LANDBOUW. HANDEL EN NIJVERHEID. KERKNIEUWS. DE VOLKENBOND EN HET DUITSCH-JOODSCHE VRAAGSTUK. en daar treedt men in de verordening wel een weinig despotisch op. Spr. noemt een voorbeeld, art. 35, waarin bepaald wordt, hoe een gleuf tot het in werpen van poststukken aangebracht moet worden, hetgeen weinig met de hygiëne te maken heeft. Verder voelt spr. als raadslid, b.v. niets voor de ver plichte aansluiting aan de waterleiding. Daar kan men immers de bewoners niet mee verplichten er ook gebruik van te maken. En omdat de waterleiding ver plicht is, kan men den bewoner weer niet verplichten een behoorlijke regen bak te hebben. De VOORZITTER zet uieen, dat de brievenbus mede op aandrang van den minister van Waterstaat, in de bouw verordening opgenomen iwerd, omdat de posterijen, bij het niet aanwezig zijn van brievenbussen, veel last hebben met het bezorgen der poststukken. De heer VAN POELGEEST zegt, dat dit hem alles bekend is, doch dit doet aan het feit van despotisme niets af. Met de Volksgezondheid heeft het niets te maken. Nu moet ieder zorgen, een brievenbus in of nabij zijn deur te heb ben, Men heeft deze bepaling er zonder meer bij onder gebracht. De heer CRUCQ meent, dat deze verordening niet zooveel zwaarder is dan, de oude. Verschillende bepalingen zijn juister omschreven. Het brieven bus-bezwaar acht spr. overdreven. De heer ROTHUIZEN deelt hierna mede, dat, in het algemeen, de bepa lingen, hoe gebouwd moet worden, niet verzwaard zijn. Deze verordening is alleen heel anders geregeld- Dit is een genormaliseerde verordening. Zij is uit stekend technisch in elkaar gezet. In het algemeen is ook niets duurder gewor den. Alleen zal, ter naleving, meer tiji aan toezicht besteed moeten worden. Hierna gaat men tot hoofdstuks ge wijde behandeling over. De heer VAN POELGEEST vindt, onder hoofdstuk 1, een verbetering, dat meer aan B. en W. wordt overgelaten. De heer VAN POELGEEST vestigt, onder hoofdstuk IV, er de aandacht op, dat, waar elk gebouw bereikbaar moet zijn, met de beschikbare brandblusch- middelen. Het kan voorkomen, dat iemand op een bepaalde plaats in de Poel b.v. niet bouwen mag. De heer ROTHUIZEN geeft toe, dat dit bij hooge uitzondering het geval kan zijn. Dit is te vervangen, door te bepa len, dat B. en W. in bijzondere geval len, van deze bepaling ontheffing kun nen verleenen. De raad gaat met deze aanvulling ac- coord- De heer VERMAIRE wil onder art. 82 bepalen, dat drie woningen kunnen loozen op één septic-tank, in plaats van twee, omdat zoo vaak drie woningen te gelijk gebouwd worden. De heer CRUCQ geeft dit toe, doch later zijn er vaak drie verschillende eigenaren en dan geeft dat wel eens moeilijkheden. De heer VAN POELGEEST ziet in de nieuwe bepaling weer een verzwaring van de bouwkosten. De heer ROTHUIZEN merkt op, dat men eerst van zes op vier woningen ge komen is, doch ook dat geeft nog narig heid. Een septic-tank voor drie wonin gen is gauwer verstopt dan een voor twee. De kosten zijn daarbij bijna even redig aan de meerdere kosten van het vaker ledigen. Spr. had zelfs liefst voor elke woning een septic-tank voorge schreven. De heer VAN POELGEEST vestigt er bij art. 119 de aandacht op, dat dit art. zoo uitgelegd kan worden, dat de eige naar van een woning verplicht is voor water te zorgen. De VOORZITTER zegt dit anders op te vatten. De heer VAN POELGEEST vindt het dan in orde. Over eenige andere punten wordt nog Het gebeurde in Duitschland, hoe men het moge beoordeelen, heeft velen met verbazing geslagen. Onder die ve len zijn er ook, die tevoren