BOOG AZIJN Ü)u4 U weet /iet, eittee n BRANDWONDEN ZEELAND. KUNST EN WETENSCHAP. LANDBOUW. ONDERWIJS. RECHTZAKEN, VLISSINGEN. MIDDELBURG. TECHN0CRATIE EN DE CRISIS. WINDHOOS 0UWERKERK. regelen getroffen worden waardoor de aardappelverbouwers voor hun product een prijs ontvangen, die althans de meest noodzakelijke productiekosten dekt, terwijl de aflevering daarbij een normaal verloop neemt. Wanneer het een en ander achter wege blijft zijn de gevolgen voor het gebied, Waarover zij het gemeentelijk bestuur dienen te voeren, niet te over zien. Als blijk dat nog niet alle Neder landers slechte tijden doormaken, ver melden wij dat de Nederlandsche Reis- vereeniging dezer dagen haar 9000e nieuwe lid sinds 1 Januari 1933 in schreef. De Lands'tormdag te Hulst. Zaterdag a.s. zal de reeds eerder ver melde bijeenkomst plaats hebben van den Bijzonder Vrijwilligen Landstorm in Zeeuwsch-Vlaanderen en wel te Hulst. In het eere-comité hebben zitting de heeren: mr. dr. L. N. Deckers, minister van Defensie; jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford., commissaris der Koningin in Zeeland; L. F. Duymaer van Twist, luitenant generaal b.d., voorzitter der Nat. Landstormcommissie; H. de Jongh, kolonel, inspecteur van den Vrijwilli gen Landstorm; E. Lockefeer, foud-lid van de Tweede Kamer; J. van Rompu, lid van Ged, Staten van Zeeland; B- A. Th. M. Truffiyno, burgemeester van Hulst; lid der Prov. Landstormcomm.f J. Huizinga, burgemeester van Terneuzen, idem; W. Moelker, lid der Prov. Staten in Zeeland, idem; mr- J. J. Heyse, idem; A. C. v. d. Vliet, idem; H. Bierman, res.- luit. kolonel, aangewezen commandant Zeeuwsch Verband, idem; J. C. Persant Snoep, res. Ie luitenant, comdt- afdee- ling Zeeland, L. Motordienst, idem; P. G. Laernoes, secretaris der Prov. Land stormcommissie; A. Mijs, lid der Ge westelijke Commissie van Zeeuwsch- Vlaanderen; P. J. Rops, deken, idem; L. J. Geelhoedt, idem; P- W. Maarle- veld, idem; P. Erasmus, burgemeester te Oostburg; W. van Waesberghe, ban kier; ds. Hermanides, predikant; W. C. M- Seydlitz, particulier, allen te Hulst. In de commissie voor den Landdag: A. B. Th, M. Truffino; H. Bierman; P. G. Laernoes; J. C. Persant Snoep; W. van Waesberghe, voorzitter V.V-V.; W. van Poppel, secretaris V.V.V., Hulst, In de Commissie voor de schietwed strijden: L. Th. J. Kint, voorzitter, Os- senisse; J. E. Praet, Nieuw Namen; A. H- F. Hamelinck, secretaris, Klooster- zande; C. Lansu, Clinge; C. Biesbroeck, Hulst. In het met portretten van de Ko ninklijke familie en vooraanstaande per sonen verlucht programma, schreef de heer L. F. Duymaer van Twist een in leidend woord en burgemeester Truffi no een voorwoord. De schietwedstrijden vangen reeds des morgens te 8 uur aan en te half twaalf brengen de autoriteiten een be zoek aan de schietbanen, waarna te 12 uur de officieele ontvangst ten Stad- huize plaats heeft. Te half twee stellen de deelnemende afdeelingen zich op den Stationsweg op en marcheeren door een deel van de stad, vanaf het Stad huis gadegeslagen door de autoriteiten naar het terrein buiten de Bagijnepoort, waar de eigenlijke Landdag plaats heeft. Het woord zullen voeren de heeren Truffino, burgemeester van Hulst, Duy maer van Twist en Vienings, burgemees ter van Clinge. De middag zal verder gevuld zijn met gymnastiek van de Marine, behendig heidswedstrijden voor auto's en motor rijwielen en gaaischieting. De prijsuitreiking van den schietwed strijd heeft op het Stadhuis plaats en de dag zal sluiten met concerten op de Markt en een