llrovmciHW =2* GOESCHE COUBAMI^ü LEGER EN VLOOT. ZEELAND. WEER EN WIND. BINNENLAND. STOOMWASSCHERIJ „ZEELAND" Langevielesingel D 197 - Tel. 637 Tarief per kilo en per stuk. MIDDELBURG. GOES. VLISSIHGEfg, WSLÜHEREN. ZUID-BEVELAMD. ZEEUWSCH-VLAANDEREN 0.0. ZEEUWSGH-VLA&SIDEREN W.D. uiac DLAi/tn. Z.A ÏËKUAU IV AUUUdlUA lMJ. £,£.KÖ1E ÖJLAU, 1/OC JAAKUANll, MIDDELBUBGSCHE COURANT Dsgblad -Voor Middelburg, Goes en agent- tchdp VUssingen f 2.30, elders 2.50 per U wartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per .-egel, ïngez. jnededeelingen 60 ct. p. r. Bg contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. mama Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgscbe Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening ao. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rsbri«k „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels^ a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. saeS „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cos» rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. GOUVERNEUR VAN SURINAME. Prof. dr. J. C. Kielstra. Bij Kon. besluit van 16 Augustus 1933 is dr. J. C. Kielstra, hoogleeraar aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen, benoemd tot Gouverneur van Suriname. Prof. mr. Johannes Coenraad Kielstra werd 13 November 1878 te Zwartsluis geboren. Hij doorliep het gymnasium te Middelburg en studeerde daarna aan de Universiteit te Leiden in de rechtswetenschap, waar hij op stellingen promoveerde. In 1903 werd hij Indisch rechterlijk ambtenaar en vertrok in dat zelfde jaar naar Ned. Indië, waar hij verschillende ambten heeft vervuld; van 1904 tot 1906 substituut-officier van justitie te Makassar, van 1906 tot 1909 in administratieve betrekkingen. In 1909 werd hij adjudant-adviseur voor de bestuurszaken der Buitengewesten, welk ambt hij tot 1915 waarnam. In 1918 werd hij hoogleeraar in koloniaal staats recht, koloniaal strafrecht, Indische landhuishoudkunde en Indisch agrarisch recht aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen. In 1926 werd prof. Kielstra tevens bijzonder hoogleeraar aan de universiteit te Utrecht in tropische staatshuishoudkunde. Prof. Kielstra, die den rang heeft van res.-majoor, is voorzitter van de Ver eeniging van Verlofsofficieren. WATERSTAAT ALS KERMISBESTRIJDER. In Utrecht is de kermis afgeschaft. Nu houdt men haar even over de grens de zer gemeente, dus in een andere ge meente, die daar géén bezwaar tegen heeft. Naar een van de Utrechtsche Raads leden nu aan „Het "Volk" mededeelde, bestaat van rijkswege het voornemen om in de toekomst' hét houden van ker missen op een terrein naast het café restaurant ,,'t Kalfje" op den Biltsche- straatweg onmogelijk te maken. Elk jaar zijn op bedoeld terrein eeni- ge weken velerlei kermisgenoegens te beleven geweest, maar het toestaan van deze kermis door het gemeentebestuur van Maartensdijk beteekende in den grond van de zaak sabotage van het Utrechtsche Raadsbesluit om in het al gemeen het houden van kermissen bin nen de gemeente te verbieden. Aan dezen z.i. ongewenschten toe stand denkt het ministerie van water staat een eind te maken door den toe gang tot het terrein pver de sloot langs den Biltschestraatweg te verbieden. Aangezien de eenige weg om bij de at tracties te komen aldus wordt afgesne den zal een kermis bij gebrék aan pu bliek daar niet meer kunnen floreeren. Tot zoover het bericht in „Het Volk". Het komt ons voor dat Waterstaat indien en voorzoover geen overwegin gen van waterstaatkundigen aard het noodzakelijk maken, den overgang van die sloot te verhinderen hiermede zijn waterstaatsboekje te buiten gaat. Want hoe kan de minister van Wa terstaat oordeelen over een