Middelburg, Westkapelle, Oostkapelle, Aagtekerke, St. Laurens, Koudekerke en Goes er collectes voor „Hoenderloo' worden gehouden. Verschillende Dames en Heeren hebben zich reeds als vrij willige collectant aangeboden. Temeer daar deze collecte bestemd is voor een jeugdarbeid, die de sporen heeft verdiend in den loop van vele tientallen jaren en het hier geldt mis deelde kinderen, zal niemand zich ont trekken, maar willen wij gaarne offeren, onzen penning, ons dubbeltje, ons kwart je of onzen gulden. Men zie de desbe treffende advertenties. WALCHEREN. RAAD VAN ARNEMUIDEN. ARNEMUIDEN. Donderdagavond ver gaderde de Raad dezer gemeente, onder leiding van den heer L. Puijpe, wethou der. Afwezig met kennisgeving de heer A, Schuit. De voorzitter deelt mede, dat aan burgemeester H. G. Horninge van 2 tot en met 29 Augustus verlof verleend is. Het eenige punt der agenda is vast stelling bouwverordening. De voorzitter wijst er op, dat deze reeds in een bijeenkomst door den Raad is besproken; in het ontwerp zijn toen eenige wijzigingen aangebracht. Naar aanleiding dezer wijzigingen schrijft de Gezondheidscommissie, het gewenscht te achten, dat in elke woning een inrichting tot afvoer van huishoud- water aanwezig is, en verder dat alkoof bouw zonder rechtstreeksche verbinding met de buitenlucht door een openslaand raam verboden dient te zijn. Na breedvoerige bespreking komt de Raad aan den wensch der Gezondheids commissie tegemoet om artikel 64 der verordening afvoer huishoudwater in zijn oorspronkelijken toestand te laten. Teneinde den alkoof bouw in een in gebouwde woning mogelijk te maken, wil de Raad zooveel mogelijk door het aanbrengen van een gelegenheid tot luchtverversching aan den wensch der Gezondheidscommissie tegemoet komen. Deze alkoofbouw onmogelijk te maken voor ingebouwde woningen, hiertoe wil de Raad niet medewerken, zoodat de wijziging van artikel 70 der Bouwveror dening door den Raad wordt gehand haafd. Hierna wordt de Bouwverordening vastgesteld. Vervolgens deelt de voorzi t t e r mede, dat de laatst gehouden verpach ting der landerijen in totaal heeft opge bracht 928, vorige verpachting 968 die der weilanden 63, vorige verpach ting 72. De gemeente-begrooting voor 1934 wordt hierna aangeboden in ontvang en uitgaaf op een bedrag van 90.789 met een onvoorzien van 2346. In deze begrooting is opgenomen een bedrag van 8475, als goed slot der rekening 1932. Om de begrooting sluitend te maken is noodig een verhooging der opcenten op de Vermogensbelasting tot het maxi mum van 50; de opcenten op de perso- neele belasting dienen te worden ge bracht van 100 op 150. Hiertoe zal de Raad voor 1 September aanjstaande een beslissing moeten ne men, daar deze verhooging anders niet meer in werking dienstjaar 1934. De begrooting worden rondgezc De gemeenter< in ontvangsten j 86015, kapitaal geven 5739. Van het goed dienst is benoodi 6650 om voor evenwicht tussch gaven te herstelh Vervolgens zit van 1896 in, w goeding voor het noten, zoodat h dat op den dieni overgebracht als draagt. RAAD VAN De begro genomen meene b raad wil verhoogd SINT LAURE vergaderde de voorzitterschap v< 't Hoff. Ingekome ling van den Rijk: heidsverzekering, taal 