1 ^rovmciale GOESCHE COURANT ^12 BINNENLAND. ZEELAND. WEER EN WIND. NUMMER 196. TWEE BLADEN MAANDAG 21 AUGUSTUS 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. MIDDELBURG. GOES. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. VLISSINGEN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. MIDDELdURGSCHE courant Dagblad Voor Middelburg, Goea en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 3g contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1t regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubrioü „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 ngsis, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. ma' „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 cent. GEEN BRUINE OPMARSCHEN. Streng optreden gevraagd, Het Tweede Kamerlid mevrouw mr. B. Bakker-Nort heeft den minister van Binnenlanasche Zaken gewezen op een politieke optocht van Nederlandsche nationaal-socialisten, vergezeld door Duitsche geestverwanten in uniform, zooals onlangs is gehouden van de Ne derlandsche grens naar een vergader lokaal in Nijmegen en streng optreden in dezen gevraagd, opdat herhaling in de toekomst -zooveel mogelijk vermeden wordt. ACTIVITEIT DER R.K, STAATS PARTIJ. Opwekking van het dagelijksch bestuur. Het dagelijksch bestuur der R. K. 'Staatspartij heeft, naar de Maasbode meldt, aan de besturen der Rijkskies kring organisaties een schrijven gericht, ter opwekking eener krachtige politieke acticiteit. Daartoe wordt gewezen op het twee ledig algemeen middel: le. Verdieping van staatkundig in zicht in het algemeen, en kennis van feiten en verhoudingen, kennis van den concreten inhoud van het werk. 2e. Meer levendige werkzaamheid, een grootere beweeglijkheid van de Par tij, waardoor de massa meer zal worden bereikt, ook buiten verkiezingstijden. Voorts op bijzondere middelen, de plaatselijke kernvorming, die moet wor den ter hand genomen en een verdeeling over de districten. Voor Zeeland 4 kernen. Deze moeten vóór 1 Oct. zijn opgericht; vóóx 1 Nov. moet een plan zijn opgesteld voor regeling der eigen werkzaamheid. NAZI-DWANG. Verzoek om ingrijpen der regeering. De heer H. Sneevliet, lid van de Tweede Kamer, heeft den minister van Buitenlandsche Zaken gevraagd of het hem bekend is, dat van Nederlandsche arbeiders, woonachtig in Nederland en werkende in Rheine, Gronau, Nord- horn, Emstadten en andere plaatsen in Duitschland wordt gevorderd, dat zij op straffe van ontslag zich hébben aan te sluiten bij nationaal-socialistische orga nisaties (de N.S.B.0.)? Is de minister bereid stappen te on dernemen bij de Duitsche regeering, die ertoe kunnen leiden, dat aan dezen on- rechtmatigen dwang op Nederlandsche arbeiders een einde wordt gemaakt? DE INVOERCONTINGENTEERING VAN BACON. Minder. Naar het C.B. verneemt zijn er in den laatsten tijd onderhandelingen gevoerd met Engeland in verband met de contin- genteering van den invoer van bacon, aangezien naar men weet de overeen komst, die wij te dezer zake met de Engelsche regeering hadden, medio Sep tember afloopt. Voorts vernamen wij, dat gebleken is, dat de Engelsche re geering het voornemen heeft den import van bacon aanzienlijk te beperken, zoo dat ook ons contingent een niet onbe langrijke reductie zal ondergaan. zijn familie per auto naar Hoek van Holland, alwaar hij zich inscheepte. Gedurende den Zondag zijn nog tal van vrienden den scheidenden gezant een afscheidsgroet komen brengen. ZEEUW3CH PROFETENBROOD Het echte van M. PETERSE Patissier L. Delft Telef. 