nauwelijks wisten, dat de Volkenbond bestond en die, zoo zij dit al wisten, van den Vol kenbond weinig verwachtingen hebben getoond. Maar alle deze meenen nu van den Volkenbond te kunnen eischen, dat hij in het souvereine land, dat Duitsch land is, zekere politieke gedragslijnen voorschrijft en doet volgen. Allen, bij kans zonder onderscheid, meenen, dat de Volkenbond nu eens moet laten zien dat hij er is en, kan hij het niet in dit vraagstuk, dat dan zijn beteekenis ge lijk nihil is. Zulk een houding tegenover den Volkenbond zal nog wel eens meer voorkomen. De Union der Volkenbondsvereeni- gingen, de voorhoede van den Volken bond zelf, heeft uiteraard aan wat men het Joden vraagstuk noemt, uitvoerige aandacht geschonken. Dat geschiedde te Montreux op het jaarlijksch Con gres, ditmaal aan de boorden van het Meer van Genève samengekomen, en het geschiedde na lange en breedvoe rige uiteenzettingen. Het was natuurlijk voor het Congres te Montreux een klein kunstje geweest om een daveren- discussie gevoerd, terwijl de VOORZIT TER toezegt, na een opmerking van den heer VAN POELGEEST, dat B. en W. bezien zullen, of de legesgelden eventu eel verlaagd kunnen worden. De verordening wordt hierna z. h. s. vastgesteld. Het Sportpark. De VOORZITTER deelt nog mede, dat het Sportpark waarschijnlijk 15 Sep tember reeds in gebruik kan worden genomen. In verband daarmede willen B. en W. een bepaling uit de belasting op vermakelijkheden schrappen, zoodat ook op de toegangsprijzen beneden 25 cent deze belasting kan verhaald wor den, De raad gaat hiermede z.h.s. accoord. De VOORZITTER deelt verder mede, dat het niet mogelijk is 24 Augustus weer te vergaderen, doch dat dit 1 Sept. zal worden. Verder beaamt spr-, dat B. en W. waarschijnlijk inzake de Gast huis-kwestie met een voorstel zullen komen. De heer V. D. Wart vraagt aan B. en W. de ingediende begrootin,gen van het Gasthuis te behandelen. De heer CRUCQ wijst er op, dat hij in de vorige vergadering aangedrongen heeft op een steunregeling. De VOORZITTER: die hebben we toch? Spr. zal er in de volgende verga dering meer over mededeelen. De heer CRUCQ informeert, wanneer het nieuwe woonwagenkamp in gebruik kan worden genomen. De heer ROTHUIZEN zet uiteen, dat het nog iets opgehoogd moet worden met grond van het sportterrein. De heer VERMAIRE zegt, dat de be woners van de K. Nieuwstraat last heb ben van het leven, dat in de Ijsfabriek gemaakt wordt. De heer V. D. WART maakt aanmer king op verbranden van vuil op het terrein van den reinigheidsdienst. De VOORZITTER deelt mede, dat de heer Rothuizen in deze een rapport op gemaakt heeft en B. en W. met een voorstel zullen komen hetwelk beoogt, de zaak achter uit te brengen. De heer HOLLESTELLE informeert het aanleggen van een vliegveld geen object is voor werkverschaffing. De VOORZITTER geeft een ontwij kend antwoord en sluit hierna te kwart over vijf, de vergadering. Z. L. M. In de jongste vergadering van het Dag. Bestuur der Z. L- M„ gehouden te Middelburg, onder leiding van mr. P. Dieleman, algemeen Voorzitter, kwa men o.a. de volgende onderwerpen in besprking. W erklooshei dsbes tri jding. De gemeente Arnemuiden heeft de medewerking der Z. L. M. verzocht om tot een meer afdoende bestrijding der werkloosheid ten plattelande te ko men. Zij wil dit o.a. bewerkstelligen door het treffen eener regeling, waar bij de bedrijven gesteund worden met toeslagen op de arbeidsloonen voor 't tewerkstellen van werkloozen. Een dergelijk verzoek is reeds meer malen door de 3 centrale landbouwor ganisaties