KUNST EN WETENSCHAP. HANDEL EN NIJVERHEID. LAATSTE BERICHTEN. BEURSTHERMOMETER van Donderdag. ONDERWIJS. SPORT. RECHTZAKEN. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. BEURS- EN WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 24 Augustus. Het eerste getai is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 101%—101%. Ned. 17 1000-4% 101%—101%. Ned. 31 1000-4 99%—99%. Ned. 33 1000-4 99%—99%. Certificaten-3 8282. O. Indië 22 dollar 1000-6 90%—91%. O. Indië 23 pd. st. 100-6 67% O. Indië 26 1000-4 88%—88% Denemarken Oblig. 1926-5 84% Duitschl. f 100-7 51%—50% Duitschl. 30 1000-5 39%—39% Zwitserl. oblig. '24-5 100%100% Zwitserl. Staatssp. 1927-4 99%99% Amsterdam 1933-5 99%99%. 's-Gravenhage 1929-4% 101% Rotterdam 1926-1930-4 91%—90. Utrecht, prov. 1929-4% 101 Berlijn 1925-6 25% Zeeuws. Hyp. B-5 99%100%, Zeeuws. Hyp. B-4% 98 %i98%. A Amsterd. Bank 119%'119%. C Rott. Bankver. 86%86%. AA Twentsche Bank 99%99%, A Pref. Gruyter Zn. A. 117%—117%. A Pref. Jurgens A 86%.86%. A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 376376% A De Schelde N.B. 35%36. A Ver. Papf. v. Gelder 72%71%, C Am. Car Foundry 21%21 C Am. Smelt Ref. 25%25% C Farbenind. I.G. 76%76% C U. States St. C. 39%—38% C North Am. Cy. 17%—17 A Born. Sum. H.M. 136135% A Linde Teves en Stokv. 6665 A Ned. Wol Mij. 84—83 A Singkep Tin M. 8987%, A J. C. Japan Ln. 33 A Rotterd. Lloyd 55% A S.M. Nederland 5655. A Amst. Thee C.M. 51% viger; ieder ontevreden groepje vormt zijn eigen kerk, die weer in tweeën zich splitst om een vers of een collecte. Ja, de zotheid gaat zoo ver, dat in een ge meente een voorganger weigerde het huwelijk in te zegenen van een echt paar, waarvan de bruidegom een gestre ken vouw in zijn broek had. 't Moet bepaald in de broek worden gezocht, want dat het gezicht uitgestreken is, wordt zelfs toegejuicht en ovjer rare vouwen in de ziel heb ik nooit hooren klagen. Een jongmensch verzekert mij daar juist, dat die voorganger buiten gewoon nieuwerwetsch is, want dat in de allernieuwste mode de vouw uit de broek is verdwenen. Wanneer uit hoofd en hersenen? Cand. W. v. d. Ven doet a.s. Zon dag intrede bij de Ned. Herv. Kerk te Retranchement, na bevestiging door ds. T. A. Visser van Cadzand. Organisatie van dilettanten. Te Den Haag is opgericht een ver- eeniging genaamd „De Cirkel", welke zich ten doel stelt iederen dilettant cp het gebied van beeldende kunst, littera tuur en muziek te vereenigen, en door onderlingen steun en goede leiding de kunst te bevorderen. De Cirkel heeft tot grondslag den dilettant grondige kennis bij te brengen in het aangenomen kunstvak, hun werkwijze te bevorderen en algemeenen kunstzin op te wekken. Door deze vereeniging zal de beoefenaar zijn talent in den ruimsten zin naar vo ren kunnen brengen en niet langer meer op eigen kracht of op onderlingen kring behoeven te steunen. vangsten. In het district Grevelingen zijn 157 reizen gedaan. De deelname was dus gelijk aan die van het vorige jaar, doch de vangsten bleven met 52 kg per reis verre beneden die van 1931 - Het geheele seizoen was nergens veel bot te vangen. In Juli waren de slecht ste vangsten, voornamelijk in het Sprin- gersdiep en omgeving, die juist bekend zijn om de goede vangsten. Het scheen, dat de bot dit seizoen hooger de rivier