MERCURIUS HAVERMOUT KUNST EN WETENSCHAP. LEGER EN VLOOT. SPORT. RECHTZAKEN. GEMENGD NIEUWS. HET LIEDJE-VAN-DEN-DAG. ONZE BLINDEN. CENT PER PONDSPAK oed. /ens kpge- een bo- ïzen, Ikend van bo ld of bui- op- ster week (3) imaal we- lake- Imet 8 Ichtje. thaam |jft. Ihoofd |>loem. ts taan joren, Jaan vor- le deel jgeheel Wie kent niet het liedje, het licht melodietje, dat deuntje van vroeg en van laat? De radio speelt het, het draaiorgel kweelt het, de slagerknechtschlager der straat. De straatviolisten, de dito-fluitisten, Ze geven steeds weer dat refrein, en wie ?t niet wil hooren, die sluite zijn ooren, maar straks zal 't er zéker weer [zijn.] Dat populair gamma staat op het programma van strijkje, fanfare en jazz, de trommel die tromt het, de brombeer die bromt het, op school klinkt het dwars door [de les] De Marek's, de Béla's, met heila's en héla's, ze spelen er platen van vol, en overal klinkt het, het dienstmeisje zingt het, soms maakt het je ongeveer dol. Maar eens zal dat liedje, dat straatmelodietje, gezongen door groot en door klein, verdrongen, vergeten, verveeld en versleten een oude herinnering zijn. Lange Jan. hetwelk nog onlangs een millioenenlè- gaat van den Joodschen millioenair Ja mes Loeb mocht ontvangen. Ook reeds vroeger heeft Loeb aan dit instituut gj-oote bedragen geschonken. Het is wel een zeer tragische wen ding van het noodlot, dat een geleerde, die aan dit, door een Jood in zoo be langrijke mate gesteunde instituut, zijp reputatie verwierf, er nu moet beslissen, of menschen van al dan niet Joodsche afstamming zijnmet al de gevolgen van dien. Duitsche literatuur in Nederland uitgegeven. Em. Querido's Uitgevers-Mij. te Am sterdam heeft aan haar uitgeverij een Duitsche literaire afdeeling toegevoegd, waarin in het komende najaar de nieuwe werken van Alfred Döblin, Lion Feuchtwanger, Werner Hagemann, Emil Ludwig, Heinrich Mann, Joseph Roth, Arnold Zweig e.a. verschijnen zullen. Verder zal met ingang van Septem ber a.s. bij dezelfde uitgevers-maat schappij een literair maandblad ver schijnen, „Die Sammlung", onder toe zicht van André Gide, Aldous Huxley en Heinrich Mann, geredigeerd door Klaus Mann. Het eerste nummer brengt grooter werk van Heinrich Mann, Wassermann, Döblin, Kesten, Kerr e.a De volgende nummers zullen behalve bijdragen der redacteuren o.a. werk van Thomas Mann, Stefan Zweig, René Schickele, Romain Rolland en Jean Giraudoux bevatten Prof. Rüdin leider van de Vereeniging voor Rashygiëne. De Duitsche dagbladen melden, dat Prof. Ernst Rüdin is benoemd tot voor zitter van de Ver. voor Rashygiëne. Prof. Rudin is zeer bekend geworden door zijn onderzoekingen, verricht in het psychiatrisch laboratorium te München, Een jubleumsbeschouwing van den Voorzitter der Ver. tot werkverschaffing Zeeuwsche Blinden. aan De Vereeniging tot werkverschaffing aan Zeeuwsche blinden, alhier, zal 1 September a.s. het feit herdenken, dat Johannes van Leerdam geboren te Middelburg, den 9den October 1865, uit 'n bekend Dampoortgeslacht, de nestor onzer blinden, gedurende 50 jaren als stoelenmatter en mattenvlechter aan hare Inrichting, eerst aan de Bree, later aan de Beestenmarkt gevestigd, werk zaam is, nadat hij zijn vooropleiding had genoten aan het Instituut tot onderwijs van blinden en gesticht voor volwassen blinden te Amsterdam. Het Bestuur heeft gemeend dezen dag niet onopgemerkt te mogen laten voor bijgaan en den jubilaris met zijn mak kers in