KORT ZEEUWSCH NIEUWS. ONDERWIJS. KERKNIEUWS. BEURSTHERMOMETER van Woensdag. HANDEL EN NIJVERHEID. KUNST EN WETENSCHAP.] LAATSTE iERSSHTEK. GEMENGD NIEUWS. BEURS- EN WISSELKOERSEN. ZUID-BEVELAHD. SCHQUWEM-DUIVELAND. ZEEUWSOH-VLAAÜBEREH O.D. AMSTERDAM, 16 Augustus. Het eerste getai is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 10134—101 Ned. 17 1000-4% 101—101%. fled. 31 1000-4 99%—99%. Ned. 33 1000-4 99%—99%. Certificaten-3 81%81%. O. Indië 22 1000-6 87%—88%. O. Indië 23 100-6 67%. O. Indië 26 1000-4% 88%—88%. Denemarken Oblig. 1926-5 83%—84% Duitschl. pd. st. 100-7 51%^52%. Duitschl. 30 1000-5% 39%—39%. Zwitserl. oblig. '24-5 100%100%. Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 100%100 Amsterdam 1933-5 99%99%. 's-Gravenhage 1929-4% 101% Rotterdam 1926-1930-4% 9090. Utrecht, prov. 1929-4% 101 Berlijn 1925-6% 25% Zeeuws. Hyp. B-5 100 Zeeuws. Hyp. B-4% 98%98%. A Amsterd. Bank 120%120%. C Rott. Bankver. 85%85%. A Twentsche Bank 100 A Pref. Gruyter en Zn. A. 117%117. A Pref. Jurgens A 87%87%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 375379%. A De Schelde N.B. 33%34. A Ver. Papf. v. Gelder 71%71%. C Am. Car Foundry 21%21%, C Am. Smelt Ref. 2524 %V C Farbenind I.G. 79 C U. States St. C. 38%—38. C North Am. C. 19—18%. A Born. Sum. H.M. 137135%. A Linde Teves en Stokv. 67 A Ned. Wol Mij. 8081%. A Singkep Tin M. 89—89. A J. C. Japan Ln. 33 A Rotterd. Lloyd 56%57. A S.M. Nederland 59%59%. A Amst- Thee C.M. 51%51%. A Houth. Alberts 31%33; C Baltimore Ohio 21%21. A Southern Rlw. 20%20%. C Union Pac. Rr. 8988. C Int. Nickel Cy. 13%13%. A Koloniale Bnk. 70%64%. A N.I. Hbk. 1000 61%—62. C Ned. H. M. 1000 60%—61%. A Alg. Kunstz, U. 2523-24- A v. Berkels Pat. 19%19%. C Calvé-Delft 60%60. A C. Suiker Mpij. 2726%. A Ned. Ford A.M. 137-139-41. A Philips Gem. B. 176%—176-74%. C Unilever 89%88%-90- C Anaconda Cop. 12%12%-11%. C Bethlehem St. 28%—28%-28. C Kennec Copper 14%14%-%. A A.N.I.E.M.—N.B. 226—226. C Cietis Serv. Cy. 2%2%. A Kon. Petr. Mpij 169168%-69%. C Contin. Oil Cy. 10%—10%-%. C Shell Union O.C, 65"%-5%. A Holl. Amer. Lijn 17 A K.N. Stoomb. Mij. 1313. A Ned. Scheepv. U. 56%57%-58. A H.V. Amsterdam 215%214-15. A Java Cult. Mij. 129128. A N.I, Suiker U. 88%88. A Poerworedjo S.O. 54%. A Deli Batavia 138 C Deli Mij. 1000 137%—139%-36. A Senembah 148144-46. C Chicago Milw. 6%6%. A Amst. Rubb. C. 100%—101%-99%. A Deli-Bat. Rubb. 45%45%. A Hessa Rubber 38%38%. A Serbadjadi S.R. 34%34. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. 1934 aangeboden op een bedrag van 24.873. Vervolgens vindt uitloting gemeente schuld plaats tot een bedrag van 3000 Werd verder vastgesteld een nieuwe bouwverordening, welke enkele wijzi gingen onderging in verband met ont vangen advies der Gezondheidscommis sie. Ten slotte werd besloten tot grond aankoop van Koene ten behoeve verbe tering Hoogelandsche weg, nu met Koe ne daarover overeenstemming was be reikt, en de voorwaarden daarvoor na der vastgesteld. RAAD VAN DRIEWEGEN. Geen bedstedenverbod. Geen verplichte aansluiting aan de waterleiding. DRIEWEGEN. De Raad vergaderde Maandagavond. De benoemde secreta ris-penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur, de heer A. W. Nieuwen- huize, werd beëedigd. De gemeentebegrooting voor 1934 werd aangeboden