GOESCHE COURANT^ BINNENLAND. ZEELAND. WEER EN WIND. KORT ZEEUWSCH NIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. ONDERWIJS. LANDBOUW. RECHTZAKEN. NUMMER 198. TWEE BLADEN. WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1933, EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. de regeling van den uitvoer. bestrijding van de iepen ziekte. bad moerdijk. fSHBDELBURG. GOES. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. MIDDELBUQGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes cn agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Poetrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1— regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rnbr'4 „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regnk>, a 75 ct. bü vooruitbetaling Adv. rcr-i «Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewjjanommers 5 cer.f,, Bestemming van overheidswege geheven bedragen. De Staatscourant van gisteravond be vat wijzigingsbesluiten tot regeling van den uitvoer naar verschillende landen. Aan de besluiten tot regeling van den uitvoer van boter naar Duitschland, tot regeling van den uitvoer naar Duitschland, naar Frankrijk, naar Enge land, naar België en Luxemburg is als nieuwe bepaling toegevoegd: „Door onzen minister wordt voor ieder geval afzonderlijk beslist over de aanwending der ingevolge het eerste lid van dit artikel aan belanghebbenden in rekening gebrachte bedragen". Minder hevig dan in het voorafgaande jaar. Uit het verslag betreffende het aan deel van het Staatsboschbeheer in de bestrijding der iepenziekte in 1932 blijkt, dat deze tak van dienst weder een be langrijk aandeel heeft gehad in de op sporing van doode en stervende iepen. Door de omstandigheid, dat van het personeel slechts enkelen voor het op sporingswerk vrij waren te maken en de beschikbare geldmiddelen de tijde lijke aanstelling van niet meer dan twee; hulpkrachten gedurende enkele weken in het najaar veroorloofden, was het ondoenlijk uitvoering te geven aan het aanvankelijke plan, in 1932 het geheele land stelselmatig van doode en ster vende iepen te zuiveren. Het was ech ter niet alleen mogelijk, in samenwer king met den plantenziektenkundigen dienst, hetzelfde gebied als in 1931 te bewerken, doch hiervan kon zelfs een aanzienlijke uitbreiding worden gege ven. Het opsporingswerk strekte zich uit over 270 gemeenten, In de provincie Zeeland is Zuid-Be veland, evenals Walcheren, in zijn ge heel bewerkt en van het eiland Schou wen weder een grooter gedeelte dan in 1931. Niettegenstaande de vele moeilijkhe den, aan het opsporingswerken een stad als Amsterdam verbonden, kon dit werk met medewerking van den directeur en het personeel der gemeente-plantsoenen tot een goed einde worden gebracht. In totaal zijn in Amsterdam bij particu lieren ongeveer 700 iepen voor velling aangewezen. Naast de systematisch bewerkte ge bieden zijn de beplantingen van tal van gemeenten en die, staande langs provin ciale- en rijkswegen, nagegaan, waarbij in vele gevallen tegelijkertijd zooveel mogelijk aandacht is geschonken aan de in de nabijheid staande, aan particulie ren toebehoorende iepen. Het aantal in 1932 in totaal voor vel ling aangewezen iepen bedroeg rond 24.000 (v. j. ongeveer 26.000). De alge- meene indruk is, dat de iepenziekte in 1932 minder hevig optrad dan in het voorafgaande jaar. Een voorwerp van veel zorg bieden de opslagplaatsen met ongeschild iepen hout. In het afgeloopen jaar zijn een 76- tal dezer opslagplaatsen opgespoord. In het geheel ontvingen 2648 particu liere gebruiksgerechtigden van iepen 'n ministerieele aanschrijving (v. j. ongev. 