Raads besluit der autonome gemeente Maar tensdijk, dat het kermissen in zijn ge meente wil toestaan Zelfs al komen daar velen uit een aangrenzende ge meente In den ouderdom van 83 jaar is Vrijdag te Amsterdam overleden de oud-acteur Anton Verhagen. Onder voorzitterschap van dr. J, D. Hefting, voorzitter van den Verzeke ringsraad en van de Neder, centrale vereeniging tot bestrijding der tubercu lose in Den Haag, heeft zich een com missie gevormd voor de huldiging van den heer Jan van Zutphen, algemeen bekend als Oome Jan, bij gelegenheid van zijn 70sten verjaardag op 7 October. De aanbieding van het huldeblijk zal op dien dag plaats hebben in de groote zaal van het sanatorium voor longlijders „Zonnestraal te Hilversum. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 September 1933; le. aan den hoofd officier van administratie der le klasse H. Riem, op zijn verzoek, ter zake van langdurigen dienst eervol ontslag uit den zeedienst verleend; 2e. bevorderd tot hoofdofficier van administratie der 2de klasse de officier van administratie der le klasse T, A. Appels. Middelburg. (Ingez. Med.) DE RINGRIJDERIJ. Er meldden zich 46 rijders aan. Zooals reeds eerder bekend ,ïs ge maakt, zal de jaarlijksche Ringrijderij, uitgaande van Vreemdelingenverkeer, ook dit jaar in de Abdij plaats hebben en evenals altijd op den laatsten Don derdag van Augustus, die dit jaar toe vallig op den jaardag der Koningin 31 Augustus valt. Naar wij vernemen hebben zich 46 deelnemers aangemeld en zal dit maal op twee banen worden gereden- SCHUUR VERBRAND. Gisteravond, ruim kwart over tien, kwam men den heer R. Verhoeven, ca féhouder aan de Voorstad, waarschu wen, dat er rook kwam uit de achter het café staande schuur. Bij onderzoek bleek in den schuur reeds een vinnig brandje te woeden, dat snel in omvang toenam en al spoedig door het dak sloeg. Het duurde 15 a 20 minuten eer de brandweer, na gealarmeerd te zijn, wa ter kon geven en toen stond de zaak reeds in lichte laaie. Hierbij zijn echter dadelijk opgemerkt, dat de Goesche brandweerlieden persoonlijk vlug ge noeg waren, doch het beschikbare bluschmateriaal, en de afstand, maak ten een sneller ingrijpen onmoglijk. Met vier stralen werd water gegeven en omstreeks half twaalf was het vuur gebluscht. De schuur, gedeeltelijk uit hout en gedeeltelijk uit steen opgetrok ken, was geheel uitgebrand. De inven taris bestond uit een auto, toebehoo- rende aan den heer Jansen, leerhan delaar, van wien tevens een partij leer teloor ging; uit hout- en timmermange reedschap van den aannemer J. de Kok, en uit suikerwerken van den heer Maartense, die er eveneens zijn op slagplaats had- Alleen laatstgenoemde was niet verzekerd. Begrijpelijk trok de felle brand hon derden kijkers, die door de politie waar kwamen ineens zooveel agenten vandaan? op een behoorlijken af stand gehouden werden. Met vele an dere gemeentelijke autoriteiten was ook de burgemeester spoedig op het ter rein van den brand aanwezig. De oorzaak van den brand is onbe kend. Men vermoedt, dat het vuur op den zolder, boven de opslagplaats van den heer Jansen ontstaan is. Nasleep motorongevallen. Het hardnekkige gerucht, dat de toe stand van den heer Ph. van Hoven, wien enkele weken geleden in Brabant een motorongeval ^overkwam, en die sinds vorige week in „St. Joanna" verpleegd wordt, nog steeds zorg zou baren, en dat hij in elk geval zijn been zal moeten mis sen, kunnen wij met beslistheid tegen spreken. De genezing van het been heeft een normaal verloop. De toestand van den motorrijder J. Boonman, uit Schore, die eveneens in „,SL Joanna" verpleegd wordt, en wien Woensdag hier ter stede een on geval overkwam, is echter minder gun stiger. De heer Boonman blijkt