in ontvang en uitgaaf elk op 22646 met 957 onvoorzien. Uit de instructie van den gemeente ontvanger werd de verplichte inwoning geschrapt, daar dit reeds in de Ge meentewet is geregeld. De rekening der gemeente over 1932 werd voorloopig vastgesteld, in ont vang met 23596, en in uitgaaf op 19312. De concept-bouwverordening van de Vereeniging van Burgemeesters en Sec retarissen in Noord- en Zuid-Beveland werd gevolgd, behalve dat men met het verbod der bedsteden en verplichte aan sluiting aan de waterleiding niet mede- ging- HANSWEERT. Het motorschip „Al- wi", schipper Korsten, dat Zondag is uitgebrand, is gisteren door den deur waarder uit Goes aan den ketting ge legd. RAAD VAN BURGH. BURGH. De gemeenteraad heeft n verzoek der biljarthouders om afschaf fing der biljartbelasting in zooverre in gewilligd, dat deze tot op de helft ver minderd wordt. De raad verleende een bijdrage ten behoeve der verbetering van den weg BurghWestenschouwen, welke weg indertijd op het Provinciaal wegenplan werd gebracht. In annuïteit zal de ge meente over een tijdvak van 40 jaar ten hoogste 400 per jaar betalen, aan on derhoud 125 per jaar. Keistelling in zee gestold. TERNEUZEN. Dinsdagmiddag werd met den drijvenden bok „Walcheren" de beschadigde sluisdeur van de nieuwe sluis te Terrteuzen naar de werf „De Schelde" te Vlissingen vervoerd. Tengevolge van den zwaren golfslag brak ter hoogte van het Sloe de hei stelling, welke in zee stortte. De „Wal cheren" was hierdoor genoodzaakt te rug te keeren in de haven van Ter- neuzen. De sluisdeur, die in den klei nen bok bevestigd was, kreeg hierbij geen schade. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. grond van het verdrag tusschen Neder land en de Vereenigde Staten betreffen de geschillen, benoemd prof. mr. A. C. Josephus Jitta, rijksbemiddelaar en hoogleeraar aan de Technische Hooge- school te Delft. '■Tfcj,- De kankerdiagnose-Bendien. Volgens Reynolds Illustrated News j zal de Londensche Graafschapsraad een j voorstel in behandeling nemen om de onder zijn beheer staande laboratoria I ter beschikking te stellen voor een 1 proef met de methode tot het vroegtij dig herkennen van kanker naar den Nederlandschen arts Bendien. Ook een Nederlander winnaar. Het vorige jaar heeft „The New His tory Foundation" te New York een prijsvraag uitgeschreven: „Hoe kan de jeugd van de Universiteiten en scholen bijdragen tot de verwezenlijking van de Vereenigde Staten van de Wereld?" Alleen studenten, wonende in Euro- Tot kapelaan te Waddinxveen benoemd de heer J. H- van der Togt| te Vlissingen. Mevr. E. C. Posthumus Meyjes Fak Brouwer f. Te den Haag is in den ouderdom vanl p&i mochten aan deze prijsvraag deel- 65 jaar na een langdurig lijden overle den mevr. E. C. Posthumus Meyjes-Fak| Brouwer echtgenoote van dr. E. J, W. Posthumus Meyjes, Ned. Herv. predi-1 kant te den Haag. De Nederlander schrijft dat mevrouw I nemen De uitslag van de prijsvraag is thans bekend. De eerste prijs (300 dollars viel ten deel aan den heer Russell M Cooper, student te Genève; een sup- pletoire eerste prijs werd toegekenc Posthumus Meyjes, toen ziekte haar nog aan den Parijschen student René Bil niet belette, haar taak als predikants-l leres. vrouw in deze gemeente te vervullen,m-l veel goed heeft gedaan. Zij was destijds o.a. presidente van de vereeniging van dames van de Ned Herv. Zondagsschool „Nieuwe Kerk" en bestuurslid*van de plaatselijke afdeeling van de Ned. Middernachtzendingver- eeniging. Zij was een groote en goede kracht die veel liefde om zich heeft verspreid; in heel wat woningen heeft verkeerd en veel armen heeft vertroost. Een ernstige ongesteldheid, die haar Tot de overige vijftien prijswinnaars behoort o.a. de heer E. Duyvene de Wit, student te Utrecht. 