de Inrichting een aangenamen dag te moeten bereiden; medewerking van hen, die belangstellen in het lot on zer blinden, zal ten zeerste worden ge waardeerd. Deze herdenking geeft mij aanleiding tot eenige beschouwingen, het blin denwezen betreffende. In het algemeen wekt een blinde in de maatschappij verkeerend, deelne ming en medelijden op en niet ten on rechte heeft men voor dezulken mede gevoel en sympathie, als gevolg van hunne hulpeloosheid bij beweging en orienteering, de groote beperking in uiterlijke waarneming en het missen van veel genot, dat voor zienden is wegge legd. Dat medegevoel is eenerzijds vele blin den tot zegen geweest, daar het op het eind der 18de en in het begin der 19de eeuw aanleiding heeft gegeven tot de oprichting van onderwijs- en werkin richtingen, die blinden uit hun isolement verlosten, doch anderzijds heeft die sym pathie zijn schaduwzijde, wanneer ze, door het geven van aalmoezen verkeerd toegepast, den blinde iederen prikkel tot het voeren van een zelfstandig be staan ontneemt. Eerste-luitenant der mariniers J. A. J. de Bruijn, onlangs uit Oost-Indië teruggekeerd, is ter beschikking gesteld. Op Maandag 21 Augustus a.s. ko men bij het 3e Regiment Infanterie on der de wapenen tot het volgen van een gecomprimeerden cursus de reserve Luitenants L. J. Overwater, P. A. van Daalen van het 14e Regiment Infanterie. Voetbal. MiddelburgVios, Morgen speelt Middelburg een vriend- schappelijken wedstrijd op het gemeen telijk sportterrein tegen de twïeede klasse club Vios uit Den Haag. Twee Amsterdammers, die hebben ingebroken in het stationsgebouw van Zaandam en uit de kamer van den chef kleedingstukken en uit het restaurant sigaren, sigaretten en eetwaren stalen, zijn Donderdag door de Haarlemsche rechtbank conform den eisch van het O.M. veroordeeld tot 8 maanden gevan genisstraf. De Krijgsraad zette de behandeling voort van de zaak tegen den 31-jarigen J. P. Z., dienstplichtig soldaat bij de specialisten compagnie 3 R. I. te Bergen op Zoom, die verdacht werd dat hij op 23 September 1924 zijn korps te Bergen op Zoom zonder verlof zou hebben ver laten en daarvan sinds dien tijd opzette lijk afwezig is gebleven, totdat hij op 5 September 1932 te Den Haag is aange houden. Deze zaak was op 30 Mei j.l. uitge steld omdat Z. beweerde niet de ge zochte te zijn. De Krijgsraad gelastte toen een schriftonderzoek. Thans hield Z. weer vol dat hij niet den weggeloopen man was, Intusschen heeft hij zijn dienstplicht vervuld. De auditeur-militair eischte 1 maand Blinden verkeeren in hun eigen blin- denwereld, die in vele opzichten van dien van zienden verschilt; aard, aanleg en karakter van blinden overtreffen meermalen diezelfde eigenschappen van hen, die zich ziende in de maatschappij bewegen. Zij toonen in het algemeen meer opge wektheid en zijn wars van iederen klaag toon, die ten hunnen opzichte wordt ge uit; zij hebben minder afleiding van de hen omringende sfeer en doorstaan vele voor andere moeilijke oogenblikken met grooter weerstandsvermogen. Als voor beeld hiervan moge dienen, dat zij klei ne operatiën gemakkelijker doorstaan, daar zij geen bloed zien vloeien. De blinde kent het inwendige van zijn huis door en door, hecht zich daar door sterker aan alles wat hem omringt, doch heeft dientengevolge spoediger heimwee als men hem aan zijn omge ving ontrukt. Wat de onderlinge verhouding van blinden betreft: deze kenmerkt zich door eensgezindheid. Onze