BURGERLIJKE STAND. SUITENLAND. Voor kleine tuinen. INGEZONDEN STUKKEN. MARKTBERICHTEN. BELEVENISSEN VAN PIENTERE PIETER. H0LLANDSCHE HUIZEN IN STOCKHOLM. ten van ons land, zonder daarvan een wedstrijd te maken. Alle deelnemers krijgen een iherinneringsplaquette- Postduiven. Zondag j.l, hield de Postd. Ver. „Zee-| landia", te Middelburg, een wedvlucht met jonge duiven vanuit Mons (B.) Af stand: 118 km. De duiven werden in vrijheid gesteld om 8 u 40 m met Z.W. wind. De eerste prijswinnende duif be reikte haar hoek om 10 u 50 m 50 sec. Laatste prijswinner 11 u 41 m 48 sec. De prijzen zijn behaald als volgt: le, 5e, 9e, 22e en 30e pr. A. C. Bernard; 2e j pr. R. Dirven; 3e, 10e, £4e, 25e en 35e pr. W. v. Loenhout; 4e en 29e pr. Cy Blok; 6e, 7e, 16e, 17e en 19e pr. W, Adriaansen; 8e pr. Mr. J. J. Snoep; 11e pr. M. v. Hilst; 12e en 23e pr. P. de Vos; 13e, 18e, 21e pr. P. Pantus; 14e pr. D. M. Klaassen; 15e pr. J. Geene; 20e, 28e, 32e en 34e pr. C. v. d. Broek; j 26e pr. L. Petiet; 27e pr, G. de Blaey; 31e pr. S. Versluis; 33e pr. J. de Bree. De electrische rijwiellantaarn uitge loofd door den heer D. J. Klaassen, rij wielhandel Winterstraat is gewonnen door den heer A. C. Bernard. Duivensport. De postduivenvereniging „De Tele graaf te V e e r e hield een prijsvlucht uit Libramont (België); afstand 214 km. In concours 63 duiven. Los 2.50 uur, met N.Oosten wind. le Prijswinnaar aan komst 6-23-46 uur. Laatste 7-19-54 uur. De prijzen werden als volgt behaald. le, 4e en 8e J. van Maaren, Middel- bure, 2e, 3e en 15e J. Lamain, Middel burg, 5e Kodde, Veere, 6e, 7e en 12e W. Hendriks, Middelburg, 9e en 14e E. A. Polvliet, Middelburg, 10e J. de Buck, Middelburg, lie N. Mesker, Middelburg, 13e J. Sturm, Veere. Dezelfde vereeniging hield een prijs vlucht uit Arlone (België). Afstand 250 km; in concours 34 duiven. Los 10 uur met Westen wind. De prijzen werden als volgt behaald: le N. Mesker, 2e, 3e, 6e en 7e J. La main, 4e W. Hendriks, 5e J. de Buck, 8e en 9e J. van Maaren, allen te Middel burg. Kampioen Jonge duiven J. van Maa ren met 503 punten. Van Egmond wordt prof. Volgens het Handelsblad staat thans vast, dat de amateur-wereldkampioen Jac. v. Egmond, op 2 Sept- a.s. te 's-Her- togenbosch voor het eerst als professio nal zal uitkomen, o.m. in den sprint te gen Pijnenburg, van Kempen en Leene. C0PYRI6HT R I, B. BOX 6. COPENHAGEN „Wil ik even voor u vasthouden?" vraagt Pieter. Colijnsplaat. Van 12—19 Aug. Bevallen: P. Hooger- heide-Huibregtse z. J. B. Holléstelle- de Fouw z. Oostburg. Van 620 Augustus. Overleden: 9 Aug. W. F. Christiaan- sen, 45 j. man van J. C. Weeda; 15 Aug. Em. De Taeije 69 j. wedr. van Silvia Bert. Het winnen van bloemzaden. Nederlandsche namen verzweedschst. „Venetië van het Noorden" noemt I men Stockholm in reisgidsen en reclame- I boekjes. Maar een stille, van vroeger Door den mooien zomer hebben we in I glorie droomende stad, is Stockholm onzen bloementuin wel eer van ons I niet, al doet het Stadhuis met zijn stille werk. Waar we met zorg hebben ge-1 binnenplaats en zijn bogenigang en zijn werkt groeit en bloeit alles weelderig I terrassen aan den waterkant door meer Na de bloem komt het zaad en ook I dan een detail aan een dogen-paleis daarvoor is de zomer zeer gunstig. Het I denken, al hebben we onze duivenplaag einddoel van de plant is niet de bloem I op het schilderachtige Kornhamnstorg maar het zaad en vooral voor zaadvor- I en al varen in den zomer honderden zeil- ming is veel voedsel noodig. Daarom I jachten èn duizenden motorbootjes over zien we dat een plant, waaraan rijpen- I de wateren aan beide zijden van de stad, de zaden hangen, er gewoonlijk minder I die