ZEELAND. iPi gggfjgl BINNENLAND. WEER EN WIND. NUMMER 197. TWEE BLADEN. DINSDAG 22 AUGUSTUS 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. SCHOUWEH-DUIVELARD. 2tawfttctf*W M DDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap VHasingen 2.30, elder# 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHI COURANT^ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bq het Bureau voor Publiciteitswaazde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rnbrl»! „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regel»; a 75 ct. bq vooruitbetaling - Adv. met „Brieven" of ,3e vragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewqsnommers 5 cent, NATIONALE BOEREN-, TUINDERS- EN MIDDENSTANDSPARTIJ. Rumor in casa. Maandag werd te Utrecht onder voorziterschap van mr. C. Vervoorn 'n algemeene vergadering gehouden der Nationale Boeren-, Tuinders- en Mid denstandspartij. Onder de ingekomen stukken was 'n motie waarin mr. Vervoorn werd ver zocht als Kamerlid te bedanken, en als voorzitter af te treden, en eens waar in het geheele bestuur werd verzocht en bloc hun mandaat neer te leggen. De afgevaardigden der Noordelijke provincies en van Gelderland, alsmede een aantal leden maakten bezwaar te gen deze moties, waarna de eerste mo tie door de voorstellers werd ingetrok ken, terwijl de behandeling der tweede motie werd uitgesteld tot de volgende vergadering. Hierna werd door den heer A. Braat medegedeeld, dat hij zich bij een en an der niet neer kon leggen, en zich ge noodzaakt zag te bedanken als lid der partij. De heer Braat verliet daarop de vergadering. OVERTREDINGEN VOORSCHRIFTEN DER LANDBOUW-CRISISWET. De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat met het opsporen van overtredingen van voorschriften bij of krachtens de Landbouw-Crisiswet 1933 gegeven, belast zijn, behalve de reeds aangewezen ambtenaren de controleurs- tarwewet, crisis-varkenswet en crisis- zuivelwet, alsmede de controleurs Land- bouw-crisiswet 1931, die als zoodanig door den met de zaken van den Land bouw belasten minister aangesteld. „SOLI DEO GLORIA", MIDDELBURG Repetitie niet Woensdagavond maar VRIJDAGAVOND in St. Joris. (Ing. Med.) Schatters van gronden. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben benoemd als deskundige tot het doen van de schatting der onzuivere opbrengst van de gronden in de cala- miteuze polders Onrust en Jacoba, den heer C. P. Vogelaar te Krabbend ij- k e en voor de gronden in den Cala- miteuzen Thomaespolder, den heer F. P. Polderdijk te Nieuw en St. Joos- 1 a n d. PROVINCIALE BRANDWEERBOND. Algemeene vergadering op Maandag 4 September te Goes. Naar wij vernemen wordt de algemee ne vergadering van den Zeeuwschen Provincialen Brandweerbond Maandag 4 September te Goes gehouden. De agenda vermeldt o.m. de verkie zing van een bestuurslid, vertegenwoor digende de af deeling Noord- en Zuid- Beveland, en een wegens aftreden in gevolge rooster van jhr. H. A. van Doorn. Na de vergadering, die in den voor middag gehouden wordt, is er een ge- meenschappelijken maaltijd en des mid dags zal de heer P. H. Kaars Sijpesteijn te Krommenie een film vertoonen over het weven van brandslangen alsmede een film over de inrichting der brand weerkazerne te Schiedam. Na afloop hiervan heeft een filmver- tooning plaats door de N.V. Maatschap pij „Oxygenium" te Schiedam over het gebruik van rookmaskers. Tot deze filmvertooningen hebben eveneens toegang commandanten van de brandweer; commissarissen van politie; directeuren van gemeentebedrijven; di recteuren van gemeentewerken en di recteuren van den gemeente-reinigings dienst. HET ONWEER. De hevige slag