73 moet w de normale, en o subsidie ingevolg( besluit 1917. De b nemen van werkl burg gehouden o bedraagt voor het samen 23.54. Inzake de vraaj reid is mede te w van een barak voo lijke ziekte met J gen, stellen B. en den, dat de gemee: geling bereid is, d< het bedrag niet ki nadere gegevens. De heer H a m e Laurens zich in te re gemeenten, ber aangaan van een deze gemeente op gewezen. Z.h.s. wc B. en W. aangenor De voorzitt na de bespreking bouwverordening i; dering vafl den Ra Gezondheidscommi De door deze con kleine wijzigingen i Het voorstel van d om het maken van toestemming van E wordt met 5 tegen pen. De gemeentere wórdt voorloopig 1 gewonen dienst in en in uitgaaf op J kapitaaldienst in o 1033. Van de gelegenh van algemeene bes daarna aan de ore der gemeente voor geen der leden gel Bij de artikels^ deelt de heer R i e kunnen meegaan n Bnefgeschrief tusschen Jewannes uiit W Jan de Smid uut Goesche Land. Poeldurp, Oestmaend '33. Vriend Jewannes! Ei je 't gister' eleze Jewannes, oedat de Vrouwe van d'Oeve 't awee op Jan de Smid verzien eit? Noe moch jie nog wè zegge in je lesten brief: „Affijn, dat m'n awee g'ad." Noe vind' ik, dat de Vrouwe d'i brief wel 'n bitje korter a' kunne maeke, want z'angt 'r 'n boel kwispcls an, die net zoo goed wig a kunne bluve. Meschien was dan aol dat geleerdachtige ök wig ebleve. Dan was 'n voe mien ok 'n bitje dudelikker ewist. Ik ouwe nie erg van dat gescherm mie groote woorden. Affijn, 'k zal over dien brief nog 't een en 't aar zegge. Leit 'n mè neffen je. Lees je 't goed, Jewannes, wat of de Vrouwe schrieft: „iedere bewoner van een Hoeve bezit een historisch recht op het houden van een eigen equipage." Zöö erg wist 'k nie, da 't was. As de boerinnen d'r aol zoo over dienke, dan zou 't agauw jammer weze, dat ze d'r gouwe stikken en spellen nie Hete ver- maeke voe kroontjes op d'r ood. Me wete 't dan noe, dat volgens de Vrouwe ielken boer 't recht eit om in 'n auto te rien. Waevoe of de Vrouwe 't d'r eigen noe zoo moeilik maekt over dien auto, dat begriep' 'k nie. Ik toch nie ezeid, dat 'n boer nie in 'n auto mag zitte? Mè de Vrouwe lèès nie goed. Ik vroeg toen: „bin d'r bie de Vrouwe nog zukke boeren?" En as ze noe feest, wat of dae vóór stieng, dan begriep ze meschien, da'k bedoelden „boeren mie kappetaalsbezit, die nog geen auto Waerom of noe net persies 'n böèr 't recht mot waerom of de waerdig- heid van „Baes op de Hoeve" eischt dat 'n „de Vrouwe" nae kerke briengt of nae de mart of op verziete in z'n auto, dat za wè geen mensch begriepe. Mè zie je wè goed, Jewannes, waevoe of de Vrouwe den auto noodeg eit? Voe d'r eigen plezier! tied bin d'r zoo vee auto magge doe al „op 'n eigen equipa za' de Vrouwe toe vee te maeken a zin eit om nae de i ken in de stad- W; beuter en een mie we beslist nie. Ik vinde, Jewanm die zónder steun ge om d'r 'n auto op n rust doe mag. Mè oe meugelik, dat iemed gen tied, die anspra, voe wat dan ok, durft tv „recht op 'n eigen equipage!" Da nog a sterk! Dat 'n boer vroeger 'n paerd voe 't gerij spanden, da's nog a' glad. Ie a' ze mè voe 't langen. Dat kun ne ze nóg en geen mensch za' d'r ies van zegge. Dae kookt noe de Vrouwe 't recht uut van 'n auto voe