RECHTZAKEN. LANDBOUW. SPORT. HANDEL EN NIJVERHEID. VERKEERSWEZEN P. T. T. GEMENGD NIEUWS. Oeebsieks? BUITENLAND. DE STERRENHEMEL 16—23 AUG. 1933 22 h MT (23 h ZT) ZUID uitbetaald. Hierbij dient er op gewzeen dat in het bijzonder in de grootere ge zinnen de steun veelal lager is dan men aanvankelijk zou vermoeden, omdat in <de grootere gezinnen meer gezinsleven eigen inkomsten kunnen hebben dein in kleinere gezinnen en deze inkomsten bij de bepaling van het steunbedrag in rekening komen. Het gemiddelde steunbedrag per ge val bedroeg in Amsterdam resp. 13.70 en 13: Rotterdam resp. 14.40 en 13.80; 's-Gravenhage resp. 12.80 en 13.40; gemeenten met meer dan 100.000 inwoners resp. 13.70 en 13.20 50.001 tot 1000.0000 inw, resp. 12.50 en 12.10; 200-001tot 50.000 inw. resp. 11.70 en 11,20; 10.001 tot 20.000 inw. resp. 10.60 en 10.40: 5001 tot 10.000 inw. resp. 10.40 en 9.40; 2001 tot 5000 inw. resp. ƒ9.50 en ƒ8.80; 1001 tot 2000 inw. resp. 8 en 6.80; 501 tot 1000 inw. resp. 6.90 en ƒ6.70; 500 en min der inw. resp. ƒ8.50 en ƒ7.30. Bij de beschouwing van deze bedragen moet men in aanmerking nemen, dat de steun rekening houdt met het loon en de lagere bedragen van de kleinere gemeenten derhalve in sterke mate zijn beinvloec door den lageren loonstandaard in d^p gemeenten. ENKELVOUDIGE KAMERS BIJ ARROND. RECHTBANKEN. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 September bepaald, dat bij elke arron dissements-rechtbank wordt gevormc een enkelvoudige Kamer, uitsluitenc voor de berechting van burgerlijke- en handelszaken en zijn aangewezen voor den tijd van twee jaren in de enkelvou dige Kamer voor de berechting van clie zaken van de arrondissements-recht bank: te Middelburg a. tot lid: mr. W. M. G. Jolles, vice-president; b. tot plaatsvervangend lid: I. mr. Th. Port- heine; II. mr. J. H. Bybau, beiden rechter; zijn met ingang van 1 September 1932 aangewezen voor den tijd van twee ja ren in de enkelvoudige Kamer voor de behandeling van burgerlijke kinderzaken tevens belast met de behandeling van kinderstrafzaken van de arrondisse mentsrechtbank: te Middelburg, a. tot lid: mr. J H. Bybau rechter; b. tot plaatsvervan gend lid: I. mr. W. M, G. Jolles, vice- president; II.. Th. Portheine; III. A. van der Hoop, beiden rechter. Politierechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 15 Augustus 1933. De volgende zaken werden behandeld: E. B. D., 27 jaar, werkman te Aarden burg, werd verdacht dat hij op 26 Juni 1933, P. J. Duinker te Sluis een slag op de borst heeft gegeven. De verdachte was voor dit feit op 25 Juli j.l, door den Politierechter veroor deeld tot 25 of 10 dagen hechtenis. De verdachte was tegen dit verstek- vonnis in hooger beroep gekomen. Eisch en uitspraak bekrachtiging van het verstek-vonnis. E. B. D., voornoemd, werd ook nog te- laste gelegd dat hij op 26 Juni 1933 te sluis Augusta Fleurbaaij een slag of stomp op het hoofd heeft gegeven. De verdachte was te dier zake op 25 Juli j.l. door den Politierechter veroor deeld tot 25 of 15 dagen he-htenis. Eisch en uitspraak 15 of 10 d.h. C. W., 33 jaar, werkman te Schoon- dijke, G. de K., 23 jaar, werkman te Schoondijke en H. de J., 21 jaar, bank werker te Schoondijke, werden verdacht dat zij op 25 Juni 1933 te Sluiskil te za- men en in vereeniging, of elk afzonder lijk eenige flesschen met bier toebe- hoorende aan den herbergier de Meijer, hebben weggenomen. De verdachten waren daarvoor bij vonnis van den Politierechter van 1 Augustus j.l. veroordeeld ieder tot 15 of 10 dagen hechtenis en waren tegen dat vonnis in verzet gekomen. Eisch en uitspraak 10 of 5 d.h. Een jeugdige kantoorbediende, woonachtig te Muiden en vroeger werk zaam op het kantoor van de firma Van Houten te Weesp, werd door de recht bank te Amsterdam wegens verduiste ring in dienstbetrekking, oplichting en poging tot brandstichting, conform den eisch van het