van hedenmorgen Gisterenavond en ook hedenmorgen ontlastte zich boven de stad onweer. Hedenmorgen precies te half negen viel plotseling een hevige slag en deed velen uitroepen: Die slaat in. Dit was ook werkelijk het geval want de bliksem had den bliksemaflei der van den Lange Jein getroffen en vermoedelijk door inductie slóeg ook het licht, dat brandde voor het opwin den van het uurwerk, uit. Ook in de omgeving van den toren hoorden wij van uitgaan van electrisch licht. Nog vernamen wij van het treffen van een koe in een weide bij Hoogen- lande gisterenavond. Het dier was on middellijk dood. BEIAARDCONCERT EN STADHUIS BELICHTING. Woensdagavond van 9 tot 10 uur zal de 28ste bespeling van den Beiaard van den Abdijtoren alhier plaats hebben en zal de heer Th. C. Ferwerda het volgen de programma ten gehoore brengen.' 1. a. Gigue, b. Air, c. Scherzo van Bach; 2. Capriccio van Handel; 3. a. Allegro Moderato; b. Moderato van Duvernoy; 4. a .Moderato; b. Allegret to van Diabelli; 5. aPastorale; b. Pro- grès, c. Courant limpide, d. La styrien- ne, e. Petite réunion, van Bergmuller. Van tegen half tien zal gedurende een uur weer de belichting van het Stad huis ontstoken zijn. DE VACANTIESCHOOL. Tocht tot Woensdag uitgesteld. Aanvankelijk was het weer van mor gen zoo, dat men meende, dat de uit tocht der Vacantieschool wel kon door gaan, doch toen het uur van vertrek daar was, heeft men de tram ledig naar Koudekerke moeten laten vertrekken tengevolge van de weer opkomende onweersbui. De eerstvolgende tocht heeft nu morgen, Woensdag, bij gunstig weder op hetzelfde uur plaats. Eigenaar gezocht. Op het politiebureau bevindt zich 'n jonge zwarte hond. Men vraagt ons langs dezen weg de eigenaar te verzoe ken den hond te komen afhalen. Vinnig onweer. Hedenmorgen tegen negen uur trok een kort', doch vinnig onweer over de stad. De bliksem sloeg op enkele an tennes, en hier en daar verschrikten de bewoners door de in de kamer over springende vonk. Nergens werd echter naar we vernemen, schade aangericht. De jeugdherberg. Dat Walcheren ook al meer en meer de jeugd trekt, moge blijken uit het groot aantal jongeren, die korter of lan gen tijd verblijf houden in de jeugdher berg alhier. Hun aantal is in dit seizoen reeds 1000, terwijl gedurende 1932 het totaal aantal 639 heeft bedragen. De 1000ste ingeschrevene, een Engelsch meisje, W. A. Soar uit Upminster, ont Ving bij monde van den voorzitter, den heer M. Laernoes, met toepasselijke woorden een groote foto van den Boule vard en het villapark in lijst. ARNEMUIDEN. Dezer dagen werd een kindje van S. uit deze gemeente zoodanig door een rijwiel aangereden, dat het één der beentjes brak en aan 't hoofdje een flinke wonde opliep. Een kindje van de H. slikte 'n speld in Beide kinderen werden naar het Gast' huis te Middelburg vervoerd. DOMBURG. Een plan, geopperd om ook hier met de ouden van dagen een auto-tocht te maken, zal a.s. Woens dag worden verwezenlijkt. Eenige badgasten en ingezetenen, houders van auto's hebben hun voertuig hiervoor ter beschikking gesteld- Voor de werkloozen. WESTKAPELLE. Gisteravond had al hier een vergadering plaats onder voor zitterschap van dr. W. Reus, met ver tegenwoordigers van de Prov. Chr groepen. De secretaris van het Prov. Comité van de centrale voor werkloo- zenzorg, de heer J. Lorier jr., verstrek te inlichtingen over hetgeen te doen is voor de moreele verzorging der werk loozen in een gemeente als deze met ruim 150 werkloozen. Een voorloopig comité is opgericht, dat zich in verbin ding zal stellen met verschillende or ganisaties, opdat ook die een vertegen woordiger aanwijzen. OOSTKAPELLE. Mej. H. J. Breel