15 Aug. 16 Aug. Londen 8.16% 8.17% Berlijn 59-03 59.03 Parijs 9.70% 9-70% - Brussel 34.58% 34.57 Zwitserland 47.86 47.85 - Kopenhagen 36.57% 36.55 New-York 1.85% 1.85% Rubber Pbilips Koninkl Aku F aillissementen. De Arr. rechtbank te Middelburg heeft heden failliet verklaard: C, Bergs, rijwielhandelaar te Krab- ten slotte ten grave bracht, maakte eenIbendijke. einde aan deze zoo gewaardeerde werk-l Rechter-Commissaris mr. A. van der zaamheid, Hoop. Curator mr. C. M. Kegge te Goes- L. RijkBoonman, landbouwer te C a d z a n d. Rechter-Commissaris mr. A. van der Hoop. Curator mr- J. Erasmus te Oost burg. Opgeheven wegens gebrek aan baten het faillissement van J. L. Overbeeke, landbouwer te Baarland. Curator mr. Ph. R. Hugenholtz. Idem het faillissement van A- van der Welle, winkelier en koopman te Mid delburg, Gravenstraat I 290. Curator mejuffrouw mr. A. M. J. van Deinse te Middelburg. Het faillissement van M. de Puit koopman te K a p e 11 e, Curator mr, Ph. Hugenholtz te Goes is geëindigc zonder eenige uitkeering aan de con currente crediteuren. Vredeshymne. De Vredeshyme, gedicht vati H. den Engelsman te Middelburg, mu ziek van Arnold Spoel, voor gemengd koor, is dezer dagen ook verschenen in Engelschen tekst (Hymn to Peace). De uitgave daarvan is gedrukt bij Neer bosch' Boekhandel en Uitgeverij te Neerbosch. Cor v. d. Lugt Melsert. en de Italiaansche Opera. Het Vad. verneemt, dat voorshands nog geen beslissing te verwachten is in de hangende kwestie, of de heer Van der Lugt Melsert de benoeming tot lei der van de Italiaansche Opera zal aan nemen. Zooals bekend, heeft de directeur van het Rotterdamsch-Hofstadtooneel een aantal eischen gesteld aangaande artisten en peil der uitvoeringen. De financieele consequenties zijn nog in studie bij de commissarissen van de Italiaansche Opera- Intusschen is in de Haagsche Schouw burg-commissie de vraag gerezen, of de belangen van den gemeentelijken Schouwburg niet geschaad zullen wor den door eventueele combinatie van functies. Het blad vernam verder, dat dezer dagen een conferentie heeft plaats ge had tusschen den wethouder en den heer Van der Lugt Melsert aangaande deze vraag en deze zou aangetoond hebben, dat de combinatie mogelijk is lage prijzen. De gemiddelde prijs bleef beneden die van 1931. Te Brouwersha ven en Ouddorp is voor een vasten prijs van 20 cent per kg aan de pellerijen ge leverd. Na Augustus, toen de vangst het grootst was, konden de pellerijen niet meer gebruiken dan 200 tot 250 kg per week en per zeilvaartuig, terwijl de mo torvaartuigen twee- tot driemaal meer mochten vangen. Om met de blankste garnalen te kunnen concurreeren, moch ten de visschers niet visschen binnen 't Schaar van Renesse. Begin November werden de prijzen gebracht op 15 cent per kg, waarop enkele visschers te Brou wershaven