1600), terwijl aan omstreeks 80 gemeen ten is verzocht tot velling van een aan tal, door het Staatsboschbeheer aange wezen iepen vóór 1 Maart 1933, met on- schadelijkmaking van de schors over te gaan. Groote plannen. In verband met het drukke en steeds toenemende toeristenverkeer heeft een commissie uit Scheveningen zich tot het het gemeentebestuur van Lage Zwalu- we gewend met de bedoeling aan den Moerdijk de oude gereformeerde pasto rie, welke thans eigendom is van den heer Rombout uit Breda, aan te koopen, aldus lezen wij in de N.R.C. De be doeling is, dit gebouw in te richten tot een z-êspeelbank voor het beoefenen van het straperlo-spel. M ]^eren hebben tevens de aan den oerdijk zoo druk beoefende zwem' sport m oogenschouw genomen en be- s o en me goedvinden van het gemeen tebestuur een zwemgelegenheid voor eigen rekening te gaan exploiteeren en zoodanig in te richten, dat in de toe komst op het Hollandsch Diep roei- en zwemwedstrijden kunnen worden ge houden. De Koninklijke Nederlandsche Brandweervereeniging houdt dit jaar haar algemeene vergadering te Deven ter op Woensdag 13 en Donderdag 14 September a.s. Bij het comité voor de 8-October- viering is bericht ingekomen dat Prinses Juliana dit jaar de 8 October-viering zal bijwonen, De Oostenrijksche en Hong'aarsche pleegkinderen, die hunne vacantie bij de pleegouders in Nederland hebben door gebracht, zullen op 7 September a.s. we der naar huis terugkeeren. Aanmelding voor deze terugreis kan geschieden aan het secretariaat van het Centraal Prot. Comité, Nieuwelaan 10 Bussum. S3. ïs -i? ZEEUWSCH PROFETENBROOD Het echte van M. PETERSE Patissier L. Delft Telef. 14 Middelburg. (Ingez. Med.) DE ZONDAGS-OPENSTELLINGS- ENQUêTE. Ruim 85 der stemmende winkeliers vraagt: facultatie ve openstelling op Zondag, Zooals men weet heeft wethouder Boasson in de laatstgehouden vergade ring van den gemeenteraad gezinspeeld op een enquête, welke de vereeniging „Handelsbelang" (waarvan hij onder voorzitter is) onder hare leden zou hou den inzake de wenschelijkheid van het openhouden der winkels gedurende en kele uren op de Zondagen in het vreem delingenseizoen. Weliswaar bestaat er naast „Handels belang" nog een r.k. en een orthodox- christelijke middenstandsvereeniging hier ter stede en het zou zeker van belang zijn ook de meeningen van der- zelver leden te kennen! maar „Han delsbelang" met z'n ruim 250 leden is toch verreweg de Igrootste midden- stands-organisatie te dezer plaatse- En dus is de uitkomst harer enquête in elk geval ook reeds een belangrijke aan wijzing voor de stemming onder den handeldrijvenden middenstand ten aan zien van deze quaestie. Welnu, die uitslag bevestigt wat wij reeds meermalen, en met klem, betoog den: Middelburg is een vreemdelingen- seizoenplaats en de winkelstand wenscht in groote meerderheid, dat dit feit er kend worde, en tot uitdrukking kome in het vaststellen van een op de Rijks winkelsluitingswet steunende verorde ning, waarbij in seizoentijd de winkels die dit wenschen des Zondags open mogen zijn. Gedateerd 22 Aug. 1933 zond „Han delsbelang" nl. een adres aan den ge meenteraad, waarin de uitslag der en quête vermeld is; er blijkt uit dat van de 229 winkeliers die een stem vóór of tegen uitbrachten, 195 winkeliers, d.i. ruim 85 voor facultatieve Zondag openstelling was! Aan het adres ontleenen wij het vol gende: „De Vereeniging „Handelsbelang" heeft in hare Vergadering