al hier heeft den dag herdacht, waarop zij gedurende 25 jaar, w.o. 20 jaar als hoofc aan de Chr. Bewaarschool alhier werk zaam was. In verband met de vacantie heeft de aanbieding van een geschenk De onbegrijpelijke schoonheid, die de jonge mensch bij zijn ontwaken tot het leven over de wereld stralen ziet, is de onverdiende, maar onschatbare belofte van de ziel. door de kinderen, eerst gisteren plaats gehad, doch ook op den eigenlijken dag, mocht mej. Breel ondervinden, dat haar arbeid hoog wordt gewaardeerd. Een blijvend aandenken van het schoolbe stuur en vele bloemen, waren evenveel bewijzen daarvan. Bliksem ingeslagen. AAGTEKERKE. In den afgeloopen nacht, ongeveer half twee, sloeg tijdens een kort doch hevig onweer de bliksem in de landbouwschuur van den heer A. B. Een kalf, de geheele oogst en een gedeelte landbouwwerktuigen, werden een prooi der vlammen. Door het krach tig optreden der Aagtekerksche brand weer werden woning en een wagenhuis behouden. Ook de Domburgsche brandweer was spoedig bij den brand aanwezig en gaf met twee slangen water. Verzekering dekt de schade. Herbenoemd. KOUDEKERKE. Bij Kon. besluit is A. Bakker opnieuw benoemd tot bur gemeester dezer gemeente Agenda Gemeenteraad. O. EN W. SOUBURG. De raad dezer gemeente komt in spoedeischende ver gadering bijeen op Donderdag a.s., des namiddags te twee uur. Punten van behandeling: 1[. Aanbieding gemeenterekening en bedrijfsrekening 1932. 2- Afrekening bijzondere scholen. 3. Wijziging begrooting 1933 i.v.m. re- geeringsrapport inzake noodlijdendheid der gemeente. O. en W. SOUBURG. Maandagmor gen werd van uit de Van Teijlingen- straat alhier de hulp der politie inge roepen bij een brandje dat was begon nen op een schutting, doordat daarop eenige vonken uit een fornuisje waren terecht gekomen. Het brandje is met eenige emmers water gebluscht. O. EN W. SOUBURG. Woensdag avond a.s. wordt een concert gegeven in de tent op het Oranjeplein. BAARLAND. Maandagavond is de vrachtauto van P. B. te Baarland, we gens defect in een sloot gereden. De in zittenden kwamen met den schrik vrij, HEINKENSZAND. Hoe gevaarlijk het is kleine kinderen achter op de baga gedrager van een fiets mee te nemen, bleek Zaterdag alhier, toen het doch tertje van den heer J, op een fiets op deze wijze mee reed en haar voetje tus- schen de spaaken terecht kwam, waar door een zeer groote wonde ontstond. Heelkundige hulp moest worden ver leend. RAAD VAN RILLAND-BATH. Bouwverordening. Tegen opheffing der o.L school te Bath. Aanleg ondergrondsch net- RILLAND-BATH. Maandag verga derde de Raad. Een adres van de er ven L. van Baaien en K. Saman om voor de woningen aan den Derden weg een trottoir aan te leggen wordt terug gesteld in handen van B. en W„ die vooraf den toestand ter plaatse zullen onderzoeken. N.a.v. een verzoek van eenige inge zetenen om in den vervolge het stoken op den mestvaalt zooveel mogelijk te beperken, aangezien het een ondrage lijke reuk verspreidt, wordt besloten daaraan voor zoover mogelijk de hanc te houden- B. en W. bieden den Raad daarna aan de rekening der gemeente, dienst jaar 1932. Het batig slot bedraagt 9651 (gewone dienst 7359; kapitaaldienst 2292). Overgelegd worden de rekening 1932 en begrooting 1934 van het Burgerlijk Armbestuur. Het batig slot over"Vl932 bedraagt 75.58; voor 1934 wordt een subsidie gevraagd van 1450. In de vacature, ontstaan door het overlijden van Jac. van 't Leven wordt tot lid van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur benoemd de heer M. Boon man, met 4 stemmen; (op den heer Jac. Verlare 2 stemmen). Vastgesteld wordt de verordening als bedoeld bij