RECHTZAKEN. LANDBOUW. LEGER EN VLOOT. GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN STUKKEN. BEKENDMAKINGEN. BURGERLIJKE STAND. ZUID-BEVELAND. RAAD VAN HEINKENSZAND. Bouwverordening. Geen duidelijke opgaven inzake belasting. H00R8-BEVELAND. RAAD VAN WISSENKERKE. Kantongerecht te Middelburg. WAT DOEN Z'OP DE HOEVE? INTERNATIONALE BLOEMEN TENTOONSTELLING. HOUTEN PIN DIEP IN HET HOOFD GEDRONGEN. Zaterdagmorgen, toen de echtgenoote van den bloemist A, V„ uit S w a 1 m e n, de varkens wilde gaan voeren, gleed zij in het hok uit, waar door zij met het hoofd in een houten pin terecht kwam. Verdronken. Ongelukken. COLLECTES OPVOEDINGSGESTICHT „HOENDERLOO". de Vrouwe van d'oeve. MIDDELBURG. Souburg, Wolphaartsdijk, Elec. Drukkerij G, W. den Boer, M'burg. is voor hem de vraag, of we weer niet zullen worden gedreven in een richting die we niet wenschen. Spreker wil al les doen om bij „Bethesda" te blijven. Nadat de Voorzitter heeft ge antwoord, dat, door te zeggen, dat er tegen de door den Inspecteur geopper de idee geen overwegend bezwaar be staat, men zich niets aan bindt, wordt besloten in dien zin te antwoorden. Besloten wordt aan het brandweer personeel, dat heeft dienst gedaan bij den brand van S- Brasser, een vergoe ding te geven van 50 cent voor de pom- pers en 1.50 voor de kern. Op een vraag van den heer J. J a n- s e antwoordt de Voorzitter, dat bij dezen brand gebleken is, dat de kern zeer gunstig werkte, doch dat er aan de alarmeering nog wel wat haper de wat voor B. er. W. aanleiding is ge weest den brandmeester een alarmsy steem te laten uitwerken. De door B. en W. met den bouwkun dige ontworpen bouwverordening wordt overgelegd en met eenige wijzigingen vastgesteld. De begrooting voor 1934 wordt aan geboden, waarbij de Voorzitter op merkt, dat deze wederom geen ongun stig beeld geeft en sluitend kan worden gemaakt zonder bijzondere beperkin gen of verhoogingen van belasting. De rekening, over 1932 wordt voor- loopig vastgesteld met een batig slot van 2593 voor den gewonen dienst en een nadeelig slot van 8643 voor den ka pitaal dienst. Uit de door B- en W. overgelegde verantwoording blijkt, dat dit laatste zijn oorzaak vindt in de betalingen ten behoeve van de wegsverbetering in de kom, waarvoor van de Provincie nog niet de toegezegde bijdrage van 75 pCt, is ontvangen, omdat met de indiening der declaratie wordt gewacht tot alles is betaald. De Voorzitter deelt mede, dat de heer M. Moens bezwaar heeft ge maakt tegen de hem opgelegde voor waarde bij de verleening der schade vergoeding voor het delven der sloot langs zijn perceel, om de sloot ter be schikking van de gemeente te stellen om deze op diepte te houden, B. en W. achten het gewenscht deze voorwaarde terug te nemen en aangezien de vergoeding aan den lagen kant was, dezen winter door de werkloozen den grond te laten uitspreiden. Enkele le den bestrijden de meening, dat de ver goeding te laag is gesteld en voeren aan, dat Moens er geen schade van heeft gehad. Het door B. en W, voorgestelde wordt goedgevonden. In de rondvraag wijst de heer Lam- p e r t er op, dat nog verschillende auto's den afgesloten kant van het dorp in slaan en hij vraagt of het bord wel juist is geplaatst. De Voorzitter antwoordt, dat het bord zoo goed mogelijk is geplaatst, doch kan zich wel voorstellen, dat vreemden het niet waarnemen. Spr. meent, dat het zeer gewenscht is, een witte pijl op de straat te trekken om een duidelijker aanwijzing te geven. Hij zal dit in B. en W. bespreken. HEINKENSZAND, Vrijdagavond