14 Middelburg. (Ingez. Med.) Bij ministerieele beschikking is aan de lijst van verboden geschriften, waar van het in bezit hebben of verspreiden aan de militairen is verboden, toege voegd het veertiendaagsch verschijnen de geschrift: „De Stormer", orgaan van de r.k. stormtroepen in Nederland. L o c h e m heeft Zaterdag zijn zeven honderd jarig bestaan gevierd als stad, met een groote historische optocht van den stadstichter Graaf Otto II van Gel- re en Zutphen, en Margaretha van Kleef. Er is een oud-Lochem als middeleeuw- sche stad verrezen, er werd een open lucht spel; een middeleeuwsche recht spraak gehouden, 's Avonds was er nog telkens feest op oud-Lochem. Heden middag: historische optocht, morgen; kinderfeesten, enz. De vorst en vorstin von Erbach zijn Maandagmiddag voor een kort ver blijf op Soestdijk als gasten der koningin-moeder aangekomen. Zondagavond tegen negen uur heeft de afgetreden gezant van Groot-Brit- tanië bij ons hof, Sir Odo Russell, de residentie verlaten. Hij begaf zich" met MUZIEKUITVOERINGEN. Met een enkel woord herinneren wij er aan, dat het Middelburgsch Muziek korps morgen, Dinsdag, een uitvoering geeft op het Molenwater te 8 uur. Tevens kunnen wij melden, dat het korps Zondag 27 Augustus weder van 12 tot 1 uur in de Abdij concerteert. LANTAARN STUKGEREDEN. Zaterdagmorgen reed in de Lange Giststraat een vrachtauto, die hoog ge laden was, bij het uitwijken voor een anderen tegen een aan een huis beves tigde lantaarn aan, en brak deze geheel af. STRAATSPROEIERS-TERREUR, Moeten wij ons laten besproeien? In warme en droge tijden als wij be leven, is een sproeiwagen een nuttig ding. Hij bindt het vele straatstof voor korter of langer tijd en kan zelfs bij he vige warmte eenige verfrissching bren gen. Zulk een sproeiwagen bestrijkt een groote breedte van de straat. In onze goede stede, met haar dikwerf nauwe straten, wordt vaak het geheele wegop- pervlak besproeid. Het publiek, dat zich gedurende zulk een sproeierij in de straat bevindt, zou bij het passeeren van den sproeiwagen tot kniehoogte on geveer mede-besproeid worden, ware 't niet dat de voerman van den sproeiwa gen ter rechter- en ter linkerzijde klep pen voor de gaatjes, waaruit het water komt, kan laten zakken. Dan kan men veilig en droog passeeren. Den laatsten tijd bereikten ons nu her haaldelijk en van verschillende kanten klachten over de volmaakt onverstoor bare wijze, waarop de sproeiman met zijn wagen zelfs door de drukste straten rijdt. Zelf zijn wij er dezer dagen getuige van geweest, dat deze klachten gegrond zijn; wij hebben gezien hoe heel de Lange Delft door den sproeiwagen in op schudding werd gebracht. Toeristen en vreemdelingen wezen elkaar veront waardigd hun benatte rokken, kousen en schoenen, of, zoo 't mannen waren, hun bespette broekspijpen. Fietsers kwa men aangereden en trachtten door het aannemen van houdingen, welke op een gymnastiekuitvoering zeker een applaus je verworven zouden hebben, althans him onderste extremiteiten voor berege ning door den sproeiwagen te vrijwa ren het mocht al niet baten. Gelijk een onverstoorbare palfrenier op een vorstelijke karos reed de sproeiman on bewogen verder. Wij meenen goed te doen, thans eens publiekelijk de aandacht van hen, wien zulks aangaat, op dezen misstand te ves tigen. Publiekelijk, omdat het ons be kend is geworden, dat het hoofd van den gemeentelijken reinigingsdienst, waaron der deze sproeierij ressorteert, zich te genover derden er over beklaagd heeft dat wij Z.Ed. dorsten lastig te vallen met het vragen van inlichtingen ter zake van door ons ontvangen klachten, zijn dienst betreffende. NATIONAAL HULBIGINGSDEFILE TE AMSTERDAM. Nadere mededeeling van het bestuur der Oranje-vereeniging. Het bestuur der Oranje-vereeniging hier ter stede verzoekt ons, in aanslui ting op zijne vorige mededeeling