de boeren. Dien auto doe wat bie d'r öf. Ik zou zegge: „m'n lieve ziele, as jie in 'n auto wil rie, dan doe je 't- En as je d'r de centen nie voe eit, dan doe je net as 'n aar: loope of fietse." Jewannes, dae 'zulle d'r zoo vee weze, die in een auto zouwe wille rie, omdat d'r vaoder, d'r grottevaoder. d'r över-óver grottevaoder ,,'n eigen equipage" a, mè die noe nae kerke magge kuiere; die op de mart net zoo vee noodeg e as de Vrouwe; die om 'n aer geen fersoendelikke kleeren om op verziete te gaen. De Vrouwe praot over: récht. Wien maekt de rech ten? Die ze z'n eigen toe-kent. Som- megte zegge: „ieder mensch ei recht op 'n onbekommerden ouwen dag; ielken errebeier ei recht op goeie verplegege as 'n wat mekeert; as 'n ziek is." Goed, die d'r om vroege, die krége dat recht, mè a'k 't wel begriepe, dan lacht de Vrouwe nie om „die vele sosiale wet- over het stof, dat in de melk was gevallen. „Ze zijn te lui, om het deksel be hoorlijk te sluiten," morde de pan tot een kleinen waterketel, die vroolijk op het gas stond te zin gen. Neen, daar begreep Margreetje nu toch heelemaal niets van! „Waarom mopperen toch al die lepels, vorken, en al het andere keukengerei vroeg zij zich af. „Waarom was dat mooie theepot je zoo ontevreden? En waarom wilde zelfs de vloerbezem weg- loopen? En die kleine waterketel staat daar toch zóó vroolijk te zingen, alsof hij het hier heel ge noeglijk en erg naar zijn zin heeft Hoe is dat nu toch mogelijk De kleine tevreden waterketel, die juist nog luider begon te zin gen, scheen ook waarlijk te hoo- ren, hoe Margreetje, naar hem kijkende, op eens verbaasd uitriep: „Maar is die kleine ketel dan de eenige van al het keukengerei die geheel tevreden is? Heeft hij zich dan nergens over te bekla gen?" En tot haar nog grooter ver bazing hoorde zij toen heel duide lijk den kleinen ketel zingen: „Waarom zou ik mij over iets beklagen? Men vult mij toch altijd met zuiver water en zet me dan op het vroolijk-vlammende vuur. En ik, die dan mijn best doe, het water zoo vlug mogelijk te laten koken, zing daarbij een vroolijk liedje. Zoo ben en blijf ik tevre den en verlang dus niet naar iets anders, 'k Heb het hier best, en 't is dwaas om naar iets te verlan gen, dat men toch nimmer kan krijgen. Heel dwaas zijn zulke verlangens, dié nooit verwezen lijkt kunnen worden, 't Zou niet kwaad zijn, als iedereen in deze keuken daar eens aan dacht.." „Die kleine waterketel is waar lijk nog zoo dom niet," mompelde Margreetje en ze keek naar de pannen, de saus- en de roerlepels en naar de braadvorken en den zoo héél ontevreden bezem. Ze raapte hem dan ook vlug op en zette hem weer naast het lepel- rek neer. Daarna keerde zij terug tot de worteltjes, keek naar het half geschraapte in het water en naar het mesje dat uit haar hand op den grond gevallen was en ze mompelde: „Zou ik, al schrapende, zijn ingeslapen? Zou ik dit alles hebben gedroomd Maar dat is toch niet mogelijk 'k Heb toch zoo heel duidelijk verstaan, wat al die dingen tot elkander zei- tel Maar die heeft me, ook al heb ik alles gedroomd, heel veel goeds geleerd. Die heeft me verteld, dat tevredenheid ons veel gelukkiger maakt dan ontevreden te zijn. Daarom wil ik ook