breed en zilverglanzend zijn en als fleurig gaat uitzien- Waar het ons al-1 het ware de ongerepte natuur middenin leen om den bloei te doen is dienen we I de stad brengen nu over 't Malarmeer dus alle uitgebloeide bloemen steeds tij- I de stoere bogen van Vasterbro nog niet dig weg te nemen. Anders is het wan- I gespannen zijn en aan den anderen kant neer we van een bepaalde soort zaadj Strömmen en Saltsjön hun karakter van willen winnen. Dan laten we een enke- I door tallooze scheren schier versperden le plant rustig zaad vormen. In veel I inham van de Oostzee nog hebben be- gevallen is het al voldoende wanneer I waard. En aan dit water, dat daar van we aan een plant enkele uitgebloeide I twee kanten de stad indringt, dat de lage bloemen daarvoor sparen. Wanneer dit Oude Stad omspoelt en de beide andere zaad voldoende rijp is wordt het bij I groote stadsdeelen Norrmalm en Söder- droog weer, in drogen toestand afgesne- j malm scheidt, dankt Stockholm zijn den. We kunnen zelf zaad winnen van I schoonheid, éénjarige bloemplanten als: Anthirrinum I Daar zijn hoogop de rotsen van Söder- of leeuwenbekken, Tagetes of afrika-1 malm oude stille straten, die steil af- nen, Calendula of goudsbloemen, Cen-|l°°Pen naar het water en tusschen de taurea of korenbloemen, Helianthus of I donkere muren der huizen een beeld zonnebloem, asters, viooltjes, Tropaeo- j vatten van dit levendige, kleurige haven- lum of O.-I, kers en vele andere. Ook I gedoe met daarachter het breede vlak van 2-jarige bloemplanten als: Cheiran-|van Strömmen en groene hoogten, thus Cheiri of muurbloemen, Lunariaj Dit zijn de karakteristieke oude biennis of Judaspenning, Digitalis of vin- I Stockholmsche buurten gerhoedskruid, Dianthus barbatus of I Met het groeien van den Hollandschen duizend schoonen, Camponula medium I Oostzeehandel namen de betrekkingen e.a. kunnen we zelf zaad winnen- Zelfs j tusschen de Zweedsche hoofdstad en de kunnen we zaad winnen van sommige j havensteden langs de Zuiderzee en aan Vaste planten, als: Delphinium of rid-I de groote rivieren toe. dersporen, Althaea rosea of stokrozen, I Dn toen vrijwel tegelijkertijd in het Aconitum of monnikskap, Gaillardia, I begin van de zeventiende eeuw voor Lychnis, Rudbeckia, Pyrethrum, Primu- Nederland en Zweden een gouden eeuw la enz. Bij het zaad winnen gaan we j aanbrak, een glorietijd, waarin zij tot nauwkeurig te werk. Zoo winnen we I groote mogendheden werden, hun han- alleen zaad van goed groeiende planten I del bloeide en daarmee ook de cultuur, met verschillende goede eigenschappen j toen werden de betrekkingen al leven- omtrent kleur, bloeirijkheid, bloem- diger, de wederzijdsche belangstelling grootte en wat verder als een goede j steeds grooter en vele tientallen jaren eigenschap kan worden aangemerkt, 't Izou het duren voor beide landen om Gewonnen zaad voorzien we direct van j verschillende redenen zich weer van el- een duidelijk etiket om verwarring te j kaar zouden verwijderen, voorkomen. We bewaren het droog en niet te warm tot de tijd van zaaien is aangebroken. Verder is de -beste be waarplaats het natuurlijke omhulsel, de droge vrucht waarin zich het zaad be vind. Peulvruchten laten we dus in de peulen, kokervruchtjes in de kokertjes Zoo goed als in den Uppsalaschen botanisch en tuin nog plantin groeien, die afstammen van zaden of stekjes welke Rudbeck, zijn anoniemen Leid- schen tuinman en later nok Linneaus uit de lage landen bij de Noordzee mee- enz. Deze wikkelen we dan in een pa- brachten, zoo prijken in Zweedsche pieren zak of krant, waarmede we het ophangen- Waar we van bepaalde bloemsoorten verschillende variëteiten hebben uitgeplant