op bleef, daar de visschers in het Vol kerak en hooger op, veel vingen. In alle districten was de bot klein tot middelmatig van grootte. De prijs was 40 tot 50 cent per kg. Oorzaken voor de slechte resultaten zijn niet op te geven. Wanneer het een koude zomer was geweest, zou men daarin een verklaring hebben gezien, doch dit was niet het geval. Wel had men in een drietal districten veel last van vuil, waardoor de netten soms weg dreven, maar dit laatste was niet het geval op de Wester-Schelde. En toch konden de oudste visschers zich niet herinneren zulk een slecht jaar te heb ben medegemaakt. Te Veere zijn groote hoeveelheden bot aangevoerd door de kustvisschers (tot 22.350 kg). Deze bot was groot van stuk, doch de kwaliteit was veel min der- Zij is verkocht voor prijzen van 7 tot 17 cent per kg. Door de botvisschers van Tholen is nog 480 kg zeebaars gevangen achter de botnetten, welke visch 50 cent per kg opbracht. Hulp aan Zeeuwsche botvisschers. Ten gemeentehuize te Tholen heeft Dinsdag onder voorzitterschap van den burgemeester een conferentie plaats gehad met verschillende oester kweekers uit deze gemeente meldt Het Volksblad. Besproken werd de groote nood die onder de visschersbevolking heerscht en vooral onder de botvisschers. Tegen de wintermaanden wordt dit vanzelfsprekend nog erger, daar er dan geen bot meer te vangen is en ze ook niet zooals eenige jaren terug op de schubbevangst meer kunnen gaan voor de kunstparelfabrieken. Het gemeente bestuur is van meening ook voor deze categorie van menschen iets te moeten doen en wilde nu als volgt te werk gaan: De botvisschers gaan voor rekening van de gemeente schelpen baggeren en brengen deze naar Tholen. Deze schelpen zijn noodig voor den uitzaai als straks het oesterzaad valt. De oesterkweekers van Tholen ver binden zich om deze schelpen van de gemeente tegen den marktprijs over te nemen voorzoover hun behoeften strek ken. De oesterkweekers verklaarden te gen een dergelijke regeling geen be zwaar te hebben, zoodat dus een en ander ten uitvoer zal worden gebracht. DE BOTVISSCHERIJ IN ZEELAND. De oudste visschers herin neren zich geen slechter jaar dan 1932. De botvisscherij in Zeeland heeft in 1932 een ongunstig jaar gehad. In het oostelijk deel van het district Ooster-Schelde is het geheele seizoen met 1 tot 4 vaartuigen gevischt. Er is daar weinig meer gevangen dan in 1931; de hoogste vangst was in October 660 kg.; de laagste in Maart 10 kg. In de Wester-Schelde is door 2 tot 12 vaar- tuigvisschers gevischt. De vangst was slecht en de bot klein van stuk. Vang sten van 40 kg per week kwamen dik wijls voor, zoodat men in deze vissche- rij geen bestaan kon vinden. Hetzelfde kan gezegd worden van het westelijk deel van de Oostter-Schelde, waar is gevischt met 2 tot 6 vaartuigen en waar men eveneens klaagde over de slechte A Houth. Alberts 3434. C Baltimore Ohio 2322%. A Southern Rlw. 21%21%. C Union Pac- Rr. 90%88%. C Int. Nickel Cy. 14% A Koloniale Bnk. 6662. N.I. Hbk. 1000 60—58. Ned. H. M. 1000 60-^60. Alg. Kunstz. U. 26%26. v. Berkels Pat. 19%19%. Calvé-Delft 60%—60%. C. Suiker Mpij. 2625%. A Ned. Ford A.M. 138%—136%-35V» A Philips Gem. B. 177%—174%-73 C Unilever 91%89V2-90% C Anaconda Cop. 12%12%-% C Bethlehem St. 29%—28%-% C Kennec Copper 1514%-% A A.N.I.E.M.