*2* GOCSCHE COURANT» BINNENLAND. ZEEL». Holland drinkt Perl/ 3)e Sorel der Stronken WEER EN WMD. NUMMER 193. TWEE BLADEN. DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. RAADSOVERZICHT MIDDELBURG. MIDDELBURG. GOES. WALCHEREN. MIDDELBURGSCHE courant Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, eldere 2.50 pst kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 et. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bg het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rnbriei „Kleine Advertentiën", ten boogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer con- rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent. DE RIJKSMIDDELEN IN JULI 1933. De opbrengst van de Rijksmiddelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Juli 1933 bedroeg 30.309.046 tegen 29.910.018 over de maand Juli 1932. Het één twaalfde gedeelte der raming over het geheele jaar bedraagt 31.849.200. We laten hieronder volgen de op brengst over de eerste zeven maanden van 1933, vergeleken met die over de eerste zeven maanden van 1932, 1933 1932 Grondbel. 4.064.453 4.005.261 Pers. bel. - - - 202.194 Ink. bel. - 38.264.457 - 49.902.114 Verm. bel. - 6.676.418 - 8.304.584 Div. en T. - 6.614.700 - 6.552.657 Inv. recht - 38.717.396 - 44.298.141 Opc. inv.r - 9.178.017 - Stat. recht - 1.102.747 - 1.213.796 Zout - 1.243.738 - 1.214.416 Geslacht - 3.753.015 - 3.776.915 Wijn - 765.340 - 1.281.541 Gedistil'l. - 17.331.652 - 18.910.082 Bier - 5.561.857 - 6.276.782 O. ac. bier - 409.317 - Suiker - 28.586.366 - 29.598.624 O. acc, suik. - 3.978.371 - Tabak. - 13.362.249 - 16.456.630 Goud, zilv. - 363.228 - 402.668 Zegelrecht - 8.940.435 - 9.411.221 Reg. recht - 6.557.429 - 6.455.199 Succ. recht - 18.109.817 - 21.070.541 Domeinen - 2.120.734 - 2.422,687 Staatsloterij - 413.726 - 411.447 Loodsgeld. - 2.010.732 - 1.928.864 218.126.205 234.096.372 De opcenten ten bate van het Lee- nmgfonds gaven over Juli 1933 een opbrengst van 3,834.421 tegen een be- arag van 3,476-304 over Juli 1932, De inkomsten ten bate van het „We genfonds" gaven over Juli 1933 een op brengst van 5.062.014, Rijwielbelasting 3.993.675. ONZE HANDELSBETREKKINGEN MET RUSLAND. Een démenti. Men verzoekt ons „van zeer bevoeg de zijde'' mede te deelen, dat in de laat ste dagen in de Nederlandsche en bui- tenlandsche pers verschenen berichten over voorbereidende besprekingen inza ke de sluiting van een handelsverdrag tusschen Nederland en Rusland geheel uit de lucht gegrepen zijn. Het zelfde geldt voor geruchten omtrent de uitzending van een regeeringsvertegen- woordiger voor dit doel. Er hebben wel besprekingen plaats tusschen verschillende groepen uit het bedrijfsleven, die belang bij den uitvoer naar Rusland hebben over de wijze, waarop zaken met Rusland gedaan zou den kunnen worden. Het ligt voor de hand, dat de particuliere belangen hier over contact gehad hebben met compe tente Nederlandsche autoriteiten. De GRAANCONFERENTIE. Naar wij vernemen heeft ook Neder land een uitnoodiging ontvangen om deel te nemen aan de graanconferentie welke op uitnoodiging van den Volken bond aanstaanden Maandag te Londen zal aanvangen. Onze regeering is, in be ginsel bereid deze uitnoodiging aan te nemen. DE GEARRESTEERDE NEDERLANDER. Een verklaring van de politie te Kiel. Uit Arnhem wordt aan de bladen van „De Arbeiderspers" gemeld dat zij een onderhoud hebben gehad met den com missaris van politie, te