kwam de Raad in voltallige vergadering bij een onder leiding van den Burgemees ter. Na enkele ingekomen stukken, die de raad voor kennisgeving aannam, be handelde hij de nieuwe bouwverorde ning aan de hand van de ontwerp-ver- ordening, samengesteld door een com missie der vereeniging van Burgemees ters en Secretarissen in Zuid- en Noord- Beveland. Verschillende artikels zijn uit het ontwerp gelicht als zijnde niet ge schikt voor plattelandsgemeente. Dit be trof in hoofdzaak achtergevelrooilijnen. Andere artikels zijn gewijzigd als b.v. 't maken van bedsteden. Het kwam den raad ongewenscht voor bedsteden te verbieden in verband met de inrichting van een werkmanswoning en de kosten van bouwen. Ook wenschte de raad geen verplichte aansluiting van waterleiding bij reeds bestaande gebouwen, doch hoopte, dat de tijd komt, dat zonder dwang alle woningen van waterleiding zullen zijn voorzien. De gewijzigde verordening komt later nogmaals in bespreking en zal de raad definitief vaststellen. De voorzitter deel de na een geheime zitting mee, dat een bezwaarschrift tegen schoolgeldheffing is aangehouden, omdat bleek dat van den inspecteur der belastingen geen eenstemmige cijfers van de aanslagen (positief en negatief) zijn ontvangen. In sommige gevallen zijn ontvangen de be dragen na kinderaftrek in andere geval len zonder kinderaftrek. B. en W. heb ben zich tot genoemden inspecteur ge wend. De heer Beaufort wees B, en W, er op, dat op de aanslagbiljetten voor de schoolgeldheffing is doorgehaald, dat in zes termijnen kan worden betaald en dat daardoor het aanslagbiljet aangeeft den aanslag in eens te betalen. Hij vroeg daarin wijziging. De voorzitter zeide daarvan niets te weten en deelde mee, dat B. en W. juist plan hadden inplaats van 6 termij nen, 12 termijnen te stellen tot betaling Hij zal den gemeente-ontvanger hiervan ten spoedigste in kennis stellen en hem op de door dezen gemaakte fout wij zen. Automarkt te Middelburg te laat op den dag. Het veer KortgeneWolfaartsdijk. WISSENKERKE. Vrijdagnamiddag vergaderde de gemeenteraad. Afwezig wethouder Schippers en de heer Noord- loek. Ingekomen was een verzoek van W. van den Berge te Colijnsplaat om ver gunning tot het spannen van draden voor radiodistributie. B. en W. stelden voor, aan verzoeker eerst de voorwaarden mede te deelen alvorens een besluit te nemen, zulks in verband met vroegere gedane verzoe ten voor radiodistributie. Aldus besloten. Verzoek van de bewoners aan den weg naar Hooge Heule om behoorlijke afscheiding van hun erven, zulks in ver- oand met de gedempte wegsloot. De heer van Halst zegt, dat de gemeente de erven onveilig gemaekt heeft en naar hem voorkomt verplicht is een afscheiding te maken. De Voorzitter zet het ontstaan van den toestand nader uiteen, waarna 3. en W. voorstellen, om het verzoek aan te houden tot de gemeente-opzich ter nader overleg gepleegd heeft met den ingenieur van den provincialen waterstaat. Aldus besloten. Verzoek van eenige bewoners van den Molenweg te Kamperland om rio- eering van een voor hun woning lig- genden sloot. B. en W. stelden voor, door den ge meente-opzichter een begrooting te doen opmaken. Aldus besloten. Verzoek van wed. D. J. Leendertse- Bakker te Kamperland, om tegemoetko ming in de kosten voor haar idiote tind, dat verpleegd wordt in een stich ting te Ermelo, reden zij zelf minver mogend is en de Ger, Kerk te Kam perland niet meer kan geven dan 100 per jaar. B. en W. stelden voor met de moe der en de Diaconie in overleg te treden. Aldus