—N.B. 226%221. C Cities Serv. Cy. 2%2%, A Kon. Petr. Mpij. 173%—171 %-72%. C Contin. OOil. Cy. 11%11%-%, C Shell Union O.C. 6%6%. A Holl. Amer- Lijn 17 VREEMDELINGENVERKEER. Ook heden was, zeker mede dank zij het weer steeds beter wordende weder, het bezoek aan onze stad groot. De boot Breskens-Vlissingen zette 2650 passaggiers en 118 auto's over. Een extra trein arriveerde uit Leiden, Den Haag, Delft, Schiedam, Rotterdam en Dordrecht. DE RONDVLUCHT 1933. Voor de Nederlandsche rondvlucht welke dit jaar jaar op Vrijdag 25 Aug. en Zaterdag 26 Augustus gehouden wordt blijkt groote belangstelling te be staan. De deelneming bestaat uit niet minder dan 21 sportviiegtuigen, 10 mi litaire vliegtuigen en 4 vliegtuigen van de K. L. M. De K. L. M. heeft opzettelijk vier verschillende types machines ingedeeld en wel een Fokker F XII, F VIII, F VIIB en F VIIA, onderscheidenlijk plaats bie dende aan 14, 15, 8 en 8 passagiers. In totaal zullen zich aan boord van alle deelnemende vliegtuigen ongeveer 110 personen bevinden. De vliegtuigen van de K. L. M. zijn geheel volgeboekt. De aan de rondvlucht verbonden fo towedstrijd heeft uitsluitend op de tus- schenlandingsplaatsen plaats. De para chutewedstrijd te Hoorn, Medemblik, Den Burg, Dokkum, Zutphen, Breda, Bergen op Zoom, Axel, terwijl aan deze reeks plaatsen thans ook Hulst is toe gevoegd. Op de verschillende vliegvelden zijn speciale maatregelen genomen tenein de aan een zoo groot mogelijk aantal belangstellenden de gelegenheid te bieden de aankomst en het vertrek der deelnemers gade te slaan. INBRAAK IN HULPPOSTKANTOOR. Onbekende personen hebben zich in den afgeloopen nacht toegang verschaft tot 't huippostkantoor te G o r s s e 1 en aldaar een bedrag aan geld buit ge maakt. Voorts hebben zij een bezoek gebracht bij den winkelier Hekkelman, waar zij zich aan een flesch advocaat te goed hebben gedaan. Verder is nog ingebroken bij den winkelier Pothoven, in het naburige Eefde, waar drie rijwiel plaatjes worden vermist. De politie stelt een onderzoek in. HEVIGE ORKAAN IN N.-AMERIKA. Een hevige orkaan, gepaard gaande met tropische regenbuien, heeft de sta ten New-York, New-Yersey, Virginia en Maryland geteisterd. In Zuid-Virginia is groote schade toegebracht aan den oogst. Het verlies raamt men op vijf millioen dollar. In tal van badplaatsen aan de kust werden de promenades en wandelhoofden totaal vernield. De stad Salisbury in Maryland met 10.000 inwoners zou zoo goed als geheel vernield zijn. Ook Atlantic City heeft ernstig van den storm te lijden gehad. De scheepvaart ligt geheel stil en tal van schepen verkeeren in nood. Van het stoomschip „Madison" met 37 passagiers en 50 man bemanning aan boord, dat zich ter hoogte van de Che- sapeakbaai bevindt is een deel van de brug en een aantal dekhutten wegge slagen. Een Amerikaansche vrachtboot met 30 man aan boord is gezonken. Men vreest dat de geheele bemanning is ver dronken. DE BRANDSTICHTING IN HET RIJKSDAGGEBOUW, De president van de Vierde Strafka mer van het Duitsche Rijksgerechtshof, heeft bepaald, dat het proces tegen den verdachte van de brandstichting in het Rijksdaggebouw Donderdag 21 September a.s. zal beginnen des morgens om 9 h. Het proces zal in hoofd zaak te Leipzig worden gevoerd, doch de bewijsvoering