Vjli£ixi! *1 LAATSTE BERICHTEN. KERKNIEUWS. LANDBOUW. BURGERLIJKE STAND. GEMENGD NIEUWS. BEURSTHERMGHETEN van Vrijdag. VERKEERSWEZEN P. T. T SPORT. LEGER EN VLOOT. RUITENLANO. Algemeen Overzicht BEURS- EN WISSELKOERSEN. VOOR DE VIERDE MAAL INGE- BROKEN. Een oude porder van 85 jaar, die in een onderstuk in de Bickers- straat te Amsterdam woont heeft I Donderdagmiddag, toen hij een wande lingetje maakte voor de 4de maal on- gewenscht bezoek in zijn woning ge- had. De inbrekers schijnen te denken, dat de oude man er warmpjes moet bij- I zitten, gezien de ongekend groote be-1 langstelling voor de woning van den I porder. Het heele huis was overhoop ge haald, doch vermoedelijk zijn de dieven in hun arbeid gestoord en hebben het hazenpad gekozen. Er werd althans niets vermist. AUTEURSWET. AMSTERDAM, 25 Augustus. Het eerste getai is de vorige notee- ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 101%—101%, Ned. 17 1000-4% 101%—101%. Ned. 31 1000-4 99%—99%. Ned. 33 100-4 99%—99%. Certificaten-3 82 O. Indië 22 1000-6 91%- O. Indië 67%—67%. O. Indië 26 1000-4% 88%—88Va Denemarken Oblig. 1926-5 84%83% Duitschl. 100-7 50%—49% Duitschl. 30 1000-5% 39%—39% Zwitserl. oblig. '24-5 100%100% Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 99% Amsterdam 1933-5 99%99%. 's-Gravenhage 1929-4% 101% Rotterdam 1926-1930-4% 90 Utrecht, prov. 1929-4% 101 Berlijn 1925-6% 25% Zeeuws. Hyp. B-5 100% Zeeuws. Hyp. B-4% 98%98i> A Amsterd. Bank 119%119. C Rott. Bankver. 86%86%. A Twentsche Bank 99% A Pref. Gruyter Zn. A. 117%117%. A Pref, Jurgens A 86%87. A Ned. Gist- en Spir.fabr. 376%379%. A De Schelde N.B. 3635%. A Ver. Papf. v. Gelder 71%71%. C Am- Car Foudry 2121%. C Am. Smelt Ref. 25%—26% C Farbenind. I.G. 76%76. C U. States St. C. 38%—39%. C North Am. Cy. 1717%. A Born. Sum. H.M. 135%135. A Linde Teves en Stokv. 6563%. A Ned. Wol Mij. 83—82. A Singkep Tin M. 87%87% A J. C. Japan Ln. 33 A Rotierd. Lloyd 55%55 A S. M. Nederland 5554 A Amst. Thee C. M. 51%50%, A Houth. Alberts 3433% C Baltimore Ohio 22%22 A Southern Rlw. 21%21% C Union Pac. Rr. 88%89 C Int. Nickel Cy. 14% A Koloniale Bnk. 6261 A N.I. Hbk. 1000 58—57 C Ned. H. M. 1000 60—60 A Alg. Kunstz. U. 26-26%-% A v. Berkels Pat. 19%19 C Calvé-Delft 60%-61 A C. Suiker Mpij. 25%25 A Ned. Ford A.M. 136—138%-37% A Philips Gem. B. 173%—174-75 C Unilever 90%92-91% C Anaconda Cop.. 12%12%-% C Bethlehem St. 28%—28%-29% C Kennec Copper 14%14%-% A A.N.I.EM.—N.B. 221—220. C Cities Serv. Cy, 2%2%. A Kon. Petr. Mpij. 172—175%-74%. C Contin. Oil Cy. 11%—11%-%. C Shell Union O.C. 6%6%. A Holl. Amer. Lijn 17 A K.N. Stoomb. Mij, 12%12. A Ned. Scheepv. U. 55%55%-%, A H.V. Amsterdam 202%—203%-02%. A Java Cult. Mij. 108—109%. A N.I. Suiker U. 75%—76. A Poerwordejo S.O. 4%3%. A Deli Batavia 137140. C Deli Mij. 1000 136-131%-%. A Senembah 141%142%. C Chicago Milw- 6%6%. A Amst. Rubber C. 97%97% -99. A Deli-Bat. Rubb. 44%—44%-45. A Hessa Rubber 36%37. A Serbadjadi S.R. 30%30%, Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. WISSELKOERSEN. Amsterdam, 24 Aug. 25 Aug. Londen 8.12% 8,10% Berlijn 59.01 59.03 Parijs 9.70% 9.70% Brussel 34.58 34.58 Zwitserland 47,94 47.94 Kopenhagen 36.40 36.35 New-York 1.78% 1.75% Ned. Herv. Kerk. Ds. A. M. v. d. Laar Kraft jeugdpredi- kant te Rotterdam is beroepen te Heen- vliet. Cand. G. W. Korevaar, die Zondag 24 September a.s. intrede doet als pre dikant der Ned, Herv. gemeente te B i g- g e k e r k e, na bevestiging door dr. J. van Dorp, van Gendringen, hoopt Zon dag 17 '"«ptember a.s. als hulpprediker te Overschie afscheid te nemen. TELLING VAN DEN RUNDVEE STAPEL. Aantal zeer toegenomen. Het blijkt