besloten. Verzoek om adhaesie te betuigen aan iet adres ^an de vereeniging De Noord- Bevelandsche Brug om verbetering van het veer KortgeneWolphaartsdijk. Na eenige bespreking besloot de raad ad haesie te betuigen. Tegen de automarkt te Middelburg waren geen bezwaren, wel de opmer king dat die tengevolge het late uur, dat de markt begint, voor bezoekers uit Noord-Beveland weinig belangrijk is. Bij monde van den heer de Boer, bracht de commissie, die de rekening 1932 hebben nagezien, verslag uit. Na enkele opmerkingen is de (rekening goedgekeurd. B. en W- gaven kennis aan de leden dat de gemeentebegrooting 1934 zal worden aangeboden ter nadere bestu deering. B. en W. stellen voor, de Pers. Bel. met een tiende te verhoogen. Na toelichting van den Voorzit ter aldus besloten. Daarna behandeling der bouwveror dening. Door B. en W. werden wijzigin gen voorgesteld, zulks in verband met de plaatselijke toestanden. Na toelichting van verschillende wij zigingen is het voorstel van B- en W. aangenomen. Bij de rondvraag vroeg de heer d e Boer betere toepassing van de veror dening inzake de winkelsluiting van 12 12.30 uur des middags, daar muzikan ten en venters hiervan weinig nota ne men. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: met een rijwiel zonder licht rijden: G. W, te Vlissingen en A. M. te Oost en West Souburg ieder ƒ-5 b. s. 5 d. h.; J. F. L. P. te Vlissingen 3 b. s. één week tuchtschool; zijn rijbewijs niet vertoonen: O. H. K. te Goes, 3 b. s. 3 d. h.j in staat van dronkenschap de orde verstoren: A. L. te Oostkapelle 3 d. h.j openbare dronkenschap W. de V. te Middelburg: 10 b. s'. 10 d. h.; HL S, te Viiddelburg 15 b, s. 15 d. h.; idem bij herhaling: M. v. d. E. te Mid delburg, 3 d, h.; te Vlissingen venten zonder vegun- iiing: J. de V. te Noordwolde ƒ2 b, s. 2 d. h.; te Vlissingen met een rijtuig op een weg stil blijven staan naast een reeds stilstaande handkar waardoor het ver keer kan worden belemmerd: I. V, te Koudekerke: 3 b. s. 3 d. h. i. Wat gebeurt er op de Hoeve? Zie daar een vraag, die op een dorp, in het brandpunt der belangstelling staat, den stedeling gewoonlijk slechts zeer ma tig interesseert, Poot tot zijn bekende: „Hoe genoeglijk rolt het leven.." inspi reerde, en meer dan één geniale schrij ver onweerstaanbaar aantrok, boeide en bekoorde. Prachtige boeken zijn er geschreven, boeiend van begin tot einde, over het boerenleven. Denk slechts aan de werken van Ro- segger, Fritz Reuter, Stijn Streuvels, en „Last not least", aan de boeken van An- toon Kooien. De Poolsche boerenstand vond zijn heldendichter in W. S. Reymont, die voor zijn machtig kunstwerk: „Die Pol- nischen Bauern", den Nobelprijs voor Letterkunde kreeg. Speelt ook het drama, waarvoor Sig- rid Undsit den Nobelprijs ontving, zich niet in hoofdzaak af op de Hoeven? A was Erlend dan van Koninklijken Bloe de, Lavrans was een boer en Kristin een boerendochter. U ziet dus, mijn zeer waarde Lezers en, naar ik hoop, toekomstige vrienden dat ik mij in goed gezelschap bevind wanneer ik beweer: „het leven op een hoeve is zóó belangwekkend, dat het ieders aandacht ten volle waard is." Wanneer ik nu hier iets voor u schrij- De heer van Halst klaagde over de vele straatmuziek tegenwoordig, som mige dagen vier verschillende muziek- makers. Spr. wilde de vergunningen meer beperken en gaf in overweging om voor straatmuziek een of twee da gen per .week te bepalen. De heer Kramer deelde mede, dat de stortplaats voor huisvuil te Kamper land maar voor twee weken meer ruimte