de levering aan de pellerij staakten en op eigen risico voor ver zending der gepelde garnalen zorg droe gen. Om klanten te winnen, boden zij hun garnalen zoo goedkoop aan, dat een moordende concurrentie ontstond tus schen pellerijen en particulieren. De binnenvisschers en tevoet vis schers op de Wester-Schelde maakten een zeer slecht jaar. De vangst was ge ring en het was dan ook geen zeldzaam heid, dat een ervaren visscher niet meer dan 100 kg per week ving, terwijl dit vroeger soms meer bedroeg per dag. Hierbij kwam nog, dat de in de boven- Schelde gevangen garnalen na 't ko ren een zwarte onfrissche kleur kregen, zoodat het voorkwam, dat de afnemers de aangevoerde garnalen weigerden te accepteeren. Laatstgenoemd verschijn sel verdween in het najaar. De prijs van deze garnalen bedroeg 18 tot 25 cent per kg. De tevoet visscherij is meer uitge oefend dan in vorige jaren en wel door Belgen, die 40 tot 50 cent per kg maak ten. Deze visscherij was over het alge meen veel slechter dan in het vorige jaar, toen zeer veel aan puf en nest is bijverdiend, hetgeen nu niet geschiedde door de geringe vangst en prijzen ervan, Alleen voor Vlissingen en Breskens maakte dit een verschil van 108.000 minder. In alle districten, behalve in het oos telijk deel van de Ooster-Schelde, is door de garnalenvisschers en door de zeevisschers, wanneer zij vischten bin nen de zeegaten, veel tong aangebracht De visch was klein tot middelmatig van stuk. De prijs liep van 40 cent tot een gulden per kg. Daar er voor 27.913 is gevangen, was dit nog een aardige bij verdienste voor de garnalenvisschers. Amerika - Unilever - Suiker Schepen Markt Tabak - Mijnen - Wettig gedeponeerd.) Met de Staatscourant zijn verzon den afdrukken van de statuten betref fende de Gewestelijke Afdeeling Schou wen en Dupiveland van den Chr. Boe ten- en Tuindersbond in Nederland, ge vestigd te Zierikzee; de Boeren leenbank, gevestigd te Axel, (wijzi gingen in de statuten)- Geslaagd te Wageningen voor het examen Landbouwkunde L. O., de heer G. Hein te Waarde. -7- Bij Kon. besluit is tot lid van de permanente internationale commissie van onderzoek en advies, ingesteld op GARNALENVISSCHERIJ IN ZEELAND. Zeer lage prijzen door tegen werking van de visschers. Grootere winst bij geringe vangst, Afzetgebied. Moordende concurrentie tus schen pellerijen en particulie ren. Meer tevoet visschers, Blijkens het verslag van den toestanc der visscherij in de Zeeuwsche stroo men en zeegaten over 1932 is de gar nalenvisscherij in alle districten uitge oefend, behalve in het Oostelijk dee van de Ooster-Schelde, door de buiten visschers gedurende het geheele jaar en door de binnenvisschers, die men alleen in de Wester-Schelde aantreft, Maart af. Het aantal visschers bedroeg voor geheel Zeeland van 110 tot 144 buitenvisschers, 18 binnenvisschers en van 4 tot 27 tevoet visschers. In alle districten was het half Augustus, voor dat bevredigende vangsten zijn gemaakt, Aangezien echter de vraag naar garna len niet groot was, konden de visschers na half Augustus lang niet leveren wat Marconi en de korte golf. Maandag heeft de afdeeling Natuur kunde der Koninklijke Academie van Italië een buitengewone zitting gehou-- den, waarin de president Marconi, rap- I z9 konden vangen en zijn zij op taa