Kleef, waar de gearresteerde heer Spansier in 't hoofd bureau van politie zit opgesloten. De commissaris verklaarde dat hij Spansier had laten arresteeren, daar het onderzoek door de Duitsche recherche te Nijmegen zou hebben uitgewezen, dat Spansier pakketten bladen van de „Freie Presse", die hij via Arnhem en Amster dam zou hebben ontvangen, aan derden ter verspreiding in Duitschland zou heb ben overgegeven. De commissaris verklaarde met na druk, dat de inhoud van de „Freie Pres se door de Duitsche regeering gevaar lijk voor den staat wordt geacht. Iedere Nederlander, die zich met de versprei ding dezer bladen in Nederland belast, wordt in Duitschland, indien zijn signa lement bij de Duitsche politie bekend is, gearresteerd en voor den rechter geleid. De commissaris verklaarde herhaalde lijk met zeer groote beslistheid, dat Spansier als gewoon verdachte wordt behandeld en niet is mishandeld. Dinsdagmorgen is Spansier voor den rechter geleid. Zijn zaak werd echter aangehouden, daar het gerecht een na dere constateering verlangde van het wettig en overtuigend bewijs. VRIJWILLIGE DIENSTNEMING NEDERL-INDIë. De vrijwillige dienstneming is thans op beperkte schaal opengesteld voor de genen, die reeds zijn ingeschreven in 't daarvoor aangelegde candidatenregister. Intusschen blijft de opneming in bedoeld candidatenregister onbeperkt openge steld voor hen, die zich voor het eerst voor vrijwillige dienstneming aanmel den per eigenhandig geschreven brief bij den commandant van de Koloniale Re serve te Nijmegen. KONINGINNEFEEST TE BRUSSEL. Van zijn oprichting af, nu ruim tien jaar geleden, blijft het Holland Huis, waarvan de versterking van het saam- hoorigheidsgevoel bij de Nederlandsche kolonie in Groot-Brussel, een der doel stellingen is, de traditie getrouw om de daar ter stede verblijf houdende of ver toevende Nederlanders op 31 Augustus in zijn feestelijk versierde groote zaal bij een te roepen, teneinde den verjaardag van de Koningin gezamenlijk te vieren. Dit jaar zal het feest in den namiddag worden gegeven, aanvangende te half drie. Aan deze matinee zal o.m. zijne medewerking verleenen de heer Albert Vogel, de bekende voordrachtskun stenaar te 's Gravenhage. Hr. Ms. Gezant en mevrouw Van Nis pen tot Sevenaer zullen, alvorens Brus sel te verlaten, deze bijeenkomst in het Holland Huis met hun tegenwoordigheid vereeren. Te Zwolle is het vierde geval van ziekte van Weil geconstateerd. Te Hat- tem is een geval met doodelijken afloop en te Dalfsen ook een geval geconsta teerd. De besmetting zou hoofdzakelijk afkomstig zijn uit de Vecht en het Al- melosche kanaal. Middelburg, 17 Aug. 1932- Onze Raad is aan traditie ge hecht. Of er een lange of korte agenda is, of de heer Van der Feltz aanwezig is of niet, of de Woorzitter (burgemeester Fernhout of loco-burgemeester Onder- dijk is, het doet alles niets ter zake; zij houdt zich aan de traditie, niet voor 6 uur naar huis te gaan. In de vaste onderstelling, dat deze traditie gisteren nu eens verbroken zou worden, wijl de 6-punts-agenda, ge voegd bij de afwezigheid van een zéér veelpraatsch Raadslid, een afhandeling der zaken binnen 't half uur scheen te voorspellen, hebben wij den Raad maar blauw-blauw gelaten. We hebben de taaiheid der traditie miskend. Het is tóch omstreeks zes uur gewor den! Waarmee? Och, als 't u interesseert, dan vindt ge dat in het Raadsverslag elders in dit blad. Maar, eerlijk