O. M. veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf waarvan 4 maan den voorwaardelijk. De bediende had zich in de periode van Mei 1931 tot Mei 1932 meester ge maakt van circa 350. Tenslotte had hij uit angst voor ontdekking brand ge sticht in de binderij van het kantoorge bouw. De Tarwe-organisatie. Men schrijft ons: De landbouwers, niet vallende onder den roggesteun 1933, en de verbouwers van gerst, worden in hun eigen belang geraden met den verkoop te wachten tot de definitieve regeling gereed zal Indrapoera, (thuisreis) 13 (3 n.m.) v zijn. Vermoedelijk zal hiermede 1 h. Sabang. maand gemoeid zijn. Zij, die reeds nietl Sibajak, (uitreis) p. 13 (11 v.m.) Fi gesteunde rogge of gerst van den oogst I nisterre. 1933 verkochten sedert 1 Augustus en vóór 16 Augustus, moeten voor 20 Au gustus a.s, hiervan, onder overlegging van de bewijzen, opgave verstrekken aan de Gewestelijke Tarwe-Organisatie, waaronder zij ressorteeren. Deze bepa ling geldt niet voor het op stam ver kochte. Niet gesteunde rogge of gerst van den oogst 1933, welke na 16 Augus tus wordt verkocht, komt niet voor ver dere behandeling voor steun in aanmer king. De Lawntenniswedstrijd om de Davis Cup-ronde te Noordwijk is door Nederland met 41 gewonnen. Timmer sloeg gisteren Poulieff (Roemenie) in drie sets; Carsten overwon Cantacuzène De haven van Rotterdam. Wij onvingen een door het Havenbe drijf der gemeente Rotterdam uitgege ven reclameboekje, waarin eenige een voudige en korte beschrijvingen een al gemeen beeld geven van de beteekeins, de voordeelen en de veelzijdigheid van de Rotterdamsche haven. Gewezen wordt op de gunstige ligging aan den mond van Rijn en Maas, geen sluizen en geen bruggen, de vlugge overlading van massagoed, terwijl ook de betee- kenis van het stukgoederenvervoer niet gering is, de uitstekende outillage enz, Het boekje bevat op den omslag 'n kaartje, waaruit de centrale ligging van Rotterdam ten opzichte van N.W. Eu ropa blijkt. Tevens zijn een plattegrond- je en eenige aardige foto's van de ha vens in dit geschriftje opgenomen. De omslagteekening, alsmede de typogra fische indeeling zijn verzorgd door den kunstschilder P. den Besten. AUTOMATISCHE TELEFOON IN DE BLOEMBOLLENSTREEK. De telefoniste ook bij inter- locale gesprekken uitge schakeld. Op 5 September a.s. zullen de auto matische telefooncentrales te Lisse, Sas- senheim en Noordwijkerhout in bedrijf worden gesteld. Met ingang van ge noemden datum zullen de aangeslote nen zonder tusschenkomst van de tele foniste onderling kunnen spreken en bovendien met de telefoonabonné s in Haarlem, Heemstede en Bloemendaal. Hierbij wordt gebruik bemaakt van zoogenaamde kencijfers, die voor elke plaats verschillend zijn. De kiesschijven op de telefoontoestellen zijn hiertoe, be halve van cijfers, ook van letters voor zien. Voor een interlocaal gesprek moet b.v. eerst gekozen worden de letter K., daarna het kencijfer van de plaats, die men wenscht op te bellen, en vervol gens het nummer van den telefoonabon né in die plaats, met wien men spre ken wil. Indien b.v. iemand in Lisse een aangeslotene in Haarlem wil op bellen, dan kiest hij eerst K 500, het kencijfer van het Haarlemsche net, en daarna het verlangde nummer. Het ge sprek komt dan volledig automatisch tot stand, zonder eenige tusschenkomst van een telefoniste. Een interlocaal gesprek, dat volledig automatisch tot stand komt, kan ten hoogste zes minuten duren. Tien secon den voordat de termijn van drie minu ten verstreken is, hoort de aanvrager een waarschuwingssignaal. Dit signaal wordt eveneens gehoord tien seconden voordat de zes minuten om zijn. Blijft men dan toch nog doorspreken, dan wordt het gesprek automatisch verbro ken. Wil men het gesprek dan toch nog voortzetten, dan moet opnieuw het num mer gekozen worden (met het kencijfer van de plaats) van dengene met wien men in gesprek was. Thans komen IJmuiden, Hillegom