port uitbracht over zijn jongste proeven I gesteld te£en lage prijzen. De visschers aan boord van zijn jacht in de Golf van werkten toen zelf het bedrijf tegen Genua. Hij deelde mede, dat het hem door wat zii boven hun taak van 100 gelukt was ultra-korte golven van 60 qm tot 125 Per da£ vinéen. te verzen lengte over te brengen over een afstand den °P ei£en risic0 en X?or elk Êebo van enkele honderden km. den bedrag, op welke wijze soms zelfs voor slechts vijf cent per kg is ver Hardnekkige slaapster. I kocht. Op deze wijze werden de mark Een 28-jarig meisje te Chicago slaapt ten overvoerd en bleven de prijzen laag reeds gedurende bijna 18 maanden. De De uitkomsten waren dan ook bij ge doktoren willen thans trachten, haar te I ringe vangst belangrijk beter- doen ontwaken. Zij doen haar een be-1 De afzetgebieden waren Hollanc handeling ondergaan, welke koorts moet I België, Frankrijk en Engeland. Laatst verwekken, en zoo de infectie der slaap- genoemd land was van weinig betee ziekte moet vernietigen. Tijdens haar kenis in tegenstelling met vroeger, toen langdurigen slaap heeft het meisje een daarheen hoofdzakelijk is geleverd, longontsteking opgeloopen, waarvan zij I De prijzen varieerden van 5 tot 60 ct, echter weer hersteld is; ook heeft zij een I per kg; de hooge prijzen kwamen slechts kleine operatie ondergaan en zijn bloed- I een enkele maal voor, terwijl het groot transfusies op haar toegepast. ste deel van de vangst is verkocht tegen ZIJN VROUW DOODGESCHOTEN. Woensdagochtend heeft op het poli tiebureau aan de Witte de Withstraat te Rotterdam zich aangemeld, de 24-jarige chauffeur F. W,, die mede deelde, dat hij zijn vrouw had doodge schoten. Deze mededeeling bleek waar. De politie vond in het pension aan den Schiedamschen Singel een vrouw met een schotwonde in den linkerslaap dood op het bed liggen. Het was de 20- jarige A. A- M. Blok, huisvrouw van W. Volgens 'verklaringen van dfen chauf feur waren zij sinds 1930 getrouwd. Zij woonden in Maastricht en hadden een zoontje van 2 jaar. De vrouw had den man verlaten en was naar Rotterdam vertrokken. Ver schillende malen poogde W. de vrouw over te halen weer met hem mee te gaan, doch zij weigerde steeds. Ook Woensdagmorgen deed hij zulk een poging en begaf hij zich naar het pension waar de vrouw vertoefde, en liep de kamer binnen waar de vrouw te bed lag. Een korte woordenwisseling ontstond waarna de bewoners van het pension plotseling een schot hoorden, en toen zij toesnelden kwamen zij den man te gen. Hij zeide zijn vrouw te hebben ge dood en zich te zullen aangeven bij de politie. Het onderzoek heeft uitgewezen dat de vrouw op slag dood moet zijn ge weest. Het lijk is naar het ziekenhuis Coolsingel vervoerd waar sectie zal worden verricht. De dader is opgeslo ten. Naar het C. B. verneemt ligt het in het voornemen van de Regeering te be vorderen dat bij het indienen van de ontwerpen van de Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1934, een ontwerp van wet wordt aanhangig gemaakt, met be trekking een geleidelijken overgang te bewerkstelligen van de hooge uitkee- ringen, welke aan de gemeenten in de loopende vijfjarige periode uit het ge meentefonds toekomen naar de lagere uitkeeringen waarop de gemeenten in de volgende vijfjarige periode, welke