Inrichting is daar van een sprekend voorbeeld, zij voelen zich lotgenooten en worden voortdurend geoefend in geduld, vertoonen geen tee kenen van jaloesie en leeren berustend te zijn. Onwelvoegelijkheid kan den blinde niet in dezelfde mate als den ziende worden aangerekend, want neemt hij de etikette niet zoozeer in acht, dan is zulks een gevolg van het feit, dat hij die van anderen niet kon overnemen. Bij het analyseeren van onderwerpen toont hij meestal een scherpzinnig oor deel; van de zich in zijn onmiddellijke omgeving bevindende voorwerpen maakt hij zich een beeld tot in de klein ste bijzonderheden, teneinde die van andere 'voorwerpen te kunnen onder scheiden. De geestvermogens zijn bij de meeste blinden voldoende en bij velen uitste kend ontwikkeld, hun aandacht is groot, zij zijn begeerig naar kennis en hun ge heugen is meestal meer dan middelma tig, ze zijn rechtvaardig en ordelijk. De geheugensterkte van blinden open baart zich in groote mate in de muziek wereld, velen hebben ook een fijn mu- gev, straf en de Krijgsraad veroordeelde Z. tot een gev. straf gelijk aan den tijd, doorgebracht in preventieve hechtenis. Ongelukken. Toen Woensdagmiddag de 12-ja- rige D„ op den Bosschendijk te Ou denbosch per fiets het erf van zijn vader verliet, kwamen juist twee auto's aan, van eiken kant een, met het ge volg, dat de knaap door een der auto's werd aangereden. De jongen sloeg te gen de straat en werd bewusteloos op genomen. Op advies van den spoedig aanwezigen geneesheer werd het vent je, dat een hersenschudding had opge- loopen, naar het ziekenhuis overge bracht. Op den weg van Almelo naar Oot- marsum in de buurt van Reutum is een 3-jarig dochtertje van den landbouwer J. H. in een onbewaakt oogenblik den weg overgestoken en daarbij door een motorrijder uit Zutphen overreden. De vader, die het ongeluk zag gebeuren, snelde het kind na, maar hij kwam zelf bijna onder den motor. Zwaar gewond is het kind opgenomen en eenige uren la ter overleden. EEN NIEUWE SOORT FIETS? Naar de „Arbeiderspers" weet te mel den, heeft de kantoorbediende H. J- Kip een uitvinding gedaan, die een be langrijke verbetering van het rijweil be- teekent. Voor een jaar of vier vatte de idee bij hem post, een fiets te con- strueeren, waarmee Isnéller kon wor den gereden, zonder overmatige krachts inspanning. Uit een paar oude fietsen flanste hij een nieuw rijwiel samen, waarop hij tot groote hilariteit van ooggetuigen zijn eerste proefnemingen verrichtte. Toch wist hij met dit nieuwe model, dat zeer primitief was samengesteld, na een paar weken een groote snelheid te be reiken, waardoor hij een autobus kon bijhouden. Het rijwiel werd daarna in teekening gebracht en in samenwerking met een ingenieur uitgewerkt en be schreven. Octrooi kwam tot stand. Het nieuwe principe voor het voort bewegen per fietst steunt op de har monie van de beweging der ledematen. Bij het hardloopen, het zwemmen of 't gewone loopen vindt bij het bewegen der beenen een natuurlijke beweging der armen plaats en worden deze niet stil gehouden- De krachtsinspanning der armen, die nu verwaarloosd wordt, wordt bij Kip's fiets omgezet in snelheid. Hiertoe wordt nu, behalve op het achterwiel, ook een aandrijfinrichting op het voorwiel ge bouwd. Door de grootere kracht, die nu zonder meer moeite kan worden ont wikkeld, is het mogelijk, een sterkere versnelling dan nu gebruikelijk op beide wielen aan te brengen en zoo