vuurwerk aan de Buiten vest. schen Burg en Noordstraat zijn gemon teerd. Het bleef gisteren voor de vreemde lingen niet bij kijken, want zij konden ook nu weer genieten van de mooie klanken, die de heer Ferwerda vanaf den Langen Jan over de stad deed weer klinken, en die dank zij den goed dienenden wind dit maal op de Markt zeer goed te hooren waren. De heer Ferwerda had voor een zeer passend programma gezorgd. Werkloosheid. Het aantal werkloozen daalde van 965 op 936, van wie 104 bij de werk verschaffing te werk zijn gesteld. STADHUISBELICHTING EN CARILLONBESPELING. Groote belangstelling. De belangstelling voor de Stadhuis belichting is gisteren weder groot ge weest. Gedurende vijf kwartier dat de schijnwerpers hun plicht deden, bleven er vele vreemden met bewondering ons mooiste gebouw, badend in het licht, bezien en verschillenden brachten het stadhuis op de gevoelige plaat, terwijl anderen het gebouw dicht naderden om de bijzonderheden, die bij de belichting zoo goed tot hun recht komen, nader te bekijken. Het is hier wel de plaats om een meer gehoorde opmerking te maken en wel, dat de voorgevel aan de zijde van de Helm minder hel verlicht is, dan vorige jaren. Dit is juist, maar is met opzet gedaan, ten eerste omdat het ge bouw aan de andere zijde van de Helm, te veel belicht was, wat het geheel min der tot zijn recht deed komen. Maar te vens kunnen nu drie lampen op den Kooden Toren geheel voor de belich ting van den toren worden gebruikt, evenals de drie op de Nieuwe Doelen en de drie aan de lantaarnpaal. De ge vel ontvangt nu zijn beschijning alleen van de 10 lampen, die op de huizen tus- Een belangwekkende lezing van prof. Tyler uit Seattle. (U.S. A.) Ommen 17 Aug. „Een der grond beginselen van technocratie is de pro ductie naar de behoeften der mensch- heid en niet louter voor winst alleen. De industrie en de geheele economische machinerie moet georganiseerd worden ten behoeve der geheele gemeenschap. De huidige chaos, die een gevolg is van het vrije concurrentie-systeem, is te vens een bewijs van de ontzaggelijke energie-verspilling in het tegenwoordig maatschappelijk stelsel." Deze gedachten vormden de grondslag van een lezing, welke mr. R. G. Tyler hoogleeraar aan de Washington Univer sity te Seattle in Amerika dezer dagen in het kamp te Ommen gehouden heeft over technocratie. Zooals men weet, is deze beweging voor een betere organi satie van productie en distributie in Amerika ontstaan. In verband met de huidige crisis bestond zeer veel belang stelling voor de lezing. Spr-, die gedurende de wintermaan den in Amerika een geheele reeks voor drachten voor verschillende vereeni- gingen en universiteiten heeft gehou den, wees er op, dat hij het onderwerp beschouwde van iiïgenieurs-standpunt en niet als econoom. Dat wil niet zeg gen dat technocratie voor hem betee- kent: heerschappij van technici, maar leiding door deskundigen op elk gebied, waarbij politiekje invloeden uitgescha keld zijn. Voor den ingenieur betee- kent de ontzaglijke energie-verspilling een overtreding van de wetten der na tuur, die niet ongestraft kan plaats heb ben, zooals uit de huidige crisis blijkt. Technocraten hebben een groote hoe veelheid cijfers en gegevens van speci ale gevallen verzameld, welke hoofd zakelijk door mr. Howard Scott, die het initiatief voor de technocratie-beweging in Amerika genomen heeft, gepubli ceerd zijn. Een andere groep heeft gra fieken samengesteld van de ups en downs van de economische ontwikkeling gedurende de laatste eeuw. Uit een en ander blijkt