in 1936 aanvangt, aanspraak zullen hebben. De uitkeeringen over het jaar 1934-1935 zouden van dezen maatregel reeds den invloed ondervinden terwijl de uitkee ringen na 1935 dan minder scherp zullen vallen dan anders het geval zou zijn geweest, UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is wederom tijdelijk senoemd tot leeraar aan de R.H.B.S. te Middelburg A. P. W. van der Jaar, en is benoemd tot leeraar aan de LH.B.S. Middelharnis dr. W. Schreijer thans leeraar aan de Handelsschool te Vtiddelburg. Woensdagmorgen brak door onbe kende oorzaak brand uit in de slagerij van den heer H. S. te Delft aan de Oude Mannenhuissteeg. De geheele le en 2e étage stonden in lichte laaie. Met kracht werd het vuur door de brandweer aangetast. Door de verstik kende rook had de brandweer een zeer moeilijke taak. Na een half uur was het gevaar voor uitbreiding geweken. De eerste en tweede étage en het dak zijn vrijwel geheel uitgebrand. Een agent werd licht gewond. iDinsdagavond is bij B u s s u m op den rijksweg bij de Karnemelksloot de 22-jarige motorrijder G. C. F., elec- tricien te Amsterdam, die uit Laren kwam, door onopgehelderde oorzaak op een stilstaande motorfiets gereden. Naast dezen motor stond de eigenaar, de heer G. R. inspecteur van het Ge meentelijk Electriciteitsbedrijf te Am sterdam, die bezig was zijn motor na te kijken. Hij kon nog juist ter zijde sprin gen. De heer F, sloeg over den kop en is met ernstige hoofd- en beenwonden naar de Majellastichting te Bussum overgebracht, Zijn toestand is zeer zorg- gelijk. De motorfietsen zijn zwaar ge havend. Naar het C. B. verneemt heeft het ministerie van buitenlandsche zaken, in verband met de arrestatie van den heer H. M. S., secretaris van den Nijmeeg- schen Bestuurdersbond, die Zondag j.l. in Duitschland gearresteerd is, bij de be trokken Duitsche autoriteiten inlichtin gen ingewonnen. De officieele Pruisische Persdienst deelt mede dat door een razzia der ge heimen staatspolitie te Berlijn de geheele Communistische Berichtgeving en Inlichtingendienst onschadelijk kon worden gemaakt. En wel tengevolge van de gegevens van het in beslag geno men materiaal van den onlangs gearres teerde communistische functionaris Karl Pinnow, dientengevolge konden te vens gearresteerd worden de voorman nen van 't district, de functionaris der K. P. D. Walter Dittbener en een leider der Internationale Roode V ogelfang, die in opdracht van Moskou eenigen tijd in Zwitserland vertoefden. Hij vertoefde thans te Berlijn onder den naam Schadeck, waar hij in het be zit was van een vervalscht Tsjechisch paspoort. ONGELUK BIJ RANGEEREN. Bij het rangeeren op het emplacement aan de Oostmaaslaan te Rotterdam is een wagen op vijf stilstaande wagons geloopen. De 53-jarige remmer A. M„ die in het remhuisje van eerstgenoem de wagon stond is door den schok te gen den wand geworpen en heeft een ernstige hoofdwonde gekregen. EEN AGENT VAN POLITIE GESTO- Dinsdagnacht op den Rijswijk- schen weg tedenHaag werd ?eïl..]5~ jarige onbekend gebleven wielrijder door een agent van politie staande ge houden wegens het rijden zonder licht. Toen de agent proces-verbaal wildq op maken, werd hij op zoodanige wijze te woord gestaan, dat de agent aanleiding

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2