door veel bloedverlies verzwakt en de beenbreuk is zeer gecompliceerd, met ernstige ver wonding van de spieren. NATIONAAL HULDEBETOON. Een opwekking vanwege het bestuur der Oranjevereeniging, Het Bestuur der Oranje-Vereeniging alhier verzoekt ons de aandacht van al le vereenigingen en organisaties in Goes en van alle Goessenaren in 't bijzonder, te vestigen op het grootsch Nationaal Huldebetoon, dat bij gelegenheid van het 35-jarig Regeeringsjubileum van de Ko ningin, op Zaterdag 9 September a.s, in het Amsterdamsche Stadion, wordt ge organiseerd. Heel ons volk zal medewerken, om genoemden Zaterdag te maken tot een onvergetelijken dag voor H. M. en haar In de kunst is leelijk alles wat valsch is; alles wat glimlacht, zonder reden; alles wat slechts een parade is van schoonheid; alles wat liegt. huis. Daarom zullen ook de Goessena ren zich zeker niet willen onttrekken. Ieder particulier kan op dien dag met een extra-trein naar Amsterdam, de prijs van een retour 3e klasse 4.13. Vereenigingen, die meer dan 25 perso nen afvaardigen, zullen op dien prijs nog reductie kunnen krijgen; hieromtrent vervoege men zich om inlichtingen op 't station alhier. Vóór 26 Augustus a.s. dienen Ver eenigingen en organisaties zich daar voor op te geven en particulieren zich van kaartjes te hebben voorzien, alles op het station alhier. Het bestuur verzoekt ons de ingeze tenen van Goes op te wekken in groo- ten getale naar Amsterdam op te trek ken en aan deze Nationale hulde daad werkelijk deel te nemen. De baden. In de afgeloopen week zijn in het ge wone bad genomen 3944 zeebaden, n.l. 1964 door dames en 1980 door heeren; in het volksbad waren de cijfers 2892, 1462 en 1430. Weer een aanrijding. Gisteravond heeft op den hoek van de Paul Krugerstraat eene aanrijding plaats gehad tusschen een auto en een motorrijwiel, die beide beschadigd zijn. Persoonlijke ongelukken kwamen er niet bij voor. Aanrijding auto's. O. EN W. SOUBURG. Vrijdagmiddag zijn alhier bij den spoorbaanoverweg, vermoedelijk door het niet verleenen van den voorrang, twee vrachtauto's die in dezelfde richting reden, met elkaar in botsing geweest, waardoor er een te gen de inrichting van het afsluithek van den overweg is terechtgekomen, dat hierdoor geheel is ontwricht, terwijl een paal waarop het hek in gesloten toe stand rust scheef is gedrukt. Een rij wiel van iemand die daar juist passeer de is eenigszins beschadigd. Ter voor koming van verdere ongelukken is het hek met vereende krachten weer be drijfsklaar gemaakt. VEERE. In de laatste dagen neemt in deze gemeente het mond- en klauwzeer onrustbarend toe. Er is haast geen boer derij waar deze gevreesde ziekte niet voorkomt. BIGGEKERKE. De Raad heeft een bouwverordening vastgesteld. De be grooting 1934 is aangeboden, zij sluit zonder belastingverhooging of bijzonde re beperking. [Uitvoeriger verslag volgt. Red.] „VEBO." Vaststelling der prijzen. YERSEKE. Vrijdagmiddag vergader de de „Vebo" de vereeniging tot bevor dering van het oesterbedrijf te Yerseke, onder voorzitterschap van burgemees ter Gunning. De secretaris, de heer C. J. Verhaart, bracht een uitvoerig jaarver slag uit, dat al het wel en wee der oes tercultuur en het gescharrel met de prijzen van het laatste jaar allerbitterst deed uitkomen. De penningmeester deed verslag van de inkomsten, 272, en de uitgaven 158. De heeren Verweijs en Van Sprundel controleerden de boek houding en brachten een gunstig verslag uit. Nu komt de voornaamste bezigheid: prijs vaststellen van consumptie-oesters voor het aanstaande seizoen. Het be stuur deed voorstellen die na langdurige discussie deze cijfers als resultaat ga ven: Ned. en Eng. Duitschl. België. 