ZEELAND. 1 TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRUDAG 18 AUGUSTUS 1933. No. 194. :ht!ï aat- art MIDDELBURG. KAPITEIN SAXON. GOES. DAT IS GOEDKOOP L P. Bendien Pokonfabriek Naarden ZUiD-BEVELAND. ZEEUWSCK-VLAANDEREN O.D. \.DRES ruimen, is bij liddelb. ALING toomde lmbok- we ha- Van urg. Lange- orhan- lever, braden rund- 3 pond nt per raven- kalfs- anstr., over reiend, >5. iSBË IB«S« Goe- Zon- en re- narkt, Lom- weg, aeve- A. C. zoekt jon- >eding Asyl, sin da dag rege- A". eden eran- goe- le- 3ofde rtaan r mei egen del- 3 om- a le- root te De rent oer< WAARDEERING VOOR NEDERLAND, Vanwege onze hulpverleening aan Joodsche vluchtelingen. De „American Hebrew and Jewish Tribune", het te New-York verschijnen de bekende Joodsche weekblad van den 28 Juli j.l. publiceert een artikel, waar in de ontvangst in Nederland der uit Duitschland gevluchte Joden wordt be schreven. Nadat de arbeid der diverse hulpver leenende Comité's uitvoerig is beschre ven, richt de correspondent zich tot alle Joden met de volgende aansporing: „En ten slotte gedenk Holland Dit kleine land, tezamen met Frankrijk hebben zeer ridderlijk gehandeld, door de eerste en practisch gesproken ook de eenige staten te zijn, welke hun deuren voor de vluchtelingen hebben openge steld, daardoor blijk gevende van een grootmoedigheid en humaniteit, waardig aan de beste tradities in de geschiede nis van deze twee landen. En laat de Joden over de geheele wereld hun dankbaarheid aan Holland toonen, door hun zakenrelaties met dit land te ontwikkelen. Iedere Hollandsche consul zal U gaarne vertellen, wat U in Holland kunt koopen. Brengt uw va cantie in dit land door en ziet zijn won derlijk interessante oude steden; koopt Hollandsche goederen; reist met Hol landsche passagierbooten, indien U daartoe de gelegenheid openstaat. De vriendelijkheid en sympathie, wel ke ons door de Hollanders is bewezen mag door geen enkelen Jood, waar ter wereld hij zich ook bevindt, ooit wor den vergeten!" VREEMDELINGENBEZOEK. Een drukke Donderdag Er is o.i. dit maal wel aanleiding terug te komen op den dag van gisteren, om dat het een voor de huidige tijdsom standigheden werkelijk zeer drukke marktdag is geweest. Zeker gaven wij gisteren reeds enke le cijfers, maar die kunnen toch nimmer aangeven hoeveel menschen van buiten de gemeente, de bevolking kwamen ver meerderen, voor korter of langer tijd- De cijfers 2177 van de provinciale boot en 284 van de mailboot Stad Antwerpen zouden wellicht doen verwaachten dat er slechts een 2500-tal vreemdelingen de stad bezochten, maar dit aantal is eenige honderden meer. De extratrein bracht er ditmaal maar een paar hon derd aan, tegen verleden week een 600, maar het aantal autobussen uit Neder land, buiten Zeeland, was belangrijk en het aantal particuliere auto's met NL. en een andere letter dan K is dagelijks, maar vooral op Marktdag zeer groot. Daarbij komen dan nog de hier in ho tels vertoevenden en de badgasten uit Domburg, Vrouwepolder, Zoutelande, Vlissingen enz. die den marktdag uitzoe ken voor een bezoek aan de stad, de vele uit Walcheren en Zuid- en Noord Beve land en dan denken wij daarbij niet het laatst aan talrijke inwoners van Vlissin gen, die ook op Donderdag naar Mid delburg komen en van wier belangrijk aantal de volle trams getuigen. Men komt dan natuurlijk ver over de 3000 bezoekers en nu kan men delibe- reeren over wat ieder gemiddeld uit geeft tijdens dat bezoek, wij weten dat dit zeer verschillend is en wellicht in doorsnee minder dan in jaren van hoog- conjuctuur doch ten slotte kan niemand Oorspronkelijk verhaal door G. P. BAKKER. 