waarschijnlijk te Ber lijn, aangezien de meeste getuigen te Berlijn wonen. Donderdagmorgen heeft een zware brand gewoed nabij het kruispunt de Heesch te O s s waar de groote voor raadschuren van het landbouwbedrijf van den landbouwer L. staan. De vrouw des huizes, die lam is, kon nog bijtijds worden gered. Het vuur vond gretig voedsel in den grooten voorraad hooi, rogge en stroo, welke met een groot aantal landbouw-werktuigen een prooi der vlammen werd. De boerderij, be woond door de gezinnen L. en K. werd aangetast en brandde tot den grond toe af. Van den inboedel kon weinig wor den gered. Wegens watergebrek kon de brandweer niets uitrichten. Verzekering dekt de schade. Bij het visschen in de Dommel on der Liempde is de 33-jarige J. uit An- rooy, onder Boxtel, in het water ge vallen en verdronken. De verdronkene leed aan toevallen. In de buurtschap Meye, gemeente Nieuwdorp onder A 1 p h e n a. d. R ij n is het 6-jarig dochtertje van den veehou der C. V. toen zij in het weiland de koei en ging halen, in de Wetering geraakt en verdronken. Het lijk van het meisje is opgehaald. Woensdagavond omstreeks zeven uur geraakte het 4-jarig zoontje van den heer P. O. te Heer Hugowaara bij het spelen in het water van de Ringvaart. Hoewel hij vrij spoedig werd opgehaald, waren de levensgeesten reeds geweken. Van de zijde der justitie te Moskou wordt medegedeeld, dat zij de beschik king heeft over materiaal inzake onvol doende levering van machines voor den graanoogst. Eenige fabrieken hadden de voor de transporten noodige vracht auto's in onvoldoenden staat afgeleverd. Sommige waren afgeleverd zonder ban den, andere zonder lichtinstallatie. In verband hiermee zijn 18 personen, die hiervoor in de betrokken bedrijven verantwoordelijk waren, gearresteerd. MARKTBERICHT. Middelburg, 24 Augs. Op de veiling waren 23000 eieren aangevoerd: Kipeieren: 5254 kg 3.20; 5456 kg f 3.46—3.65; 58—60 kg 3.85—3.92; 60—62kg ƒ4.09—4.13; 64—66kg ƒ4.14, Bruine: 5658 ƒ3.83; 5860 3.93; 60—62 4.08; 64—66 4.20. Eendeieren 3.66 Kalkeieren 10. K.N. Stoomb. Mij. 1312% Ned. Scheepv. U. 5655% A H.V. Amsterdam 209202-03 Java Cult. Mij. 110108, N.I. Suiker U. 75%—75% Poerworedjo S.O. 4% Deli Batavia 137 Deli Mij. 1000 136% Senembah 142%142%-40% Chicago Milw. 6%6% -6%. Amst. Rubb. C, 99%—97%-%% Deli-Bat, Rubb. 46 44%. A Hessa Rubber 3836%. Serbadjadi S.R. 30%' Prolongatie 11, WISSELKOERSEN 23 Aug Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitseland Kopenhagen New-York 8.16% 59.02 9.70% 34.58% 47,84 36.60 1.81 24 Aug. 8.12% 59.01 9.70% 34.58% 47.94 36.40 1.78%' Tabak H.V.A. Markt Suiker Philips Rubber - Amerika ziet er naar uit dat deze collectie nog wel met eenige exemplaren zal worden uitgebreid. In het eerste bericht werd er op ge wezen dat de in Duitschland gefabri ceerde plaatjes buitengewoon goed na gemaakt en bijna niet van de echte te onderscheiden waren. Onder de nieuw ontdekte falsificaties bevinden zich echter exemplaren die nog beter zijn. Zelfs de inspecteurs van de recherche die met de opsporing van de valsche rijwielplaatjes belast zijn dikwijls niet in staat, meldt de Msb., op het eerste gezicht de boven bedoelde valsche exemplaren van de echte te on derscheiden. GEWEER LATEN VALLEN, SCHOT TROF ZIJN DOCHTER. Uit Venlo wordt aan het Volksblad