gericht tot het betreffende departement. Ziektewet. Kennis werd genomen van een adres door het K.N.L.C., gezonden aan den Minister van Sociale Zaken met betrek king tot het wetsontwerp tot wijziging van de ziektewet. Met de voorstellen van het K.N.L.C. kan het Dagelijksch Bestuur zich geheel vereenigen. Uitvoer Schapenvleesch, De 3 centrale landbouworganisaties verzochten den minister van Economi sche Zaken te willen bewerkstelligen de resolutie aan te nemen, waarin het gebéurde in Duitschland in de krach tigste termen werd veroordeeld, en bijv. een beroep werd gedaan op dat deel van het Duitsche volk, hetwelk de Hitler- inzichten niet deelt, om een einde aan deze gebeurtenissen te maken- Maar tevoren stond vast, dat het eenig resul taat, hetwelk men dan zou bereiken, hierin was gelegen, da de jdelegatie van de Duitsche Volkenbondkvereeni- ging het Congres zou moeten verlaten. En dat wilde men juist niet, omdat men in de Union, gelijk in den Volken bond zelf, samenwerking boven alles op prijs blijft stellen, wijl het deze sa menwerking is, die tenslotte het resul taat zal moeten bevorderen. Men heeft daarom den weg der betrekkelijk vrije discussie in meer beperkten kring en dien van onderhandelingen gevolgd om tot een resultaat te komen, dat door de volledige zitting van het Congres kon worden bekrachtigd. Dat mn daarin is geslaagd, is niet van belang ontbloot, al behoeft men dit be lang niet te overschatten. In de des betreffende resolutie wordt door het Congres diepe bewogenheid getoond over de situatie, waarin in de laatste maanden de Joden in Duitschland zijn komen te verkeeren. Er wordt herin nerd aan een resolutie, die men ten aan zien van de zgn. rechten van den mensch als minimum in elk land en jegens eiken staatsburger moet erkennen. Er wordt ook op gewezen, dat de Volkenbond meer dan eens de verwachting heeft uit- dat het contingent naar België uit te voeren schapenvleesch niet zou worden berekend naar den invoer over 1931, doch over het tijdvak 1 Juni 19301 Juni 1933- Met instemming werd ver nomen dat aan dit verzoek is voldaan. Omzetbelasting. In een adres van de drie centrale landbouworganisaties, gericht tot den Minister van Financiën werden bezwa ren naar voren gebracht tegen het in gediende wetsontwerp Omzetbelasting. Intusschen werd aan de bezwaren van den land- en tuinbouw tegen deze wet in belangrijke mate tegemoet gekomen. Aangezien in het gewijzigde wetsont werp Omzetbelasting b.v. aardappelen, groenten en bloemen wel worden vrijge steld en fruit niet, is door de Z.L.M. verzocht ook het fruit vrij te stellen van deze belasting. Volgens haar oordeel is er geen enkele reden om het fruit in een uitzonderlijke positie te plaatsen tegenover andere producten van den tuinbouw. Wet op openbare vervoermiddelen. Nogmaals werd er krachtig op aange drongen het vervoer van goederen per vrachtauto niet te belemmeren door het invoeren van een concessiestelsel. De vrachtauto heeft zich bij het ver voer van land- en tuinbouw producten een blijvende plaats veroverd, welke dient te worden behouden. Contingenteering invoer fruit. Door de Z.L.M. werd via het Land- bouw-Comité aan den Minister van Economische Zaken verzocht door het heffen van een invoerrecht per kg of door contingenteering, de invoer van het buitenlandsch fruit eenigermate te belemmeren. Uitvoering Machtigingswet. Uitvoerig werd gesproken over de mogelijkheid van toepassing der Mach tigingswet op den verbouw van inland- sche voedergewassen. Toegejuicht werd dat krachtige maat regelen zullen worden