13). - HOOFDSTUK IX. Boem, bats, boem. Saxon schrok wak ker. Het was alsof reuzen bezig wstren boven zijn hoofd met rotsblokken te gooien. Hij sprong op en begreep. Het huis en de toren waren ingestort. Een scherpe brandlucht drong den kelder binnen. Hij hoorde het geknetter der vlammen. Op hetzelfde oogenblik klopte Marion. „Het huis stort in", riep ze. Zij opende de deur, liet hem binnen en schoof den dikken grendel er weer voor. Geen vrees. Het gewelf zal het best houden", sprak hij vol overtuiging. Toen plotseling een ontzettende slag, een helsch lawaai, geraas en gerommel, alsof een zware lawine op hun hoofden neerdaalde. „De toren", zei Saxon. „Eeuwen heeft hij gestaan en nu gaan die brandstich ters al dat moois vernielen". „Die mooie, oude toren", zuchtte Ma rion zacht. „Het is alsof ik een besten vriend verlies". Vol bewondering keek Saxon naar haar lief, bedroefd gelaat. „Kom", zei hij. „Wij zullen ons reis- klaar maken. Hoe eerder we deze ru-! ines verlaten, hoe beter". „Wat moeten we meenemen?" klonk ontkennen dat dit bezoek 'n belangrijke bron van inkomsten voor de stad in haar geheel is. Dit kan niet genoeg gezegc en geschreven worden, omdat er nog al tijd menschen zijn, die dit niet voldoende beseffen. Het is ook van groote beteekenis, dat j de vreemdelingen, die bijna zonder uit zondering verbaasd staan over hetgeen zij hier zien en ook over de groote druk te op zulk een dag, zoo voorkomend mo geluk behandeld worden. Het is altijd aangenaam, daarvan een bewijs te kunnen leveren en wij vonden daartoe gelegenheid, toen wij gisteren even het Stadhuis binnen liepen en het bezichtigen van dit voor Middelburg zoo onschatbaar kunstwerk door vreem delingen medemaakten. Niet minder dan 327 betalenden hadden tot half vijf daar een kijkje genomen, waarbij het maximum van 1932 bijna bereikt was toen was de drukste dag 335- Deze vreemdelingen vinden daar de beide bo des en hen wordt niet alleen in het Ne derlandsch, doch zoo noodig ook in het Engelsch of Fransch uitleg gegeven van hetgeen het stadhuis, speciaal op de oudheidskamer en in de vierschaar, te bewonderen biedt. Herhaaldelijk merken wij ook hoe agenten van politie, en ook vele particu lieren de- vreemdelingen bij het zoeken van den weg enz. behulpzaam zijn, a zullen ook hier wel uitzonderingen den regel bevestigen. Ook de welwillendheid van de amb tenaren der posterijen ten opzichte van hen, die postzegels komen koopen mag niet onvermeld blijven. Om nog eens meer speciaal op den dag van gisteren terug te komen, zij nog eens gewezen op het aangename gezicht van 'n groote mailboot met de daarbij behoorende bedrijvigheid, gemeerd lig gend aan de Loskade. Men zou niets lie ver zien, dan dat dit iedere week, zoo mogelijk meer dan eens in het seizoen plaats had. De ruimte en gelegenheid is er te over. Behalve de mailboot lagen er enkele jachtjes en die zijn niet minder welkom Wij hebben de beweging bij de Sta tionsbrug en Loskade eenigen tijd gade geslagen en zoo ooit dan ware het zeker op zulke dagen zeer gewenscht, dat be doelde brug electrisch gedraaid kon wor den. Want nauwelijks zijn de hekken gesloten of aan beide zijden staan filles auto s, wagens enz. te wachten om „over de brug" te kunnen komen. Moge de nog restende seizoenweken ook een groot aantal toeristen naar Mid delburg en Walcheren brengen, tot voor deel van velen. Woensdagmiddag heeft te Gronin gen, waar hij Zondag is overleden, de begrafenis plaats gevonden van het stof felijk overschot van den oud-Goesenaar, den heer D, de Koning, in leven direc teur der gemeentelijke gasfabriek te Meppel. Tegenwoordig waren o.m. de jaar Uw kamerplanten bemesten 2 cent vaas bloemen langer goedhouden V2 cent En dat nog wel met „POKON", den be tenden