gezegd: u kunt het ook wel overslaan.... Belichting en carillonbespeling. Er was gisterenavond groote belang stelling voor de belichting van het stad huis. Reeds voor de ontsteking der schijnwerpers waren vele vreemdelin gen en stadgenooten op de Markt bijeen en gedurende het uur, dat het stadhuis in hellicht baadde, was het druk met kijkers. Het bleef ditmaal niet bij de belich ting, voor het eerst dit jaar klonken van 9 tot 10 ook de tonen van onzen beiaard over de stad en voldeden als altijd goed. Het was echter een verrassing, want op geen enkele wijze was daaraan be kendheid gegeven en nog gisterenmorgen was ons door iemand, van wien wij mochten veronderstellen dat hij op de Om te kunnen vergeven, moet men geleden hebben. hoogte was, medegedeeld, dat het niet zcu plaats hebben. Als wij nu goed zijn ingelicht, zal de heer Ferwerda ook op 23 en 30 Augus tus het carillon van 9 tot 10 uur be spelen. Ernstige aanrijding. Gisternamiddag had op de kruising Middelburgsche straatWestsingel een botsing plaats tusschen de auto van de fa. De JagerTolhoek, bestuurd door J. de B., en den motorrijder J. Boonman uit Schore. De motorrijder brak daarbij een been en bekwam verwondingen aan gelaat en handen. Na door dr. v. d. Bergh behandeld te zijn, werd hij naar St. Joanna vervc-erd. Het motorrijwiel be kwam ernstige schade. Van de auto werd het spatbord vernield. Naar de oorzaak wordt een onder zoek ingesteld. Ooggetuigen worden ver zocht zich op het politiebureau te mel den. Patsdie is raak. Het is verscheidene jaren geleden, dat te Goes een revue opgevoerd werd, en met „Pats.... die is raak", heeft de „Prins van Oranje" weer een goede greep gedaan. Want niet alleen dat deze revue een buitengewoon aantrek- kelijken inhoud heeft en zelfs den zwart- galligsten crisis-pessimist zal doen lachen in Rotterdam ging ze weken achtereen voor volle zalen maar.... het is een zuiver Hollandsche revue, geschreven door den ras-komiek-auteur Biemans, die de hoofdrol vervult, en gespeeld door een vijfentwintigtal ras echte Hollanders. Een en ander zal ongetwijfeld voor volle zalen zorgen! Het mond- en klauwzeer. ARNEMUIDEN. Reeds enkele weken heerscht onder het rundvee van de landbouwers mond- en klauwzeer. Dit vooral in de streek Kleverskerke, daar zijn bijna al de hofsteden plus de tien tallen weilanden met het nu bekende plakkaat gekenmerkt. Naar wij vernemen zijn reeds ter be stemde plaatse een 46-tal aangiften ge daan van deze ziekte. Tot op heden zijn nog maar twee melkkoeien aan deze ziekte gestorven. SEROOSKERKE. Bij gunstig weer hoopt het fanfarekorps E. Mi. M. alhier, Vrijdagavond a.s. te 8 uur een uitvoe ring te geven op de muziektent. Meer badgasten dan inwoners. ZOUTELANDE. Ook dit jaar is het bezoek aan onze badplaats weer bij zonder groot. Vooral gedurende de va- cantieweken is het aantal badgasten belangrijk grooter dan het inwonertal (ongev. 