3e soort 35 kg 2e soort 42 3 24 frs. 300 le soort 50 4/10 36 500 KI. imp. 0 58 7 56 800 Imp. 00 66 9/10 80 1100 Imp. 000 75 12 100 1450 De leden (op een enkele uitzondering na) verbinden zich deze prijzen te hand haven tot 1 October. Mocht onverhoeds een groote concurrent opkomen, dan zal de vereeniging omgaande weder verga deren. Met ernst werd er op gewezen, dat naar voorloopige schatting er min der oesters zullen zijn dan 't laatste sei zoen, en zeer zeker lichtere soorten. Als nu weer op een onverstandige manier wordt geconcurreerd en met oesters en prijzen gesmeten, moet men goed beden ken dat aanstaande voorjaar niet valt te rekenen op een korting van het bestuur op de pacht. We gooien in zoo'n geval onze winst weg. Het bestuur der ver eeniging had gaarne hoogere prijzen ge zien dan de nu vastgestelde, maar op aandrang van enkele leden en om een drachtig voor den dag te komen, werd genoegen genomen met de hier genoem de prijzen. Het bestuur had gaarne een dag in September gezien die als begin van de campagne werd beschouwd en dien dag met autoriteiten en pers doorgebracht. De leden voelden er evenwel weinig voor. De aanschaffing van reclamepla ten zal nader worden overwogen. Aan wezig waren pl.m, 40 leden. WEMELDINGE. Gisteren vertoefde de Justitie in d.ezp gemeente, bijgestaan door dr. Hulst uit Leiden, tot het in stellen van een onderzoek naar de doodsoorzaak, van den op zoo nood lottige wijze om het leven gekomen J. A., wonende te Hansweert. WOLPHAARTSDIJK. Maandag ver gaderde het Oranje Comité, besloten werd ieder ingezetenen in de gelegen heid te stellen deel te nemen aan de huldiging van de Koningin op 9 Sept. a.s. te Amsterdam, door gezamenlijk per trein de reis te doen. Kosten retour 4.13. Opgave hiervoor te doen voor Maandagmiddag a.s. 2 uur op het ge meentehuis. RAAD VAN WOLPHAARTSDIJK. WOLPHAARTSDIJK. Vrijdag j.l. ver gaderde de Raad voltallig. Van Ged. Staten is bericht ingekomen dat zij hun goedkeuring onthouden aan een vo rig raadsbesluit betreffende de wijziging in de verordening van den keuringsdienst van vee en vleesch. Op voorstel van den heer Linde nbergh werd besloten te gen de beschikking van Ged. Staten in beroep te gaan bij de Kroon. De nieuwe bouwverordening is na plm. 2V2 uur praten vastgesteld. Er wer den eenige wijzigingen aangebracht: de eerste betrof behoud van bedsteden en gebruik van asbest enz. voor dakbedek king voor andere gebouwen, geen woon huizen betreffende zou zulk een dakbe dekking enz. toegestaan worden. Ook werd uit de verordening weggelaten het verbod van het bouwen van hokjes enz. Voorts werden B. en W. gemachtigd tot een soepele toepassing der verordening. De verordening op de personele be lasting werd na eenige toelichting van den heer J. Onderdijk vastgesteld, gewij zigd dat voor Café biljarten 1 en voor automobielen tot een waarde van 400, 12 belasting zal moeten worden be taald. Het voorstel van B. en W. was voor dit laatste 22,40. Wegens het niet aannemen van zijn benoeming tot lid van de schattings commissie door den heer J, Oudkerk, werd thans benoemd den heer J. A. N. van Oeveren. Nadat door den heer J. Snoodijk een overzicht was gegeven van de exploita tie rekening van de muziekvereeniging „Advendo" en ook de heeren van Oeveren en van Wel de wenschelijkheid ervan hadden betoogd, werd op verzoek van bovengenoemde vereeniging de subsidie verhoogd van 25 tot 50, zulks met ingang van 1934. De heer Snoodijk dankte als voorzit ter der muziekvereeniging de heeren voor hun medewerking. Van de P.Z.E.M. was bericht ingeko men dat de kabel voor licht en kracht, van af den Bijsterweg doorgelegd zal worden tot het Wolphaartsdijksche veer, en of de gemeente bereid is .daar een kabel bij te laten leggen voor haar rekening, voor