oplosbaren kunstmest voor ka merplanten. Verkrijgbaar in flesschen van 40 cent, 1.75 en 3.bij de sloem- en zaadwinkels, waar gratis kleu renfoto's met behandeling van veel planten beschikbaar zijn. (Ingez. Med.) de wedervraag. Hij legde zijn schouderbedekking en zijn zwaard af, bond een spade aan zijn gordel. „Een zak met voedsel, wat wijn, kaar sen. Een tondeldoos heb ik!" Marion vond een reiszak, geschikt om op den rug te binden, deed er alles in. Ze hing een grooten mantel om en ver- jorg haar dikke, zwarte krullen onder de lakensche capuchon. Hijzelf sloeg 'n zwaren, rooden ruitermantel over de schouders, „Hebben we voor een dag of drie te eten?" vroeg hij. „Dat geloof ik wel". „Dan eerst een flink ontbijt". Ze aten, maar spraken weinig. Daarna verdwenen ze achter het groote fust. Saxon stapte weer op den breeden steen, het fust draaide om zijn as. Hij drukte zijn dolk op de veer en door den geopenden achtermuur betraden ze het geheime gewelf. Dan ging hij terug, bracht het fust op zijn plaats terug en sloot de kleine deur achter zich. Het had hem weinig moeite gekost te ont dekken, dat de deur op dezelfde wijze als aan de binnenzijde van buiten ge; sloten en geopend kon worden. Over de eiken deel begonnen ze hun tocht. Het was er donker. Hij ging voorop met den lantaarn, die een geel, spookachtig schijnsel vooruit wierp. De atmosfeer was gedompt en van een vochtige vun zigheid, maar langzamerhand gewenden ze er aan en gelukkig bleef de kaars branden. De stemming van Saxon was zeer op gewekt en onwillekeurig oefende "dit leden van het dagelijksch bestuur dezer gemeente met den secretaris, vertegen woordigers van de vereenigingen van gasdirecteuren en gasfabrikanten en tal rijke leden en oudgedienden van het personeel der gasfabriek. Op uitdruk kelijk verlangen van den overledene, werd alleen 't woord gevoerd door diens vriend, ds. Th. H. van Veen, doopsge zind predikant te Meppel. GEBOUW GROENE KRUIS KRABBENDIJKE. Eerste steenlegging. KRABBENDIJKE. Woensdagavond had alhier de eerste steenlegging plaats voor het gebpuw van het Groene Kruis; daarbij waren aanwezig het bestuur en de architect. De voorzitter, de heer J. Frelier, sprak daarbij het volgende: We staan hier voor een belangrijk feit in de geschiedenis van het Groene Kruis. Van een kleine vereeniging, door dr. Geill opgericht, is het geworden een machtig lichaam, steunend op de ge meenschap van ons gansche dorp. We zijn nu bijeengekomen om uit te voeren en getuige te wezen van de eer ste steenlegging voor een gebouw, voor de stichting waarvan onze penningmees ter, de heer Jacobusse, het initiatief nam en dat bestemd zal zijn om de wer king van het Groene Kruis te vergemak kelijken, zoo mogelijk nog meer uit te breiden. Er is een vreemd spreekwoord dat zegt: „Gouverner c'est prévoir" d.w.z. regeeren is vooruitzien. We zouden dit ook in toepassing kunnen brengen bij het stichten van een gebouw als dit en zeg gen: „Bij het bouwen moet men vooruit zien". Hier toch waren de aanvankelijke plannen heel eenvoudig; het betrof al- 1^3n het zoeken naar een geschikt ter rein om daarop een eigen magazijn te plaatsen. Dit plan is echter later uitge breid tot een magazijn met woning, toen een magazijn met garage en woning en bij het laatste besluit deed dr. Nieuwen- huyse het denkbeeld aan de hand om bij de inrichting rekening te houden met een lokaliteit voor consultatiebureau en voor het gebruik van de hoogtezon. Zoo is het geschied en bij dezen bouw is dus wel degelijk vooruit gezien. Door dit alles krijgen we een inrich ting, die voorloopig aan alle eischen voldoet; we zijn daartoe in staat gesteld door kleine en groote giften van de