van 20 Juli besloten tot het houden van een enquê te onder de leden, teneinde hun meening te leeren kennen betreffend 't eventueel openhouden van winkels gedurende eenige uren op Zondag van 15 Juni tot 15 September. Van de 254 leden heb ben aan deze enquête deelgenomen: 241. Hiervan brachten 195 leden hun stem uit vóór en 34 leden tegen het openhouden van -de winkels als hierboven bedoeld; 12 leden leverden hun biljet blanco in en onthielden zich derhalve van het uit spreken van een meening. Hieruit blijkt, aldus het bestuur van „Handelsbelang", dat het overgroote deel der leden met dit Bestuur van meening is, dat het open houden van winkels op enkele uren des Zondags ge durende 't reis-seizoen, voor Middelburg van groote beteekenis is. Dit jaar is gebleken, dat het Vreem delingenverkeer op Zondag wederom is toegenomen, doch tevens deed het ge sloten zijn van winkels, waar zij souve nirs e.d- kunnen koopen, de vreemdelin gen hun verblijf te Middelburg bekor ten en zich daarheen begeven waar zij wel het gewenschte konden bekomen. Dit is niet alleen schadelijk voor de Alleen is eens zoo wel, Als met een kwaad gezel. betrokken winkeliers doch schaadt ook in hooge mate het vreemdelingenver keer zelf. Aangezien in een stad als de onze, zoo vervolgt het adres, geen bronnen van welvaart kunnen worden gemist, terwijl een druk vreemdelingenverkeer zeer zeker belangrijk tot die welvaart bijdraagt, en het daarom ook in het be lang van alle inwoners onzer stad is, wanneer het vreemdelingenverkeer wordt bevorderd, verzoekt 't Bestuur v. „Handelsbelang" onzen Raad zoodanige maatregelen te nemen, dat de winkels van 15 Juni tot 15 September op Zon dagen van 11 uur v.m. tot 5 uur n.m. ge opend mogen zijn". DE VACANTIESCHOOL, Weer uitgesteld. Nu Donder- derdag half negen. Na een zestal tochten met mooi weer, werkt de natuur deze week niet erg me de en kon ook heden de Vacantieschool niet uittrekken. Op het uur der beslis sing (half acht) regende het en het weer bericht voorspelde voor heden volop re gen. In overleg met de tram-directie zal nu bij geschikt weer Donderdag een tocht worden gemaakt, doch in ver band met den Marktdag eerst om half elf van de Loskade, zoodat de leiders, leidsters en kinderen aldaar eerst om kwart over tien aanwezig moeten zijn. De terugkomst blijft bepaald op kwart voor zeven. Indiert onverhoopt deze tocht op Donderdag niet door gaat, zul len van af ruim 9 uur de vlaggetjes van den toren wapperen en is de eerstvol gende tocht Vrijdag a.s. om half negen van de Loskade. Openstelling Postkantoor op 31 Augustus. Op 31 Augustus a.s. is het postkan toor na 14 uur gesloten voor alle post zaken, behalve het afhalen van poststuk ken door de busrechthouders. Voorts zal het kantoor dien dag ge sloten zijn voor de behandeling van postwissels (uitgezonderd Telegrafi sche), postbewijzen, quitantiën, belas tingbetalingen, Postchèque en Girodienst (uitgezonderd spoedbehandeling). De Kermist. Oudergewoonte was de laatste ker misdag vrij druk al deed het regenach tige weer wel afbreuk aan het bezoek van buiten. Niettemin hebben vele exploitanten behoorlijk zaken gedaan en hadden ook vele cafés en dansgelegenheden in de omgeving van het kermisterrein niet over bezoek te klagen. In het Schuttershof hield de „Frêds Old Fellow Band" er de goede stem ming in en speelde opgewekt en onver moeid door tot het late sluitingsuur. Velen genoten daarbij niet alleen van den dans, doch ook van de goede mu ziek, die deze musici ten beste gaven. Als geheel had de