eventueele straatverlich- lichting Een en ander is begroot op plm. 400. Na uitvoerige bespreking besloot de raad hier n i e t op in te gaan. Hierna sluiting. Door schroef geraakt. HONTENISSE Een zoon van den arts C. uit Kloosterzande, gemeente Honte- nisse, die in Zwitserland zijn vacantie doorbracht, is naar de Vliss. Crt. meldt, aldaar bij het zwemmen zoodanig door een schroef van een motorboot geraakt, dat zijn toestand ernstig is. Middelburg, 19-VIII-'33. Vrijdag: hoog ste luchttemperatuur 24 °C (75 °F)j laagste 16.8 °C (63 °F). Heden 9 h: 18.4 °C; 12 h: 20 °C. Geen regen of neer slag, Hoogste barometerstand 764 mm; laagste 763 mm. Hoogste barometerstand 765.9 mm te München; laagste 744.1 mm te Seydis fjord. Verwachting tot morgenavond; Zwakke tot matige Z.W. tot Z. wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen re gen, iets warmer. Zon op: 5 h 49; onder 20 h 16. Licht op: 20 h 46. Maan op: 3 h 21; onder: 19 h 46. Zondag 20 Aug. Zon op: 5 h 51; onder 20 h 14. Licht op: 20 h 44. Maan op 4 h 38; onder 20 h 01. N.M.: 21 Aug. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger: Veere 38 min. later (S springtij). Augustus. Hoogwater. Laagwater. (Z'omertijd.) Za. 19 1.14 13.30 7.36 20.02 Zo. 20 1.50 14.05 8.16 20.41 Ma. 21 2.25 14.37 8.50 21.19 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Augustus. Hoogwater. Laagwater- (Zomertijd.) Za. 19 2.55 15.17 8.43 21.06 Zo. 20 3.33 15.55 9.25 21.44 Ma. 21 4.14 16.33 9.58 22.19 RAAD VAN BRESKENS, BRESKENS, De Raad dezer gemeente vergaderde Vrijdagmiddag. Met kennis geving waren afwezig de heeren C. de Kruijter en W. Luteijn. Ingekomen stukken. B. en W. deeien den Raad mede, dat de minister van onderwijs den burge meester uitnoodigt de opheffing van school II te bevorderen. Deze zaak is in hun college besproken, doch zij kon den nog niet een beslissing nemen, wes halve zij meenen te moeten volstaan met den Raad van deze zaak in kennis te stellen voor kennisgeving aangenomen. De rekening over 1932 wordt den Raad aangeboden en door hem voorloo- pig vastgesteld met een nadeelig slot in den gewonen dienst van 647, en een batig slot in den kapitaaldienst van 192. De Voorzitter antwoordt mevrouw Tazelaar, dat de schul denlast enorm toegenomen is en dat dit zeker een aansporing tot groote zuinig heid moet zijn. De begrooting voor 1934 wordt aan geboden. Vastgesteld wordt een kohier honden belasting, ten bedrage van 215,25. Bouwverordening, Na eenige discussie werd de bouw verordening vastgesteld, Eenige wijzi gingen werden hierin aangebracht, waarvan wel het belangrijkste was de bepaling, dat duinhuisjes ten minste 25 m van elkander moeten staan. De heer Carels stelde voor dezen afstand op 15 m terug te brengen, hetgeen geschied de met dit voorbehoud, dat B. en W. elk geval afzonderlijk kunnen beoordeelen. Bij de rondvraag wijst de heer Brand op den weinig rooskleurigen toestand, die de visscherij doormaakt. Op zijn voorstel besluit de Raad het dagelijksch bestuur op te dragen deze zaak met de Visscherij Vereeniging te bespreken. RAAD VAN ZUIDZANDE. Afscheid van mej. Bakker als onderwijzeres. ZUIDZANDE. Vrijdagmorgen verga derde de Raad dezer gemeente in vol tallige zitting. Allereerst nam de raad afscheid van mej. M. W. Bakker, aan wie de raad met ingang van 1 September a.s. op haar verzoek eervol ontslag heeft verleend als onderwijzeres aan de o. 1. school en wel om gezondheidsredenen. De voorziter sprak tot haar als volgt: Aangenaam is het ons, dat U de uit- noodiging heeft willen aanvaarden, eeni ge oogenblikken in onze vergadering te willen vertoeven, ten einde den Raad in de gelegenheid te stellen, officieel van

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1