art. 1 der woningwet. Het verbod dat geen bedsteden meer mo gen worden gemaakt wordt overeen komstig het voorstel van B. en W. uit het concept geschrapt. Na nog eenige discussie omtrent de door de gezond heidscommissie gewensch'te veranderin gen, wordt de conceptverordening met algemeene stemmen vastgesteld. Vervolgens heeft plaats het onderzoek van den geloofsbrief en de toelating van den heer Jac. Kole. De Voorzitter stelt aan de orde een schrijven van den minister van O., K. en W- inzake opheffing van kleine Openbare Lagere Scholen. Het betreft hier de Openbare Lagere School te Bath. Deze kwestie is reeds in het college van B. en W. bezien. B en W. zouden 'het ten zeerste betreu ren dat bedoelde school niet kon wor den gehandhaafd, en hebben hunne zienswijze hieromtrent reeds aan Ged. Staten medegedeeld. Ze stellen den Raad voor, bij de regeering tegen de opheffing der school ernstig bezwaar te maken, en er op aan te dringen dat be doelde school in stand blijft- Het aan tal leerlingen te Bath bedraagt thans 35, zoodat aan de school 2 leerkrachten zijn verbonden. Het aantal leerlingen te Bath zal ook eer toe- dan af nemen. De afstand naar de kom Rilland 'bedraagt plm. 3 km, hetgeen voor de meeste kinderen nog al be zwaarlijk is. Bovendien zou noch aan het schoolgebouw, noch aan de woning, bestemd voor het Hoofd van de School, een andere bestemming kunnen worden gegeven. Voor de gemeente zou de op heffing nadeelige finantieele gevolgen hebben. Met algemeene stemmen wordt be sloten tot vaststelling van het door B. en W. voorgestelde concept adres. Omtrent de electrificatie deelt de Voorzitter mede, dat B .en W. 'n onderhoud hebben gehad met de P-Z.E, M. Medegedeeld werd, dat de Raad van Bestuur heeft besloten ook de stations- buurt te electrificeeren, waarvoor de gemeente dus geen garantie meer be hoeft te stellen. B. en W. stellen voor thans definitief te besluiten tot den aanleg van een on dergrondsch net. De meerkosten be dragen 6600. 75 pCt. daarvan of 4950 moet de gemeente bijdragen en verstrekt de P.Z.E.M- als voorschot Jaarlijks betaalt de gemeente hiervan dan 5 pCt. rente. De verdere voorwaar den zijn den leden bekend. Met algemeene stemmen wordt be sloten een ondergrondsch net te doen aanleggen en het aanbod van de P.Z.E M- betreffende verstrekking van het voorschot te aanvaarden en het leggen van een kabel in de kom der gemeente van de P.Z.E.M. over te nemen voor de in de begrooting genoemde bedra gen. Eveneens zal het straatwerk ten behoeve van huisaansluitingen van de P.Z.E.M. worden overgenomen. Te zijner tijd zal den Raad een be grooting worden voorgelegd voor de verbetering van den Hoofdweg- Met het oog op de werkverschaffing voor werkloozen in het ö.s. voorjaar zal getracht worden met de werkzaam heden vroegtijdig te kunnen aanvan gen. WINDHOOS. Belangrijke schade; geen per soonlijke ongelukken. OUWERKERK- Het dorp Ouwerkerk is Maandagavond om zes uur door een hevige windhoos geteisterd. Er werd groote schade aangebracht aan gebou wen en huizen. Persoonlijke ongelukken vonden niet plaats. De correspondent van het Algemeen Handelsblad teZierikzee telefoneer de Maandagavond aan dat blad nog de volgende bijzonderheden. In den vooravond brak over Schou wen en Duiveland een, zwaar onweer los. De regen viel bij stroomen neer. Tegen zes uur kwam over de Ooster- schelde uit Zuid-westelijke richting een onweersbui opzetten, met aan het einde van de wolk een hoos. Tot drie keer toe, zoo vertelde oog getuigen ons, ging de hoos met alle kracht omhoog en sloeg weer neer, alles vernielend wat hij op zijn weg ontmoet te. Een roeiboot, welke in de Ooster- Schelde