en Bennebroek aan de beurt om geautoma tiseerd te worden. Hiermee hoopt men eveneens het volgend jaar gereed te ko men. In het automatisch interlocaalverkeer wordt de duur van 'n gesprek niet meer door de telefonist, door door een aut- tomatischen gesprekkenteller bepaald. De kosten van deze gesprekken komen na afloop van het maandtijdvak met in begrip van de locale gesprekken in één totaal op de telefoonrekennig van den aangeslotene. Een interlocaal gesprek van b.v. 10 cent telt hierbij voor vier locale gesprekken van 2% cent. Specifi catie van de op vol-automatische wijze tot stand gekomen interlocale gesprek- ten door middel van de bekende incas so-bonnetjes vindt niet meer plaats. Indische Stoomvaartlijnen. Baloeran, (thuisreis) p- 14 (9 v.m. Ouessant 16 (2 v.m.) te Rotterdam ver wacht. Dempo, (uitreis) 14 (7 v.m.) te Bela wan. IN KOKEND WATER GEVALLEN. Het 3-jarig zoontje van den heer L. M. uit B r o e k h u i z e n-V o r s t kwam bij-het spelen in een kuip met kokend water te vallen en liep daarbij zulke ernstige brandwonden op, dat voor het leven van het kind gevreesd wordt. SUCCES BIJ DE LUTINE WERK ZAAMHEDEN. Den geheelen Dins dag is men bezig geweest met het leeg pompen van den Lutinetoren, hetgeen volkomen gelukt is. De toren zakt ge leidelijk naar beneden. Dinsdagmiddag zou de tweede cylinder op den toren worden geplaatst. De wind kwam ech ter wederom uit W. richting, zoodat men met al het materiaal weer naar de haven van Terschelling moest terug keeren. Het succes dat Dinsdag ge boekt is, is buitengewoon groot. Ongelukken. Dinsdagmiddag is in de Kruisstraat te Leeuwen-Beneden een motorfiets, ko mende uit de richting Druten tegen een van den zijweg komenden tankwagen van de Texaco Mij. gebotst. Het motor rijwiel werd geheel vernield. De motor rijder, zekere van R. uit Nijmegen, is zwaar gewond en is enkele oogenblik- ken na het ongeluk overleden. De duo rijder kreeg slechts enkele schrammen aan het hoofd. De auto liep nagenoeg geen schade op. Maandagavond werden te Amers foort in het St. Elizabeths-ziekenhuis een 4-tal slachtoffers binnengebracht van een auto-ongeval onder Ter- schuur. Een auto, bestuurd door mevr, B. is daar ter plaatse in snelle vaart tegen een boom opgereden. Van de vier inzittenden werd zeer ernstig gewond pater Peters van de So cieteit der Witte Paters te Boxtel en afkomstig uit Deventer. Pater Peeters is Maandagavond aan de bekomen verwondingen in het zie kenhuis overleden. De bestuurster van de auto en een zuster van den pater zijn eveneens in het ziekenhuis opgenomen, beiden met een gebroken arm en snijwonden. Een tweede zuster van den overle dene kon na behandeld te zijn huis waarts keeren. Verdronken. Onder de gemeente Landsmeer is in het Noord-Hollandsch kanaal ver dronken een Chineesch koopman uit Amsterdam. Het lijk is opgehaald- Dinsdagmiddag is het 10-jarig zoontje van den heer J. K. uit Leiden, die met zijn Oom en neefje te Noord- wijk aan Zee aan het baden was, verdronken. Het kind was plotseling verdwenen vlak aan het strand. Het lijkje is nog niet gevonden. ONTVANGEN BOEKEN. Vacantieboek, door Eliza Hess-Bin- ger. Geïllustreerd door Felix Hess. (A. J. G. Strengholt's Uitgevers Mij. N.V. Amsterda m.) „Uit het Schetsboek van Constant den Brabander". Herinneringen van een maatschappelijk werker. Reeds voor de radio voorgedragen door Mevr, Antoi nette van Dijk. (Uitg.