is zelf zaad winnen veelal niet raadzaam; de kans voor ver beteren is dan te groot. Zoo geeft b.v. musea nog tal van kunstwerken, die +ot den boedel van Holiandsche kooplui behoorden en er zijn in de hoofdstad nog enkele van de statige huizen ge spaard gebleven, die deze schatrijke menschen aan de kaden van de Oude het zelf zaad winnen van Lathyrus ge-1 Stad of op de hoogten van Södermalm woonlijk slechte resultaten. bouwen lieten volgens het voorbeeld van de woningen, die zij of hun gelij ken aan de Amsterdamsche grachten hadden bewoond. Daar is aan Munkbron, waar tot voor enkele jaren nog 't bonte gedoe van een groenten- en bloemenmarkt was, als te genhanger van 't Huis met de hoofden aan de Heerengracht het Petersenska Huset, dat de koopman R. Leuhusen in 1647 bouwen liet en dat tegenwoordig helaas dik onder het roode pleister werk zit. Maar de rijk versierde zand- steenen portieken, de bogen boven de ramen en de ornamenten langs den top gevel zijn gelukkig in den oorspronke- lijken staat bewaard gebleven. En aan den anderen kant van de Oude Stad, aan Skeppsbron, waar huis aan huis de kantoren van reeders en cargadoors ge vestigd zijn, ligt als een der laatste ver tegenwoordigers van de paleizen van den Skeppsbro-adel uit de zeventiende eeuw het Scharpska Huset, statig en in drukwekkend met zijn rijzige pilasters en zijn fraaie kroonlijst. De architect is onbekend, maar groote gelijkenis toont dit huis met een der Amsterdam sche patriciërshuizen van Filip Ving- boons. En op Norrmalm, aan het eind van Drottninggatan, schuilt achter ge snoeide iepen het „Spookslot", een heel bekoorlijk Hollandsch landhuis, dat eens ver buiten de stad lag maar tegenwoor dig aan alle kanten ingesloten is door de hooge gebouwen van de universiteit, die hier in dit oude, sagen-omsponnen kasteeltje met zijn siertuin en zijn don kere zalen met goudleeren behang en kostbare schilderijen waardige vertrek ken voor rector en curatoren gevonden heeft. En ook op Södermalm zijn in enkele straten van die Holiandsche landhuizen te vinden, het huis van de Van Hoorns, een geslacht dat thans zijn naam tot Von Horn verbasterd heeft en dat de eeuwen door vele belangrijke staatslie den en bevelhebbers heeft voortge bracht; het huis van den Nederlandschen gezant Christiaan Constantijn Rumpf, dat er wat vreemd ligt aan de drukke Gotgatan en het rommelige Södra Ban- torget met het moderne witte kantoren en pakhuizen-complex van Konsum en groote huurkazernes rondom; het groo te en kostbaar ingerichte huis van den Brabantschen overste Thomas van der Noot, dat jaren lang de residentie van de Nederlandsche gezanten wais en eenigen tijd ook gebruikt werd voor de godsdienstoefeningen van de gemeen te der Nederduitsch Hervormde kerk, en dan tenslotte het De Geerska Palat set, dat vlak bij een der drukste pun ten van heel Stockholm ligt en toch maar door weinig hoofdstedelingen ge kend wordt. Achter de groote inrij poort aan Götgatan is er een stille zon nige binnenplaats met rechts de vroe gere stallen en links de „hangende tui nen" en daarachter rijst het breede front van het paleis met zijn groote dubbele trap en zijn jonische pilasters, waarboven een, er lukraak op gezette derde verdieping de kroonlijst en het hooge dak heeft doen verdwijnen, In dit fraaie paleisje, dat nu door 'n maatschappij is gekocht in de hoop, dat zij het aan de gemeente zal kunnen ver- koopen als bijgebouw van het aan den anderen kant van Götgatan liggende gemeentelijke museum, heeft dan Louis de Geer gewoond, de grondlegger van de Zweedsche industrie, de Amster- damsch patriciër, die van grooter be- teekenis voor Zweden geweest is dan eenige