voortaan heel tevreden het werk doen, dat mij is opgedragen. Ik wil niet meer de mooi gekleede dames, die komen theedrinken, benijden, 'k Wil dank baar zijn voor alles; ik wil me nut tig maken, dat wil ik En Margreetje, het vijftienjarige meisje, dat de dames, die bij de oude mevrouw kwamen theedrin ken, moest binnenlaten en aan dienen, had nog wel vaak moeite met het onthouden van al die vele vreemde, lange en moeilijk uit te spreken namen, maar ontevreden met haar bestaan was ze niet meer, zelfs al had ze het nog zoo druk, Zoo werd toen de vroeger zoo ontevreden Margreetje een lief,, verstandig meisje, waarvan ieder een weldra heel veel hield. En als soms de andere dienstmeisjes in het groote, mooie huis tot haar zeiden: „Wat ben jij toch ten goe de veranderd, Margreetje Hoe ben jij, die vroeger zoo'n ontevre den meisje was, zoo verstandig ge worden Dan was steeds het vroolijk-la- chende antwoord: „Vraag dat maar eens aan den kleinen water ketel, die iederen dag zoo vroolijk op het gas staat te zingen Tante Joh. WAAR WAS DE KOE? Oom Dolf is bij Robbie's vader en moeder op bezoek, Ook al, om even iets te vertellen over Tante Mary, die den geheelen winter en het voorjaar gesukkeld heeft en nu op raad van den dokter de zo mermaanden naar buiten moet. Ze zitten met hun drietjes in de open serre, gezellig bij een kopje tbee en op de tuinbank, onder den kastanjeboom, zit kleine Rob. Hij leest, maar zoo af en toe luistert hij toch ook wel eens even naar hetgeen oom Dolf te vertellen heeft „Nu", zegt deze, „ik kan niet an ders beweren dan dat we het ge troffen hebben. Toevallig vernam ik van een vriend, dat kennissen van hem, die op een heel mooi plekje van de Veluwe een buitentje bewonen, voor geruimen tijd naar het buitenland gaan en nu zoolang hun huisje wel verhuren willen. Ik heb de koe toen maar dadelijk bij de horens gepakt en ben er op af gegaan Ik moet je zeggen: 't was precies wat we zochten Niet te groot en niet te klein. Een mooie tuin er omheen, flinke garage en vlak bij het bosch. We hebben 't voorloopig voor drie maanden ge huurd en trekken er de volgende week al in „Wat een bof zegt Moeder hartelijk, ,,'k Ben blij voor jullie, hoor Wij komen eens gauw kij ken Nog een poosje praten de drie groote menschen door. Dan staat oom Rudolf op en bij het afscheid nemen zegt hij met een kneepje in Robbie's wang „Als je komt, breng je dien klei nen rakker zeker wel mee Geloof maar, dat hij bij ons spelen en ra votten kan Het is enkele weken later, als het beloofde bezoek wordt ge bracht. Nadat eerst het huis en daarna ook de tuin is bekeken, zegt moe der verrukt tegen oom Dolf: „Je hebt niet overdreven, hoor Ik ivind het hier werkelijk meer dan mooi „En jij, Rob," vraagt tante Ma ry lachend „vertel eens: draagt het jouw goedkeuring ook nogal weg?" „O ja, tante," antwoordt Rob. Dan grijpt hij plotseling oom Dolf bij den arm en vraagt: „Gaan we nu naar de koe, oom?" „De koe herhaalt oom Dolf hoogst verbaasd. „Ja," zegt Rob en hij voegt er aan toe: weet wel, die koe, die u bij de horens hebt gepakt, toen u hier voor het eerst kijken ging Dat hebt u toch immers zelf aan vader en moeder verteld R. Winkel. WAAR BLEEF HET VERSCHIL IN TAAL? 