gemeld: In de bosschen langs de grens bij S w a 1 m e n had Dinsdagmiddag de heer K. uit Krefeld, die aldaar op Duitsch gebied op jacht was, het onge luk zijn geweer te laten vallen. Een schot ging af en de lading trof zijn 19- jarige dochter in de beenen en in het onderlijf. Het meisje werd naar het ziekenhuis te Kaldenkerken overge bracht. Toen bleek, dat het gebeurde aan een ongeluk te wijten was, is de vader weer op vrije voeten gesteld. De toestand van het meisje is hoogst zorgwekkend. Geslaagd te 's Gravenhage voor de akte teekenen M. a. M. O. de heer H. P. Broerse te Amsterdam, geboortig van Serooskerke (W.) Lawntennis, Van Vrijdag tot en met Zondag heb ben op de banen achter Hotel Britan nia te Vlissingen de wedstrijden voor het Zeeuwsche kampioenschap plaats onder de auspiciën van den Ne- derlandschen Lawntennisbond, Gespeeld worden dames enkel, dames dubbel, gemengd dubbel, heeren enkel en dames dubbel spel. Rolls Royces motoren voor militaire vliegtuigen. Reuter seint uit Londen, dat naar ge meld wordt de Nederlandsche regeering een aair.a- Rolls Royce-motoren heeH besteld voor militaire vliegtuigen. DE VALSCHE RIJWIELPLAATJES; REEDS ZEVEN SOORTEN ONTDEKT. Na de publicaties van Zaterdag j.l. over de valsche rijwielplaatjes wordt 't hoofdbureau van politie te Rotter dam bestormd door menschen die hun plaatjes komen laten keuren. Daarbij komen steeds meer falsifica ties aan het licht. Op het oogenblik is recherche al in het bezit van een collec tie van niet minder dan zeven verschil lende soorten van falsificaties en het E^n merkwaardige beslissing van den kantonrechter te Utrecht, Voor het Utrechtsche kantongerecht heeft gediend een civiele zaak van een Duitsche metaalwarenfabriek te Wup- pertal-Elbèrfeld tegen twee inwoners Van Utrecht. De eischeresse had ver zocht twee getuigen, te Wuppertal- Elberfeld wonende, door het Amtsge- richt aldaar te doen hooren. Daartegen was de heer Poppers, rechtskundig ad viseur van gedaagden, in verzet geko men, op grond, dat de reis van daar naar Utrecht betrekkelijk eenvoudig is en de toestanden thans in Duitschland van dien aard zijn, dat het hem niet mogelijk zal zijn voor de belangen van gedaagden te Wuppertal-Elberfeld vol komen rustig te kunnen optreden. De kantonrechter te Utrecht heeft dan ook het verzoek van eischeresse af gewezen op de volgende gronden: dat gedaagden daartegen terecht be zwaar maken en dat de reis Elberfeld Utrecht toch betrekkelijk eenvoudig 's, terwijl gedaagden, die het recht hebben zich te doen bijstaan door hun gemach tigde, of zich door dezen te doen ver tegenwoordigen, er belang bij hebben, dat het verhoor der getuigen niet ge schiedt in Duitschland, waar de gemach tigde van gedaagden minder rustig kan optreden dan in Nederland, waar ras en geloof geen beletsel zijn voor een rustige berechting, waarbij zelfs de kans op onaangenaamheden is uitgesloten. Obl.markt— KoninkL Unilever - Alm Young - Schepen Mijnen - (Wettig gedeponeerd.) Leger en ontwapening. We zagen gisteren, hoe de maritieme medewerker van de Daily Tel-, beducht over de inderdaad niet te zoetsappige vlootprogramma's van Amerika, Japan, Frankrijk en Italië, daartegenover een niet minder stevig Engelsch vlootplan stelt. Vooral het Amerikaansche plan heeft de Engelsche