kermis een rustig en opgewekt verloop, slechts wegens dronkenschap moest een paar maal door de politie opgetreden worden. Hedenmorgen was reeds weer een deel der tenten en toestellen afgebroken Vreemd geval. Gisterenmiddag deed mej, J. R. uit 's Heer Arendskerke aangifte, dat zij in de schommels op de kermis haar por- temonnaie met pl.m. 5.verloren had. Er waren eenige getuigen bij, die ge zien hadden, dat iemand van het per soneel de portemonnaie opgeraapt had. De betreffende man, op het politiebu reau ontboden, ontkende dit evenwel. Na veel gepraat bood hij aan, dan zelf mee te gaan zoeken. De man bleek nu gelukkiger volgens zijn zeggen dan de eerste maal, want hij wist zelf de portemonnaie te ontdekken. Een afscheid. Dinsdagmiddag nam de heer Van Berk officieel afscheid als directeur van den Keuringsdienst van Waren, alhier. Hierbij waren tegenwoordig \iet ge meentebestuur van Goes, de inspecteur van de volksgezondheid, de directeur van den Keuringsdienst van Waren te Breda, die het college van directeüren van keuringsdiensten vertegenwoordigde, de hoofdambtenaren der gemeente en i het personeel van den keuringsdienst. De vele toespraken, die bij deze ge legenheid gehouden werden, getuigden van de groote waardering voor het vele en belangrijke werk, dat de heer Van Berk in zijn verantwoordelijke functie heeft verricht, alsook voor de humane wijze, waarop hij zijn taak als chef van het personeel heeft opgevat. Als blijvende herinnering werd den heer Van Berk door de hoofdambtena ren een ets van Louis Heijmans en na mens het personeel een houtsnede van Cor Visser aangeboden. VEERE. De dezer dagen gehouden speldjesverkoop ten bate van het op voedingsgesticht Hoenderloo, bij Apel doorn, heeft in deze gemeente 13.19 opgebracht, Bliksem ingeslagen. WOLPHAARTSDIJK. Tijdens een kort, doch krachtig onweer sloeg de bliksem in de nieuwe gebouwde woning van den arbeider M. P. Hoewel vrij be langrijke schade werd aangericht aan het gebouw door het wegslaan van een stuk van den schoorsteen-hoeksteenen en eenig houtwerk, werd toch geen brand veroorzaakt. Verzekering dekt de schade. Bliksem in een schuur. IJZENDIJKE. Dinsdagmorgen onge veer half vijf sloeg tijdens een zeer kort onweer de bliksem in de groote land- bouwschuur van den heer -E. M., Mo lentje alhier. Enkele minuten later stond de schuur, waarin zich een groote partij tarwe en erwten bevond, in vlam men. Doordat de bewoners reeds aan den arbeid waren, konden zij het vee nog tijdig in veiligheid brengen, 'n En kel varken zal misschien zijn omgeko men. Bij de heerschende windrichting was geen gevaar voor uitbreiding van den brand te vreezen, zoodat de spuit niet is uitgerukt, meldt het Dagblad van N.-Brabant. Te Breskens zal geopend wor den een filiaal van de N.V. Houthandel Den Bouwmeester Borsius en Van der Leijé te Middelburg. Weder Joodsche Hoogleeraren ontslagen. Te Karlsruhe werd dezer dagen op grond van de Wet tot Herstel van het Ambtenarencorps de hoogleeraar in de chemische-tliehcnoe hlsgea end, talha chemische-technologie, prof. dr. Paul Askenasy ontslagen. Ook werd aan de universiteit te Stuttgart prof. Immanu- el Herrmann, hoogleeraar in de elec- tro-techniek op grond van de zelfde wet ontslagen. Op de voordracht voor de benoe ming van een onderwijzeres aan de O. L. school te S c h o r e zijn geplaatst de dames: le mej. T. Caljouw te Rotter- damdam; 2e mej. J. H. J. 