't Is heerlijk zomerweer. We gaan Nu samen naar het strand Daar zien we heel veel kinderen, Soms uit een ver, vreemd land, Verlegen kijken zij elkaar Telkens opnieuw weer aan. Ze kunnen doen zij ook hun best Elkander niet verstaan. Maar gaat dan straks op eens heel luid In hun hotel de bel, Dan staken zonder onderscheid Ze allemaal hun spel. Want die taal: van de etensklok Verstaan ze allen goed. En samen gaan ze hand aan hand Op vlugge, rappe voet Naar hun hotel Waar bleef nu plots Verschil van land en taal Bij 't luiden van de etensbel Ging dat vlug aan den haal VRAGEN. Moeder, toe vertel eens even: Wie steekt alle sterren aan, Die er 's avonds, als 'k in bed lig, Aan den donk'ren hemel staan Moeder, wil je mij eens zeggen: Waar vandaan komt toch de wind Dikwijls komt hij met den regen, Is dat soms zijn beste vrind Moeder, 'k zou graag willen weten, Waar de zon blijft eiken nacht, Zou zij net als Jaap en ikke Ook naar bed worden gebracht? Moeder, 'k wou je nog wat vragen, Waarom is de sneeuw zoo koud? Zou het daarom zijn, dat Oma Heelemaal van sneeuw niet houdt Jongen, jongen, wat 'n vragen Als je groot bent, kleine man, Hoop ik, dat je zelf het antwoord Op die vragen geven kan Carla Hoog. RAADSELHOEKJE. OPLOSSINGEN DER RAADSELS UIT 'T VORIGE NUMMER. VOOR GROOTEREN. 1. Noorderlicht, Nicht, Dordrecht, Rolde, rood, lor, Londen. 2. G Groningen, urn snoek Maandag Groni ngen v 1 o n d e r t ij g e r den n Doorn is mooi. Heeft Bob er ge noten in zijn vacantie (Bergen). Oom Joost en de kinderen ko men bij ons logeeren. (Ostende). Ik wist niet, dat meneer Rood in antiquiteiten handelde. (Dinant). We moeten wat voor elkander overhebben. (Orel). 4. Nicotine. Nico. Tine. VOOR KLEINEREN. 1. Klap, roos; klaproos. 2. Voet Vingerhoed. pier pink zaag brem iris haas boos beer lood 3. Een spiegeleitje. 4. Een zeepbel. 0 OM OP TE LOSSEN. VOOR GROOTEREN. 1. Welke jongensnaam is tevens een zeedier 2. Schrijft onder elkaar: lo een edelsteen, 2o een bolgewas. 3o een geldstukje. 4o een ander woord voor opge geven werk, 5o een kleur. 6o een rivier in Duitschland. 7o een koninkrijk in Europa. 8o een lichaamsdeel van een dier. 9o een kleedingstuk. De beginletters vormen, van bo ven naar beneden gelezen, den naam van een bekend spreekwoord, 3. Vul deze 16 vakjes in met: 3A3E2D3K4L IS maar doe het zóó, dat je van links naar rechts en van bo ven naar beneden leest: lo een weekdier. 2o een deel van een tafel of kast. 3o een stand. 4o een deel van een bloem, 4. Verborgen rivieren in het bui tenland. Wat zullen Roel en Anton op kijken van ons plan Ken je de kasteelbewoonster Ik heb haar verleden week een bezoek gebracht. (3) Laat haar nog slechts éénmaal waarschuwen. Wij hadden Emma in drie we ken niet gesproken. VOOR KLEINEREN. 1. Mijn geheel noemt een smake- lijken toespijs en wordt met 8 letters geschreven. Een 6, 5, 3 is een klein vruchtje. Een 3, 4, 5, 7 is een hemellichaam 8, 3 is altijd koud. De 1, 5, 3, 4 is wat overblijft. Een 6, 2 is een insect. 