be treffende de Nationale Huldebetuiging aan de Koningin op 9 September a.s., thans nog het volgende te melden: Vaderlandslievende en Oranjetrou- we vereenigingen worden verzocht als vereeniging uit te komen, met vaandels, banieren enz. Minstens moeten dan van elke vereeniging 5 personen aanwezig zijn; verder is het aantal onbeperkt. Afzonderlijke personen kunnen deel nemen en van de goedkoope reisgelegen heid profiteeren, door zich op het sta tion alhier van een retourkaartje voor Eén uur heeft soms weggenomen, wat in vele jaren is gekomen. den extra-trein te voorzien. Omtrent tijd van vertrek en terugkomst enz. ver schaft men aldaar alle inlichtingen. Deelnemende vereenigingen kunnen in eigen kleeding (uniform) komen; niet toegelaten worden echter uniformen, vaandels, vlaggen enz. van politieke partijen. Het verschijnen in nationaal costuum, hier dus in Zeeuwsche kleederdracht, wordt bijzonder op prijs gesteld. Het geheel belooft een schitterende, enthousiaste betooging te worden. Men rekent op minstens 30.000 deel nemers. En zou Zeeland en speciaal Goes dan achter- b 1 ij v e n Ten slotte nog dit. Voor vereenigingen is gelegenheid deel te nemen aan een bloemenhulde. Een kleine bijdrage (hoogstens 5.—) is daarvoor genoeg. Men kan die bij drage toezenden aan het Nationaal Huldigingsdefilé Station, adres Konin ginneweg 7, Amsterdam (Zuid) met ver melding van den naam der vereeniging en bijschrift „Voor bloemenhulde Natio nale Huldebetooging op 9 September a.s.". DE KERMIS. Zaterdagmiddag en Zaterdagavond is er werkelijk gang in de kermis gekomen. Er was zeer veel volk in de stad en op het kermisterrein, en ongetwijfeld heb ben ook verschillende exploitanten be hoorlijk zaken gedaan. Al is er nu niet zooveel verschil van vermaak, Zater dag bleek wel, dat alleen reeds een flin ke menschenmassa, die zich vermaken wil, voor een feestelijke stemming kan zorgen. Er schijnt goede hoop, dat de dag van morgen, de „hoofddag", voor de ker misexploitanten nog iets goed maken zal. „Patsdie is raak!" Het „Rotterdamsche Revuegezel schap", dat Zaterdag- en Zondagavond in de „Prins van Oranje", de revue „Pats.... die is raak" opvoerde, heeft daarbij veel bezoek getrokken en onge twijfeld hebben de bezoekers geen spijt van hun tocht naar „de prins" gehad, want er is danig gelachen om vele gees tigheden, genoten van goede voor dracht, artistieken dans, en prachtige costumes, en deswege ook veel en har telijk geapplaudiseerd. Door de scènes loopt de geschiedenis van een plattelands-burgemeester en zijn werkster, die er met de gemeente kas van door gaan, en achtervolgd wor den door een detective en den gemeen tevelwachter. Ze bezoeken verschillen de landen, tot zelfs de Noordpool, en maken op die reizen heel wat mede, niet alleen vroolijkheid, maar ook tra giek, wat aanleiding is tot critiek op den handel in blanke slavinnen en in verdoovende middelen, op de invasie van buitenlandsche artisten, van den speelduivel, enz., enz. In het bijzonder moge genoemd wor den de auteur en komiek Maup Bienans, die vele rollen vervulde; Betty Gerrar- di (de werkster); het danspaar „The Violets; de tafreelen „Het Weensche Cabaret", „Verwoest door de techniek", „Droom van een Pinda-Chinees", „Geen stootje" en de twee finales. Zijn dus de bezoekers tevreden ge weest; ongetwijfeld mag dat ook gezegd worden van den directeur, den heer A. Ruysdaal, en zijn gezelschap; iets wat we in lang niet van de beroepsar- tisten, die Goes „aandeden", durfden beweren. V reemdelingenbezoek. Het was gisteren druk met dagjesmen- schen. Van uit Antwerpen kwamen de Zeeland en de Friesland met resp. 260 en 250 passagiers en ook vele bussen en