biedt. De Voorzitter zal nadere maat regelen nemen in verband met de ge maakte opmerkingen. Daarna sluiting. In 1935, als de algemeene vereeniging voor bloembollencultuur 75 jaar bestaat zal een tienjaarlijksche internationale bloemententoonstelling worden gehou den te Heemstede, op een terrein van 20 ha. behoorende tot het bosch Groe- nendaal en de naaste omgeving daarvan. De expositie zal een demonstratie zijn van het gebruik en de toepassing van bloembollen, planten, bloemen, heesters en boomen voor park- en tuinbeplanting. Behalve een vollegrondsch tentoonstel ling zal in een daarvoor op te richten ge bouw een reeks van bloemententoon stellingen worden gehouden, waarop in kassen en warenhuizen in bloei gebrach te bolgewassen, planten en struiken zul len worden geëxposeerd. De reserve le luitenant ir. A. B. Gelders van het 14e Regiment Infante rie, zal voor het volbrengen van zijn herhalingsoefeningen worden gedeta cheerd bij het Regiment Genietroepen. DOODELIJK MOTORONGELUK. Onder de Schouw bij Delft heeft Vrij dagavond een ernstig motorongeluk plaats gehad. Een motorrijder verloor door een oneffenheid in den weg de macht over zijn stuur en sloeg over den kop. Met zware verwondingen werd hij naar de St. Hippolytusstichting te Delft overgebracht, waar hij des nachts is overleden. Het slachtoffer is de gehuwde 50-jari- ge S. A, de L. uit Schipluiden; hij laat een groot gezin na. INBREKER GEPAKT. Zaterdag avond is tijdens afwezigheid der bewo ners een inbreker een bovenhuis van een perceel aan den Overtoom te A m- s ter dam binnengedrongen. Toen de vrouw des huizes thuis kwam, bemerkte zij den ongenooden gast en waarschuw de een buurman, die den ongeveer 30- jarigen man vastgreep tot de inmiddels gewaarschuwde politie kwam. Het bleek dat hij een aantal gouden voorwerpen had buit gemaakt, welke in zijn zakken werden aangetroffen. DE BOERDERIJBRAND. Omtrent den brand van de drie boerderijen te 3 a 1 e n, meldt men aan de Msb, nog, dat alle drie boerderijen waren verze- zekerd. De schade aan gebouwen, inboe del, graan en hooi wordt geschat op pl.m. 80.000. 92-JARIGE VRAAGT JACHTACTE. Evenals andere jaren is ook thans weer een jachtacte aangevraagd en ver leend aan den nu bijna 92-jarigen heer S. C. J- Heerma van Voss te E 11 e n. De pin drong de ongelukkige juist bo ven het rechteroog in het hoofd. Aan vankelijk meende men dat het oog ern stig gekwetst was. Bij onderzoek bleek, dat het oog slechts weinig had geleden, doch dat de pin zoo diep in het hoofd was gedrongen, dat de hersenen waren geraakt. Spoedig is het slachtoffer over leden. BRANDSTICHTING? De officier van justitie te Haarlem heeft een lang durig onderzoek ingesteld naar de oor zaak van den brand in hotel Velserend te S a n t p o o r t, in den nacht van Don derdag op Vrijdag. Het gevolg is geweest dat de eigenaar van het hotel Zaterdag in voorloopig arrest is gesteld en in het huis van bewaring is opgesloten. KINDJE VAN EEN TAFEL GEVAL LEN. Een y2 -jarig kind van den heer M. te M i e r 1 o viel van een tafel en bekwam een schedelbreuk, aan de ge volgen waarvan het kind is overleden. HET DRAMA TE NIEUWKOOP. De toestand van den 22-jarigen v. d. W. te Nieuwkoop is, naar de Leidsche Crt. meldt, vooruitgaande. Hoewel het le vensgevaar van den patiënt thans ge weken is, bestaat toch echter groote kans dat ook het tweede eog niet gered zal kunnen worden. Men verzoekt aan het blad mede te deelen, dat de getroffene v. d. W. nooit wegens stroopen geverbaliseerd werd. Zaterdagavond is het 15-jarig