Krabbendijker burgerij. We hopen dat alle moeite en zorg, die aan voorbereiding en uitvoering van dit werk is en wordt besteed, waar deering zal vinden bij de bevolking. Mo ge het zijn, dat het gebouw, dat nu zal verrijzen en in zijn geboorte moeilijke barensweeën heeft doorgemaakt, de goedkeuring van onze gemeentenaren zal wegdragen en aan het schoone doel beantwoorden dat het Groene Kruis zich steeds voor oogen stelt, in korte woorden gezegd: „Het lijden van de menschheid trach ten te verlichten". De heer A. Wabeke, architect, wensch- te het bestuur geluk met de eerste steen- egging, sloot zich aan bij het gezegde en zou zooveel mogelijk trachten het werk naar genoegen af te leveren. De heer J. Vogelaar sprak de hoop uit, dat de voorzitter die nu reeds 20 jaar deze functie bekleedt, nog vele ja ren den groei en bloei van het Groene Gruis zou mogen beleven, wat de voor zitter aanvulde met den wensch dat het aestuur in zijn huidige samenstelling dit eveneens ten deel mocht vallen. HANSWEERT. De heer J. van Ant werpen, kommies bij de Directe Belas een heilzamen invloed uit op den ge moedstoestand van zijn reisgenoote. „Het begin is goed, dat geeft een trijgsman moed!" rijmde hij. „Als de caars uitgegaan was, zou het er leelijk oor ons hebben uitgezien. Wel hangen lier niet de geuren van een danszaal, maar in een onderaardschen gang heb 1 dat nooit geroken." Een glimlachje kwam op Marion's ge zicht. „De monniken dansten niet!" viel ze ïem in de rede. „Maar het bagijntje wel. Kent u dat Vlaamsche liedeke „Kwezelke wilde gij dansen"? Zoo keuvelden ze, dat wil zeggen, Saxon voerde grootendeels het gesprek, alsof er geen zorgen bestonden. Zij wan- elden de gang door, die hier tamelijk sreed was en weinig scheen geleden te hebben van den tijd, die alles vermolmt. Jet was een lange, bochtige, vervelende weg, maar ze behoefden niet te overleg gen welke richting ze zouden inslaan; er bestond maar één mogelijkheid en ze kwamen bij geen tweesprong. „Gemakkelijk", zei Saxon. „Geen ver schil van meening, geen keuze rechts of links, geen kans om te verdwalen, volkomen overeenstemming tusschen al le reisgenooten. Ik heb nog nooit zoo'n gewillig, ja, zachtmoedig gezelschap ge had." „En ik nooit een gids, die zoo nauw keurig den weg wist", spotte ze terug. „In welke richting marcheeren we?" „Naar het noorden, naar de stads muren, in de richting van de Nieuwstad. Het is niet de kortste weg, dan zouden tingen enz. alhier, wordt met ingang van 1 September a.s. overgeplaatst naar Valkenswaard. Door gassen bedwelmd. WEMELDINGE. Donderdagmiddag is de 22-jarige arbeider J. A. uit Hans- weert, bij het afdalen in een der sluis deuren te Wemeldinge welke moest' schoongemaakt worden, door gassen, die zich daar verzameld hadden, be dwelmd. Na een half uur werd het slachtoffer door een duiker, die een gasmasker had voorgedaan, gevonden. Twee doktoren hebben nog geruimen tijd gepoogd, de levensgeesten op te wekken, doch men is hier niet in ge slaagd. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. De oogst. Door het bijzonder gunstige weer der eerste helft van de maand Augustus, waarin geen regendagen voorkwamen, j zal zoo meldt het Dagbl. v. N.-Br., deze week de oogst in geheel Z.