doende in nuttig effect om te zetten. zikaal gehoor, onder blinden treft men organisten, muziekonderwijzers en pia nostemmers aan- Sommige muziekwerken zijn in brail leschrift geschreven, daar de blinde niet van het blad kan spelen en op deze wijze de gelegenheid voor hem is open gesteld zich door zijn uitstekend tast gevoel met den inhoud van een muziek werk bekend te maken. Het goede geheugen van dén blinde komt mede tot uiting bij het uit het hoofd rekenen en het onthouden van getallen; de op de instituten in gebruik zijnde rekentoestellen bieden hem daar bij de behulpzame hand. Het gehoor is voor den blinde leids man en gids, het is de poort, waardoor hij met zijn medemenschen in contact komt; door zijn tastzin houdt hij voe ling met de buitenwereld, maakt zich voorstellingen en vormt begrippen. Emoties zijn den blinde evenmin als den ziende vreemd, dit bewijst reeds 't blinde kind, dat zich verheugt bij het hooren van de stem zijner ouders, het ziende kind ondervindt diezelfde ge waarwording bij het zien zijner ouders. Uit het vorengezegde trekke men nu evenwel niet de gevolgtrekking dat ieder verstandelijk en geestelijk ont wikkeld blinde voldoende gewapend is tegen den strijd, die hem in de maat schappij 'de wachten staat en dat hij1 de sympathie en de medewerking van zienden niet zou behoeven om te trach ten in zijn levensonderhoud te voor zien. Men bedenke daarbij, dat weinig be roepen bestaan, die hij met eenzelfde succe|s als de ziendie kan uitoefenen, terwijl het dan nog de meest gemakke lijke en eenvoudige zijn, dezulke, die de geringste vaardigheid vereischen en dientengevolge het minst loonend zijn; hetzelfde geldt voor het bekleeden van ambten. Vermelding verdient hierbij, dat in China blindgeborenen worden gedood en blinden aldaar hun bestaan in hoofd zaak vinden in „waarzeggen". In Japan is de toestand der blinden beter, daar bekleeden ze ambten en kunnen examens doen voor masseur, musicus en letterkundige; het hoofd wordt hun kaalgeschoren. Op het oogenblik zijn een aantal de zer fietsen, als standaardmodel in de maak. Over een dag of veertien zullen zij gereed zijn, waarna demonstraties worden gegeven. Compleet zal het rij wiel nog geen 25 duurder zijn dan een behoorlijke andere fiets. MYSTERIEUS. Op 16 Juni is van Rotterdam per Harwichboot vertrokken de Engelsche kapitein Brooks. Hij is niet in Engeland aangekomen en omtrent zijn verdwijning is niets bekend. Aange nomen werd dat hij onbemerkt over bocrd geslagen is. Zijn vrouw is echter de meening toegedaan dat er misdaad in het spel is. Kapitein Brooks is naar Rotterdam gegaan om een schip te koopen. Vol gens mrs. Brooks waren er menschen, die belang hadden bij zijn verdwijning. Ongeveer een maand later is op Ter schelling aangespoeld het lijk van een man. Het werd dadelijk begraven en eenigen tijd later kwam men op het idee, dat dit wel van kapitein Brooks kon zijn. Dezer dagen is zijn vrouw naar Terschelling geweest om te trachten het lijk te identificeeren. Dit moest geschie den door enkele voorwerpen, die men daartoe achter gehouden had. Mrs. Brooks heeft eenige van die voorwer pen, o.a. een paar gouden manchet- knoopen met een afbeelding van Prin ses Mary en een monocle herkend, maar het horloge herkende zij niet. Zij is daardoor nog niet volledig over tuigd dat het lijk van haar man gevon den is. Zij wordt hierin nog versterkt door de mededeelingen van helderzien den, die zij zoowel