getroffen om de teelt van inlandsche voedergranen op 'n loonende basis te brengen. Voorts werd het Kon. Nederl. Land- bouw-Comité verzocht pogingen aan te wenden goedkeuring te verkrijgen eener te treffen regeling waarbij degene die grasland scheurt het recht verkrijgt een overeenkomstig groote kavel tarwe te verbouwen. Door dezen maatregel zou worden bereikt dat de rundveestapel vanzelf zou worden ingekrompen, wat van groot algemeen belang moet wor den geacht in verband met onze ex port. Bouwverordeningen. Tegen de vastgestelde bouwveror deningen werden verschillende bezwa ren van landbouwzijde ingebracht, wel ke ter kennis van Ged. Staten zullen worden gebracht. In het bijzonder werden bezwaren ge opperd tegen de voorschriften die zijn gesteld t.a.v. de bouw en inrichting der stallen, ligging der mestvaalt etc., wel ke vooral groote bezwaren opleveren voor de kleine bedrijven. Eindafrekening suikerbieten. De Kring Tholen en St. Philipsland en de afd. N. en St. Joosland der Z. L. M, hebben verzocht te protesteeren te gen de geringe einduitbetaling der bie ten door de Centrale Suiker Maatschap pij. Verwezen werd naar het ingezon den stuk in het Zeeuwsch Landbouw blad van 12 Augustus j.l., waarin een uiteenzetting werd gegeven van de be rekening van deze uitbetalingsprijs. Aangedrongen werd op spoedige de finitieve bekendmaking van den bie- tensteun oogst 1933. Nu de Machtigings wet is aangenomen, zal de definitieve bekendmaking van den bietensteun oogst 1933 spoedig kunnen worden verwacht. Tertiaire wegen. Besloten werd adhaesie te betuigen aan het adres dat den Zeeuwsche Polder en Waterschapsbond in zijne j.l. gehou- gesproken, dat in alle landen voor alle staatsburgers tenminste zullen gelden de rechten, aan de beschermde min derheden toegekend in de verdragen die in het bijzonder op deze minderhe den betrekking hebben. Er is ook aan herinnerd, dat meer dan eens de Duit sche delegaties ter Assemblée of in den Raad met groote kracht hebben geëischt de strikte inachtneming van deze rech ten der minderheden. Dit alles heeft het Congres aanleiding gegeven om erop te wijzen, dat de handhaving van de maat regelen, die in Duitschland zijn geno men, de goede verstandhouding tus- schen de landen zou kunnen vertroebe len. En daarom is in deze resolutie op de Duitsche Volkenbondsvereeniging een beroep gedaan om al het mogelijke te doen, teneinde het strikte herstel van burgerlijke en politieke gelijkheid krachtens de beginselen van den Vol kenbond in Duitschland te verkrijgen. Tegelijkertijd schreef Lord Robert Cecil als Voorzitter van het Congres 'n brief aan den Voorzitter der Duitsche delegatie, den oud-gouverneur dr. Schnee, die met de Lytton-Commissie mede naar China is geweest, om zijn aandacht voor deze resolutie te vra gen. En zinsnede, daarin voorkomende, die betrekking had op het hans heer- schende regime in Duitschland, leek, al kon men de juistheid daarvan in het algemeen gereedelijk toegeven, minder gelukkig gekozen, wijl ,'ze geen argu ment omsloot, dat in de discussie ge bruikt was. Vandaar dan ook, dat van den vergadering richtte tot Gedepu teerde Staten inzake tertiaire wegen. Uitvoercontröle op uien. Op een te houden bespreking inzake de reorganisatie van de uienuitvoercon- tröle zal het K.N.L.C. o.m. worden ver tegenwoordigd door den heer Ir. J. D. Dorst te Goes. Aardappelsteun 1933. Met instemming werd vernomen dat het in het voornemen der regeering ligt maatregelen te treffen tot het verkrij gen van een prijsstijging der aardappe len. Landbouwhuishoudschool