auto's, o.a. uit Noord-Brabant, voerden bezoekers aan. Welkom N.R.V'ers naar Walcheren, De afdeeling Utrecht van de N.R.V. heeft een mooie driedaagsche reis naar Zeeland en Vlaanderen op haar program ma staan, aldus lezen wij in het Utr. Dagblad. Voor de derde maal wordt deze tocht, die de leden in een zeer in teressante landstreek brengt, onderno men. Walcheren met het fraaie Mid del burg en het historische V e e r e worden bezocht, terwijl in het pittores ke Vlaanderenland het middeleeuwsche Brugge het glanspunt van de reis zal vormen. Op den terugweg zal nog een bezoek gebracht worden aan Ostende (strand- bezoek), aan Gent met het Slot van de Graven van Vlaanderen en aan Antwer pen, waar o.a. de oude Gildehuizen, Scheldeterassen, de O- L. Vrouwekerk bezichtigd zullen worden. Het afscheids diner zal in Breda plaats hebben. DOMBURG. Het Domburgsche fan farecorps „Apollo" zal Woensdag 23 Augustus des avonds te 8 uur een con cert geven op de Markt. De opening der Waterleiding. DOMBURG. Bij de officieele opening van de Waterleiding alhier op 28 Aug. a.s. zal het tecnisch exposé bij het pompstation niet worden gegeven door Ir. dr. J. E. Carrierè, zooals eerst werd vermeld maar door den heer W. F. J. M. Krul, directeur van het Rijksbureau voor drinkwatervoorziening te 's-Gra- venhage. Ringrijden, KAPELLE. Op den daartoe bij uitstek geschikten boomgaard van den heer A. Daane te K a p e 11 e had de ringrijderij plaats, welke door vele belangstellenden werd bezocht en hun een aangenamen middag bezorgde. Aan de toeschouwers vooral. Allereerst werd begonnen met ring rijden, waarbij de navolgende prijzen werden uitgereikt: 1. Johs, Mol, 2. W. van Overbeek, 3. Jacob Lepoeter, 4. Iz. van Overbeek, 5. P. Mol, 6. Joz. de Regt, 7. Jan Rottier, 8. R. Scheele, 9. Jan Mol, 10. C. de Roo, 1. A. Op 't Hof, 12, Jac. Lepoeter, 13. C. Eversdijk, 14. Jan Op 't Hoff, 15. Johs. Wabeke, 16. M. Rouw. Stoeltjes rijden: 1, R. Scheele, 2. Johs. Wabeke, 3. M. Rouw, 4. F. Mol, 5. A. Op 't Hof, 6. Joz. de Regt. Turfrapen en overbrengen: 1. R, Scheele, 2. M. Rouw, 3. Joz. de Regt, 4. Jan Mol, 5. W. van Overbeek, 6. Johs Mol. De jury bestond uit de heeren: F. Scheele, W. van Overbeek, M. Bom en A, de Schipper. De voorzitter de heer Jan Mol dankte in welgekozen bewoordingen voor de medewerking van het fanfare korps „Ons Genoegen" van Kapelle dat voor opluistering had gezorgd. Ook den landbouwer Daane voor het afstaan van zijn boomgaard en inzonderheid de jury werden dank gebracht. Met genoegen mag deze ringrijderijvereeniging op de zen welgeslaagden middag terugzien. Door ouderen werd ons medegedeeld, dat in 1876 ook op dezelfde plaats deze sport werd beoefend. Auto te water. Zaterdagmiddag reed de vrachtauto van den vrachtrijder J. D. van Krui- ningen, op de Groote Kade te water. Waarschijnlijk waren de remmen niet goed vast gezet. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor, maar er was nogal "wat materieele schade, door te "water geraakte goederen. Door een kraanwagen werd de drenkeling weer op het droge geheschen, en vervolgens naar de garage gesleept, Een druk badseizoen. Naar verwacht wordt, zal in den loop dezer week te Vlissingen het 50.000 zee bad worden genomen. Het vorige jaar is het 50.000ste bad op 30 Augustus ge i nomen. Middelburg, 21-VIII-'33. Zaterdag en Zondag: hoogste luchttemperatuur 22.8 °C (73 °F); laagste 14.9 °C (59 °F). Heden 9 h: 16.5 °C; 12 h: 18.7 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste baro meterstand 765 mm; laagste 760 mm. Hoogste barometerstand 765.0 mm te La Coruna; laagste 748.3 mm te Ler wick. Verwachting tot morgenavond: Meest matige Z.W. tot W. wind, half tot zwaar bewolkt, regenbuien, met kans op onweer, weinig verandering in temperatuur. Zo nop: 5 h 53; onder 20 h 12. Licht op: 20 h 42. Maan op: 5 h 57; onder 20 h 13. N.M. 21 Aug. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger: Veere 38 min. later, (S springtij). Augustus. Hoogwater. Laagwater, (Z'omertijd.) Ma. 21 2.25 14.37 8.50 21.19 Di. 22 3.00 15.07 9.25 21.55 Wo. 23 3.35 15.40 9.55 22.28 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Augustus. Hoogwater. Laagwater. (Zomertijd.) Ma. 21 4.14 16.33 9.58 22.19 Di. 22 4.51 17.07 10.33 22.51 Wo. 23 5.29 17.41 11.01 23.22 RAAD VAN BAARLAND. 100 opc. personeel, 100 opc, gemeentefondsbelasting. BAARLAND. Zaterdag vergaderde de Raad. De gemeenterekening 1932 wordt met a. st. goedgekeurd. Aangeboden werd de begrooting 1934 met 'n post van 24.668 in ontvangsten en uitgaven, onvoorzien 524.49. Besloten wordt het tekort te dekken met het heffen van 100 opeen ten personeel en 100 opcenten gemeen tefondsbelasting. N. a. v. het voorstel van B. en W. tot verkoop van grond aan P. Acda te Nis se in verband met de werkverschaffing zeide de heer Traas het bedrag veel te hoog te vinden wat de heer Acda vraagt, wat B. en W. ook toegaven. Het voorstel tot grondverkoop werd aange nomen met 5 tegen 2 st„ de heeren Traas en Steketee. Bij de ruiling van grond met den heer D. Goense te 's-Gravenpolder roemde de burgemeester de houding van den heer Goense, daar hiermede algeheele overeenstemming werd verkregen. De nieuwe veldwachter, de heer A. Hoole werd benoemd tot gemeentebode op een salaris van 60. Besloten werd als gratificatie voor de rijkspolitie in verband met politiedien sten in de plaats van den gemeenteveld wachter aan den rijksveldwacht te Ove- zande, Oudelande, Kwadendamme ieder 50 te geven. Voor verrichte diensten als gemeen tebode door den heer L. Wisse, werd besloten met den stem van den heer Zeevaart tegen, hem 10 te geven. N. a. v. het verzoek der caféhouders tot verlaging der personeele belasting voor hunne biljarts werd besloten 10 voor elk biljart plus de 100 opcenten personeel. De bouwverordening. Deze werd artikelsgewijze behandeld. Besloten werd het art. van niet toela ten bij nieuwbouw van bedsteden en van verplichte aansluiting aan de wa terleiding te schrappen. Verder ook artikel te weren tot het niet aanbren gen van antennes en reclamemateriaal op huizen, schuren en schuttingen. Een gouden jubileum. TERNEUZEN. Heden herdenkt de heer N. J, Harte, den dag waarop hij voor 50 jaar in betrekking kwam bij de firma P. J. van de Sande, o.a. uitgeefster van de „Terneuzensche Courant". De heer Harte voelde zich direct aangetrokken tot de journalistiek en is thans reeds tientallen jaren redacteur van genoemde courant. Zijn journalistieke arbeid strekt zich ook verder uit en zijn pennevruch- ten vinden in ruimen kring belangstel ling. Naast deze taak vervult de heer Harte ook die van secretaris van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Een bewijs van 'n werkzaam leven. Brand. TER NEUZEN. Zondagavond is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de arbeiderswoning van W. R„ aan den Baandijk te Ter Neuzen, welke geheel is uitgebrand. De aangrenzende woning is door de activiteit der buren, die em mers water aanvoerden, bewaard geble ven. Toen de gemeentebrandweer ter plaatse water kon geven was het huis vrijwel uitgebrand en moest deze zich tot nablusschen bepalen. Een festival. HOOFDPLAAT. Ter eere van het 25- jarig bestaan van het muziekgezelschap „Oefening baart Kunst", is Zondag een festival gehouden, waaraan 10 Belgische en Nederlandsche gezelschappen deel-

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1