bij de telling vanwege de crisïszuivelcentrale gehouden, dat de rundveestapel op 1 Juli 1933 bestond uit 2.877.230 dieren. Het aantal melk koeien bleek 113.865 stuks grooter dan volgens de in Juni 1932 vanwege de crisiszuivelcentrale gehouden melkvee telling, Deze gaf een totaal van 1.338,447 melkrunderen. De thans gehoudene daarentegen van 1.452.311 stuks. Een vergelijking met de door in 1910, 1921 en 1931 plaats gehad hebbende tellingen verkregen resultaten toont aan in hoe sterke mate de Nederlandsche rundveestapel in het bijzonder tusschen 1930 en 1933 in aantal is toegenomen. Bij gelijke afzet-mogelijkheid van zuivel producten zou dus reeds een teveel aan melkvee vastgesteld moeten worden. In het licht van de zeer beperkte afzet mogelijkheid is een inkrimping van den melkveestapel ten zeerste geboden. Vlas uit Zeeuwsch Vlaanderen. Naar aanleiding van het bericht over den verkoop en vervoer van onbewerkt vlas naar Groningen, wordt ons vanwe ge den secretaris der Vlascentrale, den heer Constandse gemeld, dat er geen vlas naar Groningen gaat, doch dat er wel naar Z, Holland is verzonden, 's- Gravendeel b.v. Kippeneieren voor Duitschland. Duitschland heeft met Luxemburg en met Estland overeenkomsten gesloten, waarbij contingenten voor den invoer van kippeneieren uit deze landen wor den bepaald. DE RONDVLUCHT 1933. Tusschen negen uur en kwart over negen werd gestart voor de Nederland sche rondvlucht te Waalhaven. Eerst de sportvliegtuigen, dan de militaire vliegtuigen en tenslotte startten de vier K. L. M.-vliegtuigen. Over Den Haag, Scheveningen, Katwijk, Noordwijk, Zandvoort naar Schiphol, Op Schiphol werden zij begroet met radiomumuziek en verzamelden de deelnemers zich in restaurant. Tusschen half elf en ruim elf uur zijn de deelnemers van Schiphol vertrok ken naar de Kooy de tweede landings plaats sinds Het vertrek naar Waalha ven. Onder de passagiers bevond zich de 81-jarige mej. Nieuwenhuis, die ook het vorig jaar de geheele rondvlucht heeft meegemaakt. Van een sportmachine, een Engelsch vliegtuig dat door een Nederlandschen sportvlieger werd bestuurd verliep de start minder vlot. Vermoedelijk door haperen van den motor moest dit toe stel tot tweemaal toe landen. Kort daar na echter kon voor de laatste maal het startsignaal worden gegeven. Voor het vertrek hadden de deelne mers, terwijl zij een koffie dronken op het terras van de K.L.M.-restaurant zich onder spontaan gejuich vereenigd met n voorstel van den heer baron Kraijen- hoff, voorzitter van de comnlissie voor luchttoerisme der Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart om een telegram van hulde te zenden aan H. M. de Koningin. De heer Plesman kondigde aan om te be ginnen met deze vlucht een gouden boek in te stellen, waarin naast de be schrijving der toestellen, die aan de vlucht hebben deelgenomen de hand- teekening der deelnemers en onderweg gemaakte foto's een plaats kunnen vin den. GESTIKT DOOR ONDEUGDELIJKE GASSEN. Hedenmorgen vroeg vond men te Croy, gemeente Stiphout, den 48- jarigen M. v. d. A. wonende te Mierlo- Hout, in de keet van de werkverschaf fing dood liggen. De man was gestor ven aan verstikking, tengevolge van de zich ontwikkelende gassen van den al daar geplaatsten motor voor een pomp- installatie voor de verbeteringswerken aan de Voorloop. Van der A. was ge huwd en laat een vrouw met 9 kinderen achter. Hij was door de gemeente Mier- loo te werk gesteld aan de bovenge noemde werken en had in den nacht dienst bij den motor der pompinstalla- tie. DOOR AUTOBUS OVERREDEN. Donderdagavond is nabij de Gouw- sluische brug te A1 p h e n a. d. R ij n de 11-jarige