Zij begreep heel goed, dat hij nu lie ver alleen wilde zijn, dat hij wenschte hun omgang tot het strikt noodzakelijke te beperken. Zijn stem had heel be leefd geklonken, maar koel, alsof hij te gen een vreemde sprak. Waarom had ze dat zoo even ook gezegd? Ze wist heel goed dat ze niet verliefd was op haar avonturier. Stel je voor verliefd op haar avonturier! Maar dat hij ver driet had, deed haar pijn en met be droefde oogen keek ze in zijn strak ge laat. Haar stem sloeg even over, toen ze zachtjes zei: „En als ik je het nu vriendelijk ver zoek, Saxon. Ik wilde zoo gaarne, mis schien voor de laatste maal, een blik werpen op Maagdenburg". (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5