850). Zoutelande heeft een ge heel eigen cachet en is vooral in trek bij families met kleine kinderen. Het heeft zijn vaste klanten, onder predi kanten, onderwijzers, ambtenaren enz. en allen slijten er hun dagen zonder eenig mondain gedoe. Alleen het strandleven brengt, naar een daar ver blijvend dominee ons dezer dagen ver klaarde, wel eens iets, waar men vroe ger van wegbleef en dat men nu niet ontvlucht. RAAD VAN VEERE. Het geschil met de Veeva Asphalt-producten Fabriek, Vaststelling Bouwveror dening. VEERE. Woensdagmiddag vergader de de plenaire Raad dezer gemeente onder voorzitterschap ,van burgemees ter H. A. Dronkers. Van den Rijksdienst der werkloos- heidsverzekering was bericht ontvangen, dat Veere over het dienstjaar 1932 'n bedrag terug zou ontvangen van 151, De Voorzitter deelde mede, dat dit bedrag bereids was ontvangen. De K.L.M. bood een overzicht aan van de luchtvaartlijn in Zeeland over de maand Juli 1933, waaruit groote te vredenheid getuigde, daar de lijn zich zelf op deze Imanier kan Jsedruipen, zoodat de gemeente niet aangesproken zal behoeven te worden voor het toe gezegd bedrag aan garantie- Inzake het bekende adres van den Wij Hollanders weten wat zuiver is! Dat bewijst het enorme succes van Hero Perl. Geen kunstmatige kleur of smaak. Zuiver Hollandsch Fruit - een natuurproduct! WK Middelburg, 18-VIII-'33. Woensdag hoogste luchttemperatuur 20.5 °C; (69 °F); laagste 15.7 °C (60 °F). Heden 9 h :17.4 °C; 12 h: 19.5 °C. 3 mm regen Hoogste barometerstand 762 mm; laag ste 757 mm. Hoogste barometerstand 763.8 mm te Rennes; laagste 736.5 mm te Jan Mayen. Verwachting tot morgenavond; Matige, tijdelijk wellicht toenemende Z.W. tot W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken met regenbuien, aanvankelijk warmer. Zon op: 5 h 46; onder: 20 h 20. Licht op: 20 h 50. Maan onder: 18 h 59. N.M.: 21 Augustus. Hoog- en Laagwater te Vlissingea. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger: Veere 38 min, later (S springtij). (Ingez. Med.) Do. Vr. Za. Hoog Do. Vr. Za. 17 18 19 Augustus. Hoogwater. (Z'omertijd.) 11.52 24.22 12.46 1.14 13.30 Laagwater. 5.45 17.22 6.49 19.18 7.36 20.02 en Laagwater te Wemeldinge, Augustus. Hoogwater. Laagwater (Zomertijd.) 17 13.29 6.46 19,21 18 1.58 14.30 7.53 20.19 19 2.55 15.17 8.43 21.06 Raad van Strijen, wordt opgemerkt dat het bet'er ware, indien de Raad van Strijen zich tot de vereeniging van Ne derlandsche Gemeenten wendde. Bericht van de Gezondheidscommissie dat de gemeente Veere een bijdrage van 15 verschuldigd wag, hetgeen goedgekeurd werd. De begrooting van het Godshuis, vergezeld van een toelichtend schrij ven, waaruit in het kort blijkt, dat er acht mannelijke en vier vrouwelijke verpleegden, meest onder de 65 jaar zijn, dat de vooruitzichten van het ge sticht gunstig genoemd mogen worden, temeer waar er een batig saldo van vermoedelijk 580 zal zijn, dat de fi- nancieele Jtoestand tot tevredenheid stemt en dat er weinig aan den gezond heidstoestand der verpleegden te wen- schen overlaat. De begrooting werd zon der meer vastgesteld. Een verzoek van den heer Dirk L. Broeder om de straten van Veere van hun oorspronkelijke namen te voorzien ten einde deze aan de vergetelheid te ontrukken en ook ten dienste van het vreemdelingenverkeer, B. en W- hebben geen voldoenden tijd gehad deze quaestie te behandelen of te bestudeeren, weshalve de Voor zitter voorstelt een plan en begroo ting op te stellen, daar er moeilijkheden verrijzen in de vraag hoe en waar de benamingen zullen worden aangebracht. Het schrijven wordt derhalve tot de vol gende vergadering aangehouden. Veeva quaestie. Uit de notulen is gebleken, dat wet houder Castel bij de rondvraag in de vorige vergadering het genomen besluit betreffende het van de hand wijzen van het Veeva product, ten zeerste betreur de. De Voorzitter heeft zich dus ge wend tot den Voorzitter der arbitrage commissie, die van meening was, dat