A. van der P. overreden door een autobus van de Autobusonderne ming Vios uit Wateringen. De jongen bleef met zijn fiets voor de brug wach ten om de autobus gelegenheid te geven te passeeren. Aangezien de weg ter plaatse echter smal is, en er vrij veel menschen voor de brug stonden, kon de jongen niet voldoende naar rechts uitwijken, zoodat hij werd aangereden. Het linkervoorwiel ging over het li chaam heen, waardoor de jongen zeer ernstig werd gewond. De crisiszuivelcentrale maakt be kend dat voor de week van 27 Aug. t/m 2 Sept. 1933 de prijs van het crisisboter- merk op 1 per kg en die van de ver- voervergunning voor buitenlandsche bo ter op 1.10 per kg is vastgesteld. Hedenmorgen brandde te O s s af een kapitale boerderij met groote land- bouwschuren van den heer A. van der V. in de Heisteeg, Een groote partij hooi, haver en rogge, alsmede het landbouw gereedschap en een groot aantal kippen kwamen in de vlammen om. De brand weer moest wegens gebrek aan water toezien dat het pand tot den grond toe afbrandde. Oorzaak onbekend. Verze kering dekt de schade. Hedenmorgen reed een groote zes- wielige vrachtwagen van den expedi teur H. uit Rotterdam getrokken door een tractor over den spoorwegoverweg bij de Binnenvaartsloot te Delft. De wagen, geladen met ijzer, raakte los van den tractor en bleef midden op den weg staan en het was niet mogelijk deze te verplaatsen. Een kraanwagen werd te hulp geroepen en deze sleepte den vrachtwagen spoedig den overweg over. Inmiddels waren drie treinen den over weg genaderd, die met een half uur ver traging den dienst weer konden her vatten. Te Posterholt is de vrouw van den heer Sch. door een dorschmachine grepen, In het ziekenhuis ta Roermond is zij aan de gevolgen van opgeloopen verwondingen overleden. De landbouwer J. K. wonende te Klimmen is aldaar van een koren- mijt gevallen, waarbij hij op een krui wagen terecht kwam. De man voelde zich aanvankelijk niet ziek. Den vol genden dag verergerde echter zijn toe stand zoodanig, dat hij nog denzelfden dag aan de gevolgen van zijn val is overleden. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. Bevallen: C. Janse, geb, Poppe, d.;| E. Cozijn, geb. Frank, z. Goes. Ondertrouwd: J. Dekker, jm. 27 j. te Kloetinge en M. van Huisstede jd. 23 j. Bevallen: J. Hollestelle, geb. Steinz, dochter. Ierseke. Van 1825 Aug. Ondertrouwd: J, J- Bogaards en J. J. Loen te Soest. Bevallen: P. J. Steketee geb. Paauwe z,; S. Bruijnooge geb. Kriekaard z. dat de gemeentebesturen, die een der gelijke lijst hebben ingesteld, deze on derling zullen uitwisselen. NEDERLANDER VERWOND IN HET BUITENLAND. Reuter meldt aan de N.R.C. uit Londen, dat een Nederland sche exporteur, wiens naam wordt op gegeven als J. H., met drie andere per sonen, verwondingen heeft opgeloopen bij een auto-ongeluk te Atherstone, Warwickshire. De exporteur is naar een ziekenhuis vervoerd. Middelburg. Van 2325 Augs. Ondertrouwd; K- J. Dentz, 25 j. en J. J. Andriessen, 22 j. M. H, Esser, 23 j. en J. H. van Puffelen, 23 j-; A. P. Dobbelaar, 26 j. en P. Wil- lems, 26 j.; A. J. Koeman 25 j. en K. Cij- vat, 20 j. Getrouwd; J. F. Burgs, 28 j. en J. Deen 28 j„; W- de Wolf 23 j. en M. J. Polder man, 23 Enkele voorbijgangers hebben twee mannen zien vluchten en daarvan aan de politie signalement opgegeven. OUDE INBRAAK OPGEHELDERD. Op 31 Juli werd ingebroken in een zestal kantoren op de Heerengracht te Amsterdam, De daders haalden al les overhoop doch hebben ondanks naar stig zoeken weinig van hun gading kun nen ontdekken en hebben met vrijwel leege handen den aftocht moeten blazen. Donderdag nu zagen twee recher cheurs van de