-Vlaanderen binnen zijn, tenzij nog enkele regenda gen dit zouden beletten. Zoodoende zal de oogst dit jaar ze ker een week of tien dagen eerder ge borgen zijn dan andere jaren. RAAD VAN TER NEUZEN. Reorganisatie openbaar lager onderwijs aangehouden. TERNEUZEN. De gemeenteraad kwam Donderdagvoormiddag bijeen. Bij den aanvang der vergadering deed de voorzitter blijken van het medege voel van den Raad in het verlies dat de wethouder de heer Scheele heeft getrof fen door het overlijden zijner echtgenoo- te en een ander sterfgeval in zijn fa milie. Uit de mededeeling van ingekomen stukken bleek, dat deze gemeente thans beschikt over een goedgekeurde ge- meentebegrooting voor 1933 en dat de verordening ingevolge de Winkelslui tingswet de Koninklijke goedkeuring verwierf zoodat nu gedurende den zo mertijd de winkels tot 9 uur open mogen blijven. Goedgekeurd werd een gewijzigd ta rief voor de electrische straatverlichting in de buurtschappen, terwijl B. en W. verder met de P.Z.E.M. zullen onder handelen of het ook mogelijk zal zijn voordeeliger voorwaarden te bedingen voor de straatverlichting in de kom. Met het nieuwe contract wordt pl.m. 1000 voordeel per jaar behaald. Na breedvoerige bespreking werd de positie van den heer Jansen, klerk der arbeidsbeurs aldus geregeld, dat zijn jaarwedde wordt bepaald van 1200 tot 1600, te verwerven na 4 tweejaarlijk- sche verhoogingen, waarvan er terstond 2 zullen worden toegekend, behoudens goedkeuring van den betrokken Minis ter, die zich reeds met het toekennen van één verhooging had vereenigd. Nu kwam aan de orde de bespreking van reorganisatie van het openbaar la ger onderwijs. Deze kwestie is eerst in de laatste weken ontstaan, als gevolg van regeeringsmaaregelen of aangekon digde maatregelen- en W. achten 't in het belang van het onderwijs dat school A kan blijven een volledige school met 6 leerkrachten, waarvoor dan leerlingen van C naar A moeten worden overgeplaatst. C. zou dan een school met 4 leerkrachten kunnen blij ven. De heer Van Driel bestreed na mens zijn fractie de cijfers en datums van B. en W. Hij ziet ook niet in dat juist school A de 6-klassige school moet blijven, aangezien men die alleen kan we meer oostelijk moeten houden." Het was in 't geheel geen avontuur lijke tocht. Behalve dat ze af en toe moesten uitwijken voor een modderpoel, ontmoetten ze niets bijzonders, dan na ruim een half uur in een hooge nis het aeeld van den Verlosser en nu en dan zagen ze de kraaloogjes van een ver schrikten rat. Eindelijk werd de gang breeder. Tot ïun groote verwondering bemerkten ze ïeel in de verte een lichtstraal, maar het was geen daglicht. Het licht moest afkomstig zijn van een kaars en toch voelden ze versche lucht om hun hoof den waaien. „Wat zou dat beteekenen?" vroeg Marion zacht. „Afwachten, niet bang worden!" klonk het antwoord. Ze stonden stil. „Hier moeten luchtkokers wezen!" „Hoe zou dat kunnen?" „We moeten onder een kerk of een kerkhof zijn, anders zcu men in al die jaren wel iets ontdekt hebben", luidde Saxon's oordeel. „Daar konden de mon niken een verbinding met de onder wereld maken!" „Laat mij nu vooruit gaan", fluisterde hij. Ze kwamen bij een gewelf, waarop blijkbaar drie gangen uitkwamen. Het was gebouwd in romaansche kruisbogen en steunde op een ronde zuil met een vierkant kapiteel. „De Margaretha-kapel in Neurenberg" dacht Saxon. Aan den ingang stond op een steenen voetstuk een aquamanile, zooals de priesters ge bruikten om de handen te reinigen, in den vorm van een vreemdsoortig paard. bevolken door leerlingen van over de brug daarheen te halen, hetgeen volgens hem een bezwaar is. Afgezien daarvan bepleitte hij, dat B. en W. over deze zaak overleg hadden moeten plegen met de onderwijzers-organisaties en de betrokken ouders. Teneinde dit als nog te kunnen doen, stelde hij uitstel van behandeling voor- De Voorzitt e r bestreed dit voor stel en acht thans beslissing noodig. Ten slotte werd het voorstel van Van Driel c.a. in stemming gebracht en ver klaarden zich 7 leden voor en 7 tegen. Automatisch moest de behandeling dus worden opgeschort. In plaats van den heer J. C. Jansen, die