-Bedrijf „Eigen Volk" te Scheveningen). De derde druk van „De Cid" Bui tengewoon vrij bewerkt naar Corneille, door J. G. L. Nolst Trenité. In de serie Dilettantentooneel verschenen bij H. D. Tjeenk Willink Zoon's Uitgevers Mij. Haarlem. „Indrukken van een reis naar Zuid- Afrika" door mr. dr. H. H. A. van Gy- bland Oosterhoff (N.V. Drukkerij en Uit geverij v. h. C. de Boer Jr. te D e n H e 1- d e r „Het A-B-C van verkeersecono- mie". Hoe komen wij uit de verkeersmi- sère door S. A. Reitsma. Overdruk uit „Spoor- en Tramwegen, verschenen bij Moorman's Periodieke Pers N.V. te Den Haag. WoHel<tk ingeschreven^ Bureau Indusfneelen Eigendom No 64222 ©MHIERAAN LAATSTE KVAETIEE NIEUWE MAAN VENDS MAES JUPITER Q> SATURNUS EUROPA'S GOUD. Vermeerdering der voorraden met 350 millioen mark. Men schrijft van Duitsche zijde aan de N. R. Ct.: De vermeerdering van de goudvoorra den der Europeesche circulatiebanken, die ongeveer half Juli is begonnen, maakt nog steeds verdere vorderingen. Uit onderstaand overzicht, loopende van half Juli tot en met de eerste week van Augustus blijkt, dat de goudvoor raad bij de Bank van Frankrijk in dit tijdvak met 134 millioen mark is geste gen, bij de Nederlandsche Bank met 75 millioen mark, bij de Duitsche Rijksbank met 42 millioen mark, bij de Zweedsche Rijksbank met 39 millioen mark, bij de Bank van Engeland met 10 millioen mark en bij de Zwitsersche Nationale Bank met ongeveer 1 millard mark. Be langrijke vermeerderingen toonen ook de goudvoorraden van de Bank van Ita lië en van de Belgische Nationale Bank waarvan echter tot nu toe slechts de cij fers tot einde Juli bekend zijn. Sterretijd 19 h 39 min. Dit kaartje is maanloos: de nachtvor- stinne is deze week des avonds om 11 uur zomertijd (10 uur middelbare tijd) nog niet op. Einde Goudvoorraad Midden 1ste week in mill, mark: Juli Aug. Frankrijk13,367,9 13,502.3 Engeland 3,875.4 3,885,0 Zwitserland 1,473,1 1,473,9 Nederland 1,250,4 1,325,1 Zweden 242,8 281.4 Duitschland 218,2 260,2 Totaal 20,427,8 20,727,9 Italië 1,501,7 1,545.0 België 1,567,5 1,570,4 De goudvoorraden der in het over zicht opgenomen landen zijn met inbe grip van de in de tweede helft van Juli bij Italië en België sedert half Juli inge treden goudtoevloeiingen in totaal met bijna 350 millioen mark gestegen. Een deel van dit goud is blijkbaar uit het New-Yorksche gouddepot van het Brit- sche valuta-egalisatiefonds afkomstig. Volgens berichten uit New York zouden n.l. uit dit Engelsche gouddepot in den laatsten tijd belangrijke bedragen naar Frankrijk zijn gezonden. Verder zullen echter ook van de in de laatste maan den in West-Europa opgepotte particu liere goudvoorraden belangrijke bedra gen naar de circulatiebanken zijn terug gevloeid. BELGIE. Zoo maar in ééns 200, maar Verleden week zijn door de Nederland sche Eerste Kamer zoo maar in ééns 200 menschen van allerlei soort genatu raliseerd. Maar aan prof. dr. W. de Vreese, die een sieraad is der Neder landsche wetenschap, wordt de Neder landsche naturalisatie nog steeds niet verleend, omdat België deze naturali satie tegenwerkt. Is deze toestand niet ongehoord? („Vlaanderen") DUITSCHLAND. De zegetocht van den Hiltler-groejt. Nu de rijksminister van binnenlandsche zaken den Hitlergroet tot nationalen groet heeft verkleard, heeft de rijks- weerminister dezen groet ook voor be ambten, employé's en arbeiders der weermacht in burger, zoowel in als bui ten diensttijd, ingevoerd zijn. In het ge rechtsgebouw Moabit te Berlijn werd Maandag voor het eerst de wet toege past die ook daar den Hitlergroet voor schrijft. Bij het begin van elk proces stonden de aanwezigen in de zaal op en brachten den Hitlergroet aan de binnen komende rechters. Dezen gingen voor hun zetels staan en brachten den Hitler groet als antwoord en gingen dan zit ten. Alle beetjes helpen.... 45.000 Duitschers in 't Vreemdelingen legioen? Te Berlijn is een „Liga tegen het Fransche Vreemdelingen-Legioen" opgericht, onder leiding van een S.S.