Zierikzee. De binnenkort te openen landbouw huishoudschool te Zierikzee zal den naam verkrijgen: Julianaschool. Aan H. K. H. Prinses Juliana zal verzocht wor den om in persoon tegenwoordig te wil len zijn bij de openstelling der school. De tomatenteelt in het Westland. Men schrijft aan de N.R.Ct.: De slechte uitkomsten van de tomaten teelt in het Westland hebben vele West- landsche kweekers doen besluiten min der tomaten te telen. Van welk een invloed deze beperking op den aanvoer aan de veilingen is, blijkt uit den aan voer op de coöp. fruit- en groenten- veiling te Poeldijk. Verleden jaar wer den op 16 Augustus 16,000 bakken to maten aangevoerd, doch dit jaar was de aanvoer slechts 4300 bakken en Dins dag ruim 3000 bakken. Ondanks deze belangrijke inkrimping zijn de opbreng sten van de tomatenteelt beneden den productie-prijs, zoodat ook dit seizoen in deze teelt weer groote verliezen ge leden worden. De Regeeringsmaatregelen voor Witte-Kool. Te Langendijk is een drukbezochte vergadering gehouden van witte- kool verbouwers, bestuurders van veilingen en zuurkoolfabrikanten. Algemeen was men het er over eens dat de minimum prijs van 40 cent per 100 kg welke de regeering vaststelde, veel te laag is. Deze kool behoeft niet naar het buiten land te worden uitgevoerd, daar ze in het binnenland kan worden geplaatst. Algemeen was men het er over eens, dat een minimumprijs van 1 per 100 kg niet te hoog is, weshalve unaniem werd besloten e|znige afgevaardigden naar den minister te zenden om wijzi ging in dien prijs te bepleiten. Mocht dit geen resultaat opleveren, dan is men voornemens den prijs op 1.25 te bepalen, voorloopig 1 uit te keeren en van de rest een fonds te vormen, waaruit de kool kan worden betaald, die onverhoopt den gestelden prijs niet zou kunnen opbrengen. Op deze vergadering bleek, dat de boeren zelf de vasstelling van de mi nimumprijzen willen bepalen, als de re geering daartoe haar toestemming ver leent. Ned. Mij. voor kunstmatige oesterteelt. In het verslag van de Nederl. Maat schappij voor Kunstmatige Oesterteelt voorheen onder de firma C. L. de Meule- meester Co,, te I e r s e k e, over het boekjaar 1932-'33 wordt o.m. het vol gende medegedeeld: Bij het openen van het seizoen kon den de prijzen, waartegen werd ver kocht, alhoewel hooger gewenscht, niet slecht genoemd worden. Zij daalden evenwel al spoedig als gevolg van de ook nu weer optredende onderlinge con currentie. Tevoren had men getracht om langs organisatorischen weg tot een meer stabiele prijsnoteering te komen, Verscheidene pogingen werden hiertoe aangewend, verschillende mogelijkhe den onder het oog gezien en beproefd Duitsche zijde bijkans uitsluitend op deze zinsnede werd gereageerd, al ge schiedde dit met dezelfde gematigdheid, die bij de behandeling van deze geheele aangelegenheid door de verschillende partijen is getoond. Men heeft af te wachten of de Duit sche Volkenbondsvereeniging, die in middels van naam en blijkens dezen naam wellicht ook eenigszins van ka rakter is veranderd, de verwachting, op haar gelegd, kan vervullen. Dit staat wel vast, da ter zijn uitgewekenen; dat er steeds meer komen uitgewekenen; da ter zouden zijn nog meer uitgeweke nen, indien deze hun eigendommen zou den kunnen liquideeren. Dat daarmede materieele voorzieningen, en nu niet al leen van de Joodsche uitgewekenen, worden noodzakelijk gemaakt, spreekt vanzelf. Daartegenover staat dat voor ziening in die nooden, economische na- deelen kan met zich brengen voor elk land, want in geen land is er geen werk loosheid. Vandaar