centrale recherche, dat 'n man bezig was een fietsplaatje van een rijwiel te sloopen. Zij brachten den 28- jarigen plaatjesdief naar het hoofdbu reau, waar bij het verhoor bleek, dat de ze man ook iets uitstaande kon hebben met den op 31 Juli gepleegden inbraak aan de Heerengracht, DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. De monteur E. J. B., van de Pr. Geldersche Electriciteitsmaat- schappij te L o c h e m is in aanraking gekomen met electrischen stroom. In 't ziekenhuis te Lochem heeft men met i kunstmatige ademhaling geen resultaat kunnen bereiken, zoodat men om 4 uur de pogingen heeft moeten opgeven. B, was gehuwd en heeft één kind, BLIKKEN BUS ONTPLOFT; JONGEN] AAN EEN DER OOGEN GEWOND. Donderdagavond, vonden de elfjarige G, B. en de vijftienjarige V. achter de ga-j rage van den heer A, J. B. te Doe s- b u r g, gelegen aan de haven, een ge-1 sloten blikken bus. De beide knapen waren nieuwsgierig I naar den inhoud van de bus en sloegen het deksel er af. Toen een der knapen met natte handen aan het voorwerp in] de bus kwam, begon dit te werken. Hierdoor werd hun nieuwsgierigheid nog] meer opgewekt en G. B. dompelde del bus onder water. Nauwelijks was het voorwerp onder water gedompeld if het ontplofte met hevigen knal. Een groote vlam steeg uit het water op, waardoor G. B. ernstig aan het gelaat werd gewond. Omwonenden kwamen op het gehoor] van den knal af en brachten het ge wonde knaapje bij de weduwe R. bin nen. Dr. Rensing, die de eerste hulp verleende, achtte overbrenging naar het ziekenhuis in Arnhem noodzakelijk. Men vreest voor beide oogen meldt Het] Volksblad. De andere knaap kwam met den] schrik vrij. De politie, staat hier voor een volko men raadsel. Het ontplofte voorwerp, dat een Duitsch etiket droeg, moet daar| ter plaatse door iemand zijn neergelegd. NAGEVOLGD. Op verzoek van 't Drankweerc.omité te Neede heeft ook de raad van Diepenheim (dezer da gen meldden wij het van Epe) een straf bepaling vastgesteld op het bezoeken van inrichtingen ingevolge de Drankwet door personen, wier namen op een z.g, zwarte lijst voorkomen. De bedoeling is, NAGEKOMEN BERICHT. BENOEMING PROFESSOREN. De Synode der Ger. Kerken benoem de hedenmiddag tot professoren aan de Theologische School te Kampen, de hee- ren dr. K. Schilder en mr. G, M, den Hartogh, predikanten te Delfshaven en Hazerswoude, Het overnemen van nieuwstijdingen of andere stukken uit ons blad (voor zoover volgens de wet het auteurs recht niet uitdrukkelijk is voorbehou den) is alleen toegestaan mits de naam van ons blad daarbij op duidelijke wijze wordt genoemd. Dezerzijds wordt, voor kleine bericht jes, overgenomen door in Zeeland ver schijnende dag- of nieuwsbladen, als duidelijk beschouwd de vermelding (Mdb. Ct.)voor grootere berichten, en voor alle berichten overgenomen door buiten Zeeland verschijnende dag- oi nieuwsbladen, verlangen wij de vermel ding (Middelb. Ct.) in den aanhef van, of onmiddellijk na, het overgenomene. Daar ligt hij goed uw sigaret; daar doen pijp of si gaar geen kwaad. Maarinhetboseh, opdedrogebeide.. -Obl.markt— - Suiker Schepen Markt Unilever - Rnbber Philips - Amerika - KoninkL - Tabak Mijnen (Wettig gedeponeerd.) Ind. Stoomvaartlijnen. Johan van Oldenbarnevelt 23 van Ba tavia naar Amsterdam. Marnix van St. Aldegonde (uitr.) 24 te Southampton. ROOK NIET IN BOSCH OF HEI Voetbal. In den Donderdagavond te Vee r e gespeelden vriendschappelijken wed strijd tusschen de Zandijksche Boys en VIOS I en II gecombineerd, op het ter rein van VIOS aan den Kruisweg heeft VIOS gewonnen met 72. Ook vlieggelden worden lager. Het Volksblad meldt uit Den Helder: Met