't Sas te Ter- heijden. Te Den Haag slaagde voor de akte N 5 Nijverheidsonderwijs de heer H. J. Bal Lz. te T h o 1 e n. Benoemd tot onderwijzer aan de bijzondere school te Breskens de heer A. P. de Bree. Een Duitsch-Joodsche school te Scheveningen. Binnenkort wordt te Scheveningen een particuliere school met H.B.S.-op leiding en voorbereiding voor practi- sche beroepen, waaraan verbonden een lagere school en voorbereidende school (Kindergarten) voor niet-Nederlandsche meisjes en jongens (internaat en exter- naat) geopend. De school neemt Duitsch- Joodsche kinderen op, die zich in Ne derland bevinden. Tegelijkertijd, en zich geleidelijk uitbreidend, is de school M'burg, 23-Vni-'33. Dinsdag: hoogste luchttemperatuur 19.6 °C (67 °F); laagste 12.8 °C (55 °F). Heden 9 h: 13.5 °C; 12 h: 16.5 °C. 12.3 mm regen. Hoog ste barometerstand 758 mm; laagste 750 mm. Hoogste barometerstand 764.8 mm te La Coruna; laagste 748.2 mm te Vlissin- gen. Verwachting tot morgenavond; Matige w. tot z. wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, regenbuien met kans op onweer, na tijdelijke opklaring, weinig verandering in temperatuur. Zon op: 5 h 56; onder 20 h 08. Licht op: 20 h 38. Maan op: 8 h 33; onder 20 h 35. E.K. 28 Aug. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger: Veere 38 min. later (S springtij). Augustus. Hoogwater. Laagwaie* (Zomertijd.) Wo. 23 3.35 15.40 9.55 22.28 Do. 24 S 4.07 16.13 10.27 23.00 Vr. 25 4.38 16.50 11.02 23.35 Hoog- en Laagwater te Wemelding*. Augustus. Hoogwater. Laagwater. 1 (Zomertijd.) Wo. 23 5.29 17.41 11.01 23.22 Do. 24 6.01 18.13 11.33 23.54 Vr. 25 S 6.31 18.45 12.09 24.33 eveneens bedoeld vpo.r kinderen die zich thans nog in Duitschland bevin den en hun verdere opleiding in Ne derland zouden wenschen te ontvangen. De school stelt zich ten doel om mid delbare schoolopleiding en opleiding tot een beroep te combineeren en wil bo vendien voor leerlingen der hoogste klasse der middelbare scholen, die hun studie in Duitschland hebben moeten afbreken, speciale cursussen organisee- ren, die een afsluiting vormen voor deze afgebroken schoolstudie, voornamelijk ook door overgangscursussen naar Ne derlandsche scholen. Vlas uit Zeeuwsch-Vlaanderen naar Groningen, Daar de uitvoer van onbewerkt vlas uit Zeeuwsch-Vlaanderen naar België, vooral in verband met den vlassteun, moeilijk gaat, is men begonnen met den verkoop en het vervoer naar Groningen. In de laatste weken zijn reeds vele scheepsladingen vlas uit de havens van het Vierde en Vijfde District naar Gro ningen verzonden. Brandstichting. De Amsterdamsche rechtbank heeft den tuinman C. M', v. d. L. te Huizen, verdacht van brandstichting, tegen wien het O.M. anderhalf jaar gevangenisstraf heeft geeischt, onmiddellijk recht doen de vrijgesproken. De verduistering bij de Coöp. Boerenleenbank. De Utrechtsche rechtbank heeft den 39-jarigen L. J. v. H., smid en kassier van de Coöp. Boerenleenbank te Schalk wijk, wegens verduistering van 41,000 ten nadeele van deze bank, veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De eisch was een jaar en zes maan den gevangenisstraf. Bigamist, De mijnwerker V. Sch. te Heerlen, thans gedetineerd, werd tijdens den oor log van het front naar huis gezonden. Ingevolge een oneenigheid thuis ging hij opnieuw naar het krijgstooneel. In 1929 sloot hij te Heerlen een huwelijk. Later bleek dat de man reeds getrouwd was en terzake hiervan had verdachte zich Maandag voor de Maastrichtsche Recht bank te verantwoorden. Zijn huwelijk dateerde van 1902. Hij verklaarde echt scheiding gevraagd te hebben, had lan-

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1