voor den zeedijk lag, werd als een veertje opgenomen en over den dijk Middelburg, 22-VIH-'33. Maandag hoogste lucht temperatuur 19.1 °C; (66 °F); laagste 13.4 °C (56 °F). Heden 9 h: 12.6 °C; 12 h: 18.2 °C. 16 mm re gen, Hoogste barometerstand 760 mm; laagste 758 mm. Hoogste barometerstand 762.8 mm te Biarritz; laagste 748.9 mm te Lerwick. Verwachting tot morgenavond: Meest matige Z. tot Z.W. wind, hall tot zwaar bewolkt, of betrokken, aan vankelijk opklarend, opnieuw regenbui en met kans op onweer, weinig verande ring in temperatuur. Zon op: 5 h 54; onder: 20 h 10. Licht op: 20 h 40. Maan op: 7 hl4; onder: 20 h 24. E.K.: 28 Augustus. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 33 min. vroeger: Veere 38 min. later (S springtij). Augustus. Hoogwater. Laagwater. (Z'omertijd.) Di. 22 3.00 15.07 9.25 21.55 Wo. 23 3.35 15-40 9.55 22.28 Do. 24 S 4.07 16.13 10.27 23.00 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Augustus. Hoogwater. Laagwater. (Zomertijd.) Di. 22 4.51 17.07 10.33 22.51 Wo. 23 5.29 17.41 11.01 23.22 Do. 24 6.01 18.13 11.33 23.54 geworpen. Een rijwiel, dat daar ter plaatse aan den dijk lag, ging door de lucht en was later nergens meer te vin den. Door den Vierboomenpolder trok de hoos toen naar het dorpje, onderweg boomen ontworteld; een schuur werd zwaar beschadigd. De monumentale to ren van het oude kerkje werd gespaard: de hoos ging er precies langs. Maar het kerkdak en ook de school moesten het ontgelden. Later bleek echter, dat de schade aan het kerkgebouw en de pasto rie nog al meeviel. Hier en daar in het dorp was de ver woesting nogal belangrijk, doordat de dakpannen door de ruiten der woningen vlogen. De spanten kwamen toen bloot te liggen, zoodat het hemelwater ook in de schuren gutste en daar groote schade aan den opgeslagen oogst aanrichtte. Het geheele dorp was een oogenblik in een dichte stofwolk gehuld. Van tal van huizen werden de schoorsteenen als een veertje weggeblazen en op de we gen, waarover de hoos zijn weg nam, werden de boomen uit den grond gerukt of van hun kruin beroofd. Ooggetuigen vertelden ons, dat zij de dakpannen en stukken lood uit de goten over den kerktoren zagen vliegen; en die toren is toch veertig meter hoog. Toen de dorpsbewoners van den schrik wat bekomen waren, togen zij met man en macht aan het werk om de daken van de geteisterde schuren en huizen vóór het ingaan van den nacht dicht te krijgen, opdat de regen niet nog meer schade zou kunnen aanrichten.. Hier en daar zijn afgerukte takken en ontwortelde boomen op de licbtleiding gevallen, zoodat in den vooravond het dorp in diepe duisternis lag, Het dienst personeel van de P. E. M. was echter met spoed gewaarschuwd en het mocht den mannen dra gelukken de schade te herstellen, zoodat men in het dorp het verdere gedeelte van den avond niet in het donker behoefte door te brengen. De herstellingen aan de telefoonleiding zullen echter wel wat langeren tijd vor deren. Opvallend is, dat de grootste schade is toegebracht aan de woningen van de minstdraagkrachtige inwoners. Zeer groot was de schade bij den vrachtrijder J. M. en op het erf van de hofstede van A. B. Hier werd o.m. de geheele dakgoot afgerukt en vijftig me ter verder op het dak van een ander huis geworpen. Aan den Oostkant van het dorp lig gen overal puin, takken, omvergewaai- de hekken, klampen stroo enz. Het is er een ware ruine. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Een meisje werd aan den beneden kant van een afloopende straat tegen de vlakte geworpen en door de kracht van den windhoos geheel naar het boven-

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1