andere Nederlander. Hier toefden Holiandsche zakenlie den en kunstenaars, hier werden luis terrijke feesten gegeven en hier lag n tijd lang een centrum van Holiandsche cultuur "in Zweden. Toen droegen Ne derlandsche dichters en geleerden hun werken aan Gustaaf Adolf en koningin Christina op en tientallen jaren later was de kennis van het Nederlandsch nog zoo verbreid, dat Vondel en Cats, Huygens en Bredero in het oorspronke lijk gelezen werden, dat Nederlandsche tooneelgezelschappen herhaaldelijk op voeringen in den Stockholmschen „Leeu wenkuil" gaven. Maar tegenwoordig huisvest het De Geerska Palatset een pettenfabriek en kantoren van kleine handelaartjes, op de „hangende tuinen" zijn de bedden met asperges en tuinboo- nen, marjolein en „potselyn", „spinage" en zuring verdwenen en uitgemergelde katten flaneeren er rond de vuilnisbak ken. Maar „Op hoop van zegen" is ont dekt en zal van 't najaar door ama teurs opgevoerd worden en Merijntje prijkt met Volendamsche broek en klom pen op 't omslag van „Förraderiet", dat aan de krantenkiosken tusschen detec tive-verhalen en liefdesromans van een kroon het stuk staat' Stockholm. J. Bertil. FRANKRIJK. In Memoriam R 101. Op ongeveer 1 y2 km van de plek waar het groote Engelsche luchtschip R 101 destijds is neergestort, wordt aan den kant van' den weg te Allenne, ten Zuiden van Beauvais, ter herinnering aan de 48 per sonen, die daarbij hun leven verloren hebben, een gedenkteeken opgericht dat thans bijna voltooid is, meldt een Reuter-bericht. Verleden jaar werd de eerste steen voor het gedenkteken gelegd; dat is op gericht door de Fransche regeering. Het is gebouwd in den vorm van een obe lisk op een breed voetstuk en draagt in reusachtige letters het opschrift: R 101. DUITSCHLAND. Joden niet meer in een dorp toege laten. De gemeenteraad van het dorp Groszgründlach (Franken) heeft naar de Frankf. Ztg. mededeelt met alge- meene stemmen besloten, den Joden voortaan den toegang tot het dorp te verbieden. De Amerikaansche Joden en de Duit- sche Jodenververvolging. Naar de New-York Herald van den 22 Aug. j.l. mededeelt, heeft het American Jewish Congress, in spoedvergadering bijeen, zijn medewerking toegezegd aan de uit voering der voorstellen, welke zijn ge daan op de conferentie, die ter ge legenheid van het Zionistische Wereld congres te Praag heeft plaats gevonden. Het Amerikaansche Congres nam een resolutie aan, waarin werd voorgesteld 20.000 Joodsche kinderen van Duitsch- land naar Amerika te zenden en hen daar in Amerikaansch-Joodsche gezin nen op te nemen. Een tweede resolutie, waarin werd voorgesteld, dat een georganiseerde boycot van alle Duitsche goederen en eveneens van alle zakenlieden, welke op eenigerlei wijze relaties met Duitsch- land onderhouden, zal worden tot stand gebracht, werd eveneens aangenomen. De aanneming van de laatste resolutie geschiedde na een toespraak van den bekenden advocaat Samuel Untermeyer, den vroegeren vice-president van het Congres. ENGELAND. Dolle hond. Te Gibraltar zijn vijf Engelsche 'soldaten en verscheidene particulieren door een dollen hond ge beten. Allen zijn naar het Instituut Pas teur te Tanger overgebracht. VER. STATEN. Speelgoed-uitleen. Als een bewijs van de groote liefde, die de Amerika nen het kind toe dragen, en tevens van hunne vindingrijkheid moge de nieuwe instelling gelden verbonden aan New York University, die het thans aan ar me kinderen mogelijk maakt om speel goed dat hun niet toebehoort naar hun eigen huis mee te nemen en in de hun vertrouwde omgeving te gebruiken, al dus schrijft de Washingtonsche corresp. van de N. Rott- Crt. De Washington Daily News schrijft daarover ongeveer