bijv, dat het verbruik van energie met groote snelheid is toege nomen. Sinds 1900 bijv. werd 76 pCt- van de tot nog toe geproduceerde hoeveelheid steenkool en brandstof verbruikt. (De in deze lezing gebruikte cijfers zijn hoofdzakelijk uit Amerika afkomstig). Gedurende de laatste 32 jaren heb ben wij 96 pCt. van de totale olie-con sumptie verbruikt en 98 pCt. van de totale electrische energie. In die zelfde periode is in de machines verwerkte paardekracht tot meer dan een billioen gestegen. Wanneer wij dit in mankracht verrekenen, beteekent het dat iedere man, vrouw en kind over de kracht van 35 man kan beschikken. Deze vermeerderde nergieproductie is het gevolg van de snelle mechansiatie der industrie. In 1918 kon een man per dag 40 electrische lampen maken. In 1919 kwam er een machine met een productie-vermogen van 73000 lampjes in een etmaal, zoodat die eene machine 992 menschen kon vervangen. Nu kan een arbeider 32000 scheermesjes ver vaardigen in denzelfden tijd waarin hij 20 jaar geleden 500 mesjes maakte. Een bekende auto-fabriek in Europa produ ceerde 35 frames per dag, terwijl een fabriek in Milwaukee, die met 200 man werkte, een capaciteit van 7000-9000 frames per dag heeft. Waar vroeger in sommige fabrieken 240 menschen wer ken, wordt thans dezelfde arbeid met 30 menschen en tien machines verricht. En deze productie neemt op snelle wijze toe niettegenstaande er 50 pCt. van de uitvindingen en verbeteringen voor nog snellere productie door industrie- ën opgekocht worden om ze van de markt te houden. De veronderstelling dat de arbeiders, die door het gebruik van machines vrij gekomen zijn, onmiddellijk bij uitbrei ding van het bedrijf plaatsing zouden vinden, is gebleken onjuist te zijn daar de expansie der industrie geen gelijke tred hield met het versnelde productie proces: vandaar de groote werkloos heid. Nu verklaren technocraten, dat slechts 7 pCt. van de in Amerika verbruikte energie noodig is voor het onderhoud van de geheele natie. Het is dus duide lijk dat de mensch thans zoover gekomen is dat hij zich alle gemakken en zelfs de rijkdommen des levens verschaffen kan. Volgens de technocratie zou men, in dien arbeiders werkten tusschen hun 25ste en 45ste jaar en bij toerbeurt nog genoeg produceeren om de levensstand aard op een belangrijk hooger peil te brengen dan op het oogenblik mogelijk is, indien men door een centrale orga nisatie in staat is het geheele econo mische systeem in dienst der gemeen schap te stellen- Voorts zouden crises uitgesloten zijn. Door uitschakeling der concurrentie kan men de distributie veel beter organiseeren dan op het oogenblik het geval is. Een andere fout in de huidige maat schappij is de moderne neiging om veel te groote en te dure gebouwen te plaat sen voor overheid en voor particuliere bedrijven. Onder een technocratisch stelsel zullen de oorzaken van oorlo gen en de daarmee gepaard gaande ont zaggelijke krachtverspilling verdwijnen omdat het niet langer noodzakelijk zal zijn buitenlandsche markten te vero veren. Het meest zal de ingenieur protestee ren tegen de uitputting van de natuur lijke bronnen. Het grootste gedeelte van anthraciet, olie en gas wordt verspild of in een toestand gelaten dat het on bruikbaar is. Zullen wij voortgaan met eenige verkwistende generaties toe te staan hun spilzucht bot te vieren, zoo dat het nageslacht groote moeilijkhe den zal hebben om voldoende grond stoffen te vinden? Technocratie zal een dergelijken toestand voorkomen. Een andere leemte in het huidige sy steem is het