in Londen als in Rotterdam geraadpleegd heeft. Deze verklaarden beiden, dat haar man niet doc-d is, maar ergens gevangen gehou den wordt. Mrs. Brooks is Vrijdag weer naar En geland vertrokken en zal pogingen aan wenden het lijk naar Engeland te doen overbrengen. UIT HET RAAM GEVALLEN. Op de Bilderdijkkade te Amsterdam vonden wandelaars Woensdagavond een man, die bewusteloos was en uit linker oor en mond bloedde. Het bleek, dat de man woonde op de tweede étage van het huis, waarvoor hij werd aangetroffen. De ramen stonden open en men vermoedde dan ook dade lijk, dat de man daardoor was gevallen. Later werd dit vermoeden bevestigd. De man, een 38-jarige winkelbediende, bad voor het open raam gestaan en was plotseling onwel geworden. Hij verloor zijn evenwicht en kwam op straat te recht. Zijn toestand is ernstig. BIJNA GESTIKT. Woensdagmid dag is mej. W. wonende in de Zeilma kerstraat te Alphen aan den R ij n, bijna gestikt. Tijdens het nutti gen van het middageten bleef plots een stukje vleesch in de keel zitten, dat zij trots alle pogingen niet weg kon krij gen. Teneinde raad, daar de juffrouw het inmiddels vreeselijk benauwd kreeg, In het Oosten zijn de blinden talrijk als gevolg van het dragen van het hoofddeksel, den Fez, dat het oog on voldoende beschermt tegen de zon, ter wijl stuivend woestijnzand mede oog ziekten doet ontstaan; bovendien speelt in Palestina de onreinheid in dit opzicht een rol, daar de Arabische vrouw de insecten op de oogjes der kinderen laat zitten, uit bijgeloof, dat ze daardoor het kind voor den blik van den booze be hoedt. In Egypte steken sommigen na hun pelgrimstocht naar Mekka zich met een gloeiend ijzer de oogen uit, bewerende, dat er na de Heilige stad te hebben ge zien, niets meer ter wereld bestaat, waard om gezien te worden. De grootste hinderpaal, die de blinde op zijn levensweg ontmoet is de onbe kendheid van ons, zienden, met dat gene, wat hij praesteeren kan, meer nog dan de moeielijkheid, die voor hem het gemis van zijn gezichtsvermogen mede brengt; dit is een gevolg van de omstan digheid, dat zienden de gevolgen van blindheid plegen te overdrijven en de hulpbehoevendheid van blinden over schatten. Een ziende beschouwt het gezichts vermogen als de basis van en een der hoofdfactoren voor zijn arbeid en denkt, dat hij bij gemis daarvan tot werkeloos heid zou zijn gedoemd. De feiten evenwel toonen aan, dat bij hem, die door blindheid is getroffen, de tastzin en het gehoor zoo intensief ge oefend worden, dat deze gerekend kun nen worden het gezichtsvermogen grootendeels te vervangen. Dit geldt in sterkere mate voor den blindgeborene. Als gevolg hiervan huivert de ziende veelal den blinde werk te doen verrich ten, waardoor de productieve werk kracht van den blinde in gevaar komt. Het gemis van het zien van natuur verschijnselen en van voorwerpen van kunst wordt door den blinde, vooral den blindgeborene, minder gevoeld. Toch geniet de blinde van de natuur, van een lente- of zomerdag met war men zonneschijn en nieuwe geuren, al verstaat hij niet iwat de natuur zegt van kleuren en tinten. NEDERLANDSCH FABRIKAAT i~ (lngez. Me<LJ werd de hulp van een dokter ingeroe pen die onmiddellijke overbrenging naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden noodzakelijk achtte. POLITIEK VANDALISME. Dat de S.O.S.