regeering blijkbaar ge- inspireerd ijlings mee te gaan doen aan den vlootbouwwedstrijd! Van de Ameri kaansche houding hangt dus ook in dit opzicht veel af! En daarnaast konden Roosevelt en Norman Davis zich met de ontwape ningsconferentie bezig houden. Roosevelt heeft thans Norman Davis instructie gegeven met betrekking tot diens werkzaamheden bij de a.s. ontwa peningsconferentie, waarvan hij resul taten verwacht, voor dat hij gebruik zal maken van de aanzienlijke credie- ten welke te zijner beschikking gesteld zijn voor de moderniseering van bet Amerikaansche leger. Wat de oorlogsschulden betreft zal Roosevelt voortgaan zich met deze aan gelegenheden bezig te houden. De wereld weet dus: Roosevelt roept haar toe: „Hier sta ik, ik kan ook an ders- Van U, Europa, hangt 't nu maar af, wat er gebeuren gaat; wij hebben ge noeg geld om ons leger te modernisee- ren en schepen te bouwen." Een ultimatief bericht, dus dit. Gandhi in vrijheid. De Britsch Indische regeering wil 't er bij Gandhi toch niet al te veel op aan laten komen. Nu Gandhi bleef vas ten, en 't hoe langer hoe meer een le vensgevaar kwestie werd, heeft ze de gevangenschap toch niet durven hand haven. Zoo kwam gister onverwachts, na al de weinig soepele houdingen der regeering, plots het nieuws dat de Ma- hatma onvoorwaardelijk iin vrijheid is gesteld. Gandhi werd naar het huis van Lady Thackerssey overgebracht, waar hij reeds gedurende zijn vasten in Mei, 3 weken heeft doorgebracht. Hij heeft weer voedsel tot zich genomen. Gandhi vastte sinds 16 Augustus, dus precies een week. Hij was eenige dagen geleden naar een ziekenhuis overge bracht. De blauwhemd-actie in Ierland. Het was te verwachten, dat de blauw- hemden in Ierland zich niets van het verbod zouden aantrekken. Generaal O'Duffy zet dan ook kalm zijn propa- ganda-actie door het land voort! Met plannen, die tot allerhande verrassin gen aanleiding kunnen geven. In een rede te Cootshill verklaarde hij, dat zijn nationale garde thans 45000 leden in Ierland telde, waarvan het grootste gedeelte afkomstig was uit het graafschap Munster. Het minst vorder de de beweging in het graafschap Cork. Tot groote verrassing der aanwezi gen kondigde O'Duffy daarop aan, dat Zondag a.s. te Cork een groote parade der blauwhemden zal worden gehouden waaraan 40.000 man zullen deelnemen. Algemeen verwacht men nu, dat de Valera de blauwhemdenorganisatie 'n termijn van eenige dagen zal geven om zichzelf te ontbinden. Mocht dit niet geschieden, dan zal hij waarschijnlijk direct daarna tot arrestaties overgaan. O'Duffy heeft bij enkele gelegenhe den reeds over zijn te verwachten ar restatie gesproken. Blijkbaar verwacht hij daarvan een groote propagandisti sche werking voor zi;n zaak- Gaat hij misschien ook hongerstaken Te Dublin is al een sterke troepen macht geconcentreerd. In sommige krin gen gelooft men dat deze bestemd is voor bewaking van een concentratie kamp, dat de Valera zou willen inrich ten, als 't aantal gearresteerde blauw hemden te groot mocht worden. Binnenschippers-oorlog. Na de „slag" op de Seine tusschen de stakende Fransche binnenschippers en de gendarmerie, die uitliep op een opheffing der versperring, hebben thans de stakende schippers op de Oise nabij

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2