feit dat er kunstmatige methoden worden toegepast om de koopkracht der verbruikers te verhoo- gen, zoodat men a.h.w. gedwongen wordt om zich goederen aan te schaffen, die men eigenlijk niet noodig heeft, o.a. door een suggestieve reclamekunst, door een opgevoerd crediet-, cadeau- en af betalingsstelsel, door een geraffineerde propaganda, enz. Voorts wijzen de technocraten op de steeds toenemende schuldenlast zoowel van staten als van overheidslichamen en particulieren. De schulden der staten zullen ten slotte zoo schrikbarend groot worden dat de onmogelijke toe stand zal ontstaan dat de rentebetaling grooter zal zijn dan het nationale in komen. De zelfzucht der menschheid heeft de geheele maatschappij vernietigd. De wetten van het leven behooren ook in economie gehoorzaamd te worden. De huidige problemen der wereld zijn zoo groot dat niet een mensch in staat zal zijn ze op te lossen. Spr. gelooft echter in de mogelijkheid van een samenwer king tusschen deskundigen op elk ge bied om een sociale, politieke en eco nomische reorganisatie tot stand te brengen, waarin depressies niet meer mogelijk zullen zijn. Voor deze taak zijn leiders noodig van een nieuwe orde, leiders, die in zich energie, gezond ver stand en een grootsche visie vereeni gen. Deze lezing lokte groote bijval uit onder de aanwezigen en op de vele vragen gaf spr. nog verschillende ant woorden, terwijl hij tevens bekend maakte dat men nadere inlichtingen over technocratie kon krijgen bij „Tech nocratie Inc." 578 Madison Avenue New York, N.Y. (Ingez. Med.) X?t Mr. C. J, Graadt van Roggen f Te Rotterdam overleed gistermorgen 29 jaar oud, mr. C. J. Graadt van Rog gen, lid der redactie van de N. Rott. Crt., 'n veel belovend jong journalist, die vooral op het gebied der filmkritiek belangrijk pionierswerk heeft verricht. EEN ZEEUWSCHE DIALECTATLAS, Door prof. Blancquaert en drs. Meertens. Naar wij vernemen zal eerstdaags een aanvang worden gemaakt met de sa menstelling van een dialectatlas, die Zeeland en de Zeeuwsch sprekende eilanden Goeree en Overflakkee zal omvatten. Deze zal deel uitmaken van de reeks dialectatlassen welke op initia tief van prof. dr. E, Blancquaert, hoog leeraar aan de universiteit van Gent, 't licht zien en waarvan de tot nu toe ver schenen deelen door dezen zelf zijn sa mengesteld. Voor dit deel heeft prof. Blancquaert zich van de medewerking van den heer P. J, Meertens, secretaris der Dialec tencommissie van de Koninklijke Aka- demie van Wetenschappen te Amster dam, verzekerd. Het onderzoek zou reeds deze week een aanvang hebben geno men, maar is thans tot ongeveer half September uitgesteld moeten worden, aangezien de heer Meertens 's daags voor zijn vertrek naar Zeeland tenge volge van een verkeersongeval de pols van zijn rechterhand heeft gebroken. Directeur der Italiaansche opera. Naar vernomen wordt is het resultaat van de onderhandelingen welke tus schen de Italaansche Opera en Cor v. d. Lugt Melsert gevoerd zijn betreffen de een directeurschap van den laatste, thans in het stadium gekomen, dat de heer v. d, Lugt Melsert niet gelooft, de hem aangeboden taak te kunnen aan vaarden. Men gelooft thans dat Mario1 soorten, goed te worden. Parenti, de eerste dirigent der Opera, De stand der consumptie-aardappelen thans tot directeur zal worden benoemd, in Friesland is goed tot zeer goed, in Wij bouwden onze huizen op, zoo stevig en zoo sterk, de muren staan onwrikbaar vast, van keihard metselwerk. We timmerden een loods, een schuur met prima houten dak, een bouwsel, dat den