-tentoonstelling van schilderijen in het landhuis Zandhoeve bij Bergen niet alleen bezocht wordt door hen, die in de kunst belang stellen, heeft men Wioensdag ervaren toen bleek, dat men op 't schilderij van Graaf van Drongen met potlood de woorden „Hitier" had geschreven. Uit het schrift viel op te maken, dat dit door een vreemdeling was geschreven. In verband hiermede is het toezicht verscherpt. Gelukkig bleek, dat het doek niet was aangetast en het mogelijk de beschadiging ongedaan te maken, (Hbld.) VERWOED GEVECHT TUSSCHEN SCHIPPERS. Op de rivier den IJsel nabij B r u m m e n had Woensdag, naar de „Tel." meldt, een ernstige vechtpartij plaats tusschen de beman ning van de „Zes Gebroeders" en schip pers van een sleep. Het werd een for meel riviergevecht, waarbij van allerlei aanvals- en verdedigingsmiddelen ge bruik gemaakt werd. Ten slotte nam eerstgenoemd schip de vlucht in de richting van Doesburg. De schippers van de sleep, die hun vijand zagen vluchten, konden evenwel hiermede geen genoegen nemen. Zij de den aangifte bij de politie te Brummen, dat zij met een vuurwapen waren be dreigd. Later werd de „Zes Gebroeders" door de politie te Doesburg opgehouden. Bij onderzoek bleek, dat schipper Klein- man in het bezit van een geladen para bellum was. Wegens het onbevoegd voorhanden hebben van een vuurwapen zal tegen hem proces-verbaal worden opgemaakt. Het gevecht was ontstaan doordat schipper Kleinman van „De Zes Ge broeders" oneenigheid kreeg met schip per Kloek, wiens schip deel uitmaakte van een sleep. HOOIBROEI. Vrijdagmorgen om streeks zes uur is, vermoedelijk tenge volge van hooibroei, brand ontstaan in de boerderij van den veehouder K. de B. te Stavoren. De brand greep In het algemeen heeft de blinde een rijk, innerlijk leven en van lieverlede wordt het gemis van zijn gezichtsver mogen voor hem minder pijnlijk; wel ge voelt hij zijn afhankelijkheid, vooral wanneer hij een zelfstandig karakter bezit, welk gevoel men kan temperen door hem te leeren zooveel mogelijk zichzelf te helpen, physieke hulp van vriendelijke menschen wordt dankbaar door hem aanvaard en doet hem gevoe len, dat die een zonnestraal werpt op zijn duisteren levensweg. Eenmaal vertrouwd geraakt met zijn toestand beschouwt de blinde man of vrouw zich niet als een voor de maat schappij verlorene, doch weet, dat hij of zij een gelukkig huiselijk leven kan leiden door het dienstbaar maken van hun arbeid aan de gemeenschap en het voor anderen nuttig zijn- Werkverschaffing is de meest prakti sche wijze om valide, normale blinden, die voor een handwerk worden opge leid of dat beoefenen, te steunen, men verschaft hen daardoor menschelijke waardigheid, ze vergeten daardoor hun gemis en voelen zich medearbeiders aan het produktieapparaat. De blinde heeft hulp van zienden noodig ter bestrijding van concurrentie, die ook hem kan treffen, daar hij soms wel regelmatiger, doch minder vlug kan werken dan zijn ziende kameraad, waardoor zijn verdiensten geringer zijn, terwijl afzet van het geproduceerde ook daardoor minder gemakkelijk gaat. Geef den blinde werk, waardoor ge een lichtstraal werpt in zijn duister le ven, bewaart hem voor terugzinken; de aalmoes kan hem slechts vernederen. Geef hem iets van het uwe, door hem een deel te schenken van Uw tijd, Uw kracht, Uw verstandige liefde, maak hem daardoor nuttig en bruikbaar lid der maatschappij. Middelburg, Augustus '33. L. A. van der Harst, Voorzitter der Vereeniging tot Werkverschaffing aan Zeeuwsche Blinden.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 11