zoontje van den heer G, v. B. in het zwembad te Sliedrecht verdronken. Zaterdagmiddag is het 10-jarig zoon tje van de wed. de J, te G i e s s e n- d a m in de Merwede verdronken. Het lijkje is opgehaald. Zaterdagmorgen is te Tegelen de bouwvakarbeider H. S. uit B 1 e r i c k, die werkzaam was bij den nieuwbouw van een sigarenfabriek, van een zeven meter hoogen steiger gevallen. De man kwam op een hoop metselsteenen te recht. Met zware inwendige kneuzingen en ruggegraatkwetsuren is hij in het zie kenhuis opgenomen. Zaterdagmiddag is te Onstwedde de heer K. S., bouwkundig opzichter te ven ga, over dit leven, is dit natuurlijk geenszins, omdat ik tracht te reiken naar de hoogte dezer grooten- Mijn be doeling is alleen, u, te vertellen, wat er in het leven van alledag op te mer ken valt. Kleine gebeurtenissen, die men glimlachend of geërgerd, bewonderend of afkeurend, aanziet. Met grenzelooze verbazing, heb ik me nigmaal opgemerkt, welk een totaal on juiste voorstelling, zeer velen van het boerenleven hebben, en, niet het minst van het boerenkarakter. Heerscht niet bijna algemeen, de opinie: „alle boeren zijn eender"? Ik zeg u echter dit: wanneer wij twee veulentjes hebben, die even oud zijn, openbaart zich, reeds enkele dagen na de geboorte, een verschil in geaardheid Hoe zouden dan alle boeren precies eender geaard zijn? Waarom zouden zij een uitzondering maken op alle andere menschen? Want boeren zijn toch ook menschen nietwaar? Zijn wij het daar over eens? Laten wij afspreken, dat zij, die, in dit opzicht, met mij van mee ning verschillen, niet meer verder le zen, en ook in het vervolg mijn stukjes overslaan. Maar gij, mijne lezers, voor wie ik dan nu verder schrijf, die de boeren aanziet met welwillend, mis schien zelfs met waardeerend oog, hebt gij u ooit gerealiseerd, welk een belang rijk deel van Nederland zij vertegen woordigen? Stelt het u dan eens even voor! Sluit één minuut uw oogen, en denkt u dit in: Nederland zonder hoe ven, d.i. zonder bouw- of weiland, ko ren- of hooivelden. Geen ploegende Musselkanaal, met zijn moter in botsing gekomen met een groote expeditie-auto. Den heer S. werd de borstkas ingedrukt, De dood trad onmiddellijk in. Te Roermond viel de arbeider H. van den zes meter hoogen aan den oever des Maas staanden grintmolen van de Wegenbouwmaatschappij „Betume", Hij bekwam levensgevaarlijke inwendige kneuzingen. 1. Afzender onbekend stuk in de prullen mand. 2. Briefwisseling wordt over ingezon den stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopü wordt niet terugge zonden. 4. Maakt het kort Geachte Redactie, Woensdag 23 en Donderdag 24 Augus tus wordt er te Middelburg e.o.; Vrijdag 25 Aug. te Goes een col lectedag gehoudee, ten bate van het Christelijk Opvoedingsgesticht „Hoeüderloe", waar honderden jongens, waaronder ook regeerings- en voogdij kinderen, een goede verzorging en op leiding genieten. Deze bekende Stichting, die zulk een voortreffelijk werk doet, verkeert na melijk in geldelijke moeilijkheden en zag zich genoodzaakt, voor het eerst, een collectedag te organiseeren in tal van plaatsen. Zij verdient krachtigen steun. Daar om willen ondergeteekenden haar har telijk aanbevelen in de belangstelling van alle ingezetenen, en tevens drin gend verzoeken, de Dames die zich op den collectedag belangloos geven, om de bussen aan te bieden, te verblijden, door in de bus, die gepresenteerd wordt, mild te offeren. Daartoe vragen wij U, zeer geachte Redactie, medewerking, door boven staande regelen in Uw blad te willen