-" man, die zelf 5 jaar in het legioen heeft gediend. Dede beweert, dat er op het oogenblik 45.000 Duitschers in het Vreemdelingen-Legioen dienen, en dat dagelijks 12 a 15 jonge Duitschers zich ervoor aanmelden, van wie gemiddeld slechts drie procent hun vaderland te rugzien. V Duitsch Academici over het gemengde huwelijk. Het „Monatsschrift für akademisches Lében", het ambtelijke berichtenblad der Friedrich-Alexander- Universiteit te Erlangen publiceert een oproeping, van den Erlanger Studenten- bond. Daarin worden de Erlanger stu denten aangemaand, den „strijd van on zen Frankenleider, Julius Streicher te gen den doodsvijand van het Arisch- Germaansche ras met de meeste kracht te ondersteunen". Op grond hiervan wordt het manifest van Streicher afge drukt, waarin o.m. de volgende zinsnede voorkomt: „Geen rassenvermenging en geen schending heeft meer nadeelige gevolgen, dan die tusschen hen, die be- Den 21en Augustus vindt een ring vormige zonsverduistering plaats; in Nederland eindigt deze eclips echter juist als de zon opkomt. hooren tot hei lage, tegennatuurlijke en minderwaardige Joodsche hondenras en de Duitsche vrouw. Ook indien geen bevruchting plaats vindt, ondergaat de niet-Joden een, op deze wereld niet meer te verhelpen schade aan haar ziel en lichaam. Het bloed is verpest, haar eer is verloren". Vervolgens wordt dan in het artikel geeischt, dat alle Joden en niet-Jodinnen, die met elkander ver- keeren, onder publicatie van hun vollen naam aan den schandpaal moeten wor den tentoongesteld. De Erlanger Studen- tenbond voegt daaraan nog toe: „He laas bevolken ook thans nog een groot aantal lieden, die tot het Joodsche ras behooren onze Erlanger universiteit." Keurige taal, nietwaar? LITAUEN. Door Duitschers neergeschoten? Merkwaardige geruchten doen de ron de inzake het verongelukken van de bei de Litausche Oceaanvliegers. Een com missie van deskundige heeft vastgesteld dat zij waren gevaljen in de nabijheid van Soldin, tengevolge van gebrek aan benzine, ongunstige weersomstandighe den en groote vermoeienis. Het Pool- sche agentschap Centroradio meldt thans echter, dat een sectie zou zijn verricht op de lijken van de beide Litauers en dat men bij een nauwkeurig onderzoek in het lichaam van den eenen drie ko - gels zou hebben gevonden. Bovendien zou uit vondsten in de kist van den tweeden verongelukten duide lijk zijn gebleken, dat de Duitsche auto riteiten met de grootste haast de lijken in de kisten zouden hebben gebor gen ITALIË. Hertog van Orbetello? Luchtmaar- schalk Balbo zal waarschijnlijk verhe ven worden tot Hertog van Orbetello ter herdenking aan de plaats, vanwaar hij zijn roemrijken tocht over den At- lantischen Oceaan met zijn eskader be gonnen is. Tevens zou generaal Pelleg rini, de vice-commandant van het eska der, verheven worden tot hertog van Ciampino, de plaats waar het militaire vliegveld gelegen is. Alle leden van de lucht-armada hebben twee maanden ver lof gekregen. VER. STATEN. Als dat niet helpt. President Roose velt heeft de ontwerpteekening goedge keurd voor een specialen postzegel, ge naamd „welvaartszegel", ter onder steuning van de actie der beweging voor nationaal herstel. De zegel bevat de ge stalten van een landbouwer,; een zaken man, een fabrieksarbeider en een vrouwelijk employé. De kleur van de zegel is paars en er staat op: „N.R.A." (National Recovery Act.) Voor de eer ste uitgave worden 400 millioen exem plaren vervaardigd. GevangenisoproeT. In de Deer Is land gevangenis nabij Boston, brak Maandag een opstand onder de gevan genen uit, die echter spoedig onder drukt kon worden. De opstand was klaarblijkelijk voor bereid, want toen de 1200 gevangenen zich in de eetzaal bevonden, sprongen zij plotseling op een gegeven signaal op de bewakers toe. Zij keerden de tafels om en probeerden door de ramen te springen. Spoedig hadden de bewakers echter gewapende versterking gekregen die op de gevangenen vuurde, doch zon der dat iemand gewond werden. Slechts twee gevangenen slaagden er in te ont snappen, doch toen zij over den buiten sten muur sprongen kwamen zij terecht in de liefderijk uitgespreide armen van gewapende bewakers, die hen opvingen. Na korten tijd was de orde hersteld. Elec. Drukkerij G. W. den Boer, M'burg.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6