tijd weerstaat en stormen met gemak. We spijkerden en timmerden van al wat werd gebouwd, we zwoegden, klopten, hamerden: het bouwsel was vertrouwd. Totdat de grauwe windhoos kwam, de bandelooze kracht, die rukte, wat wij bouwden, los met matelooze macht. En voert het weg, ons menschenwerk, de deelen van ons huis, ze smakt ze neer, in scherven vaak, in splinters en in gruis. De windhoos, de geweldenaar, die komt, vernielt en gaat, een bruut, die een ruïne slechts en droefheid achterlaat. De windhoos is voorbijgegaan, heeft veel vernield, geroofd, we slaakten éven een protest, maar bogen toén het hoofd Lange Jan. verlangen een pijnstillend en afkoelend middel. De Vasenol Wond- en brand- zwachtel is hiervoor bij uitstek ge schikt. Deze zwachtel stilt de pijn en koelt af, zet zich niet aan de wond vast, zoodat het vernieuwen van het verband geheel pijnloos geschiedt, wat de ge nezing bevordert. De Vasenol Wond- en brandzwachtel mag daarom in geen en kel huisgezin ontbreken. (Ingez. Med.) Stand der Landbouwgewassen. Aan het in de Staatscourant opgeno men overzicht van den stand der Land bouwgewassen op 16 Augustus 1.1., ont- leenen wij het volgende: De berichten omtrent den stand der landbouwgewassen luiden over het al gemeen gunstig. Het vrij droge weer heeft vooral in de ontwikkeling der granen verbetering gebracht. De oogst van tarwe is goed. Het ge was heeft over het algemeen weinig hin der van legeren ondervonden, terwijl over het optreden van voetziekte, min der klachten werden vernomen dan in het vorige jaar. Ook in de veenkoloniën heeft het gewas zich goed ontwikkeld. Men verwacht aldaar eene hoogere op brengst dan in 1932. Behoudens eene enkele uitzondering is ook de rogge-oogst goed. In sommige deelen des lands hebben de zware re gens in de maand Mei legering veroor zaakt, waardoor te dier plaatse de ver wachtingen ten aanzien van de korrel opbrengst minder hoog gesteld worden. Hetzelfde geldt in het algemeen voor de haver, welke van alle granen het meest gelegerd is. Minder goed zijn de berichten ten aanzien van het erwtengewas. Men klaagt over kortheid van het stroo. In noordelijk Groningen en op de Zuidhol- landsche eilanden wordt het aantal peu len goed genoemd, in Zeeland echter schijnt de oogst tegen te vallen. Veldboonen zijn goed tot vrij goed. De stamboonen vertoonen een goeden stand. Hetzelfde kon gezegd worden van het vlas, hetwelk echter eveneens kort van stengel was. Blauwmaanzaad, koolzaad en mos- terzaad geven eveneens een goed be schot. De opbrengst van het karwijzaad is over het algemeen genomen meegeval len, in Zeeland was de oogst matig, ten gevolge van den dunnen stand en het optreden van de karwijmot. Het spinaziezaad belooft goed tot vrij goed en het suikerbietenzaad goed tot zeer goed. De stand van de fabrieksaardappelen en consumptie-aardappelen is goed. Door het vochtig warme weer in het eind van Juli vond in de veenkoloniën en elders eene vroegtijdige afsterving van het loof plaats, hetgeen hoofdzake lijk moet worden toegescherven aan het optreden van Phytophtora. De latere soorten hadden hiervan minder te lij den. Waarschijnlijk heeft de mindere aanwending van kali en fosforzuurmest- stoffen eveneens eene vroege afsterving ten gevolge gehad. De oogst belooft in de veenkoloniën, vooral van de latere Zuidholland, Zeeland en Westelijk Noordbrabant over het algemeen goed. De suikerbieten zullen, voor zoover het zich laat aanzien, een zeer goed gewas leveren. Evenwel is de in vloed van de weersgesteldheid gedu rende de komende