opnemen en zeggen wij U vriendelijk dank voor de plaatsing. Met de beste wenschen voor den col lectedag. Gaarne Uw dienstw. dienaren: MIDDELBURG: Ds. J. W. DIPPEL. Ds. M. VAN EMPEL. Ds. L. NIEUWPOORT. Ds. C. F. NOLTE. Ds. D. SCHEELE. Ds. P. J. F. VAN VOORST VADER. GOES: Ds. J. J. HOMBURG. Ds. P. J. STEINZ. paarden of grazend vee. Boerenbehui- zingen noch arbeiderswoningen, want waar geen hoeven zijn, hebben veldar beiders rechj. noch reden, noch zelfs middel van bestaan, evenmin als wa genmaker en hoefsmid, vee- en graan kooper, weger en tarreerder, enz. En waar zijn de decoratieve korenmolens? Ja, zouden er zelfs wel dorpen zijn? Wiens kinderen zou de onderwijzer met wijze lessen, de veldwachter met zijn Spaansch rietje, op den goeden weg moeten brengen en houden? Wiens tes tament zou de notaris moeten opmaken, en van wie zou de dokter incomste en uitgang moeten behoeden? U weet er misschien een middel op. Dan had ieder een klein „eigen erf", juist groot genoeg, om er met zijn gezin van te leven. Goed, ideaal zelfs! Maar, dan waren dit toch weer: de boeren, zij het ook heel kleine. Die de macht bezaten, het landschap te veranderen, volgens hun zaaiplan, en een groot deel van ons lieve vaderland, in vollen eigendom be zaten. Dit laatste kan van 'n aantal der tegenwoordige groote boeren, niet meer worden gezegd. Wie weet, misschien is het ideaal: „ieder een eigen erf", reeds dichter bij zijn verwezenlijking, dan wij vermoeden. Echter, deze zaken behooren niet tot mijne competentie, daarover dus niet meer. De dingen van gewicht, van ern stig belang, behooren tot het terrein van den baas, de kleinigheden tot dat van DE HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der ge meente Middelburg brengen ter open bare kennis dat van 18 Augustus 1933 af op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van L. J. van 't WESTENDE qq. F. v. d. HOEK te Middelburg om vergunning tot het plaatsen van 3 electromotoren van 3,3 en 2,75 PK,, in perceel kad. be kend, gemeente Middelburg in Sectie C, no. 2369, plaatselijk gemerkt wijk H, no. 143, gelegen aan de Heerenstraat, dat op Vrijdag den 1 September a.s. des voormiddags te 11% uur ten raadhuize gelegenheid zal zijn tegen het verzoek bezwaren in te brengen en deze monde ling of schriftelijk toe te lichten, alsme de dat zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben in te brengen, gedu rende drie dagen vóór genoemd tijdstip op de gemeentesecretarie van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kun nen nemen; dat ingevolge Circulaire van den Com missaris der Koningin d.d. 2 November 1907 A no. 4688, 3e afd, niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 der Hinderwet voor het ge meentebestuur of een of meer zijner le den zijn verschenen ten einde hun be zwaren mondeling toe te lichten. Middelburg, 18 Aug. 1933. Burgemeester en Wethouders voorn., J. ONDERDIJK, Lo. Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. Van 915 Aug. Ondertrouwd: P. van de Putte, 30 j. en S. Cevaal, 23 j. Bevallen: P. de Rijke, geb. van de Put. Getrouwd: C. van den Berge, 31 j., j. m. en R. Braamse 26 j. j.d.; J. Eggebeen 25 j., j.m. en M. Florijn, 23 jaar j.d. Bevallen: C. van de Kreeke geb. Mie ras d.; N. J. M. van Oeveren geb. De Jonge d. Overleden. D. de Plaa, 41 j., echtge noote van A. de Waard; A. Koster 83 j. echtgenoot van P. Kallemein; C. Rijn, 84 j., weduwnaar van J. den Herder; M. Luikenaar, 54 j., echtgenoote van D. Kloosterman.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6