het volgende: Het plan was reeds lang een droonS geweest van mevrouw Ida Cash. „Ja renlang", aldus verklaart de „Probati on" ambtenares te Brooklyn, „heb ik kleine meisjes voor de kinderrechtbank zien verschijnen, omdat ze poppen en poppenwagens hadden gestolen, daarbij een verlangen bevredigend even natuur lijk als haar eetlust." En zoo was het ook met kleine jongens die voor het eerst met de justitie in aanraking kwa men nadat zij speelgoed hadden ge stolen. Door ervaring heeft mevrouw Cash geleerd dat enkele stukken speel goed voldoende zijn om kinderen langen tijd te boeien. En nu is de „toyery" geopend waar allerlei speelgoed voor de kleintjes ter beschikking staat en zij naar eigen wen- schen iets ter leen kunnen uitzoeken. Kinderen, die voor het eerst van de ge legenheid gebruik maken, moeten hunne ouders meebrengen, en moeten worden ingeschreven. Verder zijn er geen for maliteiten aan verbonden. Men ver wacht dat de overtredingen van kin deren er door zullen verminderen. 1. Afzender onbekend stuk in de prullen mand. 2. Briefwisseling wordt over ingezon den stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopij wordt niet terugge zonden. 4. Maakt bet kort MIDDELBURGS STINKENDE VESTEN. Breskens, 21 Aug. 1933, Geachte Redactie. Nadat ik in langen tijd niet meer in Zeelands hoofdstad was geweest, deed zich een dezer dagen de gelegenheid voor om dezelve nog eens te bezoeken, daar een mijner familieleden op een der Singels aldaar, een woning te koop was aangeboden. Met ons vieren trokken wij er op uit om deze te gaan bezichtigen, doch bij aankomst aan den ingang Uwer stad werden wij onthaald met lieflijke geuren, die ons aan een Zeeuwsch Vlaamschen beerput deden denken. Om bedoelde woning te bereiken liep onze weg langs de Singels, doch de geur die zooals ons bleek uit de vest opsteeg, was zóó) ondragelijk en walgelijk, dat wij maar spoedig Uwe stad hebben verla ten, verder naar geen woning hebben omgezien en ons voornamen, nooit meer terug te komen. Welken indruk moet deze stank,, die de geheele omgeving verpest, wel ma ken op de vreemdelingen die Donder dags naar Middelburg komen? Is hier nu geen arbeidsveld voor ge meente en gezondheidsautoriteitén om in te grijpen? Hoogachtend, J. de Brouwer, [Het is inderdaad heel erg. Maar waar het geld voor een grondig uitdiepen te vinden? Red.] M i d d e 1 b u r g, 23 Augs. Op de vei ling deden: Spinazie 811, postelein 47, ren tegevers 1218, augurken 18, Roem van Holland 9—15, suikerboonen 10, stoksnijboonen 220, id. stam 413, stokprincessenboonen 1116, id. stam 1219, zuring 1, peen 3, zilveruien 6 10, uien 13, alles per kg; peen 25, rapen 44,5, karoten 13, prei 2,5t 7;5 selderie 2,53, knolselderie 2,5f pe terselie 1, rammenas 1,53, alles per bos; savoije kool 1,55, roode kool 2 5, boerekool 11,5, bloemkool 2,521, andijvie 1,52, kropsla 54—1,5 kom kommers 1, alles per stuk; gladiolen 2 3, asters 3, yvonne 4, alles per bos; begonia's 1, per pot; zinia's 1 c per 50 stuks. Goes, 23 Aug. Veilingsvereeniging Zuid-Beveland". Groenten veiling. Boonen: Stoksnijboonen 1118; idem ]Ie soort 39; Stokprincessen 1220; Roem van Holland 79; Dubbele Prin- Cessen 311; Rentegevers 1318; Per- ect 1314;; alles per 100 kg. Diversen: Blauwe Druiven 2435; omaten 25; Aardappelen 1.002.50; idem poters 1.40; Wortelen 36, alles per bos; Bloemen 23; Bloemkool 9 17; idem He soort 49; Roode kool 1.602.30; Savoyekool 3i—3.90; Krop sla 0.50—1.20; Andijvie 3; Meloenen -22; Witte Komkommers 0.50'0.80; Groene Komkommers 0.500.60; Augur ken 0.070,13; alles per 100 stuks. Elec. Drukkerij G. W. den Boer, M'burg.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 8