weken te groot om de opbrengst zonder meer naar den tegenwoordigen stand van het gewas te kunnen beoordeelen. Als minder gunstig moet worden be schouwd de omstandigheid, dat gedu rende de laatste dagen berichten bin nenkomen over het voorkomen van de vergelingsziekte. De stand der voeder bieten is eveneens goed, terwijl die van uien beneden het gemiddelde is. De grasgroei had gedurende eenigen tijd te lijden van de droogte; vooral de stand van de naweide was belangrijk minder dan verleden jaar. Evenwel heb ben de regens in de laatste weken eene gunstige werking uitgeoefend, zoodat thans de stand vrij goed tot goed ge noemd kan worden. De roode klaver vertoont een vrij, goeden stand. Tot hoofd van de openbare lagere school te Othene gem. Zaamslag is benoemd de heer G. J. van der Bent. De heer A. Bouterse te Oostzaan, die Zaterdag door den gemeenteraad be noemd was tot hoofd dier openbare school heeft voor die benoeming be dankt. Met ingang van 4 Sept. a.s. is tot tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. school te Cadzand benoemd mej. A. J. den BrabanderJansen van Rosen- daal, wonende te Groede. Examen Apothekers-Assistent, De Minister van O., K., en W., brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de maand September en, zoo noodig, in de volgende maanden van dit jaar, ge legenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens ter verkrijging van een getuigschrift als apothekersas sistent. •niTT Mishandeling en bedreiging van zijn moeder. De Rechtbank te Breda deed Woens dag uitspraak in de zaak van den 21- jarigen J. F. A. C. C. te Breda, thans gedetineerd, terzake dat hij te Breda herhaaldelijk door mishandeling of be dreiging geld afperste van zijn moeder. Door den Officier van Justitie was geeischt 8 weken gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de regeering. De rechtbank veroordeelde hem thans tot drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar onder be paalde voorwaarden, n.l. dat hij zich moet stellen onder het toezicht van de afdeeling Breda van de& R.K. reclassee- ringsvereeniging en dat hij zich zal doen opnemen in 't St. Willebrordge- sticht te Heilo, en daar zal blijven, zoo lang het bestuur van dit gesticht, zulks noodzakelijk oordeelt. Valsche merken gebruikt. Tegen den 30-jarigen slager Van S. uit Oudewater is door de Utrechtsche rechtbank wegens het gebruik van val sche merken voor frauduleus geslacht vee, een gevangenisstraf van 3 maan den geeischt. De moord in de Scheveningsche Boschjes, De advocaat-generaal bij het Haag- sche Gerechtshof heeft Woensdag be vestiging gevraagd van het vonnis der Haagsche rechtbank, waarbij de thans gedetineerde N. J. R. is veroordeeld tot 6 jaren gevangenisstraf wegens doodslag, gepleegd in Januari j.l. in de Sche- veningsche Boschjes op zekere mej. B, Het Hof zal over 14 digen arrest vij zen. Een gulden boete per lrilo gesmokkelde margarine. Bij een autocontrole op den Amster- damschen Straatweg bij Haarlem, ont dekte de politie eenigen tijd geleden een vrachtwagen gevuld met gesmok kelde margarine. In totaal bleek er 2500 kg op den wagen te zijn, die over de Duitsche grens was binnengesmok keld. De 22-jarige chauffeur J. V. O. R, uit Aalten, stond voor dit feit voor den Haarlemschen kantonrechter terecht eft hoorde verleden week 5000 of 300 da gen hechtenis tegen zich eischen. De kantonrechter veroordeelde hem hedenmorgen tot een geldboete van 2500 of 10 weken hechtenis. De auto zal worden vernietigd.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6