de teer wel degelijk opgeëischt kon worden. Dit is door B. en W, onder de aandacht der betrokkenen gebracht, die geen bezwaar maakten hoe hun pro duct werd aangewend, maar de voor waarde stelden, dat de teer niet ge bruikt zou worden op zulk een manier dat hun concurrentie zou worden aan gedaan. Onder die voorwaarden wilde B- en W. de teer wel accepteeren en dientengevolge zijn 13 vaten, inhoudend 2992 kg teer, einde Juli franco wal Veere afgezonden en bereids ontvan gen, met het verzoek de leege vaten te willen retourneeren. De vordering die de N.V. Veeva op de gemeente had is dus nu voldaan, maar nu rest de vraag hoe men de teer zal aanwenden. Hierover ontspint zich een breede discussie, De V oorzitter meent, dat, waar de N.V. Veeva nu zoo coulant gehan deld heeft, men een behoorlijk gebruik van haar product moet maken, opdat het een eerlijke proeve zal zijn. Men is dus verplicht den te bestrijken weg deug delijk te prepareeren en zou dus wil len zien, dat eventueel de geheele weg bewerkt werd, daar, indien men slechts een gedeelte bestrijkt met Veeva, het niet netjes zou zijn tegenover de N.V- De heer Wouters is het niet met den Voorzitter eens en vindt de houding der vennootschap op zijn minst ge zegd laakbaar, dus wil hij geen verdere condities aannemen. De heer Castel vraagt tenslotte of hij niet eens een proef mag nemen met twee vaten op den weg langs de vischmeelfabriek1. Dan kan men zien hoe dat stuk zich houdt. Ook kan men dan zien hoeveel men met één vat kan bestrijken en hoe groot de onkosten zijn. Dit voorstel wordt met bijval begroet en zonder hoofdelijke stemmen aange nomen. De commissie tot het nazien der re keningen van het Godshuis over 1932 wordt samengesteld uit drie leden van den Raad, te weten de heeren Wou ters, Dekker en Blind. In antwoord op een desbetreffend schrijven van den Voorzitter inzake nadere inlichtingen omtrent het te hou den défilé in het Stadion te Amster dam op 9 September a.s., heeft het Na tionale Huldigingscomité hieraan ge volg gegeven. Er zullen waarschijnlijk extra treinen rijden. De Voorzitter he/eft aan ver schillende vereenigingen in deze gemeen te hiervan kennis gegeven en gevraagd zoo spoedig mogelijk te mogen verne men of zij er aan denken een deputatie te zenden. Tot heden was slechts be richt binnengekomen van de plaatse lijke muziekvereeniging, Veere's Ge noegen, die met hun muziek en een vijf en twintig tal deelnemers naar Am sterdam zou willen gaan. De Voorzitter vraagt of de Raad er ook behoefte aan voelt deel te ne men. Alleen de heer Castel toont zich provisioneel bereid. De heer Blind voelt er veel voor een deputatie in Zeeuwsche kleeder dracht op kosten der gemeente daar heen te zenden. De Voorzitter had gedacht, dat de deputatie misschien kon bestaan uit een vertegenwoordiger van alle ambach ten in Veere, zooals b.v. een boer, een visscher ed., maar dan natuurlijk in de kleederdracht van hun ambacht. De heer van Beveren meent, dat de onkosten dan voor de gemeente niet zoo gering zullen zijn, wijl men die men- schen dan niet alleen vrij reizen moet geven, maar tevens hun verplegingskos- ten moet vergoeden. De Voorzitter acht het derhalve beter deze quaestie voorloopig te la ten rusten. Vaststelling Bouwverordening. De Voorzitter deelt mede, dat deze verordening vterleden Maandag avond in een niet officieele vergadering

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1