dat de uitreste voor zichtigheid dient te worden betracht, en die voorzichtigheid spreekt ook uit de resolutie, welke kort geleden door de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede is aangenomen. Daarin wordt aan de Regeering verzocht om te over- wiegen, dat zij aan de Nederlandsche delegatie op de a.s. Assemblée van den Volkenbond zal opdragen om medewer king,te verleenen aan event, voorstel len, die,worden gedaan ter bevorde ring van" het scheppen eener regeling voor internationalen bijstand ten be- (Ingez. Med.) teneinde overeenstemming te kunnen verkrijgen tusschen alle kweekers, doch alles stuitte ten slotte af op een zeker gemis aan onderling vertrouwen, zulks tot vooral financieele schade van het geheel. Totaal zijn pl.m. 21 millioen oesters in de afgeloopen campagne uit Zeeland verzonden, welk getal vorig jaar pl.m. 25 millioen bedroeg. Engeland nam pl.m. 3 millioen oesters minder af dan in 't vorig seizoen; België pl.m, 1 millioen stuks. De afschrijving op het hoofd „Cen traal Oesterbureau" is de vergoeding aan den buitenlandschen afnemer van zaadoesters, verleend als tegemoetko ming in het verlies dat ontstond tenge volge van de enorme sterfte, welke on der het geleverde product optrad. De nu geleverde zaaioesters zijn contant be taald. Afgeleverd werden: 376,840 (341.675) cons.-oesters, met een opbrengst van 16,733 (13,376), 210.000 (v.j. geen) zaai oesters, met een opbrengst van 2875, totaal 586,840 oesters, tot een bedrag van 19.609. De winst- en verliesrekening wijst een nadeelig saldo aan van 19,270, hetwelk met dat van vorig boekjaar ad 38.413 een totaal nadeelig saldo van 57.684 geeft. De directie stelt voor, dit bedrag op nieuwe rekening over te brengen. De Dominicanen in Zwolle. De schade, toegebracht aan het Do minicanenklooster te Zwolle, door den grooten brand in Januari van dit jaar, is vrijwel geheel hersteld. De volgende maand hopen de paters hun tehuis te Zwolle weer te betrekken. Er heeft zich een comité gevormd, om aan deze terug komst een feestelijk karakter te geven. hoeve van Joden en andere Duitsche uitgewekenen. Bij voorkeur denkt men zich een dergelijke regeling door samen werking tusschen het Internationaal Ar beidsbureau, dat reeds aan deze aan gelegenheid aandacht wijdde; het zgn. Nansenbureau en hiervoor in aanmer king komende andere Volkenbondsorga nen. Men denke zich deze regeling voor de Duitsche uitgewekenen in het alge meen, maar de Joden vormen daaron der een zoodanig belangrijk bestand deel, dat het begrijpelijk is, dat zij met name in deze resolutie afzonderlijk wor den genoemd. Aan den anderen kant wordt er nadruk op gelegd, dat zulk n internationale regeling zal hebben re kening te houden met eischen van open bare orde en algemeen belang in elk der verschillende landen. Want het kan niet de bedoeling zijn om elementen, welker uitwijzing door de Duitsche Re geering is geschied op gronden, die men in mindere of meerdere mate kan bil lijken, van een dergelijke regeling een profijt zouden trekken, dat niet zou zijn te verdedigen. Zij, die meenen dat de Volkenbond, ja zelfs de Volkenbondsvereeniging in de verschillende landen met een hand omdraaien in de nooden, die door het optreden der Duitsche Reg[eering zijn ontstaan, zullen kunnen voorzien, ver gissen zich te eenenmale. Wie het andere uiterste meenen, dat de Vol- kenbondsvereenigingen aan dit vraag stuk niet haar bijzondere aandacht wij den, zien uit het bovenstaande, dat zij zich evenzeer vergissen.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6