naar elders is vertrokken, werd be noemd tot lid der commissie van toe zicht op het L. O. voor Sluiskil-Drie wegen de heer J. Eelderink, het nieuw benoemd hoofd der bijz. school te Drie wegen. De rekening van het Burgerl armbe stuur werd goedgekeurd op een bedrag in ontvangst van 33.152 en 33.120 in uitgaaf. De gemeenterekening over 1932 werd aangeboden, voor den gewonen dienst in ontvangsten bedragende 503.566, uitgaven 505.029, nadeelig slot 1463, en de kapitaaldienst ontvangsten ƒ88.148, uitgaven ƒ89.210. De begrooting voor 1934 werd aange boden op een eindcijfer van 549.970. Aan een nieuwe straat in den Louisa- polder te Sluiskil werd den naam Mid denstraat gegeven. Vervolgens werd overgegaan tot het behandelen van de Bouwverordening, die tenslotte m. a. st. vastgesteld is. Bij omvraag vroeg o.m. de heer Vein Doeselaar om licht in de nieuwe stra ten te Sluiskkil en de heer Van Cad- sand uitbreiding der straatverlichting aan de Oostzijde van het kanaal. GEMEENTERAAD GOES. VAN Nieuwe bouwverordening, Opening sportpark 15 Sept. De Raad dezer gemeente kwam Don derdagmiddag drie uur in openbare ver gadering bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer G. A. Hajenius. De heeren Goedbloed, Adri- aanse en De Roo, zijn afwezig. Enkele ingekomen stukken, goedge keurde raadsbesluiten, e.d. worden v. k.g. aangenomen. B. en W. stellen voor over te gaan tot opheffing der onbewoonbaarverklaring van de perceelen Oostwal 17 en 19. Al dus wordt besloten. Bouwverordening. B. en W. bieden den raad ter vast stelling aan, een nieuwe bouwveror dening. De directeur van Gemeentewer ken, de heer Rothuizen, komt ter ver gadering, om eventueel nadere inlich tingen te verschaffen. De VOORZITTER deelt mede, dat B. en W. in de oorspronkelijke veror dening, eenige wijzigingen aangebracht hebben. De heer VAN POELGEEEST brengt de samenstellers van deze verordening hulde, voor hun jarenlangen arbeid. Zijn eenige principieele bezwaar is, het ver zwaren der bepalingen, die eventueel het bouwen duurder maken. Welke be palingen zijn dat. De raad stelde inder tijd een degelijke verordening samen en spr. kan zich indenken dat de heer Rothuizen, deze nieuwe niet al te en thousiast ontving. Spr. verklaart ver der, vooral ook als lid der gezondheids commissie de bepalingen, die de hygie ne beoogen, te waardeeren, doch hier De staart diende tot zwengel; uit den bek kwam het water. In het midden stond een groote eikenhouten tafel, waarop een groote ijzeren kandelaar op drie pooten, versierd met menschen- hoofden, op de pin was een groote kaars gestoken. Eenige houten vouwstoelen stonden er om heen. Met één blik had Saxon dit alles in zich opgenomen, toen eerst zag hij, ver scholen achter den pilaar, een man zit ten. Hij greep naar zijn pistool en zijn spade, maar de ander stond kalm op en nu herkende hij de vreemdeling, die in de schuilplaats op de oude markt zoo onverwachts naast hem gestaan had. „Berg uw wapens maar rustig weg, ik ben geen vijand, misschien een vriend", sprak hij en zijn kalme toon stemde zelfs Marion gerust. „Dit is de derde keer, dat ik u ont moet, hopman." „De derde keer?" vroeg Saxon ver baasd. „Den tweeden keer zag u mij niet. Ik stond in de deuropening achter dien onderofficier der' Kroaten. Hij zag mij wel!" Vol verbazing keek Saxon in zijn mager gezicht, dat half verscholen ging onder de roode kap met de rechtop staande punten. y „Neem plaats. Angst behoeft u niet te hebben, schoone dame. U kijkt naar mijn muts. Mijn kleuren zijn anders zwart en geel", voegde hij er bij met een vreemd lachje. „De mijne ook", liet Saxon zich ont vallen. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5