terugwerkende kracht van 1 Augustus af, worden alle gevarentoela- gen en vlieggelden voor het luchtvarend personeel van land- en zeemacht met 25 pet. verminderd. Van deze gelegenheid is tevens ge bruik gemaak^, om het verschil in toe- lagenberekening, dat tot nu toe tusschen marine en landmacht, ten gunste van de eerste, bestond, weg te nemen. Deze belangrijke inkomstenderving heeft onder het desbetreffend personeel nogal opschudding verwekt, mede in verband met de nu reeds bij geruchte aangekondigde nieuwe salarisverlaging voor het geheele rijkspersoneel. Het proces-v, d- Lubbe. Zooals wij gister reeds meldden, zal t proces van de brandstichting van het Rijksdaggebouw 21 September aanvan- ^Een proces, dat de belangstelling der gansche wereld zal hebben! De gerechtelijke plaatsopneming zal in het rijksdaggebouw geschieden. Voor de te houden zittingen zal de grootste commissiezaal waar vroeger de begrootingscommissie vergaderde, ter beschikking worden gesteld. Ook vele andere vertrekken zijn disponibel voor de leden van het gerecht, de vertegen- woorr'igers van het openbaar ministerie en de verdediging. Een gerechtelijke plaatsopneming in. de uitgebrande zittingszaal biedt gee nerlei gevaar meer, daar de ruinen zijn opgeruimd en een instorting °e- to warden gevreesd. Bovendien is de koepel reeds weder met glas over dekt. De definitieve beslissing over alle maatregelen in het Rijksdaggebouw be rust natuurlijk bij den rijksdagpresident. De 40-jarige communistische vroegere rijksdagafgevaardigde Ernst- Torgler zal bij het rijksdagbrandproces vertegen woordigd worden door dr. Sack. De 24-jarige metselaar Marinus van der Lubbe zal door advocaat Leuffert (Leipzig) worden bijgestaan, hem door het rijksgericht toegewezen. De drie verdere beklaagden: Dimitroff Blagoi Popoff en Wassil Taneff zullen door advocaat Teichert (Leipzig) verde digd worden- Het aktenmateriaal bestaat uit niet minder dan 35 „banden.' De aanklacht bestaat uit meer dan 230 bladzijden. Er zijn 110 getuigen en deskundigen gedagvaard, welk getal misschien nog vergroot zal worden. Kras beschuldigd. De bekende Fransche advocaat de Moro Gialferi publiceert de mededee- ling, dat hij aanbood eenige beklaagden van hel Duitsche Rijksdagbrand-proces te verdedigen, doch daarop geen enkel antwoord ontving. Gialferi beweert voorts als advocaat alle processtukken te hebben bestu deerd en tot de conclusie gekomen te zijn, dat het hier een door de nationaal- socialisten op touw gezette affaire be treft. De Pruisische premier Goering zou bevel tot het stichten van den brand hebben gegeven! De tarweconferentie. De tarweconferentie is op de zitting van Donderdag verdaagd tot Zaterdag zender dat een beslissing is genomen over den internationalen prijs, die noo- dig is om de overeenkomst in werking te doen treden. De zitting van Donder dag was gewijd aan besprekingen over het ontwerp-accoord dat Maandag door de uitvoerende landen is ingediend. Een adviseerende commissie zal worden in gesteld, die controle zal uitoefenen op de ten uitvoer legging van alle overeen komsten. Vertegenwoordigd zullen daar in zijn Frankrijk, Italië, Duitschland, Spanje, Zwitserland, de Ver. Staten en een van de noordelijke landen, te kie zen uit Zweden, Noorwegen, Denemar ken, Finland, Estland en Letland. Anti-De Valera bloc. Reeds eenigen tijd vinden onderhan delingen plaats tusschen de oppositie partijen in Ierland, met het doel een nieuwe eenheidspartij te vormen, die in staat is bij de komende verkiezingen De Valera ten val te brengen. Aan de onderhandelingen wordt deelgenomen

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2