2. Mijn zusje kreeg een ander hoofd en toen werd zij een bloem. Hoe kan dat 3. Welke ezel kan niet balken Welke knecht kan niets verstaan Wat heeft ooren, kan niet hooren, Welke looper kan niet gaan 4. Mijn beide eerste deelen vor men een getal, mijn derde deel is niet vuil en mijn geheel noemt een bloem. Jewannes. De Vrouwe voelt eelegansch geen verschil tusschen 'n ziekte van 't licbaem en 'n ziekte van t bestaen. As t'r ies besmettelik is in die krizis, dan zou 't motte weze, dat zoowat iederen- deen steun zou willen De Vrouwe ou mè vol. Jewannes, dat d'errebeiers ök goed wazze mie de tei"- vesteun. Noe vraeg ik: „oevee verdien den d'errebeiers mie 't wieën in de ter- ve, mie terve-snien en oevee zulle ze verdiene mie 't dosschen?" Ier in den omtrek wier zoo goed as nie ewied. Snie naebie aol mie de zelfbinder en dossche vast en zeker mie 't mesien. A'k je zegge, dat 'r noe, midden in den oest, in den tied, die vroeger 't drukste was van 't eele ijaer, groote kaerels gae raepe; dat 'r verscheie bin, die mie 'n paer weken zonder werk zitte; die van 't eele jaer nog weineg of niks ver dienden; dat 'r van 't voorjaer dag in- dag uut 'n eele kroo an den oek stieng, zou jie dan nog durve zegge: „de terve- steun elpt errebeiers, voe 'n groot deel van 't jaer 'an werk?" Dat durft de Vrouwe. Ze zeit: ,,'t bedriet wor esteund. En as 't bedrief esteund wordt, dan wordt ge dat ze weineg of niks te doen Oe komt dat? Omdat de boeren zoo vee laete doe, deurdat ze steun trokke? Begriep m'n goed: as de boeren nie kunne, dan kunne ze nie. Dae zeg 'k niks van. Ik bin d'r van overtuugd, dat 't voe de boeren ok 'n eelen slechten tied is. Mè ze motte bie mien nie an- komme mie praotjes, dat errebeiers en ambachslui proffeteere van de steun die de boeren trokke. Vraegt 'r mè is naet< Jewannes. En de Vrouwe mot mè eest' is goed in de ronte kieke en is goed luustere, voeda ze dat nóg is 'n keer zwart op wit neer durft te schrieven- De Vrouwe ou vee van geliekenissen. Eest die geeselsteen, dae menister Co- lijn mè is even vuuf jaer voe zou motte stae en noe wee van 'n rechter, die z'in 't kot zou wille zette om is te proeven oe of dat smaekt. Begriept de Vrouwe wè goed waevoe of 'n rechter veroor deelt? Toch nie zekeb, omdat 'n dienkt: ,,'k za joe wè is waerneme!?" Zoo zou j'ok kunne zegge: „iedere tandmeester moste z'eest is 'n stik of wat tanden uuttrokke „opdat hij wist wat dit be- teekende voor".... iemed die de tan pien 'a". En in den ouwen tied a ze eit as voe de grootste dame uut de stad. 'n Degelikke boerestand, dae gaet t bie mien om. En toe besluut dit. Is Jewannes me blie, dat Jikkemiene nie an d'r schrief- bero gae zitte? Da's waer, dat 'k de vorege keer vergete. Noe ei je 't dubbel: de groe- tenisse aollebei van Jaonetje. Ik groete julder ok en 'k wensche je 'n goeie ge- zond-eid. Je vriend Jan de Smid. En hiermede sluiten wij van beide Kanten de discussie. Zij is ons een be wijs hoe twee partijen, beiden met niet al te zachte pen, elkaar vrij vruchteloos te lijf kunnen gaan terwijl ze allebei het goed voor hebben. Van dat laatste zijn wij vast overtuigd! Red. Dat moest o.i. ook niet: „Vrou we" op de hoeve, en in de stad onder stedelingen „Mevrouw" waar een degelijke boerinne zeker vele ma len meer recht op heeft dan wat zich thans in de stad" „Mevrouw" laat noe men. Red.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 10